Kabinet wil ziektegeld toch korten Geen uitleg over 'buitenlandruzie' Skaafwonde en Duitse herders op zonnige rampenoefening Kok vreest hogere rente in Duitsland Binnenland Spoorwegen mogelijk in vier delen gesplitst Bonden verbijsterd over bod kabinet voor zorg WOENSDAG 20 MEI 1992 0"W*«H»ppf4l*.C Pi Agenten aangereden bij controle hank» Een automobilist heeft afgelopen nacht twee rijkspolitie mensen bij een alcoholcontrole aangereden. Het incident vond plaats op de afrit van de A27 bij Hank. De chauffeur van de auto met een Frans kenteken remde aanvankelijk, maar gaf even later gas en schepte de politiemensen. Beiden liepen verwondingen op. De politie vermoedt dat dezelfde man eerder bij een controle een stopteken heeft genegeerd. Daarbij raakte niemand gewond. Straaljager bezorgt Hengelo schrik ^nschede De leiding van de vliegbasis Twenthe zal een officiële klacht indienen bij de Duitse luchtmacht over de capriolen die een piloot van een Duitse Phantom maandag uithaalde boven Hengelo. De piloot maakte een navigatievlucht en kwam per on geluk boven Hengelo terecht. Het vliegtuig maakte lawaai en produceerde grote hoeveelheden rook. De leiding van de basis neemt het incident hoog op, te meer omdat het neerstorten van een F-16 in februari van dit jaar de Hengeloërs nog vers in het geheugen ligt. den haag gpd utrecht gpd De ondernemingsraad (OR) van de Nederlandse Spoorwegen houdt er sterk rekening mee dat het spoorbedrijf wordt opge deeld in vier werkmaatschappij en. Het gaat dan om Algemeen, Goederen, Reizigers en Infrabe- heer. Deze vier zouden dan on derdeel uitmaken van een hol ding NS, waarvan de aandelen vooralsnog voor honderd pro cent in handen blijven van de Staat. De OR loopt hiermee vooruit op de rapportage van de com missie-Wijffels, die in opdracht van minister Maij van verkeer de relatie tussen overheid en NS onderzoekt. Aanleiding is de be paling van de Europese Com missie dat het railnet in Europa niet langer gemonopoliseerd mag worden door de nationale spoorwegmaatschappijen. -Wijffels zal op 5 juni haar rapport presenteren. Volgens de OR is de constructie met vier werkmaatschappijen de meest logische. NS werken op dit moment al met een ver gelijkbare onderverdeling in diensten. Daar komt bij dat Wijffels al eerder heeft meege werkt aan de privatisering van de PTT. Ook toen is gekozen voor een holding met werk maatschappijen. De Vervoerbond FNV rea geerde vanochtend negatief op het idee. „Versterking van de spoorwegen vinden wij nodig, maar de ervaring van zusteror ganisaties uit de hele wereld leert dat het deze kant in elk ge val niet op moet", zegt FNV-be- stuurder Korteweg. De bond denkt verder dat meer concur rentie leidt tot duurdere trein kaartjes in de Randstad en min der treinen in dunner bevolkte gebieden. Oltmans vlucht ambassade in johannesburg p. van nuusenburg correspondent De omstreden Nederlandse journalist Willem Oltmans heeft vanochtend zijn toevlucht ge zocht in de Nederlandse am bassade in Pretoria. Oltmans is volgens een eigen verklaring be dreigd door de Zuidafrikaanse Nationale Inlichtingendienst, de j NIS. Hij wordt er volgens hem van beschuldigd een agent te zijn van de Amerikaanse gehei me dienst CIA. De eerste secretaris van de ambassade zei vanochtend dat de verklaring van Oltmans 'ge verifieerd' wordt. Tot er duide lijkheid is over zijn positie, kan Oltmans op de ambassade blij ven, aldus Sondaal. Oltmans woont sinds enkele jaren in Jo hannesburg, waar hij free-lance journalist is. De zaak-Oltmans roept herin neringen op aan de affaire- Klaas de Jonge. De Jonge werd in juli 1985 gearresteerd wegens sabotage. Hij wist echter aan de Zuidafrikaanse politie te ont snappen en zocht zijn toevlucht in de Nederlandse ambassade in Pretoria. Premier Lubbers heeft gisteren geweigerd nog in te gaan op de ruzie van de afgelopen weken tussen de ministers Van den Broek en Pronk over de buiten landuitgaven. WD'er Weisglas, die de premier ter verantwoor ding wilde roepen, noemde het „ongehoord" dat de beide be windslieden elkaar in het open baar de les hebben gelezen. „De minister-president is kennelijk niet in staat dat te voorkomen", aldus Weisglas. „De premier doet alsof het al lemaal niet gebeurd is. Ik vraag me dan ook af of de minister president nog wel bereid is te staan voor dit kabinet", aldus de WD'er. „Terugkijken is in de politiek niet zo lonend", ant woordde Lubbers. Hij wees er op dat het kabinet inmiddels een besluit heeft genomen over de uitgaven voor het buitenland en dat het meningsverschil daarmee de wereld uit is. Eerder had hij Pronk en Van den Broek gevraagd bij hun publieke uit spraken meer te letten op de „eenheid van het regeringsbe leid". Ook de beide hoofdpersonen zelf waren niet bereid nog in te gaan op de ruzie die zij de afge lopen weken hebben uitgevoch ten. Pronk heeft maandag een gesprek gehad met CDA-fractie- voorzitter Brinkman, onder meer over de harde kritiek van diens fractie na het beëindigen van de ontwikkelingsrelatie met Indonesië. Pronk wilde eerdere negatieve uitspraken over het CDA niet meer herhalen. Hij liet door schemeren dat de kou uit de lucht was na het gesprek met de CDA'er. „Daarmee is een door mij als lastig ervaren situatie achter de rug." Minister Kok (financiën) wil de schade op met een staatsga rantie verleende exportkrediet verzekeringen voor het GOS verhalen op de totale hulp van ons land aan de republieken van de voormalige Sovjet Unie en Oost-Europa. Dit blijkt uit de nota buitenlanduitgaven van Kok en Lubbers. Er staat op dit moment voor 1,7 miljard gulden aan export kredietverzekeringen met staatsgarantie uit. Als het GOS dit jaar niets zou afbetalen, zou dit een schade van ongeveer 200 miljoen gulden betekenen. Gezien de staatsgaranties moet Kok daarvoor opdraaien. Het lijkt haast symbolisch voor hun verhouding van de afgelopen maanden: Van den Broek spreekt en Pronk kijkt de andere kant op. foto anp ruud hoff amsterdam nelly jacobs What the heil betekent skaaf wonde en blooduerlies"klinkt het vanaf het eerste platform van de Mobil-raffinaderij. De Ierse reddingswerker Colin Booth veegt het zweet van zijn gelaat. Hij wil het vrouwelijke slachtoffer zo snel mogelijk hel pen, maar wordt daarin belem merd door de terminologie op de om haar nek hangende pa tiëntenkaart. Voor de steeds roder worden de Ier is het abacadabra. Voor de leiding van de grootscheepse rampoefening Europe '92 is het één van de zaken die in de toe komst moeten veranderen. „Een internationale kaart biedt in zo'n geval uitkomst. Het is zaak dat die er zo snel mogelijk komt, dat is de les van van daag", stelt rampcoördinator Runsink vast. Ruim 350 rampenbestrijders uit tien landen waren gister morgen met groot materieel naar het terrein van de voorma lige Mobil-raffinaderij bij het Noordzeekanaal gekomen, om voor de vierde keer een groot schalige oefening te houden. De voorbereiding duurde een jaar, de kosten bedragen ongeveer een miljoen gulden. Het doel van de oefening is de uitwisse ling van kennis en ervaring op het terrein van de rampenbe strijding. Daarom waren ook 125 waarnemers uit heel Euro- pa en het Midden-Oosten naar Amsterdam gekomen. Er blijkt meer voor verbete ring vatbaar dan alleen de pa tiëntenkaart. De brandslangen van de deelnemende landen sluiten niet op elkaar aan, de ra dio's werken op verschillende frequenties en de communica tie loopt bepaald niet vlekke loos, omdat lang niet iedereen Engels spreekt. „Geen pro bleem", vindt de vertegenwoor diger van de Franse regering. „Als iedereen Frans spreekt, zijn we ook uit de brand." Vliegramp Het scenario van de ramp lag Reddingswerkers bij de rampenoefening kijken toe hoe collega's een 'gewonde' per brancard vervoeren. vast: Even na elven stort een vrachtvliegtuig, dat even tevo ren was opgestegen van Schip hol, op de raffinaderij. Daar zijn juist op dat moment veel perso neelsleden bezig met onder houdswerkzaamheden. De technische dienst van het be drijf is bezig met een inspectie van de ammoniakopslagtank. De denkbeeldige ravage is enorm: De rampenbestrijders zien zich geconfronteerd met branden, instortingen, beknelde mensen in bussen en auto's en het vrijkomen van gevaarlijke stoffen. Als er voldoende 'bobo's' aan wezig zijn, begint de brandweer met het uitrijden van de extra dikke waterslangen, die een re cordlengte van 75 kilometer kunnen bereiken. Dat is nodig, zegt brandweerwaarnemer Van Neervelt van de Gooi- en Vecht streek: „Vreemd genoeg zijn er in ons waterrijke land nog grote gebieden waar nauwelijks blus water te vinden is. Wij hebben dat bijvoorbeeld in Laren." Vanuit Frankrijk is al belangstel ling getoond voor dit Neder landse systeem. Ondertussen worden de tien tallen 'Lotusslachtoffers' (van de Landelijke Vereniging tot Uit beelding van Slachtoffers) uit hun benarde posities bevrijd of ter plaatse geholpen. Ze zien er verschrikkelijk uit met hun le vensechte, met klei geboetseer de verwondingen. Noodverban den, spalken, infusen, hechtma- teriaal, alles gaat mee de stellin gen op om eerste hulp te bie den. Een gemoedelijke Belg spreekt zijn 'slachtoffer' toe: ..Ach madammeke, is het zó erg, da ge zo krijst." Sonarapparatuur Na een half uur is duidelijk dat het weinig uitmaakt in welk land je een ramp overkomt. Duitsers, Ieren, Engelsen, Ne derlanders en Grieken werken allen vaardig en onverstoord. „Die Grieken, wat zullen die er nou van bakken, dachten we eerst", vertelt Peter van Ostade FOTO ANP MARCEL ANTONISSE uit Rockanje, één van de net be handelde 'slachtoffers'. „Nu denk ik er wel anders over. Petje af voor die lui." De Grieken hebben dan ook van alle aanwezige ploegen de langste staat van dienst. Ze wer ken met ultramoderne sonarap paratuur. Zij waren de laatste tijd aanwezig bij alle grote ram pen waarbij zich instortingen voordeden. Grote fotoborden tonen dat. „De laatste jaren heb ik heel wat keertjes moeten ver zuimen op mijn werk", zegt hoofdchirurg P. Theodossion. Terwijl hij de pols van een net 'uit het puin geredde' Amers- foortse voelt, vertelt hij van dé rampen in Armenië en Turkije. waar zijn team honderden mensen onder het puin van daan haalde. „Daarbij vergele ken is dit een ontspannen feest je. Daar was het echt." Onder de warme Hollandse zon komen de Grieken 'oude bekenden' uit Armenië tegen. De Technische Hilfs Werke uit Saarland was bij die ramp met een hondenbrigade aanwezig. De Duitse herder Heiner, geko zen uit meer dan honderd soortgenoten vanwege zijn mi raculeuze reukvermogen, vindt deze pseudoramp dan ook maar kinderspel. Binnen de korste keren heeft hij de 'slacht offers' onder het puih ontdekt. Daarna geeft hij door een ruk aan de lijn aan dat hij moet plassen. En dat doet een ras hond niet in het bijzijn van an deren. Astronauten In het oostelijk deel van de raffi naderij werken Nederlandse, Duitse en Belgische brandweer specialisten aan het bevrijden van door ammoniak bedwelm de personeelsleden. Gekleed als astronauten dichten de red dingswerkers de leidingen, doen ze metingen en redden de ze slachtoffers. „Het zijn de meest eenzame werkers van de brand weer", zegt een woordvoerder van de Amsterdamse brand weer. „Als ze eenmaal in dat pak in een gebouw of schip zijn, kunnen zij veelal geen kant meer op. Het moeten dus wel mensen zijn met lef en verant woordelijkheid." Na afloop tonen de organisa toren zich positief over het ver loop van de oefening. „Maar echt tevreden zijn we nooit Vooral het communicatiesys teem en de onderlinge bericht geving kunnen beter'zegt Runsink. „Ik ben tevreden als we wat leren van onze fouten, zodat we in de praktijk straks een aantal zaken kunnen verbe teren", voegt de plaatsvervan gende barndvveercommandant van Amsterdam Schippers daar aan toe. „Uit dit soort contacten komt goede samenwerking voort." Voorstel verbiedt bovenwettelijke uitkering Het kabinet wil af van volledige loondoorbetaling bij ziekte. In een wetsvoorstel dat binnenkort naar de Twee de Kamer gaat, wordt het verboden meer dan zeventig procent van het loon bij ziekte te vergoeden uit de cen trale ziektekassen. Als werkgevers en werknemers volle dige doorbetaling wensen, moeten zij zich bijverzekeren. De collectieve lastendruk (het beslag van premies en be lastingen op elke verdiende gulden) daalt hierdoor, om dat de verplichte ziektewetpremie omlaag kan. den haag gpd Vorig jaar al dreigde minister De Vries (sociale zaken) de hon derd procent doorbetaling bij ziekte middels een 'paraplu- wetje' te verbieden. De minister meende dat de kosten voor ziekteverzuim (in 1991 12,6 mil jard gulden) te hoog opliepen. Onder hevig protest van de so ciale partners trok De Vries zijn wetje in. Vakbeweging en werk gevers mochten eerst zelf pro beren het ziekteverzuim terug te dringen. Met het nieuwe wetsvoorstel valt de minister toch terug op zijn oude stand punt. Onder de huidige ziektewet bedraagt de wettelijke beta lingsverplichting bij ziekte mi nimaal zeventig procent van het loon. Deze wettelijk verplichte ziektewetuitkering wordt be taald uit de centrale ziektegeld- kassen van de bedrijfsverenigin gen. In bijna alle cao's is even wel ook de resterende dertig procent doorbetaling via de centrale kassen verzekerd. Voor de wettelijke en de bovenwette lijke uitkering wordt één geza menlijke premie geheven. Aan deze situatie moet het voorstel een eind maken. Vol gens het kabinet worden werk nemers en werkgevers onvol doende geprikkeld het ziekte verzuim terug te dringen. De fi nanciële verantwoordelijkheid daarvoor komt geheel bij de so ciale partners te liggen, als de Tweede Kamer instemt met het voorstel. De sociale partners kunnen bij cao-onderhandelin gen afspreken de bovenwettelij ke ziekte-uitkering bij een parti culiere verzekeraar onder te brengen. Ook een aparte verze kering via de bedrijfsverzekc- ring blijft volgens een woord voerster van sociale zaken mo- grli|k In beide gevallen wordt het bovenwettelijk uitkeringsdeel niet meer tot de collectieve las tendruk gerekend. Het kabinet heeft zien erop vastgelegd dat die lastendruk niet verder stijgt dan 53,6 cent per verdiende gulden. De geringe verlaging door de lagere ziextwetpremie biedt het kabinet enig soelaas op andere terreinen. omhoog moeten om te voorko men dat de pensioenrechten van werknemers in de toekomst worden aangetast. De kosten van een verhoging van de pen sioenpremie na 1992 zal het Rijk betalen Dat gebeurt echter alleen als de betrokken sectoren met het bod ii Bod nagenoeg hetzelfde, acties harder den haag gpd De bonden in de gezondheids zorg hebben 'verbijsterd' gerea geerd op het jongste voorstel van het kabinet om het conflict over de lonen op te lossen. Het aanbod, vervat in een brief aan de Tweede Kamer, is npmelijk nagenoeg hetzelfde: de loons verhoging van 3 procent moet worden gefinancierd uit een (tijdelijke) verlaging van de pre mies van het pensioenfonds PGGM. De overheid is daar naast bereid zelf 0,56 procent aan salarisverbetering bij te dra gen en extra geld uit te trekken voor verlichting van de werk druk. De bonden hebben in middels aangekondigd dat de acties in de ziekenhuizen 'wor den opgevoerd'. De betrokken bewindslieden (staatssecretaris Simons van volksgezondheid, minister De Vries van sociale zaken en mi nister d'Ancona van wvc) willen de pensioenpremie dit jaar met 5 procent verlagen. De komen de vijf jaar zou de premie dan jaarlijks met 1 procent weer De overheid houdt zichzelf voor de gek in haar beleid voor de gezondheidszorg door con stant mt te gun van een te lage stijging van de kosten in de ge zondheidszorg. Dat stelde ziek tekostenverzekeraar Het Zilve ren Kruis gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag over 1991 Volgens de directie van Het Zilveren Kruis raamde het ministerie van volksgezondheid de stijging van de kosten in de gezondheidszorg voor 1991 op 3 procent, maar in werkelijkheid kwam de stijging volgens Het Zilveren Kruis uit op 9 procent. Er is sprake van een 'stelselma tige onderschatting' van de ziektekosten, aldus de verzeke raar die vorig jaar 36.5 miljoen gulden winst boekte. Door 'onverantwoordeloonstijging brussel pfter de vries CORRESPONDENT Minister Kok van financiën vreest een nieuwe renteverho ging in Duitsland, in reactie op de dure loonakkoorden in de metaal en bij de overheid. Na afloop van een vergadering van de EG-ministers van financiën in Brussel noemde de minister de loonsverhoging van 5.4 pro cent „op het randje en eigenlijk er overheen. In Nederland is zo iets onverantwoord. Bij ons is iets meer dan J procent al te hoog", aldus Kok. Hij gaf daar mee aan het niet eens te zijn met de loonsverhogingen die dit jaar in cao's zijn afgespro ken. Kok is bang dat de Duitse loonsverhogingen de inflatie zullen aanwakkeren, wat de Bundesbank ertoe kan verleiden de hoge rente niet te veriagen en wellicht zelfs verder op te schroeven. In dat ges-al moeten de Europese landen in het Eu ropees Monetair Stelsel (EMS), waaronder Nederland, ook hun rente verhogen De rente in Ne derland is nu al boven de 9 pro cent. Kok waarschuwde de Bun desbank dan ook voor ..het ge vaar van een economische ket tingreactie ais heel Europa wordt meegesleept in het kiel zog van een renteverhoging". De EG-ministers van financi en bespreken sinds een aantal maanden openlijk de toestand van eikaars economie en schat kist, met het oog op de defini tieve totstandkoming van de Europese Monetaire Unie in 1997 (EMU) Gisteren waren Duitsland en Italië aan de beurt om onder de loep te worden ge nomen Italië kreeg meteen een veeg uit de pan en kreeg te ho ren dat hij zich „volstrekt de- seeri voor de I Ml I als het niet voor het einde van dit jaar lukt een bezuiniging van maar liefst 45 miljard gulden (30 000 1 ird lire) dooi tr viktiti

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3