'Ik ben een ander mens geworden' Rtv show Redactie NOS-Journaal houdt wel van een bescheiden gokje 'Veel mensen hebben het idee dat het nooit meer goed komt' WOENSDAG 20 MEI 1992 12 Zanger-gitarist Bennie Jolink vein Normaal berust in zijn lot Normaal met Willem Duijn (met bril) en de geblesseerde Bennie Jolink. foto hans groene hummelo menno pols De kJap heeft een ander mens van hem gemaakt. „Vroeger vond ik het allemaal maar ge klets wanneer mensen zeiden dat ze overspannen waren en psychische problemen hadden. Nu ondervind ik het zelf." Ben nie Jolink (45), frontman van de Achterhoekse boerenrockband Normaal, is na een zwaar auto ongeluk gedwongen een flinke tijd rust te nemen. Het voorval heeft hem geestelijk misschien nog wel dieper geraakt dan li chamelijk. Maar ook zonder on geval was zijn carrière, en daar mee die van Normaal, in een rustiger, beschouwender vaar water terecht gekomen. „Die hoempa hoeft niet meer zo no dig", aldus Jolink. Omdat de show moet door gaan en het bedrijf moet blijven draaien, heeft het management van Normaal snel gezorgd voor stand-ins voor de zanger-gita rist. Zijn slaggitaar-partijen worden waargenomen door de 23-jarige Hallenaar Robert Co- lenbrander, zijn rol als zanger- /gangmaker is nu in handen van de ruim tweemaal zo oude Willem 'Opa' Duijn, die in de ja ren zeventig beroemd werd als helft van het duo Mouth en MacNeal'. „Voor mij is dit de muzikale vut. Het zijn mijn laatste scheuten", aldus Duijn. Normaal-nieuwe stijl staat ovet; een week alweer op de planken en het is zelfs de bedoeling dat de groep in deze samenstelling een single uitbrengt. Middagdutje In de nacht van 9 op 10 april raakte Bennie Jolink ernstig ge wond bij een auto-ongeval. Zijn linkerelleboog was op diverse plaatsen gebroken en het zou nog wel even duren voordat hij zijn arm weer optimaal kon ge bruiken. Vandaar dat binnen een paar dagen een vervangen de gitarist was gevonden in de persoon van Colenbrander. Als zanger zou Jolink waar schijnlijk op koninginnedag al weer zijn rentree maken. Drie dagen voor de nationale feest dag kwam het bericht dat er complicaties waren opgetreden en dat Jolink voor onbepaalde tijd afstand nam van het optre den. Boosdoener is een infectie aan de wond in de elleboog. Omdat de groep Normaal midden in een tournee zat en van het bedrijf Normaal tiental len mensen leven, ging mana ger Martin Jansen koortsachtig op zoek naar een zanger. Die werd gevonden in de persoon van Willem ('Big Mouth') Duijn, iemand die in ieder geval gek genoeg is om Jolinks rol als fr ontman van het rauwdouwers orkest Normaal waar te nemen. Bennie Jolink verdeelt zijn tijd nu tussen zijn bed, het Slinge- land-ziekcnhuis in Doetinchem en de Normaal-studio in Zei- hem. „Drie keer per dag word ik in het ziekenhuis behandeld. Twee maal wordt de wond ge spoeld en eenmaal krijg ik the rapie. Tussendoor doet opa een middagdutje. Officieel heb ik geen hersenschudding, maar de grijze massa heeft toch een be hoorlijke opdonder gehad. Los daarvan voel ik constant de pijn in mijn elleboog", vertelt Jolink terwijl hij met een imbussleu- teltje aan zijn kunstmatige ge wricht schroeft. „Het enige wat me overeind houdt zijn de kleine vorderin gen die ik elke dag maak. Dat ik mijn arm weer twee centimeter verder kan buigen. Gisteren kon ik voor het eerst weer een gi taarakkoord pakken. Dat was echt een overwinning." Jolink zegt dat hij door het ongeluk is veranderd, rustiger is geworden. Maar ook vóór het ongeluk was al een kentering te merken in de muziek van Nor maal en in de manier waarop de groep naar buiten treedt. Normaal was altijd een band die op de elpees juweeltjes van bluesnummers, stevige rockers en af en toe aangrijpende balla den bracht. Maar ieder jaar werd er minstens één hoempa- deun met veel bier en blote tie ten uitgebracht. Die nummers werden steevast hits en ze heb ben Normaal dan ook geen windeieren gebracht. De laatste tijd verdwenen de hoempa en de platvloerse humor een beetje naar de achtergrond. Enthousiast Jolink: „Op een gegeven mo ment is het geen kick meer om schuttingwoorden te gebruiken. Die serieuze dingen deden we altijd al, maar nu kiezen we daar nog duidelijker voor. Dat zal op de nieuwe cd ook te ho ren zijn. Wat overigens niet in houdt dat er nu ineens geen hu mor meer in onze muziek zit. De humor blijft ons handels merk." Willem Duijn was niet op de hoogte van de muziek van Nor maal. „Nee, ik had er nog nooit naar geluisterd", aldus de gebo ren Haarlemmer. Om dit hiaat weg te werken werd Duijn, meteen toen bekend was dat hij zou gaan zingen, voorzien van een stapel cd's. Jolink was blij toen hij Duijns reactie op de cd's hoorde. „Hij was laaiend enthousiast over nummers als Oost-West en De Ballade Van De Muzikant, en dat soort nummers ligt mij ook het meest na aan het hart. Die nummers kan hij ook zin gen. Willem moet niet aanko men met boerenprotestsongs als Ik Bun Moar 'N Eenvoudi- gen Boer'nlul, dat is niet geloof waardig." Willem Duijn is er niet bang voor dat het Normaal-publiek hem als randstedeling niet zal accepteren. „Het gaat niet om de persoon, maar om de manier waarop je op het podium staat. Misschien dat de harde kern er wel moeite mee zal hebben, maar die zal waarschijnlijk ook wel begrijpen dat de band en dus ook Bennie op deze manier geholpen is." „Ik ben er tenminste gek ge noeg voor. Marco Bakker kan beter zingen, maar die is niet gek genoeg. Single Willem Duijn eist van platen maatschappij Phonogram dat Normaal in deze bezetting bin nen drie weken toestemming krijgt om een single op te ne men. „Komt dat niet voor el kaar, dan pak ik mijn biezen", is zijn resolute standpunt. Ik heb zeventien jaar bij de maat schappij gezeten, dus ik ken ze daar wel. Die hufters zijn in staat om alles wat leuk is dood te maken", foetert Duijn. „Mi chael Jackson hoeft z'n rits maar op en neer te doen en ze staan te buigen als knipmessen. Als die single er niet komt, ga ik stampei maken." De gezette grijsaard is niet bang dat hij het optreden met Normaal lichamelijk niet vol zal houden. „Dit is wel even twee keer drie kwartier rock 'n' roll. Maar toch, ik rook niet, ik drink niet en ik ga elke ochtend zwemmen, dus het moet kun nen. Als mijn stem het maar volhoudt." Bennie Jolink hoopt rond de kerstdagen zijn rentree op de bühne te maken. Eén van de eerste dingen die Jolink bij zijn terugkeer van plan is te gaan doen, is het alsnog uitbrengen van de kerstsingle, waar het af gelopen najaar al aan werd ge werkt. Het nummer gaat over de huichelachtigheid van men sen die rond de kerst mooie woorden uiten over vrede op aarde, maar ondertussen pas te vreden zijn wanneer de kalkoen op tafel staat. Bij die gelegen heid liet Jolink reeds weten waardering te hebben voor de bijbel en de persoon van Jezus. „Ik geloof niet in God, maar ik leef heel bijbels", stelt hij. „Er staan gewoon goede dingen in dat boek. Ik ben blij met mijn calvinistische opvoeding. Je ta lenten heb je gekregen om er mee te woekeren, niet om ze te laten versloffen. Dat spreekt mij wel aan. Ik heb ook meer res pect voor overdreven vrome mensen die heel principieel le ven, dan voor rooms-katholie- ken die er maar een slag naar slaan." Opeens is Bennie Jolink heel erg moe. Hij wankelt op zijn be nen, aan zijn gezicht is te zien dat hij aan het eind van zijn La tijn is. „Nu moet ik snel gaan zitten, anders krijg ik weer een waas voor mijn ogen. Voorlopig heb ik echt even niets meer te melden." ZOGEZEGD ,,Mijn produkten zijn gericht op de grote middengroep. Ik wil dat iedereen met zijn kont op mijn bank kan zitten." (Jan des Bou- vrie in Revu) ,,Geld is het slijk der aarde. Ab soluut waar. Maar wat kunnen er in de modder mooie bloemetjes staan." (Jos Brink in Privé) Acteren komt voort uit mijn ge voel van eenzaamheid." (Hilde van Mieghem in VARA TV-Magazi- ne) „Toen de Beatles uiteen vielen, voelde ik me alsof mijn leven voorbij was. Ik dacht, ik ben niets meer waard. Ik was er slecht aan toe. In mijn eigen ogen lag ik voor het eerst van mijn leven op de schroothoop. Het was gewoon het idee, de vre selijke teleurstelling dat ik voor niemand meer van enig nut was. Het was een hol, leeg gevoel dat dreunde door mijn ziel." (Paul McCartney in Revu) Ik zou dolgraag een concert in de Grand Canyon geven. Of op de bodem van de zee of hoog in de lucht. Als ze me nu bellen om naar Nieuw-Guinea te gaan of om in een Japanse onderwaterstad op te treden, dan ga ik meteen. Het is toch het realiseren van je jongensdromen." (Ad Visser in Story) „Kijk, 98 procent van de vrou wen die aan vraatzucht leiden, is als kind seksueel misbruikt. Ik wilde dik zijn om mezelf te be schermen." (Roseanne Arnold in VARA TV-Magazine) „Ik kon via Studio Sport een plaats krijgen op de perstribune voor de EK-finale van 1988, maar ik kocht op de zwarte markt een kaartje voor 500 mark. Het is veel leuker om zo'n wedstrijd tussen Oranje-aanhangers te vol gen. Vlag in de hand, pet op het hoofd en lekker dronken wor- hilversum gpd Op de redactie van het NOS Journaal houden ze wel van een gokje. Als straks in juli het wie- lerpeloton in de Tour de France de benen weer laat ronddraai en, zitten de redacteuren van het Journaal aan de buis ge kluisterd om te kijken of ze de juiste namen op hun Tour-toto hebben ingevuld. Maar ook het economische blok van het Tien uur-Journaal wordt met meer dan normale aandacht gevolgd. Toen de Golfoorlog uitbrak en de beurskoersen duikelden, be sloot de redactie een beleggers clubje in het leven te roepen. „Het stelt niet veel voor hoor. Het is meer een geintje", legt Harmen Siezen uit. „Er doen ruim twintig mensen aan mee, die allemaal duizend gulden hebben ingelegd. Als er aanlei ding toe is stappen we in een fondsje." In 'Beljo' (beleggersclub Jour naal) zitten heel wat prominen te Journaal-figuren. Naast Har- men Siezen, doen onder ande ren Joop van Zijl, Henny Stoel, Haye Thomas, Michiel Bersse- brugge en Herman Dirk aan het beursspelletje mee. Deze week was het feest. Philips deed het goed en Siezen en de zijnen be sloten om de winst te incasse ren. „Die zeshonderd gulden heb ben we inmiddels weer in iets anders gestoken. In zo'n geval leg je je oren te luisteren bij je Michael Douglas een verward man. den." (Frank Snoeks in VARA TV- Magazine) „Hoezeer ik lan McShane vak matig ook bewonderde, die ado ratie werd juist in die tijd over schaduwd door onze relatie die soms echt weerzinwekkend kon zijn. Hij was in die periode nooit 'clean', altijd dronken of stoned. Daardoor heeft onze verhouding ook nooit een eerlijke kans gekre gen." (Sylvia Kristel in Privé) „Heel Nederland kent me als Pe ter uit 'Goede Tijden, Slechte Tij den', maar als het aan mij ligt kunnen ze me ooit nog eens zien als cowboy of musicalzanger. En mijn ambitie verder? Volgend jaar een Oscar winnen...." (Anto- nie Kamerling in Veronica) „Ik ligcpnstant met mezelf over- economische redactie en bepaal je na rijp beraad het nieuwe avontuur. Soms gaat het goed, soms sla je de plank mis. Alles bij elkaar geteld, zitten we nog aan de goede kant van de lijn." Siezen werd als voorzitter ge strikt vanwege zijn verdiensten met de Tour-toto. „Dat doe ik dit jaar voor de elfde keer. Dat is drie weken dikke lol. Vorig jaar deden er 125 mensen mee en hadden we 12.500 gulden in kas. Wie de juiste winnaar voor spelt krijgt een bedrag. Zo maak foto'archief hoop. Ik ben altijd in de war. Dat is een van de redenen waarom ik zoveel werk, om mijn eigen ver wardheid in een gestructureerd positief daglicht te stellen. Ik zie mezelf van juist naar fout gaan en van goed naar slecht en nooit is het antwoord in zicht." (Mi chael Douglas in Humo) „Ik ben het soort schilder dat verdient zelf te worden opgehan gen." (Mark Eyskens in Humo) „Gerard Joling is een mediahoer en die zal ook nooit in mijn pro gramma komen. Want hij weet dat hij mijn programma niet no dig heeft. En op de tweede plaats: het is zo'n ontzettende boerenlul. En dat zou bij mij in de show alleen maar tot uiting komen." (Paul de Leeuw in Humo) Harmen Siezen: „Het is meer een geintje." foto anp je de zomer een beetje span nend." Dat element voert ook de bo ventoon bij de beleggingsesca pades van het Journaal. Maar een enkele keer raken de ge moederen verhit. Zo heeft de club een blauwe maandag be legd in Koninklijke Olie. Maar kon dat wel, gezien Zuid-Afrika? Toen er met winst van Shell af scheid kon worden genomen, hoefde men niet lang na te den ken. „Het moet een geintje blij ven." STRIPS BOLLEBOOM BOES Zanger John Denver heeft zijn publiek een boodschap te vertellen John Denver. Hij zou in april komen, maar liet verstek gaan. Deze maand komt hij écht. Aanstaande zondag treedt de zanger op in Ahoy in Rotterdam. On langs was hij heel even in Nederland voor televisie-opnamen van het pro gramma van Ursul de Geer. Een paar jaar lang is het stil geweest rond de zanger. Nu is er een nieuwe plaat. Is dat de reden van zijn huidige toernee? Denver: „Nee, eigenlijk niet. Ik geloof niet dat ik mijn platen hoef te promoten. Ik zie de optredens meer als een gelegenheid om het contact te on derhouden met m'n publiek. Dat vind ik nodig, want ik heb het een paar jaar druk gehad met andere dingen." „Al zo'n vijfentwintig jaar houd ik me bezig met het milieu. Ik ben nauw be trokken bij The Educational Environ ment Foundation. De laatste jaren is de zorg om het milieu een kwestie gewor den waarmee miljoenen mensen zich bezighouden. Dat betekende dat ik op eens veel uitnodigingen kreeg om lezin gen te houden, om op te treden. Ik ben daarop ingegaan. Want, ik ben, en dat bedoel ik niet arrogant, op een gegeven moment een beroemdheid geworden. Dat brengt met zich mee dat mensen naar je luisteren. Ik vond dat ik van die omstandigheid gebruik moest maken om een bijdrage te leveren aan een bete re wereld." Natuur „Ik was gemotiveerd genoeg. Daarbij spelen ervaringen uit m'n jeugd een gro te rol. Mijn vader zat bij de Amerikaanse luchtmacht en moest veel reizen. Ik had weinig gelegenheid om veel duurzame contacten op te bouwen..Eigenlijk had ik twee vrienden op wie ik kon bouwen: m'n gitaar en de natuur." „Ik heb ruimschoots de gelegenheid gehad dingen in de natuur te observe ren: de oorzaken, de gevolgen, die soms desastreus waren. Ik heb ook, in het foto roland de bruin „Veel mensen hebben het idee dat het nooit meer goed komt, niet met de we reld in het algemeen en niet met hun ei gen wereld in het bijzonder. De recente rellen in Los Angeles en aansluitend de rellen in andere steden in de Verenigde Staten hadden voorkomen kunnen wor den. Er is van Verschillende kanten ge noeg voor gewaarschuwd. Maar kenne lijk. de geschiedenis bewijst het steeds opnieuw, zijn waarschuwingen niet ge noeg. Er is eerst een crisissituatie nodig voordat maatregelen worden genomen, althans overwogen." „En dan draait het vaak uit op lap werk. Ik ben van mening dat je de zaak bij de wortel moet aanpakken: bij de jeugd. Zorg voor scholing. Geef ze verder wat andere dingen mee. Eigen inzichten, bijvoorbeeld dat ieder mens uniek is en er trots op mag zijn dat hij of zij een ei gen bijdrage aan de wereld kan leveren." John Denver: „Ik had twee vrienden op wie ik kon bouwen: m'n gitaar en de natuur." klein weliswaar, ontdekt dat je sommige gevolgen kan voorkomen, als je weet hoe het proces van de natuur in elkaar zit." „Toen bleek dat ik kon zingen, dat muziek mijn richting was en dat ik daar mee bekendheid kreeg, heb ik dat be schouwd als een kanaal om de natuur onder de aandacht van mensen te bren gen. Je zult in mijn liedjes ook steeds verwijzingen naar de natuur vinden. Neem The Windsong'. Dat is in z'n ge heel een ode aan 'de godin die als eerste de kunst van het vliegen beheerste.' Maar in andere liedjes zijn er, in losse zinnen, voorbeelden genoeg te vindon." - Eigen ervaringen als basis van je tek sten. Werk je zo? „Je kan toch niet anders? Althans, ik niet. 'Different directions' gaat over sommige relaties. Hoe het mogelijk is dat de buitenwereld verwacht dat je sa men tot het eind een en hetzelfde pad aflegt, als je beiden op een ander wegge tje zit. De uitdrukking 'uitersten trekken elkaar aan' is dan een holle kreet. Vreemd genoeg heb ik dat lied geschre ven voordat mijn laatste echtscheiding een feil was. Misschien had ik een voor gevoel." „Langzamerhand leer je in het leven. En doordat ik die bevindingen in een songtekst kan vatten en het bovendien via de plaat kan verspreiden, kan ik mensen bereiken. Mocht ik op zo'n ma nier mensen tot het inzicht kunnen brengen dat ze met bepaalde gevoelens niet alleen staan, dan geeft me dat vol doening. Ik heb me nooit verbeeld de wijsheid in pacht te hebben. Het enige dat ik voor mezelf hoop is dat ik bepaal de fouten die ik heb gemaakt niet zal herhalen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12