Ook Reve-schilderijen op veiling Schoonheid en geweld op prenten Yoshitoshi Tweede Gouden Palm voor August Cultuur Kunst Een doodvermoeide Bach Thessaloniki culturele hoofdstad 1997 Stalen ringen om de Toren van Pisa gelegd DINSDAG 19 MEM 992 Hoogtepunten animatiefilm leiden De Leidse filmproducent Nico Crama verzorgt woens dagavond 20 mei een inleiding over de hoogtepunten uit de ge schiedenis van de animatiefilm. Filmfragmenten illustreren deze lezing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest, aanvang 20.15 uur. Ivo de Wijs in Literair Café alphen aan den run» Cabaretier, schrijver, presentator en verteller Ivo de Wijs treedt donderdagavond 21 mei op in het Alphense Parktheater. De Wijs schreefonder meer voor het programma 'Tussen Zomer en Winter' van Jasperina de long. Aanvang 20.30 Aquarellen in Stevenshof leiden Landschappen, stillevens en bloemencomposities van Hetty Immink-Coesel zijn tot eind augustus te zien in de biblio theek Stevenshof. Hetty Immink legt zich vooral toe op de kunst van het aquarelleren. Hugo Claus centraal leiden De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde wijdt za terdagmiddag 23 mei aandacht aan het werk van Hugo Claus. H. Brems spreekt over zijn poëzie, G. Wildemeersch over het toneel van Claus (vooral het stuk Vrijdag), terwijl G. Raat de romans en verhalen van de Vlaamse auteur belicht. De bijeenkomst begint om twee uur in het Academiegebouw, Rapenburg 73. muziek recensie monica schiks Lustrumconcert door het Barokensemble Voorschoten o.l.v. Malcolm Davies Wer ken van Vivaldi en Bach Soliste: Berdien van Bemmel. fluit Gehoord op 16/5 in 't Kruispunt. Voorschoten. Het Barokensemble heeft hard moeten werken om in krap twee maanden tijd een vrijwel geheel nieuw programma meester te worden. Voor ama teurs die zich alleen in hun vrije tijd op de muziek kunnen toe leggen, betekende dit natuurlijk een geweldige uitdaging. Naar mijn idee was het echter te hoog gegrepen. Op het eerste gehoor kwamen alle noten goed op hun plaats terecht en werd er, op enkele inzetten na, behoorlijk eensge zind en zuiver gespeeld. Ook de intentie van de muziek kwam in veel gevallen over; het ope- ningswerk van Joh. Fischer, een aaneenrijging van diverse ba rokke dansritmes, was daar een goed voorbeeld van. Bovendien werd het programma opge fleurd door het voorbeeldige optreden van de fluitiste Ber dien van Bemmel. Maar wat het feestelijk hoog tepunt van het programma had moeten zijn, de tweede orkests uite van Bach, klonk uiteindelijk vermoeid alsof men niet meer de nodige aandacht kon op brengen. Misschien was het ook de nogal vermoeiende akoestiek van de kerk die de spelers hin derde. Niet alleen de strijkers klanken, ook de woorden van Malcolm Davies, de dirigent, dreigden in elkaar over te vloei en, zodat de korte verhaaltjes over de componisten niet even helder te volgen waren. De Sinfonietta van de compo nist Jensen was vanwege het ro mantische idioom een verras sing in het achttiende eeuwse programma. De luisteraar ver moedde wel hoe het uiteindelijk moest gaan klinken, maar de voorbereidingen leken me nog in volle gang. Een maand later zou het hetzelfde lustrumcon cert waarschijnlijk tot grotere tevredenheid hebben gestemd. Verkoop brieven Polak woensdag bij Burgersdijk Niermans De 481, inmiddels legendarische, brieven van uitgever Johan Polak aan Gerard Reve komen morgen bij het Leidse veilinghuis Burgersdijk Niermans onder de ha mer. 'De collectie J.S.', zoals de veilingstukken naar Re- ve's partner Joop Schafthuizen zijn genoemd, bevat daar naast brieven en briefkaarten van onder anderen Harry Mulisch, Heere Heeresma, Renate Rubinstein, Jaap Har ten, Simon Carmiggelt, A. Roland Holst, Harold Pinter en William Burroughs. Een deel van dit werk is zakelijke cor respondentie. Drie schilderijen die de Leidse kunstschilder Aldert Koop naar het werk van Gerard Reve maakte, maken ook deel uit van de collectie. Ze dateren uit 1972 en worden ingezet op 2500 gul den. Voor 3000 gulden gaat een portret van Reve's tweede moe der onder de hamer, gemaakt door Joseph Cals. Hij figureert onder de naam 'Jakhals' in Re ve's werk. 'De Heilige Maagd verschijnt aan Gerard Reve en zijn mede strijders in Korea' heet een van de schilderijen die Leidenaar Al dert Koop voor de volksschrijver maakte. Het sluit wonderlijk aan bij de kitsch die Reve in de jaren zeventig vaak niet schuw de. Afgelopen weekeinde zag Al dert Koop (63) zijn creaties te rug. „Dat vondük machtig leuk. Ik noemde ze in die jaren 'schoolplaten voor het nieuw katholiek-onderwijs. Nee, ik heb geen bezwaar tegen de veiling, ik ga wel even kijken." Koop maakte het eerste schil derij zonder dat hij Reve per soonlijk kende, later kreeg hij opdrachten. Het eerste heette 'De Gezegende Maagd Maria verschijnt vergezeld door de Goddelijke Drieëenheid bij het huis van Gerard Reve in Fries land'. Een derde schilderij kreeg als titel 'Gerard Reve leest voor uit 'Lieve Jongens' begeleid door blaasmuziek van Zijn Hei ligheid Paus Paulus VI' mee. De olieverfschilderijen staan in de catalogus voor 2000 tot 2500 gulden per stuk. Heeft Koop er zelf geld voor gekregen? „Nee, dat wilde ik niet, het was een hobby. Maar Reve kwam thuis bij mij voorlezen." Wie van roddel, achterklap en initieme onthulllingen houdt, werpe een blik in de brieven van uitgever Johan Polak aan Gerard Reve. Een vluchtige blik leert waarom Polak ze het liefst tot vijftig jaar na zijn dood niet gepubliceerd wilde hebben. Zo schreef hij in 1965: „Juist een plaatje in de krant gezien van het doodzieke aapje N. Wat een eng en en geposeerd mannetje, ik geloof dat hij tien jaar jonger is dan wij, Jezus, wat een lui op wielen." Een commentaar op Cees Nooteboom. Elders worden de gevolgen van seksuele escapades ten hui ze van Reve beschreven, als een vriend van hem 'platjes' blijkt te hebben en partners moeten worden gewaarschuwd. Carmiggelt De zes brieven en drie brief kaarten van Renate Rubinstein moeten 800 tot 1000 gulden op brengen. Zij schrijft op 3 maart 1983: „Ik woon wel alleen, maar ik heb een wederzijds bevredi gende liefde opgevat voor een Poolse edelman, die toch geen antisemiet is. Hij is uitgeweken, maar hij woont niet in Amster dam en is al getrouwd, zodat ik hem niet zo vaak zie. Ik ben wel al 53, maar ik zie er uit als 49 1/2 en hij is trouwens al bijna 71, wat geen bezwaar is als je van iemand houdt, vind ik." Dit 'Gerard Reve leest voor uit 'Lieve Jongens' begeleid door blaasmuziek van Zijne Heiligheid Paus Paulus VI'. Olieverfschilderij uit 1972 van Aldert Koop dat 2500 gulden moet opbrengen. foto henk bouwman moet wel een verwijzing naar haar relatie met de toen 70-jari- ge Simon Carmiggelt zijn. Ooit boterde het tussen Mu lisch en Reve, getuige een schrijven uit 1951. „Even een kaartje om je te vertellen dat ik Nieland (Reve's novelle Werther Nieland, red.) geboeid heb gele zen. Inderdaad vind ook ik het veel 'beter' dan De Avonden. Ofschoon mij in deze vorm vreemd, vind ik die magische praktijken donders goed ge bracht." Geen literair belang hebben de 'epistels' van twee wereldbe roemde Angelsaksische schrij vers. William Burroughs schrijft in 1962 en 1963 vanuit Parijs drie kleine getypte briefjes (200- 250 gulden), waarin hij Reve's engelstalige werkt prijst en hem in Marokko uitnodigt. De Britse toneelschrijver Harold Pinter complimenteert Reve op onge dateerd briefpapier van een ho tel in Düsseldorf met de verta ling van een zijner stukken (250-300 gulden). Opmerking verdient ten slotte het vToege werk van W.F. Her mans uit de collectie van wijlen vertaler Charles B. Timmer. Daaronder eigen beheeruit gaven van de poëziebundels Horror Coeli' (1945, 2000-2500 gulden) en 'Kussen door een rag van woorden' (1944, 1500-2000 gulden), een apart handschrift van het gedicht 'Horror Coeli' en eerste drukken van de ro mans 'Conserve" en 'De tranen der acacia's', veelal met op drachten aan Timmer. (Burgersdijk Niermans aan de Nieuwstceg 1 houdt haar halfjaarlijkse veilingdriedaagse van dinsdag- tot en met don derdagavond. I>e veiling van de Reviana begint woensdag om 19.00 uur.) amsterdam franqoise ledeboer De Japanse kunstenaar Tsukio- ka Yoshitoshi werd in 1839 in Edo, het huidige Tokio, geboren en overleed in 1892. Japan werd tijdens zijn leven na een isole ment van 250 jaar gedwongen de grenzen open te stellen. Het beleefde bovendien een bloedi ge burgeroorlog omdat de heer sende klasse niet zonder slag of stoot de macht uit handen wil de geven. In het Van Gogh-mu- seum blijkt Yoshitoshi's werk in de eerste plaats een spiegel van deze woelige tijd: de expositie is niet voor niets 'Schoonheid en Geweld'genoemd. De houtsnedes, tekeningen, boekillustraties en schilderin gen van Yoshitoshi die het mu seum in samenwerking met The Society for Japanese Arts pre senteert, druipen zelfs van het bloed. De kunstenaar heeft vele afgehakte hoofden, krijgshaftig verbeten gezichten en heldhaf tige zelfmoordenaars met ken nelijk genoegen neergezet in krachtige en kleurige composi ties. Zelfs de aan geweld gewen de 20ste eeuwse televisiekijker zal zich, wellicht met lichte hui ver, niet kunnen onttrekken aan de fascinatie die uitgaat van de ze vakkundig gepresenteerde tableaus. De kunstenaar leerde het vak van een van de belangrijkste meesters van Ukiyo-e prent kunst, Utagawa Kuniyoshi (1798-1861). Deze term bete kent vrij vertaald: 'scenes uit het voorbijgaande leven van alle dag'. Als elfjarige startte hij zoals gebruikelijk met kijken naar en kopiëren van het'werk van zijn meester. In 1853 mocht Yoshitoshi als veertienjarige zijn eetste eigen prent maken, maar pas na Kuniyoshi's dood ont wikkelde hij zich tot een artis tieke persoonlijkheid die de ou de tradities van de prentkunst een nieuwe invulling gaf. Zijn eerste successen oogstte hij in de jaren zestig met de se rie 'Honderd spookverhalen van China en Japan' en een reeks prenten over de levens van mo derne helden. Een mooi voor beeld is 'De zelfmoord van Seri- ki Tamigoro': Tamigoro heeft zichzelf net door het hoofd ge schoten en staat met openge sperde mond en vertwijfelde blik te wachten tot zijn lichaam 'Het Reigermeisje' van Yoshitoshi. het opgeeft, het bloed vloeit al rijkelijk. Yoshitoshi's produktie is tus sen 1869 en 1872 om nooit op gehelderde redenen (ziekte of geestelijke ineenstorting?) tot stilstand gekomen. Na een aar zelende nieuwe start in 1872, was hij in 1874 zijn crisis defini tief te boven. Met een veelzeg gende nieuwe kunstenaars- naam (Taiso, wat 'Grote Weder geboorte' betekent), leverde hij tot zijn dood een produktie die wijd en zijd werd verspreid dankzij de techniek van de houtsnede. Yoshitoshi leverde het ontwerp aan de houtsnijder, die vervolgens de voorstelling kleurgewijs in blokken sneed. De blokken konden vele malen worden gebruikt. Zijn populari teit was zeer groot, zodat de eerste oplage als negel binnen de kortste keren uitverkocht Het Van Goghmuseum toont FOTO RIJKSMUSEUM uit zijn laatste periode onder meer voorbeelden uit de series 'Spiegel van beroemde Japanse generaals' en 'Honderd gezich ten op de maan'. De maange- zichten worden algemeen als hoogtepunt van zijn kunste naarschap beschouwd. Hier geen bloed en gruweldaden, maar geruststellende tafereel tjes zijn het nooit omdat er al tijd een surrealistische sfeer hangt. Zo is Yoshitoshi's kunst tegelijk een spiegel van zijn ziel: gefascineerd als hij was door wreedheid, hebben vredige na tuurtafereeltjes hem nooit kun nen bekoren. (De expositie 'Schoonheid en Geweld' in het Van Goghmuse um (Paulus Potterstraat 7) duurt tot en met 28 juni. De openingstijden van het muse um zijn van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feest dagen van 13.00 tot 17.00 uur.) Arbeiders hebben gisteren twee stalen ringen om het on derste deel van de Toren van Pisa gelegd, als eerste onder deel van een project om te voorkomen dat de 800 jaar ou de, scheve Italiaanse toren omvalt. De ringen zijn bedoeld om de toren tijdelijk extra steun te geven. Uiteindelijk, zo is de bedoeling, moet de To- cannes pi eter van lierop De Deense familie August heeft tijdens het 45ste filmfestival van Cannes de show gestolen. Re gisseur Bille August, die in 1986 de Gouden Palm won voor Pelle De Veroveraar, veroverde gister avond deze prestigieuze trofee opnieuw. Dit keer voor Den Goda Viljan (De Beste Bedoelin gen), de film waarvoor Ingmar Bergman leverancier was van het script waarin de gepension- neerde Zweedse meester vertelt over het moeizame huwelijk van zijn ouders. Bovendien ging de prijs voor de beste actrice naar Pemilla August, de echtgenote van Bille August, voor haar rol als de moeder van Ingmar Bergman. De drie uur durende theaterver sie van Den Goda Viljan is voor Nederland aangekocht door Ci- nemien. De dubbel zo lange versie als tv-serie wordt ko mend najaar door de VPRO uit gezonden. Met die dubbele bekroning van deze Deens-Zweedse co productie zorgde de Cannes-ju ry toch voor een verrassing, hoewel de prijzen wel precies terecht zijn gekomen bij de films die het verdienden. Van enige controverse is geen spra ke dit jaar, al zitten er altijd wel een paar ontevreden kunstflui ters in de zaal. Ook Robert Altmans Hollv- wood-satire The Player ontving twee prijzen: een voor Altman als beste regisseur en een voor Tim Robbins als beste acteur. De speciale jury-prijs werd ren van Pisa overeind worden gehouden door een 600 tot 800 ton wegend loden tegen- gewicht. Eind juni moeten nog eens zestien ringen om het onderste deel van de toren zijn gelegd. De Toren van Pisa hangt bij na vier meter, uit het lood en werd bijna twee jaar geleden gesloten voor bezoekers om dat het gevaar van plotseling omvallen te groot werd geacht. toegekend aan II Ladro Di Bam bini (De kinderdief) van de Itali aan Gianni Amelio en een extra prijs vanwege de 45ste verjaar dag van het festival kwam te recht bij Howards End, van Ja mes Ivory. Tenslotte was er nog de kleine' jury prijs en die mocht gedeeld worden door de Rus Vitali Kanevski (voor Een Onafhankelijk Leven) en de Spanjaard Victor Erice (voor El Sol del Membrillo). Het werk- brussel ap Thessaloniki wordt in 1997 de culturele hoofdstad van Europa. De EG-ministers van cultuur, die dit maandag in Brussel be sloten, willen hiermee Grieken land belonen dat destijds het initiatief nam tot deze actie. In 1984 ging als eerste de eer naar Athene, voorgedragen door toenmalig minister van cultuur Melina Mcrcouri. Tot 1997 is het schema com pleet met Madrid, Antwerpen, Lissabon, Luxemburg en Ko penhagen, maar de belangstel ling om culturele hoofdstad te stuk van Erice (over het schilde ren van een kwee peren boom pje) werd aanmerkelijk hoger gewaardeerd door de critici die er de Fipresci-prijs aan toeken den. De Gouden Palm voor de bes te korte film ging naar Omni bus, van Sam Karmann en de speciale jury-prijs in deze cate gorie naar la Sensation, van Manuel Poutte en dat was te vens de enige onderscheiding worden is volgens een Neder landse EG-diplomaat groot, ook van buiten de Gemeenschap. De ministers willen dan ook dat na 1997 beurtelings een EG- stad en een niet- EG-stad wordt aangewezen. Het hoeven ook niet altijd hoofdsteden te zijn, zo zei de Portugese staatssecre taris Pedro Miguel Santana l o- pez. Portugal is tot 1 juli EG- voorzitter Nederland opperde het idee twee steden samen uit te roe pen tot culturele hoofdstad. Zo zou Den Haag, dat is genoemd als kandidaat voor 1999. met Praag als tweelingstad in zee die in het gastland zelf zal ach terblijven. Tenslotte was er nog de Ca mera d'Or. een prijs die een on afhankelijke jury mocht toeken nen voor het beste regiedebuut van alle festivalsecties. Die on derscheiding kwam terecht bij lohn Torturro, de man die vorig jaar de acteursprijs onrvangen mocht voor zijn titelrol in Bar ton Fink. Torturro won nu de Gouden Camera voor Mac. een kunnen gaan. Andere mogelijke combinaties zijn het Duitse Neurenberg met Krakov (Polen) en Sint-Petersburg dat zelf al Kopenhagen zou hebben bena derd. Amsterdam was in 1987 culturele hoofdstad van Europa. Thevsaloniki, tegenwoordig een belangrijke havenstad met ruim 400.000 inwoners en daar mee na Athene de grootste Griekse stad. prees zichzelf aan vanwege zijn njke culturele ver leden Thessaloniki ligt in Ma cedonië waar in de vierde eeuw voor Christus de legendarische Alexander de Grote werd gebo- film waarin hij ook zelf mee speelt en waarin hij vertelt over vader Torturro en diens broers; Italiaanse immigranten die in Amerika een bestaan opbouw den als hard ploeterende bouw vakkers met grote onderlinge solidariteit. Nog een paar Nederlands nieuwtjes op de valreep: De Haagse producenten Kees Kas- ander en Denis Wigman heb ben nieuwe projecten aange kondigd met Alejandro Agresti, Raul Ruiz, Peter Greenaway (The Child Of Macon als eerst volgende project) en Sara Dri- va Win n i'u". 11\ EO ,'.iididMl luiden van de film van Driver (levensgezellin van Jim lar- musëh) waarin de vrouwelijke hoofdrol zal worden gespeeld door Marianne Faithfull Paul Ruven gaat komend na- Jaar voor F.mJny Rechsteiner zijn eerste grote speelfilm regisse ren. De titel wordt I>e Vrouw Van De Keizer Best verkochte Nederlandse film in Cannes dit Jaar? CiHoof het of niet: Turks Fruit! Het in twintig jaar tijd fors gestegen in ternationaal prestige san Ruiger Hauer en vooral Paul Verhoe ven (voor Basic Instinct dus on bekroond gebleven), heeft de Duitse onderneming Atlas Film in staat gesteld tot verkoop van de verfilmde Wolkrrs rom.»n aan Griekenland. Turkije, lapan en het gehele latijns-Ameri- kaanse continent. Naar de Ne derlandse filmprestaties van het afgelopen jaar was beduidend minder vraag. Turks Fruit best verkochte Nederlandse film in Cannes Regisseur Bille August en zijn vrouw Pemilla poseren voor de fotografen nadat Bille August op het 45ste In ternationale filmfestival van Cannes de Gouden Palm heeft gewonnen voor zijn film 'Den goda viljan' ('Met de beste bedoelingen foto»ep

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9