Champagne krijgt concurrentie Smaak Kaas de baas met mes en rasp Servies om van te smullen negende Haring WOENSDAG 20 mei 1992 LIEVELINGSRECEPT Nodig:125 gram Voorbereiden: in bloem; zout; drie eie- kom bloem en zout ren; 1/4 liter melk, doen. Hierboven ei- 5cl zachte boter of eren breken; helft margarine; 1cl olie; van de melk erdoor 5cl bier; 2 uien; 300 kloppen. Al klop- gram ham; 5 sprietjes pend de rest van de bieslook; 3 cl hot to- melk, 1 cl boter en matenketchup. olie toevoegen. Blij ven kloppen tot een glad beslag ontstaat. Bier erdoor roeren. Ui pellen en fijnsnippe- ren. Ham snipperen, bieslook in kopje fijn knippen. Bereiden: platte schaal voorverwarmen. In *de koekepan 2c] boter smelten, ui in onge veer 3 minuten glazig fruiten; ham zachtjes meebakken. In andere koekepan 2cl boter verhitten. Met soeplepel eenvierde deel van beslag erin schenken en ober de bodem la ten uitvloeien. Bakken tot de bovenkant bij na droog is. Op warme schaal laten glijden eenzevende deel van de ui-ham, mengsel er over verdelen. Op dezelfde manier nog 6 dunne pannekoeken bakken. Telkens klont je boter toevoegen. Elke pannekoek op de vulling Van vorige leggen. Hierover steeds eenzevende van de ham-ui verdelen. Laatste pannekoek bestrijken met toma- tenbketchup en bestrooien met bieslook. De 'taart' in vieren snijden en warm opdie nen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. MENU VANDE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding MOSSELEN MET KRUIDENSAUS (zie onderstaand recept) GEMENGDE SLA PATAT FRITES ANANASPUDDING Was twee kilogram mosselen. Kook ze in een dl water met een kleingesneden prei en enkele kleingesneden wortels in weinig wa ter met zout, onder af en toe omscheppen in 10 minuten gaar. Doe de mosselen in een schaal, zeef het kookvocht en roer er een theelepel mosterd; wat fijngeknipte peterse lie; selderij en bieslook door. Serveer de saus bij de mosselen. Per persoon: 480 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 20g eiwit, 2g vet 4g koolhydraten. VERMICELLISOEP BIEFSTUKTARTAAR MET UIENSAUS (zie onderstaand recept) WORTELEN AARDAPPELEN Bestrooi twee tartaartjes met peper en zout. Bak ze in 20 gram (dieet) margarine of boter in ongeveer 6 minuten aan beide zijden- bruin. Bak een in ringen gesneden kleine ui mee. Neem het vlees uit de pan en leg het op een voorverwarmde schaal. Strooi an derhalve eetlepel bloem over de ui-ringen en Warm dit goed door. Voeg onder roeren anderhalve dl bouillon toe. Maak de saus op smaak met peper en zout. Giet de saus over de tartaartjes. Per persoon: 900 kilo joules, 210 kilocalo rieën, 24g eiwit, 12g vet 5g koolhydraten. TOMATENSOEP MATSKOEKJES (zie onderstaand recept) ANDIJVIESLA MET APPEL EN AUGURK AARDAPPELEN Maak van 50 gram zelfrijzend bakmeel een éi en een dl melk een glad beslag. Roer er een uitgelekt blikje Maïs op z'n Mexicaans; een theelepel tomatenketchup; paprikapoe der, peper en zout door. Verwarm steeds weinig (dieet)margarine of boter in een pan met een anti-aanbakbodem en bak van het beslag kleine koekjes. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, lOg eiwitten, 15g vet, 32g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor tu>ee personen. Wijnboeren in Anjou schakelen over op witte en rode wijn Champagne kent iedereen, maar dat de witte, mousse rende wijnen even lekker zijn, weten veel minder mensen. Deze wijnen, bin nenkort allemaal aange duid met 'méthode tradi- tionelle', verdienen beter, vinden ze in Frankrijk. pen greep uit het aanbod van de Loire: de Saumur (links) en de witte Anjou (rechts). fotro»gpd Harde eindjes van asperges leveren fluweelzachte saus Het aspergeseizoen is nu aardig op gang. Het lijkt alsof de asperges dit jaar lekkerder zijn dan ooit, maar dat zal wel fantasie zijn. Wel waren sommige aspergegerechten dit jaar lekkerder dan vorig jaar. En dat kwam door het sausje waarmee we voor het eerst de asperges opluisterden. Met sausen is het eigenaardig gesteld. In de klassieke Franse keuken speelt saus een grote rol. Sommige uitstekende restaurants ontlenen hun roem in belangrijke mate, aan de mooie sausen die de keuken voort brengt. Toch zijn er koks die weinig opheb ben met sausen. Zij zijn van mening dat de pure smaak van een zuiver produkt er door wordt verdoezeld. Vaststaand feit is dat de saus nooit mag overheersen, alleen een extra accent geven. En dat doet bijvoorbeeld deze asperge roomsaus die wordt geserveerd bij gekookte asperges met gerookte zalm, gekookte krielaardappeltjes, een hardgekookt eitje. INGREDIËNTEN: 2 kilo'asperges (voor 4 per sonen); 200 g ham; 4 eieren; 100 g boerenbo- ten 2 dl kookroom (room met ca. 20 procent vet); de afgesneden einden van de asperges; peper en zout. BEREIDING: schil de asperges met een dunschiller en haal daarbij wat meer van de schil weg aan het ondereinde dan aan de kop. Snij van iedere asperge daarna het on derste deel af (ongeveer 5 cm). Kook de asperges in licht gezouten water met een theelepel suiker net beetgaar. Kook intussen ook de ondereinden van de asper ges tot ze heel zacht zijn en wrijf ze dan door een zeef. Smelt de boter en roer er de room door. Voeg de aspergepuree toe en roer de saus glad (met een mixer gaat dat het snelst). Breng de saus op smaak met peper en zout. Houd de saus warm, terwijl u de asperges op een schaal schikt. Garneer met de fijnge hakte hardgekookte eieren en de gesnipper de ham. Schenk wat van de saus over de koppen van de asperges en zet de rest van de saus in een sauskom op tafel. Eet de as perges met gekookte krielaardappeltjes of gegratineerde aardappelen. EVEUEN BAKS Val de Loire in het westen van Frankrijk is zo'n gebied dat witte mousserende wijnen levert. De wijnboeren zijn druk in de weer om ook hun witte én rode wijnen aan de man te brengen. Na de teloorgang van de Rosé d'Anjou een aantal jaren geleden, een regelrechte ramp voor een flink aantal wijn boeren, moet de rode Anjou-wijn, ze er weer bovenop helpen. „Maar dat is het óók niet echt", zegt de Nederlandse wijnkoper Piet Delhaas, terwijl Pascal Cailleau een aantal proefflessen voor hem uitstalt. „Het is een beetje trieste geschiedenis. Jaren ge leden dronk iedereen Rosé d'Anjou. Opeens was dat over, Nederland had geen behoefte meer aan dat zoete. Ze proberen het nu met de rode wijnen, maar dat duurt jaren. Ie kunt niet opeens een ander druifje aan zo'n rank hangen". Vak In vingers Pascal Cailleau zwaait de scepter over Do- maine du Sauveroy, midden in de Val de Loire. Een domein van twintig hectare, dat Pascal na enkele jaren wijnacademie heeft overgenomen van zijn vader. Hij heeft het vak in de vingers, concluderen Piet Delhaas en compagnon William May. De Fransman geeft niets uit handen: tot het bottelen en etiketteren toe houdt hij in eigen beheer. In de drukke maanden krijgt hij hulp van een handjevol seizoenkrachten, die gebruik kunnen maken van de nieuwste appara- Zijn wijn gaat voor dertig procent naar landen als België, Engeland, Duitsland en Canada maar in Nederland heeft hij nog geen voet aan de grond gekregen. „Waarom niet? Ik weet het niet", reageert hij. Ook de Nederlandse wijnkopers Piet Del haas en William May besluiten nog geen za ken te doen. „Dit is een puur informatief bezoek. Het is wel het soort bedrijf dat wij zoeken", zegt Delhaas. „Een klein, leuk fa miliebedrijf met goede, eigen apparatuur en dat ook nog eens zelf bottelt en etiket teert. Deze jongen zit boven op zijn handel, dat blijkt uit alles. Maar naar mijn mening zijn de noordelijke delen van Frankrijk al leen geschikt voor witte wijnen. Rood werkt niet. Dat smaakt nergens naar, die druif is niet 'gerijpt'. Ze proberen het wel, maar het kan niet. Anjou is een typische witte wijn streek". Saumur champenoise Hij ziet wel heil in een witte Anjou van Cail leau: „De kans bestaat dat we er iets mee gaan doen. Een prettige, acceptabele wijn met een goede prijsverhouding, te vergelij ken met een witte Bordeaux". Dan ziet hij een paar kistjes méthode champenoise. Maar helaas, die wijn maakt Cailleau alleen in beperkte hoeveelheden. „Voor vrien den", zegt hij. Zes jaar geleden begonnen Piet Delhaas en William May onder de naam 'Liberté Wijnkopers' (Ridderkerk) met maar liefst elf Loire-wijnen in het pakket. Ook de Rosé. Nu zijn dat er nog maar vier. Toch willen ze proberen het assortiment weer uit te brei den. „Vooral de méthode champenoise, (die straks 'méthode traditionelle' heet) is interessant. En we willen nog wel een witte Saumur erbij nemen". Daarom gaan ze op bezoek bij Christian Giraud, even buiten het dorpje Le Puy Notre-Dame. De Saumur méthode cham penoise van Giraud is drie jaar geleden al opgenomen in hun assortiment, maar wel licht heeft de eigenaar van Domaine du Vieux TufTeau nog meer te bieden. Veel contacten in het Loire-gebied lopen via Guillaume Mordacq. Zijn bureau 'Colle giale des domaines de Loire', een verleng stuk van de Kamer van koophandel in An gers, helpt de wijnboeren bij het promoten en exporteren van hun produkten. Het was ook Mordacq die Liberté Wijnkopers drie jaar geleden op de wijnbeurs in Bordeaux op de méthode champenoise van Domaine du Vieux Tuffeau heeft gewezen. „Een pri ma wijn, die de concurrentie met de Cham pagne makkelijk aankan", zegt Delhaas. Christian is afstammeling van de familie Giraud, die zich in de omgeving van Sau mur al ruim vier eeuwen bezighoudt met de produktie van wijnen. Zijn domein omvat vijftien hectare grond en levert naast de mousserende ook rode Saumur-wijnen. Proeven Christian Giraud gaat voor naar een oude hoeve waar enkele metershoge ketels staan te blinken. Hij tapt de glazen vol. Rode wijn en witte wijn. „Giraud maakt een kwaliteits wijn", zegt Delhaas. „We zijn indertijd be gonnen met een andere Saumur. Tot we de 'Collegiale' van Mordacq ontdekten, die Domaines en Chateaux direct van wijnboe ren verkoopt. Veel interessanter. Ie weet nu precies waar de wijn vandaan komt. Giraud doet het prima. Hij heeft goede wijnen en zorgt ook nog eens voor een goede uitmon stering van zijn produkten. Een fles die er niet goed uitziet, is niet le verkopen." Guillaume Mordacq helpt de wijnboeren bij het promoten en exporteren van hun produk ten. romoGPO Kaas uit het vuistje of als plak op de boterham: het blijft heerlijk. Maar de mo gelijkheden van kaas zijn daarmee bij lange na niet uitgeput. Je kunt er prima mee kokkerellen. De vraag is dan wel: hoe worden we het stuk kaas de baas? Dat ligt eraan. Bij jonge kazen is een andere aanpak nodig dan bij oudere soorten. Als we kaas verwerken in gerechten dein is het meestal de bedoeling dat hij gaat smelten. Jonge kazen (zoals roomkaas, jonge Goudse, jonge Edammer, jonge Leidse en Kemhem) smelten eerder dan oude (bij voorbeeld oude Goudse, oude Edammer en Parme zaanse kaas). Dat komt vooral doordat de jonge soorten vocht bevatten. Ou de kazen zijn bij het rijpen veel vocht kwijtgeraakt. Kaas kun je snijden in plakken of raspen tot kor rels. Met plakken kaas kun je in de keuken uitstekend aan de slag: plakjes kaas op een ovenschotel of op een pizza. En ze zijn natuurlijk onmisbaar voor het maken van tosti's. Voor al dat lek kers komen jonge en bele gen kazen in aanmerking. SMELTEN Dan het raspen. Hoe kleiner de stukjes kaas, des te beter gaat het smelten. Oude ka zen moeten heel fijn wor den geraspt of gemalen. Omdat jonge kazen makke lijker smelten, hoeven ze minder klein te worden ge maakt. Ie kunt ze in blokjes snijden of grof raspen. Als jonge kaas te warm is, blijft hij plakken aan de rasp of de schaaf. Leg hem daarom eerst een tijdje in de koelkast. MOLENTJE Voor het raspen van kaas zijn tegenwoordig allerlei hulpmiddelen te koop. Handig is en blijft de ouder wetse rasp met grote en kleine gaatjes: de grote voor jonge en de kleine voor be legen en oude kaas, Een uit komst bij oude kaas Is het goedkope molentje (Mouli nex), waarin ook noten kun nen worden vermalen. Voordeel van het molentje is dat de kaas tot op de laatste snipper kan worden verwerkt. Bij de rasp zou dat de vingertoppen kosten. Een derde manier om te raspen biedt de foodproces sor. Dat apparaat is niet zo geschikt voor jonge kaas (de korrels gaan aan elkaar kle ven), maar wel voor belegen en oude. De fraai gedekte tafel maakt weer furore. Prachtig tafellin nen, ïilveren bestek, kristal len glazen en een decoratief servies. VHleroy tk Boch brengt van de internationaal bekende ontwerpster Paloma Picasso (inderdaad: zijn doch ter) een drietal nieuwe decors op serviezen varf Bone China: Madison Avenue, Rue Royale en Park Avenue. De laatste Is een heel fraai servies met mozaïekachtige randdecora ties in amethist saffier en ja de. fOrOCAD Blue bands Er lijkt geen einde te komen aan de successtory van de Blue Bandreeks. Het negende deeltje is alweer op de markt. Na het Basiskookboek, Vlees, Soepen Sauzen, Groenten, Vis, Pasta Rijst, Gebak en Kleine gerechten - te zamen goed voor 3 miljoen verkochte exrmplaren is nu Nagerechten verschenen, 'voor u bedacht, ge schréven, gemaakt, gekookt en geproefd door Blue Band'. In Nagerechten worden simpele toetjes afgewisseld met feestelijke en uitgebreide desserts. Het kookboek bestaat uit twee delen Het eerste bevat koude nage rechten zoals vla's, puddtngen (waaronder verschillen de bavaroises), geleien. vTuchtentoetjes en gevarieerde ijsgerechten. In net tweede deel zijn warme nagrrech ten opgenomen waaronder warme vnichtengererhten en enkele soorten pap. Tussen de beide delen in zijn sauzen en siropen ondergebracht. De recepten worden op de bekende stap-voor-stap wijze beschreven en zijn voorzien van één of meer kleurenfoto's. Dat is ook de kracht van de geringbande kookboekjes: door de handige lay out kun je in een oog opslag zien hoeveel en welke ingrediënten nodig zijn. Zelfs voor een oogverblindende Charlotte Russe draai je je hand niet om. Haring is de verzamelnaam voor een zeevis waarvan een groot aantal soorten bestaat. Hij heeft een ovaal lichaam, een blauwige rug met zilveren glans, zilverkleurige flanken en buik. Meestal is de maximale lengte onge veer 30 cm. De grote schubben laten mak kelijk los. Ze onderscheiden zich van elkaar door lengte, het gebied waar ze voorkomen, de paarplaats en het paarseizoen. Dat paar- seizoen bepaalt vooral de kwaliteit van de haring. Tijdens zijn leven wisselt de haring voort durend van naam. Een klein visje (ongeveer 15 cm) heet bliek, iets ouder een toter. Zo dra hom en kuit zich beginnen te ontwikke len is de naam maatjesharing. Een ge slachtsrijpe haring met goed ontwikkelde hom of kuit noemt men een volle haring en na het paaien spreekt men over ijle haring. Ten slotte verandert de naam van gerookte haring in bokking. Door de overbevissing is de haringstand zó sterk achteruitgegaan dat er internationaal stappen zijn ondernomen om de vangst aan banden te leggen. Een dramatische maatregel na eeuwenlange overvloed Ooit speelde haring als handelswaar eenzelfde rol als specerijen. Het zeerecht kreeg onder andere door de haringvisserij een eerste aanzet en het was ook de hannghandel die de stoot tot vorming van de middeleeuwse Hanze gaf. De voorkeur van de Franse keuken gaat uit naar verse volle haring die russen oktober en eind januari wordt gevangen. In de Fran se keuken wordt hij geroosterd, gebakken en als ovenschotel geserveerd. Bovendien wordt hij op verschillende manieren gecon serveerd. HARINGSATE gemaakt van ontkopte kleine haringen, die in zout worden gelegd. Of het zijn dikke filets van de grote sloeha- ring die worden gepekeld. PEC volle haring die 2-6 dagen in het zóut heeft gestaan, daarna koud een tikje wordt gerookt. De haring is in de koelkast een dag of 10 houdbaar BUCKLING tamelijk kort gezouten volle haring die bij een hoge temperatuur warm gerookt wordt zodat de vis gaar wordt. KIPPER over de rug tot en met de kop opengesneden haring, schoongemaakt, maar niet ontgraat, na een kort pekelbad van 1-2 uur opengeklapt koud gerookt ge durende korte tijd. GENDARME komt overeen met de Ne derlandse spekbokking. Afkomstig van ha ringen die 9 dagen in het /out hebben ge staan. daarna koud gerookt. ROLMOPS op dezelfde manier schoon gemaakte en opengeklapt als de kipper. Wordt om een augurk gerold, met een hou ten prikker vastgestoken en met diverse kruiderijen in de azijn gezet. Doorgaans ge maakt van ijle haring HARENG DE LA BALTIQUE ingelegd als rolmops, maar niet opgerold om een au- gurk APPETITSIIJ) EN GAFFELBITTER half conserven die ook wel onder andere namen in blik voornamelijk uit Noorwegen komen. Het zijn ontgrate, in reepjes gesneden ha ringfilets die in een kruidige, wat zoete pe kel. respectievelijk in een hartige saus zijn ingelegd. Vooral in het noorden van Europa komt ha ring in alle mogelijke vormen op tafel Duit sers eten hun haring graag warm gebakken en in Frankrijk is een lauwe salade van spekbokking met aardappelen, die uit de Belgische keuken stamt, helemaal ingebur Schoonmaken Verse haring maak je als volgt schoon. Ver wijder de schubben. Strip de haring door de I irv.ni en laat hom en kuit zitten WIM n en schoonwrijven. Kerf hele vis aan twee kanten over de rug licht in. Sni|d visfilets vanaf de staart door met een fileermes op de graat met lange halen het visvlees boven de graat er af te scheren. Snijd de filets bij, was ze en dep ze droog Hari ngixilletjes d la suédoise Fileer 3 verse haringen. Kook 3 gmte kruimt ge aardappels in de schil gaar. ze en maak er een fijne puree van. Pel 3 uien en hak ze fijn. Fruit ze 10 minuten zachtjes, hak of maal de visfilcs en meng ze met de ui snippers, zout, peper, en naar urns u>ai ge raspte nootmuscaal door de aardapttcipu ree. Maak met behulp van 2 eetlepels balle tjes van het mengsel en hak ze in boter of in olie. Dien ze op met een warme bosbessen- compóte er bij. De eerste nieuwe haring wordt morgen in Scheveningen aangevoerd. De officiële ter- koopdag is vrijdag 22 mei en zaterdag 23 mei is de 'nationale feestdag'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9