EJJjUfc Gezondheidsraad vreest problemen 'Ik ga dus echt wel naar Florida' Nel van Dijk:Ik blijf op goud mikken SieMatic Regio D66 wil meer rampenplannen Nel van Dijk in het aardrijkskundelokaal van het Boerhaave College. „Ik wil volgend jaar culturele antropologie studeren," SASSENHEIM/LEIDEN IRENE NIEUWENHUUSE Ze is twee jaar geleden naar het Boerhaave College in Leiden ge gaan, omdat studeren in de loop der jaren voor haar een hobby is geworden. Ze wilde haar horizon verruimen en koos naast talen en economie voor aardrijkskunde. „Mijn hart ligt bij de ontwikkeling van de ont wikkelingslanden Als "tweede kans'-leerling heeft Nel van Dijk het gevoel dat ze in het leven alle mogelijk heden heeft gekregen en benut. Ze is nu 37 jaar. Na de mulo (laatste lichting) ging ze werken in de administratieve sector. „Dat was gewoon in ons milieu: ik verwijt mijn ouders daarom helemaal niets. Ik wist toen niet eens dat het atheneum bestond. Ik kom uit een groot gezin met negen kinderen en het was van zelfsprekend dat je na school de arbeidsmarkt op ging. Ook de leraren op school hebben me nooit gewezen op andere moge lijkheden." Ze trouwde op haar 20ste en bleef werken, mede omdat er geen kinderen kwamen. Haar man heeft een drukkerij en het lag voor de hand dat Nel de ad ministratie van het bedrijf op zich nam. Langzamerhand wil de ze echter ook iets 'voor haar zelf en ze zocht behalve een baan buiten de drukkerij naar een mogelijkheid om door te studeren. De havo deed ze schriftelijk. „Maar dat viel een beetje tegen, want je bent erg op jezelf bezig." Ze besloot het vwo daarom op het Boerhaave College te doen. Ze heeft er geen seconde spijt van gehad. Het contact met mede-scholieren ervaart ze als positief. De jongere leerlin gen hebben volgens haar meestal een wat 'wild' school- verleden achter zich en de ou deren doen het meestal voor hun plezier. Als 'midden- Naam: Nel van Dijk Vak: aardrijkskunde (vwo) moter', de oudste leerling is 72, kan ze met beide groepen op schieten. Spuien De 'jeugd' wil volgens haar 'al leen' maar een voldoende ha len. Jongeren zijn eeuwig aan het rekenen hoe hoog hun vol gend cijfer moet zijn. „Ik wil het hoogst mogelijke halen. Ik zeg altijd, leren is te vergelijken met sport. Ik wil daarom geen vol doende, nee ik ga op op voor goud. Maar ik moet het wel voor elkaar zien te krijgen dat ik mijn kennis in twee oi drie uur kan spuien. Ik ben ook niet bang dat ik tijdens het examen dichtklap, maar dat ik iets krijg waar ik niet zoveel van af weet." Ze heeft zich grondig voorbe reid op haar eindexamen. Ge durende de twee jaar is ze vrij wel altijd naar school geweest en daarnaast heeft ze braaf haar huiswerk, ook nog eens gemid deld vijftien uur, gemaakt. De laatste maanden heeft ze het tempo een beetje opgevoerd tot vijf a zes uur studie per dag. Aardrijkskunde is haar favo riete vak. Als ze het vwo-diplo- ma op zak heeft, wil ze volgend jaar culturele antropologie en de sociologie van de niet-wes- terse landen gaan studeren. „Eerst heb ik nog een jaar nodig om mijn man te helpen, maar daarna wil ik echt naar de uni versiteit. Niet zozeer om carriè re te maken, maar om meer te weten te komen over andere volkeren en hun culturen." Mensen eten Vooral India is een land dat haar 'mateloos' boeit. „Daar moet ik een keer naar toe. Het land telt 800 miljoen inwpners en heeft 200 verschillende gods diensten. Door de religies blij ven hele groepen mensen arm en bestrijden ze elkaar te vuur en te zwaard. Het is zo gemak kelijk om hier in Nederland te zeggen dat ze daarom stom zijn. Als ons eeuwen zou zijn voorge houden dat we mensen zouden moeten eten, zouden we dat misschien wei doen." Hoe ziet ze haar toekomst als ze te zijner tijd voor haar studie naar een ver land zal moeten? „Och ik denk alleen maar op korte termijn. Dat probleem los ik tegen die tijd samen met m'n man wel op." foto'holvasl b j Voorlopige uitslagen g ECONOMIE K MAVO-C h 1 B; 2 A: 3 B; 4 D; 5 A: 6 D; 7 1 C: 8 D; 9 B; 10 B; 11 C; 12 D; s 13 C; 14 C; 15 C; 16 C; 17 A: 18 D; 19 A; 20 A; 21 A; 22 F; e 23 C; 24 C; 25 A; 26 C; 27 B: h 28 B; 29 A; 30 B; 31 B; 32 B; ii 33 B; 34 A; 35 B. t MAVO- D 1 A; 2 A; 3 B; 4 C; 5 B; 6 A; 7 B; s 8 D; 9 B; 10 D; 11 C; 12 C; 13 r D: 14 C; 15 C; 16 A; 17 C; 18 c C; 19 A; 20 B; 21 A: 22 F; 23 1 D; 24 C: 25 B; 26 C; 27 A; 28 B: 29 A: 30 A: 31 B; 32 C; 33 B; r 34 C: 35 C. ENGELS J HAVO 1 B; 2 C; 3 A; 4 C; 5 B; 6 A; 7 C; 8 C; 9 E; 10 A; 11 C; 12 B: 13 A; 14 D; 15 C; 16 B; 17 A: f 18 A: 19 A; 20 A; 21 C; 22 B; t 23 B: 24 B: 25 D: 26 A; 27 A: f 28 C: 29 B: 30 C; 31 B; 32 C; 1 33 B; 34 B; 35 A; 36 C: 37 A: 38 C: 39 B; 40 C: 41 A; 42 A: 43 B: 44 D: 45 C; 46 B; 47 B: 48 A; 49 B; 50 C. i Vooraf Ze houdt wel van een beetje spanning. Die levert weliswaar wat nek- en schouderklachten op, maar is tevens een garantie om tot goede prestaties te komen. Pillen en drank heeft ze ter voor bereiding van haar examen niet nodig. Een lekker warm bad voor het slapen gaan is voldoende om haar zo ontspannen mo gelijk in bed te laten stappen. Inslapen is geen probleem, maar zo rond een uur of vier wordt ze tijdens de examens steevast wakker en dan is het draaien en woelen geblazen. Achteraf Het examen aardrijkskunde viel haar reuze mee. Het moeilijkste van de vijf onderwerpen vond ze de vraag over de natuurlijke elementen van het Hollandse Landschap. De andere vragen kon ze moeiteloos aan. „Ik zou het vreemd vinden als ik de acht van m'n schoolonderzoeken niet heb .weten vast te houden. Of ik goed geslapen heb? Nee, niet bepaald, om zes uur ben ik maar opgestaan." DONDERDAG 21 ME11992 De provincie moet zo snel mo gelijk het tekort aan rampen plannen in Zuid-Holland weg werken. Dat stellen de staten leden Van Woerden en Hes- sing (beide D'66) in vragen aan het provinciebestuur. Slechts 55 van de in totaal 95 gemeen ten in de provincie beschikken momenteel over een plan waarin verschillende maatre gelen staan in geval van bij voorbeeld brand, explosies, aardbeving, oorlog of water overlast. Van Woerden en R. Hessing (beide D'66) pleiten voor maatregelen op korte termijn zodat deze 'zorgelijke achter stand' snel wordt ingehaald. Zij waarschuwen echter voor zogenaamde 'papieren tijgers': het moet niet bij een nota blij ven, maar er moeten ook daadwerkelijk maatregelen worden getroffen. Verder willen zij dat het On dersteuningsteam Planvor ming Rampenbestrijding extra geld van de Staat krijgt om de kwaliteit en doelmatigheid van de rampenplannen te onder zoeken. Naast het grotere aan tal calamiteitenplannen moet volgens de statenleden ook de kwaliteit van de maatregelen worden onderzocht. Ouderen en langdurig zieken slachtoffer van nieuwe wet Ouderen, verstandelijk gehandicapten en chronisch-psy- chiatrische patiënten worden het slachtoffer van de nieu we gezondheidswet. Zij moeten bij voorbeeld eindeloos wachten op een opname, omdat verzekeraars onvol doende plaatsen kopen in de verschillende instellingen. En die instellingen hebben nu juist garanties nodig om te kunnen investeren in broodnodige uitbreidingen. Dat schrijft dc provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-ilollaDd in een reactie op de wetswijziging die 1 januari 1995 moet ingaan. De nieuwe wet gaat ervan uit dat de ge zondheidszorg wordt geregeld door het vraag en aanbod en laat veel over aan de verant woordelijkheid van verzeke- Volgens de raad gaat dat in ge noemde sectoren fout. Provin cies en grote steden hebben te weinig informatie en instru menten om ongewenste ont wikkelingen te voorkomen en bij te sturen. Ook staan ze machteloos als zorginstellingen en verzekeraars het niet eens worden over de vraag welke za ken verricht en vergoed dienen te worden. Discussie Goed gaat het volgens de raad bij goedkope zorg, zoals huis artsen, of voorzieningen die je in ieder ziekenhuis kunt krijgen, zoals dagbehandeling, couveu ses en 'gewone' operaties. Een plaats in een verpleeghuis kost echter 70.000 gulden per jaar. En dus zullen verzekeraars eer der geneigd zijn te weinig dan te veel plaatsen 'in te kopen' en zich zeker niet voor langere pe riodes willen binden, zo voor spelt de provinciale raad. Ook voorziet het adviesorgaan problemen bij voorzieningen die je op een beperkt aantal plaatsen kunt krijgen, zoals kin derpsychiatrie en neurochirur- §ie. Als verzekeraars toestaan at ook niet-academische zie kenhuizen aan neurochirurgie gaan doen, zou dat leiden tot 'onnodige kostenstijgingen'. Immers, als een ziekenhuis maar een zeer beperkt aantal operatics verricht, worden die relatief duur. Als dat betekent dat op andere zaken vervolgens beknibbeld gaat worden, vindt de raad een publieke discussie op zijn plaats over de vraag hoe we het beste kunnen omspringen met het beschikbare geld. En die discus sie dreigt nu juist achterwege te blijven, is de angst. Nijpend Hoewel de staatssecretaris van volksgezondheid alleen landelij ke instanties om advies heeft gevraagd, wilde de provinciale raad hem er graag op wijzen dat de problemen in Zuid-Holland extra nijpend zijn. Nu al zijn de wachtlijsten voor zwakzinni genzorg er langer dan in andere provincies en is de spreiding van psychiatische ziekenhuizen gebrekkig. Ook hebben grote steden hun eigen problematiek: er wonen meer ouderen, die vaak slecht gehuisvest zijn èn het leven is er ongezonder, zon der dat verzekeraars daar extra geld tegenover stellen. Scholieren ongerust na examejffraude KATWIJK JOOST BOUWMEESTER Teleurstelling, blijdschap en vooral verontwaardiging bij veel leerlingen van de christelijke mavo de Bestevaer in Katwijk. Sommige scholieren kregen gis teren te horen dat zij misschien begin juni het afgelopen dins dag gemaakte eindexamen ge- schiedenis-D voor mavo en lbo moeten overdoen, omdat er een landelijke fraude is ontdekt. „Ik ga gillen als het daadwerkelijk zo ver komt. Van de zestig meerkeuze-vragen heb ik er maar vijf fout", roept een scho liere als zij het bericht van haar klasgenootjes te horen krijgt. Op de Katwijkse mavo legden 38 leerlingen het betreffende examen af. Maandag horen zij van minister Ritzen (onderwijs) of zij op dinsdag 2 juni, de dag na het laatste landelijke eind examen, opnieuw aan de slag opgaven (60 multiple choice 30 open vragen) meteen na 1 examen nagekeken. „Dat hei me zo'n vier vijf uur gekost zegt de leraar, „ik baal dus. ben niet ontevreden over de sultaten, maar ik ben er wel overtuigd dat de fraude hier ni is binnengedrongen. Mocht h tot een herexamen komen, „Ik stond wel raar te kijken toen ik vanmorgen de krant kocht voor de examen-antwoor den", zegt Natasa Bozanovic (16). „Maar ik zit er niet zo mee. Ik krijg nu mooi een tweede kans. Ik denk namelijk dat het niet zo goed is gegaan, omdat de vragen best wel moeilijk wa ren." Mede-leerlinge Leunt je Kuyt (16) beschouwt het ook als een voordeel. „Misschien kan ik het volgende keer nog beter maken." Maar niet voor iedereen klonk het nieuws als muziek in de oren. L. de Best, leraar geschie denis aan de Bestevaer, had alle schadeloosstelling voor de g maakte overuren. Maar da ben ik zeer pessimistisch schrijf dat maar op", verklaa hij glimlachend. Naast de ijverige leraren zi de scholieren die heel vroeg vakantie gaan de dupe van fraude. Twee van de 38 Katwij se leerlingen hebben hun kantiereis al voor 2 juni pland. Eén van hen is de 15-jj rige Jacqueline Heemskerk, hoopt zaterdag 30 mei in vliegtuig richting Florida stappen. „Ik heb anderhalf ja, gewacht op die reis en i dat misschien niet doorgaa Nou, ik ga dus echt wel hoor zegt ze vastberaden. Volgens M. Borman, voo lichtster bij het ministerie va Onderwijs, zal Jacqueline ha: reis echter moeten annulere „Het is overmacht voor d heid", stelt Borman. „De lee lingen moeten rekening houdt met zulke onregelmatighedei De datum 2 juni valt in het gi wone schooljaar, dus is zij ve plicht om die dag te verschi nen. Er worden geen uitzondi ringen gemaakt." Sassenheimse (37) wil na vwo naar universiteit 7 Politie vreest verkeerschaos na reorganisatie LEIDERDORP Zondagsdienst bij Bavo en Langeveld De werknemers van de inrich tingen Bavo in Noordwijkerhout en Langeveld in Alphen aan den Rijn draaien morgen een zon dagsdienst. Dat betekent voor het psychiatrisch centrum Lan geveld onder meer dat de dag behandeling gesloten is. Bij zwakzinnigeninrichting Bavo vallen verschillende voorzienin gen weg. Door deze acties wil het personeel de eis voor hoger salaris en betere arbeidsom standigheden kracht bijzetten. Alle medewerkers van de twee instellingen die door de zon dagsdiensten hun werk kunnen neerleggen, gaan naar de pro testmanifestatie in Rotterdam. Deze demonstratie is georgani seerd door de samenwerkende bonden van Zuid -Holland. West-Brabant en Zeeland. Na een bijeenkomst in de Doelen is er een demonstratieve optocht. van keukens hebben, ook precies kunnen ai wal mensen willen Dal De verkeerspolitie protesteert vandaag in Den Haag tegen de aangekondigde reorganisatie. De verkeersmensen, belast met het toezicht op de 80-kilometer- wegen en op de wegen binnen de bebouwde kom, vrezen na april 1993 een verkeerschaos. Het toezicht op het verkeer komt in de nieuwe organisatie bij 'gewone' politie agenten te recht in plaats van bij verkeers- specalisten. En de politie-agen- ten hebben al zo veel werk dat een extra taak er niet meer bij kan. Uit heel Nederland komen 200 verkeersagenten met sur veillancewagen naar het Bin nenhof om de ministers van binnenlandse zaken en van ver keer en waterstaat een petitie aan te bieden. Uit het district Dell Haag van de politie doen acht van de twintig man mee met de actie. „Er is te veel werk om iedereen mee te laten 1 ^1 doen", aldus een woordvoerder. mei goed luisteren Pas als^; wensen en omstandig- heden kennen, en zelfs welen wai<' u graag kookt, kunnen we u^. werkeli|k perfect advies geven doen we in de vorm van 10een Individueel Design compleet plan van de keuken^ meesi ideaal is Ook. helen u graag welkom in on?e een wedernidse om rond Ie kijken en-,v op Ie doen en om het pagma s dikke SieMahc te halen Individueel Design GOEDHART ^ï*B0UWHUIS Hoorn 126a (t.o Avifauna). Alphen a/d Ri|n, tel 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30.13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur. zat. 10.00-16.00 uur. Zo'n 38 leerlingen van de Bestevaer mavo/lbo hebben misschien dinsdag voor niets geploeterd op het eind examen geschiedenis-D. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20