Barcelona voetbalmaf Nederlanders krijgen klappen in Ardennen c Sport Ed de Goey mag niet mee naar EK w— Dopingzaak Millar raadsel voor Priem DINSDAG 19 MEI 1992 19 redactie herman kxjstra ad'. a\ a Bondscoach Rinus Michels heeft Ed de Goey en Gaston Taument (beiden Feyenoord), Michel Kreek (Ajax), Pieter Huistra (Glasgow Rangers) en Eric Viscaal (AA Gent) uit de Oranje-selectie geschrapt voor de eindronde van het Europees voetbalkampioenschap dat van 10 tot 26 juni in Zweden wordt gehouden. De twee doelverde- digers in de definitieve selectie van twintig man zijn Hans van Breukelen (PSV) en Stanley Menzo (Ajax)Ed de Goey moet in Nederland stand-by blijven voor het geval er vlak voor of tij dens het EK iets met één van de twee doelverdedigers gebeurt. Tussen het bestuur betaald voetbal van de KNVB en de Oranjeraad is onlangs afgespro ken dat de in Nederland achter blijvende reserve-doelman vijf tig procent van de premies ont vangt. Gaston Taument en Michel Kreek zijn nu beschikbaar voor het Olympisch team, dat zich zondag via een overwinning op Australië kan plaatsen voor de Spelen in Spanje. Gaston Tau ment zegt niet uit het veld ge slagen te zijn door de beslissing van Michels om hem te laten vallen. „Ik had er al voorzichtig rekening mee gehouden. Vooral nadat ik dit weekeinde had ge zien dat Ruud Gullit weer hele maal fit is. Er is lang getwijfeld of hij tijdig hersteld zou zijn. Met Van 't Schip en Gullit is de rechterkant goed bezet." Diep in zijn hart had de Feye- noorder, die dit seizoen bij vla gen weergaloos speelde, wel ge hoopt op een trip naar het EK. „Je gaat toch nadenken als je bij die laatste 25 spelers zit. Maar ik ga me nu helemaal instellen op de kwalificatiewedstrijd tegen Australië. Als ik naar de Olympi sche Spelen in Barcelona kan, vind ik dat net zo mooi. Ik neem tenminste aan dat ik me deze week gewoon bij Nol de Ruiter moet melden." Wat de bezetting van de linksbuitenplaats betreft heeft Michels de Ajacied Bryan Roy verkozen boven Pieter Huistra. De laatste was overigens gister avond net op weg naar Neder land om zich mogelijk bij Oran je te voegen. Van de twee in België spelende Oranje-kandi daten prefereerde hij Peter van Vossen boven Eric Viscaal. Overige selecties: DUITSLAND: Bodo lilgner (FC Köln). Andreas Köpke (Nürnberg), Stefan Reuter (Juventus), Andreas Brehme (inter Milan). Jurgen Kohier (Borussia Dortmi Martyn (Crystal Palace), i senal); verdediging: Dixc (Nottingham Forest). Keo Pearce Johan Cruijff staat de pers te woord. (Olympique Marseille). Palmer (Sheffield (Queens Park Rangers). Merson Helemaal gek is Catalonië en de hoofdstad Barcelona in het bijzonder van de finale van de Europacup voor landskampioenen, morgenavond in het Londense Wem- bley-stadion. FC Barcelona, de club van Johan Cruijff, Tony Bruins Slot, Ronald Koeman en Richard Witschge, TsportlngG^r^hn^(Gotétwg). neemt het dan op tegen het Italiaanse Sampdoria. Meer dan 23.000 socio's zijn erin geslaagd een kaartje voor de finale te bemachtigen en als het Cruijff c.s. inderdaad lukt de Europacup te winnen, zal het centrum van de Ca talaanse hoofdstad woensdagnacht een feest beleven, dat zijn weerga niet kent. day). Schwarz (Ben! Mecheien), Brolin (AC Parma). Dahlin (Borussia Mónchengiadbach). Ekstrom (Goteborg). verdediging Ts)ermsiev, Siadadse. I barcelona cpd Espanou. Doorovoiski (Servette). Onopko (beiden Spana Moskou), Mn ko (Glasgow Rangers), Sialimov, Kolt den Foggia). Ljoet. (MSV Duisburg). Samaranch loopt met vuur Barcelona Juan Antonio Samaranch, 's werelds hoogste sport leider, gaat persoonlijk met het Olympisch vuur lopen. De voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité zal op 14 juni de fakkel de eerste 500 meter in Spanje dragen. De krant Vangu- ardia bracht dit nieuws gisteren als een primeur. De fakkelloop door Spanje wordt 5000 kilometer lang. Drie dagen na de ontste king van het Olympisch vuur op 5 juni op Oiympia in Grieken land neemt Barcelona's burgemeester Pasqual Maragall de toorts in ontvangst. Een vloot van antieke schepen brengt het vuur naar Spanje met aankomst op 13 juni. Op 24 juli eindigt de estafette in Barcelona, een dag later beginnen de Olympische Spelen. De kranten die in Barcelona verschijnen, beconcurreren el kaar al wekenlang met foto's, verhalen en nieuwe invalshoe ken om toch maar vooral de aandacht van de fans van 'Bar- ca' vast te houden. Zo drukte El Periodico een foto van Johan Cruijff af, met een uit Londen meegebracht metro-bord bij het Wembley-stadion. El Periodico was ook de eerste die de voor de hand liggende verbinding legde tussen de Europacup finale van 1971, eveneens in het Wem bley-stadion, waarin Cruijff toen nog als Ajax-speler een hoofdrol voor zich opeiste. Alle kranten hebben de afge lopen dagen extra bijlages ver spreid, met het oog op de Wem- bley-finale. La Vanguardia ver raste zondag zijn trouwe lezers met een speciale uitgave van een 'Wembley-gids', inclusief een metro-kaart van Londen, en toeristische wenken voor een bezoek aan de Britse hoofdstad. In de zondagbijlage bracht La Vanguardia verder een 'exclu sief interview met Johan Nees- kens, die er in 1971 in Wembley ook bij was, toen Ajax het Griekse Panathinaikos met 2-0 versloeg. Neeskens, nu in Zwit serland woonachtig, waar hij de amateurs van Zug traint, speel de zelf enige jaren bij Barcelona en is dus, net als Cruijff, de aan gewezen persoon om een aantal vergelijkingen te trekken tussen het Wembley van 1971 en dat van 1992. Ook de Catalaanse editie van El Pais liet zich niet onbetuigd. In een bijlage, die maandag met de sportkrant werd verspreid, ging El Pais uitgebreid in op de wrange ervaringen van Barcelo na met Europa-Cupfinales. Want hoewel Barcelona een van de meest succesvolle Europese voetbalclubs is, ontbreekt de cup voor landskampioenen nog altijd in de rijk gevulde Cata laanse prijzenkast. Driemaal eerder stond Barcelona in de fi nale, maar in 1961 was Benfica in Bern de betere ploeg (3-2) en op 7 mei 1986 werd zeer teleur stellend in Sevilla van Steaua Boekarest verloren na straf schoppen. Nieuwtje Maandag konden de Spaanse kranten nog een belangrijk nieuwtje meenemen, want de voorzitter van Barcelona van de afgelopen vijftien jaar, Josep Lluis Nunez, maakte zondag avond laat bekend, dat hij zich volgend seizoen niet meer her kiesbaar stelt. Volgens Nunez heeft dat niets te maken met Litouwen laat Oiympia 's Tour ontploffen ZÖTTEGEM COVERT V GPD-VERSLAGGEVER Hoe vertel ik het m'n moeder? Neem John den Braber en An ton Tak. Hoe komen die straks thuis uit Olympia's Ronde? Ze kunnen zeggen: die etappe naar Zottegem, als die er niet was ge weest, dan... En als ze niet alle maal op me hadden gelet, dan.. En als ik had mogen rijden voor m'n eigen kansen, ja dan... Dan had het er heel anders uitge- Maar dan nog hadden ze die Litouwer, die Kestutis Stakenas, er nooit afgereden. Niet op de Leeberg, niet op de Berendries en helemaal niet op de Muur. Want Stakenas, met zeven an deren vluchter van het eerste uur (al na 18 kilometer) reed daar zijn laatste concurrent, Martin Kras, aan flarden. Zodat de Nederlandse ploe gen nu, na de koninginnerit van Olympia's Ronde, met een pro bleem zitten. Met twee proble men eigenlijk: met Kestutis Sta kenas en met cliens coach Wim Brauns. Stakenas heeft al eerder laten merken een onverzettelijke-Li touwer te zijn, die bovendien goed kan tijdrijden. Zo won hij in de Teleflex-tour de proloog en was hij zondagavond nog de motor van zijn zegevierende formatie in de ploegentijdrit rond Ossendrecht. Ook in de Ronde van Guadeloupe was hij succesvol, met winst in zowel een etappe als een tijdrit. In die. tijdrit versloeg hij specialist Ser- vais Knaven. Showmaster En dan is er nog die Wim Brauns, die sinds 1 januari offi cieel als coach van de nationale Litouwse selectie door het leven gaat. Zegt de exentrieke Rotter dammer tenminste zelf. Braun, ex-showmaster, ex-pr-man en nog steeds vader van een doch ter die na elke etappe een show op het podium van Olympia's Tour verzorgt, wordt niet door iedereen geaccepteerd in het wielerwereldje. Maar Brauns heeft een dikke huid en een brede rug. En zegt het nu als zijn levensdoel te be schouwen die arme Litouwers hogerop in het fietsen te krij gen. Begonnen als chauffeur van de neutrale wagen, groeide er kennelijk iets moois tussen Brauns en de Litouwse ploeg. En nu wenst Brauns de samen werking voor geen goud meer te verbreken. Hij wil ook als coach van de Litouwers de honderd kilometer tijdrit en de wegwed strijd meemaken op de Spelen. Z'n selectie heeft hij al: Sta kenas natuurlijk, en verder Sar- kaukas, Rumsas en Kovaliovas. En, aldus Brauns', zijn renners zijn nog niet verpest door de welvaart. Zijn renners weten nog wat afzien is. „Ik word mis selijk als ik de verhalen lees over Nederlandse formaties die in de ploegentijdrit hun benen stil houden om zich te sparen voor deze rit. Dat hebben wij dus niet gedaan. En kijk nu, een dag later winnen we weer. Voor die jongens uit Litouwen is het hele leven één grote survival, elke dag weer. Ze zijn dolblij als ze een fietsbandje winnen, dan kunnen ze morgen tenminste weer starten." Litouwers klagen niet' gauw. Die zijn, als je het zo hoort van Brauns, met alles nog blij. Hoe groot was gisteren na de finish van die verzengende en vooral letterlijk adembenemende rit door de Vlaamse Ardennen dan ook het contrast. Want de Ne derlanders klaagden gisteren wel. Steen en been zelfs. John den Braber bijvoorbeeld, tot gis teren het paradepaardje van het Nederlandse wielrennen, maar in Zottegem één brok ellende. Met slechts één houvast: ,,Ik heb twee ritten gewonnen, Olympia's Tour was voor mij al Bluffer Hij meende het natuurlijk niet. De Rotterdamse bluffer had graag de hoofdprijs gegrepen. Die kan hij na gisteren wel ver geten. Den Braber finishte in de tweede grote groep, op bijna vijf minuten van Stakenas. Z'n ploegmakkers Servals Knaven en Raymond Thebes zaten dichter in de buurt van de Li touwer en hadden weinig goede woorden over voor Den Braber. Ten teken dat het bij Egbert Koersen in de groep ook niet al lemaal koek en ei meer is. En er waren nog meer fricties in het Nederlandse kamp. Hoe kan het ook anders nu vluchters van het eerste uur het tot de streep konden volhouden en de macht in het klassement konden overnemen. .Koersen verweet Kuys van de nationale selectie niet te hebben meege werkt. „Ja, vanaf Aalst, maar toen was het al te laat." En Kuys'assistent Nico van Hest: „Hoe kunnen ze dat zeggen, die Litouwer was gewoon de sterk ste. We hebben na de Muur kop over kop gereden, als hij dan nog zo weinig van zijn voor sprong verliest, dan verdient hij het gewoon. Dat moet je accep teren." De etappe, over een deel van het parcours van de Ronde van Vlaanderen, verliep bijna net zoals het professionele equiva lent. Toen bleef Jacky Durand vooraan, nu Kestutis Stakenas. zijn voortdurende 'oorlog' Johan Cruijff, die meer macht bij de club wil. Ook wil Nunez zich niet indekken tegen een mogelijk verlies in de Europa- Cupfinale. ..Nee, vijftien jaar van voortdurende spanningen zijn meer dan genoeg geweest voor zowel mijzelf als voor mijn vrouw en kinderen". Cruijff, wiens contract even eens halverwege volgend jaar afloopt, hoorde de beslissing van Nunez via de televisie: ..Ik ben er door verrast, maar ik neem aan dat Nunez er zijn re denen voor heeft. Voor mij en mijn spelers maakt het allemaal niets uit." Cruijff, die vorige week al liet weten, ongeacht het resultaat van morgen in Londen, zijn contract bij Barcelona te zullen uitdienen, lijkt dus opnieuw de beste papieren te hebben om ook na 1993 bij de Catalaanse club te kunnen blijven. En deze keer op de door hem zo vurig gewenste post van algemeen di recteur. Want als Barcelona in Londen inderdaad wint, kan geen enkele kandidaat bij de verkiezingen voor t voorzitter van Barcelona hem heen. Kestutis Stekenas zoekt verkoeling onder een handdoek na zijn zege in de derde etappe van Olympia's Tour. Overdreven gekte tl w niet dal eens aannemen. Zouden ze dan nog verder "uit hun dak" kunnen gaan dan afgelopen zondag, toen de kwalificatie voor de Spelen werd verworven? Dal lijkt me niet en het is ook niet te hopen, want ik vrees dat sommigen dan hun verdere leven in getroubleerde staat zullen moeten doorbrengen. Vier jaar terug werd nog stoer geroepen dat men in Bar celona "voor goud zou gaan" en dan nu bijkans totale gekte omdat men zich op het nippertje geplaatst heeft voor het Olympisch toernooi het zal wel aan mij lig gen, maar ik vond het allemaal zwaar overdreven De sport lijkt tegenwoordig steeds meer voor steeds min der in de greep van de hysterie te geraken. Als alles normaal was gelopen, zou Nederland er in Rot terdam op pijnlijke wijze zijn uitgeknikkerd. Toen alle ploegen elkaar hadden ontmoet, stond Polen ongesla gen bovenaan en dat zou bij een vergelijkbaar toernooi in Frankrijk toereikend zijn geweest voor de kwalifica tie. Alleen in Nederland had men in dit mini-toernooi- tje nog een play-off op hel programma gezet, waarmee het thuisvoordeel nog verder werd op geschroefd. Nog iets dat eerder tot sobere gevoe lens dan tot razende vreugde aanlei ding geeft: het Nederlandse spel had naast incidentele, briljante manoeuvres veel te veel miezerige missers en zwak ten; je hield je hart steeds vast bij de service-ontvangst. Verder viel ook de als half god beschouwde Arie Selinger van zijn voetstuk door in de eerste wedstrijd tegen de Polen een nogal warrige hand van coaching te demon- r streren. Het gedurende lange tijd vanuit Japan leiden van de ploeg bleek JDPAAUW ook voor hrm Ir hoog K«nrïprn Er moet tussen nu en juli nog een ver schrikkelijke hoop gebeuren wil dit team. als het er echt om gaat, een rol van betekenis spelen. Met het spel dat in Rotterdam werd getoond hoeft men zich geen illu sies te maken tegen Italianen. Cubanen en Russen en mogelijk ook Amerikanen, die weer over een deel van hun Italiaanse profs kunnen beschikken. Na de gekte van de kwalificatie gaarne weer de poten stevig op de grond, a.u.b. Nutteloos i de schaatskernploegen hebben niet veel i> dat zij onlangs tegen de De leden v bereikt met het kort geding d Haarlemse huis- en sportarts aanspanden Weliswaar oordeelde de rechter dat Karsten zijn uitlatingen over doping-gebruik bij een of meer topschaatsers niet aan nemelijk heeft kunnen maken en dat zijn mededelin gen derhalve onrechtmatig waren, maar wat schieten ze daarmee op? Ook na de op last van de rechter in de dagbladen geda ne knieval van Karsten, blijft de beschuldiging van de Haarlemse arts boven de hoofden van de schaatsers hangen. De rechter heeft namelijk niet geoordeeld dat de opmerkingen van de arts onjuist waren, slechts dat hij ze niet aannemelijk heeft kunnen maken Wat de schaatsers wilden horen, was een naam of namen van de gebruikers, want pas dan zouden de anderen (de niet-gebruikers) van blaam zijn gezuiverd Maar Kar sten kon natuurlijk geen naam noemen. Als arts is hij immers gebonden aan het geheim houden van gege vens over degenen die zich tot hem wenden. En zo hoort het ook. Het is overigens goed dat de rechter Kar sten op de vingers heeft getikt, want de man heeft na tuurlijk. juist voor een arts. raar lopen schutteren Merkwaardig blijft het anderzijds dal mensen die wél in dopingkwesties namen hebben genoemd, niet voor de rechter worden gedaagd, hoezeer daar aanvankelijk door de beschuldigden mee werd gedreigd. Fen dag of wat geleden, in een programma v an VARA's Paul Witteman, verklaarde oud atlete Jennifer Smit op nieuw openlijk dat haar gewezen kamergenote Ria Stalman, Olympisch kampioene 1984. uit dedopingpot had gesnoept. En datzelfde beweerde Lodewijk de Vries van zijn vroegere rivaal Ruud Wielart. nog steeds Ne derlands recordhouder bij het hoogspringen Stalman liet verstek gaan in dat programma. Wielart was aanwe zig. Maar laatstgenoemde zei geen rechtzaak te zullen beginnen, hoewel De Vries hem daartoe eigenlijk uit daagde. Vreemd. Als ik Wielart was geweest en overtuigd van mijn onschuld dan had ik graag voor de rechtbank diens bewijzen wel eens willen zien De Vries is geen arts en kan dus niet wi|/en op tnedis» h geheim Wielart deed het niet „.Wat moet ik ermee", was zo ongeveer zijn verweer. Van Stalman werd helemaal niets meer vernomen, ofschoon ze eerder toch al een advocaat in de arm had genomen. Het geeft allemaal zeer te denken. Er was echter één verschil, niet Martin Schalkers wist in de onbelangrijk. Durand is of was sprint van het viuchtgroepje dat een eendagsvlieg, een toe vals- na de Muur overbleef een acht- treffer. Dat is Kestutis Stakenas ste plaats te pakken. Op onge niet. veer zes minuten arriveerden de Swift/Casba renners Peter Mol en Mark Ras Vital Timmermans moest 13 minuten toegeven in de slijtageslag. madrid anp De dopingaffaire rond zijn klim mer Robert Millar is ploegleider Cees Pnem van TVM een raad sel. De Schot kreeg bericht dat hij voor de achttiende etappe van de Ronde van Spanje, waar in hij als tweede eindigde, be trapt is op het gebruik van testosteron „Dit bestaat niet", zei Priem gisteren ..Millar is een vegetari ër. Hij gebruikt al jaren niets an ders dan natuurlijk voedsel. Hij moet al helemaal niets van chc mische spullen hebben. We hebben trouwens zulke troep niet in de ploeg." Priem en Millar hebben bij de Spaanse wielerbond een contra- expertise aangevraagd „Maar wij staan er op dat wt daar een eigen deskundige- én onze ploegarts bij hebben", aldus Priem LeMond Voor het eerst in zeven jaar heeft Greg LeMond een etappe koers in eigen land gewonnen. De Amerikaan sloot de DuPont Tour winnend af met de derde plaita m <ir 11j«ir11 in 1909 won hij de oors lavsir In de tus sentijd fietste hij in de Ameri kaanse wedstrijden doorgaans als laatste wiel Dat hij nu voor de overwinning reed mocht worden gezien als een verkapte sollicitatie naar een Amrnk.i.m M- sponsor Nu hij de dertig is gepasseerd en zijn Franse ploeg aan het eind van dit jaar op houdt te bestaan, is de ver- wachtig dat hij zijn loopbaan in de Verenigde Staten wil afbou wen. Zijn Noorse ploeggenoot Atle KvAllsvoll eindigde voor de tweede opeenvolgende keet als tweede. Vorig jaar werd hij in de slottijdrit uit de gele trui gere den door Erik Breuk ink.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19