Kamer steunt loonbod zorg De begerige blik op de blinkende pot met miljarden Binnenland 'Mens is te belangrijk om bij handje te nemen' Met een witte Fokker naar Cambodja 'Bezuinigingen zijn ramp voor stadsvervoer' 'Streekvervoer maakt over tien jaar winst' Voedselactie voor Russen groot succes - [DONDERDAG 21 MEI 1992 ANR Algrtrwi Nrtcrtindi fMbMM CPB Onrmit» HM 1^1 Nm>lH Leerling-hond vindt 25 kilo cocaïne schiphol Speurhond-in-opleiding Brando heeft op Schiphol tij dens een oefenprogramma 25 kilo cocaïne onderschept. Brando moet zijn diploma nog halen, maar ging tijdens een oefentochtje door een vrachtloods razendsnel af op een partij handelswaar uit Venezuela. Een gediplomeerde 'collega' van Brando contro leerde de vondst op juistheid, waarna de douane de verpakking opende en 25 kilo cocaïne aantrof, met een straatwaarde van 2,5 miljoen gulden. Brando doet zijn examen in juni. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie heeft hij een goede kans van slagen. Postbode houdt 2.000 brieven achter purmerend» Een Purmerendse postbode heeft in twee jaar circa 2.000 poststukken achtergehouden. Hij is gisteren op staande voet ontslagen. Vandaag en morgen zullen PTT-medewerkers in een persoonlijk gesprek excuses aanbieden aan een aantal gedu peerden. E>e overige post zal worden bezorgd met een excuus brief. De man liep als reserve-postbode alle wijken. Daardoor leidden klachten over zoekgeraakte post niet naar hem. De zaak kwam aan het licht toen de politie in verband met een inbraak onderzoek deed in een aantal garageboxen. Bij toeval troffen agenten in de box van de reserve-postbode de stapels onbezorg de en ongeopende post aan. Het motief van de man is nog on duidelijk. 'Leasefiets' mogelijk niet meer belast den haag Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) zou over wegen om een fiets die door de werkgever beschikbaar wordt gesteld aan zijn personeel niet langer in de inkomstenbelasting te betrekken. Nu moet over zon fiets nog gedurende vijfjaar tien procent van de nieuwwaarde bij het inkomen worden opge teld. Van Amelsvoort reageert met zijn voornemen op een klacht van de Eerste Nederlandse Fietsersbond over de fiscale bijtel ling. Die bijtelling houdt verband met het 'privégenot' van de fiets, als de werknemer er bijvoorbeeld in het weekeinde gebruik van maakt. Schietverbod raketsysteem opgeheven DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht heeft het laad- en schiet verbod voor het meervoudig raketlanceersysteem (MLRS) opge heven. Het verbod was in maart ingesteld, nadat een storing was ontdekt in de elektronica van de vuurleidingseenheid. Het MLRS zou daardoor in principe uit zichzelf kunnen afgaan. Door een aanpassing is dat gevaar nu geweken. Het MLRS is gemonteerd op een rupsonderstel en kan twaalf raketten achter elkaar afvu ren over een afstand van maximaal 30 kilometer. De landmacht schafte eind jaren tachtig 22 van deze systemen aan. Ook de Verenigde Staten,.Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Duitsland en Turkije beschikken over het MLRS. Plan kost pensioenkas volgens PGGM in vijf jaar 3.7 miljard De Tweede Kamer heeft het aan zichzelf te wijten dat de Senaat een sterkere politieke rol is gaan spelen. ,,De Tweede Kamer ver eenzelvigt zich te veel met het veranderen dat kabinet. Daardoor komt de Eer- ke prikkel overblijft om zelf wat ander ste Kamer vanzelf ii daglicht te staan. Het is niet zo dat wij be tere democraten I zijn, maar zo is nu eenmaal het systeem geworden." Dat heeft CDA- fractievoorzitter in de Eerste Kamer Ka- land gisteren gezegd in NRC Handelsblad. In de Senaat vertolkt hij na zijn leidende rol in het verzet te- gen het plan-Simons nu de weerstand tegen de basis vorming zoals die minister Rit- zen en staatssecretaris Wallage van onderwijs voor ogen staat. De 70-jarige senator, die vol gend jaar afscheid neemt van de politiek, breekt in het vraag gesprek opnieuw een lans voor een beperking van de verzor gingsstaat. „Ik vind dat mensen te belangrijk zijn om aan het handje te worden meegeno men. De gezonde burger kan en moet in veel meer gevallen dan nu gewoon voor zichzelf zor gen. De vele goede bedoelingen om de zwakkeren te helpen zijn vastgelopen." „De Nederlanders leunen te veel op de overheid. Waarom 'We leunen in Nederland veel te veel op overheid en op massa Een kamermeerderheid van CDA en PvdA steunt de plannen van het kabinet om de loonsverhoging voor de zorgsector (3,56 procent) grotendeels te financieren uit een verlaging van de premies van het pensioenfonds PGGM. WD en D66 willen wachten met hun oordeel tot dat de vastgelopen cao-onderhandelingen weer op gang zijn gekomen. den haag GPD-ANPeen verlaging van de premies met 5 procent tot 2,3 procent. Het kabinet stuurde dinsdag Vanaf 1993 zou de premie in vijf een brief aan de Kamer, waarin jaarlijkse stappen weer omhoog werd vastgehouden aan het ou- moeten tot het huidige niveau, de voorstel om 3 procent van de Daarnaast is het kabinet be- loonsverhoging te betalen uit reid zelf nog 0,56 procent aan een loonsverhoging bij te dra gen en 'enkele tientallen miljoe nen' vrij te maken voor vermin dering van de werkdruk. Meteen nadat het voorstel dins dag bekend werd, dreigden de actievoerende bonden in de ge zondheidszorg met 'opvoering' van de acties. Het PGGM verzette zich giste ren meteen tegen het voorstel en beschuldigde het kabinet van foute berekeningen. Door de verlaging van de premies loopt het pensioenfonds vol gens eigen becijferingen de ko mende vijf jaar ruim 3,7 miljard gulden mis, 1.8 miljard meer dan het kabinet heeft berekend. Volgens het fonds klopt er dan ook 'weinig' van de berekenin gen van het kabinet. In 1992 al leen al denkt het fonds zo'n 1,5 miljard mis te lopen. De regering dreigt het PGGM met een belastingheffing over zijn reserves als het fonds niet meewerkt. Die treedt in werking als de reserves na vijf jaar niet zijn teruggebracht tot een ni veau van 15 a 18 procent van de totale fondsen. Bij het PGGM zou dat erop neerkomen dat de reserves met zo'n 9 miljard gul den moeten worden ingekrom pen. Ook de cao-onderhandelin gen voor de 100.000 werkne mers in de gezinsv erzorging zijn vastgelopen. Dat hebben werk gevers en vakbonden gisteren meegedeeld. Net als in de ge zondheidszorg houdt het kabi net de hand op de knip waar door de werkgevers geen kans zien hun plan uit te voeren om de werknemers een loonsverho ging van 4 procent te bieden. De bonden gaan zich met hun leden beraden op acties. Kaland bepleit hardere verzorgingsstaat zou iemand met een gewoon inkomen in Nederland niet in een ongesubsidieerd huis kun nen wonen? En je zou voor mensen die kunnen werken het uitkeringssysteem zo moeten hele ster gaan doen. Dat kan verlaging of in be- paalde gevallen zelfs stopzetting van de uitkering. Als je nergens te genaan kunt leu nen, zul je wel moeten gaan staan." Kaland ('Ik ben een kind van de presta tiemaatschappij') ontkent dat hij daarmee sterk te gen de WD aan leunt: „Het is juist een christen democratische gedachte dat de mens is geroepen tot verant woordelijkheid. Meer persoon lijke verantwoordelijkheid sterkt een mens. En dan moeten ze bij mij niet aankomen dat Jan Mo daal die niet kan dragen." Eerder dit jaar waarschuwde hij dat het kabinet beter kan vertrekken als het blijft 'door modderen' zonder duidelijke keuzes te maken. Hij blijft daar bij: „Ik constateer dat er te wei nig beweging zit in het beleid om echt in een richting te gaan van eigen verantwoordelijkheid. Men is te voorzichtig, hoewel ik denk dat de samenleving het wel aan zou kunnen." soesterberg Een jongetje kijkt op de vliegbasis Soester berg op afstand naar in het gelid staande VN-militairen. Met drie witgespoten Fokker F-27's vertrokken 35 Neder landse soldaten gisteren naar Cambodja, waar ze deel gaan uitmaken van de VN-vredes- macht Unced. Minister Ter Beek van defensie heeft er overigens geen problemen mee als de veertien Neder landse mijneninstnicteurs in Cambodja zelf mijnen en ex plosieven gaan ruimen en on schadelijk maken. Hij vindt het echter aan de Verenigde Naties om te bepalen of dat moet, zo zei hij gisteren. De opdracht van de Nederlandse groep instructeurs beperkt zich tot het instrueren van Cambodjaanse militairen in het onschadelijk maken van mijnen. De cursus is vorige week echter stopgezet nadat een Cambodjaanse generaal een salarisverhoging had ge- eist van de huidige 70 dollar tot 1050 dollar per maand. Daarmee kwamen ook de Ne derlandse instructeurs zonder werk te zitten. FOTO NIEUW ANEFO ROB CROE5 ENSCHEOE GPD De voortdurende bezuinigingen zijn de sastreus voor de dienstverlening van het openbaar vervoer, vooral in de steden. Be rekeningen wijzen uit dat in een stad als Eindhoven door alle bezuinigingen die het rijk wil doorvoeren op maandag tot en met vrijdag na acht uur 's avonds geen bussen meer kunnen rijden. Op zondag zouden ze de hele dag in de garage blijven. „Het stedelijk openbaar vervoer lijkt vo gelvrij", aldus een sombere voorzitter R. Pans van het Beleidsorgaan Openbaar Ver voer Subsidiërende Gemeenten (BOS), van daag in zijn jaarrede in Enschede. Het BOS behartigt de belangen van de 48 gemeenten die het openbaar vervoer in hun stad subsidiëren. Ondanks de donkere wol ken die zich boven het stedelijke vervoer sa menpakken, ging het toch best goed het af gelopen jaar, betoogde de voorzitter. In 1991 steeg het aantal reizigers met tien pro cent, nam de opbrengst uit de kaartverkoop met 11 procent toe en daalden de exploita tiekosten met dertig miljoen gulden. De bezuinigingsmaatregelen die het kabi net het openbaar vervoer oplegde, dreigen de opgaande lijn te verstoren. Forse tarief stijgingen waren de afgelopen tijd aan de orde van de dag. Als klap op de vuurpijl werd eind april bekendgemaakt, dat net vervoer nog eens 25 miljoen extra moet op hoesten. „Dat bedrag moeten we realiseren door efficiënter te werken en het voorzie ningenniveau te beperken. De bediening van nieuwe woonwijken moet dan worden bekostigd uit het schrappen van bestaande lijnen", verwacht Pans. Verder staat het voorzieningenniveau on der druk. „Het gevaar bestaat dat gemeen ten hun openbaar vervoer zo moeten in krimpen. dat er een voor alle partijen on aanvaardbaar niveau ontstaat Zeker als Verkeer en Waterstaat de bezettingsgraad wil aanscherpen tot twintig procent." Kamer bezorgd over ratificatie 'Maastricht' De Tweede Kamer is bezorgd over de traagheid waarmee het kabinet de EG-verdragen die in Maastricht zijn gesloten ter goedkeuring bij het parlement indient. De Kamer vreest dat Nederland zo ongeveer het laatste land zal zijn dat de ver dragen ondertekent, terwijl het it an de win wn da owt eenkomsten heeft gestaan. CDA fcanwilM Van der Lin den. vice-voorzitter van de ka mercommissie voor EG-zaken. vroeg kamervoorzitter Deetman gisteren de bezorgdheid van de commissie over te brengen aan hef kabinet \N er geen druk wordt uitgeoefend, zullen de verdragen niet voor de zomer bij het parlement zijn, vreest Van der Linden. De regering heeft de Kamer volgens Van der Linden eerder beloofd het wetsvoorstel tot ra tificatie van 'Maastricht' rond 15 mei aan het parlement toe te sturen. Van der Linden drong er namens de commissie bij net kabinet op aan vóór dinsdag uitsluitsel te geven over de re den van de vertraging. 'Groei en inflatie tot 1996 lager dan in rest EG' rotterdam ANP De economische groei in de ja ren tot 1996 zal in Nederland met gemiddeld 2,4 procent iets onder het EG-gemiddelde van 2.6 procent liggen. De inflatie in Nederland beloopt in die jaren gemiddeld 2.3 procent, tegen 3.7 procent als EG-gemiddelde. Dat voorspelt het Nederlands Economisch Instituut in zijn studie 'Europa in 1996'. die de ze week is gepubliceerd. Het NEI voorspelt dat de we- reMeconomte ach g< i< kirhjk herstelt. De Amerikaanse eco nomie klimt uit het dal. maar komt tot 1996 uit op een gema tigde groei van 2 procent, lapan en andere Aziatische landen blijven sterk groeien, en de Eu ropese economie plukt daar de vruchten van. De trekkers van de Europese economie zullen Spanje en Duitsland zijn met gemiddeld 3,3 en 3,1 procent groei per jaar. De inflatie voor die landen komt uit op 5,3 en 3,5 procent per jaar (gemiddeld) De landen ui het voormalige >ostblok zul len pas vanaf 1994 economische groei kennen, en dan nog in zeer bescheiden vorm. UTRECHT ANP liet •ek\ c .nlledig geprivatiseerd en winstge vend. Dat zegt drs. Ral. lid van tic raad van bestuur van tie streek vervoer Nederland (SM in het vak blad Openbaar Vervoer. SN is het sa menwerkingsorgaan van I I grote streekvervoerbedrijven met in totaal 15.000 werknemers. Het concern zou financieel op drie pijlers moeten komen te staan puur commerciële activiteiten, openbaar vervoer en grootverbruikerscontrac ten Rat denkt aan privatisering, om dat de rijksoverheid steeds minder ex tra geld over heeft voor het streekver R.it wil dal de vervoerders met be hulp van overheidsvergoedingen en commerciële activiteiten geheel zelf standig gaan draaien Bcdnjfsccono- misch is het in»k heler om naast hel o|H'nhaar vervoer commerciële activ i teilen te ontplooien, omdat hel mate rieel dan beier wordt benut. Nu slaan buiten de spits veel bussen werkeloos in de garages Rat verwacht niet dat de streekver voerders op de lange duur het «|»cn baar vervoer zullen afstoten en alleen nog maar commercieel vervoer gaan verzorgen. In de statuten van SN is vastgelegd dat het concern een maat schappeli|ke functie heeft Bovendien denkt hi) dat openbaar vervoer nor maal rendement kan opleveren. Alle hulpgoederen die via de Stichting Voedselhulp aan Rus sen naar de voormalige Sovjetu nie (GOS) zijn gestuurd, zijn op hun plaats van bestemming aangekomen. In totaal is er voor ongeveer 51 miljoen gulden aan voedsel en medische hulpmid delen naar het GOS verzonden. Dat meldde de stichting giste ren bij de afsluiting van de hulpactie, die op 15 december 1990 begon met de televisieuit zending 'Help de Russen de winter door'. De totale opbrengst van de actie bedroeg 25,7 miljoen gul den. Dat bedrag werd volgens belofte door de overheid ver hoogd met 25 cent per geschon ken gulden en met ontvangen rente. Het totaal komt daarmee op 51 miljoen gulden. Een groot succes, aldus de stichting. den haag carel goseling Begeerte. Niets is menselijker. De auto bij de buurman is altijd mooier en gro ter. Net als de kleuren-tv, de video, de cd-speler, de kleding, de vakantiebe stemming, de tuin, het huis, enzo voorts, enzovoorts. Meestal is het on mogelijk om het eigen verlangen te be vredigen. De één verdient nu eenmaal meer dan de ander. En aangezien alles geld kost, is dat meteen de rem. Wees maar tevreden met wat je hebt, luidt dan ook een oude volkswijsheid. Het kabinet worstelt al tijden met dit probleem. Het wil heel veel. maar komt steeds geld te kort. Niet alleen deze ministersploeg maar ook alle voorgaande. Elke jaar weer moeten tal loze discussies worden gevoerd over de financiële dekking van allerlei mooie plannen, over bezuinigingen om te genvallers op te vangen, over het aan elkaar knopen van de eindjes. Een ver velend gedoe, zeker als je door mooie daden je eigen voortoestaan moet waarborgen. "et wordt des te klemmender als je weet dat er elders een grote pot met geld staat die je ineens uit de proble men kan helpen. Reserves van pen sioenfondsen en levensverzekerings maatschappijen. Vijfhonderd miljard gulden in omvang. Geld dat jij nodig hebt, maar waar je niet aan kunt ko men. Tenminste niet direct. Maar ja, die begeerte. Die werkt op je zenuwen. Knaagt. En ministers en ambtenaren zijn ook maar mensen. Geen wonder dus dat opeenvolgen de kabinetten plannetjes hebben ont wikkeld om tenminste een deel van die pot geld in handen te krijgen. Semi-le- gaal als het ware, maar in feite stille diefstal. Een voorbeeld: De overheid betaalt als werkgever van de ambtena ren pensioenpremie. Nu kun je die premie bewust te laag vaststellen. Daarmee houd je op papier financiële ruimte over. Dat geld gebruik je dan om de lonen van je ambtenaren op te» krikken. Dat er zo bij het betrokken pensioenfonds ABP een tekort ontstaat is jammer. Een zorg voor later. Er zit toch genoeg geld, dus er kan best wat Elf. Tweede voorbeeld. Je tomt aan de belastingregels voor de opbouw van pensioenen. Nu zijn betaalde pen sioenpremies aftrekbaar voor de belas ting. De uitgekeerde pensioengelden worden daarentegen wel belast. Je zou nu de belastingaftrek voor pensioen premies kunnen beperken. Zo haal je geld binnen. Dat vervolgens de belas ting op uitgekeerde pensioengelden omlaag moet, als je tenminst de pen sioengerechtigde niet wilt treffen, is een zorg van later. Derde voorbeeld. Het aanpakken van de reserves van de pensioenfondsen en levensverzekeraars. Via een belasting heffing vooraf van tien procent. Plus nog eens een jaarlijkse heffing op de inkomsten. Een alternatief kan een be lastingheffing op 'overreserves' (in het jargon: de brede herwaardering) zijn. Gelden die de pensioenfondsen en ver zekeraars in jouw ogen niet nodig heb ben om de aanspraken van 'de klant' te waarborgen. Vierde voorbeeld. Je zegt dat werk nemers in de door jouw gesubsidieerde en gepremieerde sector (g-en-g sector, bijvoorbeeld gezondheidszorg, bejaar denzorg, welzijn) er op vooruit mogen gaan. Drie procent meer loon kunnen ze krijgen. Maar daar trek je zelf geen geld voor uit. Nee, men moet dat zelf financieren door de pensioenpremie met 5 procent te verlagen. Daardoor komt geld uit de reserves van het pen sioenfonds vrij dat je dan gebruikt om de loonsverhoging te betalen. Er zit im mers toch genoeg in de kas. Als je zelf maar blijft roepen dat je geen geld hebt om de loonsverhoging te betalen en acties voor lief neemt, dao kun je betrokkenen zelf prima chanteren. Ook al kun je niet direct aan het geld van het pensioenfonds komen, omdat dat onder beheer staat van werkgevers en werknemers in de betrokken sector. En ligt men echt dwars, dan dreig je met de belasting heffing over de overreserves. Met an dere woorden: u bent het geld toch kwijt. Nog een idee. De bevolking wordt gemiddeld steeds ouder. De pensioen uitkeringen voor al die oudere mensen belopen dus een steeds groter bedrag. De premies moeten omhoog. Dat kun je op twéé manieren voorkomen. Ten eerste door ouderen langer te laten werken. Niet op hun 65-ste te laten stoppen met de noeste arbeid, maar een paar jaar later. Ten tweede kun je afstappen van het systeem waarbij de pensioenhoogte bepaald wordt door het laatstverdien de, en meestal hoogste, loon. Nee, in plaats daarvan kies je voor het loon dat gemiddeld werd verdiend tijdens het hele Eirbeidzame leven. Dat is lager. En dus is de pensioenhoogte minder. En kunnen premies lager uitvallen Allemaal onzin? Toch niet. Zoals ge zegd: alle genoemde voorbeelden zijn de laatste jaren in politiek Den Haag serieus besproken of in beleid omge zet. Geen wonder dat het ABP niet ver zelfstandigd mag worden Dan kun je immers geen greep in de kas meer doen. En dat was net zo leuk. Dat ie als MÉM intussen formeel de stelling hanteert dat pensioen en pensioenophouw een zaalc van werk gevers en werknemers ia waar je niet in wilt treden, is alleen voor de show naar buiten 1 brined Hlistni.i.u iMllrtwl treedt je die stelling als het maar even kan met voeten. Die pot met geld blinkt immers zo mooi. Verdachte moord dag voor zitting weer vrijgelaten DCN HAAG ANP De officier van justitie in Den Haag heeft gisteren een ver dachte van moord, die vanmid dag terecht zou staan, op vrije voeten gesteld en de dagvaar ding ingetrokken. Het gaat om een 37-jarige Hagenaar die er van wordt verdacht in januari een 64 jarige garam* eigrnaar te hebben neergrschoten in de Knt/in gerst raat in Den Haag \olgrns |VTsnff|< 1CT Url schcn is het besluit tot vrijlating genomen omdat „het onder zoek nog niet b afgerond Een verdachte moet binnen drie maan don nadat hij in voorlopi ge hechtenis is genomen, wor den voorgeleid. Iïic datum b niet gehaald De advocaat van de verdachte, mr. A. Moszko- wicz, geeft ren andere lezing van de zaak. Volgens hem blijkt uit de processtukken dat de po litie met richtmicrofoons heeft

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3