Meer misdrijven in Leiderdorp 'Kleuters met taalproblemen komen in verdrukking' 'Het gebouw is nieuw, maar de preek blijft eender' Meisje (5) uit Leiderdorp met nekkramp opgenomen Regio Leiden iWOENSDAG 20 ME11992 Fietsster gewond in Leiderdorp moerdqrp i Bij een aanrijding met een 21 -jarige bromfietser uit Leiden is gistermiddag een 22-jarige Leiderdorpse gewond ge raakt. De vrouw reed op haar fiets over het pad langs de Engelendaal, toen de bromfietser vanuit de Gallaslaan het fietspad opreed en botste. De Leiderdorpse is met een vleeswond aan haar been overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. «li Sponsorloop Het Kompas groot succes voorschoten De kinderen van de christelijke basisschool 'Het Kompas' in Voorschoten hebben tijdens een sponsorloop 12.241 gulden bijeengelopen voor het Jeugdgebouw 'Ontmoeting Plus'. Dit jongerencentrum wordt vastgebouwd aan de kerkzaal van 'De Ontmoeting' in de Voorschotense wijk Noord-Hofland. LEIDERDORP» bentEen 5-jarige leerlinge van de 'Koningin Julianaschool in Lei- Jn Ul* derdorp is met verschijnselen van nekkramp opgenomen in het ziekenhuis. De eerste ziek- i teverschijnselen bij het meisje deden zich volgens een woord- voerder van de GGD in Leiden zoek gisteren voor. De schoolleiding heeft inmiddels aan de ouders van alle leerlingen een brief ge- stuurd met medische gegevens over de ziekte en binnenkort volgt in overleg met de GGD meer informatie. De juliana school heeft afgezien van deel name aan de avondvierdaagse in Leiderdorp. Nekkramp, ook wel hersen vliesontsteking genoemd, wordt veroorzaakt door een virus of bacterie. De ziekte kan in zijn ernstigste vorm fataal zijn. Een Katwijker die brand stichtte bij zijn baas krijgt 20 maanden cel DEN HAAG/KATWUK/ZOETERWOUDE ton PAUL DE VLIEGER Dertig maanden gevangenis straf waarvan tien woorwaarde- lijk. Die straf is vanmorgen uit gesproken tegen een 26-jarige Katwijker die vier jaar geleden brand stichtte bij zijn baas, een transportbedrijf aan de Indus- 30 trie weg in Zoeterwoude. Tegen de man was twee weken gele- 30 den drie jaar cel waarvan één jaar voorwaardelijk geëist. )en De Katwijker had de compu ter in het kantoor van het be drijf met benzine overgoten en in brand gestoken in de hoop zo 84 de administratie te vernietigen. Daarmee dacht hij in een klap ldt van de schulden af te komen die hij bij zijn werkgever had. 331 Om in zijn wodnplaats 'de grote J jongen' uit te kunnen hangen hij huurde onder andere al tijd grote, dure auto's en gaf veel rondjes weg had hij tot een bedrag van 10.000 gulden .al bij zijn baas geleend. Verder i had de Katwijker, die chauffeur •CMKX Nf VANOVEM8M woordvoerder van de GGD wijst erop dat het niet mogelijk is je tegen de ziekte beschermen. „Een derde van de Nederlandse bevolking loopt met déze bacte rie rond en heeft er geen enkele last van. Maar blijkbaar zijn sommige mensen er gevoelig voor." Het enige dat ouders wordt aangeraden is ervoor te zorgen dat hun kinderen niet oververmoeid raken en goed worden gevoed. „Als er plotse ling sprake is van hoge koorts, het kind gaat braken en suffig wordt, is het zaak onmiddellijk contact op te nemen met de huisarts." Het in huis houden van kin deren die geen enkel symptoon vertonen, heeft volgens de GGD geen enkele zin. Alle activiteiten op de Koningin Julianaschool gaan dan ook gewoon door. bij het bedrijf was, rembours- geld achterover gedrukt en vreesde hij dat dat zou uitko- De brand die hij stichtte, ver oorzaakte een schade van niet minder dan een half miljoen gulden. En omdat de politie er aanvankelijk niet in slaagde de brandstichter te vinden, hoewel de Katwijker wel werd gehoord, leek er lang geen vuiltje voor hem aan de lucht. Totdat hij drie jaar na zijn daad door een ex-collega werd aangegeven bij de politie. Hij was de enige aan wie de Katwijker over de brand stichting had verteld. De advocaat van de Katwijker bepleitte twee weken geleden een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, omgezet in een flink aantal uren dienst verlening. De raadsman deed de brandstichting af als een eenmalig incident en wees er verder op dat de man inmiddels een andere baan had, die hij ongetwijfeld zou kwijtraken als hij de cel in zou moeten. Het aantal misdrijven in de Leiderdorp is vorig jaar geste gen. In 1990 werden nog ruim 1100 strafbare feiten ge pleegd, vorig jaar waren dat er honderd meer. Dat blijkt uit het jaarverslag van de rijkspolitie in Leiderdorp. Er werd vorig jaar vooral meer vernield in de gemeente. Het aantal woninginbraken daalde. graffiti. „Hierdoor werd er ook meer aangifte gedaan." Bij het aantal woninginbra ken constateert het jaarverslag 'een duidelijke daling'. In Lei derdorp werd vorig jaar nog 96 maal ingebroken, tegen 139 In 1991. „Bij alle inbraken werd een uitgebreid onderzoek inge steld en werd er nazorg verricht bij de benadeelden. Door de slachtoffers werd deze zorg zeer op prijs gesteld." In het hele gebied van de rijkspolitie Leiderdorp, dat ook leiderdorp liesbeth buitink „De stijging van het aantal mis drijven is mede te wijten aan de sterke stijging van de vernielin gen binnen de gemeente Lei derdorp", aldus het jaarverslag. Vorig jaar werden 329 vernielin gen geconstateerd, 89 meer dan het jaar daarvoor. Het onder zoek naar een reeks van vernie lingen in het Oude Dorp werd afgesloten met de arrestatie van de daders. Bovendien besteed de de politie meer aandacht aan Alkemade en Jacobswoude be slaat, vonden vorig jaar 4,2 pro cent meer aanrijdingen plaats. Daarvan waren 624 botsingen zonder letsel (559 in 1991). Bij 123 ongelukken raakte iemand gewond en in tien gevallen vond iemand de dood. Ruim 140 maal reed de veroorzaker van het ongeluk door. Vuurwapenbezit De politie deed ook onderzoek naar illegaal vuurwapenbezit. Daarbij belandden zes geweren op het bureau, negen lucht drukwapens en 4684 stuks amunitie. Illegale vreemdelin gen werden eveneens door de politie gecontroleerd. Daarbij werden vanuit Leiderdorp elf mensen uitgezet en vijf vreem delingen werden overgedragen aan een ander korps. De buiten landers u-aren afkomstig uit Marokko, Maleisië en de Domi nicaanse Republiek. Illegale bingo Videotheken in Leiderdorp wer den vorig jaar ook aan een con trole onderworpen. Daarbij werden acht illegale viedeoban- den en muziekcassettes in be slag genomen. Drie horecagele genheden kregen een proces verbaal omdat ze geluidsover last veroorzaakten. Bovendien werd in de gemeente een 'ille gale bingo opgerold', zo meldt het jaarverslag. Ook op milieugebied consta teerde de rijkspolitie een aantal misdrijven. Een olielozing, ille gale opslag van afval, mestlo- zingen en de onwettelijke ver harding van een erf werden door do werkgroep Milieu afge- - handeld. Het aantal valse alarmmel dingen steeg vorig jaar van 261 naar 131 meldingen. „Het is niet gelukt het aantal loze mel dingen te veriagen. Steeds meer bedrijven en woningen worden voorzien van alarminstallaties. Er is een aantal panden dal zeer regelmatig loze meldingen ver oorzaakt." In totaal verbleven er in de cellen van het Leiderdorpse po litiebureau vorig jaar 437 arres tanten, van wie er 215 mochten blijven overnachten. „Er waren in 1991 zeer veel 'dagtoeristen', arrestanten die alleen overdag waren ingesloten", meldt het jaarverslag. Vierdaagse succes VOORSI non De Avondvierdaagse in Voor schoten is gisteren van start gegaan met 1500 deelne mers. De organisatie spreekt van een succes. De eerste wandeldag is uitstekend ver lopen. „Uiteraard moest de EHBO enkele blaren door prikken. maar het was mooi weer en de jeugd heeft het naar zijn zin", vertelt Riet Knijnenburg van het Comité Avondvierdaagse Voorscho- „We proberen elk jaar iets de i maken en willen de drukke wegen vermijden." De deel nemers kunnen kiezen uit R'iiics vn 10 en 15 kilo meter. „Vier verschillende schoolgroepen lopen die 15 kilometer. De kinderen schij nen het gemakkelijk te doen en zo n afstand staat wel even beter hè?", vertelt de Voorschotense. Gereformeerde kerk-vrijgemaakt krijgt eigen onderkomen in Oegstgeest Een eigen stek heeft de gerefor meerde kerk-vrij gemaakt in Oegstgeest nooit gehad. Maar binnenkort wordt die stille wens dan toch eindelijk verwezen lijkt. Eind deze maand legt de aannemer de laatste hand aan het grotendeels zelfbekostigde kerkgebouw. Vorig jaar kocht het kerkbe stuur de voormalige kleuter school 'De Sprinkhaan' aan de Lijtweg van de gemeente. De schoollokalen werden omge toverd in een kerkzaal, een ver gaderruimte en een kamer voor de kerkeraad. De benodigde vijf ton kon de kerk contant beta len. „We hadden een leuk be drag gespaard, nadat de jaarlijk se bijdrage van de leden was verhoogd", vertelt A. Gelder blom, voorzitter van bouwcom missie van de kerk. Veel leden gaven daarnaast vrijwillig geld. Over betrokken heid heeft Gelderblom dan ook niets te klagen. Die betrokken heid hield niet op bij de bijeen gebrachte vijf ton. De leden vooral jonge gezinnen maak ten thuis lampenkappen, bloemstukjes en stonden een deel van hun vakantiegeld af. Ook zijn 's avonds aan de Lijt weg nog regelmatig mensen te vinden, die hun handen uit de i steken bij de bouw. Rente De totale kosten van de verbou wing en de grond bedragen één miljoen gulden, waarvan tot "nog toe 7,5 ton binnen is. Om de nog resterende 2,5 ton bijeen te brengen, worden schuldbe wijzen uitgegeven. „De rente bij de bank ligt hoog, daarom be sloten we bij de leden zelf te gaan lenen. Zij krijgen een rente Na de oplevering van het kerkgebouw door de aannemer, begint voor de gemeenteleden pas het eigenlijke werk. van 5,5 procent", aldus de alle bewijzen. De 'gelukkige Hij is Oegstgeestenaar. winnaars' krijgen hun geld te- betrokkenheid van de gemeen - Ieder lid kan een bedrag aan rug. Andere leden moeten een teleden. „We hebben natuurlijk de kerk lenen en krijgt voor elke jaartje wachten op de volgende het enthousiasme aangewak uitgeleende honderd gulden verloting. Gelderblom: „Het kan kerd. Ik zag dat jongen schuldbrief. Aan het eind dus best tien jaar duren voordat zestien 's avonds niet i elk jaar is er een loting met je weer over je geld beschikt." disco gingen, maar hielpen r verbaasd over de de bouwwerkzaamheden. Ze zien duidelijk de waarde van een eigen gebouw." Momenteel worden de kerk diensten gehouden in de gyi de zaal van de Dr. K. Schilder- vrijdagavond zetten de leden hier zelf de stoelen neer. We zit ten dus te kerken met klimrek- ken aan de muur. Straks is het natuurlijk wal een meer 'kerke lijk geheel'. Maar uiteraard is de preek eender." Behoefte Vanaf het moment dat er begin jaren tachtig veel nieuwbouw kwam in Oegstgeest, groeide de kerkgemeente. „Momenteel zijn er ruim tweehonderd zielen. Die sterke groei was destijd de aanleiding tot het besluit een ei gen kerkgebouw te realiseren zegt de voorzitter van bouw commissie. Vanaf dat moment begon de kerk te sparen. De oplevering van het kerkge bouw door de aannemer bete kent niet dat het gebouw direct in gebruik kan worden geno men. Integendeel, de gemeen teleden beginnen eigenlijk pas met hun 'grote werk' wanneer de bouwer klaar is. Ze gaan op eigen kracht het gebouw ver ven. isoleren en het interieur verder afbouwen. Ook de elek triciteit wordt door een van de leden aangelegd. De zelfwerk zaamheid is dringend noodza kelijk, want de oorspronkelijke begroting voor het gebouw was te hoog. „We konden ons niet permitteren boven een miljoen uit te komen. Door zelf een aan tal zaken ter hand te nemen, besparen we een ton." Al met al vindt Gelderblom dat de gereformeerde gemeente een mooi gebouw krijgt „De gemeenteleden die hier het langst wonen, zijn het meest dankbaar. Zij hebben altijd in scholen gezeten. Ze zijn verrukt dat ze straks in een echte kerk zaal een dienst kunnen r school aan De Voscuyl. „Elke ken.' Voorschotense logopediste verbaast over aangekondigde bezuinigingen 3.45„ 21* - VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS „Kinderen met spraakproble- men krijgen vaak ook leer- en gedragsproblemen. Stotterende kinderen kunnen faalangst ont wikkelen of gaan bedplassen. U moet eens zien hoe blij en vol zelfvertrouwen die kleuters aan de hand van hun ouders hier het gebouwtje weer verlaten! Dat zien die politici niet. En dan: wie in kinderen investeert, investeert in de toekomst. Het is een cliché, maar het is ook waar." Logopediste W.H. Re- meijnse reageert hiermee op de eventuele bezuinigingen die sommige Voorschotense politici op logopedische hulp willen doorvoeren. Remeijnse is inmiddels vijf tien jaar als logopediste in dienst van de gemeente Voor schoten. Jaarlijks behandelt zij zo'n 240 kinderen van drie tot zeven jaar, die bij haar komen met allerlei spraakproblemen. Voor de ouders is de behande ling kosteloos. Meestal corri geert zij kleinigheden, zoals slis sen, een verkeerde ademhaling of een slechte articulatie. Maar regelmatig constateert zij bij de kleuters ernstige spraak- en taalproblemen als stotteren of een vertraagde spraakontwikke- ling. Door bijtijds in te grijpen worden de kinderen van hun klachten afgeholpen. Het verbaast Remeijnse dan ook hogelijk dat het Voorscho tense college de afdeling logo pedie vorige week tijdens de commissievergadering voor al gemene zaken ter discussie heeft gesteld. Logopedie zou volgens B en W geen 'kerntaak' van de gemeente zijn. Welis waar hebben bezuinigingen geen hoge prioriteit, maar ook D66 en PvdA vinden in navol ging van het college de logope dische begeleiding van kleuters geen kerntaak. De WD bepleit te vorige week tijdens de com missievergadering zelfs de tota le afschaffing van de dienst. Actueel Deze mening van B en W en van de politieke partijen staat in schril contract tot de houding in 1977, toen de voltallige Voor schotense politiek unaniem met de komst van Remeijnse in stemde. De doelstelling was destijds kinderen met spraak problemen 'in een breed kader en structureel te helpen'. Deze aanpak heeft volgens Remeijnse in de loop der jaren zijn waarde bewezen. „Blijkbaar is de doelsteling van toen in Voorschoten niet meer actueel", constateert ze met spijt, maar ook met verba zing. Want de gemeente Katwijk heeft ook een logopediste in dienst en die staat niet ter dis cussie. „Laatst werd ik zelfs nog door de gemeente Hoogmade opgebeld met de vraag of ik ie mand voor ze wist", aldus Re meijnse. Dat de gemeente op den duur een besparing kan realiseren Logopediste W.H. Remeijnse: „Blijkbaar is logopedie voor de gemeente Voorschoten niet door haar functie op te heffen, zal tot gevolg hebben dat veel eend', waardoor we er bijtijds ontkent Remeijnse niet, al kan kinderen met spraakproblemen bij zijn. Na het zevende jaar zij geen bedragen noemen, niet meer bijtijds worden gehol- duurt de therapie langer, is zij „Het is geen één plus één is pen. Nu worden alle kinderen moeizamer en kost dus ook twee-kwestie. Maar afschaffing nog in de kleuterleeftijd 'gescr- meer", weet Remeijnse. FOTO JAN HOLVAST Privatisering is naar haar me ning geen goed alternatief. Ou ders onderkennen de spraak problemen van hun kinderen vaak niet of schrijven ze aan een andere oorzaak toe. Daar door gaan zij pas naar de huis arts of de logopedist als een kleine afwijking al een groot probleem is geworden. „Een ge privatiseerde dienst zal de ern stige gevallen heus wel behan delen, maar veel kinderen die met een kleine correctie goed geholpen kunnen worden, olij ven dan met hun spraakpro- bleem rondlopen," zegt He meijnse. Daar komt nog bij dat parti culier werkende logopedistes volgens Remeijnse nauwelijks tijd kunnen vrijmaken voor pre ventieve zorg. Gesprekken met ouders en met leerkrachten kostèn veel tijd en die uren kun nen zij niet in rekening bren gen Dit aspect van hun werk komt daardoor vaak in de verdruk king. Ook vraagt Remeijnse zich af of een particuliere dienst 240 kinderen per jaar wel kan ver werken. Remeijnse benadrukt dat haar werkwijze een succes is. Zij bezoekt scnolen. spreekt de leerkrachten en veel ouders ko men ook zelf naar haar toe. Van de dienst wordt dan ook een druk gebruik gemaakt: „Tot de zomervakantie zit ik vol en ik heb nu al een wachtlijst voor volgend jaar." Logeerhuis voor gehandicapten in Leiderdorp De gemeente Leiderdorp onder zoekt de mogelijkheden voor een 'logeerhuis' voor geestelijk gehandicapten. I>it logeerhuis zou in Buitenhof midden /west aan het Nievaartpad kunnen worden gebouwd. Het nieuwe onderkomen is bedoeld als een 'vertrouwd logeeradres' voor geestelijk gehandicapten die thuis worden verzorgd De ouders en de andere ge zinsleden kunnen, als het ge handicapte kind in het logeer huis verblijft, 'even op adem ko men en de ruimte krijgen voor andere dingen'. Het logeerhuis is volgens een ambtelijk advies een soort 'hotel' en het zou ruimte kunnen bieden aan on geveer acht mensen met een geestelijke handicap. Het zou een vast logeeradres betekenen, waarvan ongeveer vijftig gezin nen uit de regio Leiden. Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollenstreek grbruik kunnen maken. Leiderdorp werkt bij dit pro ject samen met de Slichting Voorzieningen (Gehandicapten leiden (SVG). Het logeernuis heeft volgens de SVG een 'ge- zinsonderstcurfende functie' en biedt geen oplovsing voor be staande wachtlijsten voor tehui- zen i i' i logeerhuis nu kunnen bestaan uit twee gekoppelde eengezinswoningen in een goed bereikbare woonwijk die toch 'voldoende beschutting' biedt. Er is volgens de gemeente ge kwalificeerd personeel nodig dat in de buurt van het huis woont In verband met onregel matige werktijden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19