Islamitische oppositie aan de macht in Azerbajdzjan Overleg ANC en Pretoria in het slop Iraakse Kurden verwachten veel van vrije verkiezingen Buitenland Geen uitstel van betaling voor Olympia and York Gevechten in Somalia Nieuw bestand in Bosnië lijkt stand te houden Replica naar juiste plaats 'Zimbabwe heeft maïs, graan en soja nodig' ZATERDAG 16 MEI 1992 7 Agencr France p-r«* ANP Algernon Kleuters omgekomen bij busongeluk taipei Twintig kleuters en drie volwassenen zijn gisteren in de Taiwanese stad Lungtan. 30 kilometer ten zuiden van de hoofd stad Taipei, omgekomen toen de bus waarin zij zaten vlam vatte en helemaal uitbrandde. De Taiwanese televisie meldde dat de startmotor van de bus in brand was gevlogen. Willy Brandt uit ziekenhuis keulen» Willy Brandt, de voormalig bondskanselier van West- Du iisland, is uit het ziekenhuis ontslagen waar hij vijf dagen ge leden wegens buikklachten werd opgenomen. In het Universi teitskliniek in Keulen is Brandt onderzocht door de arts die vorig jaar oktober een gezwel in zijn dikke darm verwijderde. Vonnis 'Engelen des Doods' bevestigd wenen Het Hooggerechtshof van Oostenrijk heeft gisteren een streep getrokken onder een van de spectaculairste processen van het land. Het Hof bevestigde de veroordeling van vier ver pleegsters die in een Weens ziekenhuis tientallen oude hulpbe hoevende zieken hebben gedood. Van de 'Engelen des Doods' zoals ze worden genoemd, kregen er twee levenslang, één 20 jaar gevangenisstraf en de laatste 12 jaar. 'Explosies munitiedepot sabotage' moskou In de Russische stad Vladivostok vinden nog steeds explosies plaats in een brandend munitiedepot van de marine. De explosies vergroten de kans dat nabijgelegen raketopslag plaatsen de lucht ingaan en daardoor ook olieopslagplaatsen in brand raken. Een functionaris van de Russische marine heeft gisteren gezegd dat de explosies en branden mogelijk zijn ver oorzaakt door sabotage. Etiopië stelt verkiezingen uit nairobi» Etiopië heeft zijn eerste vrije verkiezingen, die vanwege etnische conflicten al enkele maanden zijn verschoven, opnieuw ^twee weken uitgesteld. De Etiopische radio zei dat het parle ment had besloten de verkiezingen tot 21 juni uit te stellen op verzoek van de Verkiezingscommissie. Oude Britse bankbiljetten gestolen londen De Britse politie heeft gisteren de aanhouding van acht personen bekend gemaakt in verband met diefstal van uit de roulatie genomen bankbiljetten uit een opslagplaats van de Bank of England. De politie wilde niets zeggen over de waarde van de buit, maar de Daily Mail berichtte dat in de loop der ja ren wel voor 50 miljoen pond (165 miljoen gulden) was verdwe- Aardverschuivingen in Tadzjikistan moskou Bij aardverschuivingen als gevolg van zware regenval zijn in de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan meer dan 200 mensen omgekomen. Bij de hulpverlening worden troepen van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) ingezet. Verblijfplaats van president Moetalibov onbekend De banken die in Groot-Brittan- nië vorderingen op het onroe rend-goedconcem Olympia and York hebben in verband met het kantorencomplex Canary Wharf zullen niet aansturen op uitstel van betaling, zoals wel is gebeurd in de VS en Canada. Elf Britse banken hebben van het concern nog zo'n een miljard dollar tegoed. Begin deze maand verstrek ten de banken nog 38 miljoen dollar om het werk aan het bij na voltooide complex in ieder geval voor een maand door te laten gaan. Vóór het overleg verklaarde Steve Miler, de belangrijkste on derhandelaar van Olympia and York, er optimistisch over te zijn in de Bosnische hoofdstad Sara jevo is gisteren een nieuw be stand bereikt tussen de strijden de Serviërs, moslims en Kroaten. Het staakt-het-vuren werd onmiddelijk van kracht. Het was vrij rustig in de stad. Het bestand werd gesloten tussen vertegenwoordigers van het Bosnische presidium, de Bosnische Serviërs en het Joe goslavische Federale leger. Ge neraal Lewis MacKenzie, plaats vervangend hoofd van de VN- missie in Sarajevo, bemiddelde bij de gesprekken. Het bestand betekent niet dat de VN-militairen in Sarajevo, onder wie 60 Nederlanders, di rect zullen vertrekken. „Het wachten is op een besluit van de Veiligheidsraad over het ad vies van VN-secretaris-gene- raalBoutros-Ghali, die verplaat sing naar Belgrado heeft voor gesteld", aldus een woordvoer der van het ministerie van de fensie in Den Haag. Bulgarije heeft zijn ambassa deur in Belgrado teruggeroe pen. Afgelopen dinsdag volgden de Verenigde Staten en Oosten rijk het besluit van de twaalf lid staten van de EG om hun am bassadeurs uit de Servische hoofdstad terug te trekken. Bul garije is het eerste voormalige communistische land dat op deze wijze protesteert tegen de gevechten in Bosnië-Hercegovi- De VN-vredesmacht heeft gis teren in het oosten van Kroatië een begin gemaakt met" haar ei- BAKOE Rtr/DPA/AFP Een woordvoerder deelde mee dat het oppositionele islami tische Volksfront de controle over de voormalige Sovjet-repu bliek heeft overgenomen. Vol gens het persbureau Interfax bevond president Moetalibov zich niet in het paleis toen dat in handen viel van de oppositie. Hoeveel slachtoffers er vielen is onbekend. Tienduizenden mensen ver- De oppositie heeft gisteren de macht overgenomen in de Kaukasische republiek Azerbajdzjan. Na felle vuurge vechten werden het parlementsgebouw en het presiden tiële paleis ingenomen. Volgens het persbureau Toeran is het leger overgelopen naar de oppositie. zamelden zich op het plein voor het parlement om de overwin ning „op Moetalibov" te vieren. Het Volksfront veroverde eerder al de televisiezender van Azer bajdzjan. Een leider van het Front zei op de televisie de macht stevig in handen te heb ben. Waar Moetalibov zich bevindt is onduidelijk. Het parlement had de voormalige communisti sche leider donderdag opnieuw tot president benoemd, twee maanden nadat hij gedwongen werd af te treden omdat hij te zacht zou optreden in de rtijd met Armenië om de enclave Nagomo-Karabach. Moetalibov riep onmiddellijk na zijn benoeming de staat van beleg uit, verbood elke politieke activiteit en schortte de presi dentsverkiezingen, die voor 7 juni op het programma ston den, voor onbepaalde tijd op. Het Front, wiens leider Abul- fez EIchibeyn favoriet was voor de zege, riep zijn aanhangers gisteren op weerstand te bie den. Tienduizenden mensen, voorafgegaan door enkele pant serwagens en honderden bewa pende mannen, trokken van het hoofdkwartier van het Front op naar het parlement. Toen zij daar aankwamen openden aan hangers van Moetalibov het vuur vanuit Hotel Moskou aan de overkant. Honderden betogers schoten alle kanten op in een poging aan de kogelregen te ontkomen. Daarop brak er een verwoed vuurgevecht uit. Toen het sdhie- ten ophield had het Front het parlementsgebouw in handen. Waar de aanhangers van Moe talibov waren" gebleven was niet duidelijk. Het Front is voorstander van een algehele breuk met Rusland en de rest van de voormalige. Moetalibov wil Azerbajdzjan in het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) houden. johannesburg p.v nuusenburg correspondent De onderhandelingen over een nieuw poli tiek bestel in Zuid-Afrika zijn gisteren langs de afgrond gegaan. De regering en de groot ste zwarte oppositiebeweging ANC wisten ondanks koortsachtig overleg geen over eenstemming te bereiken over het belang rijkste twistpunt in de onderhandelingen: de meerderheid waarmee de toekomstige grondwet moet worden aangenomen. De onderhandelingen dreigen daardoor volle dig in het slop te raken. Het ANC had gedreigd de tweede voltalli ge Conventie voor een Democratisch Zuid- Afrika, Codesa, te verlaten als een akkoord over deze kwestie zou uitblijven. In Codesa onderhandelen 19 partijen over een nieuwe grondwet. Hoewel ANC-leider Ramaphosa de regering van kwader trouw beschuldig de, besloot het ANC Codesa niet te verlaten. Het eerder bereikte akkoord over een over gangsregering zal daardoor nog door Code sa kunnen worden bekrachtigd. Beide hoofdrolspelers probeerden giste ren vergeefs een compromis te bereiken over de vraag met welke meerderheid in het overgangsparlement de nieuwe grondwet moet worden aangenomen. Het ANC vond een tweederde meerderheid genoeg. De re gering en de Zulu-beweging Inkatha wilden een meerderheid van 75 procent. Na verwoede onderhandelingen leek een compromis binnen handbereik: een meer derheid van 70 procent voor de grondwet en een van 75 procent voor een vitaal onderdeel van de grondwet, het handvest voor burgerrechten. Het compro mis strandde echter, omdat de regering en Inkatha ook voor de bepalingen over de au tonomie van de regio's (waarin het land wordt opgedeeld) een meerderheid van 75 procent wilden. Dat vond het ANC onaan vaardbaar. Het conflict werd nog verscherpt doordat de regering de toekomstige senaat een doorslaggevende rol wil laten spelen bij mogelijke wijzigingen van de grondwet, en een voorstel van het ANC om een impasse bij het opstellen van de grondwet via een referendum te doorbreken. dat Canary Wharf niet het slachtoffer zou worden van de problemen bij het concern. De Britse regering heeft al laten we ten de ontwikkelingen nauwge zet te zullen volgen. Canary Wharf is een prestige project, waartoe het initiatief werd genomen door de rege- ring-Thatcher. Het project moest het vervallen district Docklands nieuw leven inbla zen. De voormalige premier lokte beleggers met lage belas tingen naar de Docklands om zo haar visie op de „glorie van het particuliere ondernemer schap" gestalte te geven. De blikvanger van het complex, een 59 verdiepingen tellende kan toortoren, wordt inmiddels „de gedenk-obelisk van Thatcher" genoemd. SARAJEVO Rtr/DPA/AFP/anp^1" viërs en Kroaten betwiste re gio's die het federale Joegoslavi sche leger tijdens de burgeroor log in Kroatië in bezit heeft ge- kismayu Bij de Somalische havenplaats Kismayu is deze week fel strijd geleverd door troepen van generaal Aideed e schoonzoon van de verdreven president Barre, generaal Morgan. Daarbij zijn enkele burgers gewond geraakt dpsseldorf Een replica standbeeld van de Duitse keizer Wilhelm I is gisteren vanuit Dus- seldorf overgebracht naar zijn his torische plaats, Deutsches Ede (Duitse hoek) tussen de Rijn en de Moezel. Het origineel werd In 1945 getroffen door een Ameri kaanse bom. foto em den haag hans jacobs Maïs. graan en soja en de mid delen om nieuwe, diepere wa terbronnen te boren is datgene dat Zimbabwe het eerst en het meest nodig heeft om de drei gende hongersnood het hoofd te bieden. Dat zei president Ro bert Mugabe gistermiddag op een persconferentie in Den Haag De Zimbabwaanse presi dent was in de residentie als gastspreker op het zogenaamde Global Panel. Door aanhoudende droogte zijn in oostelijk en zuidelijk Afri ka door de extTeme droogte de oogsten mislukt. Zimbabwe al leen al heeft 1,5 miljoen ton maïs nodig om de ergste nood van de bevolking te ledigen. „De kinderen zullen het eerst te lijden hebben", voorspelde Mugabe. Voor buurland Malawi is er een bijkomend probleem. Door de burgeroorlog in Mozambi que zijn voedseltransporten naar het straatarme land prak tisch onmogelijk. „We onder handelen met de guerrillabewe ging Renamo om te kijken of er een bestand of een vrijgeleide voor voedseltransporten moge lijk is", aldus Mugabe. Malawi moet behalve de eigen bevol king ook nog eens naar schat ting een miljoen vluchtelingen te eten geven. Mugabe noemde de westerse respons op de noodkreten uit Afrika 'redelijk'. „Er zijn zoveel rampen tegenwoordig We moeten begrijpen dat niet ie dereen direct voor ons klaar staat." Desondanks pleitte Mugabe voor uitbreiding van de hulp fooi Mkfta Hi| waar schuwde 'Europa' voor over- concentratie op de problemen van de Oosteuropese landen. Concentratie die ten koste zou gaan van de aandacht voor de hulpbehoevende landen in on der andere Afrika. De meeste Nederlandse ker ken voeren vanaf morgen een week lang actie voor Hongerend Afrika Zie /aterdagbijlage: Hongers nood bedreigt 17 miljoen men- Verlies Europese luchtvaart brussel rtrjaarverslag van dr awn i.itn Gezien het grnngp verschil met het verlies van 13 miljard dollar In 1990. mag de conclusie worden getrokken dat het her stel van het passagiersaanbod, dat ten tijde van de Golfoorlog sterk was verminderd, maar heel langzaam verloopt, aldus de AEA. De associatie telt met het toetreden van Balkan Hulga nan Airlines in januari dit jaar 23 leden. De leden van de Associatie van Europese Luchtvaart maai schappijen (AEA) hebben vorig jaar een verlies geleden van 13 miljard dollar. In dat iaar wer den al vele banen gesenrapt om de kosten tc drukken en ook dit jaar zullen er nog banen ver- dwfrwu i'ai iin ti mam ns-generaal van de AEA, Karl- Heinz Neumeister, gisteren ge zegd bij de presentatie van het Vol verwachting maar ook met angsti ge voorgevoelens maken de Kurden in Noord-Irak zich op voor de verkiezin gen die morgen in hun gebied worden gehouden. Hoopvol omdat het de eer ste échte vrije verkiezingen zijn die in Iraaks Kurdistan worden gehouden, waar de bewoners al decennia lang naar autonomie streven. Angstig om dat velen bang zijn dat Baghdad de verkiezingen ziet als een poging van de Kurden zich van Irak af te scheiden en zal aangrijpen om het gebied met ge weld te heroveren. Het Iraakse leger werd vorig jaar door de geallieerden gedwongen zich uit het noorden terug te trekken nadat miljoenen Kurden de bergen invlucht ten uit angst voor repressailles na de mislukte Kurdische opstand na de Golfoorlog. Sinds een jaar hebben-de Kurden nu praktisch zelfbestuur in dit gebied dat onder bescherming staat van de westerse alliantie. De vrees dat de geallieerden zich te rugtrekken en het Iraakse leger terug komt, zit er goed in. „De militairen wil len terugkomen", zegt Abdullah Abdel- rahman Hussein, gezeten in zijn vij genboomgaard,. „Iedereen heeft het er steeds over dat zij ons vandaag of mor gen weer zullen aanvallen. Ik denk er altijd aan.", zo voegt hij eraan toe. Ge regeld worden vanuit het zuiden scho ten gehoord en Baghdad heeft een le germacht van 100.000 man bij de de marcatielijn paraat. „We hebben aanwijzingen dat Sad dam Hussein de verkiezingen wil ver storen", meent ook kolonel Richard Naab, de verbindingsofficier van de ge allieerden in de Noordiraakse stad Zak- ho, waar vorig jaar Nederlandse mari niers een tentenkamp opzetten voor de vluchtelingen. De eventuele terugkeer van de mili tairen en vooral de meedogenloze ge heime politie is dan ook de belangrijk ste kwestie in de verkiezingscampagne voor de 100 zetels van het Kurdische parlement en het presidentschap. Jalal Talabani, een van de twee belangrijkst^ presidentskandidaten en leider van de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK) belooft dat de machthebbers in Bagh dad niets meer over Kurdistan of delen daarvan te zeggen krijgen als hij geko zen wordt. „Om vrede te hebben moe ten we het Ba'athregime van Saddam Hussein ver weghouden van Iraaks Kurdistan", aldus Talabani. Hij ageert hiermee tegen zijn grote rivaal Massoud Barzani, de leider van de Democratische Partij van Kurdistan (KDP), die in principe niet afwijzend staat tegenover een verdrag met Bagh dad. Barzani doet de uitlatingen van Talabani af als verkiezingspropaganda bedoeld om zijn positie „te ondermij nen". De KDP-leider wil de onderhandelin gen over autonomie voortzetten die vorig jaar na de Golfoorlog tussen de Kurden en Baghdad begonnen en in middels zijn vastgelopen. Hij is nog steeds bereid om een akkoord te slui ten met Saddam als de dictator instemt met een aantal voorwaarden dat alle Kurdische leiders, inclusief Talabani, vorig jaar overeenkwamen. Overigens wijst Barzani erop dat het helemaal niet aan hem is om over een akkoord met Baghdad te besluiten. „De uitein delijke beslissing hierover moet in het gekozen parlement worden genomen". Talabani is na maandenlange onder handelingen tot de conclusie gekomen dat Saddam niet te vertrouwen is en dat een akkoord over autonomie niet mogelijk is zolang de Ba'athpartij in Baghdad aan de macht is. De Iraakse regering hield zich twintig jaar geleden immers evenmin aan een verdrag over autonomie dat in 1970 werd gesloten. De verkiezingen zijn vooral bedoeld om een bestuur te installeren dat brede stean geniet in het gebied, waar sinds een jaar een machtsvacuüm is en om de verschillende Kurdische guerrilla groepen onder één commando te brengen. „Het gaat erom het vacuüm op te vullen en niet om een onafhanke lijke staat te vestigen", aldus een KDP- KL Talabani en Barzani genieten samen de steun van circa 80 procent van de vijf miljoen Kurden (eenderde van Iraks bevolking). Volgens sommige waarnemers maakt Barzani een goede kans voor het presidentschap, maar zal het de KDP niet lukken een meerder heid te behalen in het parlement. Barzani hoopt dat de stemmenslag definitief een einde maakt aan dc op vatting dat zijn partij voornamelijk zou zijn gebaseerd op loyaliteit van boeren in de bergen en dat Talabani vooral de steun geniet van intellectuelen in dc steden. Om te kunnen winnen moet Barzani de gunst winnen van de ver westerde stedelingen die neerkijken op de traditionele Kurdische stammen loyaliteit, op basis waarvan hij ooit het KDP-leiderschap van zijn legcndari sche vader Mullah Mustafa Barzani Talabani, Barzani cn andere leiders van de in totaal acht Kurdische partijen die aan de verkiezingen deelnemen, hebben bij bezoeken aan Iran en Tur kije verklaard dat ze geen onafhankelij kc staat nastreven /je begrijpen dat een zelfstandig Kurdistan een nacht merrie is voor deze landen, waar zich eveneens miljoenen Kurden bevinden die onafhankelijkheid nastreven. Toch beschouwt Baghdad de op sta pel staande verkiezingen wel degelijk als «en «erste stap naar onafhankelijk heid. Volgens Saadi Mchdi Saleh. dc voorzitter van het iraakse nationale parlement, zijn de ze illegaal „De Iraakse grondwet staat niet toe dat ge wapende groeptm verkiezingen organi seren". zo zegt hij. Nieuw proces politieagent Los Angeles correspondent Een van de vier agenwn die ruim twee weken geleden werd vrijgesproken in dc zaak-Rod ney King, zal opnieuw moeten terechtstaan. Een rechter in Los Angeles heeft daartoe De politie-agrn». Laurence Powell, werd destijds op twee van dr drie punten vrijgespro ken Maar oj» één punt. ar aan klacht dat hij onnodig vrel gr- weid zou hebben gebruikt bij de aanhouding van King, kon de jury geen eenstemmigheid be De drie andere agentrn wer den op alle punten vrijgespro ken. ondanks ren videoband waarop duidelijk te zien was hoe hrt viertal Rodney King in elkaar sloeg. De vrijspraak zorg de daarom voor verbijstering in hrt hele land. en voor rellen in Los Angeles die 51 mensen het leven kostten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7