Kamer overweegt 'beperkte' heffing Piloot sportvliegtuigje is meestal schuldig aan ongeluk Binnenland Trage voortgang overleg over landbouw irriteert Bukman [Nederland blijkt nog \altijd een proper land Acties Kruiswerk na vastlopen van overleg Bouwbond FNV pleit voor aanvullende cao —DINSDAG 19 MEI 1992 Zelfontbranding tv's: 130 meldingen arnhem Kema in Arnhem heeft gisteren op een speciaal 06- nummer zo'n 130 telefoontjes gekregen in verband met zelfont branding van televisietoestellen. Daaronder waren ongeveer 80 concrete klachten. Kema is de telefonische enquête begonnen naar aanleiding van berichten dat toestellen met een stand by- knop spontaan in brand kunnen vliegen. Mensen die bellen, krijgen een vragenlijst toegestuurd. De enquête duurt tot en met vrijdag. Spiegel voor Rotterdamse ambtenaren rotterdam Rotterdamse ambtenaren gaan meedoen aan de so ciale vernieuwing. Zij krijgen allen het boekje 'In de spiegel v de sociale vernieuwing' als hulpmiddel bij zelfonderzoek naar hun functioneren. In het boekje staan vragen als: 'Heeft u de af gelopen drie maanden de papieren rompslomp kunnen vermin deren?' en 'Welke regels voor u zelf en voor de burgers wilt u morgen nog afschaffen?' Ook oplossingen staan vermeld, zoals: 'Neem u zelf voor de komende drie maanden de papieren rompslomp te verminderen. De tijd die u overhoudt, kunt u be steden aan sociale aktie' en 'Zijn er af te schaffen regels, vul dan de coupon 'ontregeling' in'. Een jury zal tezijnertijd de 'matte- ldoppertrofee' uitreiken voor de meest zinloze regel. Nederlanders in Spanje aangehouden madrid-den haag De Spaanse politie heeft een Nederlandse drugsbende opgerold. In de provincie Galicië zijn drie Nederlan ders aangehouden. Er werd voor bijna 3,5 ton aan hasj in beslag genomen. De drugs hadden een straatwaarde van rond 25 mil joen gulden. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag heeft dit gisteren bevestigd. Met een koeltransportbe- drijf als dekmantel vervoerde de bende de drugs naar Neder land. De hasj was afkomstig uit Marokko en werd per schip naar Spanje gebracht. Daar werden de drugs overgeladen in een vrachtwagen en naar Nederland gereden. Eerste milieudiploma's voor politie heerhugowaard De korpschef van de toekomstige regiopolitie Noord-Holland-noord, S. Molenaar, heeft gisteren in Heerhugo waard aan 54 politiemensen de eerste diploma's van een proef- cursus milieuwetgeving uitgereikt. Voor 1996 moeten ruim 26.000 politiemensen de definitieve versie van de cursus volgen en die met een examen afsluiten. Het diploma zal meewegen in het nieuwe stelsel van functiewaardering voor de politie. In de op de praktijk afgestemde cursus wordt politie-ambtenaren milieubewustzijn bijgebracht. Daarnaast leren zij de milieuwet geving toe te passen en de bewijsvoering bij milieudelicten rond te krijgen. Invoering milieumaatregel in enkele EG-landen brussel gpd-/s Een meerderheid in de Tweede Kamer staat niet afkerig tegen invoering van de energieheffing in een beperkt aantal EG-landen, als blijkt dat het onmogelijk wordt de heffing in de hele EG in te voeren. PvdA en CDA vinden dat die mogelijkheid moet worden onderzocht, D66 is er nu al voorstander van. den haag gpden Japan ook meedoen. Nederland zal later deze maand in de Europese raad van milieuministers alsnog probe ren een Europese heffing uit het vuur te slepen. Lukt dat niet, dan is een regionale heffing, bij voorbeeld samen met Duits land, de moeite van het onder zoeken waard, aldus PvdA- woordvoerster Verspaget. De CDA-fractie heeft tot nu toe steeds benadrukt dat een energieheffing alleen bespreek baar is in EG-verband. Gisteren zei CDA-woordvoerster Boers- Wijnberg echter dat het CDA in voering van een heffing samen met enkele omliggende landen niet op voorhand wil uitsluiten. D66-woordvoerder Tommei pleitte voor invoering van een energieheffing, desnoods in Ne derland alleen. Dat bleek gisteren tijdens en na een debat van de Tweede Ka mer over het klimaatbeleid. Het kabinet houdt voorlopig nog vast aan invoering van een energieheffing in de gehele Eu ropese Gemeenschap, aldus mi nister Alders van milieubeheer. Volgens Alders is het 'een illu sie' te denken dat de milieumi nisters van de EG nog voor de start van de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling (Unced) op 3 juni in Rio de Ja neiro, een beslissing over de heffing nemen. Invoering van een energieheffing in Europees verband dreigt op de lange baan te worden geschoven, omdat de Europese Commissie vorige week heeft voorgesteld te wach ten totdat de Verenigde Staten Begin dit jaar waren parle ment en regering nog behoorlijk negatief over de invoering van een energieheffing, omdat uit het rapport van de Commissie- Wolfson bleek dat de gevolgen voor de industrie en dus ook de economie desastreus zouden zijn. In het ergste geval (Wolfs- on onderzocht drie varianten) zouden de grote, energie-inten sieve bedrijven uit Nederland wegtrekken, waardoor de werk loosheid Sinds kort zijn er echter steeds meer positieve geluiden te horen. Zo houdt de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR) een pleidooi voor heffingen, des noods in Nederland alleen. Vol gens de WRR nemen landen die een heffing invoeren en daardoor hun verbruik terug dringen een voorsprong op andere, omdat binnen één ge neratie een verdriedubbeling van de olieprijzen wordt ver wacht door sterk toenemend energiegebruik in ontwikke lingslanden. Landbouwminister Bukman is gisteravond nijdig uit Brussel naar Den Haag teruggereisd, nadat gebleken was dat de on derhandelingen over hervor ming van het EG-landbouwbe- leid nauwelijks van de grond kwamen. Bukman ergerde zich aan het feit dat de Portugese voorzitter Cunha gistermiddag onaangekondigd eerst met alle ministers afzonderlijk wilde praten. Pas vanmiddag is het volledi ge gezelschap weer bijeen ge komen. De minister gebruikte de onverwachte vrije ochtend om een al voorgenomen ver trouwelijk overleg over de Eu ropese landbouwpolitiek met de Tweede Kamer te voeren. Bukman herhaalde in zijn 'onderonsje' met Cunha het Nederlandse standpunt dat er geen sprake kan zijn van wéér een korting op de melkquota voor boeren, zonder scherpere controle op de naleving ervan. Een uitgelekt ver trouwelijk EG-rapport bevestigde onlangs het ver moeden dat de quotum-regeling in Griekenland, Italië en Spanje niet of nauwelijks wordt nage leefd. Het tweede harde punt voor Bukman is de voorgenomen inkomenssteun voor boeren ter compensatie van een forse verlaging van de graanprijzen. De bewindsman voelt niets voor volledige compensatie, omdat dit als gevolg van verbeterde produktietechnieken zou kun nen leiden tot overcompensa tie. Bukman wil niet verder gaan dan compensatie van de netto-inkomensachteruitgang die het gevolg is van dit onder deel steller Hiermee heriger de hervormingsi :elt de minister soepeler voorheen. Tot Bukman eigenlijk Minister Bukman. op dan kon wilde helemaal inkomens steun. of deze moest afnemend en eindig zijn. Hij vreest dat de voorstellen van de Europese Commissie eerder duurder dan goedkoper zullen uitvallen voor de landbouwbegroting. De structurele overschotten aan landbouwprodukten in de in dustrielanden zullen overigens de komende jaren blijven toe nemen als er niets wordt on dernomen om de overheids steun te verminderen Bij het huidige beleid valt alleen voor zuivelprodukten een bescheiden vermindering van de overschotten te verwachten. Dit zegt de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (Oeso) in haar jaar lijkse rapport over het landbouwbeleid in de 24 aangesloten industrielanden. Om gezondere marktverhoudingen te krijgen, is het volgens de Oeso absoluut noodzakelijk dat de financiële steun voor de landbouw wordt beperkt. foto a Werkgevers krijgen loonsverhoging niet rond Nederland doet zijn naam een proper land te zijn nog steeds eer aan. In vergelijking met den andere EG-landen blijkt in Nederland het vaakst een pro fessionele schoonmaker te worden ingeschakeld. De schoonmaakbranche floreert in ons land dan ook. Verder blijkt dat in Nederland, in te genstelling tot wat vaak wordt aangenomen, slechts 10 pro cent van de schoonmakers mi grant is. In België is dit percen tage met 55 het hoogst. Dit blijkt uit onderzoek van de European Federation of Cleaning Industries (EFCI), waarvan de resultaten gisteren in Amsterdam werden bekend- gemaakt in het kader van de vakbeurs voor bedrijfsmatig schoonmaakonderhoud en ge bouwendienstverlening. Deze tweejaarlijkse beurs is vandaag in de Amsterdamse RAI ge opend. Uit het onderzoek blijkt dat ook het percentage vrouwen onder de schoonmakers (62) in Nederland relatief laag is in vergelijking met andere Eu ropese landen. Bovendien wordt het meeste schoon maakwerk (70 procent) in Ne derland in de avonduren ver richt. In de meeste andere lan den wordt meer werk overdag verricht. Europa telt ruim 30.000 schoonmaakbedrijven, die sa men 32 miljard gulden omzet ten. Ongeveer 1,7 miljoen mensen vinden er werk. De schoonmaakindustrie kampt in vele Europese landen met een toenemend tekort aan ar beidskrachten. De schoon maakbedrijven willen het be roep daarom aantrekkelijker maken door een beter en uni form Europees sociaal beleid te ontwikkelen. utrecht ANP De onderhandelingen over een nieuwe cao voor het kruiswerk (20.000 werknemers) zijn gister avond binnen een uur mislukt, nadat de werkgevers lieten we ten dat het niet lukt een salaris verhoging van 4,5 procent uit hun eigen budgetten te betalen. Volgens de werkgevers, vere nigd in de Landelijke Vereni ging voor Thuiszorg (LVT), zou een dergelijke maatregel 'op den duur' leiden tot het verlies van 860 arbeidsplaatsen. De bonden beraden zich nu over acties en hebben de werk gevers een ultimatum gesteld dat donderdagochtend afloopt. Woordvoerder Bal van de CNV- bond CFO zei gisteravond ech ter te verwachten dat de eerste 'spontane' acties al vandaag en morgen zullen uitbreken. Door de bond georganiseerde werk onderbrekingen staan vanaf volgende week op het program ma. De LVT heeft begrip voor de eisen van de bonden, maar ze zit in een uiterst benarde situa tie, zei LVT-voorzitter Clevers gisteren. Het kabinet „dat ons met handen en voeten bindt" zal het probleem moeten oplos sen. De i VT zal deze week op- nieuw een beroep doen op het kabinet en de Tweede Kamer. Volgens Clevers brengen acties de zorgverlening in gevaar. De vraag is al groter dan het aan bod Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) gelooft dat een cao voor het ziekenhuisper soneel succesvol kan worden af gesloten zonder dat de pen sioenvoorzieningen worden aangetast. Simons zei dat giste ren tijdens een bezoek aan As sen tegen ongeveer 150 ver pleegkundigen die hem met spandoeken en sirenes op wachtten. De staatssecretaris liet weten ervan overtuigd te zijn dat de brief die de werkgevers voor donderdag van het kabinet krij gen 'een voor alle partijen aan vaardbare cao' mogelijk zal ma ken. Tot nu toe biedt het kabi net een loonsverhoging van 3,65 procent, die grotendeels moe ten worden gefinancierd uit een verlaging van de pensioenpre mies van h« t fonds K ai Dst is voor de verpleegkundigen on verteerbaar. den haag - cees v Te laag vliegen, niet goed reageren op de instrumenten en te weinig brand stof in de tank: Het falen van de piloot is in veel gevallen de oorzaak van het neerstorten van zijn sportvliegtuig. Een ongeluk of een noodlanding als gevolg van een motorstoring komt bijna niet i voor. En dan nog moet een piloot in -I staan worden geacht zijn vliegtuig vei- (j lig aan de grond te zetten. Voorzitter N. Hurks van Vliegclub I Rotterdam wijt de meeste ongelukken met sportvliegtuigjes dan ook aan het J falen van de piloot. „Het materiaal is bijna altijd in orde. De Rijksluchtvaar- •il dienst (RLD) houdt zeer streng toezicht op het onderhoud aan de kisten. Elke vijftig uur worden ze gekeurd. Als er al een vliegtuig neerstort, dan ligt dat t toch meestal aan dé piloot." Of dat ook geldt voor de piloten van de vier Cessna's en een Grob die in de afgelopen drie dagen zijn neergestort j of een noodlanding moesten maken, wordt nog onderzocht. Bij de ongeluk- ...f ken viel één dode te betreuren. Hurks - sluit niet uit dat menselijk falen inder daad aan de crashes ten grondslag lag. Hij benadrukt overigens dat het mee valt met het aantal ongelukken in Ne- derland. „Wij hebben in de 29 jaar dat .4 wij bestaan met één dodelijk ongeval te melken gehad op een totaal van 'j 100.000 vlieguren." Vliegschool Martinair in Lelystad, één van de grootste vliegscholen in Ne- derland, onderschrijft dat. „Het is nu eenmaal zo dat vliegtuigongelukken veel publiciteit krijgen, maar statistisch gezien is vliegen veiliger dan wandelen op straatvertelt woordvoerster De Bruin. „Piloten zijn in principe goed opgeleid en op alles voorbereid. Zo zijn ze in staat om een Cessna met afgesla gen motor aan de grond krijgen. Ook op een klein veldje. Dat hebben ze ge leerd." Frankrijk een Airbus in de wielen had gereden. In deze zaak is nog geen uit spraak gedaan. De Raad voor de Luchtvaart ver wacht volgend jaar zestig procent meer zaken te behandelen, als de Tweede Kamer de Nieuwe Luchtvaartwet goed keurt. In deze wet worden dan ook de 'bijna-ongevallen' (near misses en nar row escapesopgenomen. Verder ne men vliegclubs zelf ook maatregelen. „Als wij één van onze leden op een fout betrappen, al is het een kleine, dan wordt hij altijd op het matje geroe pen en desnoods geschorstvertelt Hurks. „De veiligheid moet altijd voor op staan, bovendien praat je over kis ten die twee ton per stuk kosten. Daar ben je wel zuinig op." Vier gewonden bij botsing twee sportvliegtuigen Als een vliegtuig neerstort of een noodlanding moet maken, wordt de oorzaak altijd onderzocht door het 'Bureau Vooronderzoek Ongevallen' van de RLD. Gaat het om een ongeval, dan wordt uiteindelijk de Raad voor de Luchtvaart ingeschakeld voor een uit spraak. Volgens administrateur F. de Jong van de Raad voor de Luchtvaart*zijn de meeste zaken die bij de Raad dienen ongevallen met sportvliegtuigjes. „Dat komt omdat de grote passagiersvlieg tuigen zeer veel apparatuur aan boord hebben die de piloot voor alles en nog wat waarschuwt. Het instrumentarium van een sportvliegtuigje is veel eenvou diger." Hij wijt de oorzaak van de meeste ongelukken aan „een combina tie van technisch en menselijk falen". Jaarlijks heeft de raad te maken met circa dertig 'echte' ongevallen. Een pi loot kan in het minste geval worden berispt en in het ergste geval zijn bre vet kwijtraken als hij schuldig wordt verklaard aan een ongeluk. „Vooral professionele piloten vrezen onze uit spraken, want die hebben bijna altijd gevolgen voor hun carrière", vertelt De Jong. De zittingen en uitspraken van de Raad zijn openbaar. Niemand wil het verhaal bevestigen dat juist professionele piloten een sportvliegtuigje beschouwen als een leuke mogelijkheid om eens flink te gaan stunten. Toch staan juist zij be kend om hun ongelukken met sport vliegtuigjes. Eind vorige maand werd een 59-jarige KLM-piloot met 16.000 vlieguren, gezagvoerder op een Boeing 747, berispt nadat hij was neergestort met een Cessna. Hij had niet gecontro leerd of er voldoende brandstof in de tanks aanwezig was. Bovendien had hij ernstige fouten gemaakt bij de nood landingsprocedure. Eind vorig jaar oordeelde de Raad dat een andere zeer ervaren piloot, die met een fotograaf aan boord was neer gestort in de Haarlemmermeer, te laag had gevlogen. Hij werd overigens niet veroordeeld, omdat dit niet te bewijzen viel. Bij het ongeluk kwam de fotograaf om het leven Enige jaren geleden kwam ruimtevaarder VVubbo Ockels, een zeer ervaren vlieger, in het nieuws nadat hij met een sportvliegtuigje jn Bij een botsing tussen twee dalende sportvliegtuigen zijn gisteren op het vliegveld Seppe in West-Brabant vier personen gewond geraakt, van wie één ernstig. Een Nederlands toestel van het type Grob raakte tijdens het landen de lager vliegende Cessna uit België. Beide toestellen kwamen met de neuzen in de grond van de landingsbaan terecht. De piloot en een inzittende van het Nederlandse toestel raakten gewond, evenals een passagier van de (Cessna uit Antwerpen. De piloot van dat toe stel raakte zwaar gewond. De Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie en de Rijksluchtvaartdienst stellen een on derzoek in naar de toedracht. Cher de oorzaak is nog niets bekend. De ber ging van de toestellen duurde tot het begin van de avond. 'Om concurrentie heter aan te kunnen Houtbond FNV'. Hij wijt dat aan het feit dat de overkoepelende werkgeversorganisatie AVBB niet breed genoeg is georgani seerd en omdat de bedrijfstak cao veel te grofmazig is. Volgens i Vries» een vin de opstellers van het rapport, kan de bouwwereld een stuk beter concurreren zijn als er naast de bedrijfstak-cao aanvullende af spraken per branche worden gemaakt. De algemene cao zou dan afspraken bevatten over bijvoorbeeld de lonen, de vut. de pensioenen en de vakoplei ding. Per branche kunnen ver volgens afspraken worden ge maakt over bijvoorbeeld ar beidsomstandigheden en func tieclassificatie. De bond pleit verder voor een 'verbreding van de samenstel ling van de wcrkgoversdelrgatie tijdens cao overleg, om zodoen de een akkoord te sluiten dat kan steunen on een breed draagvlak in de bedrijfstak. Nu schuift alleen de AVBB aan tij dens overleg. I>e bond pleit er voor In de toekomst ook bran che-organisaties uit te nodigen. Het wegvallen van de Europese binnengrenzen en de terugtre dende overheid vraagt een an der soort cao. Dat concludeert de Bouw- en Houtbond FNV in zijn nota 'Bouwkolom in bewe ging', die gisteren in Woerden is gepresenteerd. Naast de 'gewo ne' cao moeten per branche (bijvoorbeeld architecten) aan vullende afspraken worden ge maakt of afspraken die delen van de bedriifstak-cao vervan gen. aldus de bond. Door de terugtredende over heid is de bouwnijverheid meer onderhevig is aan schommelin gen in de economie dan vroe ger. De concurrentie wordt gro ter en de noodzaak om tijdig te vernieuwen neemt toe. Verder leidt ook het wegvallen van de Europese binnengrenzen tot verscherping van de concurren tie. Dat soort veranderingen komt nu niet of nauwelijks aan bod tijdens cao-onderhandelin gen, aldus R. de Vries, vice- voorzitter van de Bouw- en Grachten minder vaak gespuid Het water van de Amsterdamse grachten wordt niet meeT elke nacht ververst met IJmeerwater (het zogenoemde spuien) Het gaat om een proef van de gemeente Amsterdam en het Zuiveringschap Amstel- en Gooiland, waaruit moet blijken of de waterkwaliteit ook bij minder verversing voldoet aan de eisen Minder verversen levert een besparing op van één a twee ton per jaar. Het spuien was vtot ger elke nacht noodzakelijk vanwege de kufng van afvalwater volksgezondheid werd gisteren in Assen opgewacht door boze verplegers, die een zondagsdienst draaiden. Simons een psychiatrische inrichting. foto anp Staatssecretaris Simons1 bracht een werkbezoek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5