Krakers Rex mogen blijven Sleutelhof roept louter vragen op Leiden Veel meldingen over geluidsoverlast Groenoord krijgt geen woongarantie Wijkreferendum haalt het maar net bij politiek 'NDERDAG 21 ME11992 )e krakers en gebruikers van de Rex-bioscoop aan de laarlemmerstraat mogen daar voorlopig blijven. De laagse rechtbank besliste vanochtend dat eigenares D. )rtje-Knuit niet aannemelijk heeft kunnen maken dat zij iet pand op' korte termijn weer wil gaan gebruiken. „Te ek. Nu kunnen we keihard aan de slag. Eerst gaan we en stichting worden, daarna gaan we een nieuwe 'Rex- lositie' opzetten en een gesprek met de gemeente arran- eren", aldus E. Best, organisator van de kunstmanifesta- ies in de oude bioscoop. tlDEN LOMAN LEEFMANS je Rex, een van de oudste film- lalen van Leiden, ging in de ja- en zeventig over op het verto en van sexfilms. Naarmate de iteresse voor dit genre afnam, ing het met de bioscoop berg- fvvaarts. Het pand werd jaren- ing slecht onderhouden en ind vorig jaar werd de Rex in tilte gesloten toen de vertonin- en zelden meer dan een hand- ;vol bezoekers trokken. Winke- jers in de directe omgeveing i over het pand. De ge- fel en het met graffiti volgespo- in halletje zorgden voor een le- !jk gat in de 'kilometer lopplezier'. Vorig jaar december werd de Ilex gekraakt en door de nieuwe bruikers omgedoopt tot 'X'. e krakers knapten het interi eur op en begonnen er kunst manifestaties. Contracten feigenares Ortje-Knuit hield panaf het begin van de kraakac- jie vol dat zij wel degelijk van plan was om de bioscoop op nieuw te openen. De Amster damse schermde met contrac- en met filmdistributiemaat- chappijen. De Rex zou worden ipgeschilderd en de sexfilms louden het veld ruimen voor [olprenten die voor alle leeftij den geschikt zijn. Daarom spande ze een recht zaak aan tegen de gebruikers. President Holtrop van de Haag se rechtbank wilde in april ech ter nog geen uitspraak doen. Omdat Ortje-Knuit, zeker ge zien de staat en geschiedenis van het pand niet aannemelijk kon maken dat zij wel op korte termijn met de bioscoop wat van plan was, stuurde Holtrop aan op een compromis. Hij gaf beide partijen een maand de tijd om te zien: ,,of er misschien iets moois" tussen gebruikers en eigenares kon groeien. De gebruikers stelden vervol gens een beleidsplan op voor de periode van een jaar. Van het verdiende geld door verhuur aan amateurgezelschappen, het organiseren van manifestaties en de baromzet zou Ortje-Knuit een bedrag van ongeveer 17.000 gulden rechtstreeks krijgen. Een veel grotere som zou gebruikt worden om het pand verder op te knappen. Maar de Amsterdamse ging ntet op het aanbod van de ge bruikers in en eiste via haar raadsman alsnog ontruiming om de bioscoop voor haar oor spronkelijke doel te gebruiken. Dat is nu afgewezen. Raadsman A. Schram van de eigenares vindt de uitspraak 'volstrekt idioot': „Belachlijk maar goed, het eigendomsrecht is niet meer wat het geweest is. We gaan nu een versnelde bodemprocedure opstarten", aldus Schram. FOTO HENK BOUWMAN Het deel van de Aalmarkt waar het prestigieuze winkelcentrum Sleutelhof is gedacht. LEIDEN EMIEL FANGMANN Een informatieavond over de plannen voor een luxueus win kel- en cultuurcentrum tussen Aalmarkt en Breestraat schepte gisteren nauwelijks duidelijk heid bij bewoners en instellin gen uit de omgeving. Volgens projectleider N. Smulders is dat niet vreemd. De plannen voor de zogenaamde 'Sleutelhof zijn nog slechts zeer globaal van op zet, zo verklaarde de ambte naar. Leiden wil volgende maand met projectontwikkelaar MBO een intentieverklaring tekenen, waarna een gedetailleerd stede bouwkundig plan wordt ge maakt. Pas daarna wordt onder zocht of het project ook te fi nancieren is. In het voorjaar van 1993 wordt besloten over het doorgaan van het project. Een kleine dertig aanwezigen, voornamelijk buurtbewoners en vertegenwoordigers van het LVC, kraakten wel voorlopig een aantal stevige noten. Namens het Leids Vrije Tijdscentrum (LVC) pleitte C. Eppink voor een alternatief plan, waarbij het jon gerencentrum in zijn huidige vorm binnen het Sleutelhof- project gespaard blijft. Een buurtbewoner noemde het 'ka pitaalverlies' om het enkele ja ren terug gerenoveerde LVC- pand te laten verdwijnen, zoals de globale plannen voorstaan. Minerva-voorzitter F. Kist vond dat bij de plannen te veel van de winkelier werd, uitge gaan en te weinig van de ko pers. „Er zullen best wel span nende dingen straks mogelijk zijn, maar ik denk dat mensen toch liever naar een winkelcen trum in de buurt gaan." Daarop onderstreepte E. Nozeman na mens MBO nog eens dat de Sleutelhof de kwaliteit van Lei den moet verhogen. „Het one venredig verlies aan koopkracht dat de Leidse binnenstad lijdt ligt ten grondslag aan het plan. Het moet de binnenstad aan trekkelijker maken met nieuwe soorten winkels." Anderen wa ren sceptisch over die doelstel ling. „Als je ziet, hoe de Bree straat zich heeft ontwikkeld." Maar volgens Nozeman zouden er in de Sleutelhof 'stringente regels' kunnen gaan gelden voor bijvoorbeeld reclamebor den. Ondernemer Van Berge He negouwen van de Aalmarkt voelde zich persoonlijk door de plannen aangevallen. Hij had 'tot zijn schrik' uit de plannen begrepen dat zijn panden 'slecht onderhouden' zouden zijn en mogelijk moeten ver dwijnen. „De onderzoekers zijn niet eens binnengeweest. Ook zou ik, na zeventig jaar aan de Aalmarkt, niet 'centrumgebon den' zijn." De gemeente liet die voorlopige conclusies voor re kening van de Universiteit van Delft, die voor projectontwikke laar MBO onderzoek naar het gebied deed. „Er staat nog hele maal niets vast." Namens MBO benadrukte Nozeman dat ook 'ingrepen in de omgeving' - zoals richting Haarlemmerstraat - nodig zijn om het project te doen slagen, maar over de details daarvan is nog niet nagedacht. „Ook daar moet nog studie naar worden gedaan. Maar de Sleutelhof moet geen eiland in de binnen stad worden." Waarop een buurtbewoner nog wilde weten hoe het met de 'woonfunctie' van het gebied zat. Nozeman: „Als die niet wordt genoemd, zijn we die abusievelijk verge ten. Maar natuurlijk gaat die in de vervolgstudie een rol spelen. Gaat u maar eens in Vlissingen kijken, hoe we het daar hebben gedaan.". AG ENDA JONDERDAG 21 MEI Leiden Vleermuisexcursie in de Leidse Hout, start om 21.00 uur in het Koetshuis met inleidingen video, daarna rond leiding met BAT-detector. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut irf de VI ietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Zoeterwoude Voetbal voor gehandicapten bij sport park Haasbroek, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 22 MEI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij speeltuinver. Stevenshof, C.van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur. Jubilarisavond en tevens bingo bij de afdeling Leiden van Druk en Papier FNV in het clubhuis aan de Schubert - laan, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp Koppel-Klaverjassen bij supporters ver. RCL, De Bloemerd, aanvang 20.00 uur. LEIDEN Kloksteeg, Wolsteeg en Houtmarkt. In de meeste gevallen ging het om luide muziek die door de hele straat klonk omdat de ramen wijd open stonden. Bij sommige adressen waren de boxen zelfs in het raamkozijn gezet, en zaten de bewo ners op straat. De politie heeft alleen gewaar schuwd. Het mooie weer van de afgelopen dagen levert een stroom op van klachten over geluidsoverlast. Agenten gingen gisteravond een kijkje nemen bij zestien adressen, onder meer aan de Hooigracht, Utrechts Jaagpad, Rapenburg, Noordeinde, Ho- gewoerd, Vondellaan, Burgsteeg, Nieuwstraat, Leiden wordt aanstaande zondag overspoeld door 'Dingjannen'. Uit het hele land komen ongeveer 220 naam dragers en partners naar het Antonius Clubhuis voor een familiemiddag. Henri Dingjan uit Leiderdorp maakte speciaal voor de gelegenheid een boek over de dynastie Dingjan waarvan het eerste exemplaar wordt gepresenteerd. In het telefoonboek van Leiden staan er nog maar zes /ermeld. Maar Dingjan is een ichte Leidse naam zoals blijkt lit het boek 'Genealogie van het jeslacht Dingjan': „De oydste gegevens over onze voorouders /inden we in Brussel. Mede als ;evolg van de Spaanse )verheersing was Brussel rond 1600 een tanende textielstad. Toen in 1656 Judocus Dinjan bverleed, en het gezin daardoor beroofd werd van een inkomstenbron, moet het de hog jonge Jan Dinjan (geb. Q640) geweest zijn, die zijn geluk elders beproefde. Waarschijnlijk is hij de enige Dinjan geweest die naar Leiden jtrok." Dinjan-met-de-pet ^loe het verder ging met de dy- tastie der Din- en Dingjannen teeft de 47-jarige Henri uit Lei derdorp nauwkeurig onder zocht. Daar begon hij al dertig aar geleden mee toen zijn grootvader hem 'warm' maakte /oor de genealogie (stamboom- oinde) door alle Dingjannen in iet begraafboek van de begraaf plaats Zijlpoort op te zoeken. )aarna was Henri, chemicus beroep en werkzaam bij de universiteit, verkocht aan het uitzoeken van zijn familie, voor vaderen en verbasterde naam genoten: „Toen ik voor mijn |wcrk dreigde te verhuizen naar Utrecht, besefte ik dat er in het Leidse gemeentearchief nog zo veel op te zoeken viel. Daarna is het onderzoek in een stroom versnelling geraakt hoewel ik nooit naar Utrecht ben ge gaan", aldus de schrijver. „De nieuwste computertechnie ken hebben het werk vergemak kelijkt, maar het uitzoeken van de huidige generatie was moei lijker. Die kan je om privacyre- denen niet zomaar uit bevol kingsregisters halen." Daarom moest de Leiderdorper regel matig de telefoon ter hand ne men en legde hij wat bezoekjes af: „Verreweg de meeste heb ik te pakken weten te krijgen", blikt Dingjan terug. Dingjanboel Het resultaat van het jarenlange snuffelwerk mag er zijn. Een 206 pagina's tellend drukwerk met secure gegevens, oude prenten en veel jaartallen. „Er zijn veel verbasteringen ge weest. Dat komt omdat vroeger veel mensen niet konden schrij ven en de ambtenaren of gees telijken de naam verkeerd ver stonden", weet Dingjan. Op de kaft staan de namen te lezen: Dingjan en Dinjan maar ook Dignjan, Dinyan, Dinjean, Dun- jan en nog zo'n vijftien moge lijkheden. In drie steden komen de grootse concentraties van familieleden voor. Brussel, waar de naam voor het eerst is gevonden, Lei den waar vanaf 1656 het ge - slacht Dingjan ontstond en Den Haag waar omstreeks 1900 veel Leidse Dingjannen gingen wo nen: „Dat laatste komt omdat de textielnijverheid in Leiden verminderde en Den Haag zich veel beter economisch ontwik - elde", vermoedt Henri. Maar ook de Leidse Dingjannen zijn uiteraard niet allemaal ka tholieke textielwerkers geble ven, al kennen veel Leidenaars de naam nog wel in verband met de wasserij aan de Hoge Rijndijk. Kijk alleen maar naar de huidige generatie die zondag bijeenkomt. Vijf kunstenaars met de naam Dingjan zullen hun werk exposeren en de trou badour Aad Dingjan, die een rolletje vervulde in Goede Tij den Slechte Tijden speelt een paar liedjes. En dan is er na tuurlijk de chemicus en ama teurgenealoog Henri die zijn boek presenteert. Dingjaar De schrijver geeft toe dat zijn boek meer een naslagwerk dan een leesboek is. Toch staan er naast veel jaartallen ook leuke weetjes voor de familie in. Dat de naam eigenlijk 'magere Jan' betekent en misschien als Di- nian uit Armenië afkomstig is. Maar: „Er is geen relatie tot de naam Dingaan. koning der Zoeloes in Zuid Afrika (1840)." Vanaf stamvader 'jonge Jan' hebben er 578 Dingjannen ge leefd of zijn nog in leven. En ja wel, de bekende Leidse gif mengster Goede Mie was fami lie. Haar moeder, die ook door Mie werd vermoord heette Dingjan. „We zijn toch familie van Goede Mie?. Dat heb ik al zo vaak horen vragen, is inderdaad waar", aldus haar achter, achter, achterneef. (LL) Roy Klopptr w» Lowitn Lwbnam het Van Rij verwonderd over rumoer LEIDEN ERNA STRAATSAAA Zonder dogma's en heilige huis jes wil hij de toekomst van de wijk Groenoord bestuderen. Alle mogelijkheden moeten open blijven in de komende discus sies. En dus is sloop, als een van de mogelijkheden, niet uitgeslo ten, zegt PvdA-wethouder T. van Rij (volkshuisvesting/ruim telijke ordening). „Maar dat geldt eigenlijk voor alle 'ontwik kelingsgebieden' die in de nieu we structuurnota zijn opgeno men. De Leeuwenhoek, het sta tionsgebied, de Groenoordhal- len, noem maar op." De commotie over de ver meende sloopplannen van de wijk Groenoord/Maredijk komt de bestuurder wat vreemd voor. Afgelopen donderdag kwam de toekomst van deze wijken kort aan de orde tijdens een raads vergadering. „Ik heb absoluut niet over sloopplannen gespro ken", is het eerste wat hij kwijt wil. „Er zijn geen plannen. Ik heb alleen gezegd dat ik niets wil uitsluiten. En dat ik heb ge zegd dat Groenoord een geïso leerd wijkje is is niet nieuw. Dat staat in de structuurnota en die is al vanaf half april openbaar. De wethouder wil zijn ogen echter niet sluiten voor de toe komst, zegt hij er meteen ach teraan. De woningen in Groen oord hebben, net als andere ge bouwen in de stad, nou een maal niet het eeuwige leven. Dure en steeds terugkerende re novatiewerkzaamheden in een buurt met veel 'rotte plekken' noodzaken de gemeente moge lijk ooit over te gaan tot integra le sloop. En moet 'ooit' bedoelt hij zeker niet over 15 jaar, eer der over 25 jaar of later. „Dat geld dat nu in renovaties wordt gestopt is echt niet voor 15 jaar bedoeld. De gemeente zou toch wel gek zijn om voor zo'n korte periode 60 procent van de kos ten voor haar rekening te ne men. Een normale afschrij vingstermijn is 25 jaar. Vóór die tijd zal de totale functie van de wijk niet wezenlijk veranderen." Ook voor de donderdag geda ne suggestie dat in het gebied op termijn kantoren kunnen verrijzen Destaan geen concrete plannen. „Maar dat die er ko men is wederom ook niet uitge sloten. Over 25 jaar zijn alle be staande bedrijfsterreinen mis schien volgebouwd. De ontwik keling van Groenoord hangt ook samen met de direct aangren zende gebieden, zoals de Broek en Simontjespolder, de Groen- oortihallen en de vuilverbran ding. We weten ook nog niet wat daar mee gaat gebeuren." De Groenoord-bewoncrs wil en kan hij daarom geen enkele 'woongarantie' geven. „Dat zou dom zijn. Je kunt niet garande ren dat er nooit wat in die wijk gebeurt. Of van tevoren zeggen dat de bewoners er nog zeker 25 jaar mogen blijven wonen. Ze ker niet als je juist de ontwikke ling van dat gebied wilt onder zoeken. En wat is 'garantie'. Wat kan ik voor garantie geven als er over tien {aai bi hel Stad huis een opvolger zit die mis schien iets heel anders roept." Van de voorwaarde in het re novatiecontract van dertien be woners uit de Jan Lievenstraat. waarin zou staan dat ze nog mi nimaal 35 jaar in hun pandje mogen blijven zitten, is Van Rij niets bekend. „Ik heb dat in de krant gelezen, ja. Maar bij mijn weten is er helemaal geen ter mijn in die contracten opgeno- Dat Groenoord door de ge meente als 'ontwikkelingsge bied' is aangewezen heeft vol gens Van Rij wel consequenties voor eventuele nieuwbouw- plannen. En al geplande, klein schalige sloopplannen. Zoals het aftreken van een deel van de huizen in de Bakker KorfT- straat, de Korte Hansenstraat, de Pasteurstraat en de Mus- schenbroekstraat. „Dat gaat pas door als de plannen voor de ne- le wijk bekend zijn." Het structuurplan heeft dus tot gevolg dat ae onzekerheid, waarin de bewoners van deze sloophuizen verkeren, toe neemt. Van Rij: „Voorlopig is de gemeente niet van plan die hui zen aan te kopen.' De betrok kenen kunnen daardoor niet verhuizen. Hun woningen zijn praktisch onverkoopbaar. Een aantal van nen klaagde begin deze week over de uit zichtloze situatie, waarin ze zich nu al jaren bevinden. Heeft de wethouder geen spijt van zijn donderdag gedane uitspraak, die de situatie er voor hen DOg onzekerder en onduidelijker op heeft gemaakt? „Van de bewo ners in Groenoord zelf heb ik tot nu toe daarop geen reacties gehad, alleen van iemand van de buurtvereniging. Geen raadslid was donderdag onte vreden, zelfs de SP niet." Mardedijkbuurt wil rust terug Het Leidse gemeentebestuur moet er alles aan doen om 'de rust' in de Maredijkbuurt te la ten terugkeren. Dat eist de be wonersorganisatie Maredijk buurt in een brief aan burge meester en wethouders. Vol gens J. Markusse, woordvoer der van de Maredijkbuurt, is het sinds de uitspraken van PvdA-wethouder T. van Rij over mogelijke sloop van hui zen in het noordwestelijk deel van Leiden gedaan met de ge moedsrust. Markusse eist in navolging van zijn collega's in Groenoord dat de gemeente raad voor medio juni uit spreekt dat de Maredijkbuurt voor minstens 35 jaar als woonbuurt in zijn huidige vorm bewaard zal blijven. Volgens Markusse hebben de uitspraken van Van Rij i 'plotselinge en grote waarde daling' van de particuliere hui- i in de wijk tot gevolg. Door wijken als Groenoord en de Maredijkbuurt het etiket 'sloopbuurt' op te plakken, kunnen 'juist mensen die niet tot de economische bovenlaag behoren onmogelijk doorstro men naar andere woningen', stelt hij. Markusse wil weten of de gemeente de geleden scha de aanvult als bewoners nood gedwongen moeten verhui zen, bij voorbeeld in verband met hun loopbaan. Van Rij heeft met zijn uit spraken in de gemeenteraad 'de verpaupering van de wi|k weer een kans gegeven', aldus Markusse. „Wie zal zijn huis nog optimaal onderhouden als in de toekomst sloop dreigt?" LBDEN ERNA ST1AATSMA De WD en PvdA zijn tegen het houden van een wijkreferen dum. Weinig onderwerpen zou den zich lenen voor een volks raadpleging op zo'n kleine schaal. En het zou wellicht tot ruzies tussen bewoners in de buurt leiden. Overigens is de WD tegenstander van elk soort referendum. De overige poltieke partijen zijn daarentegen blij met een volksraadpleging in de buurt dat naast het referendum voor de hele stad kan worden gehou den. Groen Links voegde aan de discussie gisteravond zelfs nog een nieuwe mogelijkheid toe. Deze partij wil onderzoeken of er een regionaal referendum kan worden gehouden, bijvoor beeld over de bebouwing van de polders rondom loeiden. Bij die plannen zijn diverse ge meenten betrokken. Zowel PvdA en CDA hebben er echter moeite mee dat een referendum wordt gehouden wanneer eenderde van de ge meenteraad daar achter staat. „Elk omstreden raadsvoorstel kan dus zo worden vertraagd door een minderheid in de raad", zei E. van der Veen (PvdA) gisteren in een reads cbmmissie. Beide partijen stel den voor een referendum te houden wanneer de helft van de gemeenteraad daarmee in stemt. Volgens wethouder J. Walen kamp zal het allemaal niet zo'n vaart lopen. „Zo eens in de zes jaar dient zich een onderwerp aan dat eventueel geschikt is voor het houden van een refe rendum Dat eenderde van de gemeenteraad hiertoe kan be sluiten, zal geen vrijbrief zijn om de besluitvorming in de raad te stagneren. Ik denk dat dat een theoretisch gevaar ia." Henri Dingjan tussen de stapels exemplaren van het boek over zijn familie. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19