Vrouwen en kinderen uit Sarajevo gegijzeld Azerbajdzjan dreigt twee oorlogen te verliezen Buitenland 'Kennedy geraakt door enkele dader' Extreem droog in Frankrijk Nigeria zet leger in bij godsdienstrellen 'Graanprijs EG met 29 procent omlaag' Ozal wil troepen naar Nachitsjevan sturen WOENSDAG 20 ME11992 Geen tol voor vrachtwagens berlun Het plan van Duitsland om tol te heffen voor buiten landse vrachtwagens is definitief van de baan. Het Europese Ge rechtshof in Luxemburg deelde dit gisteren mee. De Duitse mi nister van verkeer Krause betreurde het besluit en kondigde aan dat nu naar een regeling wordt gezocht die in overeenstemming is met het EG-recht. Winst British Airways vliegt omhoog londen De winst voor belastingen van de luchtvaartmaat schappij British Airways (BA) is in het boekjaar 1991/92 omhoog geschoten van 130 naar 285 miljoen pond (941 miljoen gulden). De omzet nam met 5,8 procent toe tot 5224 miljoen pond (f 17,24 miljard). Daarmee heeft British Airways het afgelopen boekjaar beduidend beter gepresteerd dan concurrenten als Air France, Alitalia en Lufthansa. Generaal Russisch minister van defensie moskou De Russische president Boris Jeltsin heeft generaal Pa vel Gratsjev, de eerste ondercommandant van de GOS-strijd- krachten, tot minister van defensie van Rusland benoemd. Hij zal aan het hoofd staan van het onafhankelijke Russische leger dat begin mei formeel door Jeltsin in het leven werd geroepen. Israël wil laatste joden uit Yemen halen Jeruzalem» De Israëlische minister Sharon (huisvesting) heeft gisteren onthuld dat Israël probeert 1.600 joden uit Yemen naar Israël te halen. In 1949 en 1950 heeft Israël via een luchtbrug 30.000 Yemenitische joden uit Aden naar 'huis' gehaald. Dit ge beurde bij een operatie die de codenaam „Magie Carpet" kreeg. Enkele duizenden joden bleven in Yemen achter. Clinton en Bush winnen weer primaries portland George Bush en Bill Clinton hebben de Republikein se en Democratische voorverkiezingen in de staten Oregon en Washington gewonnen, maar Ross Perot behaalde als onafhan kelijke kandidaat in Oregon ook een aanzienlijk aantal stem men. Die tellen niet officieel, maar hebben wel waarde als poli tiek signaal aan Washington en aan de Democraten dat er grote ontevredenheid heerst over de huidige kandidaten. Ultimatum bankiers voor Eurotunnel londen Bankiers van Eurotunnel, het Brits-Franse consortium dat zich bezighoudt met de bouw van de Kanaaltunnel, dreigen de geldkraan dicht te draaien als Eurotunnel er niet in slaagt het geschil met aannemer Transmanche Link voor augustus dit jaar uit de wereld te helpen. Volgens de bankiers moet het geschil zijn opgelost alvorens de huidige kredietlijn van 920 miljoen dol lar is opgesoupeerd. Inzet van het dispuut is de vraag wie'er moet opdraaien voor de enorme kostenoverschrijdingen bij de bouw. Ramos op grote voorsprong in Filipijnen manila» De voormalige minister van defensie Fidel Ramos lijkt in de Filipijnen af te steven op een overwinning in de presi dentsverkiezingen van vorige week. Hoewel de telling van de stemmen nog steeds langzaam verloopt begint Ramos een grote voorsprong op te bouwen. Na telling van 39 procent van de on geveer 25 miljoen uitgebrachte stemmen had de door president Corazon Aquino gesteunde kandidaat volgens het officiële or gaan dat de telling bijhoudt 2.177.037 stemmen, ruim een half miljoen meer dan de flamboyante corruptiebestrijdster Miriam Santiago. correspondent De vier artsen die in 1963 de neergeschoten president Ken nedy onderzochten, zijn er ook nu nog absoluut van overtuigd dat hij van achteren werd ge raakt door twee kogels, die wer den afgevuurd door een enkele dader. Dat is de kern van een artikel in het gezaghebbende Amerikaanse medische tijd schrift Journal of the American Medical Association (JAMA). Het artikel is het resultaat van zel den eerder toegestane inter views met de betrokken artsen. Het artikel bevestigt de resul taten van de officiële onder zoekscommissie onder leiding van rechter Warren, die in 1964 tot de conclusie kwam dat Ken nedy door een enkele moorde naar, Lee Harvey Oswald, werd doodgeschoten. De uitspraken van de artsen spreken de kern van allerlei sa menzweringstheorieën tegen, Geheim overleg over Bosnisch-Kroatisclie confederatie Meer dan zevenduizend vrouwen en kinderen uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo die op weg waren naar de Kroatische havenstad Split, worden sinds gistermiddag vastgehouden in het Servische bolwerk Ilidza. De Servi sche milities die hen hebben gegijzeld, eisen in ruil voor de vluchtelingen een vrije aftocht voor de Joegoslavische militairen uit de Maarschalk-Tito-kazerne in Sarajevo. SARAJEVO AFP/DPA/AEP/IND/Rtr Het vluchtelingenkonvooi werd volgens een verslaggever tegen gehouden in de voorstad Ilidza, op ongeveer 10 kilometer af stand van Sarajevo, Een Servi sche politieman verklaarde dat het konvooi pas kan doorreizen „als onze soldaten en hun fami lies de Maarschalk-Tito-kazeme hebben verlaten". Aan het begin van de middag eisten de gijzelnemers de terug gave van hun doden die bij de gevechten zijn omgekomen en stonden ze erop dat voor ieder moslim-kind een Servisch kind de stad kan verlaten. „We geven u 24 uur de tijd voor een vreed zame oplossing voor uw en ons drama", aldus de Serviërs. Wat er daarna met de vluchtelingen zal gebeuren, werd niet nader uitgelegd, maar in Bosnië wordt met het ergste rekening gehou den. Servische boeren uit de omgeving kwamen de gegijzel den melk en thee brengen. De voedselsituatie in de voor malige Joegoslavische republiek wordt met de dag slechter. Tienduizenden mensen dreigen te verhongeren als de hulpkon vooien van het Rode Kruis en de VN-vluchtelingenorganisatie opnieuw worden tegengehou den door Serviërs. Deze waar schuwing heeft de Bosnische minister van buitenlandse za ken, Haris Silajdzic, gisteren la ten horen op een persconferen tie in Washington. Silajdzic beschuldigde de Ser viërs ervan gebieden „etnisch te zuiveren" en niet-Serviërs in „concentratiekampen" onder te brengen. Als voorbeeld noemde hij de stad Dihac waar tiendui zenden inwoners zonder le vensmiddelen en een dak boven hun hoofd het moeten zien vol te houden. De Kroatische televisie meld de gisteren dat in het geheim overleg wordt gevoerd over op richting van een Bosnisch- Kroatische confederatie. De re geringsgezinde tv-zender drong er op aan dat een dergelijke overeenkomst zo spoedig mo gelijk een feit moet worden. Vertegenwoordigers van de Partij voor Democratische Actie en van de Kroatische Democra tische Gemeenschap, de be langrijkste partijen van moslems en Kroaten in Bosnië, zouden het al eens zijn gewor den over nauwe politieke sa- menwrfking. Behalve voor de snijd tegen de „Servische agres sor" zullen zij zich inzetten voor de soevereiniteit van Bosnië- Hercegovina. Bosnië, waar de strijd russen Serviërs, moslims en Kroaten onverminderd doorgaat, wordt mogelijk nog deze week lid van de Verenigde Naties. Daarover heeft de Veiligheidsraad giste ren tijdens een besloten zitting overeenstemming bereikt. De raad ging een dag eerder al ak koord met de toelating van Kroatië en Slovenië. volgens welke Kennedy niet al leen van achteren, maar ook in zijn voorhoofd werd geraakt. De president zou volgens die theo rie (zoals in de film JFK van Oli ver Stone) het slachtoffer zijn geworden van een complot, waarbij meer dan één moorde naar zou zijn betrokken. Maar volgens JAMA-hoofdredacteur Lundberg is de film JFK niet meer dan „een handig verzin sel". Het belangrijkste bewijs dat Kennedy alleen van achteren werd geraakt, is volgens het ar tikel de redenering van de pa thologen James Joseph Humes en J. Thornton Boswell. Volgens hen laat een kogel altijd een klein gat achter op de plaats waar hij de schedel binnen dringt, en een veel groter gat op de plaats waar hij de schedel weer verlaat. Het weerspreekt tegelijkertijd, dat de president van voren zou zijn geraakt door een tweede moordenaar, aldus de pathologen. ancenis Een vrouw schept zand uit de droge bedding van de rivier de Loire. In ver band met de extreme droogte zijn in zes Franse departementen extra maatregelen ge nomen. De Fransen hebben in drie jaar niet zo'n droge en he te (30 graden Celsius) lente gehad, foto LAGOS» In het noorden van Nigeria is gisteren voor de derde achter eenvolgende dag fel gevochten tussen groepen moslims en christenen. Honderden men sen zijn bij de rellen gedood, tientallen gebouwen werden geplunderd en in brand gesto ken. Relschoppers raakten ook slaags met het leger dat naar de deelstaat Kaduna is ge stuurd om de rust te herstel len. Volgens een westerse diplomaat in Kaduna hebben het leger en politie het centrum van de stad onder controle maar wordt el ders in de stad nog fel gevoch ten. Ziekenhuizen en klinieken worden overspoeld met mensen die allerlei verwondingen had den opgelopen door wapens als knuppels, stenen, messen, pijl en boog en speren met gifpun- De rellen tussen moslims en christenen staan niet op zich zelf. Het land, met 110 miljoen inwoners het dichtstbevolkte land van Afrika, heeft al diverse uitbarstingen van religieus ge weld meegemaakt. Zo kwamen in maart in de noordoostelijke stad Jalingo 15 mensen bij rel len om het leven. Vorig jaar ok tober eisten ongeregeldheden in Kano, de grootste stad in het noorden van het land, 300 le- Een groot deel van de Nigeri- aanse moslims hangt de 'Afri kaanse islam' aan die gods dienst als een privé-zaak be schouwt en tolerant is tegen over andere godsdiensten. In de noordelijke deelstaten Bauchi en Sokoto komt echter een agressievere vorm van islam voor. Vorig jaar ontstonden in Bauchi hevige gevechten, toen shi'itische moslims de invoering van de islamitische wetgeving (sharia) wilden afdwingen. Bo vendien zijn ook onder christe nen fundamentalistische sekten actief die in onverdraagzaam heid niet onderdoen voor hun islamitische geestverwanten. Eind dit jaar moet in Nigeria een nieuwe grondwet van kracht worden die een einde moet maken aan het militaire regime van president Ibrahim Babangida. Dit door de militaire leiding geregisseerde democra tiseringsproces verloopt mede door de godsdienstige twisten bepaald niet vlekkeloos. Al bij de voorbereiding van de grondwet kwam het tot een conflict tussen de moslims en christenen. Beide partijen ac cepteerden niet langer het com promis over de invoering van de sharia uit 1978. Dit compromis hield in dat de islamitische wet geving enkel van toepassing zou zijn in de deelstaten die dit wensten, en uitsluitend op mos lims die dit wilden. De moslims eisten echter later dat de sharia geldig zou zijn in geheel Nige ria. De christenen kwamen daarop terug van hun toezeg ging. Babangida schortte het debat over de grondwet vervol gens op. Ondanks de felheid van de gevechten, waarbij menige kerk en moskee het moet ontgelden, zijn de godsdienstrellen nooit uitgelopen op een nationale op stand. Dat is een gevolg van de uitgestrektheid van het land en de grote verscheidenheid aan godsdienstige groepen binnen zowel de islam als het christen dom. Deze groepen opereren volkomen onafhankelijk van el kaar. Portugal komt met comprpmis-voorstel brussel gpd-anp De graanprijs gaat binnen de EG met 29 procent omlaag. Dat is de kern van een nieuw com promis over de landbouwher- vormingsvoorstellen van de Eu ropese Commissie. Het com promis werd afgelopen nacht door het Portugese voorzitter schap van de EG gepresenteerd aan de landbouwministers van de twaalf lidstaten in Brussel. In het vorige compromis van het Portugese voorzitterschap werd nog een daling van ruim 27 procent voorgesteld, maar dat was voor landbouwcommis saris MacSharry absoluut on aanvaardbaar. Het nieuwe voorstel wordt vandaag bespro ken. Het nieuwe compromis zal in de huidige vorm waarschijnlijk wel door de landbouwcommis saris kunnen worden geaccep teerd, zij het niet van harte, al dus een woordvoerder. Een fik se daling van de graanprijs, ge koppeld aan een inkomens steun aan de boeren, vormt de spil van de omstreden hervor mingsvoorstellen van MacShar ry' om de landbouwuitgaven in de Gemeenschap te beteugelen. Het nieuwe compromis handhaaft de extra korting van 3 procent op de melkquota van boeren. Onder andere Neder land, Denemarken en leriand voelen weinig voor deze korting omdat uit een geheim rapport van de EG Ls gebleken dat enke le zuidelijke lidstaten de super heffing ontduiken. Die lidstaten (Italië. Grieken land en Spanje) eisen een ver hoging van ile qimu. man voordat daar sprake van kan ztyn, /uilen n eersi mm-ten aantonen dat ze de bestaande quota-regeling daadwerkelijk toepassen, aldus het compro- de de woordvoerder van de Ne derlandse minister Bukman (landbouw) het compromis „een serieuze poging om tot za ken te komen' De Europese Rekenkamer vindt dat de EG slordig om springt met speciale program ma's voor steun aan achterge- hle\en regio's m de genie, n schap, de Derde Wereld en de landbouw. PndnÉn den 'structuurfondsen' de laatste ja ren te hervormen, zijn tot nu toe mislukt omdat de EG-lan den weigeren akkoord te gaan met voorstellen die beogen de overproduktie in de lidstaten aan te pakken. Als ze daar een begin mee zouden maken, zouden bijvoor beeld Derde Wereldland, n meer kans krijgen hun prod tik ten af te /etten De iieD ni.i mer, het hoogste controle or gaan van de EG, schrijft dat in een kritisch evaluatierapport dat gisteren is overhandigd aan de ministers van financiën van de I De Turkse president Turgut Ozal heeft zich in Houston uitge sproken voor het zenden Van troepen naar de Azerbajdzjaanse exclave Nachitsjevan, dat ingeklemd ligt tussen Armenië, Iran en Turkije. Het Turkse staatshoofd zei voor het inzetten van Turkse troe pen te zijn om te voorkomen dat zich in Nachitsjevan dezelfde taferelen gaan afspelen als in Nagomo-Karabach, dat al vier jaar het toneel is van gevechten tussen Azerbajdzjanen en Arme- Armeense „vrijheidsstrijders" namen maandag een deel van Nachitsjevan rond het dorp Sadarak in bij een actie tegen Azer bajdzjaanse eenheden die Armeense grensdorpen hadden be schoten. De Armeense regering zegt niet bij de strijd te zijn betrokken. Deze zouden zijn uitgevoerd door Kurden of door mensen uit Karabach. Iran heeft de Armeense actie scherp veroordeeld. De minister van buitenlandse zaken van Nachitsjevan, dat for meel een autonoom Azerbajdzjaans gebiedsdeel is, verzocht Turkije om wapenleveranties. Minister Riza Ibadov zei voorts dat Armeense eenheden ook gisteren Sadarak, ongeveer 40 kilo meter van de Turkse grens, met pantservoertuigen, helikopters en andere /ware vVapens aanvielen. De stad zou evenals dorpen in de omgeving zijn geëvacueerd. Bij de gevechten zouden zeker elf mensen om het leven zijn gekomen en 50 gewonden zijn ge vallen. den haag diederik kramers Al jaren woeden in de Kaukasische republiek Azerbajdzjan twee oorlogen. De ene wordt uit gevochten in de bergachtige enclave Nagorno- Karabach waar de Armeense inwoners rich wil len losmaken van Azerbajdzjan. In de andere, die zich op het binnenlands-politieke vlak af speelt, heeft het oppositionele Volksfront vorige week de laatste ronde gewonnen door de macht van ex-president Ajaz Moetalibov over te ne men. Ondanks deze zege dreigt de politieke on rust verder toe te nemen door de nederlagen te gen de Armeniërs. Het Volksfront, een coalitie van nationalistische en islamitische bewegingen, heeft de macht in middels stevig in handen. Zijn vice-voorzitter Isa Gambarov werd maandag tot parlementsvoorzit ter gekozen, en daarmee interim-staatshoofd tot de presidentsverkiezingen van 7 juni. Ook stemde het voor 90 procent uit communisten bestaande parlement in met de overdracht van zijn be voegdheden aan de Nationale Raad (Milli-Sjoera), een verkleind parlement waarin oppositie en communisten evenredig zijn vertegenwoordigd. Daarop doekte de Opperste Sovjet zichzelf op. Vorige week donderdag haalde datzelfde parle ment Ajaz Moetalibov opnieuw binnen als presi dent, nadat de afgevaardigden hem twee maan den tevoren hadden afgezet. Eenmaal terug op het regeringspluche kondigde hij de noodtoe stand af, lastte de presidentsverkiezingen af en schortte alle politieke partijen en organisaties op. „Ik wil geen dictator zijn, maar als het nodig is kunnen we daartoe overgaan", hield hij de jube lende afgevaardigden voor. „Een staatsgreep", riep het Volksfront, wier parle mentariërs niet bij de stemming aanwezig waren. Een dag later hadden ze de belangrijkste over heidsgebouwen in handen en was Moetalibov op de vlucht geslagen. De ex-president vertrouwde op de veiligheidsdiensten, maar verkeek zich op de legereenheden, die zich ostentatief neutraal opstelden of de kant van de oppositie kozen. Ook in een ander opzicht weegt de militaire fac tor zwaar in de Azerbajdzjaanse politiek; elke ne derlaag tegen de Armeniërs in de enclave Nagor- no-Karabach lijkt een nieuwe politieke omwente ling in Bakoe te veroorzaken. Met het Volksfront aan het roer ziet het er niet naar uit dat de strijd met de Armeniërs zal afnemen De oppositie heeft steeds geklaagd dat Moetalibov zich te slap opstelde, en de Armeense successen van de afge lopen dagen hebben de verbittering in Bakoe al leen maar doen toenemen. Met de inname van Latsjin braken de Armeniërs maandag door de Azerische corridor die Nagor no-Karabach scheidt van Armenië, waarmee zij voor het eerst een bcvoorradingslijn over land kunnen openstellen ironisch genoeg hadden Azerische troepen Latsjin verlaten om aan de machtsovername in Bakoe deel te nemen Tevens hebben Armeense „vrijheidsstrijders" gebied ver overd in Nachitsjevan, een Azerbajdzjaanse en clave ingeklemd tussen Armenië, Turkije en Iran. De politieke verhoudingen in Azerbajdzjan staan al op scherp sinds het bloedbad in Bakoe van ja nuari 1990. Het Volksfront had destijds na massa le betogingen in Bakoe nagenoeg de macht in handen, maar na een reeks pogroms tegen de Ar meniërs in de stad greep het Sovjet leger in Het Kremlin liet ruim 200 doden en 700 gewonden achter, en stelde de communistische technocraat Moetalibov als zijn stadhouder aan Door zijn bekering tot het nationalisme kon Moe talibov het nog een tijdlang uitzingen, maar de militaire tegenslagen in Nagorno-Karabach on dermijnden zijn positie ten gunste van het Volks front. De val van Moetalibov, en de vorming van een re gering van Volksfront en communisten, betekent met het einde van het touwtrekken om de macht in Azerbajdzjan. Nog steeds waken milities in Ba koe tegen aanvallen van gewapende aanhangers van de ex-president. De oppositie is met haar tientallen nartijen en lïewegingen binnen en bui ten het Volksfront al even verdeeld als de (al dan niet bekeerde) communisten. Van oudsher bood het communisme in Azerbajd zjan de traditionele clans, als die van Bakoe-Sjir van en Karabach. de mogelijkheid om hun heer schappij te handhaven. Zo is de laatste tijd Geidar Alijev. heer en meester over Nachitsjevan. als een schim uit het verleden teruggekeerd op het poli- tifte toneel /i|n populariteit «l.mkt hi| aan hit tfjdpcifc-DiajiiJev, (ooo hQ oog Hd ra hi I pt d i buro in Moskou was en er nog pais en vree in het gebied heerste. Maar in de Azerbajdzjaanse politiek wegen ideo logische scheidslijnen uiteindelijk minder zwaar dan het charisma van politieke persoonlijkheden. Hierdoor hebben oppositie en ex communisten al op verscheidene fronten kunnen samenwer ken Maar als de oorlog de Azcri's verder in het nauw dri|ft, zouden zij ook hun lot kunnen ver binden aan een generalissimo die hen een mili taire zege belooft. - i, V f'Z-. De lichamen van burgerslachtoffers van de strijd in Sarajevo liggen langs de kant van de straat Door de aanhoudende gelijk de slachtoffers te bergen. beschietingen is het onmo- foto»epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7