YS en EG verscherpen sancties tegen Servië Eurokorps krijgt zijn beslag Melk-ruzie' verzuurt iG-landbouwoverleg Buitenland Coleman sterft op de elektrische stoel Moldova wil hulp tegen Russische militairen Demirel: Turkije zal niet ingrijpen in Natchitsjevan Lang zal die leven Georgische terroristen doden Zuid-Ossetische buspassagiers 3NDERDAG 21 ME11992 Algerijnse fundamentalisten gedood Vier leden van een extreem-islamitische groep zijn gis- i gedood bij een actie van de politie in een volkswijk van Al tiers. Hun groepering was verantwoordelijk gesteld voor de lood van een politieman eerder deze maand. Een onbekend Jantal leden van de groep is gearresteerd. Tamils gedood bij beschieting tempel Bij een beschieting door regeringstroepen van een indu-tempel in het noordoosten van Sri Lanka zijn^3 Tamils ïdood en zeker 30 anderen verwond. Volgens ooggetuigen had- jen zich begin deze week zeker 3.000 Tamils bij de Vattappalai- jempel in het district Mullaittivu verzameld in verband met het yisakamfestival, toen het gebouw werd getroffen door twee gra- )ltmans weer uit ambassade FTORiA De Nederlandse journalist Willem Oltmans, die giste ren zijn toevlucht had gezocht in de Nederlandse ambassade in ]>retoria omdat hij zich bedreigd voelde door de Zuidafrikaanse ieheime Dienst, de NIS, heeft zijn actie opgegeven. Oltmans :eft na bemiddeling door de ambassade van de Zuidafrikaanse Regering schriftelijk de verzekering gekregen dat hij geen gevaar loopt. Volgens Oltmans zat de NIS hem op zijn huid, omdat hij ten agent van de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, zou zijn. Baskisch overleg over vrede .DRIPHet Baskische partijenblok Herri Batasuna (HB/Volks- Etnie), de politieke arm van de terreurorganisatie ETA, en de ge matigd nationalistische partij PNV zijn gisteren besprekingen >egonnen. Doel is het bereiken van rust in Baskenland. De ETA s na de arrestaties van leiders en commando's zeer verzwakt. Een groot deel van de ongeveer 500 ETA-leden die in Spaanse gevangenissen zitten, heeft opgeroepen een eind te maken aan het geweld. Duizenden Tchadiërs dood onder Habré fj'DjAMENAIn de acht jaar dat Hissène Habré president van Tchad was, zijn mogelijk 40.000 mensen geëxecuteerd of in ge vangenschap gestorven. Dat staat in een rapport dat het Tchadi- sche ministerie van justitie gisteren heeft uitgegeven. Het rap port schat dat het schrikbewind van Habré heeft geleid tot i dan 80.000 wezen, 30.000 weduwen en 200.000 ontheemde per konen. Papiergebrek; scholen langer dicht ftiANiLA» Affiches, pamfletten, brochures en ander materiaal voor de afgelopen verkiezingen op de Filipijnen hebben zoveel papier gekost dat er onvoldoende over is om schriften en boe ken voor de scholen te drukken. In verband hiermee beginnen de scholen een week later dan anders. Nederlandse stand in Rio de janeiro» Er wordt hard gewerkt aan de Nederlandse stand [in de tentoonstellingshal van het conferentiecentrum in Rio de Janeiro, waar vanaf 3 juni de VN milieu conferentie wordt ge houden. Aan de spelling ontbreekt echter nog het een en ander. foto afp Correspondent len knallende ruzie over het ntduiken van de melkquota oor de zuidelijke lidstaten, eeft afgelopen nacht de onder- andelingen over hervorming het EG-landbouwbeleid da- ig verstoord. De noordelijke G-landen verwijten met name 'ië „soevereine minachting" eisen in het vervolg stipte aleving van de afspraken over e melkquota. nu toe werden de onder- andelingen over de landbouw- ervorming gedomineerd door de vraag hoeveel de graanprijs moest dalen. De meeste landen stemmen nu in met een Portu gees voorstel voor verlaging van de prijs met ongeveer 29 pro cent in drie jaar. Voorwaarde is echter, dat de ruzie over de melk wordt uitgepraat. En dat lijkt moeilijk. Een voorstel van EG-voorzitter Portugal en Land bouwcommissaris MacSharry om de quota voor Spanje. Grie kenland en Italië met in totaal 2,2 miljoen ton melk, stuitte gis teren op fel verzet van verschil lende noordelijke landen en lijkt daardoor meteen al weer van de baan. Leugendetector redt mijnwerker niet WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De 33-jarige Roger Keith Cole man is gisteren op de elektri sche stoel van een gevangenis in de Amerikaanse staat Virginia gestorven. Hij zou elf jaar gele den zijn schoonzuster hebben vermoord en verkracht. maar heeft altijd volgehouden on schuldig te zijn. Zijn advocaten en sympathi santen uit de gehele wereld de den gisteren tot het allerlaatst pogingen om de executie te voorkomen. Maar uiteindelijk bleken het Hof van Beroep in Richmond, het Opperste Ge rechtshof in Washington eu gouverneur Wilder van Virginia er niet van te overtuigen dat de mijnwerker inderdaad onschul dig was. Gouverneur Wilder, die eer der deze week een verzoek tot gratie naast zich neerlegde, gaf Coleman gisteren een allerlaats te kans om aan de elektrische stoel te ontsnappen. Coleman mocht een proef met de leugen detector doen. Die viel echter negatief uit. volgens zijn advo caten omdat hij zo zenuwachtig was dat hij nauwelijks kon pra ten Die advocaten hadden de laatste weken alles op alles ge zet om de executie te voorko men. Ze zorgden ervoor dat Co leman in veelbekeken tv-shows te zien was en ze bereikten zelfs dat het weekblad Tinte een om slagverhaal aan hem wijdde. Dat zorgde er voor dat er een campagne op gang kwam om Coleman te redden, niet alleen in Amerika, maar ook daarbui ten. Zelfs Moeder Theresa belde Coleman Een sluitend bewijs tegen Co leman is nooit geleverd. Vinger afdrukken werden niet aange troffen en er waren geen getui gen. Aan de andere kant bleken het type haar en zaad die op het slachtoffer werden aangetrof fen/ overeen te komen met dat van Coleman. Coleman was bo vendien al eens eerder wegens een poging tot verkrachting ver- oowMwn Met de executie van Coleman komt het aantal uitgevoerde doodstraffen dit jaar op 17. In heel 1991 waren dat er 14 De Verenigde Staten hebben gisteren besloten de lan dingsrechten van de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij in te trekken. Washington wil daarmee proteste ren tegen het Servische geweld en de acties van het Joe goslavische leger in de republiek Bosnië-Hercegovina. Ook de Europese Commissie heeft een lijst opgesteld met verscherpte sancties tegen Servië en Montenegro. Details daarover zijn niet bekend gemaakt. De EG zal vandaag in Wenen ook het Joegoslavische vluchtelingenvraagstuk bespreken. WASHINGTON/BELGRADO Rtf/AFP/ANP Volgens woordvoerster Tutwiler van het ministerie van buiten landse zaken betekent het be sluit dat de vluchten vanuit Bel grado naar New York en Chi cago, die drie keer per week worden uitgevoerd, onmiddel lijk stoppen. Ze benadrukte dat de VS de beslissing tot deze sanctie alleen hebben geno men. Inzake Bosnië hebben de EG en Washington steeds geza menlijk opgetrokken. Eerder riepen de VS en de EG hun am bassadeurs uit Belgrado terug en werd besloten Servië voorlo pig te weren uit de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE). Duizenden kinderen, vrou wen en bejaarden uit Sarajevo werden gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag gegij zeld door Servische muities. Eerder waren er berichten als zou de groep van 7.000 kinde ren, vrouwen en bejaarden wor den vrijgelaten, nadat een ak koord was bereikt tussen de strijdende partijen. Het akkoord voorzag in het opheffen van de omsingeling van kazernes van het federale leger en de over dracht van de lichamen van ge dode Serviërs. Servische militieleden ver klaarden daarna echter dat niet aan hun eisen tegemoet is geko men. De vluchtelingen worden in een buitenwijk' van Sarajevo vastgehouden. In de stad wordt nog steeds fel gevochten. In de noordwestelijke Bosni sche stad Bijeljine arriveerde een konvooi van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN (UNHCR) met voedsel en medicijnen voor de 14.000 Servische vluchtelin gen daar. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft gisteren besloten zijn hulpteam tijdelijk uit Sarajevo terug te trekken voor beraad over de hulpverlening. Het besluit kwam nadat een Rode Kruis medewerker in Bosnië was be zweken aan zijn verwoningen die hij een raketaanval had op gelopen. De Moldovaanse president Mir- cea Snegur heeft het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS) gisterA opgeroepen hulp te bieden tegen de Russi sche militairen die hij ervan be schuldigt de separatisten in Trans-Dn jestrië te steunen. Snegur zei dat het 14e leger, dat nu tot het Russische leger be hoort, dinsdagnacht „flagrante agressie pleegde" door zijn ka zernes te verlaten en met tanks en artillerie de weg op te gaan. De president riep gistermor gen in een tv-toespraak op tot verzet tegen de Russische troe pen. „De onafhankelijkheid en integriteit van onze staat zijn in levensgevaar", aldus Snegur. Commandant loeri Nel- katsjev van het 14e leger, heeft voor een Moskous tv-station toegegeven dat hij sommige Ie- ANKARA/MOSKOU DPA/AFP/Rtr De Turkse premier Demirel heeft een militaire interventie tegen Armeense strijders in de Azerbajdzjaanse exclave Na- chitsjevan uitgesloten. Dat heeft Demirel gisteren tegenover het Turkse dagblad Sabbah gezegd. „Een Turkse interventie zou kunnen uitmonden in een con flict tussen christenen en moslems. Turkije zou er 20 jaar over doen om daar weer uit te raken", aldus Demirel. Hij ver wacht dat de Armeense aanval len op het gebied zullen ophou den, omdat „de Armeniërs de internationale gemeenschap niet kunnen uitleggen wat ze in dat gebied hebben te zoeken." Wel is hij er voorstander van om Rusland en de Verenigde Staten bij de zaak te betrekken, „naar het model van Kuwayt" - een Verwijzing naar de geallieerde interventie in dat land tegen Irak. Armeense en Azerbajd zjaanse eenheden hebben gis teravond de strijd in Nachitsje- van opgevoerd. Vooral om de stad Sadarak, 40 kilometer van de Turkse grens, wordt zwaar gevochten. Armeense milities namen de Azerbajdzjaanse stel lingen rond Sadarak onder vuur. Het 14.000 inwoners tel lende stadje is gedeeltelijk ver woest na drie dagen van felle gevechten. De Azeri's beant woordden de Armeense be schietingen met zwaar geweer- De vredesconferentie over Nagomo-Karabach van de Con ferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) staat door de gevechten op los se schroeven. Na de Armeense militaire successen in het ge bied ziet Azerbajdzjan niet lan ger het nut in van de in juli te houden conferentie. orrespondent 4eer dan tien jaar na de eerste plannen, «spreken bondskanselier Kohl en presi- lent Mitterrand vandaag en morgen in de ranse kustplaats La Rochelle de details het Eurokorps, de Franse-Duitse troe- >enmacht van 35.000 man die naast de Vesteuropese Unie (WEU) en de Navo noet gaan functioneren. Onomstreden zijn de plannen nog altijd riet. Sinds Kohl en Mitterrand het idee in •ktober 1981 lanceerden, vraagt men zich diverse Europese hoofdsteden én in Was- tington af wat nu precies de bedoeling is ran het korps. Bonn en Parijs willen dat het lit twee divisies bestaande korps de kern aat vormen van een toekomstig Europees eger. Een snelle interventiemacht die vol- ens een woordvoerder van het Elysée voor rie soorten missies kan worden ingezet. Iet korps, dat in 1995 volledig operationeel -' Itnoot zijn, kan onder de paraplu van de i'avo worden ingezet ter verdedigiging van het Navo-grondgebied, in WEU-verband vredesmissies uitvoeren buiten het Navo- territorium en eventueel zelfstandig worden ingezet bij humanitaire acties, zoals ram penbestrijding. De officiële woordvoerder van de Franse president, Jean Musitelli, wees gisteren alle kritiek op het Frans-Duitse initiatief van de hand. Volgens hem is er geen sprake van dat de twee landen met de oprichting van het Eurokorps de Navo of de WEU verzwak ken. Het Eurokorps gaat de Europese pijler van de Atlantische verdragsorganisatie juist versterken, zo betoogde Musitelli. „Het is een bilaterale stap, maar we streven wel de doelstelling van de WEU na. Iedereen die mee wil doen, wordt met open armen ont vangen". aldus Musitelli. Frankrijk en Duitsland hopen dat België en Luxemburg zich op korte termijn bij het initiatief aansluiten. De vijf andere lidstaten van de WEU, Nederland, Groot-Brittannië, Italië. Spanje en Portugal, staan uiterst ge reserveerd tegenover het Frans-Duitse ini tiatief uit vrees dat dit de Navo zal verzwak ken. Tot 1995 valt er nog wel het een en an der te regelen. Zeker niet het geringste pro bleem is dat de huidige Duitse Grondwet de inzet van troepen buiten het Navo-gebied verbiedt. „We hebben nog ruim drie jaar om dit soort zaken te regelen. In dit geval gaat het om een intern Duits probleem. Ik denk dat er wel een oplossing voor gevon den zal worden. De ontwikkelingen gaan snel. Een jaar geleden durfde nog niemand te denken aan de oprichting van een Frans- Duits korps; nu is het al bijna een feit", al dus gisteren een optimistische Musitelli. Belangrijker lijkt echter dat Duitsland zich het recht wil voorbehouden om haar manschappen tijdelijk terug te trekken om ze eventueel in Navo-verband in te zetten. Daar voelt Frankrijk, sipds jaar en dag een soort half lid van de Navo is, uiteraard niets voor. „Het is ónze bedoeling het korps al leen in zijn geheel in te zetten. Dat is de meest logische aanpak", zei Musitelli giste ren dan ook veelbetekenend. blantyre De precieze leeftijd de president Kamuzu Banda scheen vorige week voor het eerst in lange tijd weer in het Malawi wordt door de abso- openbaar, om zijn verjaardag te geert nu maar eens moet op stappen Uit het voor de pers ge sloten Malawi komen de laatste lute heerser van het kleine, arme landje in zuidelijk Afrika angst vallig geheim gehouden. Maar veel jonger dan 90 kan de krasse dictator niet zijn. Banda ver vieren. Een groot deel van de be- weken steeds meer berichten volking van Malawi vindt dat Banda, die het land sinds de on afhankelijkheid met ijzeren hand als president voor het leven re- Georgische terroristen hebben gisteren een bloedbad aange richt onder vluchtelingen uit Zuid-Ossetië. Dat heeft het persbureau Itar-Tass gemeld. Een kolonne voertuigen uit de Zuidossetische hoofdstad Tsjin- vali werd in de buurt van het Georgische dorp Kechwi in een hinderlaag gelokt. Bij het bloed bad zouden meer dan 50 men sen zijn gedood. De Georgische president Sje- vardnadze. voormalig Sovjet- minister van defensie, oetoonde zijn medeleven en verklaarde dat de „misdadigers" niet alleen vijanden zijn van het Osseti- sche, maar ook van het Georgi sche volk. Na het incident is de toestand m Zukf-OmtiB votan pak mentsvoorzitter Koeloemoekov zeer gespannen. In het centrum van Tsjinvali eisten talrijke de- onmiddcllijke wraak voor het bloedbad. I afgelopen weken /i|n bi| gevechten tussen (icorgicrs en Osseticrs tientallen doden en honderden gewonden gevallen. Vorige week slaagde Sjevard- nadze er nog in een staakt het- vuren tussen de strijdende par tijen te bewerkstellingen Maar korte tijd later meldde de Russi sche televisie dat het bestand al weer was geschonden. gereenheden niet meer onder controle heeft. GOS-opperbe- velhebber Sjaposnikov daaren tegen ontkende de inmenging van het leger in de strijd tussen Moldova en de Dnjestr-repu bliek. De republiek WM BI h tegen een mogelijke hereniging van Moldova met Roemenië De zware gevechten langs de grens van Trans-Dniestnë bra ken zondag uit en nebben in middels aan zeker 30 mensen het leven gekost. Het aantal slachtoffers sinds het uitroepen van de afscheiding zes maan den geleden is gestegen tot 160. Vladimir Ryleakov. de bevel hebber van de militie in Trans- Dnjestnc. verklaarde dat vnjwil ligere uit Tiraspol. de belangrijk ste stad van de regio, zijn opge roepen zich bij de militie te ratal lok Moldova li lm|g een eigen leger op te zetten. FMLN schort vredesoverleg El Salvador op De Salvadoraanse verzetsorga nisatie Farabundo Marti Natio nal Liberation (FMLN) heeft gis teren het overleg over de uit voering van het vredesakkoord opgeschort na het neerschieten van Vladimir Flores, lid van het veiligheidsteam dat de vredes- onderhandelaars beschermt Het FMLN eist een grondig onderzoek naar de aanslag, die volgens de verzetsorganisatie is uitgevoerd door een rechts 1 11 'i M r ladl I Hrt Ml Wil het overleg pas hervatten als de daders gevonden zijn. Vice-minister van defensie generaal Orlando Zepeda op perde gisteren dat Flores het slat htoffer i - g« w >rd< wonc misdadigers, maar heeft de eis van het FMLN wel inge willigd. Het in januari gesloten vre desverdrag maakte een einde aan ruim tien jaar burgeroorlog, die meer dan 75 000 het leven kostte. Europeaan wast handen niet na toiletbezoek mma»Br Ruim een kwart van de Euro peanen wast dr handen niet na de gang naar het kleinste ka mertje, to heeft de Europese handdoekindustrie vastgesteld na onderzoek onder 7700 be zoekers van openbare toiletten in Duitsland, frankrijk, /wil seriand en Nederland. Vrouwen zijn let* hygiëni scher dan mannen: slecht* één op de vijf wast de handen niet. Van dr mannen laat een op de drie deze reiniging na. Maar er gloort een gouden toekomst voor de handdoekln- d us trie: van de ondervraagde schoolkinderen nam bijna de helft de modlr de hande n on

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7