Milieuheffing gaat toch op 1 juli omhoog Doktersassistenten hebben veel te weinig kennis voor adviezen Binnenland Turkse heroïnebaas 'brein' achter drievoudige moorden Smeltend asfalt op brug Zaltbominel Gemeente krijgt meer greep op prostitutie Industriebond FNV: Iedereen aan het werk Justitie verzuipt in asielwerk I PONDERDAG 21 MEI 1992 Tbs voor ontucht met 17 jongetjes assen De Asser officier van justitie heeft gisteren twee jaar ge vangenisstraf en tbs geëist tegen een 53-jarige man uit Emmen. Hij pleegde het afgelopen jaar ontucht met ongeveer zeventien jongetjes rond de tien jaar. De man geeft de seksuele handelin gen toe, maar ontkent dat hij geweld of druk heeft uitgeoefend. Het Pieter Baan Centrum noemt de man in verminderde mate toerekeningsvatbaar. Uitspraak op 3 juni. Politiebond tegen ambtenarenakkoord CUei uitrecht» De bondsraad van de Nederlandse Politiebond (NPB) heeft gisteren vrijwel unaniem het principe-akkoord over een nieuwe ambtenaren-cao afgewezen. De achterban van de bij de FNV aangesloten politiebond (19.000 leden) vindt het akkoord dat de ambtenarencentrales eind april met minister Dales van Binnenlandse Zaken afsloten te mager. Grote bonden als de Ab vaKabo en de CFO hebben de afgelopen dagen wel met het ak koord ingestemd. Volgende week moet in afrondend overleg met Dales blijken of het principe-akkoord voldoende steun krijgt. .Geen schietterein in Kollumerwaard oen haag Er wordt geen militair schietterrein aangelegd in de Kollumerwaard in het Lauwersmeergebied. Onder druk van een meerderheid in de Tweede Kamer ziet de regering van het plan af. Met de aanleg was al begonnen. Er is tot nu toe tien miljoen [gulden geïnvesteerd. Tegen het schietterein is jarenlang strijd 'gevoerd door milieuorganisaties als de Waddenvereniging. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie gaat nu op zoek naar alternatieve mogelijkheden. Centrum voor vragen over apparaten amsterdam Met vragen over de werking van elektronische ap paraten kunnen ouderen in Amstelveen binnenkort vijf dagen per week terecht bij het 55+ Communicatiecentrum. Volgens de gemeentelijke Welzijnsdienst en het Opbouwwerk bestaat vooral onder ouderen grote behoefte aan simpele uitleg over dat soort apparaten. Amstelveen is de eerste gemeente van Nederland die daar iets aan gaat doen. Kabinet besluit ook tot verlaging btw Het kabinet stelt de verhoging van de brandstofheffing (wabm) niet uit tot 1 oktober maar voert deze, zoals eer der was afgesproken, toch op 1 juli door. Om te voorko men dat de collectieve lastendruk (het beslag van belas tingen en premies op elk verdiende gulden) niet verder stijgt, zal het hoge tarief van de btw op 1 oktober worden verlaagd van 18,5 naar 17,5 procent. den haag gpd-a Het kabinet heeft daar gisteren toe besloten nadat vice-premier Kok al eerder liet weten de btw- verlaging te willen vervroegen in ruil voor loonmatiging. Door de verhoging wordt ongelode benzine 0,6 cent per liter duur der en gas 1,5 cent per kubieke meter. De btw-verlaging gaat overi gens niet door als blijkt dat het niet lukt de financiering rond te krijgen. Definitieve besluiten daarover vallen pas in augustus. De btw-verlaging kost volgend jaar 1,7 mil)ard gulden. Dit jaar worden de kosten geraamd op 200 miljoen gulden. Het kabinet is het gisteren verder eens geworden over een extra bezuiniging van 500 mil joen gulden, die Kok in zijn Voorjaarsnota aankondigde. Het geld is nodig om enkele dreigende uitgavenstijgingen op te vangen, waaronder de btw- verlaging. Het kabinet schraapt het geld bijeen door door de in flatie niet door te berekenen in ministeriële begrotingen. "Psychiatrische patiënten zijn zeer ontevreden groot aantal patiënten van isychiatrische ziekenhuizen is induit ontevreden over de be- andeling die zij krijgen. Als het in hen lag, zouden ze hun in- telling liever vandaag dan mor en verlaten. Vooral de druk an het verplegend personeel m verplicht deel te nemen aan liverse activiteiten, roept onge- loegen op. Tot die opmerkelijke conclu de komt de Arnhemse psychia- ttrs. L. Kaiser in een proef- chrift waarop zij deze week aan e Universiteit van Utrecht is epromoveerd. Kaiser, staflid an het Algemeen Psychiatrisch iekenhuis in Wolfheze, zegt errast te zijn over de resultaten haar onderzoek, waarvoor ij tweehonderd langdurig op enomen patiënten ondervroeg. Ik had vooraf de indruk dat de ensen tevreden waren over in verblijf. Bij de wens al of niet in het iekenhuis te willen Jilijven, peelt de hulp van psychiaters n psychologen nauwelijks een ol. Sterker nog: de mening van legenen die behandelen en zij lie therapie ondergaan, stem- 'nen lang niet altijd overeen. ,Het optimistische toekomst- >eeld dat patiënten van zichzelf lebben, staat vaak lijnrecht te- ;r het oordeel van de ver- ileging over hun functioneren", Idus Kaiser. Patiënten willen het algemeen wel in het iekenhuis blijven naarmate zij hulp bij huishoudelijke ta len nodig hebben. Kaiser pleit in haar proef- chrift voor een intensievere be- ;eleiding van psychiatrische pa- iënten, zodat ze tot een beter [emotiveerde keuze kunnen ko nen. „Vast staat dat we patiën- en meer inspraak moeten ge- Belastingdienst verliest veel deskundigheid Hhvfrsum»anp De belastingdienst heeft vorig laar ruim vijftig inspecteurs zien vertrekken naar het bedrijfsle ven. Omdat die ontwikkeling al [aren gaande is, gaan er bij de belastinginspecties veel deskun digheid en kennis verloren. Dat iignaleerde voorzitter mr. A. lanken van de Vereniging van üjksbelastinginspecteurs van- aag op de jaarvergadering van e vereniging in Hilversum. Niet alleen jonge inspecteurs Stappen over naar de particulie- te adviespraktijk, ook ouderen Itiet veel jaren ervaring. Die worden vervangen door jonge nen die er jaren over doen om fa interne opleidingen op het- Ifde niveau te komen. Mevrouw Planken pleitte er voor de salarissen en overige ar beidsvoorwaarden voor de rijks belastinginspecteurs aan te pas- Ion opdat het voor fiscalisten bit het bedrijfsleven aantrekke lijk wordt de overstap naar de belastingdienst te maken. Rotterdamse politie ziet verband tussen zeven moorden zaltbommel Rijkswaterstaat is vannacht begonnen het asfalt van het wegdek van de brug in Zaltbommel af te schrapen. Het is door de hitte deze week gaan smelten. Rijkswaterstaat hoopt de komende da gen een nieuwe laag aan te brengen. De werkzaamheden leveren de nodige files op. want de brug ligt op de drukke A-2 (Amsterdam- Utrecht-Maastricht) foto anp Suriname wil patrouilleboten uit DDR kopen De drievoudige 'Brielse' moord en de drievoudige moord in de Portugesestraat staan wellicht in ver band met de moord op een 20-jarige man in de Rotterdamse Schilperoortstraat rond oud en nieuw. Een van de slachtoffers van de Brielse moorden is eerder door de recherche gehoord als getuige in het onderzoek naar de moord rond oud en nieuw in de Schilperoortstraat. Het slacht offer in de Schilperoortstraat was een familielid van een machtige heroïnebaas in Turkije. De re cherche vermoedt nu dat deze opdracht heeft ge geven 'schoon schip' te maken in Rotterdam. Kort na de Brielse moord werden in een woning in de Portugesestraat de lichamen aangetroffen van drie Turken. Zij hadden ongeveer een week in de woning gelegen en waren om het leven ge bracht met messteken. De politie vermoedde in beide gevallen vanaf het begin dat het ging om af rekeningen in de drugswereld. De recherche heeft inmiddels zes verdachten in de 'Brielse' zaak de moord op drie mannen in een Turks restaurant wier lichamen later ver minkt en verbrand werden aangetroffen bij het Brielse meer aangehouden. Via hen hoopt de politie de link tussen de drie zaken hard te ma ken. Het onderzoek in de Brielse' zaak strekt zich uit tot in Turkije, waar telefoons zijn afgeluisterd en mensen zijn gehoord. Al diverse malen kwam in de recente moordza ken in het Turkse drugscircuit ook een connectie met Groningen aan het licht. Tussen die stad en Rotterdam loopt een aantal intensieve heroïnelij nen. Groningse rechercheurs komen regelmatig naar de Maasstad om daar aanhoudingen in 'hun' zaken te verrichten. Twee van de drie slachtoffers van de moordpartij in het restaurant onderhielden een drugslijn met Groningen. Suriname denkt erover om tien voormalige Oostduitse partrouilleschepen aan te ko pen. De Surinaamse minister van defensie Gilds is onlangs op de werf in Harderwijk, langs ge weest om ze te bekijken. Jacht- werfeigenaar De Zoeten en de Belgische eigenaar van de vaar tuigen, Pierre Winckel. ver wachten op korte termijn dui delijkheid. De tien meter lange boten zijn in gebruik geweest bij de Oostduitse politie, die er mee controleerde op de Elbe. Winckel heeft de boten via de Treuhandanstalt gekocht. De niet-bewapende boten moeten ongeveer 120.000 gulden per stuk opbrengen. Kamer pakt vrouwenhandel liard aan Het is binnenkort niet meer ver boden om een bordeel te hou den. Een meerderheid van de Tweede Kamer ging gisteravond akkoord met opheffing van het officieel nog steeds bestaande verbod. Onvrijwillige prostitutie wordt echter hard aangepakt. Wie door geweld, machtsmis bruik of misleiding mensen tot prostitutie brengt, is straks schuldig aan mensenhandel. Het tot prostitutie brengen van minderjarigen is altijd strafbaar. Bovendien krijgen gemeenten veel meer mogelijkheden om de prostitutie te regelen. In het wetsvoorstel van mi nister Hirsch-Ballin wordt het exploiteren van een bordeel on der voorwaarden uit de strafba re sfeer gehaald. Tegelijkertijd krijgen gemeenten een grote verantwoordelijkheid. Die mo gen aan de hand van een ver gunningenbeleid extra voor waarden stellen aan bordelen en ze zelfs sluiten. De WD is tegen deze door de minister geboden mogelijkheid. De Mli| URM dat bordelen hierdoor toch weer in de illega liteit komen. Het CDA hecht echter zeer aan de gemeentelij ke verbodsvrijheid. De PvdA gaat er ook mee akkoord, om dat, zo bleek uit de woorden van woordvoerster Swildens, „Staphorst wellicht toch geen antirirlnrlttr vMtWnpttmaal voor bordeelhouders biedt." Wel is Swildens bevreesd dat de gemeentelijke vrijheid kan lei den tot zoveel benauwende re geltjes dat prostituées toch weer de illegaliteit m duiken. De belangrijkste reden om het bordeelverbod op te heffen is de behoefte om beter te kun nen optreden tegen handel in vrouwen en onvrijwillige prosti tutie. Het wetsvoorstel van Hirsch Ballin sluit echter ook de grenzen voor vrouwen van bui ten de EG, die vrijwillig in de Nederlandse prostitutie willen. WD en D66 hebben daarop ernstige kritiek, ook de PvdA is er niet gelukkig mee. 'Loonkosten moeten omlaag Doktersassistenten blijken niet voldoende medische kennis te hebben om patiënten goede voorlichting te geven. utrecht carine neefjes Veel doktersassistenten zijn on geschoold en hebben te weinig medische kennis om patiënten goed te adviseren. Toch gebeurt het geregeld dat zij patiënten te woord staan als het om eenvou dige kwalen gaat. De meeste huisartsen weten niet wat voor raad hun assistenten geven. In zeer weinig huisartspraktijken staat op papier wat een dokters assistent wel en niet mag doen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Nederlands Ontwikkelings- en Ondersteu ningsinstituut voor huisarts en eerstelijnszorg in Utrecht. Naar aanleiding van de resultaten is het lesboek Patiëntenvoorlich ting voor doktersassistenten ge maakt. Het wordt vrijdag tijdens de studiedag "Voorlichten, een open boek?' gepresenteerd. net onderzoek is gericht op patiëntenvoorlichting in de huisartsenpraktijk. Dat wordt voornamelijk gedaan door dok tersassistenten. In de praktijk blijkt echter dat patiënten slechts tien tot dertig procent van het 'advies' onthouden. Eenderde slikt de medicijnen verkeerd en een even zo grote groep neemt ze helemaal niet Onderzoeker Lucia Tielen zag in diverse huisartsenpraktijken dat doktersassistenten over te weinig achtergrondinformatie beschikken om goede voorlich ting te geven. Ze geven telefo nisch advies aan bij voorbeeld patiënten die hoestklachten of een griep hebben. De assisten ten geven tips door die ze zelf eens hebben gehoord van een oudere collega. Maar eigenlijk kunnen ze hun adviezen niet medisch verantwoorden. De Nederlandse Vereniging voor Doktersassistenten (NVDA) erkent dat de beroeps groep over te weinig achter grondinformatie beschikt. On geveer de helft is ongeschoold. De driejarige dagopleiding voor doktersassistenten bestaat pas sinds 1984. Er is geen structure le nascholing. Huisartsen daar entegen krijgen wèl regelmatig een opfriscursus. Juist het telefonisch adviseren is de laatste jaren steeds moei lijker geworden voor de dok tersassistent. benadrukt NVDA- voorzitter Hanneke Zonderland. Patiënten zijn mondiger, be stormen de assistenten met vra gen en dan is het moeilijk om in te schatten oY een kwaal ernstig is. „Het meest griezelige werk gebeurt aan de telefoon,vertelt Zonderland. Zij vindt dat doktersassisten ten zonder diploma moeten worden geschoold. En bijscho- foto mieke schlaman ling is ook geen overbodige luxe. De laatste jaren hebben doktersassistenten er immers veel meer taken bijgekregen. Ze behandelen diabetici, patiënten met een hoge bloeddruk, maar ook mensen met bovenste luchtweg-infecties (verkoudheid en dergelijke). Het lesboek Patiëntenvoor lichting voor doktersassistenten kan de beroepsgroep een hand je helpen. Onderzoeker Tielen: „De assistent moet eerst nagaan of de patiënt openstaat voor in formatie. Als hij bij voorbeeld heel angstig is. dringen advie zen niet tot hem door. Verder is het zeer belangrijk dat het ad vies begrijpelijk is cn dat de as sistent voldoende kennis heeft om ingewikkelde medische ge gevens eenvoudig uit te leg- m aastri cht gpp Als het kabinet energieheffingen wil invoeren voor het bedrijfsle ven, moet tegelijkertijd de be lasting op arbeid flink omlaag om meer werkgelegenheid te creëren. Dat heeft de Industrie bond FNV gisteren aan het be gin van een driedaags congres in Maastricht vastgelegd. Het kabinet heeft al vele malen be nadrukt dat een eventuele ener gieheffing voor het bedrijfsleven gepaard moet gaan met een da ling van de loonkosten. De bond wil tijdens centraal overleg met overheid en werk gevers harde afspraken maken over arbeid. Meer ten aan het werk, aldus voorzit ter Van der Weg in zijn ope ningstoespraak. Volgens hem kunnen de sociale partners (werkgevers en werknemers) onder meer hun steentje bijdra gen door het aantal zieke en ar- Md mm hflde wintin» te verkleinen. De overheid moet op haar beurt de goede resulta ten niet teniet doen door weer allerlei extra belastingen te gaan heffen, zo waarschuwde hij. icn Èmaamd cmi ak koord mag niet vnjblijvend zijn. Van der Weg wil concrete ijk- punten om te kunnen nagaan of alle partijen zich aan de afspra ken houaen. Gemeenten misbruiken geld uitkeringsfraude Veel gemeenten hebben de gro tere beleidsvrijheid bij de socia le vernieuwing gebruikt om subsidies voor het aanstellen van sociale rechercheurs uit te geven aan andere dingen. In grijpen vindt staatvsecretaris Ter Veld van sociale zaken nog niet nodig, maar ze zal de be trokken gemeenten wel nauw lettend blijven volgen, zo heeft ze gisteren de Tweede Kamer laten weten. Gemeenten krijgen 80.000 gulden per 1000 uitkeringsge rechtigden om uitkeringsfraude op te sporen. Van dat geld zou den sociale rechercheurs wor den aangesteld, zo was een van de afspraken bij de sociale ver nieuwing. Onderzoek heeft ech ter geleerd dat de gemeenten een deel van dat geld aan ande re dingen hebben besteed. Met name de grotere gemeenten hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Duitse watertoerist houdt Nederland w el voor gezien LflPSCHENPAM AMR Van de circa 20.000 eigenaren van Duitse pleziervaartuigen in Nederland zullen er een )aar na invoering van de pleziervaartui genbelasting 18.000 hun biezen pakken. Zij verkopen de boot direct (9 procent) of kiezen nieuwe ligplaatsen (79 procent) 111 I luitsl.itul, België. I >f I rank rijk. zo blijkt uit onderzoek van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Bovendien besteden de Duit sers hier jaarlijks 150 miljoen gulden aan liggeld, onderhoud, lidmaatschappen, stalling, brandstof, voeding, consump ties en vermaak. Verder is bui ten beschouwing gebleven dat in prcH ent v.in de I hntsers zi|n boot in Nederland koopt en is uitsluitend gekeken naar het ef fect van de belasting op de 20 000 Duitsers met een Neder lands pleziervaartuig. In totaal IggMI in Onland 30 000 boten van buitenlanders. gen. den haag gpd De directie Vreemdelingenzaken van tie van justitie kan het werk niet aan Hoewel daar nu ruim 700 mensen werken, bijna dne maal zoveel als in 1989, is het welk nog veel meeT toe genomen. Niet alleen is het aantal asielverzoeken sterk toegenomen, asielzoekers gaan ook steeds vaker in beroep tegen een afwijzing, zo schrijft de directie in het jaarverslag. Het aantal nieuwe asielaanvragen bleef vorig jaar ongeveer gelijk ten opzichte van het jaar daarvoor 21.000. De werkdruk steeg echter aan zienlijk omdat er veel werk te doen was bij niet- asielzaken, zoals gewone toelating op grond van bijvoorbeeld gezinshereniging. De directie moest op dit gebied bijna 30 000 zaken afhandelen, te genover nog geen 18.000 in 1990. Van de 18.000 behandelde asielverzoeken werd in 775 gevallen een status als politiek vluchteling verleend. Bijna 2.000 asielaanvragers kregen een verblijfsvergunning op humanitaire gronden en bijna 15.000 verzoeken werden afgewezen. Dat waren er twee jaar geleden nog 9000. De wachttijd voor kon gedingen in asielzaken is vorig jaar teruggebracht tot gemiddeld zeven weken In 1990 bedroeg die tijd nog twee tot vier maanden. De bekorting »s te danken aan een ver beterde verdeling van de rechtzaken over de ver schillende rechtbanken. Het aantal asielverzoeken op Schiphol is vorig jaar teruggelopen tot 3.734, tegenover 6.827 in r zijn Op Vhmhnl W»l asielzoeker gewri gerd en doorgestuurn naar het bewaakte centrum op Schiphol Oost. De rest mocht elders In Neder land de asielprocedure afwachten. De meeste asielzoekers kwamen vorig jaar uit Joegoslavië (2.733), gevolgd door Sri Lanka (1.821en Iran (1.726). -

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5