Koeman wordt volksheld •lympia's Tour weer ip verkeerde spoor Select gezelschap Sport NOC-bestuur wijst 58 topsporters aan Vijfjaar Nederlandse goals 2^NDERDA0 21 MEI 1992 29 Roemenië opnieuw schotvaardig ukarest Roemenië is in de kw alificatieronde voor het eind- oernooi om de wereldtitel 1994) voorlopig niet te stuiten. De )osteuropeanen versloegen gisteravond op eigen bodem het tuntelende Wales met 5-1Eerder werd het zwakke team van de :aeröer met 7-0 van het veld gespeeld. De Roemenen gaan nu in joep 4. met België en Tsjechoslowakije als concurrenten, over- uigend aan kop. Het duel, in Bukarest door 23.000 toeschou wers bijgewoond, was al na 24 minuten beslist. Hagi opende de israL0re in de vijfde minuut, Lupescu was kort daarna twee keer Balint, die in de eerste groepswedstrijd drie treffers zijn rekening had genomen, en nogmaals Hagi maakten e"oor de rust van Wales een geslagen ploeg. Rush scoorde tegen, der- 'Alternatieve straf van der Velde i^ratREDA De ex-wielrenner Johan van der Velde is gisteren via een danne'rec^t"Proce<^ure veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. ,r 0f)e 35-jarige ex-prof stond voor de tweede keer in korte tijd te- echt voor de rechtbank van Breda-wegens een aantal inbraken, "egen Van der Velde was vijf maanden onvoorwaardelijk geëist de officier van justitie, Mr. S. van Duijn. and, Basten en Rijkaard tegen Foggia achfyiLAAN Marco van Basten en Frank Rijkaard maken de Itali- l isianse competitie af. Het duo speelt zondag mee in slotwedstrijd heerran AC Milan bij Foggia. Maandag melden zij zich, met Ruud aan.^ullit, bij de selectie van het Nederlands elftal in Noordwijk. Van en Rijkaard verkeerden in de veronderstelling dat het be-rrieridschappelijke duel tegen Brazilië, dinsdagavond in San Siro ver"0-l), hun laatste wedstrijd van dit seizoen voor AC Milan was. doorfrainer Capello had de twee min of meer vrij gesteld van de competitiewedstrijd. Clubeigenaar Berlusconi weigerde n'et»venwel de internationals te ontslaan van hun verplichtingen, t uit Hd-Vijftiende dode na voetbalramp van^STiA t Ruim twee weken na dato heeft de ramp in voetbalsta- t elision Furiani van Bastia een vijftiende dodelijk slachtoffer geëist, "*et 8aat om een 23-jarige vrouw. Het ongeluk gebeurde op 5 toen een noodtribune, gebouwd voor de halve finale in het heepekertoemooi tussen Bastia en kampioen Olympique Marseille, gen.nstortte. land er Beenhakker wil weer manager zijn van-MADRiDLeo Beenhakker wil de functie van trainer bij Real Ma- jaarjrid inruilen voor die van manager. Volgens voorzitter Ramon „Ditsiendoza van de Spaanse koploper heeft de Nederlander dat veel/erzoek aan hem gedaan. Mendoza heeft tijdens een interview vanjiet Radio Nacional de Espana toegegeven dat Beenhakker hem den.gevaagd heeft de taak van trainer aan een ander over te laten en metferug te mogen keren op de stoel van technisch manager. Ook in be-je Madrileense kranten Marca en AS bevestigt Mendoza zijn gensjitspraken. •n te ^„Gehandicapten voetballen bij SJZ Gehandicapte voetballers komen vanavond in actie op de velden van sportpark Haasbroek in Zoeterwoude. -[rwee teams met gehandicapte spelers van het Leidse UVS tre- t "den aan tegen 'selecties' van het zevende elftal van SJZ. De ploe- i gen bestaan uit zeven spelers. De wedstrijden beginnen om tV|° "20.00 uur. De KNVB propageert het voetbal voor gehandicapten, maar in Zoeterwoude is het nooit van de grond gekomen. VanjNDEN ANP vijf wa"onald Koeman behoort na de inga-inst van Barcelona op Samp- hetoria tot een select gezelschap, derejechts twee spelers wonnen ,Gif-oit de Europese beker voor veelmdskampuoenen bij twee ver- kos-chillende clubs. Koeman deed at bij PSV en Barcelona. De .oemeen Belodedici ging hem oor bij Steaua Bukarest en Ro- e Ster Belgrado. Ook Barcelona voegde zich in en historisch rijtje. De club be- oort sinds woensdag tot het gezelschap dat alle drie de Eu ropese bekers won. Alleen Ju- ventus en vorige week woensdag Ajax presteerden dat eerder. Barcelona nam de Europese beker in Londen overigens op traditionele wijze in ontvangst. Invaller Alexanco nam de trofee over uit handen van UEFA- voorzitter johansson. Hij is de oudgediende van het stel. Daar na pas mocht aanvoerder Zubi- zarreta het kleinood vasthou den. Salinas (7) zweeft tussen drie Italiaanse verdedlgers.Van links naar rechts: Cerezo, Vlerchowod en Pari. De bal lijkt een prooi voor Cerezo te wor den. fOTO AP Heel Catalonië lag gisteravond aan de voeten van twee Nederlanders, johan Cruijff en vooral Ronald Koeman kunnen voorlopig niet meer stuk in Spanje. Met een snoeihard genomen vrije trap vernielde Koeman de illu sies van Sampdoria op Wembley, waar hij Barcelona te vens verloste van een trauma (1-0). Voor de eerste keer in de historie van de club ging de meest begeerde bokaal naar Catalonië. De belangrijkste Europa Cup kwam daar mee sinds 1966 ffteal Madrid) weer in Spaanse handen. op het spelpeil en de amuse mentswaarde van de finales, die desondanks nog immer volle stadions trekken. „Sampdoria-Barcelona", zo luidde de voorspelling van Vuja- din Boskov, „wordt een won derschone wedstrijd van twee aanvallende elftallen in Latijnse stijl." De neutrale toeschouwer onder de 70.827 bezoekers aan Wembley dacht daar het zijne van. Want behoudens pakweg tien minuten in de eerste helft en het eerste kwartier na de rust viel er maar weinig te genieten. Dat deze finale een hoger cijfer scoorde dan de vorige afleve ring in Bari tussen Olympique Marseille en Rode Ster was niet meer dan een schrale troost. LONDEN ALBERT CEESING GPD-VERSLAGGEVER Op de naam van de winnaar viel weinig aan te merken, des te meer daarentegen op het ni veau van deze 37ste Europa Cup-finale voor landskampioe nen. Het deerde Johan Cruijff en de spelers niet. Zielsgelukkig als ze waren met de bevrijdende treffer van Koeman, na negen minuten in de tweede verlen ging, hosten zij met de 'beker met de grote oren' over het veld en langs het met 27.000 Span jaarden volgepakte deel van de tribunes op Wembley. Na Ju- ventus en Ajax was Barcelona eindelijk in het bezit van alle drie Europa Cups. Het was al de vijfde keer in negen jaar dat de finale van de landskampioenen niet in de normale speeltijd beslist kon worden. Een beter bewijs is er eigenlijk niet dat de clubs in de top van het Europese voetbal weinig of niets meer voor elkaar onder doen. Dat gegeven heeft een verlammende uitwerking Onbegrijpelijk Indirect verantwoordelijk voor de teleurstellende exhibitie was Johan Cruijff. De maestro zadel de de ploeg in de eerste helft op met een onbegrijpelijke speel wijze door Hristo Stoichkov niet in het centrum van de aanval te posteren, maar stijf langs de zij lijn op links. De aanval van Bar celona, waarin Laudrup zijn te genstander (Vierchowodzel den kon uitspelen en Salinas zich aan de rechterkant voort durend bediende van duw- en trekwerk, miste daardoor elke pressie. Het rendement van Sto ichkov, doorgaans toch een handenbinder van jewelste, bleef ver onder de maat. Doordat Sampdoria de Itali aanse aard niet verloochende en had gekozen voor het be proefde counterspel bloedde de ontmoeting al snel dood. Vanuit het achterveld bracht Ronald Koeman, die als een der weini gen een degelijke partij speelde, steeds de verkeerde spelers in balbezit. Eusebio lijkt in niets op zijn befaamde naamgenoot van weleer uit Portugal. Het aantal kansen in het eerste part bleef derhalve beperkt tot twee. Een voor Lombardo, de nijvere mier van Sampdoria, die overal opdook, en een voor Stoichkov. Roer om Halverwege moet ook Cruijff hebben begrepen dat hij het verkeerd had gezien en gooide hij het roer om. Stoichkov nam in de punt van de aanval de po sitie over van Bakero, die naar het middenveld verhuisde. Op slag bewees de onstuimige Bul gaarse spits het ongelijk van zijn trainer en ontstonden de kan sen. Eerst worstelde Salinas zich langs twee verdedigers en schoot op de vuisten van doel man Pagliuca, nog geen minuut later stonden Stoichkov en F.u- sebio oog in oog met de doel man van Sampdoria. Of het nu het oranje was waarin Barcelona op Wembley was getooid of het instinct van Cruijff, de Spaanse voetbaltrots viel de hele tweede helft met man en macht aan. De veruit beste kansen waren echter voor Gianluca Vialli. De door Juven- tus begeerde spits had tot twee keer toe de hoek voor het uit zoeken, maar faalde in z'n spe cialiteit. Tussendoor mikte Sto ichkov aan de overkant de bal tegen de paal. Sampdoria hapte naar adem, maar hervond zichzelf omdat Barcelona gaandeweg de teu gels weer liet vieren. De wed strijd zakte opnieuw weg en toen werd al snel duidelijk dat Sampdoria aanstuurde op een verlenging en strafschoppen. Zo ver kwam het echter niet. Dat dankte Barcelona aan Ronald Koeman. Na een dubieuze over treding misleidden Stoichkov en Bakero de Italiaanse verdedi gers en haalde Ronald Koeman vernietigend uit. Hij had jaren lang het patent op de snoeihar de vrije trap, maar dat wapen liet hem de laatste tijd steeds vaker in de steek. Tot gister avond. Het maakte Koeman, met Cruijff, tot de held van Barcelo- PAPENPAL ANP Het NOC-bestuur heeft na ver schillende (kwalificatie-)wed- strijden van de afgelopen weken 58 topsporters in acht takken van sport definitief aangewezen voor Barcelona. De meesten, 21, zijn roeiers. Het NOC verwierp de voordracht van de mara thonlopers Tonnie Dirks en An ne van Schuppen. Tot de olympische deelne mers behoort ook skiffeur Frans Göbel, qver wie na de Hügelre- gatta van afgelopen weekeinde in Essen nog enige onzekerheid bestond. Göbel is tweevoudig wereldkampioen bij de lichte roeiers. Alleen de zware skif- feurs varen olympisch. De voordrachten van de Ko ninklijke Nederlandse Roeibond werden allemaal overgenomen door het NOC. Het gaat om de vrouwen dubbelvier (Harriët van Ettekoven. Anita Meiland, Marjan Pentenga en Laurien Vermulst). de vrouwen dub- beltwee (Rita de Jong en José de Groot), de mannen dubbeltwee (Nico Rienksen Henk-lan Zwol le), de mannen dubbelvier (Rut- ger Arisz, Ronald Florijn. Koos Maasdijk en Hans Kelderman), de mannen vier zonder (Sven Schwarz. Jaap Krijtenburg, Niels van der Zwan en Bart Peters) en de mannen twee zonder (Geor ge van 1 waard en en Kai Com- pagner). De roei ploeg wordt ge completeerd door twee nader aan te wijzen reserves. Twee sportploegen werden in de vergadering van dinsdag for meel aangewezen: de nationale volleybalploeg (twaalf man) plaatste zich afgelopen week einde ten koste van Polen. De waterpoloërs (dertien man) de den dat een week eerder in Ca nada. De handboogschutters voor Barcelona zijn Jacqueline van Rozendaal, Christel Verstegen en Sjan van Dijck bij de vrou wen, Erwin Verstegen, Henk Vo gels en Bemy Camps bij de mannen. De overigen sporters die afreizen zijn: Irene de Kok (judo), Paul Haldan (tafelten nis), Nicole Muns-Jagerman (tennis), Eline Coene, Erica van den Heuvel en Astrid van der Knaap (badminton). Zij wisten al enige tijd dat ze mogen mee doen. De Haagse marathonloopster Anne van Schuppen voelt zich bestolen, onrechtvaardig be handeld. na de alWüilug van haar voordracht Ze bleef op 10 mei tijdens de marathon van Utrecht met 233.40 ruim schoots onder de limiet (2.34.00). maar ze liep die nadat de kwal i fin a tie periode was afge lopen. „In het verleden heb ik bewezen dat ik snel herstel re ageerde Van Schunpan teleur gesteld. „In overleg met de KNAU zal ik beslissen of ik een protest indien." Van Schuppen is niet van plan een kort geding of zo aan te spannen. In de argumentatie voerde het NOC aan dal da prestatie niet zodanig overtui gend is geweest, dat aan de af gesproken kwalificatieregels voorbij zou moeten worden ge gaan. Tonnie Dirks eindigde op 12 april met een tijd van 2.12.45 als dertiende in de marathon van Londen. Het NOC meent dat die klassering niet kan worden gezien als een indicatie voor een kans op een plaats bij de beste acht. of zelfs de beste twaalf, tijdens de Olympische Spelen. Bovendien is in aan merking genomen dat Dirks ruim een minuut verwijderd bleef van de NOC-richttijd. die op 2.1130 stond. Tonnie Dirks is vooral boos omdat het NOC hem te lang aan het lijntje heeft gehouden. ..Als ik dit vier weken eerder had gehoord, had ik me direct kunnen voorbereiden op een li- mietpoging op de 10.000 meter. Nu is de qd die OVObttJft feite lijk te kon. Toch zal ik het tij dens de Westa1 heietics, op 13 juni in Brussel, nor wel probe ren. Het is stom dat ik me te veel heb gericht op bondscoach Bob Boverman". aldus Dirks. „Boverman heeft steeds de ver wachting uitgesproken dat ook een tijd van m de 2 12 voldoen de zou zijn voor kwalificatie." De olympische familie van Nederland bestaat nu uit 129 le den: 32 hockeyers. 24 volleybal lers, 21 roeiers, dertien water poloërs, tien judoka's, zes hand boogschutters, zes tennissers, vijf boksers, vier atleten, drie badmintonsters, drie tafelten nissers, een kanovaarder en een turnster. londen anp De volgende twee seizoenen pakte AC Milan de beker. Eerst door een zege van 4-0 op Steaua Bukarest. Van Basten en Gullit scoorden beiden twee keer. In 1990 maakte Frank Rijkaard de enige treffer tegen Benfica. De eindstrijd van 1991 tussen Rode Ster Belgrado en Olympique Marseille eindigde weer in 0-0, de Joegoslaven na men de strafschoppen beter. Gisteren was Ronald Koeman weer aan de beun. De laatste vijf seizoenen zijn al le doelpunten in het Europese toernooi voor landskampioenen gemaakt door Nederlanders. Van Basten, Gullit. Rijkaard en Koeman, de grote vier van het Nederlandse voetbal, bezorg den AC Milan en Barcelona de beker. In 1988 bleef PSY Benfica 0-0. De Eindhovenaren. met Koem an, wonnen de strafschoppen. koplopers verdwalen bij Emmer Compascuum -e zult maar coach zijn van een S^TTiationale selectie. Piet Kuys ^leeft de afgelopen jaren veel :ormen moeten doorstaan en steren, na de aankomst van de ijfde etappe in Olympia'sTour, Jronste de Brabander weer eens ilile wenkbrauwen. Daar was ook tllë reden toe. Want er ging van illes verkeerd, daar in het oos- jen des lands. Al snel na het ver- ek uit Goor week een deel van iet peloton van het routeboekje f en in de keiharde finale, met log veertig kilometer te gaan, loest de koers volledig worden [eneutraliseerd. Drie koplopers'reden, achter n motorordonnans, bij een 'egomlegging in de buurt van mmer Compascuum het ver eerde pad in. Wedstrijdleider an Houben kon niet anders lan de koers stil leggen en de 'erschillende groepen met de aatst gemeten tijdsverschillen ipnieuw laten vertrekken. Met die beslissing mocht de latere etappe-winnaar Torsten ld schmidt de handen dicht knij- CHIEri^' Van vo'8ers ^ad bij geen last meer, want daar was Boor de jurybeslissing het 'heili ge vuur' verdwenen. En voor '■OOOfcjjn medevluchters, de Let Dai- ^"his (derde) en de Hagenaar Marcel van de Vliet (tweede in de rituitslag), was de twintigjari ge Duitser gewoon te sterk. Venijnig De organisatie van Olympia's Tour kreeg het na de finish hard te verduren. Wedstrijdleider Jean Houben sprak nog wel troostende woorden in de rich ting van voorzitter Rene Kott- man, maar Schmidt was al wat venijniger in zijn reactie. „Het was natuurlijk een organisatori sche blunder, die door de jury, vind ik, weer is rechtgezet". In het Kuys-kamp waren de beschuldigingen nog feller. De koers had niet geneutraliseerd Timmermans en Rasch ook fout klazienaveen In Olympia's Tour gingen gisteren ook Vital Timmer mans en Mark Rasch van Swift/Casba de mist in, rij dend in de tweede groep achter de drie koplopers. Op een minuut van de winnaar kwamen zij aan. Timmer mans als 22ste, Rasch 26ste. In het groepje daarachter (drie minuten) hielden Mar tin Schalkers en Erik Boog aard zich op. mogen worden, was het oordeel van bijvoorbeeld Gerard Kem- per. „Een renner hoort formeel de route te kennen." En Leon van Bon, die na twee winnende bonificatiesprints nu de voor naamste belager van de leiden de Stakenas werd: „Het spul zat net op de wagen, we reden op het kantje. Die Litouwer had het moeilijk en we naderden erg snel op de kopgroep." Nu bleven de verschillen, zoals ze werden genoteerd bij de nieuwe start, in de finale ge handhaafd. Niemand had nog trek. Bondscoach Kuys: „Dit geintje kan wel eens het uitein delijke klassement hebben be ïnvloed." Pact Niettemin beginnen de Kuys- renners (Van Bon en Voskamp) zich in deze Tour steeds meer op te werpen als de voornaam ste belagers van de nog altijd in het paars rijdende Stakenas. In zijn pogingen de leiderstrui te behouden, krijgt de Litouwer ook steun van ploegen uit de andere voormalige Sovjet-repu blieken Letland en Rusland. Assistent-bondscoach Nico van Hest geeft het Nederlandse 'pact' toe. „Zij rijden dus met achttien man, ik heb met Koer sen (Koga-red) gepraat over een samenwerking. Dat gebeurt nu Torsten Schmidt is toch nog goed terecht gekomen in de rit van Goor naar Klazienaveen en wint de etappe. ook. Die Litouwer moet het ons is deze koers publicitair van Als Koga en de nationale se- voor de tijdrit vrijdag lastig ge- grote waarde. We moeten et al- lectle gaan WIIHIIIWIlift, moet maakt worden. Dit mogen de les voor doen om een Hollander de nood hoog zijn. Even hoog Nederlandse ploegen niet zo als winnaar in Uitgeest te knj- ais de nood bi) Piet Kuys begint maar uit handen geven. Voor gen." te worden bij het invullen van de twee laatste plaatsen voor de olympische wegploeg. Die weg- ploeg dreigt het sluitstuk te worden in de KNWU-afvaardi ging naar de Spelen, omdat ren ners die ervoor in aanmerking komen, al zijn opgenomen in de baan selectie van Eric Geserick of zijn genomineerd voor de honderd kilometer ploegrnujd- nt. Zo kan Kuys in Barcelona voor de wegwedstrijd niet be schikken over bij voorbeeld John den Braber (kandidaat voor de honderd kilometer), Servais Knavcn (baanachlcrvol- ging), Leon van Bon (punten- wedstrijd baan). Ban Voskamp (honderd kilometer ploegen tijd rit) en Niels van d; i 1MB (ploegachtervolging baart). Daarmee wordt de spoeling voor kuvv (Ho .il wel In) M ker aanwees voor de wegwed strijd, wel erg dun. De bonds coach: „En straks krijg ik weer kritiek als het in Barcelona niet lukt. Maar Ik kan de jongens die Ik zou willen bezen gewoonweg niet aanwijzen. Het Is te hopen dat er nog een paar anderen doorbreken Maar ik heb ze in deze Olympia's Tour nog niet gezien." Bijl De bondscoach b op voorhand al niet te benijden En de critici ÉMB baar met de bijl bljflbe* weert: „Dat Interesseert me niet. Waar ik me wel aan erger, waar ik ontzettend van baal. .*i]n kleine dingrtjes. Zoals dB nominatie» nadat we In de N'ie dersaksen Rundfahrt voldaan hebben aan de olympische ei sen De nominaties zijn de deur uit Ik heb er nog niks van ge hoord. Mij is ook beloofd dat we nieuwe tijdritfi eisen krijgen waarmee we kunnen trainen voor Barcelona. Ook daar heb ik nog niets van gehoord. Over dat soort dingen kan ik me ontzet tend kwaad maken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29