Turkije waarschuwt Armenië Suchinda steunt op legerkliek Buitenland Kroatië vraagt hulp voor opvang van vluchtelingen 'Britse soldaten in Golfoorlog vermoord' Zwitsers vragen snel lidmaatschap EG Roemenië vergeven van Duits chemisch afval DINSDAG 19 MEI 1992 Akkoord over naleving Start Washington De Verenigde Staten hebben overeenstemming bereikt met de vier kernmachten van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten ((/OS) Rusland, Witrusland, Oekraïne en Kazachstan over de naleving van het Start-verdrag ter beper king van de strategische kernwapens. Daartoe wordt komend weekeinde in Lissabon een extra protocol ondertekend en aan het akkoord toegevoegd. Het Start-verdrag, oorspronkelijk geslo ten tussen de VS en de Sovjetunie, is door het uiteenvallen van het Sovjet-rijk nooit geratificeerd. Italië blijft zonder president rome» Ook de negende stemronde heeft gisteren geen nieuwe Italiaanse president opgeleverd. Een groot aantal afgevaardig den stemde blanco of deed niet mee, als gevolg waarvan geen van de kandidaten de vereiste absolute meerderheid behaalde. De moeizame verkiezing is trouwens geen unicum voor Italië. Het record aantal rondes werd in 1971 bereikt, toen er 23 nodig Leone te kiezen. Kroatië en Slovenië tot VN toegelaten new york» Zonder stemming heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteren de aanvragen van Kroatië en Slovenië om tot de VN te mogen toetreden gehonoreerd. De twee nieuwe leden worden in de Algemene Vergadering opgenomen tijdens een nog vast te stellen bijeenkomst. Met de toelating van Kroatië en Slovenië bestaan de Verenigde Naties, die bij hun oprichting in 1945 51 leden telden, uit 175 landen. Luikse agenten eten nog steeds niet luik» De hongerstaking van Luikse politieagenten om hoger loon af te dwingen is gisteren de vierde week ingegaan. Al twaalf agenten zijn dermate verzwakt dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Negentien andere agenten zetten gisteren de actie in net hoofdkantoor van hun vakbond voort. Veel agen ten hebben als onderdeel van het protest hun dienstwapen inge leverd. Serenade voor jarige paus Vaticaanstad Opus Dei-pelgrims hebben gisteren de jarige paus Johannes l'aulus II op het St. Pietersplein een serenade ge bracht. Ook de leider van Opus Dei, mgr. Alvaro del Portillo, die gistermorgen op het plein voor meer dan 100.000 pelgrims de mis opdroeg, feliciteerde de paus met zijn 72e verjaardag. Na de mis reed de paus in zijn pausmobiel het St. Pietersplein op om de pelgrims, die voor de zaligverklaring van Opus Dei-oprichter Jose Maria Escriva de Balaguer naar Rome zijn gekomen, te groeten. Chevron aan de slag in Kazachstan Washington 1 let Amerikaanse olieconcern Chevron gaat twee reusachtige olievelden in Kazachstan ontginnen. Het concern en de republiek hebben daartoe een gezamenlijke onderneming opgericht. Het project krijgt een looptijd van veertig jaar. In die tijd worden investeringen van 38 miljard gulden verwacht. Van de verwachte winst gaat 80 procent naar Kazachstan en 20 pro cent naar Chevron. Het Amerikaanse concern zal de voormalige Sovjet-republiek tevens een handje helpen bij de bouw van scholen en ziekenhuizen en het aanleggen van wegen en andere infrastructuur. Grens enclave Nachitsjevan moet worden gerespecteerd Strijd Bosnië gaat door ondanks bestand ZAGREB/SARAJEVO Rtr/DPA/AFP Kroatië heeft de rest van Europa om hulp gevraagd bij het op vangen van een groeiend aantal vluchtelingen uit de buurrepu- bliek Bosnië-Hercegovina. Een hoge VN-medewerker voor vluchtelingenwerk heeft ver klaard dat het hoogst urgent is duizenden mensen te redden die als gevolg van gevechten in Bosnië als ratten in de val zit ten. In het vToegere Joegoslavië zijn zeker 1,2 miljoen mensen op drift. De regering in Zagreb beeft dringende verzoeken om hulp gestuurd naar de CVSF., de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa. Met Oostenrijk, Duitsland, Italië, Hongarije en Slovenië wil Kroa tië op zo kort mogelijke termijn overleggen over de vraag of de ze landen enkelep van de onge veer 350.000 Bosnische vluchte lingen kunnen opnemen. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) zal er op aandringen dat de Eu- oxford charlfs oulton correspondent Een speciale onderzoeksjury in Oxford heeft gisteren twee Amerikaanse piloten feitelijk beschuligd van moord. De Amerikanen vuurden tijdens de Golfoorlog op 26 februari vorig jaar twee geleide raketten af op twee gepantserde Britse troc- pentransportvoertuigen. Ze verkeerden in de veron derstelling tl.U liet 11 .i.ik.se voei tuigen waren. Bij de actie wer den negen Britten gedood. De families van de negen had om een speciaal onderzoek ge vraagd. De lijkschouwer. Nicholas Gardiner had de onderzoeksjury gewaarschuwd dat een uit spraak waarin de Amerikanen, die weigerden te getuigen, al leen kon worden genomen als er sprake was van 'een bijzon dere bewijslast'. De jury vond na vijf uur beraadslagen dat dit bewijs er inderdaad was. Als de Amerikanen zich zorgvuldig aan Turkije heeft Armenië gisteren gewaarschuwd een aanval op Nachitsjevan te staken. De Armeense operatie tegen de Azerbajdzjaanse exclave zal ernstige gevolgen hebben, zo zei plaatsvervangend eerste-minister Erdal Inonu in Ankara in een telefoongesprek met de Armeense minister van buitenlandse zaken, Raffi Hovannisian, in Jerevan. ANKARA-MOSKOU AFP-DPA-Rtr In Nachitsjevan braken gisteren opnieuw gevechten uit tussen Azerbajdzjaanse en Armeense strijders. De Azeri's leden bo vendien een gevoelig verlies in de strijd rond de Armeense en clave Nagomo-Karabach in Azerbajdzjan. De Armeniërs slaagden erin de strategisch be langrijke plaats Latsjin te ver overen en daarmee een verbin ding tussen Armenië en de om streden enclave tot stand te brengen. De Turkse bewindsman waar schuwde de Armeense minister dat Turkije de aanval op Na chitsjevan „niet kan accepte ren". Ankara wijst iedere poging af met geweld internationaal er kende grenzen te veranderen, aldus Inonu. Turkije heeft'een 12 kilometer lange grens met Nachitsjevan dat voor het grootste deel ligt ingeklemd tus sen Armenië en Iran. Bij de ge vechten van gisteren bij Sadarak in de buurt van de grens met Turkije zouden, zeker elf doden zijn gevallen en 4C wond zijn geraakt. De Armeense radio meldde dat Armeense strijders een deel van Nachitsjevan hebben inge nomen. Volgens de zender voerden „vrijheidsstrijders" met succes een actie uit tegen Azer bajdzjaanse eenheden die vanuit Nachitsjevan Armeense grensdorpen hadden bescho ten. Aan Armeense kant vielen vijf doden in de strijd, aldus de zender. Het parlement van Azerbajd zjan heeft gisteren de nationa listische leider Isa Gambarov tot interim-president benoemd en vervolgens zichzelf ontbonden. Het parlement droeg daarnaast de macht over aan de Nationale Raad, een stap die met luid ge juich werd begroet door opposi tie voerende afgevaardigden en betogers buiten het parlements gebouw. Gambarov is de eerste niet- communistische leider in Azer bajdzjan in bijna zes decennia. Zijn verkiezing bevestigt de door de oppositie regering die in handen ex- communisten. Rellen in Kenya na geruchten over bloedbad In de Kenyaanse hoofdstad Nai robi zijn gisteren rellen uitge broken naar aanleiding van ge ruchten over een massamoord die zijn school in de bergen ten noor den van Nairobi. De regering heeft gezegd dat de geruchten niet op waarheid berusten en opgeroepen tot kalmte. Journa listen die de school bezochten zeiden dat er gewoon les werd gegeven. Het gerucht dat gewapende leden van de Kalenjin-stam de school hadden aangevallen en enkele leraren en leerlingen hadden gedood, leidde tot rel len in de arme wijken in en rond Nairobi en in de plaatsen Limuru en Naivasha, iets ten noorden van de hoofdstad. Ei waren geen meldingen van do den of gewonden. Religieuze rellen in noord-Nigeria In het noorden van Nigeria zijn moslims en christenen met el kaar slaags geraakt en aan het plunderen geslagen, waarbij kerken en auto's in brand wer den gestoken en een groot aan tal doden is gevallen. Dat heeft de regering van de deelstaat Ka- duna gisteren gezegd. De rellen begonnen in de plaatsen Zonkwa en Zango Kataf en sloegen zondag over naar de Kadunase hoofdstad Kaduna. De deelstaatregering sprak van „een enorm verlies aan levens" in met name Zon kwa. De oorzaak of aanleiding van de rellen was niet onmiddellijk duidelijk, maar het ziet er naar uit dat het oproer voortvloeide uit religieuze tegenstellingen en los stond van de onlusten die vorige week in elf steden uitbra ken. Die rellen vonden plaats tijdens een door vakbonden ge organiseerde proteststaking te gen de economische moeilijk heden in Nigeria. ropese landen een open beleid gaan voeren wat politiek asiel betreft. Dat zei Jose Maria Men- diluce, een gezant van de UNH CR, gisteren. Tot nu toe worden de vluchtelingen niet erkend als asielzoekers, maar beschouwd als tijdelijke gasten die korte tijd mogen blijven. De toestand in Bosnië-Her cegovina blijft onveranderd slecht. Servische troepen heb ben afgelopen nacht opnieuw aanvallen uitgevoerd op de Bosnische hoofdstad Sarajevo, ondanks het nieuwe bestand dat gisteravond werd gesloten. Met mortieren werden burger doelen in het centrum van de stad bestookt. Ook werd voor het eerst de stad Bihac, in het westen van Bosnië, beschoten. Een van de drie vertegen woordigers van het Rode Kruis in Sarajevo is vannacht bezwe ken aan zijn verwondingen die hij gisteren had opgelopen. De man. een 32-jarige Zwitser, raakte levensgevaarlijk gewond toen hij met twee collega's een konvooi gewonden begeleidde naar het ziekenhuis in Sarajevo. Zwitserland vraagt „op korte termijn" het lidmaatschap aan van de Europese Gemeenschap. De uit zeven leden bestaande Federale Raad, het Zwitserse kabinet, zei in een verklaring dat het besluit het vervolg was op het referendum van zondag, waarin de kiezers hun goedkeu ring gaven aan toetreding van Zwitserland tot het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. Dat referendum werd gezien als een belangrijke graadmeter voor de steun van de bevolking voor Zwitsers EG-lidmaatschap. De Zwitserse regering vindt dat de tijd rijp is voor toetreding tot de EG, aldus de verklaring. Het besluit wordt morgen in het parlement en op een persconfe rentie uitvoerig toegelicht. Toetreding tot internationale orgarflsaties ligt in het sinds jaar en dag neutrale Zwitserland zeer gevoelig. Vanuit de indu strie en de bankenwereld werd echter al langere tijd op het EG- lidmaatschap aangedrongen. De EG is de belangrijkste han delspartner van Zwitserland. Al in oktober vorig jaar had de Zwitserse regering besloten toe treding tot de Gemeenschappe lijke Markt tot doel van haar buitenlands beleid te verklaren. Zwitserland had de afgelopen jaren al toenadering tot de EG gezocht. Belangrijke stap was het begin mei gesloten akkoord tussen de EG en de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), waarvan Zwitserland lid is. In dit akkoord over de Europese Economische Ruimte (EER) ver plichten de EVA-landen zich de EG-regels over vrijheid van ver keer voor personen, goederen en diensten met ingang van 1 januari over te nemen. De Zwit serse bevolking moet zich later dit jaar in een referendum over het EER-verdrag uitspraken. Zwitserland is na Zweden, Oostenrijk en Finland het vierde EVA-lid dat wil toetreden tot de EG. Tot de EVA behoren verder Noorwegen, IJsland en Liech tenstein. Dit drietal overweegt eveneens een aanvraag in te dienen. Onder voorwaarde van anoni miteit wijzen EG-ambtenaren in Brussel erop dat de onderhan delingen met de Zwitsers moei lijk zullen verlopen. De eutrali- teit van Zwitserland, het gedrag van het land bij de onderhande lingen over de EER, en de tran- sitproblemen voor vrachtauto's zijn slechte voor tekenen, aldus de ambtenaren. Sommige EG- landen, die voor uitbreiding van de Gemeenschap van de Twaalf zijn, en andere aanvragers van het lidmaatschap zijn bang dat de Zwitserse aanvraag zal leiden tot een vertraging in de toetre ding van andere landen tot de EG. BUKAREST DPA/Rtr Roemenië is geschrokken van de ontdekking van honderden tonnen Duits giftig afval in en rond kleine dorpen in de regio Sibiu in Transsylvanië. De vondst heeft geleid tot angst over mogelijke gevaren en een roep om maatregelen om de in voer van gevaarlijke chemica liën te verbieden. De Roemeense minister van milieu, Marcian Bleahu, maakte gisteren bekend dat in totaal 450 ton chemisch afval is ge vonden. Daarbij gaat het om lakken, verfsoorten, oplosmid delen en bestrijdingsmiddelen. Een krant noemde de affaire in Sibiu „een ecologische bom". Minister Bleahu wees iedere verantwoordelijkheid van zijn ministerie voor de affaire van de hand. De werkelijke aard van de goederen was onbekend omdat de Duitse autoriteiten de expor ten als „economische goede ren" hadden bestempeld, aldus de bewindsman. Volgens een vertegenwordiger van Greenpeace ligt in Duits land nog 60.000 ton chemisch afval op vernietiging te wach ten. Afval dat naar Roemenië zal kunnen worden uitgevoerd als Bukarest geen tegenmaatrege len neemt. de bestaande voorschriften en afspraken hadden gehouden en hun bevelen hadden nagecon- troleerd. dan was het ongeluk niet geheurd. Mark Stephens, de advocaat die de familieleden van de om gekomen soldaten vertegen woordigde, zei na afloop: „de Amerikanen hebben de zonen van deze moedige ouders ver moord. Ze zullen ter verant woording worden geroepen Hij waarschuwde dat de uit spraak voor de nodige opschud ding zou zorgen. „President Bush heeft gelo gen. John Major heeft het parle ment voorgelogen over deze zaak. Dit is een duidelijke doof potaffaire, maar de jury heeft het doorzien." Volgens Step hens moeten de dossiers zo snel mogelijk aan de officier van jus titie worden overhandigd, zodat de twee Amerikaanse piloten officieel in staat van beschuldi ging kunnen worden gesteld wegens moord. VERTALING MARGREET HESUNGA AMSTERDAM FRANS BIECKMANN Chamlong Srimuang, de Thaise oppositieleider en immens populaire e enigszins excentrieke ex-gouvemeur van Bangkok, protesteert met eei gebalde vuist tegen premier Suchinda. Kort na deze opname werd Chamlong gearreseteerd. foto a Slechts met bruut geweld lijkt het Thaise leger in staat premier Suchinda Kraprayoon, tot voor kort de hoogste mili tair in het land, in het zadel te kunnen houden. Het is echter de vraag of de ambi tieuze en eveneens in het nauw gebrachte voormalige collega's van Suchinda hem nog lang de hand boven het hoofd zullen houden. Suchinda ligt van alle kanten on der vuur, en inmiddels doen geruchten de ronde over een nieuwe militaire coup. Het was Suchinda zelf die vorig jaar. op 23 februari, een staatsgreep tegen de democra tisch gekozen regering van premier Chati- chai Choonhavan leidde. De Thaise bevol king reageerde opmerkelijk lauw op deze coup, en in het jaar daarna wist Suchinda als sterke man achter de schermen zijn macht uit te breiden. Suchinda's macht is gestoeld op een mili taire vriendenkliek. Die kliek is klas 5 van de Chulachomklao Militaire Academie, militai ren die allemaal in 1958 afstudeerden. Klas 5 is inmiddels een gevreesde naam in de Thaise politiek geworden. De meeste van de 138 afgestudeerde officieren vormen samen een hechte groep die bijna alle hoge leger en politieposten onder controle hebben ge kregen. Nu lijken ze uit te zijn op de politie ke macht. De vorig jaar opgerichte Sa- makkhi Tham-partij wordt algemeen met Klas 5 geassocieerd. De geweldloze staatsgreep die vorig jaar een einde maakte aan de regeerperiode van premier Chatichai werd onder auspiciën van klas 5 uitgevoerd. Alhoewel corruptie als hoofdreden werd genoemd, stellen waarnemers dat de pogingen van Chatichai om de macht van Klas 5 in te dammen de eigenlijke oorzaak van de coup geweest is. Na de staatsgreep werd de Nationale Vre- desraad (National Peacekeeping Council, NPC) ingesteld, een militaire junta waarin Suchinda en andere Klas 5-leerlingen een overheersende stem hadden. In het jaar tot aan de verkiezingen van afgelopen maart wist Klas 5 onder de onbetwiste leiding van Suchinda haar macht in de Thaise strijd krachten te consolideren door andere mili tairen op een zijspoor te zetten. De jongste verkiezingen werden gewonnen door een coalitie van vijf pro-militaire par tijen, die er echter niet in slaagde een ge loofwaardige kandidaat voor he^premier- schap voor te dragen. De leider van de Sa- makkhi Tham-partij, Narong Wongwan, werd afgewezen door de NPC vanwege zijn vermeende banden met de heroine-mafia. Om uit de impasse te komen werd generaal Suchinda op 7 april tot premier benoemd. Suchinda die, hij is geen parlementslid, steeds had verkondigd deze positie niet te willen bezetten, ging schoorvoetend ak koord. Voortdurend gekonkel tussen de co alitiepartijen dwong Suchinda er vervolgens toe concessies te doen aan die partijen. Zo moest hij elf van corruptie beschuldigde ministers van de afgezette premier Chati chai in zijn 48-koppige kabinet opnemen. De benoeming van Suchinda werd als kie zersbedrog aangemerkt en legde de kiem voor het huidige protest. De protesten wor den aangevoerd door de gisteren gearres teerde Chamlong Srimuang, c populaire en enigszins excentrieke ex-gou- vemeur van Bangkok. Chamlongs machts basis ligt in de hoofdstad, waar hij bij de verkiezingen 32 van de 35 zetels behaalde. De kiezers in Bangkok worden gezien als graadmeter voor de werkelijke stemming in j het land omdat hier omkopepj en stem- dwang niet zo'n rol spelen als op het platte land. De Thaise maatschappij is de afgelopen ja- ren snel gemoderniseerd, zowel in cultu reel, economisch als in politiek opzicht. De groeiende middenklasse wil behalve mate riële welvaart ook democratische vrijheid. Chamlong (56). zelf een gewezen generaal (uit Klas 7, een twee jaar jongere lichting dan die van Suchinda) raakte met zijn pro test dan ook een gevoelige snaar. Cham long, die streng boeddhistisch is, voert campagne voor een corruptie vrije regering. Toen de afgelopen dagen zijn protest de steun kreeg van honderdduizenden Thai, vond Suchinda het tijd om in te grijpen. En hij gebruikte daarvoor het enige middel dat hij kende: geweld. Inmiddels nemen temidden van de chaoti sche ontwikkelingen de coupgeruchten ook toe. Vooral de naam van lucht maarschalk Kaset Rojananin, nu nog een bondgenoot van Suchinda en ook een voormalige leer ling van Klas 5, gaat daarbij over de tong. Het zou betekenen dat nu ook binnen Klas 5 scheuringen beginnen op te treden. Dat kan te maken hebben met de persoonlijke ambities van mensen als Kaset, maar kan ook een poging zijn het roer over te nemen van Suchinda, die de ontwikkelingen in Thailand niet onder controle heeft weten te houden. Moslim-krijgsgevangenen worden in vrachtwagens afgevoerd naar gevangenissen in Pal strijders door Servische troepen gevangen genomen. 30 kilometer ten zuidoosten Sarajevo. De afgelopen dagen zijn zo'n 500 mosllm- foto ap» zoranpetrovic

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6