'Duitsland is geen rem op economie' Anton Dreesmann, de laatste tycoon Economie Thailand vreest economische terugslag na sociale onrust Boete van 338 miljoen dollar voor accountants Bedrijven voor goede ideeën onderscheiden DONDERDAG 21 MEI 1992 9 IBM neemt belang in Buil parijs IBM neemt voor ruim 100 miljoen dollar een belang van 5.68 procent in de Franse Cie. des Machines Buil. de moeder maatschappij van het computerbedrijf Buil SA. De voorwaarden voor de deelneming zijn gisteren goedgekeurd door de directie van Buil, aldus The Wall Street Journal. FNV achter supermarkt-cao utrecht» De leden van de Dienstenbond FNV gaan akkoord met de nieuwe tweejarige cao voor de supermarkten (170.000 werk nemers). De 150 leden die de diverse ledenvergaderingen van de vakbond hebben bezocht, stemden unaniem voor het onder handelingsresultaat dat op 12 mei werd bereikt. Flet akkoord voorziet in een loonsverhoging van in totaal 10,3 procent. Fiat voor 3,6 miljard in zee met Polen Warschau De Italiaanse autoproducent Fiat gaat voor ongeveer 2 miljard dollar (3,6 miljard gulden) een joint venture aan met de Poolse branchegenoot FSM (Fabryka Samochodow Malolitra- zowych). Fiat en de Poolse demissionaire minister van financi ën, Olechowski, hebben gisteren de overeenkomst ondertekend. Het is de grootste investering van een westerse onderneming in Polen. Schikking in fraudezaak Salomons new york In de fraudezaak rond de gerenommeerde Newyork- se investeringsbank Salomon Inc. is een schikking getroffen. Sa lomon heeft belooft 290 miljoen dollar (516 miljoen gulden) aan boetes en schadelooststelling te betalen. Dat heeft de voorzitter van de Amerikaanse beurscommissie (SEC). R. Breeden, gisteren bekendgemaakt. Salomon zal niet worden vervolgd. Salomons werd ervan beschuldigd in het voorjaar 1991 niet-bestaande op drachten te hebben gegeven bij veilingen van Amerikaans over- heidspapier. Honda boekt winstdaling 213 procent Tokyo» De brutowinst van het Japanse autoconcern Honda is vorig jaar met 21,3 procent gedaald tot 66,94 miljard yen (931 miljoen gulden). Volgens Honda is de winstdaling te wijten aan verliezen op de effectenbeurs door de dalende koersen en de ge daalde verkoop van motoren. DNB-directeur verwijt EG-landen afschuiven eigen schuld Regeringen en economen wijzen de Duitse eenwording ten onrechte aan als rem op de economie van de EG-lan- den. Volgens prof. dr. A. Wellink, één van de vier direc teuren van De Nederlandse Bank (DNB), was de eenwor ding tot nu toe echter zelfs een stimulans voor de econo mieën van de buurlanden. DEN HAAG GPD Wellink zei dat gisteren tijdens een lezing bij de Nederlandse Organisatie voor de Internatio nale Kamer van Koophandel in Amsterdam. Volgens de DNB- directeur verdoezelt de vele kri tiek op Duitsland het falen van de critici zelf. „De straf voor ei gen ontsporen komt dan im mers niet zo hard aan." De Bondsrepubliek presteert volgens Wellink op bijna alle terreinen beter dan het EG-ge- middelde. ondanks de moeilijke omstandigheden van het mo ment. „De scherpte van de kri tiek op Duitsland illustreert naar mijn gevoel dan ook veel eer hoezeer de rest van Europa afhankelijk is geworden van de Duitse economie", aldus Wel link. De DNB-directeur gaf toe dat de Duitse eenwording een hoge rente heeft veroorzaakt, en daarmee een rem op de econo mieën van de EG-landen is. Maar zij heeft ook geleid tot een explosie van de export naar Duitsland. Bovendien hebben de landen waar de geldontwaar ding (inflatie) lager is dan Duitsland een voordeel. Zij heb ben relatief goedkopere pro- dukten en kunnen beter con curreren. Dat weegt op tegen het nadeel van de hoge rente. Wellink wijst er verder na drukkelijk op dat de rente op langlopende leningen be langrijker dan de korte rente momenteel niet extreem hoog is. „Ten opzichte van het niveau vlak voor de Duitse eenwording is de lange rente in veel landen gedaald, na een aanvankelijke stijging." De conclusie van de DNB- topman is dan ook dat de Duit se eenwording over het geheel genomen een stimulerende in vloed had op de buurlanden. Wel \indt hij dat op termijn de hoge. korte rente meer na- dan voordelen oplevert. Verlaging van de rente is desondanks pas zinvol als de landen met een hoge inflatie (Portugal. Italië en Spanje) deze beteugelen. „Zeer teleurstellend" vindt Wellink de prijsontwikkeling in Nederland. „Wij hebben bijna dezelfde inflatie als Duitsland zónder het excuus van inpas sing van Oost-Duitsland, een economie met ongeveer het zelfde inwonertal als Neder land." Wat de Nederlandse over heidsschuld betreft is hij min der somber. De bankier ver wacht zelfs dat Nederland kan voldoen aan de eisen die bij het EMU-verdrag van de EG-top in Maastricht zijn afgesproken. Het tekort op de rijksbegroting is weliswaar iels groter dan ge wenst, maar gezien de veel for ser oplopende tekorten van Duitsland. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten is duidelijk beter gepresteerd, zo meent Wellink. Boek 'Moed, macht en miljoenenbeschrijft ondergang dynastie HAARLEM JANINE BOSMAr In sommige landen, zoals Ame rika, zorgen biografieën en autobiografieën regelmatig voor de nodige opschudding. Meteen wordt zo'n boek een bestseller omdat iedereen die er ook maar in dénkt voor te ko men, haar de winkel rent om een exemplaar te bemachtigen. Thuis wordt de aankoop met trillende handen doorgebla derd, waarbij de onvermijdelij ke vraag luidt: hoe ben ik afge schilderd? In Nederland komt zoiets niet voor. Niets lijkt hier zo interes sant of scandaleus dat het een ware run op de Bruha veroor zaakt. Een 'golfje' nieuwsgierig heid lijkt het maximaal haalba re. Het boek 'Anton Drees mann; moed, macht en miljoe nen' van Jeroen Terlingen is daar in ieder geval wel toe in staat. De Vrij Nederland-journalist beschrijft in 147 spannende pa gina's de opkomst en onder gang van Anton Dreesmann, ex- topman van Vendex Internatio nal en de laatste 'tycoon' van Nederland. Hij heeft in zijn ar beidzaam leven tegen heel wat schenen geschopt, op heel wat tenen getrapt en heel wat men sen onderuit gehaald, zoals zijn 'kroonprins' Arie van der Zwan. Om hem als vice-voorzitter van Vendex in 1988 te wippen, hees de doodzieke Dreesmann zich volgens zijn eigen woorden 'aan zijn eigen grafzerk omhoog'. De Baas Prof. dr. drs. Anton Dreesmann (1923) was van 1971 tot en met 1988 De Baas van Vendex Inter national. De bekendste poot daarvan, het warenhuisconcern Vroom Dreesmann, werd in 1887 door grootvader Anton sr. opgericht, samen met vriend Willem Vroom. Als gevolg van de hechte fa miliestructuur van het concern, werd Dreesmann omringd door ja-knikkers. Wie het niet met hem eens was kon opdonderen. De Zwitser Nicolaas Keiler on dervond dat aan den lijve. Keiler runde in 1982 een adviesbureau voor internationale onderne mingen en ging bij Dreesmann langs om hem als klant te strik ken. Aan het einde van zijn ge sprek met 'meneer Anton' was Keller lid van de hoofddirectie belast met de dienstensector en buitenlandse belangen. In 1986 nam hij ontslag. Aan Terlingen legt hij uit waarom: „Hij (Dreesmann) trok altijd het kleed onder mij vandaan omdat hij zelf wilde onderhandelen. Dreesmann is een voortreffelij ke man, een echte Loe Lap, maar zo... zo... wispelturig. Ik was maanden bezig met een project en dan fietste hij als het hem uitkwam dwars door alle plannen heen. Er viel niet met hem te werken, zeker niet als je een eigen opinie had. Tegen spraak kon hij moeilijk velen. Een paar keer heeft hij me be terschap beloofd, maar zo'n be- Anton Dreesmann (hier gefotografeerd in 1982) was een man van uitersten. In het eerste interview dat hij ooit gaf (aan Terlingen In 1983) komt zijn onstuimige karakter goed naar voren, giechelend („PgigigigigD en zelfs een keer een vliegtuig nabootsend („liililiijjjonnnnj.") archieffoto anp lofte hield nooit lang stand. Het was nu eenmaal zijn karakter om Vendex als een eenmans zaak te leiden." Idioten Anton Dreesmann was een on dernemer. geen warenhuisman zoals zijn broer Willem, van wie hij het roer overnam bij diens onverwachte dood in 1971. Kon Willem bij de V D-families Vroom, Dreesmann, Vehmeijer, Rosenmöller en Berentzen geen kwaad doen. over Anton waren de verwachtingen niet bijster hoog gespannen. Willem maak te er immers geen geheim van dat er in zijn leven twee idioten waren: 'Mijn vrouw en mijn broer'. Anton Dreesmann had een enorme geldingsdrang. Hij moest en zou uit de schaduw van zijn broer treden en dat deed het concern uiteindelijk geen goed. Eenmaal aan het roer trok Dreesmann alle laden open. 'Diversificatie' was het to verwoord bij het inmiddels in Vendex International omge doopte Vroom Dreesmann- concern. Aan de lopende band kocht hij warenhuizen, winkels en flinke aandelenpakketten van detailhandelsconcerns in binnen- en buitenland: Dillard's (VS), Koninklijke Bijenkorf Be heer, Edah. Sears/Sandiz (Brazi lië), de lijst leek oneindig. Ande ren keken verbaasd toe. „Ik vond wel dat Dreesmann een bietje wild te werk ging, maar ik dacht dat hij investeerde vol gens een strategie die ik niet kende", aldus de Brabantse ex- directeur van de vroegere su permarktketen De Gruyter, J. jurgens. Dreesmann was een man van uitersten. In het eerste interview dat hij ooit gaf (aan Terlingen in 1983) komt zijn onstuimige ka rakter goed naar voren: bulde rend. giechelend („Pgigigigigi) en zelfs een keer een vliegtuig nabootsend („Iiiiiiiijjjonnnnj.") Te laat Het ging Vendex in de jaren ze ventig voor de wind, maar in 1983, ten tijde van het inter view, was de winst van de V D-warenhuizen al aan het af kalven. Dreesmann zag of wilde dat niet zien. Zijn belangstelling lag in het buitenland. Om de warenhuizen, de ruggegraat van het concern, te runnen had hij zijn achterneef Ton Dreesmann aangesteld, een slaafse ja-knik ker die ondergeschikten de wind van voren gaf en volgens betrokkenen 'absoluut onge schikt' was voor z'n vak. Bij Vroom Dreesmann waren fa miliebanden van oudsher be langrijker dan kwaliteit, of je moest het wel erg bont maken. En toen was het te laat. Van der Zwan, die op 1 januari 1988 in dienst trad als Dreesmanns beoogde opvolger, presenteerde op 27 juni een drastische reor ganisatieplan voor de waren huizen waarbij 2.100 van de 12.000 arbeidsplaatsen werden geschrapt. Dreesmann. die thuis herstelde van een hersen bloeding, was woedend. J. C. Nathans, voorzitter van de Cen trale Ondernemingsraad van V D herinnert zich: „Drees mann, de vuisten geheven, het gezicht nat van tranen: 'Van der Zwan gaat er aan, ik maak hem kapot!" Het waren, zo suggereert Ter lingen, echter niet de ontslagen waar Dreesmann zich tegen keerde, maar het feit dat Van der Zwan onder meer de Brazi liaanse dochterbedrijven wilde verkopen. Over de Braziliaanse poot' van het concern gaf I )reesmann in het jaarverslag al jarenlang hoog op (ook al waren ze nauwelijks winstgevend) en verkoop ervan betekende in zijn ogen gezichtsverlies. Dus be raamde hij in alle stilte vanuit zijn villa in Laren en geholpen door zijn kinderen een coup te gen Van der Zwan. die in febru ari 1989 leidde tot diens aftre den. Maar ook de rol van Anton was uitgespeeld. Iedereen wist nu immers hoe belabberd het bekendste warenhuis van Ne derland er voor stond. De laatste 'tycoon' trok zich om ge zondheidsredenen terug als hoogste baas, waarmee tegelij kertijd de laatste Dreesmann uit de top van het warenhuiscon cern verdween. Sindsdien wor den zijn aankopen één voor één verkocht om geld vrij te maken voor de gezondmaking van de 'ruggegraat'. Anton Dreesmann werd rbnd kerst vorig jaar getroffen door een derde hersenbloeding. Hij revalideert moeizaam volgens zijn kinderen, want sinds de coup in '89 komt hun vader 'niet meer onder de mensen'. Albert Heijn zag Anton Drees mann voor het laatst bij toeval tijdens een vlucht naar Zwitser land. ..Ik vond hem een beetje een lieve man geworden, dat zou ik vroeger niet hebben ge zegd." Talrijke betrokkenen vertellen in het boek over 'meneer An ton', over hun eigen rol en die van anderen, over wie goed was en wie fout. Ze helpen Terlin gen (en de lezer) met zijn speurtocht naar het antwoord op de vragen wat Dreesmann ertoe dreef het concern zo uit te breiden dat het een wankelend moloch werd en waarom hij een stokje stak voor Van der Zwans noodzakelijke reorganisatie plannen voor de warenhuizen. 'Anton Dreesmann; moed. macht en miljoenen' biedt voer genoeg voor een filmscript. Ja, dat wordt rennen naar de win kel geblazen. Jeroen Terlingen, Anton Drees mann; moed, macht en miljoe nen. Uitgeverij StrengholL Prijs f34,90. Forensen in Bangkok ondervonden gisteren grote hinder van barricades van zakken cement die door demon strerende studenten waren opgeworpen foto ap» ierome dela INTER PRESS SERVICE De gevechten in de Thaise hoofdstad Bangkok lijken korte metten te hebben gemaakt met het beeld van Thailand als een Aziatische modelstaat. In de Thaise zakenwereld wordt ge vreesd dat de buitenlandse in vesteringen en de opbrengsten van het toerisme zullen teruglo pen en Thailand zijn image van rustig een land waar alles onder controle is. heeft verspeeld. De bloedige straatgevechten tussen demonstranten en poli tie en leger hebben de Thaise hoofdstad Bangkok het aange zicht van een slagveld gegeven. Doorlopend worden arrestaties verricht. Duizenden mensen zijn gearresteerd, er zijn hon derden gewonden en het do dental is gerezen tot zeker 40. De Bangkok Post schreef in een commentaar dat het imago van Thailand is gedaald tot niets meer dan een „bananenrepu bliek". De Thaise economie wordt vooral getroffen door de ge weldsuitbarsting omdat deze zo zwaar afhankelijk is van buiten landse investeringen en het toe risme. „De economische voor uitgang van het afgelopen de cennium zal een terugslag krij gen als gevolg van de gebeurte nissen van de afgelopen da gen," voorspelt Surin Pitsuwan, die niet alieen politicoloog is maar ook voor de oppositie in het parlement zit. „De huidige onrust stuurt de Thaise toeristenindustrie de nacht in. Het zal veel geld kos ten daar weer uit te komen," zegt de voorzitter van de Thaise Hotel Associatie, Jatuporn Siha naitkathakuL Hei toerime, de belangrijkste bron voor buiten landse inkomsten, is nog steeds bezig aan een inhaalmanoeuvre na het inzakken van het markt als gevolg van de Golfoorlog en de internationale recessie. Waarnemers vrezen dat de buitenlandse investeringen in Thailand, die toch al minder zijn als gevolg van de economi sche recessie, nog verder zullen afnemen als gevolg van de on rust. De beurs bijvoorbeeld rea geerde scherp op de onlusten. De aandelen aan de effecten beurs van Bangkok kelderden dinsdag met 8,9 procent De beursindex verloor 65 punten om te sluiten op 667,8. Van de verhandelde fondsen sloten er 262 lager en een schamele 3 ho- ger. Exporteurs in Thailand ma ken zich zorgen dat de levering van hun produkten vertraging zal oplopen omdat bedrijven platliggen als gevolg van de noodtoestand in Thailand. .Als de situatie niet verandert kun- Het accountantskantoor Price Waterhouse is veroordeeld tot het betalen van 338 miljoen dollar wegens het verknoeien van een controle van bedrijfs- boeken. De jury van het Hoog gerechtshof in de Verenigde Staten oordeelde dat Price Wa terhouse zich niet schuldig had gemaakt aan misdadige praktij ken. Was dat wel het geval ge- wees dan had het accountants kantoor meer dan een miljard dollar moeten betalen. De Britse bank Standard Chartered nam in januari 1987 United Bank uit Arizona over voor 335 miljoen dollar. Stan dard had daaraan voorafgaand aan Price Waterhouse gevTaagd de boeken van United te con troleren In mei 1988 verkocht Standard 1 Jnitad waar, von 206 miljoen dollar. Volgens Stan dard had Price Waterhouse veel te hoog opgegeven van de fi nanciële positie van United en hadden de accountants ver zuimd te wijzen op dubieuze debiteuren van de bank. De jury vond dat Price Wa terhouse in gebreke was geble ven en kende Standard ruwweg het bedrag voor de aankoop van United toe als schadevergoe ding. Price Waterhouse was er niet van onder de indruk. „We zijn verzekerd en de dienstver lening aan de klanten wordt niet verstoordaldus een woordvoerster. Het proces heeft bijna een jaar geduurd. nen we er niet zeker van zijn dat er nieuwe orders zullen ko men." zegt Vorapong Pitch- pongsa. \ice-voorzitter van de associatie van rijstexporteurs. JDhl .in een wiwowmul efféi i hebben," zegt hfl „Ons imago is bezoedeld." re ageert Preteen Thalemgsri, uit voerend directeur van de Thaise Raad voor Handel. „Wat Thai land nu nodig heeft is een poli tieke agenda die stabiliteit voor de lange termijn verzekert Maar de ironie wil dat juist de economische vooruitgang de politieke onrust heeft voortge bracht. Volgens Nikhom IC, co lumnist van het vooraanstaande dagblad Nation tekent zich nu een scherp contrast af tussen het leger, dat geweigerd heeft zichzelf te hervormen, en de moderne middenklasse. Deze middenklasse, die wordt ge vormd door het zakenleven, de liberale media en de universitei ten, heeft geprofiteerd van de economische vooruitgang en eist nu politieke hervormingen. „Wat de democratiseringsbe weging zich niet geheel schijnt te realiseren, is dat vanwege dit verschil in ontwikkeling, het le ger en de huidige door militai ren gesteunde regering de kiem van hun eigen ondergang in zich dragen." zegt Nikhom. Groter tekort Amerikaanse handelsbalans WASHINGTON KRE De VS hebben in maart een te kort op de handelsbalans ge boekt van 5,82 miljard dollar, aanzienlijk meer dan het tekort in februan van 3,29 miljard dol lar Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Amerikaanse mi nisterie van handel. De import van de VS nam in maart met 4.5 procent toe tot 42,79 miljard dollar Vooral de invoer van brandstof steeg sterk De export daarentegrn kromp 2.1 procent tot 36.97 miljard dollar In de handel met Japan liep het tekort op van 2.97 tot 3,99 miljard dol lar Op de handelsbalans met de EG werd een surplus behaald van 2,45 miljard dollar. Oeso laat geen landen meer toe De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (Oeso) houdt de groeien de groep aspirant-leden voorlo pig buiten de deur De club van 24 industrielanden beseft dat de n reu we wereldorde het noodza kelijk maakt de banden aan te halen met Oost Europa. Latijns- Amerika en A/ie maar \Tee\t dat toelating van nieuwe leden de organisatie minder homo geen en effectief zal maken. Dit is duidelijk geworden tijdens de dinsdag geeindigde jaarlijkse ministersvergadering van de OESO in Panjs Hoofdpunt van de agenda was daar hei definië HINGIIO GPD rol r de organisatie in de op dnft ge raakte internationale verhou dingen. Piet er van Vollenhoven heeft vanmorgen in Hengelo, op de jaarlijkse bedrijfsonderscheidin- gendag van het Ideeencentrum, onderst heldingen uitgereikt aan directeuren van negen be drijven. Het zijn de nv PGEM Energie- mij voor (icldcriand en Flevoland in Arnhem. Drecht- werk in Dordrecht. Camptna Melkunie in 's Hertogenbosch, Coöperatie Suiker Unie UA in Rrnl.i N|iiik Bepak in Utrecht i miI Imam la Karioada PI lo Pak in Eerbeek. Verenigde Spaarbank in Utrecht, en Rijks waterstaat Directie Flevoland in i alynad Bij het Ideeëncentrum zijn ruim 460 bedrijven, organisaties en instellingen aangesloten. Uit de gegevens van de leden van het centrum is een reprrsenta lief beeld te vormen van <le ideeënontwikkeling in Neder land De in totaal 9495 ideeen die in 1990 en 1991 werden in gebracht, leverden een totale bespanng op van maar liefst 103 miljoen gulden. In totaal werd aan beloningrn een bedrag van bijna elf mifioen gulden uitgekeerd. De ervaring leert dat een geïnvesteerde gul den in het ioeeëmysteem ge middeld minstens vier gulden aan besparing oplevert. In de industriële sector levert een gr investeerde gulden zelfs wel tien tot vijftien gulden op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9