Leiden Regio 'Krakers zitten bij brand in de val' 'Leiden heeft een blauwtje gelopen' 'Dat letsel had ik liever zelf gehad' 'Plotseling lag ik op de motorkap' Film over zelfstandig wonen 'DONDERDAG 21 MEI 1992 17 Croenoord A Q Wethouder Van Rij I 27 wil het woord sloop niet in de mond nemen, maar garanties wil hij niet geven voor Groenoord Examen Sommigen verheu- Z U gen zich er op, an deren vrezen een eventu eel opnieuw maken van het geschiedenis-examen als gevolg van fraude Brandweer ~\A De Leiderdorpse Z I brandweer heeft extra personeel en mate rieel nodig om haar werk goed te kunnen blijven doen Nieuw uniform voor K&G leiden Het seniorenorkest van muziekvereniging K&G presen- t zich tijdens de Taptade aanstaande zaterdag in nieuwe uniformen. K&G houdt het bij het model dat tien jaar geleden werd ingevoerd. De kledij bestaat uit een blauwe tuniek met twee broeken, wit en blauw, en witte beenkappen. „Alleen de kenners zien het verschil", aldus K&G-secretaris H. Deurhof. Geen gevaar voor volksgezondheid bij Pannentier-gebouw Al voor zijn bezoek aan het krakerspand maakte De Nooij in deze krant duidelijk dat van hem geen adviezen over ver vroegd slopen waren te ver wachten. „Een arts geeft geen sloopvergunningen", zei hij. Hij blijft ontkennen dat de GGD alarm heeft geslagen bij de ge meente. „Het vernaai is vorige week maandag begonnen. Toen zij wij telefonisch benaderd door een omwonende, me vrouw Trommelen van de Nieu we Mare. De maatschappelijk werker heeft daarop verschillen de telefoontjes gepleegd. Daar zat er ook een gesprek met het stadhuis bij. Uit de gesprekken werd duidelijk dat er al een heel 'circus' om het kraakpand was gebouwd. Het is dan ook niet zo dat ik een rapportje speciaal voor Van Rij heb gemaakt. Hij heeft om een kopietje gevraagd van het verslag dat de GGD voor mevrouw Trommelen heeft ge maakt. Welnu, dat kan hij krij gen, sterker nog, hij heeft het al." Wethouder van Rij op zijn beurt houdt vol dat de GGD om de hete brij heen draait. „Maar ik zit er verder niet meer mee. Het rapport zal ongetwijfeld kloppen. Ik hoef nu verder niets meer te doen." Politiek somber over doorgaan stationsplan Voor het veroorzaken van blij vend letsel bij haar vriendin moest een 58-jarige Leidse zich gisteren voor de rechtbank in Den Haag verantwoorden. „De verdachte heeft bewust de ver keerde beslissing genomen", zo oordeelde de officier van justi tie. Hij eiste een gevangenisstraf van drie maanden of 75 uur dienstverlening en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Het ongeluk gebeurde op 15 augustus vorig jaar. Ze was sa men met haar vriendin een middagje wezen winkelen in Gouda. Op de weg terug naar Leiden, reed ze ter hoogte van Alphen aan den Rijn de afrit van de provinciale weg op. Ondanks de borden 'ga terug' reed ze door. Ze wilde de weg overste ken, zodat ze op de goede weg helft terecht zou komen. Toen ze dat echter probeerde, werd haar auto geraakt door een vrachtwagen. Door de klap kwam de personenauto op de andere weghelft. Een andere auto kon niet meer remmen en reed in de flank van de wagen van de Leidse. De bestuurster kwèm er rede lijk vanaf, maar haar vriendin moest met een pols-, been- en kuitbreuk, een gebroken bek ken, drie gebroken ribben en een zware hersenschudding in het ziekenhuis worden opgeno men. Inmiddels verblijft het slachtoffer in een verpleegte huis in Gouda, waarschijnlijk nog tot eind deze maand. De verdachte, die nog steeds op goede voet staat met het slacht offer en haar regelmatig op zoekt, vertelde dat het nooit meer helemaal goed komt met haar vriendin. Een trap opgaan is niet meer mogelijk, waardoor ze nooit meer met de trein of bus zal kunnen reizen. Rechter mr. L. Verheij, pro beerde te achterhalen hoe de vrouw op de verkeerde weg was gêkomen, maar de Leidse wist daar geen antwoord op te ge ven. „Ik zat gewoon ineens op de verkeerde weg", sprak de verdachte. Waarom ze ondanks de borden toch was doorgere den begreep de rechter niet. De vrouw gaf toe de borden wel ge zien te hebben. „Is schrok en raakte in paniek. Daarom ben ik doorgereden." De raadsman van de verdach te vond dat de vrouw al genoeg geleden had doordat zij haar vriendin zo had zien lijden. „Al die verwondingen had ik liever zelf gehad", had de verdachte nog gezegd. Bovendien heeft de Leidse in de 25 jaar dat ze haar rijbewijs heeft, altijd schadevrij gereden, bracht de raadsman naar voren. De auto heeft zij nodig om haar oudere zusters in de omgeving van Leiden te bezoeken. „Ik wil niet zeggen dat het geen fout is, die de ver dachte heeft begaan, maar de vraag is hoe groot die fout is", aldus Verberg. Hij pleitte voor schuldig verklaring zonder straf. Uitspraak op dinsdag 2 juni. leiden Terwijl verschillende filmploegleden op een terrasje genieten van de 2on, werden gis teren in de Kaiserstraat opnamen gemaakt voor een voorlichtings film over zelfstandig wonen. De film, die wordt vervaardigd in op dracht van het Nibud (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting), is bedoeld voor leerlingen in het middelbaar onderwijs. Ze krijgen een indruk van de, vaak financiële, problemen als ze zelf standig gaan wonen. Volgende week zijn de opnamen gereed. FOTO HENK BOUWMAN leiden erna straatsma vervolg voorpagina De Leidse politiek is flink ge schrokken van de weigering van minister Maij (verkeer) om 140 miljoen gulden op tafel te leg gen voor de aanleg van een tun nel bij het NS-station. Het opti misme van twee betrokken wet houders Van Rij en Walenkamp over de kans van slagen van het hele project, delen ze in het ge- heel niet. De partijen waren gister avond nog niet op de hoogte van het standpunt van de twee de kamerfracties van PvdA en CDA dat de tunnels er moeten komen. Louter op grond van de afwijzende reactie van minister Maij, toonden alle fracties zich in de raadscommissie verkeer zeer sceptisch over de mogelijk heden om het ingediende plein alsnog te kunnen uitvoeren. De bereidheid van de minis ter om 10(1 000 gulden best luk - baar te stellen voor onderzoek naar goedkopere alternatieven, noemde WD'er J. Kradolfer een 'doekje voor het bloeden'. T. de Graai (D66) sprak over 'uitstel van executie'. De aangeboden ton zou wellicht als een soort smartegeld worden aangebo den. Kradolfer: „Zodat we niet gelijk in zak en as zitten." Verbaasd reageerden ze op de optimistische geluiden van de wethouders Walenkamp (ver keer) en Van Rij (ruimtelijke or dening) die de moed er in hou den. Zo benadrukte Walenkamp gisteravond dat Maij de inhoud van het bouwplan niet heeft be kritiseerd. Het is alleen te duur, aldus de wethouder. ,.l VW inter pretatie van de brief van Maij gaat wel heel erg ver", meende De Graaf. „Uw reactie is die van een verliefde jongeling die een blauwtje loopt en dat zo uitlegt dat hij nog kansen heelt Over het onderzoek dat mi nister Maij in haar brief heeft voorgesteld was Walenkamp overigens minder positief. De gemeente heeft inmiddels, sa men met de NZH»do n lu i AZL laten weten hiermee ak koord te gaan maar venvacht geen spectaculaire resultaten. „Het plan waarvoor wij hebben gekozen is een goed plan. Ie moet natuurlijk niet uitsluiten dat iemand creatiever is dan wij, maar ik verwacht dat de uit komst van dit nieuwe onder zoek voorspelbaar is. Namelijk: hetzelfde als wat wij ook al heb ben geconcludeerd, dat dit het beste plan is." Waarop de fracties zich af vroegen waar die ton nu precies voor bedoeld is. Moet er van het bestaande plan een goedkopere versie komen of moeten er ge heel nieuwe voorstellen bij de minister worden ingediend?. Voor Walenkamp is dat ook nog onduidelijk, maar hij wil in eer ste instantie vasthouden aan het plan dat de voorkeur van de gemeenteraad heeft. Concert voor Petruskerk leiden Om de financiën weer een beetje op orde te krijgen, or ganiseert het huidige bestuur van Petruskerk verscheidene acti viteiten. Zo staat er voor zondag 24 mei een concert op het pro gramma van de tenor Piet Maas. Hij zingt bekende profane en geestelijke liederen. Maas wordt op de piano begeleid door Joke Hollebeek. Het concert begint zondag om 14.30 uur. De toegang is gratis, maar na afloop wordt een collecte gehouden ten bate van de kerk. Fietswedstrijd eindigt in AZL leiden» Een 37-jarige man heeft een fietswedstrijdje met zijn zoon duur moeten bekopen. De Leidenaar wilde gisteravond op de Rijndijk zijn zoon er even uitrijden op z'n racefiets. Hij schoot echter met zijn voet van het pedaal, waardoor hij tegen een stoeprand reed. De man kwam te vallen en viel op zijn hoofd. Hij is met hoofdletsel en schaafwonden overgebracht naar het AZL Van acuut gevaar voor de volksgezondheid in en bij het gekraakte Parmentier-gebouw is geen sprake. Dat stelt J. de Nooij, hoofd van de afdeling sociaal-medische zorg van de GGD in zijn rapport over de hygiënische omstan digheden in dit kraakpand aan de Lammermarkt. Wel laat de brandveiligheid ernstig te wensen over. „Als de fik er in gaat, zitten de krakers als ratten in de val", windt De Nooij er weinig doekjes om. PvdA-wethouder Van Rij (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) zei gistermiddag, een mi nuut nadat hij De Nooijs rap port van één A4-tje had gelezen, 'weer opgelucht adem te kun nen halen'. De zucht die hij daarop liet volgen, duidt even wel op iets anders. De wethou der meent dan ook dat de GGD 'omtrekkende bewegingen aan het maken is'. Voor Van Rij is nu hoe dan ook elke reden ver vallen om het gebouw ver vroegd te slopen. De Nooij is eerder deze week een uur lang op visite geweest bij de krakers. De groep telt zo'n twintig a der tig leden en leeft als 'een stel oude hippies', zegt hij. „Ze zijn dan ook volstrekt ongevaarlijk." Ze moeten het zonder gas, water en elektriciteit stellen. „Ze kunnen dan ook niet doortrek ken, maar ze spoelen de pro visorische wc met opgevangen regenwater door. Van verstop pingen is geen sprake. Ik heb nergens uitwerpselen of ander rottend organisch afval aange troffen", aldus De Nooij. Van Rij sloeg vorige week alarm in de gemeenteraadsver gadering. Hij had van de GGD begrepen dat de toestand in en rond het pand zorgwekkend was. „De krakers zitten in hun blote kont op het binnenterrein te poepen", lichtte hij enkele uren na de vergadering zijn me dedelingen toe. De wethouder liet de raadsle den weten dat hij de GGD om een rapport had gevraagd. Hij sloot niet uit dat het Parmen- tiergebouw vervroegd moet worden gesloopt. Dat de bin nenstad dan veel langer dan ge wenst een gapend zal vertonen, nam hij op de koop toe. y Wereldbol pÉ weer doelwit Twee I eidenaars (21 en 24) zijn de afgelopen nacht tegen de lamp gelopen bij een inbraak bij het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Het duo wilde de wereldbol op het dak stelen. Ze slaagden er evenwel niet in op het dak te komen. Daarom sloe gen de Leidenaars op de eerste verdieping een ruitje in en gin gen het pand binnen. Daar wer den ze aangehouden. Mislukte inbraak Twee onbekenden hebben de afgelopen nacht een inbraak ge pleegd bij een fietsenhandel aan de Watermolen. Surveille rende agenten hoorden een alarm afgaan, en zagen nog net twee man weg rijden op een brommer. Ze probeerden de enige mountain bike mee te ne men, die niet aan een ketting lag. Dat is niet gelukt. kreeg gisteren het eerste exem- katies herkend moesten wor plaar van de krant en speelde den. daarna het elektro-spel, waarbij Wat zei de wethouder volgens foto's van kind-onvriendelijk lo- de kinderen? „Dat hij zelf drie kinderen had en dus wist waar het om ging", weet Vanessa. „Hij beloofde er rekening mee te houden", zegt de buurtwerk- ster. Redactrice Chantal: „Er zijn plekken waar je maar dertig kilometer kan, maar dat is niet bij ons'. duinrell Aftrak 7747 m WIMMUT 017S1-4Q>*p[ Vervolging van pastoor vrijwel zeker leiden roy klopper Het openbaar ministerie acht het zeer waarchijnlijk dat pastoor A. Heijster van de Leidse Petrus-parochie voor de rechter moet komen. De pastoor wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Hij zou schenking van 25.000 gulden buiten de boeken hebben gehouden. Officier van justitie J. van Ek liet gisteren weten dat de penningmeester waarschijn lijk wordt gedagvaard. Hij maakte evenwel een klein voorbehoud. „Ik heb nog t alle dossiers compleet." Als Heijster moet voorkomen gaat dat op korte termijn ge beuren. „Deze kwestie moet s een keer worden afge rond", aldus Van Ek. Hij schat in dat een eventuele rechtszaak eind juni z'n be slag krijgt. De 67-jarige voor- nalig penningmeester van de parochie werd gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van 21 maanden, irvan drie voorwaardelijk. Officier Van Ek kon nog niet vertellen of het openbaar mi- erie, dat drie jaar onvoor waardelijk eiste, in hoger be roep gaat. Of de veroordeel de genoegen neemt met het vonnis is evenmin bekend. Raadsman J. Pen van de pen ningmeester is tot vrijdag on bereikbaar. Kinderen spelen in autovrije Topaaslaan leiden emiel fangmann Een koude douche was er voor zo'n honderd jonge kinderen die gistermiddag in de Topaas laan meededen aan de vierde nationale straatspeeldag. In de anders met autoblik doorkruiste straat, kregen de kinderen de koelte uit de waterslang over zich heen. Daarvoor hadden ze een kleine twee uur gehockeyd, op stelten gelopen, zich met skippyballen verplaatst of door de wind een parachutedoek la ten opbollen. Op de openbare weg. De speelmiddag, die door het buurtwerk 'de Mors' was geor ganiseerd, trok vooral jonge kinderen. „De oudere kinderen zijn waarschijnlijk vanmiddag direct naar het zwembad ge gaan. Maar ik heb de basisscho len in de omgeving nog gewaar schuwd", zegt Marjo van Brug gen van de organisatie. Dranghekken Een groot deel van de Topaas- laan werd gisteren om half twaalf met dranghekken voor alle verkeer afgesloten. Er ble ven alleen nog een paar gepar keerde auto's staan. Ook op een kindonvriendelijke wijze trou wens: "de bumpers van wagens staken zo ver over de stoep heen, dat niemand daarlangs Het is een van de punten die door kinderen ook werden aan gehaald in de gisteren gepre senteerde Knelpuntenkrant. Daarvoor werden onveilige plekken door de kinderen zelf gefotografeerd en van commen taar voorzien. „Beste wethou der. Ik wou met alle andere kin deren een mooie wijk maken. De honden moeten ergens an ders poepen. In de goot of op ons grasveld, dat willen we niet meer, begrijpt u", schrijft Tanja in de krant. Vernielingen In het krantje ook aandacht voor het tijdelijke speelplaatsje aan de Reitzstraat met zijn losse tegels: de Joubertstraat met de vele fietsen op de stoep die kin deren dwingen de weg op te gaan: de Damlaan met zijn ver keerd geparkeerde auto's en de Wolmaransstraat, waar op een speelplaats vernielingen wor den aangericht. .Auto's rijden ook veel te hard door de straten. Vlak bij de Wetstraat stak ik over en plotseling lag ik zomaar op een motorkap. Ik had niets, maar ik was heel erg geschrok ken", herinnert redactrice Chantal (11) van de krant zich. Wethouder van verkeer in Leiden is Joop Walenkamp. Hij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17