ruimte ken. Bel onze kunt uparkeren Renault 19 Phase II loopt voor op veiligheidseisen Weg en wiel Calibra onder druk om een 100% rake groep (tPVP autoliefheb- bers te berei- advertentie afdeling. Beperkte samenwerking BMW en Rolls-Royce Ford kruist Escort en Sierra tot nieuw rally wapen Het Mot£rJ?^ DONDERDAG PfTfRiOOCW BLIKVANGERS Yue Loong gedwongen tot prijsverlaging Het nieuwe merk Yue Loong uit Taiwan, is te voortvarend (lees: te duur) van start gegaan in ons land.Jmporteur Eurimpo laat namelijk weten dat de prijzen van het (enige) model Feeling met maar liefst 5 tot 7 mille naar beneden zijn gebracht. Zelfs de en keling die al een Yue Loong had aangeschaft, krijgt deze (tijdelij ke) korting alsnog. Eurimpo zegt hiertoe genoodzaakt te zijn door 'het uitblijven van verwachte prijsverhogingen bij concur renten en de stroom van voorjaarsaanbiedingen'. Hoe het ook zij, de Yue Loong Feeling begint nu bij 25 mille voor de 1.6 LS, de 1.8 LSX kost 28 mille en de 1.8 GTX komt op 31 mille. Prijzen inclusief BTW, anti-roestbehandeling èn afleveringskosten. Wings Wheels bij vliegveld Lelystad Komend weekeinde wordt rondom de luchthaven Lelystad het avontuurlijke evenement Wings Wheels '92 gehouden. Kruip op een off-road motorfiets of achter het stuur van een terreinwa gen, stap in de mand van een hetelucrffballon of in de cockpit van een sportvliegtuig. Het kan allemaal in Lelystad. Voor meer inlichtingen kan men de Wings Wheels informatietelefoon bellen: 06-52877532. Automatisch dimmende binnenspiegél Mercedes weet steeds weer te verrassen met nuttige vindingen die het comfort en/of de veiligheid verhogen. Na onder meer de kooiconstructie, het ABS, de airbag, het dubbele portierglas en de gordel-hoogteverstelling is het nu de beurt aan de tisch dimmende binnenspiegel. Deze bestaat uit twee waartussen elektrolyt onder spanning zit. Hoe meer licht er i schijnt, des te minder er teruggekaatst wordt. De spiegel wordt automatisch traploos donkerder of lichter. Wie gevoelige ogen en dus veel last van achteropkomend groot licht heeft, kan de spiegel op een maximale stand zetten. Dan valt 6 procent reflec tie waar te nemen, bij de andere stand ligt dat rond 25 procent. De 'autoreflector' is als extra leverbaar voor rond 450 gulden. Auto's en motoren bij Leidschendam Volgende week, 28,29 en 30 mei, wordt bij Leidschendam een auto- en motorevenement gehouden. Plaats van handeling is het Vlietland recreatiegebied aan de rijksweg A4 Amsterdam- Den Haag, ter hoogte van de afslag Zoeterwoude/Leiden. Oude en nieuwe automobielen en motoren vormen de hoofdmoot, daarnaast zijn er allerlei randactiviteiten als een jaarmarkt, een kermis, een disco en modeshows. De toegang kost een tientje. Kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen 7,50. Kinderen 'on der de meter' mogen voor niets naar binnen. De openingstijden: op Hemelvaartsdag 28 mei en 29 mei van 10.30 tot 21.00 uur, 30 mei van 10.30 tot 18.00 uur. De rubriek Fietsstrook is met vakantie. SLIEDRECHT Na de zomer komt Opel voor het eerst met een auto met tur bo-krachtbron die op benzine loopt. Uitverkorene is het spor tieve topmodel van de Duitse autofabrikant, de zeer fraaie sportcoupé Calibra. De motor is gebaseerd op de bekende 16-klepper, die al in dc Astra, Vectra en Calibra lever baar was. Door toepassing van turbo-druklading levert deze 16V-krachtbron nu liefst 36 pro cent meer vermogen, te weten 150 kW/204 pk. Daarmee snelt de wagen in slechts 6.8 secon den vanuit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur. De 'gewone' zestienklepper doet daar 9,5 seconden over. Bijzonder aan Opeis eerste ben- zine-turbomotor is de bouwwij ze van de turbocompressor. Normaal is dat een apart ge monteerd onderdeel. In de Cali bra vormen de turbo en het uit laatspruitstuk echter één ge heel. waardoor er gewicht en ruimte wordt bespaard. Daarbij scheelt het brandstof en komt de compressor sneller in actie. De Calibra Turbo wordt stan daard geleverd met vierwielaan- drijving, een antiblokkeer rem- systeem (ABS), een zesversnel lingsbak, 16 inch aluminium wielen met 205/55 R 16 banden, elektrisch bedienbare spiegels, getint glas, een radio/cassette- speler en sportstoelen, waarvan de bestuurdersstoel in de hoog te verstelbaar is. Een prijs is nog niet bekend. De Opel Calibra Turbo komt in september op de markt als eerste Opel met benzine/turbomotor. fOlO C[NIMl MOTORS De Franse autofabrikant Renault heeft sinds de lancering van het type 19, in 1987, niet te klagen gehad over be langstelling voor deze kleinere middenklasser. Niet alleen in Frankrijk, maar in heel Europa boekt de R19 al vijf jaar zonder meer goede verkoopresultaten. EURODISNEY sr - :-Wv. *•-.• •*.?-. Het nieuwe 'Safrane-achtige' front geeft de Renault 19 iets extra's. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertragingen kunnen optre den, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen zijn te beluisteren via het informatienummer van de ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). Den Bosch - Maastricht (A 2) Arnhem richting Utrecht (A 12) Ter hoogte van knooppunt Grijsoord, dag' en nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Ter hoogte van het Kleinpolderplein, in beide richtingen, overdag. Gorinchem richting Breda (A 27) Ter hoogte van Werkendam, dagen nacht. --- - pnden BMW heeft soortgelijke banden ook met andere ondernemin gen. Zo levert de Beierse fabri kant bij voorbeeld motoren aan de Italiaanse ontwerper Bcrto- ne, die ze voor terreinwagens gebruikt en BMW motorfiets motoren worden geleverd aan producenten van brandweerau to's voor de aandrijving van spuiten. Eind vorig jaar werd nog druk gespeculeerd over de overname van het verliesgevende Rolls- Royce door BMW. Vickers Plc., de eigenaar van de fameuze Rolls-Royce autofabriek liet echter weten dat het slechts om De concurrentie heeft echter bepaald niet stil gezeten en de markt wordt momenteel over spoeld met ijzersterke model len, die een bedreiging kunnen vormen voor de positie van de R19: de VW Golf. de Opel Astra en de Citroen ZX. om er maar een paar te noemen. Het werd dus tijd voor een mo delaanpassing. vond Renault. De R19 was iets te 'gewoon' ge worden en moest meer een ei gen karakter krijgen. Daarbij diende de wagen te worden aangepast aan de nieuwste ei sen op het gebied van veiligheid en kwaliteit, zpals Renault die zichzelf gesteld heeft. De grootste verandering betreft het uiterlijk. Het resultaat is een nog duidelijk herkenbare 19, die gezien mag worden. Met de Safrane-achtige neus heeft dc 19 iets extra's gekregen, zonder daarbij al te opzichtig te zijn. Het interieur ziet er aantrekke lijk en verzorgd uit, met rondere vormen en nieuwe materialen. De R19 Phase 11 profiteert van de bevindingen met de experi mentele Renault Cover die vorig jaar in gebruik werd genomen. Zo voldoet de 19 nu ruim schoots aan de wettelijke eisen inzake botsbestendighcici Bij een 16% hogere snelheid ver werkt de wagen bijna een derde meer bots-energie dan wettelijk vereist. Naast de veiligheidskooi is er een aanmerkelijke verster king van dc dakconstructie, zij panelen en deuren toegepast. De stoelen, de bank en de vei- BMW en Rolls-Royce Motor Cars gaan op beperkte schaal samenwerken. De samenwer king bestaat uit een aantal leve ringen door BMW aan de Britse autoproducent. Rolls-Royce is geïnteresseerd in een door BMW ontwikkeld air bag-systeem, in zittingen met elektronische sturing en in elek tronische transmissies. Er is geen sprake van dat deze technische samenwerking ge paard gaat met het verkrijgen van een financieel belang. ligheidsgordels zijn verbeterd cd vanaf aaptanba Is de R19 leverbaar met een airbag. Het stuurhuis met airbag is demon tabel zodat bij het inruilen van dc auto deze extra betaalde vei ligheid kan worden meegeno men. Verder is vanaf eind '93 op alle Renaults ABS leverbaar. Een aardige vondst is het kin derzitje dat. indien gewenst, te gen meerprijs in dc achterbank is opgenomen. Een deel van de zitting wordt eenvoudigweg omhoog geklapt zodat kinderen van 3 tot 10 jaar de normale gordel kunnen gebruiken. Hel zitje, dat ook in andere Renaults leverbaar zal worden, is te koop op de 4- en 5-deurs versies voor rond 500, wat overeen komt met de prijs van een los kinder zitje van goede kwaliteit. De nieuwe Renault 19 is weder om te kOOp als .1-, }- cil Vileins model, waarbij de aanduiding ham.ule \<»<>r tic 1 Beurs MS dan is komen te vervallen, om dat die naam bij Daihatsu (van de Charade) voor onrust zorgde, /i. mcLii Renault, Het motoren-bestand is uitgc- brrM met twee I H liter brnzi nemotoren, die zijn ontwikkeld uit de al langer beslaande 1.7- versle. Dc goedkoopste R19 is de 1 4 RL voor 25.675 (3- deurs), de 1.7 is te koop vanaf 27.950, de 1 8 vanaf 32 500 en de diesel begint bij 30.650. Er is ook een zestlenklepper voor 44.200. De cabriolet is gelijk ook aangepast en die is nu te koop voor 54.190, met 16V-motor 62.390. Wie had ooit gedacht dat de Ford Escort de Sierra nog eens zou opvolgen. Toch gebeurt dat, zij het op zeer beperkte schaal, namelijk alleen waar het de ral ly-auto's betreft. Met de Escort RS Cosworth be treedt Ford volgend jaar het strijdperk met de intentie er het wereldkampioenschap rallyrij den mee in de wacht te slepen. Volgens Ford is de rally-Escort een kruising tussen de Escort en de Sierra. De carrosserie is ge heel nieuw ontworpen, waarbij delen van de Escort 3-deurs hatchback zijn gebruikt, en de techniek komt van de vierwiel- aangedreven Sierra RS Cos worth. Maar de Escort is aan zienlijk verfijnder, omdat het koetswerk een groot aantal unieke of speciaal aangepaste delen bevat. Ongeveer de helft van de carrosseriedelen is öf ge heel nieuw öf veranderd. Daar bij is ook de tweeliter 16-kleps turbomotor doorontwikkeld. Voor het eerst is Ford dit keer begonnen met de ontwikkeling van de rally-auto om er daarna een zogeheten 'straat-versie' van te maken. In het geval van de Sierra Cosworth ging dat nog andersom. Men ging uit van de bestaande Sierra en bouwde die om tot rally-monster. De Escort Cosworth is niet moeilijk te herkennen met dat royaal bemeten vleugeltje achterop. foto ford Een opvallend detail is de enor me tweedelige spoiler aan ach terkant. Samen met de verstel bare aërodynamische splitter' aan de voorzijde zorgt deze voor een sterke neerwaartse druk bij hoge snelheden. Rijden in de 'burgermans-ver sie' van de Escort RS Cosworth, die de beschikking heeft over 227 paardekrachten, is een op windende aangelegenheid. Het ding is razendsnel (in 7 secon den van nul naar honderd), vooral al^ bij een wat hoger toe rental de flink uit de kluiten ge wassen turbocompressor een partijtje mee gaat blazen. De motor meldt zich bij het gasge- ven met een enthousiaste spor tieve brom. Schakelen gaat soepel en direct en de (bekrachtigde) besturing is vlijmscherp. De wegligging is zoals men van een rally-auto mag verwachten. De Cosworth lijkt niet van de weg te krijgen, maar men dient daar wel mee <>l> I.' passen I )e vering is zoda nig comfortabel dat de berijder niet met de nieren in dc keel een ritje met deze auto beëin digt. Toch is het veerkarakter stugger dan in de Sierra, dit om het overhellen in dc bochten te reduceren. De remmen zijn voorzien van een anti-blokkeer systeem (ABS). Ford gaat 5.000 Cosworths per jaar maken. Dat gebeurt bij de Duitse carrosseriebouwer Kar- mann, die ook de cabriolet-uit voering van de Escort bouwt. Er is keus uit twee modellen. Een sportieve versie, die weinig luxe kent en speciaal bedoeld is voor actieve autosport-beoefe ning en een luxe versie, die voorzien is van een aardig aan tal extra's. We noemen elek trisch bedienbare ramen en spiegels, een radio/cassette combinatie, voorruitverwar- ming. verwarmde ruitesproei- ers. een zonnedak en centrale deurvergrendeling. De prijs van de Ford Escort Cosworth zal in Nederland 95.000 gulden voor de luxe versie en 90.000 gulden voor de sportversie belopen. eld en dat r op blijft vertrou wen dat Rolls-Royce, met haar succesvol verleden, een lange en winstgevende toekomst voor zich heeft. G ;cic'oor07l 35I0OO Vondeiian 80. 2332 AH LEIDEN. BLIK IN HET VERLEDEN Mercedes bracht in 1963 het type 600 op de markt bedoeld als directe concurrent van Rolls-Royce De pe perdure limousine werd weldra zeer populair bij staatshoofden, pausen en artiesten, die n»et op een dubbeltje keken. De 600 Pullman op de foto behoorde toe aan de voormalige president van Joegoslavté. Tito De wa gen stond sinds zijn dood achter slot en grendel, maar werd deze week voor het eerst weer van sta) gehaald, toen de Russische minister van Buitenlandse Zaken naar Belgrado kwam voor een bezoek aan de republieken van voormalig Joegoslavië.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11