Kunstverkoop musea aan banden Cultuur&Kunst Erensprijs voor Komrij Finalisten aangewezen voor Liszt-concours Kuipers laat toeschouwer bewegen Bavo Galama loopt vast Maarten 't Hart ziet af van roman over AKO-jury Directiekeet architect J.J.P. Oud nagebouwd Prado raakt 'Guernica' van Picasso toch kwijt WOENSDAG 20 MEI 1992 REDACTIE •CEESVANwOORE* Minister legt regels voor aan Tweede Kamer RECENSIE WUNAND ZB 1ST RA 'Iets met een kist', sotoprogramma van en door Bavo Galama Regie Peter Verburgt Gezien 19/5, LexJse Schouwburg Rijksmusea mogen alleen dure kunstwerken verkopen indien ze met de opbrengst een betere collectie opbou wen. I .outer verkoop voor het geld mag niet. Ook moeten de te verkopen werken eerst aan Nederlandse gegadig den worden aangeboden. Pas daarna komen buitenland se aan de orde. Cultuurminister d'Ancona schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. den haag gpd De minister heeft op dit niet altijd zeggenschap o\ dere overheden. Zij heeft even- kunstwerken werkopen wel goede hoop dat die het van is vastgesteld dat die Kindertekeningen uit Djokjakarta delft Het Legermuseum in Delft toont van 23 mei tot en met 13 september ongeveer zestig kindertekeningen. Alle hebben als onderwerp de bezettting van Djokjakarta door de Nederlandse troepen. De tekeningen behelzen de periode van december 1948 tot eind juni 1949. De tentoonstelling is afkomstig uit het Dulla- museum in Solo. Het vormt een unieke getuigenis van vijf Indo nesische kinderen over de bezetting en bevrijding van Djokja. Poëzie om naar te kijken utrecht* Het Centrum Beeldende Kunst Utrecht presenteert van 23 mei tot en met 20 juni de tentoonstelling "Visuele Poëzie: 6 Nederlandse expressionisten'. De expositie omvat werk van Ka- rel Appel, Eugène Brands, Ger Lataster, Lucebert, Jan Sierhuis en Ad Snijders. Toegang 17,50 gulden. 'De Zucht' gaat niet door leiden De solovoorstelling 'De Zucht', die Theo Frans van het Muztheater vrijdag 22 mei in de Leidse Schouwburg zou geven, gaat niet door. Theo Frans heeft zijn enkel gebroken. Maastricht Gerrit Komrij (48), de in Portugal woonachtige Neder landse schrijver, heeft van de provincie Limburg de driejaarlijkse Frans Erensprijs gekregen. Dat is gisteren door een woordvoerder i het provinciebestuur bekend gemaakt. De literatuurprijs is ver noemd naar de Limburgse literator Frans Erens. De jury had Komrij voorgedragen, omdat het werk van Komrij uitmunt in kwaliteit en veelzijdigheid. Zij waardeert vooral zijn virtuoos taalgebruik, zijn te gendraadsheid en zijn spitsvondigheid. De Frans Erensprijs, groot tienduizend gulden, zal op 12 december aan Komrij worden uitge reikt in het provinciehuis in Maastricht. Eerder kregen Kees Fens (1986) en Anton Koolhaas (1989) de Limburgse prijs, archieffoto loek zuyderduin utrecht gpd Het derde Internationaal Franz Liszt Pianoconcours 1992 gaat zijn eindfase in: de finale heeft vrijdag- en zaterdagavond plaats. Gisteravond, na het ein de van de tweede speeldag van de halve finale, stelde de jury vast welke kandidaten tot de fi nale in het Utrechtse muziek centrum Vredenburg zijn toege laten. Vrijdagavond zullen dat zijn (in volgorde): Zbigniew Raubo uit Polen, Naoyo Seino uit Ja pan en Sergey Pashkevich uit Ruslafid. Zaterdagavond Evelina Borbély (Rusland), Thomas Ha- berlah (Duitsland) en Evelina veel mogelijk zul- rijksbeleid len volgen. De minister kan wel ingrijpen andere overheden Nederland onmisbaar en niet te vervangen zijn. Over een verbod tot verkoop door de minister wordt in dat geval een eindoor deel geveld door de Raad van State. De minister heeft inmiddels een commissie van de Raad voor het Cultuurbeheer bereid gevonden om eventuele ver- koopvoorstellen van andere overheden te toetsen. Particu liere musea die een voor Neder land onmisbaar en niet te ver vangen werk naar het buiten land willen verkopen, kunnen ook niet zomaar hun gang gaan. De minister kan aan de hand van een spoedprocedure het betreffende werk op een lijst van beschermde kunstwerken zetten en zo alsnog verkoop te genhouden. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) gaat in grote lijnen akkoord met voorstel van d'Ancona, zij het zonder enthousiasme. Volgens de VNG is de discussie tussen de Kamer en de mïhister niet nodig omdat in de praktijk blijkt dat de problematiek gering is. De gevallen waann plannen van lagere overheden bestonden om dure kunstwerken te verkopen naar het buitenland zijn op de vinger van een hand te tellen geweest, aldus de VN( i. De VNG concludeert hieruit dat de gemeenten en provincies blijkbaar zelf heel goed in staat zijn om verantwoorde besluiten te nemen. In tegenstelling tot de minister vindt de VNG dat het rijk ook de consequenties moet trekken wanneer het heeft geoordeeld dat een kunstwerk niet naar het buitenland mag worden verkocht. Het rijk moet zo'n kunstwerk dan zelf aanko pen. aldus de VNG. De minister wijst dat af. De kwestie kwam vorig jaar in de belangstelling toen directeur Rudi Fuchs van het Gemeente museum in Den Haag het plan lanceerde om twee werken van Picasso te verkopen. Enkele ja ren geleden wilde het gemeen tebestuur van Hilversum een werk van Mondriaan verkopen om de begroting te spekken. De toenmalige cultuurminister Brinkman hield dat tegen. Expositie perspex objecten in Art Acrylaat beeldende kunst recensie martine ballast Expositie: perspex objecten van Han Kui pers Te zien tot 14 juni, wo tot za van 12 00-17.00 uur en de 1ste zondag van de maand. Galerie Art Acrylaat, Nieuw - straat53a, Leiden. Om de perspex objecten van Han Kuipers goed te zien, dien je je als toeschouwer te ver plaatsen in de ruimte. Als je links voor het transparante ob ject Blauw/geel/roze staat en je kijkt naar rechts, dan zie je roze vlakjes afgewisseld met gele vlakjes. Ga je rechts voor het zelfde object staan en je kijkt naar links, dan zie je blauwe vlakjes afgewisseld met gele. Deze beweeglijkheid wordt van de toeschouwer geëist. „Hij dient te bewegen, een onder deel van het kunstwerk te zijn. De paradox te ondergaan", al dus Han Kuipers. Het object Blauw/geel/roze is drie fneter lang en smal. Het hangt horizontaal aan een muur. Het perspex is geslepen waardoor speciale optische ef fecten ontstaan. Op een ingeni euze manier zijn de kleuren aangebracht. Het is moeilijk te ontdekken waar ze zich nou precies bevinden. Water Het object Geel/blauw staand is iets makkelijker te doorgron den. In de twee meter hoge rechthoekige, doorzichtige zuil zijn twee wanden schuin op el kaar gezet. Als je recht voor de zuil staat, zie je links een gele en rechts een blauwe wand. Ook hier dien je je als toeschouwer te verplaatsen om het werk vol ledig te doorgronden. Van elke kant af bezien heeft het werk een totaal eigen karakter. De zuil is gevuld met water dat een spiegelend effect geeft. Het intrigerende in het werk van Kuipers zit in de tegenstrij digheid. De tegenstrijdigheid van het gebruik van een materi aal als perspex in combinatie met papier, water en condens. Als toeschouwer wil je begrijpen hoe de ingenieuze objecten in elkaar zitten en hoe de effecten ontstaan. Als spannende puz zels die je per se op wilt lossen. Kamertjes Han Kuipers was in 1968 met zijn opleiding klaar. Wat hij daarvan vooral onthield was het begrip 'zicht hebben op'. Van daaruit ontstonden grote beel den met een zichtbaar kamertje in hoofd of hart. De kamertjes werden hoofdzaak en de figura tie verdween. In het nieuwe materiaal perspex verdwenen de objectieve informatie en werden eendagsvliegen duur zaam gemaakt. Een stuk papier bijvoorbeeld werd ontdaan van zijn tijdelijke waarheid door het in perspex objecten te verwer ken. Kortom intrigerend werk, de moeite van het bestuderen waard. van de voorstelling hangt des ondanks voor het grootste deel af van de kwaliteit van het ver haal zelf. En die laat nu juist te wensen over. Na een enigzins mat begin werkt de verteller naar een ont knoping toe die verrassend had moeten zijn. Het is een variant op het thema van identitcitsver warring. Iemand anders geeft zich voor Bavo Galama uil. en zelf wordt hij door niemand meer (niet door zijn vrouw, zijn vrienden, zijn moeder enz.) als zodanig herkend: behalve door zijn - wegens zijn matige pianis tieke kwaliteiten Pieter van Vol lenhoven genoemde - cavia. Om dat alles achteraf als droom af te doen. ia een al te gemakkelijke truc Dat zag Ga lama zelf ook wel in. en hij zegt het zelfs met zo veel woorden tijdens de voorstelling. Helaas heeft hii zich met en in dit ver haal klem gezet. Nauwelijks heeft hij namelijk een alterna tief te bieden - hij wil ons laten geloven: misschien denken jul lie als toeschouwers wel ten on rechte dat je een hele avond naar een zekere Bavo Galama hebt zitten kijken. Tja. bij zo'n ontknoping zakt de hele voor stelling tenslotte als een kaar- tendoosje ineen, en ie voelt je niet eens op een leuke manier bij de neus genomen. Ook de tweede theatersolo van Bavo Galama valt onder de noe mer 'cabaret'. Dat kan zonder meer. omdat 'cabaret' de laatste jaren een zeer weids begrip is geworden, en een verhaallijn als structuurelement van een caba retprogramma eerder regel dan uitzondering was. Voor alle duidelijkheid echter is lets met een kist' van Bavo Galama beter met solotoneel te vergelijken. Hij houdt dan wel conference-achtige terzijdes en maakt hier en daar een toespe ling op de actualiteit, al vallen een opmerking over het hondje van de koningin en andere flau witeiten daar eigenlijk buiten. Het sterkst daarentegen is Galama als verhalenverteller, en het spelend vertellen van zijn verhaal staat ongetwijfeld op de voorgrond. Moeiteloos zet hij binnen dat gegeven in een han domdraai enkele personages neer. Een prachtig vooibeeld Is het Marsmannetje dat met be hulp van een groen lichtje per fect overkomt. Al speelt en vertelt Bavo Gala ma nog zo boeiend en profes sioneel. de overtuigingskracht leiden cees v De objecten van Han Kuipers hebben van elke kant af geziei eigen karakter. Het Intrigerende zit in de tegenstrijdigheid. man over dit onderwerp is dus van de baan." „Wat ik erg aardig vond, is dat we in de kluis van de Neder- landsche Bank hebben zitten te vergaderen. Die Duisenberg - dat is een slimme en handige Voorzitter. Daar heb ik respect Medejurylid F.lrud Ibsch toonde zich vorige week nogal gepikeerd over t Harts uit spraak dat in geen geval een Belg de AKO-prijs zou mogen winnen, 't Hart: „De inzendin gen uit België waren niet zo goed. Dus dat speelde helemaal niet. Maar ik vind wel dat wc de Belgen erg verwennen, Moet Je eens kijken hoeveel Nederland se prijzen naar Belgen gaan. Maar wij zien hiër nooit iets van een Belgische prijs. Tegenwoor dig kunnen de Belgische schrij vers ook aanspraak maken op het Nederlandse Fonds voor de Letteren. Het zou interessant zijn om in de gaten te houden hoeveel Nederlandse schrijvers straks iets krijgen van het Belgi sche letterkundige fonds." Maarten 't Hart ziet af van zijn voornemen een roman te schrijven over zijn werkzaam heden als jurylid van de AKO- Literatuurprijs 1992. De schrij ver kondigde anderhalve week geleden aan dat er wel stof voor een roman in de wederwaardig heden van de jury zou zitten. Tijdens de prijsuitreiking, vorige week dinsdag in het Amster damse hotel The Grand, ont brak hij opvallend. De schrijver heeft zich verke ken op de bruikbaarheid van zijn ervaringen als jurylid. „Het was jammer dat er na onze be slissing zo weinig gekrakeel ont stond, zoals dat in 1991 wel het geval was. In de praktijk is het eigenlijk allemaal van een leien dakje gegaan. Iedereen was het achteraf met onze keuze voor Margriet de Moor eens. Dat was dus niet spectaculair. En ik had ook echt barstende koppijn tij dens de avond van de uitrei king, maar niemand schijnt dat te geloven. Maar goed, de ro- BOUWKUNST' Vorontzova (Rusland). Elke fi nalist zal een groot werk met or kest van de naamgever van het concours moeten spelen, als mede een grote parafrase van een Verdi- of Wagner-opera. Het Radio Symfonie Orkest staat op beide avonden onder leiding van Jan Stulen. De NOS zal op Radio 4 en Nederland 3 rechtstreeks uitzendingen ver zorgen. Bestuursvoorzitter Eugène de By deelde gisteravond mee dat in totaal 6700 belangstellenden de beide voorronden en halve finale van het derde Liszt-con cours hebben bijgewoond. Een nieuw bezoekersrecord, zo con stateerde hij monter. In Sassenheim is een re constructie opgeleverd van de uit 1923 daterende directiekeet van architect J.J.P. Oud (1890-1963), één van de grootste architecten uit de eer ste helft van deze eeuw. AKZO Coatings heeft, ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de verffirma Sikkens, architect Wytze Patijn gevraagd om, aan de hand van originele bouwte keningen en kleurenschema's, een replica te bouwen van het in 1938 verdwenen gebouwtje. De keet op het bedrijfsterrein van Sikkens krijgt een functie als documentatiecentrum voor de Sikkens Foundation. Deze stichting, in 1959 in het leven geroepen, kent onder meer prij zen toe aan kunstenaars vanwe ge hun kleurgebruik. Het originele 'keetje van Oud' stond in Rotterdam, in de wijk Oud-Mathenesse, waar archi tect Oud zijn zogeheten Witte Dorp realiseerde. De opvallend gekleurde bouwkeet geldt als representatief voor de opvattin gen van het Nieuwe Bouwen en de kunstenaarsgroep De Stijl. Geometrische vlakken en vor men, en het toepassen van pri maire kleuren (rood, geel en blauw) zijn kenmerkend voor deze beweging waarvan, behal ve Oud, ook Theo Van Does burg, Gerrit Rietveld en Piet Mondriaan deel uitmaakten. Oud was goed bevriend met Theo van Doesburg. Ze kenden elkaar uit Leiden waar Oud woonde voor hij naar Rotter dam vertrok. In 1917 richte Van Doesburg, in Leiden, het tijd schrift De Stijl op. In het eerste nummer (1917) schreef Oud: „Op nachtelijke wandelingen door Leiden bespraken Van Doesburg en ik tot in het onein dige de problemen van de nieu we stromingen in de kunst. Hij schilderde en dichtte. Als archi tect interesseerde ik me voor al les wat er op het gebied van de moderne kunst aan de gang was, omdat ik aanvoelde dat er op het gebied van de architec tuur ook zoiets te gebeuren stond." In de omgeving van Leiden werkte Oud samen met Van Doesburg aan zijn eerste, nog tamelijk conventionele, projec ten: het vakantiehuis De Vonk in Noordwijkerhout en villa Al- legonda in Katwijk. In 1918 trad hij in dienst van de gemeente Rotterdam. Ook het Witte Dorp in deze stad was nog conventio neel, al was het niet meer uit bajesteen opgetrokken. Oud haatte baksteen in die tijd. „Baksteen is de dood voor alles en verpest mij ieder uur van de dag", schreef hij ooit aan Van Doesburg. In het Witte Dorp mocht hij gevelpleistering toe passen en zijn streven naar hel dere architectuur, zonder oma- menten, gestalte geven. De schuine daken waren de enige concessie die hij moest doen. Maar, aan het ontwerpen van een directiekeet kon Oud pas echt ziin hart ophalen. Voor het eerst slaagde hij er in de zuivere esthetiek van De Stijl in praktijk te brengen: een puur kubistisch gebouwtje, bestaande uit een verzameling vlakken en volu mes, strak en streng, in de kleurschakering van Mondri- Dorp en keet werden een mijl paal in de geschiedenis van de moderne bouwkunst. Een uni cum is evenwel, en door de on derhavige reconstructie min of meer bezegeld, dat de bouwkeet feitelijk van nog groter architec tonisch belang wordt geacht dan het Witte Dorp, dat enkele jaren terug kon worden ge sloopt. De oorspronkelijke directiekeet heeft het overigens ook niet lang uitgehouden. In 1938 werd het gebouwtje gedemonteerd en tijdens de oorlogsjaren ver dween het in de kachel. De re constructie van het 'keetje van Oud' op Sassenheim.se grond, enkele jaren nadat in Rotterdam ook al café De Unie werd nage bouwd, wordt natuurlijk met gemengde gevoelens bekeken. Voor de één is het pure nep dat bovendien niet thuis hoort in deze contreien. Voor anderen is het een passend eerbewijs aan één van de grootste Nederland se architecten in een regio waar hij zijn eerste bijdragen leverde aan de ontwikkeling van de mo derne bouwkunst FOTO HIEL CO KUIPERS MADRID RUUD PI WTT Het wereldberoemde schilderij 'Guernica1 van Pablo Picasso komt definitief in het Ma dffleene museum voor moder ne kunst. Rcina Sofia, te han gen Del heeft de raad van toe zicht van het eveneens in Ma drid gevestigde Prado Museum gisteren besloten. Daarmee komt een einde aan een lange discussie over de uiteindelijke bestemming van de 'Gucmica' Nu nog hangt het schilderij van Picasso in een dépendance van het Prado Museum in het Rctiro Park. maar «i«- |peinN regering had al enkele jaren ge leden laten weten dat cr naar een definitieve bestemming voor het kostbare schilderij zou worden gezocht. Volgens minis ter van cultuur, lordi Sole Tura bekend, moet dat Reina Sofia Museum zijn. Hoewel dit musw um al bijna twee jaar open is, zal pas volgende maand voor het eerst hel eigen kunstbezit worden getoond. F.n daartoe bebooH ooi de XKionka' meent de Spaanse regering. tycasso schilderde het grote doek in 1937 voor het Spaanse paviljoen van de Wereldten tonstelling van Parijs. Het is zijn verbeelding van het bom bardement op het Bavkischc stadje Guernica door de Duitse Luftwaffe. Bij dit bombarde ment van 26 april 1937 kwamen meer dan duizend mensen om het leven. Picasso gaf de Guernica daar op m bramen en het Mum um voof Moderne KunettnNi m York. Wel liet hij het schilderij aan de Spaanse staat na. maar onder de voorwaarde dat hei niet naar Spanje zou worden overgebracht voordat de demo cratie zou zijn hersteld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11