Schrik zit er in bij kandidaten Emit Lakenhal: geen rampenplan, wel 'zakboekje' Betere controle op taak AZ Olivetti: elk jaar 10.000 computers voor onderwijs Toch hard werken voorgoede cijfers Regio WOENSDAG 20 MEI 1992 Na ontdekking van fraude bij geschiedenis Vervolg van voorpagina Officieel weet niemand nog van iets, maar de schrik zit er bij leerlingen en scholen goed in. Het bericht dat bij het eindexamen D voor mavo en lbo fraude is gepleegd heeft gezorgd voor de nodige onrust. „Vlak voor het begin van het examen handelskennis vanmorgen, reageerden ver schillende leerlingen angstig. Zij wilden van mij weten wat er nu ging gebeuren, maar ik weet nog helemaal van niets", zegt conrector H. Verhoog van de Leidse Louise de Colignyscholengemeenschap. Er zijn nog geen aan wijzingen dat illegale exemplaren in de Leidse regio te recht zijn gekomen. Zekerheid daarover kan er ook pas komen wanneer de bron van de eind-examenfraude wordt achterhaald. Tot zover moeten mavo- en lbo-leerlin- gen met geschiedenis in hun pakket de datum 2 juni, direct na afloop van alle examens, vrij houden. „Dat is inderdaad heel zuur als je op dat examen hebt lopen ploeteren", zegt Tromm, rector van het Agnes College. „In zo'n situatie groeit bij leer lingen de angst dat zij het de tweede keer minder doen. Daar komt nog eens de teleurstelling bij, want zij denken dat zij klaar zijn, nooit meer die boeken hoeven in te kijken en dan kun nen zij nog eens gaan zitten. Dat valt niet mee." Directeuren van de scholen in de regio kun nen slechts speculeren over wat en waar het fout is gegaan. De eindexamenopgaven zijn dit jaar op 6 mei bij de scholen af geleverd. „De directeuren moeten dan controleren of alles aanwezig is. Daarna gaan de verzegelde en veloppen de kluis in. En daar moeten zij tot aan de examens blijven", legt Tromm uit. Het is volgens hem mogelijk dat bij een van de scholen een envelop is blijven slingeren of dat ergens een kluis is opengebroken. De directeuren vinden het vreemd dat het bewuste exa men via de fax is verspreid. „Dat is natuurlijk niet zo slim van die persoon", zegt Tromm. „Die kun je beter voor jezelf houden. Tenminste, wanneer je daar profijt van wilt trekken. Het kan zijn dat er sprake is van een brutale stunt om te laten zien wat er allemaal niet kan.! „Dat de redactie van De Tele graaf ook een exemplaar heeft gekregen wijst daar wel een beetje op." Voor de leerlingen is het vol- gens Pley, rector van het Boven- tura College, te hopen dat de fraude achterhaald wordt en niet iedereen het examen hoeft over te doen. „Dan kan het blij ven bij uitsluiting van de leer lingen die daarvan geprofiteerd hebben. Maar dan hou je wel de onzekerheid dat mensen op on eerlijke wijze aan een goed cij fer komen. Dat is een onbevre digend gevoel." Het is overigens niet de eerste keer dat bij eindexamens fraude wordt gepleegd. Enkele jaren geleden werden opgaven ver duisterd bij de staatsdrukkerij en kwamen ook illegale exem plaren in de omgeving van Lei den terecht. Tegen de straf zijn destijds door een Leidse leerling verschillende rechtzaken ge voerd. Het is echter nog nooit voorgekomen dat alle leerlingen als 'gevolg van fraude een vak moesten overdoen. LEIPEN JOOST BOUWMEESTER De stedelijke musea in Leiden zien niets in het opstellen van een rampenplan, zoals het Cen ttaai laboratorium voor Onder zoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap in Amsterdam voor ogen heeft. Het Centraal Laboratorium (CU w'i dat, naast de Rijksmusea, ook de stedelijke musea worden ver plicht een calamiteitenplan op te stellen. Onderzoek van het CL toont aan dat 99 procent van de 800 musea niet over een calamitei tenplan beschikt. Volgens het bestuur van de Leidse musea De Valk en De Lakenhal is het 'niet nuttig' om maatregelen op papier te zetten die getroffen dienen te worden in een ramp situatie, zoals brand. „In de praktijk kan je er toch niets mee", verklaart H. van de Lelie, directeur van museum De Valk. Het Centraal Laboratorium heeft inmiddels voor de musea een handleiding samengesteld als ondersteuning bij het opstel len van een rampenplan. De handleiding met de titel 'voor het kalf verdronken is' bevat een actielijst van twaalf stappen die moeten worden ge nomen vóór, tijdens en na de ramp. Volgens H. Meijden, hoofd al gemene zaken bij het stedelijk museum De Lakenhal, hebben de werknemers van het muse um wel een 'zakboekje' gekre gen waarin verschillende richt lijnen in staan in geval van brand. „Voorkomen is beter dan genezen", zegt hij. „Een goede alarminstallatie en een strict rookverbod moeten er voor zor gen dat er geen brand ontstaat. Mocht zo'n ramp zich wel voor doen dan moeten de mensen eerst in veiligheid worden ge bracht en dan de kunstwerken." De Lakenhal beschikt echter niet over zogenaamde 'sprink lers', een sproei-installatie die bij rookontwikkeling automa tisch in werking wordt gezet. Die is met opzet weggelaten, om op die manier de kunstwer ken zo min mogelijk door water aan te tasten en te vernielen. Een brand in een museum v^rgt een speciale aanpak van de brandweer, meent brand weercommandant C. van der Meyden. „Daar waar dure schil derijen aanwezig zijn wordt de brand eerst goed bekeken, om de schade zoveel mogelijk te beperken. Dit kan inhouden dat een groter deel van het muse um afbrandt, maar het doel was eerst die dure schilderijen in be scherming te brengen. Dus je bepaalt van moment tot mo ment wat er eerst moet worden gedaan. Het is een voortdurend afvragen wat voorrang moet krijgen", aldus Van Der Mey den. De Nederlandse Museum Vereniging in Amsterdam staat achter het nieuwe plan van het CL De directeur van de vereni ging, H.W. Brinkman, slaat de kritiek van de stedelijke musea van de hand ('onzin'). Volgens hem is het 'pertinent noodzake lijk' dat alle musea in Nederland over een rampenplan beschik ken. Het Leidse museum de Lakenhal: 'Eerst de mensen, dan de kunstwerken' archieffoto hielco kuipers ZOETE RMEER/LEIDEN Academische ziekenhuizen moeten beter verant woording afleggen over hun wetenschappelijke taak. De ziekenhuizen krijgen een ruime bijdrage voor de 'werkplaatsfunctie die zij hebben voor de medische faculteiten, maar er wordt te weinig ge controleerd of dat geld wel aan het goede doel wordt uitgegeven. Dat is het advies dat de Commissie Profilering Klinische Research, onder voorzitterschap 'van prof.dr. D. de Wied, dinsdag aan minister Ritzen (onderwijs) en staatssecretaris Simons (volksge zondheid) heeft aangeboden. Prof. dr. W.Th. Daems, decaan van de medi sche faculteit van de Rijksuniversiteit Leiden, wil vooralsnog niet reageren op het advies van de commissie. Hij liet vanmorgen weten nog niet op de hoogte te zijn van de inhoud van rapport. Daems wil bovendien niet alleen het standpunt van de faculteit formuleren, maar samen met het Academisch Ziekenhuis leiden naar buiten tre den. De commissie vindt dat academische zie kenhuizen het wetenschappelijk onderzoek een zwaarder accent moeten geven. Ze hebben daarin immers een cruciale rol. Nu krijgen deze zieken huizen daar wel extra geld voor, maar het is niet duidelijk of dat in de praktijk ook aan dat doel wordt besteed en niet aan bij voorbeeld patiën tenzorg. Zo'n academisch ziekenhuis heeft im mers ook gewone ziekenhuistaken. De commissie-De Wied stelt voor een instantie in het leven te roepen die de academische zie kenhuizen op dit punt gaat controleren. Nu is het zo dat universiteit en ziekenhuis samen elk jaar een plan opstellen; dat plan zou voortaan door zo'n instantie gecontroleerd moeten worden. Dat orgaan moet dan bekijken of de speciale voorzie ningen goed gespreid worden over het land. Op gezette tijden moet het vervolgens controleren of het geld ook echt aan die voorzieningen is uitge geven. De commissie vindt ook dat de 'topreferentie- functie', waarbij het ziekenhuis diagnostische of therapeutische kennis ontwikkelt die elders niet bestaat, apart betaald moet worden. De financie ring daarvan verdient bescherming en moet niet afhankelijk zijn van de gewone verdeling van geld op basis van aantallen patiënten. In het advies van de commissie-De Wied, die haar bevindingen overigens de komende tijd nog verder zal uitwerken, staat ook dat de academi sche ziekenhuizen tot een betere wetenschappe lijke taakverdeling moeten komen, zodat ze niet allemaal dezelfde specialismen ontwikkelen. Ook moet binnen het ziekenhuis verschil worden ge maakt. Afdelingen die hoogwaardig wetenschap pelijk onderzoek doen moeten daarvoor meer geld krijgen dan de afdelingen die niet aan die hoge normen voldoen. De commissie-De Wied was door minister Rit zen en staatssecretaris Simons in september 1991 ingesteld. In de onderwijsbegroting had minister Ritzen daarbij nog vermeld, dat op termijn beke ken moest worden of wel alle academische zie kenhuizen de academische status moeten behou den. Volgens een woordvoerder van Onderwijs is dat idee nog niet van tafel; het advies van de De Wied speelt bij de beantwodVding i een belangrijke rol. AMSTERDAM/LEIDEN ERIC JAN WETERINCS Computergigant Olivetti wil jaarlijks 10.000 computers leve ren aan leerlingen in het be roepsonderwijs. Dat is in ieder geval het doel van de overeen komst die het' Leidse bedrijf heeft gesloten met het CPB, het (Centraal Projectenbureau Be roepsonderwijs. Op die manier moet het computergebruik in het onderwijs worden vergroot door leerlingen thuis over een apparaat te laten beschikken. Op school gaat dan geen tijd verloren met het aanleren van elementaire vaardieheden. Het ministerie van onderwijs staat positief tegenover het project, maar heeft er verder geen be- Initiatiefnemei en uitvoerder van het BoL'ero-project (Be- roepsonderwijsl-ecrobject) is het CPB, een particuliere stich ting die Op bedrijfsmatige basis projecten uitvoert voor net be roeps- en volwassenenonder wijs. De drie in liet jnójei t sa menwerkende partijen (naast het CPB en Olivetti is dat soft wareproducent Willold) dragen allen een deel van het risico, zo verklaarden woordvoerders bij de presentatie gistermorgen in Amsterdam. „Wij zijn ons ervan bewust dat het onderwijs geen kapitaalkrachtige partij is." Het project gaat voorlopig drie jaar duren en richt zich op het gehele beroepsonderwijs. Het CPB streeft ernaar 10.000 computers per schooljaar af te zetten, 'maar het project staat of valt voor een groot deel met de resultaten van het eerste jaar', aldus een woordvoerder. In het eerste iaar wordt de aan dacht vooral gericht op het middelbaar beroepsonderwijs, dat in het schooljaar '91-'92 on geveer 450.000 leerlingen telde. Het totale beroepsonderwijs tel de in het (bijna) afgelopen schooljaar volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek ruim 800.000 leerlin- gan. Ix«erlingen, docenten en scholen krijgen de beschikking over een standaardmodel, dat 1800 gulden kost. Verwijten dat .Ik type computer te beperkte mogelijkheden zou bieden, ver werpt CPB-directeur H. Frasa. „Voor het onderwijs voldoet de ze machine goed. De ontwikke lingen in de computerwereld gaan zo snel dat je pas met je pensioen de beste en goed koopste machine kunt kopen. Maar daar schieten de leerlin gen van vandaag niets mee op." MBO-scholen moeten steeds meer taken zelfstandig uitvoe ren, die tot voor kort door het ministerie van onderwijs wer den gedaan. De uitbouw van het computeronderwijs is een van de gebieden waarop de scholen het heft in eigen hand moeten nemen. Het is dan ook de bedoeling dat in de toekomst op grotere scholen zogenaamde 'service-punten' ontstaan. Al leen als iedereen dezelfde ma chine gebruikt kan deze ontwik keling slagen, meent Frasa. Olivetti-directeur K. van Osch toonde zich tevreden. Niet de technische mogelijkheden van de machine, maar de prijs was uiteindelijk voor het CPB door slaggevend voor zijn bedrijf te kiezen. „Het verschil van onze machine met andere merken is minimaal. Het enige bijzondere is de prijs." Slechts een op de 22 leerlingen in Nederland be schikt thuis over een computer en dat is erg weinig in vergelij king met het buitenland. In Duitsland heeft de helft van alle leerlingen thuis een PC staan en in de Verenigde Staten staan voor iedere leerling zelfs twee computers klaar. Hoeveel capa citeit daarvan benut wordt voor spelletjes is niet duidelijk. Roeland van Westerop mag eventueel vieren halen voor alle vakken NOEN RUN «RUUD SEP Buiten schijnt de zon en voor alle vakken is een vier voldoen de om het eindexamen te halen. Toch zit Roeland van Westerop uit Leimuiden dezer dagen hard te blokken voor zijn eindexa men vwo. „Het is zonde om het nou nog te verpesten en goede cijfers kunnen later nog weieens van pas komen. Ik zeg tegen mezelf: nu nog even twee we ken hard leren, straks heb ik nog de hele zomer om van de zon te genieten", vertelt de 18- jarige leerling van het Alphense Ashram-college. „Voor geschiendenis stond ik 8,5. Dan wil ik daar toch wel graag een negen van proberen te maken. Maar dat is niet ge lukt. Ik heb uitgerekend dat ik voor mijn examen een 7,2 had. Dat wordt dus een acht. Voor economie-1 had ik een 7,3 voor mijn schoolonderzoeken. Voor mijn examen kom ik op een 7,7. Dat hangt er dus nog om." Zes jaar lang heeft de Leimui- denaar op het Ashram-college gezeten. Hij heeft het daar best naar zijn zin gehad. „Het is ge woon gezellig, maar er wordt ook wel gepresteerd. Een school die alleen maar gezellig is - daar heb je ook niets aan. Maar de resultaten op het Ashram zijn altijd goed. Dat er nu zo veel aanmeldingen zij voor het Ashram vind ik terecht. Ze krij gen eindelijk de erkenning waar ze recht op hebben." Roeland slaagt voor het eind examen, dat staat voor hem als een paal boven water. Voor her examens zou hij ook gewoon geen tijd hebben. „Ik wacht niet op de uitslag. Vanaf 1 juni werk ik vijf weken lang als een soort manusje van alles bij het Avio- dome op Schiphol. Dan ga ik drie en halve week naar Frank rijk. Daarna zit ik nog twee we ken thuis - dat kan ook heel leuk zijn - en vervolgens begin nen de introductiedagen voor de universiteit." „Ik ga sociale geografie stude ren. Tenminste, het eerste jaar. Daarna wil ik internationale economie gaan doen. Maar daaraan kan je pas beginnen nadat je je propedeuse sociale geografie hebt gehaald. Het is een nieuwe studie waar ze pas dit jaar mee begonnen zijn. F.r zit economie in, maar ook poli tiek, cultuur en geschiedenis. Ik denk dat ik me ga specialiseren op Oost-Europa. Ik ben er vaak geweest en er kan daar veel ver beterd worden. Maar wij kun nen ook veel van hen leren. Ze zijn daar veel gemoedelijker, veel gastvrijer. En je kan er lek ker eten." De leerlingen van het Ashram-college hangen tussen twee examens door op het schoolplein in de zon. „Het is gewoon gezellig, maar er wordt ook wel gepresteerd", weet Roeland van Westerop. foto ben de bruyn Internationale een vak dat je alleen in Utrecht kunt studeren, dus de keus van de universiteit was snel ge maakt. „Wat wel opvalt bij al die introductiedagen is dat alle universiteiten één van de beste van Nederland zijn. Dat zeggen ze tenminste. Maar Utrecht heeft dit jaar de meeste aanmel dingen gehad. Dat is toch een goed teken. „Vanuit Leimuiden is het an derhalf uur reizen naar Utrecht. Daar zal ik wel aan moeten wennen. Ik ga wel langzaam een kamer zoeken, maar ik zit er niet mee om nog even thuis te blijven. Ik denk ook dat het beter is om het eerste jaar nog niet op kamers te gaan. anders is de overgang zo groot. Want je wordt straks toch in het diepe Naam: Roeland van Westerop Vak: Duits (VWO) Vooraf „Ik denk dat ik een zeven haal. Ik haal altijd zevens voor Duits. Maar het is wel moeilijk. Sinds vorig jaar krijg je acht teksten, waaronder een paar hele korte met maar één vraag erbij. Die mogen ze van mij wel weglaten. Verder heb je sinds vorig jaar niet meer bij alle vragen vier mogelijkheden. Bij sommige vra gen heb je maar drie keuzes, bij andere wel zes. Dat is niet echt lekker." Achteraf „Ik was een kwartier voor tijd klaar. Ik dacht dat ik het wel goed gemaakt had. Maar toen ik ging vergelijken met anderen, had ik wel erg veel verschillen. Pas bij vraag twintig begon het allemaal een beetje op elkaar te lijken. Je hebt vaak twee mogelijkheden die erg veel op elkaar lijken. Als je dan steeds verkeerd gokt. dan ga je de boot in. Het nadeel van zo n multiple choice examen is dat je geen boek onder je kussen kan leggen. Dat werkt echt! Al hoewel, bij geschiedenis had ik dat gedaan en toen heb ik erg onrustig geslapen en het examen verpest." Voorlopige uitslagen Geschiedenis mavo-C: 2 C; 6 D; 7 D; 8 C; 10C; 11 A; 13 A; 14 B; 15 B; 17 B; 18 A; 23 B; 26 B; 27 C; 28 C; 29 A; 30 A; 31 C; 32 C; 34 C; 38 A, 40 D. Geschiedenis mavo-D: 2 B; 4 A; 6 D; 7 D; 9 C; 10 B; 12 A; 13 C; 14 B; 17 C; 18 B; 19 A; 23 D; 24 B; 27 B; 28 C; 29 B; 30 A; 31 B, 32 C; 33 C; 36 A; 39 C. Engels mavo-D: 1 B; 2 C; 3 B; 4 B; 5 B; 6 A; 7 B; 8 D; 9 C; 10 D; 11 B; 12 C; 13 B; 14 C; 15 C; 16 B; 17 A; 18 D; 19 A; 20 B; 21 B; 22 B; 23 C; 24 A; 25 A; 26 A; 27 C; 28 C; 29 A; 30 D; 31 C; 32 A; 33 C; 34 A; 35 C; 36 A; 37 C; 38 A; 39 C; 40 D; 41 A; 42 B; 43 B; 44 B; 45 A; 46 C; 47 C; 48 A; 49 D; 50 C. Engels mavo-D: 1 A; 2 B; 3 A; 4 B; 5 C; 6 A; 7 C; 8 D; 9 C; 10 C; 11 B; 12 C; 13 C; 14 A; 15 A; 16 A; 17 C; 18 C; 19 A; 20 D; 21 D; 22 A; 23 B; 24 C; 25 B; 26 A; 27 C; 28 D; 29 A; 30 C; 31 C; 32 B; 33 B; 34 A; 35 A; 36 A; 37 B; 38 B; 39 B; 40 B; 41 B; 42 C; 43 C; 44 C; 45 A; 46 B; 47 B; 48 B; 49 C; 50 C. Duits havo: 1 D; 2 C; 3 B; 4 B; 5 C; B; 8 A; 9 A; 10 A; 11 A; 13 A; 14 C; 15 B; 16 B; 18 C; 19 C; 20 C; 21 D; 23 A; 24 C; 25 D; 26 A; 28 A; 29 B; 30 A; 31 A; 33 D; 34 B; 35 A; 36 D; 38 D; 39 B; 40 C; 41 E; 43 A; 44 D; 45 C; 46 B; 48 B; 49 D; 50 B. Duits vwo: 1 D: 2 C; 3 A; 4 D; 5 A; B; 8 A; 9 C; 10 D; 11 C; 13 B; 14 A; 15 C; 16 C; 18 A; 19 D; 20 E; 21 A; 23 A; 24 C; 25 A; 26 B; 28 C; 29 B; 30 C; 31 A; 33 B; 34 C; 35 C; 36 B; 38 D; 39 D; 40 A; 41 B; 43 C; 44 B; 45 D; 46 E. 48 D; 49 C; 50 D. 6 C; 7 12 A; 17 C; 22 A; 27 B; 32 A; 37 B, 42 A; 47 A; gegooid op de universiteit. En ik vind het ook wel leuk thuis." „Ik hoop dat het examen Duits goed gemaakt wordt. Dat zou vooral leuk zijn voor de do cent. Halverwege het jaar werd onze lerares ziek en kregen we een invaller. Die heeft ontzet tend zijn best gedaan, maar hij had toch het idee dat we achter uit waren gegaan. Ik heb ook te gen hem gezegd dat ik achteruit ben gegaan: ik had altijd een ze ven en nu sta ik voor mijn schoolonderzoeken een 6,9.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20