Leidse tuin verdient aandacht Over leven MILIEUTIPS Snoek mist planten Groene tas vervangt plastic zak Utrecht telt hoge oude fruitbomen DONDERDAG 21 ME11992 _2§3NI REDACTIE MONICA WESSELING IVN-vakantieweken in Limburg limburg De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN houdt komende zomermaanden weer vakantie-werkweken op rpooie plekjes in Nederland. Van 2 tot en met 5 juni is er de eindexamenweek in het natuurgebied de Rottige Meenthe. De eerste zomervakantieweek is vanaf 13 juli op het Limburgse ter rein De Hamert nabij de bekende kasteeltuin Arcen. Een IVN-vakantieweek duurt.van maandag tot en met vrijdag. Deelnemers hebben de beheerders met werkzaamheden in de natuur en komen daardoor op plekjes waar niemand anders komt. De hele zomer door wordt er gewerkt en geluierd. Deelna me aan een IVN-week kost 47,50. Informatie: 020-6228115. Natuurwerkvakantie in Wassenaar wassenaar In het natuurkamp De Horsten in Wassenaar wordt van 27 juli tot 1 augustus een natuurwerkvakantie voor gezinnen gehouden. Tijdens het zesdaagse zomerkamp werken de deelne mers vier dagen in het bos, zoals hout zagen en Esdoorn verwij deren. Daarnaast is er tijd voor ontspanning en organiseren de kampbegeleiders verschillende activiteiten zoals een bezoek aan het bezoekerscentrum, excursies en een gezellig kampvuur. De maximaal 30 deelnemers slapen in een eenvoudige ruimte of een eigen tent. Er wordt gezameNlijk gekookt en gegeten. De kosten bedragen tussen de 35 en 55 gulden per persoon (inclu sief eten). Aanmelden of inlichtingen: Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland, postbus 558,2800 AN in Gouda of bel 01820-24500. Greenpeace hekelt illegale vissers umuiden Greenpeace hekelt de activiteiten van illegale warnet- vissers. In een brief aan het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij dringt de milieu-organisatie aan op strenge con trole op het gebruik van warnetten door sportvissers. Volgens Greenpeace zetten de 'sportvissers' de moeilijk op te sporen net ten uit met zeer snelle bootjes. Ze vormen voor de kust een re gelrechte bedreiging voor zeevogels en jonge vissen, aldus Greenpeace. De illegale vissers zouden zich ook schuldig maken aan het vernielen van warnetten van beroepsvissers. Cursusdag over kruiden boxtel Het milieueducatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel houdt op 13 juni een cursusdag over gewenste en ongewenste kruiden in de tuin. De dag is bedoeld om tuinbe- zitters duidelijk te maken dat niet alle plantjes die bovenkomen zo maar weggeschoffeld hoeven te woren. (On)kruiden kunnen bodem verbeteraars zijn, zeggen iets over de gesteldheid van de bodem en zijn heel vaak eetbaar. De cursusdag wordt gegeven op het terrein van de Kleine Aarde en duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Deelname kost 70 gulden, in formatie: 04116-84921. Mooi weer betekent voor velen het sein op groen om 'de bui^ tenboel' weer eens lekker in een nieuw verfje te zetten. Nieuwe verf over oude werkt niet. Verf kan uit milieuoverwegingen veel en veel beter worden afge- krabt in plaats van met chemi sche middelen de verflaag te lijf te gaan. De verfbladders kun nen met de chemocar worden meegegeven. Kwastontharders Kwastontharders bestaan uit or ganische oplosmiddelen en zijn voor het milieu bijzonder scha delijk. Bij inademing en huid contact hebben ze een negatie ve uitwerking op het zenuwstel sel. Kwastontharders kunnen een kwast weer zacht maken, maar halen de verf er niet uit. Daardoor blijven ontharde kwasten meestal onbruikbaar. Gebruik het dus niet. Als de kwast hard geworden is, geef hem dan mee met de chemo car. Bij een verfkarweitje dat een paar dagen duurt, kan de kwast 'goed' gehouden worden door deze in plastic te wikkelen danwel onder water te zetten. Kwastreinigers Maak om kwasten schoon te maken geen gebruik van een kwastreiniger met terpentine. Dit is een milieuonvriendelijk oplosmiddel met dezelfde be zwaren als kwastontharders. Een veel beter alternatief is kwasten na gebruik in water met groene zeep te zetten. Overgens is er de laatste jaren een aantal minder milieubelas tende verfsoorten op de markt gebracht die ook minder kwas- treinigproblemen geven. De oude Nederlandse tuinen zoals die bij het Loo, het Vondelpark, de originele tuin van het Buitenhof, maar ook die van de Leidse Hout, het Van der Werfpark en het Plantsoen in Leiden zouden als nationaal bezit moeten worden erkend. De oude tuinen zijn, net als archeologi sche vondsten, belangrijke tekenen van vroegere bescha ving. Tuinen waren in elk geval voorheen culturele hoog standjes en verdienen daarom meer onderzoek en aan dacht. leiden monica wesseling Dat bepleit L Tjon Sie Fat, botanicus van de Leidse univer siteit en mede-auteur van het boek 'The Authentic Garden', a symposium on gardens. Het boek is verleden jaar versche nen ter gelegenheid van de 400- ste verjaardag van de Leidse Hortus Botanicus. In het boek wordt een aantal tuinen (klas siek Nederlands, Engels, Japans, Islamitisch) voor het voetlicht gebracht met daaraan gekop peld de vraag wat er van deze tuinen nog over is en hoe deze resten te behouden. De geschiedenis van tuinen blijkt veel rijker te zijn dan de leek op het eerste gezicht denkt. In de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw werd over een tuin echt nagedacht. ,,Pas in de negentiende eeuw gingen we in het westen van Europa een zooitje plantjes bij elkaar ook een tuin noemen." De Nederlandse tuingeschie- denis begint eigenlijk bij de Leidse Clusiustuin, tfen tuin die gebaseerd is op de denkbeelden van Erasmus. Deze tuin is een van de weinige autentieke oude tuinen die gerestaureerd zijn. Na de 'Erasmiaanse tuinen' zoals Tjon Sie Fat die van Clusi- us noemt, werd de mode in de Nederlandse tuin sterk beïn vloed door de renaissance, de Italiaanse levensstijl. De klassie ke Nederlandse tuin ontstond. De tuinarchitecten in die tuin zochten naar harmonie: vier kanten en cirkels. „De klassieke tuin was bedoeld om van te ge nieten. Je kon er lekker in lopen en op bankjes zitten. Gezellig." Typische voorbeelden van de renaissancetuin zijn de tuin van het Buitenhof in Den Haag, en de tuinen van de vroegere palei zen van Honselersdijk en Rijs wijk. De Franse invloed ver drong de Italiaanse en de ba- roktuin ontstond. „De overdaad aan pracht en praal. Baroktui- nen hebben maar één doel: la ten zien hoe groot en machtig je bent. De tuin van 't Loo is ty pisch een voorbeeld hiervan. Gelukkig is deze tuin voor een groot deel gerestaureerd." Verarmd Na een periode waarin steeds meer invloeden van de Engelse landschapstuin in de Neder lands tuin doordrongen, was het in de achttiende eeuw afge lopen met de mooie tuinen. De economie stortte in waardoor er minder geld was. Bovendien verdween een groot deel van de oude aristocratie. Dat was de bevolkingsgroep die veel reisde en veel denkbeelden uit het buitenland meenam. Er zijn in Nederland nog res ten van alle typen tuinen te vin den. Een groot deel van daarvan is echter verborgen en er zijn geen plannen deze als 'natuur lijke musea' te exploiteren. Tjon Sie Fat vindt dat Nederland zich aan de oude tuinschatten best wat meer gelegen mag laten lig gen. „Tuinen zijn de ultieme verweving van cultuur en na tuur. Daar moeten we zuinig op zijn. Archeologische vondsten worden ook met egards behan deld." De botanicus kan heel dicht bij huis blijven als hij een voor beeld zoekt van een oude. waar devolle tuin die in verval is ge raakt: het Plantsoen in Leiden. Brochure over oude tuinstijlen amsterdam Om meer te weten over stijlen in tuinarchitectuur, komt de door L. Tielbeek geschreven brochure 'Stijltuinen' goed van pas. Aan de hand van bestaande voorbeelden uit Overijssel worden de tuinen uit de middeleeuwen, de renaissance, barok, rococo en de periode van de Engelse landschapsstijl besproken. De brochure is te koop bij alle IVN-afdelingen en kan ook worden besteld door 13,40 gulden over te maken op postbankrekening 347147 van het IVN te Amsterdam. vogelenzang De snoek heeft het niet mak kelijk. De vissoort komt nog steeds voor in vrijwel alle zoete wateren, maar neemt In aantal nog niet toe. Volgens de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties heeft het dier te lijden van de kaalslag van de wate ren. Door enerzijds een waterbeheer gericht op plantloze wateren en anderzijds waterver vuiling waardoor waterplanten het loodje leg gen, wordt het water steeds minder planten rijk. De snoek is daarvan de dupe. Snoeken zijn vraatzuchtig en niet bepaald kindvriendelijk. Jonge snoekjes worden, tenzij ze zich kunnen verbergen tussen de planten, opgegeten door de ouder vissen. Minder lanten betekent minder aanwas van snoe- De vissersfederatie vreest niet direct volle dig uitsterven van het dier. „Van een echte bedreiging is geen sprake. We moeten echter wei zuinig zijn op onze snoek", aldus een vis- man. foto martijn de jonce Het Plantsoen in Leiden. Volgens Tjon Sie Fat is het park danig in verval geraakt, maar verdient het in oude glorie te worden hersteld. foto hielco kuipers „Het Plantsoen is ontworpen door de wereldberoemde archi tect Zocher. Een prachtig werk, net als het Vondelpark en de Haarlemmerhout. Het stads park is echter danig in verval. De muziektent van weleer is vervangen door een vieze vijver en van de oorspronkelijke opzet is nauwelijks nog iets terug te vinden. Dat zou moeten wor den hersteld." Zochers tuinen zijn oorspronkelijk bedoeld voor de 'gewone mensen'. Ze konden wandelen over kra kelingachtige paden, konden zich verpozen op bankjes, zich vermaken met muziek vanuit de muziektent en genieten van fraai aangelegde stukjes groen. Vorig jaar is er een internatio naal symposium over autentie ke tuinen gehouden. Dat heeft niet alleen geresulteerd in een prachtig boekwerk (nog steeds te koop), maar brengt Tjon Sie Fat er tevens toe te streven naar meer geld voor restauratie van oude tuinen. „Historische schatten die waard zijn be- schemrd en bewaard te wor den." leiden monica wesseling Een middagje boodschappen doen betekent in negen van de tien gevallen ook een enorme 'plastic-tassen-buit'. Het is al iets beter dan vroeger: tegen woordig word je gevraagd of je er een tasje bij wilt hebben. Winkeliers blijven gul met de tasjes, niet in het minst omdat het vaak als een mooi reclame middel wordt gezien. Om hierin verandering te brengen heeft het Haagse een mansbedrijfje Tasmania de Groene Tas op de markt ge bracht. De tas is verkrijgbaar bij een aantal winkelketens en is een uitstekend vervanger van zijn plastic broertje. De groene tas is in feite een beige stoffen tasje, maar wat mooier uitgevoerd dan het ge middelde stoffen zakje. Zo kan de tas worden opgerold tot de grootte van een kroket, zijn de handvaten verstelbaar en is het draagvermogen ongeveer 20 kg. De tas kost 4,95 gulden en is onder meer te koop bij Jamin, de Dagmarkt en de A-markt en vanaf half juni ook het Kruidvat. Bedenker van de tas is A. Blom. Hij ergerde zich, zoals ve le Nederlanders, aan de plastic manie en wilde er iets tegen doen. „De consument kiest bij de kassa van de kruidenier voor of tegen plastic tas, dus daar moet je hem aanspreken". Dat bracht hem op het idee van tasjes via de winkeliers verko pen. In eerste instantie zijn er 60.000 tasjes gemaakt. Nu de actie lekker begint te lopen, hoopt Blom ook andere winkel ketens voor zijn idee te interes- Winkeliers die de tas willen gaan verkopen of consumenten die meer willen weten kunnen bellen met Tasmania: 070 - 3606751. de bilt Vrijwilligers gaan de komende maanden in de provincie Utrecht ouderwetse fruitbomen tellen. Initiatiefnemer Stichts Landschapsbeheer in De Bilt wil daarmee te weten komen hoe veel zogeheten hoogstamfruit- bomen de provincie nog heeft en in welke staat deze verkeren. In vroegere tijden telde Neder land honderdduizenden hoog- staminen: grote fruitbomen waarbij de ladder aan te pas moest komen om het fruit te plukken. Vanwege het intensie ve onderhoud en de ongemak kelijke manier van plukken zijn de Nederlandse fruittelers over gestapt op laagstammen, kleine boompjes die gemakkelijk on derhouden en geplukt kunnen worden. In de afgelopen dertig jaar zijn om die reden op grote schaal hoogstamboomgaarden gerooid. Stichts Landschapsbeheer be- Zonder jacht op muskusrat loopt provincie Bj onder water fauenr! Schapen in de boomgaard: vroeger heel normaal. Uit economische motieven is de fruitteelt overgeschakeld r~ op lage boompjes. Voor het landschap een gemis. foto archief1 schouwt de hoogstammen, die momenteel in bloei staan, als zeer belangrijke kleine land schapselementen. Volgens een ruwe schatting telt Utrecht tus sen de 36.000 en de 50.000 hoogstammen. Ongeveer bomen zouden hard aan een|Iia onderhoudsbeurt toe zijn. den haag monica wesseung uj^ Zonder jacht op de muskusrat^! zou de provincie Zuid-Hollandy^ binnen de kortste keren onderoor water lopen. De rat richt wel de-oor gelijk schade aan. Ze onder graaft de binnendijkse kaden zoals die langs De Zijl en he\l| Kagerplasgebied. De schade veroorzaakt door de muskusrat£I£i is dus veel en veel groter danne'' een enkele verzakte tractor oPe3 een in de sloot gegleden koe. ec^ ege Dat zegt hoofd afdeling water*001 van de provincie Zuid-Holland, P. Hellinga. Hij reageert op deUc, opvatting van de stichting Kri tisch Faunabeheer dat de jacht^, op de muskusrat onnodig isian< Volgens Kritisch Faunabeheerran richt de rat geen schade aan.jUu Henninga: „Inderdaad wordenjast de grote waterkeringen die be-rnei staan uit basaltblokken of ver-p. i sterkt zijn met asfalt, niet dooifraj het dier aangeknaagd of open-aat< gegraven. Daar gaat het niet>Ver om. Deze provincie bestaat uit kleine watergangen. De rat.,, graaft daar wel degelijk." Hel-Vl linga voorspelt een ramp als er niet meer zou worden afgevan-*^- gen. Elke muskusrat verzet ellc'lor jaar een kubieke meter grond. et. „Met z'n alle dus een enorme71*?1 berg grond. Dat betekent heel:,ekl veel gaten in de waterkeringen.11 st' Die dijken liggen er om het land te beschermen voor het water. De Zuidhollandse ratten van-map gers hebben verleden jaarjric 96.000 dieren afgevangen. „DitVlei jaar vangen we er veel en veel/en meer. We kunnen de groei vanmei de populatie niet bijhouden.gev; Toch moeten we doorgaan metiea afvangen. Wachten op een be-je T volkingsexplosie om vervolgensjits in een keer veel meer dieren te doden, is veel dieronvriendelij-p, ker. Elke rat die we afvangen*^ voorkomt 15 tot tot 20 jonge ratten." tQp Hellinga denkt dat de proving 1 cie 'het zich ook niet kan permi-jW< teren' om niet langer ratten tejj^ vangen. De ratten vangst is vol-jL gens hem vergelijkbaar met her_ laten bemalen van het land. „Die bemaling zet je ook niet stil. Dat moet doorlopend door gaan, anders loopt het land on der." De provincieman ontkent-^ niet dat de kooien en vallen ook andere slachtoffers eisen. Van^o alle 'vangsten' is ongeveer vijf^ procent geen rat maar een wa-0n< tervogel. Toch denkt Hellingajns dat deze vangstmethode het0ri; minst slachtoffers onder anderelecl diersoorten veroorzaakt. „Gif-0it gassen of pillen zouden veelmd meer watervogels het leven kos-^hil ten". at Rectificatie In het Leidsch Dagblad van 14 mei jongstleden stond op de pagina Over Leven bij het artikel over de jacht op de muskusrat een foto van een rattenvanger afgebeeld. Ten onrechte zou hierdoor de indruk kunnen worden ge wekt dat de man iets met het artikel te maken heeft. Dat is niet zo. Onze excuses voor het ongevraagd gebrui ken van de foto.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28