Hoge nood brandweer Leiderdorp Busreizigers nu niet meer in de file Regio Leiden Subsidie komt niet meer 'automatisch' Laatste seizoen buitenbad Poelmeer Dienstverlening geëist na 'ludieke actie' Rood licht massaal genegeerd i)ON NDERDAG 21 MEI 1992 it het ;ekost dus. i£ GRAAfT Ut S6ETH BU'TiNlC WONS* CAROLINE VANOVI^'EKt Twee inbraken in Leiderdorp leiderdorp Bij twee inbraken in Leiderdorp zijn gisteren geld en sieraden meegenomen. De eerste inbraak werd gepleegd in een woning aan de Hendrik Andriessenstraat. De dader kwam hier binnen door een raampje open te drukken. Uit een huis aan de Van Essendreef werd alleen geld meegenomen. De inbreker kwam op dezelfde manier het huis binnen. De waarde van de gestolen goederen is nog onbekend. Trekking jubileumloterij Voorschoten voorschoten - De trekking van de jubileumloterij van sportvere niging SV Voorschoten is op zaterdag 23 mei om 17.00 uur in het clubhuis. De hoofdprijs is een vakantiereis ter waarde van 2500 gulden. De Voorschotense notaris H.C.A. Boom trekt het win nende lot. Volksdansinstuif "De Boschgeesten voorschoten De Volksdansgroep De Boschgeesten' uit Voor schoten houdt een instuif op zaterdagmiddag 6 juni. De bijeen komst begint om 14.00 uur in activiteitencentrum 'De Bosch- bloem' aan de B.S. van de Oyelaan 39 in Voorschoten. De entree is 2 gulden. Open dag Vrije A kademie voorschoten Schilderijen, sieraden en beeldhouwwerken van oud-cursisten zijn onder meer te zien op een open dag van de Vrije Akademie en de Streekmuziekschool Leiden. Deze dag wordt gehouden op zaterdag 23 mei van 10.30 uur tot 16.00 uur in 'De Werf aan de Schoolstraat 2 in Voorschoten. Daarnaast zijn er openbare lessen en is er een korte balletuitvoering om 14.00 uur. Uiteraard is er informatie te krijgen over het cursus aanbod van het komende seizoen. Rommelmarkt Jeugdraad Zoeterwou- de zoeterwoude De jaarlijkse rommelmarkt van de Zoeterwoudse Jeugdraad wordt gehouden op zaterdag 23 mei vanaf 9.30 uur in 'Ons Huis' aan het Kosterpad. Naast alle aangeboden spullen is er een schminkhoek ingericht en er staan optredens van een goochelaar en de drumband VIOS op het programma. Zomerkampen voor kinderen oegstgeest - SJJO Zomerkampen organiseert in juli een boerde rijkamp en een actie sportkamp. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de kampen, die een week duren. Tot vrijdag 29 mei kun nen Oegstgeestse kinderen zich inschrijven. De kosten voor het boerderijkamp bedragen 185 gulden en voor het tweede 250 gul den. Inschrijving bij SJJO (tel. 154771). Nationale Sint Jorismarsen oegstgeest De Scouting Oegstgeest houdt op zaterdag 23 mei voor de 46e keer de Nationale Sint Jorismarsen. Duizenden scouts lopen vanaf 14.00 uur van Kasteel Oud Poelgeest verschil lende afstanden. Er is tevens een scoutingmarkt en een tentoon stelling. De toegang is gratis. 'Tienerdiscodanssjjow' I oegstgeest Housers, hiphoppers en andere dansers kunnen I hun kunsten laten zien bij SJJO in Oegstgeest op vrijdag 29 mei tijdens een 'tienerdiscodanssjow'. Deze dansshow is van 19.00 :ot 20.30 uur. De entree is gratis en tieners kunnen zich op- II geven bij de SJJO. Braderie in Leiderdorp leiderdorp Op het plein van de Gomarusschool aan de Vron- kenlaan 46 in Leiderdorp wordt zaterdag een braderie gehou- den. Naast alle aangeboden spullen'zijn er verschillende attrac- /oor kinderen. De opbrengst van de braderie is voor Ethio- pische zwerf- en weeskinderen. De markt is van 10.00 uur tot 15.00 uur. Prijsuitreiking vertaalwedstrijd wassenaar - De prijsuitreiking van de vertaalwedstrijd 'Maak een gedicht van een gedicht' is op dinsdag 26 mei in de biblio theek van het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan 5 in Wassenaar. Deelnemers aan de wedstrijd moesten verschillende gedichten vertalen in het Nederlands. De prijswinnaars ontvan gen boekenbonnen van 50 of 25 gulden. leiderdorp liesbeth buitink D;7 2 D; A; F; Verenigingen en instellingen in Leiderdorp kunnen niet langer 'automatisch' aanspraak maken op financiële steun van het ge meentebestuur. Bij eventuele bezuinigingen blijven zelfs de gevestigde organisaties die acti viteiten organiseren waafaan veel belang wordt gehecht de zogenaamde basisvoorzienin gen niet buiten schot. Die waarschuwing gaf wethouder C. Kerner gisteravond bij de be handeling van het welzijnsplan 1993-1996 in de raadscommis sie welzijn. De wethouder reageerde op een vraag van PvdA'er M. Holierhoek welke rechten een instelling kan ontlenen aan de betiteling 'basisvoorziening'. „Het is een voorziening die be staansrecht heeft in deze ge meente, nog los van de finan ciële consequenties", begreep Holierhoek. Volgens CDA'er T. Meijer moet de gemeente aan de hand van het jaarlijkse welzijnspro- gramma blijven bepalen welke subsidies worden toegekend aan de instellingen. ,,Het wel zijnsplan is slechts een toets steen. Als gemeenteraad moe ten wij het budget voor een or ganisatie vaststelling en de hoogte van een financiële bij drage bepalen. Wanneer je je vastlegt op de term basisvoor ziening, kan er een moment ko men dat je daarvan spijt als ha ren op je hoofd krijgt." Kerner erkende wel dat de De Leiderdorpse brandweer heeft dringende behoefte aan extra personeel en materieel. Om in noodsituaties goed haar werk te kunnen heeft de brandweer een extra beroeps-onderofficier nodig en moet een tweede tankau to-spuit worden aangeschaft. Verder móeten de moge lijkheden worden onderzocht voor een aangepaste en grotere kazerne. wordt hierover binnenkort een aparte nota gemaakt. Volgens de commandant is het aantrekken van nieuwe vrijwilli gers een probleem. Een aantal mensen dat binnenkort ver trekt, kan volgens Van den Berg wel 'van onderaf worden opge volgd: ,,Er is daarvoor voldoen de kwaliteit in ons korps aanwe zig." De brandweercomman dant ziet wel problemen bij het vervullen van dagelijkse taken: „Met name het voorbereiden van oefeningen, instructies, controles, voorlichting aan der den en overleg over aanvals- en ontruimingsplannen met be drijven en instellingen. Denk ook aan de advisering aan Bouw- en Woningtoezicht. De achterstand bij dit werk wordt steeds groter." Om die reden wil de com mandant een beroeps-onderof ficier aanstellen die zich met dit soort taken kan bezighouden. Daarnaast moet deze functio naris bij afwezigheid van de commandant overdag aan spreekbaar zijn en de dagelijkse gang van zaken behartigen. De brandweercommandant ziet niets in verdergaande regionali sering en schaalvergroting van het korps omdat het voor 85 procent uit vrijwilligers bestaat. „Zij zijn aan hun woonplaats gebonden en zijn niet zo gepor teerd van schaalvergroting." Het college van burgemeester en wethouders staat positief te genover de nota van Van den Berg maar maakt nog een voor behoud over de financiering van de autospuit en de aanstel ling van een beroeps-onderoffi cier. De raadscommissie be stuurszaken adviseert maan dagavond over de nota. Dit blijkt uit een notitie 'brand weerorganisatie' van de leider- dorpse brandweercomman dant, M. van den Berg. De aan leiding voor de nota is dat Lei derdorp dat een gestadige groei doormaakt volgens de Brandweerinspectie sinds vorig jaar in een groter 'risico-gebied' valt. Dit heeft volgens Van den Berg gevolgen voor 'het materi aal en de personele sterkte' van het korps. „Er moet een tweede tankauto-spuit komen en het hulpverlenings-voertuig moet begin 1994 worden vervangen." De bereikbaarheid en be schikbaarheid van het perso neel in noodsituaties baart vol gens de commandant nu al 'grote zorgen'. „Op dit moment kan niet te allen tijde worden gegarandeerd dat er binnen zes tot acht minuten na de alarme ring voldoende gekwalificeerde mensen aanwezig zijn. Daarom moet de personeelsterkte wor den aangepast zodat er overdag voldoende zekerheid is dat over twee tot drie brandwachten meer kan worden beschikt dan nu het geval is." Als er meer mensen worden aangesteld, heeft dat ook gevol gen voor het onderkomen van de brandweer, stelt Van den Berg in de nota. „Dat vraagt om uitbreiding van de bestaande accommodatie. Hierbij moet ook aandacht worden besteed aan de kleed-, was- en toiletge legenheid. Deze voldoen niet meer aan de wettelijke eisen. Daarnaast is er behoefte aan een instructielokaal en een EH- BO-magazijn annex oefenruim te." Volgens Van den Berg v- oegstgeest Niet alle zwemmers en zwem- bestuur voor het zwembad heeft opgesteld, mertjes realiseerden zich gistermiddag dat het Het binnenbad wordt helemaal gerenoveerd buitenbad Poelmeer in Oegstgeest dit voor- en er komt een terras voor de 'binnenzwem jaar en deze zomer voor het laatst open is. mers'. Met het mooie weer leek de sluitingsdatum nog ver weg. Het buitenbad is echter gesneu- Het buitenbad is altijd een molensteen ge veld in het toekomstplan dat het gemeente- weest aan de zwembad-begroting. Het aantal bezoekers liep de laatste jaren dramatisch te rug en daardoor werden grote verliezen gele den. Door het buitenbad-terrein te verkopen aan een project-ontwikkelaar, komt er geld vrij om het binnenbad te moderniseren. Op het buitenbad-terrein worden vrije-sectorwo- ningen gebouwd. foto jan hol vast den haag/wassenaar Wegens afpersing en het drei gen met brandstichting hebben twee Schiedammers gisteren voor de Haagse rechtbank 240 uur dienstverlening tegen zich horen eisen. De mannen, 39 en 41 jaar oud, werden in januari van dit jaar in Wassenaar aan gehouden bij de woning van een zakenman, die hen nog 66.000 gulden schuldig zou zijn. Het moet een raar gezicht zijn geweest die zondagmiddag, toen de Schiedammers in een 27 jaar oude brandweerwagen kwamen voorrijden. Eerst gooi de de jongste van de twee eén jerrycan met vijf liter benzine leeg op de stoep voor het huis. Hij dreigde dat alles in vlam men op zou gaan als er niet werd betaald. Zijn metgezel zou daarna met de brandslang wa ter hebben gespoten, maar net hebben gedaan of dal ook ben zine was. Ondertussen werd de buurt met een megafoon op de hoogte gebracht van de schul den die de Wassenaarder nog zou hebben. De politie moest uiteindelijk met een waarschu wingsschot de mannen tot rede brengen. De verdachten verklaarden gisteren beiden echter dat het om 'een ludieke actie' ging. „We hadden gehoopt dat de pers er op af zou komen", aldus één van hen. De advocaten van de mannen wezen de rechtbank op de aanleiding voor de afpersing. De 41-jarige Schiedammer is met zijn loodgietersbedrijf be- trokkken geweest bij een Rotter dams bouwproject van project ontwikkelaar WHT, waarvan de Wassenaarder commissaris is geweest. Omdat zowel de pro- 'basisvoorzieningen' gemeente lijke steun verdienen. „Maar hoe lang ga je door met het sub sidiëren van bijvoorbeeld een sportvereniging. We moeten ook rekening houden met de le vensvatbaarheid en de kosten van een bepaalde sport." Groen Links-burgerlid J. Preenen maakte zich bezorgd over de kleine verenigingen, omdat die minder kans hebben om op ei gen kracht inkomsten binnen te halen, bijvoorbeeld via sponso ring. „Als de kleinere clubs wor den weggestreept, beperken we ons in Leiderdorp uiteindelijk tot hockey en voetbal." Kerner was het daar niet mee eens. „Ook een vereniging met 25 le den moet eigen middelen kun nen binnenhalen", vond zij. De commissie sprak haar be zorgdheid uit over de vrijwel le- ge publieke tribune en het ge brek aan inspraakreacties op het welzijnsplan. „Nu is er een gebrek aan interesse, maar er komt een moment dat de subsi diëring in de praktijk gaat spe len en er wel wordt gereageerd. En dan is het te laat", voorspel de Preenen. „Er ontstaat een moeheid bij de organisaties om altijd maar weer op dikke nota's te reageren", zei ook CDA'er Meijer. „Ik vind dat een zwakte bod van de instellingen." Kerner interpreteerde het ge brek aan reacties anders, „le dereen heeft de gelegenheid ge had. Kennelijk is men het met het welzijnsplan eens, anders was er wel e Gedeputeerde T. Jansen van de provincie ZuidHolland rolt de rode loper uit v gezeld van de directeuren van de NZH en Westnederland. caroune van overbeeke Inwoners van Voorschoten, Lei den en Zoeterwoude kunnen voortaan sneller met de bus rei zen dank zij de aanleg van twee nieuwe busbanen. Lang in de fi le staan en vertraging oplopen is er niet meer bij voor de reizi gers van de NZH-lijnen 45/46, 65 (Den Haag, Voorschoten, Leiden, Leiderdorp), de West- Nederland-lijndienst 170 en de sneldienst 204 van Leiden via Zoeterwoude naar Zoetermeer en Rotterdam. De busbanen zijn gistermid dag officieel in gebruik geno men door gedeputeerde T. Jan sen van de provincie Zuid-Hol land en de directeuren van de busbedrijven NZH en Westne derland. De nieuwe busstroken liggen in Leiden aan de Voor- schoterweg. tussen de Brahm- slaan en de Churchilllaan, en langs de Europaweg, tussen de Dirk van Santhorstweg in Zoe terwoude en de Leidse Lamme- brug. Hier staan geregeld files waardoor de bussen tot voor kort enorme vertraging konden oplopen. Een knelpunt is nog steeds de brug bij het Lammen - schansplein: als deze openstaat moeten oo1c de bussen wachten. Maar volgens verkeersdeskun- digen van de beide busmaat schappijen, gaat de rit toch een stuk sneller omdat de file voortaan kan worden verme den. Bovendien zorgt een nieuw elektronisch systeem ervoor dat de bussen voorrang krijgen bij de verkeerslichten. Maar de grootste problemen zijn uit de wereld als aan het eind van dit jaar de aanleg van de 'tweede fase' van het bus baan-project klaar is. Dit nieu we stuk busbaan wordt aange legd bij de Zoeterwoudse omlei- dingsweg: langs de Burgemees ter Detmersweg tot de Dr. Kort- mannstraat. Het is de bedoeling dat de sneldienst Leiden-Zoetermeer- Rotterdam (204) grbruik gaat maken van deze busbaan. Voor de Zoeterwoudenaren komt er dan ook een sneldienst-halte bij het dorp: op de Burgemeester Detmersweg, bij het verlengde van de Westeindseweg. Via een speciale voetgangerstunnel kunnen zij aan het eind van het jaar opstappen bij de nieuwe halte. De busbanen maken deel uit van het project "Vrij baan 21', een plan van de streekvervoer- bedrijven in deze regio om twee keer zoveel reizigers in de bus te krijgen. Westnederland-direc teur H. Modderman verwacht door de nieuwe busbanen in derdaad meer busreizigers: „Van Zoetermeer naar Leiden vervoeren onze bussen ruim 1600 passagiers per dag: zo'n vijfhonderd met de sneldienst en zo'n 1100 met de gewone lijndienst die ook Stompwijk en Zoeterwoude Dorp aandoet. Als alle busbanen Idaar zijn, ver wachten we zo'n tien procent meer reizigers te vervoeren: dal zijn 160 extra reizigers per dag." Volgens de Westnederland- directeur kunnen de bussen aan het eind van het jaar, als alles klaar is, gemiddeld drie minu ten sneller rijden. „Maar ook de betrouwbaarheid van de dienst regeling wordt veel groter. Het wordt dus aantrekkelijker om de auto te laten staan en met de bus te reizen." De busbedrijven kondigden gisteren ook nieuwe projecten aan: zo wordt met de gemeente Leiden onderhandeld over de aanleg van vrije busbanen langs de l^mmcnschansweg. Hiervan kunnen buspassagiers van de NZH MreeUpao en de Rade* dienst profiteren. Westneder land wil dat de sneldienst loei den-Zoetermeer in de toekomst ook buiten do spitsuren pn» giers gaat vervoeren. Verder zoeken de busmaatschappijen voor verkeerspro- Zoetcrmeer. Uit- darbij is volgens de directeuren dat 'de passa gier niet meer voor onverwach te verassingen komt te staan.' De totale kosten van de aan leg van de busbanen in Leiden en Zoeterwoude bedragen 3,6 miljoen gulden. gangspunt beide direct jectontwikkelaar als de hoofd aannemer failliet is, kan de Schiedammer nu naar zijn cen- ten fluiten. Officier van justitie mr. E. Harderwijk vond echter dat de mannen geen eigen rechter hadden mogen spelen. „Zakelij ke meningsverschillen los je niet op deze manier op", aldus de aanklager. Omdat het voor de verdachten de eerste keer is dat ze met justitie in aanraking komen, koos Harderwijk voor een werkstraf in plaats van ge vangenisstraf. De uitspraak volgt op 2 juni. Educatieve tuin Voorschoten nu op zijn mooist VOORSCHOTEN - De educatieve tuin in de ge meente Voorschoten is in de maanden mei. juni en juli op zijn mooist. In de tuin. die naast het Burgemeester Berkhoutpark aan de Prins Bemhardlaan ligt, zijn veel verschillende soorten struiken en kruiden te zien. Het gaat hierbij niet alleen om de bekende Hollandse soor ten, maar ook om zeldzame planten uit de gematigde Eu ropese klimaten. Voor al deze soorten zijn steeds optimale groeiomstandigheden gescha pen. De circa 1500 vierkante meter beslaande tuin heeft ook een bijenstal De tuin is m beheer f»ij de af deling Groen van de sector Openbare Werken. Het onder houd aan de tuin wordt al sinds tien jaar verzorgd door een groep enthousiaste vrijwilligers Belangstellenden kunnen de tuin VU maandag tot en met vrijdag bezoeken tussen 8230 en 1600 uw I >p wiimwlepwaal, tussen 19.00 en 21.30 uur, kan de tuin worden bivoi ht terwijl de vrijwilligers aan het werk zijn. De politie heeft gisteren tijdens een korte controle zestig bon nen uitgedeeld aan automoblis- tcn die door rood licht reden. Twee agenten stonden tussen 7.30 en 9.15 uur op de kruising IJssclmccrlaan /Willem de Zwfj gcriaan. Een politte-woordvoer- dcr spreekt van een zorgwek kende ontwikkeling. „Steeds meer automoblistcn negeren het rode licht, hetgeen op veel kniisingcn levensgevaarlijke si tuaties oplevert."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21