Bouw torenflat gaat toch door g js m Eu Kans op McDrive in Katwijk nihil Leiden Schoolproject voor ouders geslaagd Glazen muur rond Stevensbloem Inbraak bij restaurant WOENSDAG 20 MEI 1992 Raad van State wijst protesten uit Merenwijk af De bouw van een torenflat bij winkelcentrum de Koper- molen en het afgraven van de Ketelmeerlaan mogen doorgaan. De Raad van State heeft het verzoek van be woners van de Merenwijk om de werkzaamheden op te gchorten vanmorgen verworpen. Dat verzoek was door in (totaal 1124 omwonenden ingediend. LEIDEN ERNASTRAATSMA Drie vertegenwoordigers uit de Merenwijk lieten gistermiddag nogmaals horen waarom ze te gen de gemeentelijke bouw- lannen zijn. K. Barendse (Boze uurtverenigingen) noemde het erwijderen van 10.000 vierkan te meter groen onaanvaardbaar en de 'slanke toren' die vlak naast de Kopermolen moet ko men een niet-gewenst 'herken ningspunt'. „Er staan al genoeg Jioge gebouwen in de omge ving, aan meer is geen behoef te", aldus Barendse. Ook M.A. Logtenberg is de ge plande flat van 'enorme afme tingen' (17 verdiepingen hoog) een doorn in het oog. „Een jstukje horizonvervuiling dat tot in Katwijk zichtbaar zal zijn", zo sprak de voormalige Leidse ambtenaar, een van de grond leggers van de Merenwijk. Zijn belangrijkste bezwaar geldt echter de afgraving van de Ketelmeerlaan. De gemeente hoopt hiermee te bereiken dat het isolement van de aangren zende Slaaghwijk wordt verbro ken. „De gemeente wil een es sentieel onderdeel van de rond weg in de Merenwijk afgraven. En het zal echt niet zo zijn dat Slaaghwijkbewoners daarna in eens juichend de wijk intrekken en 'integreren' met de rest van de Meren wijkbewoners." H.G. Klomp-Pieksma had het (als vertegenwoordigster van twee woningbouwverenigingen) over een uit de hand gelopen plan voor de Slaaghwijk. „Een belegger wil hier een slaatje uit slaan." Hard nodig PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) stelde dat een ingrijpende aanpassing van de Kopermolen en omgeving voor de Slaaghwijk hard nodig is. „Het is nu de minst gewilde buurt van Leiden. Te vergelijken met de Bijlmermeer, alleen is het allemaal veel kleiner." Door het afgraven van de Ketelmeer laan verdwijnt volgens de wet houder een 'barrière' voor de Slaaghwijkbewoners. Van Rij zei dat er slechts een paar honderd vierkante meter groen hoeft te verdwijnen voor nieuwbouwwoningen. De bouw van de torenflat zou noodzake lijk zijn om voldoende geld te rug te verdienen. „De flat is ove rigens lager geworden dan in eerste instantie was gedacht. Dat is het resultaat geweest van veelvuldig overleg met de om wonenden," aldus Van Rij. Geluidsoverlast LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren de deur van een studentenflat aan de Klikspaanweg moeten forceren om het volume van een geluidinstallatie te beper- Iken. De eigenaar, een 21-jarige rechtenstudent, was buiten en had daarom de boxen in het jopen raam gezet. Hij kwam te jvoorschijn toen de muziek pachter werd. jVervodlgens ging hij in debat imet de agenten en beschuldig de hen van 'huisvredebreuk'. De agenten legden de jurist-in- jspe uit dat zij met hun actie niet tegen de wet handelden. De ap paratuur werd niet in beslag ge- men, omdat het hier ging om eerste waarschuwing. Broeken gestolen Bij een inbraak in een kleding zaak in de Stevensbloem zijn in de nacht van maandag op dins- 75 spijkerbroeken en 25 bloezen verdwenen. Om tien half twee werd met een steen een etalege ingeroeid. Hoewel het alarm direct afging, zagen de dieven kans zich met de buit uit de voeten te maken. Van de "Marokkaanse, Surinaamse en Nederlandse moeders die twee jaar geleden met hun peuters aan het eerste Op-Stappro- ject begonnen, heeft in Leiden 84 procent het einde gehaald. Landelijk is dat zestig procent. Vanmiddag reikte wethouder Van Bochove aan de kinderen een diploma uit. Het Op-Stapproject is bedoeld om de ouders thuis de moge lijkheid te geven hun kinderen te begeleiden als ze pas naar school gaan. Er deden vooral allochtone moeders aan mee, die op deze manier ook beter thuis raken in het Nederlandse onder wijs. Uit landelijk onderzoek is gebleken dat 'Op-Stapkinderen' het op school beter doen. De moeders werkten dagelijks thuis een kwartier met hun kind. Daarvoor kregen zij in hun eigen taal materiaal. Met be hulp daarvan lazen zij hun kinderen voor, stelden hun vragen en deden met hen toneelspelletjes of knip- en plakwerkjes. Dertig moeders uit de wijken Leiden-Noord, de Kooi, Groen- oord en Slaaghwijk begonnen in september 1990 aan het pro ject. Zij vormden een Marokkaanse groep en een groep die voor de helft uit Nederlandse en voor de helft uit Surinaamse moe ders bestond. De deelnemers werden begeleid door iemand uit de eigen groep, die hen in het begin wekelijks thuis bezocht. La ter werden de huisbezoeken met groepsbijeenkomsten afgewis seld. Dit najaar begint het derde Op-Startproject. „Opnieuw twee groepen, Dit jaar is er voor het eerst een wachtlijst", aldus coör dinator H. van der Mark van het Onderwijsvoorrangsgebied. Het project wordt gesubsidieerd door het ministerie van wvc. Het is de bedoeling dat de gemeente de subsidie op termijn over neemt. leiden Rond het winkelcentrum De Stevensbloem in de Stevens hof wordt in zomerse temperatu ren de laatste hand gelegd aan het veertig meter lange scherm dat de klanten tegen wind en re gen moet beschermen. Het scherm is een lang gekoesterde wens van de winkeliers. Het plan kwam al begin 1991 aan de orde, maar het duurde nog ruim een jaar voordat met het werk werd begonnen. Het scherm is geplaatst op kosten van de eigenaar van het complex, het Philips Pensioen fonds. Volgens voorzitter Visser van de winkeliersvereniging zijn de meeste middenstanders tevre den over de nieuwe voorziening. „Al zouden we graag zien dat het scherm in de toekomst nog wat wordt uitgebreid." De glazen wand, die bij goed weer deels kan worden openge schoven, sluit aan op de even eens doorzichtige overkapping boven de winkel. Die bood in het verleden onvoldoende bescher ming als de wind vanuit het park recht op de winkels stond. De glazen platen zijn gezet in een aluminium raamwerk. De ont werpers hopen dat door toepas sing van glas de overlast van met name graffity beperkt blijft. Vol gens voorzitter Visser van de winkeliersvereniging is er tot nu toe nog geen vandalisme ge weest. „Er zijn nog geen tegels door de ruit gegaan." De winkeliers hebben al eens de wens uitgesproken om het winkelgebied 's avonds af te slui ten omdat de vernielingen hand over hand toenemen. Daar voel de Philips evenwel niets voor, de ingreep zou te duur zijn. „We gaan er ook niet meteen over be ginnen, maar in de toekomst kaarten we het nog eens aan", al dus Visser, foto wim dijkman willeke heijkoop De kans dat er een drive-in fili aal van McDonald's in Katwijk wordt gevestigd, is gereduceerd tot bijna nul. Het Katwijkse col lege van burgemeester en wet houders wil geen medewerking verlenen aan de noodzakelijke bestemmingswijziging van het stuk grond langs de Provinciale weg SI vlakbij de Molenwijk. Wanneer ook de gemeenteraad zich volgende week uitspreekt tegen de vestiging van de ham burgergigant is het plan defini tief van de baan. B en W zijn te gen de vestiging van een Mc Drive, vlak naast het tankstation langs de SI, omdat zij vinden dat de toegang tot het dorp groen moet blijven. Volgens wethouder H. van Mierlo is de mogelijkheid een McDrive in Katwijk te vestigen wel overwogen. Het restaurant biedt namelijk werk aan 80 of 90 mensen die anders moeilijk aan een baan komen. Maar ook gezien de plannen om in de toekomst tussen Katwijk en Val kenburg woningen te bouwen, is de vestiging van de hambur gergigant vlakbij de Molenwijk in de ogen van B en W onge wenst. De actiegroep 'Geen Drive-in bij Molenwijk' wordt door het besluit van B en W In feite op haar wenken bediend. Maandag nog bood een afvaardiging van de groep 176 protesthandteke ningen van Molenwijkbewoners aan gemeentesecretaris T. van Waes aan. Dat de provincie Zuid-Hol land als eigenaar van de SI in principe akkoord was gegaan met de komst van het restau- Ramon Jesse WH (21) en Ed de 1 Wit (26) bemanden vorig jaar in de i illegale radiozender die tijdens het weekeinde, 35 uur lang house-muziek uitzond: i het aflopen van alle feesten zat. Het kost toch al gauw honderd gulden per keer voor de trein, je toegangskaartje, je pilletje, je drankje. Maar we bleven van de muziek houden. House is rdejonge jeugd, zo rond de twintig, en je ziet dat de ouderen zich meer bezig houden met het mdken van house-muziek of ze worden DJ of organiseren parties. Dus zochten ook wij naar een andere manier om toch met house bezig te blijven. En omdat wij in media geïteresseerd zijn, begonnen we eerst het radiostation. Toen we echter na een half jaar werden opgepakt, zijn we dit tijdschrift gestart", aldus De Wit Huiswerk House is de laatste grote rage in de popmuziek. Gekenmerkt door computergestuurde en vaak tergend monotone klan ken die een dreunende en snel- ritmiek teweeg brengen. Maar house is meer dan moder- e muziek alleen. Het is een wereld op zich, een wereld die Dance Mega.zine. Een nieuw, in Leiden opgezet tijdschrift waarvan al vier nummers zijn verschenen. Komende zomer wordt het blad, dat speciaal is gericht op liefhebbers van house-muziek en alles wat daarmee te maken heeft, officieel uitgegeven. Volgens de makers is er een bescheiden maar zekere markt door de deelnemers als hun ei gen 'scene' (zeg: sfen) wordt be titeld. Bij house zijn eigen een eigen slangen grote parties on losmakelijk verbonden. Parties waar duizenden uitzinnige feestgangers tot diep in de och tend badend in het zweet en bijna in trance dansen, al of niet gestimuleerd door de 'vredes- drug' XTC. Er zijn twee problemen waar het housewereldje mee kampt. Voor de grote feesten ('rave' ge noemd) zijn grote ruimtes no dig. En de eigenaars van zalen, hallen en loodsen in den lande, zijn zeer terughoudend gewor den om hun overkappingen voor houseparties te verhuren. Slechte verhalen in de pers met name over de handel in XTC- pillen, hebben enkele burge meesters en rechters zo ver ge kregen de feesten te verbieden alsof het risicowedstrijden in de eredivisie betrof. Maar 'house is here to stay'. En vrijwel elk weekeinde zijn er drie of meer enorme 'raves' die ergens in Nederland legaal, semi-legaal of illegaal worden gehouden. „Wij noemen het allemaal gedoog feesten", aldus De Wit, die net als Jesse alle consternatie zwaar overdreven vindt. 't Leidse huis Mega. t bekei De Wit (I) en Jesse achter de computer v i kopiëerwinkel waar het house-tijdschrift wordt gemaakt. der meer met onder met de stamvader van house, de Ame rikaan Derreck Mfey en met de directeur van The Beat Club, de organisator van diverse grote parties. Naast interviews en plaatbesprekingen staat ook het programma vermeld waar de komende maand de parties worden gehouden. Eind mei cn begin juni zijn on der meer Den Haag, Haarlem, Arnhem, Utrecht en Alphen aan den Rijn aan de beurt: „Leiden heeft de grootste groep party gangers. Dat komt omdat Lei den geen grote discotheek heeft waar house gedraaid wordt. FOTO HENK BOUWMAN Daarom zijn de leidse house liefhebbers op de parties in het land aangewezen En er zijn overigens drie Leidenaars, MKM genaamd die landelijk be kend zijn en ook platen hebben Archeon valt af voor milieuprijs alphen aan pen run De hangbaan van het Alphense station naar het themapark Ar cheon is afgevallen voor de Milieu Toerisme Prijs 1992. sche zaken heeft uit de 54 toe ristische attracties die voor de prijs waren aangemeld vijf pro jecten genomineerd. Archeon. het park dat de ar cheologie van prehistorie tot middeleeuwen in beeld brengt en in 1994 de deuren opent, zit daar niet bij. Het thema van de Milieu Toerisme Prijs is dit jaar vervoer. Toeristische on dernemers is gevraagd aantrek kelijke alternatieven voor de au to te verzinnen. Parkeermeter meegenomen Een parkeermeter die aan de Doezatraat stond, is het afgelo pen weekeinde meegenomen. Een tweede meter werd open gebroken. De inhoud een on bekend geldbedrag ver dween. Een derde meter werd vernield. Uit het Chinese restaurant in de Kopermolen zijn vannacht de sigarettenvoorraad en een aan tal flessen drank verdwenen. De inbrekers forceerden tussen half twaalf en kwart over vier de toe gangsdeur. rant, neemt niet weg dat de ge meente Katwijk uiteindelijk toe stemming moet geven. Alleen wanneer een van de raadsleden een initiatiefvoorstel indient waarin wordt gepleit voor de vestiging van een McDrive en hij of zij daarvoor ook nog een raadsmeerderheid achter zich krijgt, kan de zaak weer aan het rollen worden gebracht. Een McDrive op een andere plaats in Katwijk ligt niet zo voor de hand. Katwijk heeft, zo meldde burgemeester G.W. Van Mont- frans-Hartman, 'geen gigantisch buitengebied'. gemaakt. Kortom, er is geen feest, waar dan ook, waar je niet een groep Leidenaars tegen komt", weel De WU Huismerk Maar dat de 'scene' zo groot is, heeft voor Jesse en De Wit als voordeel dat hun voorgenomen oplage van 1000 stuks al snel te klein zal blijken te zijn: „We zul len kijken of we een subsidie van de starterswinkel kunnen krijgen en samen met geld van de adverteerders willen we uit eindelijk onze eigen redactie met computer en zo opzetten", aldus Jesse. Tot die tijd is het tijdschrift alleen bij de adver teerders te krijgen en wordt het rondgedeeld op de feesten. Want het blijven de parties waar de 'ondergrondse' groep het best bereikbaar is en waar het nieuwe tijdschrift zich op richt: „House is net als Rock Roll een gevestigde stroming in de popmuziek geworden. In Lei den is de beweging groter dan de punk bijvoorbeeld ooit was. Ik vind het soms een nadeel dat het zo groot is geworden. Het is veel toegangkelijker dan punk. Je hoort er zo bij. Het is nihilis tisch. Het gaat alleen om house en dansen Een ander nadeel is dat er 400 maxi-singles per week uitkomen. Daar zit veel rotzooi hij en is niet meer bfl te houden. Aan nummers als Rode Schoentjes en Kaplaarzen schenken we dan ook geen aan dacht", aldus De Wit. Het duo lesse en De Wit vindt dat het tijd wordt dat house wordt geaccepteerd. Een beken de DJ zei volgens hen ooit: „De horeca klaagt over illegale fees ten, maar in officiële partycen tra en -zaken in den lande mo gen we geen house feesten ge ven*. (LL) redactie ioman leefmans en VRUETUD Verzameling De verzameling natuurhisto risch materiaal van Christiaan Engberts staat tot begin juni in de bibliotheek Stevenshof opge steld. De tentoonstelling omvat onder meer een aantal fossie len, schelpen, een spinnehuid en een pop van een beervlinder. Christiaan Engberts is leerling van de Stevenshofschool. Skeeler Op maandagavonden wordt door gediplomeerde KNSB trai ners een wekelijkse skeeler-trai ning gegeven. Deze training wordt gehouden op een geasfal teerd parcours aan de Archime des weg. Voor meer informatie, tel. 315610 (Jos Fugers). Informatieavond SOSA De SOSA (Sector Opleidingen Sociale Arbeid) organiseert van avond een informatieavond. Af gestudeerden van deze oplei ding ontvangen een MBO-di- ploma. De avond begint om 19.00 uur aan de Boerhaavelaan 345. Inlichtingen: 171711 Volleybal-Instuif Volleybalvereniging GGV houdt vanavond van 21 10 KM 29 10 uur een volleybal-instuif in de Vijf-Mathal in Leidan Pm kers worden in gemengd^ teams ingedeeld voor het toer nooi. Voor meer informatie V avonds bellen: Nicole van Dam. 071 124078 of Martine Bos 071 215024 AGENDA WOENSDAG 20 MEI Leióen Informatie-/praatavond over borstvoe ding. org Borstvoeding Bege'cdrngv groep Leden, tx» Ineke vd Leefc. M JungluMtrNt 7. aanvang 20 00 uur I nf ormat lepunt Gemeen v happe '»|k Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Vteermuisercuruemóe Leidse Hout, stad om 21 00 uur m hel Koetshuis met inleiding en v«oeo. daarna rond leidmg met BAT -detector Oegstgeest Bridgedrive m 'Hotel Het Witte Huis', aanvang t 45 uur DONDERDAG 21 MEI Leiden Vteermu'Vicurye mde Lddse Hout. stad om 21 00 uur m het Koetshuis mei inleiding en y.oeo. daarna rond leiding met BAT-detectcr ROY KLOPRIR TEL 1 Bonsai Show met demonstratie snoei en. Far East Bonsai Centre. Kraa-er staan 30. «an 13 00 tot 16 00 uur Oegstgeest Zwem.men voor mensen mei CARA oivcen fysiotherapeut >n /wempad Poelmeer. Lange voort 273. van 14 30 tot 1530 uur Voorschoten Sporten voer mensen met CARA o<v een fysiotherapeut m de v-et/aai. Raadr-u'Siaan 43. van 16 00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17