Familie op zoek naar de waarheid Feiten Meningen Vlucht volgens het boekje had ramp kunnen voorkomen Onrust Thailand keerpunt Aziatische leiders WOENSDAG 20 MEI 1992 2 Onduidelijkheid over dood Britse militairen in Golfoorlog Om tien uur 's avonds werd bij Terry Satchell aangeklopt. Voor de deur stonden een man en een vrouw in militair uniform. I oen de vrouw zei dat ze slecht nieuws brachten, vroeg Terry onmiddellijk: „Is Stephen gewond ge raakt?" „Nee", antwoordde de vrouw. „Het spijt me, het is nog erger." Terry draaide zich meteen om, rende de trap op en riep naar zijn vrouw:Ann, Stephen is dood." En toen hoorde hij alleen nog maar haar gegil: „Mijn baby, mijn baby!" OXFORD CHARLES OULTON THE INDEPENDENT Stephen was net 18. Toen hij naar de Golf afreisde, beloofde zijn broer David, een 25-iarige infanterist die ook naar de Golf ging, dat hij op hem zou passen. David deed zijn best. Maar toen de broers op 26 februari 1991 op een paar honderd meter af stand van elkaar in de woestijn zaten, hoorde David over de ra dio dat Stephens gepantserde troepentransportwagen was ge raakt en dat er soldaten waren gesi eld. Vijftien maanden later valt het de familie nog steeds zwaar te accepteren dat ze Stephen nooit meer zullen zien. I let feit dat hij werd gedood door Amerikaanse piloten die zijn voertuig voor een Iraakse tank aanzagen, maakt het geheel nog ondraag lijker. Toen familieleden van de negen Britse soldaten die door friendly fire (vuur uit eigen gelederen) werden gedood in Oxford arri veerden voor het onderzoek naar de omstandigheden van hun dood, hoopten ze eindelijk duidelijkheid te krijgen over de prcciese toedracht van de fatale vergissing. Maar na het bewijs te hebben gehoord, begrijpen ze nog steeds niet hoe zo n tra gische fout kon worden ge maakt in een oorlog waar de kans op het maken van fouten dank zij de geavanceerde tech niek leek te zijn geëlimineerd. De familieleden zijn ervan over tuigd dat de Amerikaanse lucht macht en het Amerikaanse mi nisterie van defensie essentiële informatie achterhouden. Peter Atkinson, de vader van één van de omgekomen solda ten, is het meest op de voor grond getreden in zijn speur tocht om de waarheid te achter halen. Hij heeft een groot aantal bij de zaak betrokken bestuur ders aangesproken, zoals Geor ge Bush, Dan Quayle, Tom King De moeders van de omgekomen Britse militairen tijdens de bekendmaking v rechts: Barbara Thompson, Patricia Atkinson en Ann Leech. i de uitslag v (de Britse minister van defensie ten tijde van de Golfoorlog), Ar chie Hamilton (de minister van de strijdkrachten) en onlangs kolonel Robert Bridge, de Ame rikaanse adviseur die het Pen tagon op de hoogte hield van de resultaten van het gerechtelijke onderzoek in Oxford. Atkinson heeft zelfs met de Britse konin gin Elizabeth en prins Charles gesproken. Toen Atkinson zich afgelopen september in Washington tij dens een receptie voor de nabe staanden voorstelde aan presi dent Bush, vroeg hij waarom de piloten niet twee keer hadden gecontroleerd of er zich in het gebied dat ze gingen aanvallen geen eigen manschappen be vonden. I lij hield de president voor dat de piloten de juiste procedures niet hadden ge volgd. „Dat stond hem niet aan", ver telt Atkinson. „Bush stelde mij een tegenvraag: 'Volgden jullie piloten dan wel de procedures?' Uiteindelijk zei de president: 'U wilt de feiten weten? Goed dan, u krijgt de feiten. l.aat uw naam en adres maar achter bij de Brit se ambassadeur'." Geruime tijd daarna viel bij Atk inson en de acht andere fami- De zaak van de negen Britse militairen die tijdens de Golfoor log per abuis door Amerikaanse piloten zijn doodgeschoten, is gesloten. Er is van Amerikaanse zijde geen verdere actie te verwachten. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defen sie gisteren meegedeeld. De negen Britse militairen kwamen om het leven toen twee Amerikaanse piloten raketten afvuur den op de twee pantservoertuigen waarin zij zaten. De hoogste Britse openbare aanklager, Barbara Mills, daaren tegen heeft gisteren aangekondigd een onderzoek in te stellen naar de dood van de militairen. Een raadsman van de nabe staanden riep gisteren op tot gerechtelijke vervolging van de twee Amerikaanse piloten. „Dit was meer dan een ongeluk, dit waren Amerikaanse piloten die in het wilde weg op Britse troepen schoten", aldus advocaat Mark Stephens. lies een rapport met de Ameri kaanse versie van de gebeurte nissen in de brievenbus. Hoe wel het rapport de verklaringen van de Amerikaanse piloten be vatte, liet hun verslag vele vra gen onbeantwoord. De Verenig de Staten betoonden weliswaar hun 'oprechte medeleven met de familie en de geliefden van deze dappere soldaten die het leven lieten voor de goede zaak', maar er werd met geen woord gerept over mogelijke verantwoordelijkheid van de pi loten. Voor Atkinson was het of ficiële verslag van de gebeurte nissen „begonnen met een klei ne leugen, die steeds groter werd". De 'kleine leugen' is de benaming die de families heb ben gegeven aan de condolean ce-brieven van de hertog van Kent, kolonel van het Koninklij ke Korps van Fuseliers, die be weerde dat de strijd had plaats gevonden tijdens een zand storm, en luitenant-kolonel An drew Larpent, de bevelhebben de officier van het derde batal jon van het korps, die zei dat de mannen 'in de hitte van de strijd' waren omgekomen. Anne Leech ontdekte pas dat de ware toedracht anders was, toen haar zoon Mark terugkeer de uit het Golfgebied. Hij vertel de hoe haar andere zoon Kevin was gestorven. Het was goed weer geweest, de aanval had tij dens een luwte in de strijd plaatsgevonden en Kevins voer tuig stond op het moment van de aanval stil. Barbara Thompson zei dat ze altijd al het akelige voorgevoel had gehad dat haar zoon Lee niet levend zou terugkeren. Al les wat ze nu nog heeft, zijn haar herinneringen en een en velop met de bezittingen die haar zoon bij zich droeg op het moment van zijn dood. Op de envelop staat geschreven: 'Be wijsstukken Thompson'. In de envelop zitten een ring van Lee's oma, die zes maanden voor Lee was gestorven, en een rode roos die Lee's vriendin hem voor Valentijnsdag had ge stuurd. De roos is verschroeid, een levendige herinnering aan de manier waarop de jongen stierf. L De familidf hadden gehoopt na de afsluiting van het onderzoek de draad van hun leven weer op te kunnen pakken. Het onder zoek heeft echter niet tot duide lijke conclusies geleid en voor de families gaat de speurtocht naar de waarheid gewoon door. VERTALING MARGREET HESLINGA OXFORD CHARLES C THE INDEPENDENT Op die ochtend van 26 februari vorig jaar voerde majoor Kenneth Schow jr. boven de Iraakse woestijn een vlucht uit volgens het boekje. Negen Britse soldaten waren nu nog in leven geweest, als twee andere Amerikaanse piloten in hetzelfde gebied zijn voorbeeld hadden gevolgd. Schow, formatieleider van een groepje van vier F- 16's, liet niets aan het toeval over toen een Britse verbindingsofficier hem de coördinaten van zijn doel gaf. Om zich ervan te verzekeren dat ze»klop- ten, voerde hij een reeks controles uit. Om dubbel zeker te zijn, checkte hij de coördinaten nog eens bij de piloot van één van de twee Amerikaanse A- 10 straaljagers, die al met het doel „aan het werk waren". De A- 10-vlieger gaf hem een beschrijving van het terrein, en vertelde dat hij een voertuig in het doelgebied in brand had geschoten. Toen Schow het gebied vanuit het zuid-westen naderde, zag hij inderdaad een rookpluim uit een brandend wrak opstijgen. Zijn navigatie-compu- ter gaf echter aan dat de F-16 op dat moment nog zo'n dertien kilometer van het eigenlijke doel was verwijderd. Iets meer dan tien kilometer verder noord-oostwaarts zag Schow een tweede rook pluim. „Toen we het gebied binnenvlogen, vroeg ik de verbindingsofficier nog eens te bevestigen dat on ze formatie doelen mocht aanvallen in het gebied rond de tweede rookpluim", zei Schow in een verklaring onder ede. De F-16's 'bewerkten' het gebied vervolgens ongeveer een kwartier. 'Perfect' De vlucht van Schow werd tijdens het maandag afgesloten speciale onderzoek naar de dood van Britse militairen door friendly fire (vuur uit eigen gelederen) 'perfect' genoemd. De jury werd ge vraagd het optreden van Schow te vergelijken met dat van de twee A-10-piloten in het gebied. Vervolgens mocht de jury uitmaken hoe het kwam dat de A-10's niet dezelfde procedures volgden, en als gevolg daarvan twee Britse troe pentransportwagens onder vuur namen. Negen Britse soldaten lieten daarbij het leven. De A-10's moesten van het noorden naar het zui den op 'doelgebied A030' aanvliegen. Vervolgens moesten zij 'linksaf slaan' en oostwaarts verder vliegen, naar een woestijngebied met de code naam Tungsten. Uit getuigenissen tijdens het on derzoek blijkt dat de A-10's inderdaad richting A030 vlogen en naar het oosten afbogen. Vervol gens vielen zij echter zonder enige toestemming een Iraakse vrachtwagen aan in een gebied met de codenaam Steel. Dat lag op enige afstand van het doelgebied in Tungsten. In verklaringen onder ede zeiden de piloten dat ze zo'n vijftig voertuigen noordwaarts zagen rij den, waarvan zij veronderstelden dat het Iraakse T54- of T55-tanks waren. De piloten zeiden er ze ker van te zijn dat ze zich binnen de cirkel van tien kilometer bevonden, waarvan de Britse luchtverkeersleiding zou hebben gezegd dat er zich geen bevriende troepen ophielden. Vervol gens vuurden de A- 10's elk een raket af op de voertuigen, waarvan later bleek dat ze Britse sol daten vervoerden. Het waren voltreffers. Tragedie Toen luitenant Fergus McSkimming van de lucht verkeersleiding de vliegers vroeg wat de coördina ten van het doel waren, gaf de bevelhebbende pi loot hem 'PT418518' door. Op grond daarvan wist McSkimming meteen dat de Britten een tragedie stond te wachten. Hoe konden de piloten hun po sitie zo fout beoordelen? De bevelhebbende pi loot beweerde in zijn verklaring dat de Britse luchtverkeersleiding hem geen coördinaten had gegeven. McSkimming spreekt dat tegen, hoewel hij toegeeft even te hebben betwijfeld of de piloot de instructies wel had ontvangen. De piloot zei dat hij dacht het juiste doel aan te vallen, omdat hij de brandende wrakken had ge zien die Schow beschreef. De A-10's bevonden zich echter niet boven Tungsten, maar boven Steel. Het is daarom moeilijk in te zien hoe de vliegers de wrakken zouden hebben kunnen ge zien, ook al omdat majoor Alexander Bain, de be- velffebber van de omgekomen Britten, heeft ver klaard dat er in gebied Steel geen brandende wrakken stonden. Eén ding is tijdens het onderzoek duidelijk ge worden: de piloten hadden het nooit op hun ei gen beslissing mogen laten aankomen. Dat was ook niet gebeurd aJs ze de coördinaten waar van vijf Britse luchtverkeersleiders zeggen dat de A-10's ze hebben gekregen correct hadden ge bruikt en ze de gewone procedures hadden ge volgd. Het 'uitgeklede' verhaal van de A-l O-vlie gers in hun verklaringen lost het raadsel niet op. Tenzij de piloten ooit besluiten hun zwijgen te doorbreken en de volledige versie van het verhaal vertellen, zal het ware verloop van de gebeurte nissen op die noodlottige dag in februari wel nooit duidelijk worden. VERTALING PATRICK VAN DEN HURK F-16's in actie. MANILA KUNDA DIXIT INTER PRESS SERVICE De Aziatische middenklasse staat op de barricaden. De pro- democratische opstand in de T haise hoofdstad Bangkok is een nieuw teken van de politie ke bewustwording van de groei ende groep welvarende burgers in de Aziatische steden, voor wie betere levensomstandighe den hand in hand gaan met po litieke vrijheid. Net als in Zuid-Korea, Taiwan en Hong Kong zijn de burgers van Thailand er de laatste jaren materieel op vooruit gegaan. Nu hebben ze duidelijk gemaakt dat ze ook meer zeggenschap verlangen over dé politieke be sluitvorming. In andere Oostaziatische landen, waar de machthebbers politieke vrijheid hebben opgeofferd aan econo mische discipline en hoge groeicijfers, zoals Indonesië. Malaysia en Singapore, zou in de nabije toekomst hetzelfde di lemma kunnen ontstaan. In Taiwan en Zuid-Korea heeft de bevolking de afgelopen vijf jaar door niet-aflatende protes ten een einde gemaakt aan de dictatuur. In Taiwan werd een einde gemaakt aan de staat van beleg, Zuid-Korea begon met politieke hervormingen. In de Britse kroonkolonie Hong Kong sprak de bevolking haar vrees uit voor de gevolgen van de overdracht aan het communis tische China in 1997: zij stemde bij de lokale verkiezingen van vorig jaar massaal voor de de mocratie. Het militaire bewind in Thai land blijkt de hint niet te heb ben begrepen. De machtheb bers hebben zelfs niets geleerd van Thailand's eigen verleden, betoogt Thepchai Yong, redac teur van een gezaghebbende krant in Bangkok, Nation. „Het was de opgekropte woede over de constante interventie van het leger in de politiek waardoor de mensen de straat op gingen", zegt Thepchai. Een vergelijkba re opstand in 1973 bracht een In Bangkok zijn duizenden demonstranten de afgelopen dagen gearresteerd en door leger en politie wegge voerd. FOTO .AP militaire dicta tuur ten val die ook de ogen gesloten hield voor de pro testleuzen op 's stads muren. De taferelen die het straat beeld sinds zondagnacht in Bangkok be heersen, zijn niet meer in Azië vertoond sinds het dra ma in juni 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede in Beijing. Benzinebom men, verplet terde motor- Fietsen, solda ten die hun machinegewe ren leegschie ten op stenen gooiende jon geren. Dit had Beijing in 1989 kunnen zijn, maar ook Seoul in 1987 of Rangoon in 1988. De harde kem van het Thaise protest werd gevormd door op positieleden, leraren en radicale studenten die de bemoeienis sen van de militairen met de politiek beu waren. Honderden burgers uit de middenklasse, goed gekleed en soms gewa pend met draadloze telefoons, sloten zich vervolgens aan bij de „sit-ins". Toen premier Suchinda Kra payoon terugkwam van zijn be lofte om constitutionele hervor mingen door te voeren, liepen de aanvankelijk vreedzame be togingen uit de hand. „De rellen weerspiegelen de groeiende frustratie van de bevolking over Premier Suchinda van Thailand. politieke am bities niet meer kunnen worden gene geerd. Deskundigen in Azië vrezen foto afp dat hetzelfde scenario zich zou kunnen gaan ontrollen in autoritaire staten als Indonesië, Malaysia en Singapore, tenzij hun leiders meer politieke vrij heden toestaan. De kleine, multi-etnische stads staat Singapore heeft tot dusver een eigen weg gekozen en alle politieke instincten bij de bevol king murw gebeukt door een economische verdovingstactiek. Dat heeft gewerkt. Maar ook hier stemt de bevolking vaak met de voeten: inwoners van Singapore emigreren massaal naar Australië of Canada. De spanning begint ook op te lopen in de hermetisch afgeslo ten republieken Noord-Korea en Myanmar (Burma). Hier wordt met de grootst mogelijke (militaire) inspanning elk teken van oppositie in de kiem ge smoord. Monniken, studenten en de middenklasse demon streerden in 1988 in Rangoon, de Myanmarese hoofdstad. Er vielen honderden dodelijke slachtoffers. In China hebben de machtheb bers sinds de studentenprotes ten van 1989 meer economi sche hervormingen doorge voerd, maar politiek is het regi me nog net zo hardvochtig als altijd. Peking is aan het experi menteren met een systeem waarin economische vrijheid is gekoppeld aan politiek centra lisme, maar China-deskundigen zien hierin weinig heil. In armere Aziatische landen als Bangladesh. Nepal en Pakistan heeft de dictatuur na tientallen jaren plaats gemaakt voor een meerpartijen-democratie. Maar de bevolking in deze landen heeft het vertrouwen in de ge kozen leiders verloren omdat die er niet in zijn geslaagd hen betere levensomstandigheden te geven. Daardoor is de kans niet denkbeeldig dat de klok wordt teruggedraaid, terug naar een totalitair systeem. In sommige landen kunnen de gekozen leiders met een militair verleden in de verleiding komen „Ven Fujimori'tje te plegen", naar analogie van de Peruaanse president. Als gekozen leider stelde hij begin april het parle ment en de grondwet buiten werking om meer grip op het land te krijgen. De Filipijnen bevinden zich net in een overgangsfase naar een nieuwe gekozen president, na dat dictator Ferdinand Marcos zes jaar geleden werd verdre ven. Vorige week werden voor het eerst sinds 22 jaar verkiezin gen gehouden die een vredige overgang naar een sident moesten bewerkstelligen. Maar ook hier heeft zowel de economische als de politieke elite zich verschanst en wach ten de militairen aan de zijlijn op hun kans. En net als de campagne van de Thaise oppositieleider Cham- long Srimuang, is het populaire en krachtige optreden van de Filipijnse presidentskandidate Miriam Defensor-Santiago een teken van de onvrede van de stedelijke middenklasse met de traditionele intimidatie-politiek. Met de onrust in Thailand is het moment aangebroken dat de Aziatische leiders, of ze nu ge kozen zijn of niet, moeten be slissen of ze de verlangens van de Chamlong's en de Santiago's (en het electoraat dat zij verte genwoordigen) ter harte zullen nemen of niet. het leger, dekking hebben foto afp Een Thaise soldaat waakt over demonstranten, die in paniek over het schieten gezocht op de grond.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2