'Winkels van verschillend niveau het beste' Stand van Zaken NIJMAN Moret Ernst Young in Leiden Juridisch spreekuur bij Kamer van Koophandel WOENSDAG 20 ME11992 21 ZAKELUK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, AJphen en de duin- en bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch dag blad, Postbus 54, 2300 AB, lei den, ter attentie van 'Zakelijk'. Van Muiden verhuisd LEIDEN Het leidse schilders bedrijf Van Muiden is verhuisd van de Hoge Rijndijk naar de Flevoweg. Na de verhuizing vo rige maand werd de officiële opening op 14 mei verricht door burgemeester Goekoop. In het nieuwe gebouw is een tentoon stelling ingericht, waarin het bedrijf een overzicht geeft van haar 90-jarige geschiedenis. Een van de bijzondere opdrachten die het bedrijf in die tijd heeft uitgevoerd is het vergulden van de 'Gouden Koets', die ieder jaar meerijdt in de drie-oktober optocht. Microloon scoort LEIDERDORP De Leider- dorpse software-specialist voor loonadministraties Microloon B.V. heeft de klanten van Intre- co B.V. uit Enschede overgeno men. Intreco gebruikt tot nu toe het salarisprogramma Losal, maar stapt kosteloos over naar Microloon. Voordelen 'van dit laatste programma zouden zijn een lagere onderhoudsprijs per 1993 eri een uitgebreider pak ket, waarin onder andere Bouw- lonen en Pensioenfonds P.G.G.M. standaard zijn opge- Sjar Parts LEIDEN Deze maand opende aan het Leidse Levendaal Sjar Parts haar deuren, een bedrijf gespecialiseerd in jeeponderde len en assessoires. Sjar Parts im porteert haar spullen via een ei gen bedrijf in de Verenigde Sta ten. Bedrijfsleider F. Seriier ('Ik rijd al jaren jeep') noemt het be drijf 'een uit de hand gelopen hobby'. Niet alleen sjieke zaken aan Leidse Breestraat Speciale blindenstroken lopen over de brede trottoirs van de nog geen kilometer lange Breestraat en de bijna auto vrije rijbaan krijgt binnenkort weer een nieuwe laag fleu rig asfalt. Menig fietser staat echter doodsangsten uit als twee NZH-bussen elkaar net-niet en op het laatste mo ment toch-net-weer-wel kunnen passeren. In die altijd volle, drukke straat in het hart van de Leidse binnenstad werd vroeger het beeld van de winkelstand bepaald door degelijke speciaalzaken als Riël, Meeuws en Messcher met hun ingetogen etalages. Ze bestaan nog steeds, de uitstallingen van keurige hoedjes voor dames op leeftijd en de mantelpakjes met beschaafd ruitjespatroon, maar tegenwoordig lijkt de toon gezet te worden door winkels die op een breder publiek mikken. v weterings Inloopzaken als Giraffe en Scholten zetten de trottoirs vol met pitriet bijzettafels en bak ken goedkope onderbroeken, begeleid door grote schreeuwe rige reclameborden. Toch zien eigenaren van speciaalzaken in wat vroeger de sjieke winkel straat van Leiden was de toe komst optimistisch tegemoet. „Natuurlijk wil iedereen minder verkeer en meer parkeerplaat sen in de buurt, maar wij hoe ven hier echt geen P.C. Hooft- straat-sfeertje". „Ik vraag me af of we iets moeten doen tegen warenhuis achtige zaken als Giraffe," zegt R. Poelman, eigenaar van sport - modezaak 'Match'. „Wij hoeven hier geen opgefokt sfeertje met alleen maar luxe zaken. Ik vindt dat een mix van winkels van verschillend niveau het beste „Het is niet meer zo als in de jaren zestig, toen winkelen aan het inkomen was gebonden," vult N. Oudshoorn aan. De ei genaar van meubelzaak 'Licht en Interieur' ziet tegenwoordig een 'heel gemengd publiek' door de Breestraat lopen. „De vrouw van de hoogleraar liet vroeger haar boodschappen thuis bezorgen en nu staat ze zelf in de rij bij de supermarkt. Iedereen komt overal tegen woordig". Directie-assistent A. Immink jr. ('graag junior erbij anders denkt iedereen dat mijn vader aan het woord is') van dames modezaak Riël ('al 35 jaar op dezelfde plaats') is wat minder uitbundig. Ook al gaan de zaken goed. „Ik heb veel vaste klanten, ook van buiten de s\ad, die mij altijd wel weten te vinden." Als hij om zich heenkijkt ziet hij wel 'vervlakking'. „Dat is vooral de gemeente te verwijten, die doet te weinig. Een paar plantenbak ken op de stoep zou al een vera deming zijn. Wat de directie-as sistent ook stoort is de bestra ting van de Breestraat: „Op die kleine klinkertjes verzwikt me nig klant met hoge hakken zijn enkels. Mensen van een beetje niveau zijn niet blij met die be strating." Over winkels als Giraffe en textielgrootgrutter Scholten is Immink niet te spreken, 'die ha len de hele straat omlaag.' „Zo'n giraffe is op zich een leu ke zaak, maar dat ene grote raam plakken ze vol met een soort sticker. Van etaleren heb ben ze kennelijk nog nooit ge hoord." Middensegment Directeur D. Kuiper van Penseel straat loopt die op tot 600 gul den per vierkante meter. Als de prijzen nog verder stijgen ont staat hetzelfde beeld als in de Haarlemmerstraat, zo vrezen veel winkeliers: Alleen ramsi-za- ken met een snelle omzet kun nen het dan nog bolwerken. „Het is natuurlijk altijd verlei delijk om snel geld te maken met snelle handel." besluit Poelman, „maar de grootste consumentenmarkt is op het ogenblik die van mensen van vijftig jaar en ouder die niet lan ger de zorg voor de kinderen hebben. Daar zit geld, die men sen willen wel eens iets goeds, iets exclusiefs hebben. Die heb ben niks in de Haarlemmer straat te zoeken, want daar blijft iedereen zich druk maken over dat 17-jarige jochie die om de r weken een nieuwe spijker roek moet hebben." R. Poelman, eigenaar van sportmodezaak 'Match' herenkleding ziet juist een om gekeerde trend. „Onafhankelijk van het prijspijl zie je dat win kels er uitermate verzorgd uit zien, je moet gewoon meer doen om de consument binnen te krijgen. Overal waar je een bepaald soort winkel neerzet verandert het winkelgedrag. Veel zaken willen in de buurt zitten van de 'betere zaak', daar kruipt niet alleen het hogere, maar ook het middensegment Hoewel de slechte bereik baarheid van de Breestraat door het gebrek aan parkeerruimte vaak als een negatief punt wordt genoemd, vinden veel winkeliers dat helemaal niet zo' n probleem. Volgens Poelman is er over het algemeen plaats ge noeg in de buurt en daarmee verwoordt hij naar zijn zeggen de mening van 'heel veel colle ga's.' ,,AJ heb je altijd van die zeikerds die zaterdagmiddag om drie uur vijf minuten lopen al te veel vinden." Zowel Poelman als Oudshoom denken dat de Breestraat het in de toekomst moet hebben van jongere winkeliers, 'die nog wat durven'. Oudshoom: „Dé klacht is tegenwoordig dat winkelstra ten in Nederlandse steden alle maal op elkaar lijken, omdat overal dezelfde winkelketens zitten. Ie moet die eenheids worst durven doorbreken door iets exclusiefs in je zaak bren gen. Neem in de Breestraat die nieuwe kinderboetiek, dat loopt prima." Een groot probleem voor star tende ondernemers is de huur prijs die voor winkelruimte wordt gevraagd. In de Bree- Energicl>e* paringen zijn van die zaken die om holvast jVijman Elektrotechniek vragen ELEKTROTECHNIEK De entliouhiaKte expert* Registeraccountant Moret Ernst Young heeft vorige week haar nieuwe vestiging in Leiden offi cieel in gebruik genomen. Bur gemeester Goekoop verrichte de openingstoespraak in ge bouw Schutterspoort aan de Schipholweg. De Leidse vesti ging richt zich op het gebied dat grofweg ligt tussen de plaatsen Noordwijk, Alphen aan den Rijn en Voorschoten. Moret opende in september 1990 een kantoor leiden. Tot die tijd werd de groeiende klan dizie bedient vanuit het Haagse kantoor van de financiële en management organisatie. In af wachting van de nieuwe behui zing werden de 22 werkhemers tijdelijk ondergebracht in het souterrain van een parkeergara ge. Inmiddels is dit aantal ge groeid tot 35. Moret Ernst Young levert de diensten van accountants, be lastingadviseurs en manage ment consultants. In Nederland behaalde Moret vorig jaar een omzet van bijna 700 miljoen, verspreid over 40 kantoren, waarin rond 4500 personen werkzaam waren.,Het Neder landse bedrijf maakt deel uit van F.mst Young Internatio nal. De Kamer van Koophandel voor Rijnland begint over een paar weken een wekelijks spreekuur voor juridische kwesties. Dit zo genaamde 'advocaten spreek uur' is bedoeld voor onderne mers uit het midden- en klein bedrijf die in een gesprek van maximaal een half uur koste loos juridisch adyies kunnen krijgen. Veel ondernemers met juridi sche problemen stappen vaak te laat naar een advocaat, meent de Kamer. Vooral door de in voering van het Nieuw Burger lijk Wetboek zijn veel bepalin gen uit het verbintenissenrecht gewijzigd, zonder dat ondeme mers daarvan op de hoogte zijn. Het spreekuur wordt bemand door gespecialiseerde advoca ten uit de de regio. Deze zijn door de kamer geselecteerd in- samenspraak met de Raad van Toezicht van de Orde van Advo caten Voorlopig gaat het om een proef die een nalf jaar gaat duren. Ook andere Kamers van Koophandel bereiden een juri discn spreekuur voor, maar Rijnland is de eerste die daad- .werkelijk van start gaat Het eerste spreekuur is op woensdag 3 juni van 14.00 tot 16.00 uur. Belangstellende on dernemers moeten vooraf het gespreksonderwerp melden bij de afdeling handelsvoorlichting „Mijn droom was altijd een klein, gespecialiseerd be drijf te hebben waar echt handwerk werd gemaakt en dat is gelukt in mijn zeilmakerij. Soms werkten we wel met zes man tegelijk tegelijk aan één zeil, dat was mooi werk: Een groot stuk stof werd strak gespannen, dan legden we het ontwerp erop en sneden we de vorm van het zeil met de hand er uit. En dat is wat dit vak ook zo interessant maakt, je doet iets met je handen. Toch heb ik niks tegen verdergaande ontwikkelingen, zoals de ontwerpen die tegenwoordig op de computer gemaakt worden. Het zeilmaken moet geen oud ambacht wor den, maar meegaan met de tijd. Vroeger gebruikten wij bijvoorbeeld katoen, vlas of hennep, maar inmiddels zijn de zeilmakers overgestapt op nylon en polyester. Vroeger werden de lappen stof met naald en draad aan elkaar genaaid. We werkten hier in deze kleine schuur meestal met zo'n zes personen. In totaal ston den er acht naaimachines te draaien dus je kan wel na gaan wat een grote chaos het hier was. Zeilwatersport is voor veel mensen een hobby, maar voor mij betekende het brood op de plank. Toch heb ik niet alleen zeilen gemaakt, maar bijvoorbeeld ook ten ten, vangzeilen voor'de brandweer, verbandtasjes voor de commando's en zeilen voor op de wieken van een molen. Het vakgebied strekt zich dus veel verder uit dan de meeste mensen denken. Eigenlijk heb ik alles wat ik heb kunnen maken, ook mogen maken. Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar niets is minder waar. Ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala van produkten. Maar wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag Cor vreeken (68), voormalig zeilmaker uit Warmond. „Ik doe nog wel eens een klusje, maar nieuwe klanten neem ik niet meer." Wat mijn hoogtepunten waren? Eigenlijk was alles een hoogtepunt. Voor mijn gevoel heb ik het over het algemeen niet slecht gedaan. Ik ben zeer trots dat ik voor Hare Majesteit heb gewerkt. Voor het koninklijk huis heb ik ooit eens een grote ontvangsttent in elkaar mogen naaien. Daarnaast heb ik het zeil van het bekende zeil- en zeeschip Dé Eendracht gemaakt. Het vervelende was echter dat onze werkplaats veel te klein was voor zo'n groot zeil. In verschillende ruimten werd een gedeelte gemaakt en hier in de schuur naaiden we uiteindelijk alle losse stukken aan elkaar. Ondanks dat mijn bedrijf best succes had ben ik na tuurlijk ook wel eens op mijn smoel gegaan. Zo kreeg ik een keer een opdracht om een tent van zeil te maken. Na vele uren werk was het ding klaar, maar wat bleek: ik kon er niets eens onder staan. De bitterste teleurstelling van mijn leven was het feit dat er in de 56 jaar dat ik mijn vak heb uitgeoefend nooit een opleiding is gekomen voor zeilmakers. Ik heb een ontwerp voor een opleiding ontwikkeld, maar dat is nooit uitgevoerd. Het vak werd (en wordt nog steeds) gewoon van vader op zoon overgedragen. Mijn vader heeft mij op zeer jonge leeftijd, op mijn zeven tiende was ik aJ bedrijfsleider, de kneepjes van het vak geleerd. Sinds 1990 ligt mijn bedrijf plat. De zeilmakerij is een goede zeventig jaar geworden. Het was wel moeilijk om ermee te stoppen, ik laat mijn vak nooit echt los Wan neer ik een Botter voorbij zie varen dan let ik slechts op het zeil, hoe mooi het schip ook is. Het zit je gewoon in het bloed. Ik heb nog steeds heel veel respect voor an dere zeilmakers die dit mooie vakmanschap laten Meer mensen aan het werk regio De arbeidsbureaus in de Rijnstreek hebben in het eer ste kwartaal van 1992 in to taal 1269 werkzoekenden aan een baan geholpen, Daaronder waren 965 werk lozen. In vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar is dat i i on geveer 60 procent. Dit bli|kt uit cijfers van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) Minstreel De arbeidsbureaus in Alp hen aan den Rijn, Ciouda, Leiden. Lisse en Katwijk rich- ten hun inspanningen in het bijzonder op vrouwen en minderheden. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 135 minderheden en 524 vrouwen aan werk gehol pen. Voor het gehele jaar ho pen de arbeidsbureaus 325 mensen uit minderheids groeperingen en 1425 vrou wen aan werk te helpen. V akantiewerkactie CN V-jongeren leiden tiewerk. De brochure heeft als titel meegekregen 'IX* knik kers... en ook het spel'. Niet al leen worden daarin allerlei voor de vakantiewerker belangrijke problemen behandeld, ook wordt een model a rbeidscon - tract opgenomen Dit gebeurt omdat vaak wordt vergeten jon geren bij aanvang van bet werk een contract aan te bieden. De vakantiewerkbrnrhure Is te bestellen bij de NV-jonge renorganisatie in leiden, tel. 071-320323. De vakantiewerk- lijn is tot september iedere maandag tot en met donderdag n tussen 09.00 en op nummer 030- De CNV-jongerenorganisatie houdt ook dit jaar weer haar traditionele vakantiewerkactie. In het kader van deze actie wordt een brochure uitgegeven en een speciale telefoonlijn ge opend. Deze maand is in Rot terdam tot 27 mei een manifes tatie waar alle informatie over vakantiewerk is te krijgen, ter wijl in de eerste week van au gustus een vakanticwerkkara- vaan door het land zal trekken. De actie gaat dit jaar al in mei van start, omdat volgens het CNV in deze maand al veel jon geren op zoek gaan naar va kan- Aantal faillissementen stijgt moto»de statistiek. Het aantal uitgesproken fail lissementen van ondernemin gen in het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg 973 tegen 847 in dezelfde periode van vorig jaar. De rest van de faillisse menten (149) komt voor reke ning van personen In de verge lijkbare periode vorig jaar wa ren dat er not 132. Het aantal in Nederland uitge sproken faillissementen be droeg 1123 in het eerste kwar taal van 1992. Dat is 15 procent meer dan in bet eerste kwartaal van vorig jaar. Voor de provin cie Zuid-Holland zijn deze cij fers 256, respectievelijk 218, ZO meldt bet centraal bureau voor

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21