Schrijvende Lezers Nieuw in Nederland. Onderweg bellen bij 'n Greenpoint* met je Kermit telefoon. DONDERDAG 10 De komst van tennisbanen in de wijk Stevenshof kan volgens een aantal mensen ten koste gaan van het wijkparkje. foto jan holvast Anti-Israël In het bijvoegsel van zaterdag 9 mei staat een paginagroot verhaal van de hand van Ad Bloemendaal onder de kop: 'Zonder vorm van proces'. Het artikel is verschenen naar aanleiding van geruchten over doodseskaders in Israël, die zander vorm van proces Paiestijnen zouden doodschieten. Hierbij reageer ik op het artikel van Ad Bloemendaal. Het heeft mij zeer gestoord dat de eindre dacteur van dit artikel een op zich betrekkelijk objectief arti kel heeft veranderd in een schreeuwerig anti - Israël stuk. Ik begin zo langzamerhand moe te worden van al de eenzij dige negatieve aandacht die Is raël in de media krijgt. Het lijkt wel alsof we er allemaal koste wat het kost van doordrongen moeten zijn dat er binnen de grenzen van dat land alleen maar mensen wonen, die heel het Midden-Oosten willen be zetten. Ook lijkt het vaak alsof ze tel kens nieuwe manieren beden ken om de mensenrechten met voeten te kunnen treden en daarbij de arme vredige Paiestij nen en Arabische volken als weerloze prooi zien. Ik was toen ik de insinuerende koppen van het bovengenoemde artikel las, dan ook al weer voorbereid op een dergelijk verhaal. Wat bleek echter: het stuk bleek toch an ders dan ik verwachtte. Het gaf mijns inziens - in een poging om genuanceerd te schrijven - weer in welk geweldig dilemma er in Israel beleid moet worden gevoerd met alle problemen en gevaren van dien. Hoe haalt een eindredacteur het dan in zijn hoofd om het ar tikel dan zo te verminken dat iedereen die niet de moeite heeft genomen het artikel te le zen, wel is bijgebleven dat er 'doodseskaders' rondtrekken in de Palestijnse gebieden en dat er 'steeds vaker' gezochte Paies tijnen zonder vorm van proces op straat door als buFgers ver momde militairen, in koelen bloede 'standrechtelijk' worden geëxecuteerd? Terwijl Ad Bloe mendaal de Israëlische men senrechtenorganisaties, die vol gens hem zelf een goede naam hebben, aanhaalt die een on derzoek naar deze zaken heb ben gedaan en hooguit spreken over het 'niet tot het uiterste gaan in het levend in handen krijgen van een verdachte.' Deze - persoonlijke - fouten kunnen natuurlijk niet. Maar gebeurt dat in vergelijkbare si tuaties in India, Pakistan, Syrië, Iran, Irak, Brazilië, China etc. niet? Ik lees er in ieder geval veel minder over. Is dat heel iets anders dan de in Midden-Ame- rika opererende doodseskaders die in koelen bloede groepen mensen uitmoorden. Temeer daar de informatiebron voor de ze geruchten een belangrijk Pa lestijns politiek leider blijkt te zijn. Terwijl we ook in hetzelfde artikel kunnen lezen dat allen die afwijken van het 'nationale pad' door leden van de zwarte panters bij nacht en ontij uit hun huis worden gehaald, ge marteld en om het leven ge bracht. Waarbij ook niet zo nauwkeurig wordt gekeken. Waarom schrijft u niet in vette letters boven uw artikel: 'Met Arafat sympatiserende aanhan gers martelen en doden volks genoten zonder vorm van pro ces'? Of moet ik concluderen dat het hier gaat om de per soonlijke visie van de eindre dacteur? C.S. Middelbeek, Rijndijkstraat 92, Leiden. (Van redact ie wege ingekort) Hongersnood 'Water, of de dood. Hongersnood bedreigt 17 miljoen mensen in zuidelijk Afrika'. Onder die kop stond in het bijvoegsel van zaterdag 16 mei een artikel over de droogte in Afrika. Bij het artikel stond een foto afgedrukt van een zwakke, oude vrouw met een diep gerimpelde en uitgedroogde huid. Het moet naar eens afgelopen zijn: dat gesol met foto's van (uitgemergelde) Afrikanen. De redactie van het zaterdags bij voegsel plaatste een foto van een oude. uitgehongerde vrouw bij een artikel over de dreigende hongersdood in Zimbabwe. Nergens in het verslag iets over de afgebeelde persoon, ook niet in het onderschrift van de foto waaruit slechts blijkt dat zij de viereneenhalf miljoen be dreigde inwoners van Zimbab we moet representeren als aan schouwelijk verwijt aan 'presi dent Mugabe (die) doet alsof zijn neus bloedt.' Bij nader inzien blijkt het niet zo vreemd dat we niets over de vrouw van de foto zelf te lezen krijgen. Uit Trouw (15-5-'92), die dezelfde foto plaatste, blijkt dat ze een Ethiopische is, die momenteel in een Keniaans vluchtelingenkamp verblijft. De gefotografeerde vrouw was blijkbaar al gedegradeerd tot een hongerlijdster die lezers kan aantrekken. Of ze met de inhoud van het artikel iets te maken had, was toen al niet in- terssant meer. Aan de feitelijke onzorgvuldigheid ligt, lijkt mij, een betreurenswaardige hou ding ten grondslag. Zeker ie mand die in een dergelijke posi tie in de wereldpers belandt, verdient respect als individu, blijkend uit enige aandacht. Lij dende mensen zijn niet onder ling uitwisselbaar. Beterschap toegewenst! C.N. de Groot, Boerhaavelaan210, Leiden. Petruskerk Deze krant heeft de laatste weken flink wat aandacht besteed aan de ex- penningmeester van de Petrusparochie, die wordt verdacht van het achterover drukken van ruim een miljoen gulden. Hierbij reageer ik op de zaak van de Leidse Petrusparochie, waarbij de penningmeester de penningen van de kerk heeft verdonkermaand om zijn gok verslaving te kunnen uitvoeren. Dat op kosten van donaties van parochianen en waarvoor de of ficier drie jaar gevangenisstraf eiste bij de rechtbank in Den Haag. Wat hebben we weer gesmuld van de zaak, vooral omdat nu ook de pastoor van de parochie is verdacht van frauduleuze praktijken. Ik stel voor hem, net als Jezus Christus ook. onschul dig aan het kruis te nagelen. Het is inderdaad zoals de oude Ro meinen reeds zeiden: het meest geperfectioneerde recht brengt het grootste onrecht met zich P. Devilee, Dennenrode 5, Leiden. Scholenfusie Het protestants-christelijk onderwijs in Leiden bereidt een massale fusie voor tussen vijf scholen. De kans bestaat dat er in Leiden een pc-school komt voor circa 3000 kinderen, de grootste school tot nog toe in de stad. Wie regelmatig de Leidse kran ten, advertentie- of nieuwsbla den van de laatste tijd gelezen heeft, zal wellicht iets merk waardigs opgevallen zijn. Ten onrechte wordt daar het Vliet- land College herhaaldelijk ver meld als een protestants-chris telijke school. Maar dat zijn we niet! Het Vlietland College is een interconfessionele scholenge meenschap voor vwo, havo en mavo. Interconfessioneel bete kent bij ons, dat zowel rooms- katholieke als protestantse ou ders, leerlingen en personéelsle- den er hun identiteit kunnen herkennen, beleven en gestalte geven. Maar ook zij die een an dere achtergrond hebben, zijn welkom. Het Vlietland College staat met zijn 850 900 leerlingen tussen de twee grote blokken van rooms-katholieke en pro testantse signatuur in. Het is de vrucht van de fusie tussen het vroegere Lucas College en de oude Vlietschans. Deze welbe wuste keuze van een niet al te grote school met een brede kijk op de maatschappelijke ontwik kelingen, ook op het gebied van de geloofsbeleving, hebben we gemaakt om de individuele mens achter de leerling de gele genheid te bieden in die sfeer naar volwassenheid te groeien. Wij passen dan ook terecht niet in de mammoetfusie waarvan in het Leidsch Dagblad van 14 mei jl. werd gesproken. Wij zij geen protestants-christelijke school en behoorden daar dan ook niet in de opsomming ge noemd te worden. Wel zijn we een volwaardige, confessionele scholengemeen schap die door zijn beperkte omvang een klimaat kan scheppen waarin de leerling zich bij ons thuis voelt. Drs. A. Bel, rector Vlietland College, Apollolaan 262, Leiden. Tenniscomplex 'Stevenshofbewoners willen tenniscomplex' was de conclusie van een onderzoek in de buurt en een artikel in deze krant op maandag 11 mei. Voor wie de berichten in deze krant en in het wijkblad volgt, lijkt het alsof alles praktisch be klonken is. Je verwacht als het ware elk moment de bulldozers het park binnen te zien rijden. Toegegeven, organisator J. van der Bom is een meester in het verzorgen van publiciteit voor zijn plan! Maar wil 'de Stevenshof (12.500 inwoners) inderdaad een sportcomplex? Zo'n 150 personen hebben belangstelling getoond. Maximaal 540 perso nen kunnen van een complex met 6 banen gebruik maken, zo staat er in het artikel. Is dat het waard om een half wijkpark aan op te offeren? Het park wordt nu door veel meer dan die 540 mensen gebruikt om te wande len, te spelen, elkaar te ontmoe ten of eendjes te voeren. Naar mijn idee zitten de meeste Stevenshofbewoners echt niet te wachten op ik ci teer "een sportcomplex met banen, kleedkamers, verlichting en hekken" in het groene wijk park. De heer Van der Bom constateert terecht dat de oran je tennisbanen zouden mis staan. Deze vervangen door kunstgras zal echter niet hel pen. Lita Harpe, Joke Smitstraat 18, Leiden. Huisartsen Jan Laurier (Groen Links) vroeg het college er op toe te zien dat huisartsenpraktijken zich niet op enkele plaatsen concentreren, maar verspreid blijven over de stad. Hij verwees naar twee praktijken die samen waren gegaan in het pand van het Riagg. De weergave van het krantearti kel is niet geheel juist en geeft verwarring. Aan de Peiikaanhof 132 waren gevestigd de praktij ken Delver/Krispijn en Jurgens- /Huibers. De praktijk van on dergetekende en de praktijk van collega F. Huibers blijven geves tigd op de Pelikaanhof 132 en Burggravenlaan 102. De praktijk van Delver en Krispijn bestond uit twee loca ties, namelijk Pelikaanhof 132 en Cobetstraat 43. Deze zijn sa mengevoegd tot de locatie Lam- menschansweg. De tweede praktijk die ver huisde is de praktijk van A. Boels, voorheen gevestigd Rijn kade, nu eveneens Lammen- schansweg. Belangrijk is echter dat de locaties voor de praktij ken Jurgens en Huibers blijven gehandhaafd. H.P Jurgens, huisarts, Herengracht 116, Leiden. „ONO EEM I *°l*r KUN J'® Draadloos telefoneren door heel Nederland is nu voor iedereen moge lijk. Met Greenpoint en Kermit van PTT Telecom. Bij ruim 2000 Greenpoint-belpunten kunt u> binnen een straal van onge veer 150 meter, bellen met uw eigen Kermit telefoon. U kunt er niet gebeld worden. Greenpoints zijn herkenbaar aan het groene logo. U vindt ze bij alle 1200 postkantoren, op alle 366 NS-: grammeerbare code die misbruik uitsluit. Met Kermit belt u bijvoorbeeld als u voor de etalage staat, over een aanbieding. Bij het postkantoor, naar de zaak. Of vanuit de stationshal, dat u een trein eerder neemt. Kermit. Ook als draadloze telefoon voor thuis of op kantoor. Kermit kunt u ook gebruiken als draadloze telefoon waarmee u in en om het huis of het kantoor kunt bellen en gebeld worden. Daarvoor is een privé-basisstation nodig, dat u gewoon op uw bestaande telefoonlijn aansluit en waarbij u in totaal 8 Kermits kunt gebruiken. Met Kermit en een privé-basis-station bent u 'dan dus ook bij alle V&D-warenhuizen en alle Primafoons. Amsterdam heeft bovendien nog 80 extra Greenpoints, op druk bezochte plaatsen door de hele stad. Nog dit jaar komen ook in andere grote steden extra Greenpoint-stations. Kermit. De handige telefoon. Bij al die Green points kunt u dus draadloos bellen met uw eigen Kermit telefoon. Kermit is een hand en heel mooi vorm gegeven zaktelefoon met inklap baar spreekgedeelte en uitschuifantenne. Daarnaast is hij voorzien van aller lei extra's, zoals 'n geheugen voor 30 nummers en 'n pro bereikbaar op de garage. older, de tuin of Prijzen en tarieven. De Kermit tele foon kost f 495,-*. Bij aanschaf van een Kermit krijgt u de eerste 6 maanden het Greenpoint-abonnement gratis. Daarna betaalt u slechts f10,-* per maand. De Greenpoint gesprekskosten bedragen f 0,33* per tik. Een privé-basisstation is er al voor f 698,-*. Bij gebruik van de Kermit via het privé-basis station gelden de normale telefoontarieven. Met het privé-basisstation is Kermit een volwaardige draadloze telefoon voor thuis of op kantoor. Kom Kermit bekijken bij Primafoon. Kermit en Greenpoint-abonnementen zijn verkrijgbaar bij alle Primafoons. Meer informatie kunt u ook krijgen via het gratis telefoonnummer 06-0403, of haal de folder bij het postkantoor. Tot uw dienst, PTT Telecom. telecom

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10