Rijnkanters als voorbeeld Comaneci schittert in ondergoed Sport Leen Pfrommer wordt schaatscoach vrouwen Supporter gedood Vijftig schakers bij strijd om Leidse titel DINSDAG 19 MEI 1992 21 n joustra ao v ROB ON Of RW ATI R ROB V Den Helder ontslaat Franke den helder Rolf Franke is gisteren door het bestuur van basket balkampioen Commodore op staande voet ontslagen. De inter national, die aan het einde van dit seizoen naar Den Bosch ver trekt, meldde per fax dat hij was hersteld van een blessure en met een Nederlands studententeam naar Israël was vertrokken. Volgens manager Piet Meijer voelen vooral zijn teamgenoten en coach Ton Boot zich danig in hun hemd gezet en in de steek ge laten door Franke. Er worden in Den Helder grote vraagtekens gezet achter de plotselinge fitheid van de Amsterdamse forward, die door zijn blessure in geen van de vijf finale-wedstrijden te gen Den Bosch inzetbaar was. Mislukte aanval Timman amsterdam De Amerikaan Yasser Seirawan heeft gisteren de leiding in de internationale schaakvierkamp in Amsterdam be houden. De aanval van Jan Timman leidde niet tot winst. Na vier ronden heeft Seirawan een half punt voorsprong op Tim man en de Indiër Anand, die met de Engelsman Short remise overeenkwam. Er zijn nog twee ronden te schaken. Voor de derde keer eindigden beide partijen in een deling van het punt. Van de acht gespeelde partijen gedurende de afgelo pen vier dagen werd er slechts een met winst beslist. Die was bovendien te wijten aan een verschrikkelijke uitglijer van Short. Jan Alma naar Aalsmeer leiden De bij handbalvereniging Bollenstreek vertrekkende trainer Jan Alma treedt in dienst bij Aalsmeer. De gelouterde Haagse oefenmeester neemt bij zijn nieuwe club de mannen- ploeg voor zijn rekening. De mannen van Aalsmeer werden af gelopen seizoen getraind door Martin Kohier die op zijn beurt weer in beeld was als opvolger van Alma bij de Voorhoutse ere- divisionist. Kohier lijkt echter niet in te gaan op de aanbieding, evenals George Dekeling. De bij Hellas als jeugdtrainer werkza me Hongaar Makay is nu een van de voornaamste kandidaten voor de vacante post in sporthal De Gaasbak. Spaanse tennisploeg verrast dusseldorf De Zweedse tennisploeg, aangevoerd door Stefan Edberg, heeft het op de openingsdag van het toernooi om de wereldbeker op de Rochusclub in Düsseldorf al direct Spaans benauwd gekregen. De titelverdediger verloor in het eerste duel van de rode groep met 0-3 van Spanje. Bij de 'blauwen' begon nen de Amerikanen met een zege op Rusland: 2-1 De grootste verrassing was het spel van gravelexpert Emilio San chez, de nummer 20 van de wereldranglijst. Hij won in drie sets (1-6, 7-6,6-4) van de beduidend hoger ingeschatte Edberg, die zich door het succes in de beginfase te snel rijk rekende, maar na twee uur afdroop. De Zweedse teleurstelling werd nog groter toen Sergi Bruguera ook nog eens te sterk bleek voor Magnus Gustafsson, na ook al de eerste set te hebben verloren. Emilio Sanchez en Sergio Casal bewezen daarna in anderhalf uur tijd een beter dubbel te vor men dan Edberg en Anders Jarryd. BBC wint dure slag londen De Engelse eredivisie is nog voordat hij van start is ge gaan al flink in trek. De officials van de nieuwe 'premier league', die op 15 augustus een begin maakt met de competitie om het Engels kampioenschap, tekenden gisteren een lucratief televisie contract met de BBC en de satellietzender BSkyB. Met de overeenkomst, die voor vijfjaar is aangegaan, is een be drag gemoeid van in totaal 304 miljoen pond (1 miljard gulden). De 22 clubs uit de hoogste afdeling krijgen per seizoen in ieder geval bijna vijf miljoen gulden elk. Dat bedrag kan voor de indi viduele vereniging, afhankelijk van de positie op de ranglijst en het aantal rechtstreeks uitgezonden wedstrijden, nog aanzienlijk oplopen. In het akkoord is opgenomen, dat de BBC zaterdagavond de „wedstrijd van de dag" in de programmering opneemt. Daarin zal een uitgebreide samenvatting te zien zijn van de topper van die dag. BSkyB zal in totaal vijf uur Engels voetbal brengen. Op zondagmiddag zal een wedstrijd live worden verslagen en maandagavond zal een andere in zijn geheel worden uitgezon den. DUIVENTIL Voorzitter Hilde Rost (rechts) van De Rijnkanters ontvangt de Max Dikker-trofee. Links Wim van de Berg van het districtsbestuur, in het midden Hans Schaap van het bondsbestuur. foto henk bouwman Tennisvereniging De Rijnkanters is geen vereniging die met klinkende prestaties de aandacht trekt. Niettemin kreeg de Rijnsburgse club gisteravond tijdens de voor jaarsvergadering van het district Leiden een ferme beker in handen gedrukt, door een 'bobo' van de KNLTB nog wel. Bij de bond kozen ze De Rijnkanters als de vereni ging die zich het afgelopen jaar het best onderscheidde op het gebied van het recreatietennis. jolijt om voorrang strijden ook makkelijk een heuse topper op staan. Want leerde ene Jan Sie- merink de beginselen van het edele tennisspelletje niet bij de ze nietige club? Hij zal wel de uitzondering zijn die de regel bevestigt. Volgens Piet van Sterkenburg, voorzitter van het district Lei den van de tennisbond, is De Rijnkanters een 'prima ambas sadeur' als het gaat om het be vorderen van het recreatieve tennis binnen de regio. Een gastvrije vereniging die veel ac tiviteiten opzet voor de liefheb ber. "Wij zijn als district trots op De bijbehorende landelijke on derscheiding, de Max Dikker- trofee, werd door bestuurder Hans Schaap van de tennisbonfl uitgereikt aan Hilde Rost, voor zitter van de 500 leden tellende club. De praeses toonde zich blij verrast en beloofde dat de glimmende bokaal een mooi plaatsje zou krijgen in de onge twijfeld niet rijkelijk gevulde prijzenkast van de club, waar de gezelligheid hoger in het vaan del staat dan de prestatie. Gek genoeg kan er bij zo'n cluppie waar de vreugde en deze club", aldus Van Sterken- buig. Hans Schaap hield voor de aanwezige bestuurders van de 'Leidse' clubs gisteren in de Kaagzaal van het Dekker-com plex in Warmond een korte toe spraak over de toekomst. De clubs zullen zich net als de bond moeten gaan bezinnen over de komende jaren. Volgens een marketinganalyse die de KNLTB liet uitvoeren zullen er in het jaar 2000 vooral tennis sers 'op leeftijd' op de parken te vinden zijn, al dan niet recrea tief. Tegen die tijd zal volgens de schatting 70 procent van het ledenbestand ouder zijn dan veertig jaar. Van de 830.000 le den die de bond denkt te heb ben over acht jaar hebben 680.000 leden de seniorensta- tus. „De tennisbond ontgroent", aldus Schaap, die met deze term de aanstaande vergrijzing probeerde te verhullen. „De verhouding ouderen-jeugd beren die beweging c gen en zullen de clubs binnen kort werkboeken gaan overhan digen. Daarmee kunnen ze pro jecten opzetten waarmee jeugd leden kunnen worden gewon nen. Bovendien zullen we er niet aan ontkomen ook voor de groter wordende groep senioren meer dingen te doen." Tijdens de op deze woorden volgende» voorjaarsvergadering benoemden de clubs mevrouw T. Burger tot vice-voorzitter. Verder liet het Leidse district een duidelijk protest horen in de richting van de KNLTB. De bond wil graag dat kleine dis tricten zoals het Leidse opgaan in grotere. Leiden zou bijvoorbeeld moeten samen werken met Den Haag. De aan wezige bestuurders verklaarden echter 'klein maar fijn' te kun nen werken met het huidige systeem en zijn falikant tegen een structuurwijziging zoals de bond die voorstaat. Wilt U iets melden? Bel 071- 161 414 (W im van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. De voetbalvereniging Leiden heeft ook de komende twee jaar in Elfa een shirtsponsor Vol leybalvereniging GGV houdt morgenavond in de 5 Mei-hal te Leiden een instuif voor iedereen die intersse heeft in die sport Swift/Casba-renner Michel van der Voort werd vierde in een demy-koers in Alkmaar Op dinsdag 26 mei is korfbalvereni ging Fides Pacta de gastheer van Fortuna en ODO. Die twee clubs zijn finalist voor de Rijn delfland Cup. Aanvang 20.00 uur De Danaïden, een andere Leidse korfbalclub, houdt op vrijdag 22 mei een algemene jaarvergadering. Marcel Keijzer en Frans de Wekker zijn aftre dend en komen niet terug in het bestuur* De Noordwijkse Hoc key Club bestaat dit 25 jaar Ie dere maandag verzorgt een aantal KNSB-trainers een skee lertraining aan de Archimedes- weg (achter Wassenaarseweg) in Leiden. Voor inlichtingen: Jos I moer* 0171-315610) De Wan del Avond Vierdaagse van Lei den begint op maandag 1 juni. Start bij het clubhus van VCL aan De Vliet De wielrenners Michael Boogerd en Daniële Overgaag zijn voor lange tijd uitgeschakeld. Het tweetal is zwaar geblesseerd De Duin- ruiters uit Noordwijkerhout houdt op 28 mei een nationale dressuur De KNVB heeft weer meer dan een miljoen leden en is daarmee de grootste sport bond van Nederland. De voet balbond wordt gevolgd door de tennisbond en de gymnastiek- bond. Ook de volleyballers en de zwemmers behoren tot de top vijf Op zaterdag 23 mei in Katwijk een roeidag voor de burgerij. Aanmelden bij de KRB Korfbalclub Pemix heeft nu ook een Business Club Martin Centrum is als negende geëin digd in de nationale zaalvoet balcompetitie. Scagha(Scha- gen) en Nordstar (Den Haag) zijn gedegradeerd. Hoornsche Veerhuys, Kras Boys (Volen- dam), All Inn Stars (UtMCktt) n Rex (Volendam) promoveren naar de nieuw in te stellen Ere divisie In Woubrugge zijn op 23 mei Drakebootraoes DIOS uit Nieuw-Vennep heeft het jaarlijkse Bollenstreek-toernooi gewonnen Vanavond speelt SV Voorschoten onder de 23 jaar om 19.00 uur tegen de SCOREBORD ieugd van Feyenoord. De lande lijke A-jeugd van Feyenoord komt donderdag op bezoek bij RCL. Daar wordt ook om 19.00 uur afgetrapt Autocoureur Os car Middeldorp (Woubrugge) werd derde in de derde race om het Benelux-kampioenschap Opel-Lotus. Middeldorp start op 24 mei in Zeltweg (Oosten rijk) Op 23 mei is bij voetbal vereniging Roodenburg de slot trekking van de Superloterij met als hoofdprijs een auto Een groot jeugdtoemooi bij Rooden burg is gewonnen door het Am sterdamse DWS Milou van Pa ridon, Robert Bierman. Jan Hachmang, Gerben van der Reep. Arie van Oyen. Robert de Haas. Jeroen van de Vossen (al len De Bollenstreek) en Robbert Koole'. Vincent van de Kooy, Niels van Deuren en Maarten Keyzer (Swift/Casba) zijn gese lecteerd voor het Nederlands kampioenschap wielrennen bij de jeugd op 13 juni in Spijkenis- se Ook Voorschoten heeft zijn Wandelvierdaagse. Daar begin nen ze vandaag. De startplaats is bij SVLV Op zondag 24 mei bij de zelfde club het Luilaktoer- nooi. Het toernooi begint om half vijf 's ochtends Wielerver eniging De Bollenstreek start zaterdag 23 mei in de Omloop van Voorne en Putten Woens dag 20 mei: finalewedstrijden van het Zomeravondtoemooi bij korfbal Fides Pacta Hand baller Patrick van Olphen ver laat Hermes en gaat bij Sittardia spelen Ron de Jager (Rijns burgse Boys) gaat een stage training doen bij FC Den Haag. Marcel Valk, Remco Torken en Edwin Hermes spelen ook vol gend seizoen voor de profclub. Jeffrey Talan moet nog om de tafel met het bestuur De ama teurvoetbalvereniging 't Gooi speelt op vrijdag 22 mei als eer ste club tegen UEFA-cup-win- naar Ajax. Die afspraak was vo rig jaar november al gemaakt Hel Nederlands amsteurelftal gaat op 14 juni naar Nieuw- Zeeland. Er wordt gespeeld te gen een regionaal team uit Ack- jand en tWPeiWBil (BOOD de na tionale selectie van Nieuw-Zee land In het seizoen 1992 93 mogen een de reserve-kam pioenen uit de hoogste klasse deelnemen aan de districtsvoet- balbeker De Leiderdorpse schaker Jeroen Piket is ëén van de deelnemers aan het Aegon- toemooi in Den Haag. De eerste ronde is op 20 mei Op 23 mei in Scheveningen het vlaggetjes- dagvoetbaltoemooi met SV 35, IJmuiden en Katwijk Korfbal club Madjoe (Rijnsburg) zoekt een trainer. Rob van Dijk Feyenoorder Rob van Dijk heeft gisteren defi nitief zijn krabbel gezet onder een contract van Feyenoord. De huidige keeper van Noordwijk tekende voor twee jaar bij de Nederlandse bekerhouder. Van Dijk 23 iaar moet in De Kuip tweede doelman worden achter Ed de Goey. De overgang van Van Dijk, die begon bij Foreholte, zat er al een poosje aan te komen. Noordwijk-trainer John Eelman zocht al enkele weken naar een vervanger voor zijn goalie, zoals de coach mogelijk ook nog naar vervangingen voor Leonard van Utrecht en Bram Marbus zal moeten zoeken. Het duo heeft nauwe contacten met een an dere Rotterdamse profclub, Ex celsior. Met de overgang naar de topclub gaat Van Dijk een soortgelijke weg als Arjan van der Sar. Deze reservekeeper ging naar Ajax, maar gebruikte ook Foreholte en later Noord- wijk als springplank. VOETBAL - Schotland 0-1 (0-1 157 Ge'e Man Nevrn amersfoort Leen Pfrommer wordt de schaatstrainer van de vrouwen allround-selectie. Hij volgt Arie Koops op, wiens eenjarig con tract door de KNSB niet werd verlengd. Pfrommer bouwde de afgelopen 25 jaar in de schaats sport een indrukwekkende staat van dienst op. De 56-jarige oud beroeps militair maakte in het seizoen 1967/1968 naam als trainer van Jan Bols. Een jaar la ter werd hij door de schaats bond aangesteld als bonds coach van de mannen allroun- ders. Pfrommer maakte als trai ner de topjaren van Ard Schenk mee (1970-1972). Na negen jaar ruimde Pfrommer in 1977 het veld voorTjaart Kloosterboeren Egbert van 't Oever om zich een aantal jaren te gaan bezighou den op gewestelijk niveau. In het seizoen 1984/1985 haalde de KNSB Pfrommer terug als trainer van Jong Oranje. Rob van Dijk, hier nog wordt Feyenoorder. Tijdens een botsing tussen twee groepen voetbalsupporters in het Argentijnse La Plata is een persoon door een kogel om het leven gekomen en een ander ernstig gewond geraakt. Het inci dent deed zich voor bij de wedstrijd Estudiantes-Huracan. Het slachtoffer, een aanhanger van Estudiantes, werd beschoten toen een rijdende auto met stenen werd bekogeld. De politie verrichtte twintig arrestaties. GOLF L»et7M (VS1) ai'en 199 Magen, 5 Wood* fVSt>. Dawson (VSI) en Haas 'VSi) allen 2 Doe* regen toernooi slecht» ove» 54 hot« SCHAKEN leiden deelnemersveld geeft wel eens te weinig afscheiding. Het veld is in elk geval wel wat afgeslankt ten opzichte van vorig jaar, toen zich maar liefst 80 liefhebbers aanmeldden. Ditmaal moet de organisatie het met zo'n 50 spe lers doen. Onder hen in ieder geval favoriet en titelverdediger Joop Piket. Andere kanshebbers kunnen worden gezocht onder LSG-ers Henk van Putten, Leon Konings, Peter Passenier en Ik Oei. Van Philidor-zijde mag vooral worden gerekend op Gert-Michiel de Niet en jeugd kampioen Fred Slingerland. De deelname van de vorig jaar zo verrassende Remmelt Otten is nog een vraagteken. Na de geslaagde proef van vorig jaar zal de strijd om de Leidse schaaktitel zich dit jaar weder om onder de hoede van de clubavond van LSG voltrekken. Vanavond gaat in het Leidse Antonius clubhuis de eerste ronde van zeven volgens het be proefde Zwitserse systeem van start. Op dinsdagavond 30 juni moet dan bekend zijn wie de nieuwe titelhouder is. Indien al thans niet net als vorig jaar een beslissingsmatch (toen tussen Joop Piket en Remmelt Otten) noodzakelijk is. Hetgeen niet onwaarschijnlijk is, want zeven rondes over een aanzienlijk Haar charme is gebleven, maar dat is ook het enige. Nadia Co maneci, inmiddels dertig jaar, doet in vrijwel niets meer den ken aan de bevallige turnster, die bij de Olympische Spelen van Montreal in 1976 goud en de wereld veroverde. Tegenwoordig schittert de voormalige Roemeense, mooi opgemaakt en met trendy kap sel, in glamour-advertenties op f)osterformaat voor ondergoed, ingerie en badkleding. Het is even wennen, maar in haar hui dige woonplaats Montreal, waar ze sinds 1990 verblijft, kijkt nie mand meer van haar op. Als fotomodel en mannequin is ze volledig door de Canade zen geaccepteerd. Een deel van het geld dat Comaneci met haar prestigieuze werk verdient, staat ze af aan een goed doel: het on derbrengen van Roemeense weeskinderen bij pleeggezinnen in Quebec. Comaneci heeft in haar twee de vaderland afgerekend met haar roerige verleden en een nieuwe toekomst opgebouwd. Terugkijken doet de oud-kam pioene niet graag, maar soms voelt ze de behoefte om, wat ze zelf noemt, het misverstand over haar vlucht uit Roemenië in 1989 uit de wereld te helpen. Van haar trieste belevenissen is inmiddels een filmscenario ge maakt. De kans, dat Comaneci de hoofdrol zelf zal vertolken is gezien haar emotionele betrok kenheid uiterst klein. Het voormalige wonderkind houdt vol door haar vertrou wensman en manager Constan- tin Panait mishandeld en mis bruikt te zijn, zoals ze eerder door een zoon van de ex-dicta- tor Ceaucescu zou zijn ver kracht en gemarteld. De Roe meense emigrant uit Florida hielp Comaneci de grens naar Hongarije over en loodste haar de Verenigde Staten binnen. Hij ontving voor die vriendendienst 10.000 gulden. In februari 1990 liep Comane ci alsnog weg bij haar kwel geest. Ze kreeg daarbij hulp van een oude kennis: Alexandru Ste- SPORT OP TV fu. een voormalige Roe rugbycoach, die in 1978 m Montreal was achtergebleven. Panait reisde met Comaneci SOFTBAL naar Montreal, niet wetende dat Stefu voor Panait was gewaar- Voll«, j. schuwd en op hem wraak wilde nemen. Panait stapte in de eer ste nacht hals over kop in een taxi, toen hij het spel besefte. Van de drie ton, die Comaneci met interviews en fotosessies in de Verenigde Staten had ver diend, heeft ze geen cent terug gezien. Panait woont nu weer in Roe menie. Stefu kwam vorig jaar september om het leven bij een duikongeluk. Comaneci leeft nu samen met de weduwe van Ste fu in Montreal. ${*«101*1 3. 11 Lutf 2 1/2, 12 1 2) Wassenaar 8-5. Vol* Bak H SPORTPRIJSVRAGEN LOTTO 20: e R.ve» Plate (Aruba) - FC Groningen 13 (0-1) pf-ft 1 «mn Doelpunten Groningen Huwngb Mei|« prifS 109 d Toeschouwers 3000 Rode Mart 89 Doei- 5451 fleem» BASKETBAL AMERIKAANSE PROFCOMPETITIE PLAYOFFS, Eastern Conference Cmvr'anö ca valiers - Boston Celtics 122 104 Cwtl«l i. wi«fl* pr.|S 71 751 TENNIS P»as fVSt) 2710 4 Beck* (Oud 2694 gel (Fra) 1877 8 i 1394. 31 Haarhuc MUNCHEN Internationaal toernooi zesde ron de, afgebroken p*ti| Hamen (Dan) Gixe- e grneo Sper i* Zweden 3-0 i WIELRENNEN OLYMPIA S RONDE V pov (GOS) 1/2-1/2. Wahis (Out) lobron (Dud 1/2-1/7 Speelman (£nR, Mubne» (Dud 1/2- 1/2. Luti (Dud - Gehand (GOS) 0-1Chr.st.an- senrvStl-Hertneck(Dui) 1 0 Stand 1 Christiansen 5 punten, 7 Gehand, Gurewitsch 4 1/2.4 Hutme» >r*voepcw a f. i 3" 1/2. t (Of*) 1 13 3 van H*fte mpas rtUS) ft12 l DINSOAG 7 0011 8 00 19 00 Sportnet Go" PGA Eu» 17 00 18 00EUR0 [o'Ogoai* OOJOOl 00 EURO Eun»«yTr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21