Leiden Regio Leiden blijft optimistisch over tunnel Nieuw plan wijkteams verontrust politieagenten Milde straf voor koeriers drugs-express Reiskoffers Echolac Eerste bewoners passantenhaven WOENSDAG 20 MEI 1992 15 Windscherm a -j Bij het winkelcen- I trum De Stevens- bloem wordt de laatste hand gelegd aan een scherm dat bezoeker^ moet beschermen tegen wind en kou Misdrijven A Q Het aantal misdnj- I ven in Leiderdorp is in 1991 gestegen, vooral door toename van het aantal vernielingen Fraude examens Er zijn geen aanwij- Z. U zingen dat illegale exemplaren geschiedenis in de Leidse regio zijn be land roy klopper wim koevoet loman leefmans Vervolg van voorpagina De weigering van minister Maij om 150 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het tunnelproject bij het sta tion is een fikse tegenvaller voor de gemeente. Maar wet houder Van Rij - "jammer dat het geld niet direct op tafel komt" - houdt de moed er in. Hij ziet zelfs veel positieve elementen in de opstelling van de minister. leiden «gertvisser „Wanneer maak je als gemeen te nu mee dat je zomaar een ton krijgt van het rijk om onder zoek te doen", vraagt Van Rij zich hardop af. Het wijst er vol gens hem op dat de minister wel degelijk enthousiast is over de Leidse plannen. Maar Maij moet zich in een tijd waarin ook Verkeer en Waterstaat zich fi nancieel moet matigen er wel twee keer van vergewissen dat het om een goed plan gaat, is de verklaring van Van Rij over de brief van de minister. „Zij wil weten of het niet goedkoper kan", begrijpt Van Rij. Vandaar zo'n onderzoek naar goedkopere mogelijkheden, al verwacht Van Rij niet dat dat veel zal opleveren. Voor de tun nel onder het Stationsplein koos de gemeenteraad destijds uit drie plannen het duurste: een lange tunnel die halverwege het huidige busstation de grond in gaat en pas voorbij de kruising met de Rijnsburgerweg weer bovenkomt. Het is de enige va riant die - door Rotterdamse ambtenaren - precies is doorge rekend op.de kosten: 80 miljoen gulden. Het is het duurste on derdeel van het plan. Een korte re tunnel voor het station is na tuurlijk goedkoper, maar waar- Hoofdwond na aanrijding leiden Een 48-jarige fietsster uit Leiden heeft gisteren een hoofdwond opgelopen bij een aanrijding op het fietspad van de Ommedijkseweg in Zoeterwoude. Zij werd geraakt door een in halende bromfietsster (52) uit Voorhout en kwam ten val. De Leidse haalde op dat moment zelf een snorfiets in. De vrouw is overgebracht naar het Diaconessenhuis. Fietsster (11) loopt letsel op leiden Een elfjarige meisje uit Leiden heeft gisteren rugletsel opgelopen bij een aanrijding op de Telderskade. Het meisje fietste vanaf het trottoir onverwacht tussen twee auto's door die in een file reden. Een 52-jarige automobiliste uit Leiden, die uit tegenovergestelde richting kwam, kon het meisje niet meer ont wijken. Het slachtoffer is opgenomen in het AZL. EWR onderzoekt service aan klanten leiden Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) is vandaag begonnen met een onderzoek onder haar klanten. Het energie bedrijf wil onder meer weten of zijn gebouwen goed bereikbaar zijn, de verstrekte informatie en voorlichting goed overkomen en de verschillende besparingsmaatregelen aanslaan. Het on derzoek wordt gehouden onder 3200 willekeurige klanten van de" EWR die gevraagd worden een vragenlijst in te vullen. „De EWR bestaat nu 3,5 jaar. Een van de uitgangspunten vanaf het begin is geweest om klantgerichter te gaan werken. Daarom is er nu het onderzoek om te kijken of dat is aangeslagen, wat de klanten ervan denken", aldus J. van der Erf van het EWR. Eind juni wor den de eerste resultaten van het onderzoek bekend. Open dag streekmuziekschool leiden In het kader van de nationale dag van de muziek, houdt de streekmuziekschool zaterdag 23 mei een 'open dag'. Inwo nersvan Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar kunnen informatie krijgen over de lesmogelijkheden. "Van peuterritmiek tot conservatoriumvoorbereiding, en van sax tot harp'. Het mu ziekfeest heeft plaats van 10.00 tot 17.00 uur in het gebouw van de school aan het Rapenburg 22. Van Leeuwen verlaat 'Rijnland' leiden De regionale Omroep Rijnland krijgt een nieuwe voorzit ter. De huidige voorzitter Jan van Leeuwen heeft aangekondigd op de ledenvergadering van 26 mei af te treden. Voor zijn functie is de heer P. van der Burg voorgedragen, die nu secretaris van het bestuur van Rijnland is. Van Leeuwen is vijf jaar voorzitter geweest. Gemeente zet bouwplannen ondanks bezwaren door Het Stationsplein waar een verkeerstunnel ruimte moet maken v schijnlijk niet 'beduidend veel' zoals Maij wil. Aan een kortere tunnel kleeft bovendien het na deel dat het voetgangersplein voor het stationsgebouw kleiner wordt. Ook het schrappen van de Terweetunnel (tussen Stations plein en AZL) levert geen grote bedragen. Het leidt er boven dien toe dat meer bussen over het voetgangersplein gaan rij den. „Het kan misschien iets goedkoper", is de eindconclusie van Van Rij. De gemeente is er steeds van uit gegaan dat eind van dit jaar bekend zou zijn hoeveel subsi die het rijk beschikbaar stelt. De Leidse gemeentebestuurders hebben zich altijd zeer optimis tisch getoond over een bijdrage van het rijk. Eind vorig jaar nog dachten de wethouders Walenkamp en Van Rij 75 procent kans te ma ken op voldoende financiële steun van het rijk voor het pro ject. Van Rij toen: „140 miljoen is voor Leidse begrippen een leiden wim wegman De Leidse politie is verbolgen over een plan van de leiding van het korps Hollands Midden om de surveillancedienst in deze stad op te delen in vijf verschil lende wijkploegen. De agenten was nog maar onlangs beloofd dat van een dergelijke opsplit sing geen sprake zou zijn. Volgens personeelsvertegen- woordigers betekent het nieuwe plan dat er veel meer admini stratieve rompslomp op de poli tie afkomt, waardoor er straks onmogelijk meer agenten op straat kunnen patrouilleren. „Het zullen er waarschijnlijk eerder minder worden", aldus een van hen. Ze menen boven dien dat de leiding van het re gionale korps Hollands Midden - waar Leiden straks deel van uitmaakt - nauwelijks naar hun wensen en grieven luistert. Volgens Rob te Lintei Hek- kert, voorzitter van de plaatselij ke afdeling van de politiebond ACP, en zijn collega Chris Knook van de Nederlandse Poli tiebond, is het plan voor de vijf wijkploegen in Leiden en één in Voorschoten ingeslagen als een bom. „We hadden met korpschef Poeiert al veel eerder afgesproken dat we hier niet op die manier zouden werken. Dat is nu allemaal weer in één klap teruggedraaid", aldus Knook. Door die dienst over de wij ken te verdelen in groepen van ongeveer 22 man bestaat het ri sico dat de organisatie veel te star wordt en de administratie ve rompslomp toeneemt, vre zen de personeelsvertegen- woordigers. „Als er nu ergens meer agenten op straat nodig zijn, dan wordt dat heel soepel geregeld. Ik moet nog zien of dat ook het geval is als die wijk- groepen er zijn. Als die boven dien nog een deel van de re cherchetaken voor hun reke ning moeten nemen - zoals nu het plan is - en vormen van lichtere criminaliteit zelf moe ten afhandelen, dan is het maar de vraag of agenten nog de tijd hebben om meer de straat op te gaan. En dat was toch het be langrijkste doel van de reorgani satie?" stelt Knook. Hoe moeilijk het 'wijkplan' ook ligt, de Leidse politie denkt nog niet aan acties. Te Lintei Hekkert: „Misschien keert het allemaal nog ten goede. Mole- Vrees voor lager salaris Het enthousiasme van het personeel voor de reorganisatie bij de politie is niet bijzonder groot, menen zegslieden. De geestdrift was de afgelopen tijd trouwens toch al aanmerkelijk gedaald omdat Veel agenten de angst hebben hebben dat ze straks meer werk moeten verstouwen tegen een lager salaris - omdat allerlei overwerkregelingen veranderen - en onder minder gunstige ar beidsomstandigheden. „Daar komt dan nog bij dat iedereen in principe bij de reorganisatie zijn functie kan verliezen", stelt Knook. Hij is bang dat de Leidse agenten door alle onrust hun motivatie verliezen. „En die was altijd ontzettend groot." Straffen opgelegd tot 180 uur dienstverlening i paul de vlieger „Drugs in alle geuren en kleuren bij de klant thuisbezorgd. Een curieuze variant van de populaire pizza-, chinees eten- en vlaaienservice.." Zo omschreef officier van justitie Van Ek gisteren de illegale activiteiten van het Leidse bedrijfje 'Soft Express', dat in januari van dit jaar door justitie werd opgerold. Drie koeriers die drugs in Leiden en omgeving rondbrach ten, verschenen gistermiddag voor de Haagse politierechter. De top van Soft Express, die bestaat uit vijf verdachten, komt na de zomer voor de rechter. De drie die gisteren in het be klaagdenbankje zaten, vormden slechts kleine schakeltjes in het geheel. Tegen een beloning van 125 of 150 gulden per avond reden ze de drugs weed, hasj, cocaïne en xtc-pillen door de streek. In totaal waren gisteren overigens zes koeriers opgeroepen, maar drie kwamen er niet opdagen. „Wat was eigenlijk het 'softe' aan de Soft Express?" wilde Van Ek weten van de eerste verdachte die voor de rechter verscheen, een 34-jarige Leidenaar die een baan in Oegstgeest heeft. De man verklaarde onomwonden dat het een schuilnaam was. Daarmee werd de in druk gewekt dat er alleen in softdrugs werd gehandeld, terwijl cocaïne en xtc wel degelijk harddrugs zijn. „Ik dacht aanvankelijk dat het alleen maar om hasj en weed ging. En vanaf het moment dat ik er achter kwam dat er ook zwaarder spul werd verhandeld, heb ik me daar nooit plezierig onder ge voeld", vertelde de Leidenaar. Toch was hij er op dat moment niet mee gestopt. „Ik was bevriend met de baas van het bedrijf en wilde die vriendschap in stand houden. Ik zag dat hij steeds verder af gleed en wilde hem helpen." De tweede verdachte, een 27-jarige student uit Leiden, had weer een heel andere reden om voor Soft Express te werken. Hij zei met het bedrijfje in zee gegaan te zijn omdat hij in die tijd wei nig sociale contacten had en zijn studie niet helemaal lekker liep. „Het leek me gezellig daar", aldus de Leidenaar, die net als zijn voorganger verklaarde aan het werk begonnen te zijn in de veron derstelling dat het alleen om softdrugs ging- Net als de 34-jarige koerier had de stu dent een keer of tien drugs rond ge bracht. Eenmaal op pad in de auto kreeg hij via de autotelefoon adressen door waar hij langs moest. Daar meldde hij zich bij de klanten aan de deur die op dat moment een bestelling plaatsten. Soft Express zette op deze manier voor een bedrag van 1000 1500 gulden per avond om. Onder meer door de autote lefoons af te luisteren, slaagde de politie er begin dit jaar in de drugshandel op te rollen. De derde verdachte die gisteren de gang naar de Haagse politierechter maakte, was een 26-jarige man uit Kou dekerk aan den Rijn. Hij verklaarde puur om het geld aan het werk te zijn begon nen. Hij is sinds oktober werkloos en van zijn werkeloosheidsuitkering kon hij maar moeilijk rondkomen. De man was aanvankelijk erg enthou siast over zijn nieuwe baantje en nam zich zelfs voor in de regio Alphen een ei- hoop geld, maar voor Haagse mensen is het niks." De wet houders baseerden hun opti misme op gesprekken met Haagse ambtenaren die, naar verluidt, voor Leiden zeer goed verliepen. Met het 'nieuwe' standpunt van de minister had men in Leiden dan ook niet echt rekening gehouden. leiden erna straatsma Ondanks een aantal bezwaren van omwonenden gaat de ge meente door met de plannen voor woningbouw in de César Franckstraat/Schubertplein, de Beethovenlaan en de Topaas laan/Turkooislaan. De eerst paal moet als het aan de ge meente ligt voor het eind van het jaar de grond in. In de omgeving van de César i raii( kstraai 'si hiitx-rtplnn /i|n 17 huurwoningen gepland. Op een stuk grond tussen de twee bestaande flats aan de Topaas laan en Turkooislaan is het mo gelijk ongeveer 16 goedkope huurhuizen te bouwen. Bij de Beethovenlaan krijgen de be staande flats wellicht een extra verdieping, in combinatie met de bouw van een lift. De bouwplannen voor de drie verschillende locaties zijn nog niet definitief. Zo zou de extra verdieping bij de flats aan de Beethovenlaan eventueel veran derd kunnen worden in aan bouw aan de zijgevel. Omwonenden van de César Franckstraat vrezen onder meer dat zij door de komst van extra woningen parkeerproblemen krijgen. Bewoners van de To paaslaan/Turkooislaan ver wachten dat hun privacy wordt aangetast als er hun in nabij heid meer woningen komen. De gemeente verwacht in bei de gevallen daarentegen dat de sociale veiligheid en de omge ving van de nieuwbouw juist verbetert. De plannen maken onderdeel uit van een reeks aan bouwplannen in bestaande woonwijken. Door ruimtege brek en een groeiend aantal wo ningzoekenden is Leiden ge noodzaakt hiertoe over te gaan. u zag hem op de TV naar - de 'tijdelijke' politiebaas die het Leids/Voorschotense korps door de reorganisatie moet loodsen - luistert ook naar onze klachten. Het probleem is alleen dat de leiding van Hol lands Midden hem nauwelijks speelruimte geeft." Wat er ge beurt als het wijkplan onverkort doorgaat, daarop willen de drie personeelsvertegenwoordigers nog niet vooruitlopen." Molenaar in een reactie op de kritiek: „Ik ken de reactie en de onrust omdat het uitbouwen van de wijkteams niet zo effi ciënt lijkt. Ik zal kijken waar de pijnpunten liggen en die met de korpsleiding bespreken. Maar dat betekent nog niet dat alle wensen ingewilligd kunnen worden. We zitten met een gro te reorganisatie en Leiden is maar een onderdeel van Mid den Holland." Beurs met 1650 gulden gerold Een 30-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van dief stal van een portemonnee met 1650 gulden. Volgens de man is de beurs afgelopen vrijdag in de Haarlemmerstraat tussen twee uur en half drie uit zijn zakken gerold. De man had net zijn uit kering met vakantiegeld gekregen. Leiden, Haarlemmerstraat 161, o. a. filialen in Katwijk en Sassenheim gen Soft Express te beginnen. Maar na twee ritjes kwam hij er achter dat hij voor het werk toch niet zo geschikt was. Op zijn tweede tochtje werd hij toevallig aangehouden door de Noordwijkse poli tie, waarbij hij in paniek de in de auto aanwezige drugs uit het raam had ge gooid. Een dag later keerde hij naar de badplaats terugi maar vond alleen de xtc-pillen in de berm terug. Vervolgens nam hij ontslag. „Ik was te bang gewor den en wilde niet meer. Dat werk was gewoon niks voor mij", aldus de Koude kerkergisteren. Officier van justitie Van Ek eiste tegen alle drie de mannen dezelfde straf: zes maanden gevangenis waarvan twee voorwaardelijk. Het vonnis van politie rechter Loth was beduidend milder. De Koudekerker moet 100 uur onbetaalde arbeid verrichten en kreeg verder een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden aan zijn broek. Voor de twee Leidenaars luidde het vonnis: 180 uur dienstverlening en eveneens een voorwaardelijke celstraf van twee maan den. leiden r Veel bekijks trekken de jonge meerkoeten die zich hebben genesteld In een hoekje tussen de bloemenboot en de Blauwpoort*brug. Sinds zater dag zijn er zeven jongen uit de eieren gekomen en vanachter de reling staart het stadspubliek adem loos naar het wonder der natuur. In vorige jaren zat het nest meer verscholen achter de bloemenboot Daar wordt nu een passanten haven aangelegd. Het houtvlot dat de vogels voor hun nest geoulken is naar een hoek verplaatst, die geen wandelaar van het winkelgebied naar het station kan ontgaan. Over voedsel hebben de watervogels, die uitste kend kunnen zwemmen en duiken, niet te klagen Omstanders werpen het ze toe. „Misschien zijn de meerkoeten wel de enigen die profiteren van de passantenhaven", zegt een omstander. Ook aan de andere kant van de brug zijn nesten met jonge meerkoeten. Een daarvan Is door bouwvakkers ver plaatst omdat de zalmkleurige pilaren van de nieu we Blauwpoortsbrug er moesten staan. foro»miconmKS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15