CFO stemt in met cao ambtenaren De CD A-strategie of: de kunst van het zwartepieten mi wtëk... Binnenland Rode Kruis bezint zich op nieuw Europa klkwwnwfó VRIJDAG 15 MEI 1992 5 Leven ruim vier procent duurder den haag De kosten van levensonderhoud zijn tussen vorig jaar half april en dezelfde periode dit jaar 4.4 procent duurder ge worden. Tussen half maart en half april van dit jaar is hei leven met 0.5 procent gestegen. Dit blijkt uit de prijsindex van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tussen half maart en half april werden onder andere kleding, schoeisel en abonnementen voor telefoon duurder. Delft Instruments: geen illegale export delft» Directeur Kingma van Delft Instruments, dat tijdens de Golfoorlog illegaal nachtkijkers naar Irak exporteerde, ontkent dat zijn bedrijf illegaal strategische goederen naar China heeft uitgevoerd. Volgens hem zijn de goederen naar een dochteron derneming in Duitsland gegaan en van daaruit naar China. Vol gens het weekblad Vrij Nederland zou het Delftse bedrijf 'tien tallen helderheidsbuizen' hebben uitgevoerd naar China. Die buizen kunnen in tanks en bij de artillerie als richtkijkers wor den gebruikt. 'Rijke meer belasten voor student' Rotterdam De Rotterdamse hoogleraar arbeidsverhoudingen Pim Fortuyn vindt dat vermogende ouders met studerende kin deren meer belasting moeten betalen. Dat is een betere oplos sing voor de tekorten bij studiefinanciering dan beperking van de basisbeurs, vindt Fortuyn. De hoogleraar oppert het plan in het universiteitsblad van de Vrije Universiteit, Ad Valvas. Geen verplicht Nederlands in Tilburg Tilburg Het Tilburgse plan om te korten op de uitkering van buitenlanders die geen Nederlands willen leren, is van de baan. Er is een grote wachtlijst voor cursussen Nederlands in Tilburg. Dat probleem moet eerst worden opgelost, vindt een raads- meerderheid. Twee jaar cel voor homeopaat den haag De Haagse rechtbank heeft gisteren een 40-jarige ho meopaat tot twee jaar cel veroordeeld wegens zware mishande ling. De Hagenaar werd onmiddellijk in hechtenis genomen om dat hij heeft verklaard de geneeskunst volgens zijn eigen princi pes te blijven uitoefenen. Een van de slachtoffers van de man was een vrouw uit Dreumel, die in het voorjaar van 1990 bij hem in behandeling was voor een middenoorontsteking. Ze werd pas in het ziekenhuis opgenomen toen ze nagenoeg op sterven lag met een longontsteking. 'Nederland moet om kernstop vragen' den haag De PvdA-fractie vindt dat Nederland in navolging van Frankrijk moet oproepen tot een wereldwijde stop van kem proeven. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de Kamerleden Van Traa en Valk aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken. De Franse regering besloot onlangs de kemproeven in dat land op te schorten en drong er bij andere kern mogendhe den op aan hetzelfde te doen. Die handelwijze verdient „actieve steun", zo vinden beide Kamerleden. ANP Algemeen Nedertintfe Pmbufiu GPO GrmrenvNiperi^r fV*v*r«nl Leden zonder enthousiasme akkoord den haag gpd De leden van christelijke CFO zijn als eerste akkoord met de cao-afspraken die de bonden onlangs met minister Dales van binnenlandse zaken hebben gemaakt over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van het overheids personeel. Op grond van de nieuwe cao krijgen ambtena ren met terugwerkende kracht tot 1 april een salarisver hoging van 3 procent. Op 1 januari 1993 komt daar nog 1 procent overheen. Bovendien wordt in september een uitkering-ineens verstrekt ter grootte van 6 procent van het salaris over die maand. bonden moeten doen om mi nister Dales zo ver te krijgen dat de vut in elk geval tot 1995 blijft bestaan. De vut-leeftijd voor ambtena ren ligt op 61 jaar, zij het dat zij voor personeel van gemeenten en provincies nog tot 1 januari 1993 op 59,5 jaar ligt. Tot 1 april dit jaar konden rijksambtenaren nog met 60 met vut. Dat vloeide voort uit een tijdelijke regeling die op 1 april automatisch op hield te bestaan. Met mevrouw Dales bleek over verlenging van deze regeling niet te praten. Arbeidsvoorwaardelijke prik kels (inleveren van vrije dagen en/of minder loon bij ziekte) komen in de nieuwe ambtena ren-'cao' niet voor. Betere bege leiding en controle van werkne mers die zich ziek hebben ge meld, moeten het ziektever zuim vooralsnog voldoende omlaag brengen. De uitkomsten van een aantal proefprojecten zijn wat dat betreft bemoedi gend. Op het ministerie van binnenlandse zaken daalde het ziekteverzuim in krap een jaar tijds met een kwart. De AbvaKabo, de ambtenaren bond van de FNV, zal zich dins dag over het onderhandelings resultaat uitspreken. In een brief aan zijn achterban heeft het bondsbestuur zijn leden al geadviseerd de afspraken als het maximaal haalbare te aanvaar den. De bond van hogere amb tenaren CMHF zal zijn goed keuring aan het onderhande lingsresultaat onthouden. De CMHF was het al meteen niet eens met de uitkomst van de laatste onderhandelingsronde, omdat er te weinig voor de ho gere ambtenaren in zat. De algemene vergadering van de CFO ging gisteren zonder ook maar het minste enthou siasme met de resultaten van de onderhandelingen akkoord. Men accepteerde het argument van voorzitter en hoofdonder handelaar Loek Poell dat er niet meer uit te halen was. Teleurge steld was de vergadering vooral over de verlaging van de vut- uitkering (van 80 naar 75 pro cent). Die concessie hebben de 'Ontwikkelingshulp niet naar Oost-Europa FOTO» MP de nieuwe Europese ontwerpre geling voor bloeddonatie vast gelegd te krijgen dat het geven van bloed vrijwilig en niet tegen betaling mag §bm biadén Timmer is ook weinig geluk kig met de plannen van ae Eu ropese Gemeenschap om een eigen noodhulporganisatie op te zetten. „Zo'n organisatie kan voorlopig bij lange na niet de zelfde hulp bieden als wij. De EG heeft geen enkele structuur en ervaring om dat te kunnen. Bovendien dreigt de hulp dan te gaan naar projecten die politiek van belang zijn. Alleen hulp die het goed in het nieuws doet. zoals bij voorbeeld voedselhulp aan Rusland. En dat terwijl in Afrika miljoenen mensen van de honger dreigen om te ko- De koffertjes van de 16.000 ver pleegkundigen van het Rode Kruis in de voor malige Sovjetu nie worden steeds leger. Me dicijnen, ver band, spuiten: aan alles is ge brek. In Rusland is de farmaceuti sche produktie helemaal stil ko- door een gebrek aan grondstof fen. Hulp aan de voormalige Oost bloklanden is daarom een van de onderwerpen die volgende week aan bod komen tijdens de vierde Europese conferentie in Den Haag met als motto 'Het Medewerkers nieuwe Europa heeft een nieuw Rode Kruis no- dig'- De lijst van deelnemende lan den is beduidend omvangrijker dan die van de derde, elf jaar geleden in Budapest. Zo zijn er Rode-Kruismedewerkers uit Kroatië, Slovenië, Kirgizië en Turkmenistan. Ook de wereld gezondheidsorganisatie WHO en Unicef zijn uitgenodigd. De ontwikkelingen in Europa gedurende de afgelopen jaren zorgen voor een overdaad aan gespreksstof. De omverwerping van de communistische regi mes in Oost-Europa, het uiteen vallen van de Sovjetunie, Joego slavië en de Europese ding vragen van een nale organisatie als het Rode Kruis bezinning op de toe komst. „Maar ook het ontmoe ten van collega's uit andere lan den maakt zo'n conferentie van ri het Rode Kruis laden bloedplasma in na een aarbeving in Turkije. groot belang", vindt Jaap Tim mer, hoofd Internationale Za ken van het Nederlandse Rode Kruis. De situatie in de voormalige Sovjetunie neemt in elk geval een belangrijke plaats in op de agenda. Het tekort aan medicij nen, vooral in kinderziekenhui zen, baart het Rode Kruis grote zorgen. De internationale hulp verlening mag evenwel niet worden gefixeerd op Oost Euro pa, zo meent Timmer. Hij be luistert de wens in het CDA- kamp om ontwikkelingsgeld te besteden aan Oost-Europa dan ook met zorg. „We voelen in die kwestie meer voor het stand punt van minister Pronk. De hulp aan Oost-Europa mag niet ten koste gaan van de hulp aan Derde-Wereldlanden". Ook de Europese eenwording heeft gevolgen voor de interna tionale hulporganisatie. In het voetspoor van hun regeringen proberen de Westeuropese Ro de-Kruisverenigingen hun orga nisatie beter op elkaar af te stemmen, vooral bij zogenoem de grensoverschrijdende hulp- nlrning. Timmer „De proce dure is nu zo dat er bij natuur rampen, oorlogsgeweld en der gelijke een verzoek om hulp vanuit Genève komt, van het in ternationale comité van het Ro de Kruis. We streven er naar om met ander Westeuropese lan den zoals België, Duitsland en Frankrijk goede afspraken te maken over grensoverschrij dende hulpverlening. We kun nen dan sneller opereren Het Rode Kruis bemoeit zich ook nadrukkelijk met de be sluitvorming op Europees ni veau. Zo heeft de organisatie zich er voor ingespannen om in den haag henri krufthof De politicoloog en jurist Elco Brinkman is een leerling van de mislukte politicologiestudent Hans Wiegel. De Friese com missaris der koningin staat er zich nog altijd op voor Brink man te hebben 'ontdekt'. Sinds Brinkman topambtenaar werd op het destijds door Wiegel ge leide ministerie van binnen landse zaken zijn zij goede 'vrinden'. Zonder de CDA-fractievoor- zitter te kort te doen, zijn er wel trekjes in hem te vinden die rechtstreeks van de oude WD- goeroe afkomstig zijn. Zijn per fecte gevoel voor politieke stra tegie bij voorbeeld kan niet an ders dan goedkeurende knikjes van Wiegel teweegbrengen. On danks zijn niet-afgemaakte stu die beheerst Hans Wiegel de politiek tot in de vingertoppen. Je kunt slechtere leermeesters hebben. Het politieke gevoel komt Brinkman dezer dagen goed van pas. Het behoeft voor de gemiddelde krantenlezer geen betoog meer dat het mis is in de coalitie van CDA en PvdA. De vraag daarbij is al lang niet meer of het kabinet zal breken, maar wanneer en hoe. Maar vooral is de vraag belangrijk wie in de beeldvorming de schuld zal krijgen van de val van het kabinet. Om die vraag te kunnen be antwoorden moeten we kijken naar het aloude Hollandse kin derspelletje, zwartepieten. De gene die aan het eind van dat spel de zwartepiet in handen heeft, heeft verloren. Dat kan ie der kind vertellen. Opvallend in politiek spannende tijden is tel kens weer dat er maar één partij is die aan het begin en niet pas aan het einde van het spel zich die hoofdregel realiseert: het CDA. Zwartepieten Het laatste spelletje politiek zwartepieten is volop aan de gang. De eerste tekenen daar van kwamen in Texel naar bui ten. CDA-fractievoorzitter Brinkman opende daar de aan val op de coalitiepartner. Niet rechtstreeks natuurlijk, daar is Brinkman te slim voor. Nee, hij spoorde het kabinet aan meer daadkracht te tonen. En tegelij kertijd noemde hij daarbij enke le punten die voor het CDA be langrijk waren en waarvan hij wist dat de PvdA die niet leuk zou vinden. Maar dat was ei genlijk nog niet eens het belangrijkste van die toespraak. Hij vond dat het kabinet voor de rest maar niet te veel meer overhoop moest ha len. Nu eerst de be sluiten uitvoeren, zonder telkens nieu we ideetjes naar bui ten te brengen. Bijna zonder uitzondering waren die besluiten buitengewoon ver velend voor de PvdA: korting op de wao-uitkeringen, ontkoppeling van Io nen en uitkeringen, om er maar eens twee te noemen. De PvdA probeer de toen nog kramp achtig de zwartepiet kwijt te raken door er op te wijzen dat de toespraak van Brinkman vooral voor de eigen gele deren was bedoeld. Brinkman moest zich profileren als de nieuwe leider van het CDA. Ook de ei gen achterban moest maar eens goed weten wie bin nenkort de scepter van de tot dan toe onaantastbare Ruud Lubbers zal overne men. Maar Brinkman hield niet op. Na Texel volgde er een reeks toespraken, waarin telkens steeds duidelij ker voelbare speldeprikjes aan de PvdA werden uitgedeeld. Brinkman moest wel omdat in de opiniepeilingen het CDA duidelijk aan de WD begon te verliezen. In het CDA-kamp be gon de vrees te ontstaan dat de malaise, waarin de PvdA sinds vorig jaar zomer verkeert, zou kunnen overslaan op het CDA. Strategie Er ontwikkelde zich een duide lijke strategie in het christen democratische kamp. Niet dat daarover in de fractie uitvoerig wordt gediscussieerd. Zo gaat dat in het CDA-gezelschap nog steeds niet. De fractievoorzitter geniet het vertrouwen van de gewone CDA'ers. Hij kan in ho ge mate zelf bepalen welke kant hij op gaat. Slechts een klein ploegje vertrouwelingen staat hem daar in bij. Daar kan de PvdA overigens nog wat van leren. Als er poli tiek gevoelige onderwerpen zijn, wil elk fractielid daarover zijn zegje doen. Uit dat inge bakken wantrouwen is ook de woede van een groot deel van de PvdA-fractie te verklaren toen vice-voorzitter Leijnse twee weken geleden plotseling een koerswijziging inzette op het gebied van de arbeidsonge schiktheid. Dat had Leijnse nooit mogen doen zonder de hele fractie te raadplegen, meende de PvdA'ers. „Zo'n ruzie zul je in het CDA nooit krijgen", zegt een invloed rijk CDA'er. „De fractievoorzit ter heeft wat dat betreft de han den redelijk vrij. Maar niet al leen daarom kan hij ongestraft de druk op de coalitie opvoeren. In onze fractie is zo langzamer hand een meerderheid ontstaan die het gezeur met de PvdA meer dan zat is." Natuurlijk is daarbij de rech tervleugel van de CDA-fractie het luidruchtigst. Die vond al van het begin af aan dat de keu ze voor een CDA-PvdA-kabinet niet erg gelukJdg was. Aanvan kelijk verzetten ze zich niet, omdat de WD drie jaar geleden zodanig in verwarring was. dat daar ook niet mee te regeren viel. Maar de rechtervleugel heeft inmiddels veel steun gekregen. Zo sterk zelfs dat CDA'ers die nog écht door willen met de PvdA, met een kaarsje moeten worden gezocht. De grote groep christen-democraten die en thousiast aan het kabinet be gonnen, heeft inmiddels grote twijfels gekregen. Dat komt overigens niet door een overmaat aan grote inhou delijke verschillen. Die zijn er wel en niet op de minste onder werpen maar de gemiddelde CDA'er kan nog regelmatig op onderdelen zaken doen met de collega's van de coalitiepartij. Nee, de angst voor het risico dat de malaise in de PvdA gaat af stralen op het CDA speelt een hoofdrol. „Voor Brinkman zijn er nu nog maar twee mogelijkheden. Of het kabinet doet vrij nauw keurig wat de CDA-fractie voor schrijft, of het moet afgelopen zijn", zegt een CDA'er. De laatste weken hebben aange toond dat hij nadrukkelijk naar de laatste optie neigt. Kinderspelletje En dan pakken we het Oudhol landse AndnpdMjt mm op Want ten koste van alles moet worden voorkomen dat het CDA de schuld knjgt van de breuk. Dat zou namelijk de sastreuze gevolgen bij cle ver kiezingen kunnen hebben. Daaruit zijn uitspraken van Brinkman te verklaren, zoals hij die onlangs deed in het partij blad. „Ik heb wei eens de indruk dat het CDA de enige is die het kabinetsbe leid nog steunt." Of de manier waarop hij tijdens een van zijn spreekbeurten Wim Kok aanhaalde om het CDA-stand- punt over de wao te verdedigen. Uit Eil dat soort uit spraken is af te lei den dat Brinkman zijn handen schoon wil hebben voor de komende verkie zingscampagne. Hij zal met een vroom gezicht kunnen uit leggen dat niet hij, maar de PvdA het kabinetsbeleid om zeep heeft gehol pen. Telkens op nieuw zal hij herha len dat het de socia listen waren die niet meer met dit kabi net verder wilden. Een artikel in het wetenschappelijke CDA-tijdschrift Christen Democra tische Verkennin gen van de hand van premier Lub bers werd alom uit gelegd als een soort tussenbalans van dit kabinet. Lubbers somde daarin de zegeningen van het kabinetsbeleid op, maar gaf tevens aan waar nog veel moet gebeuren. „Dat was helemaal geen tussenbalans", 1 van de inner circle in het CDA. „Dat was een eind- balans, een soort politiek testa ment." Deze ingewijde meent dat ook Lubbers afscheid van hel kabinet aan het nemen is. ook al ontkent hij zelf dat ten stelligste. In de PvdA-fractie begint dat gevoel ook pijnlijk duidelijk te worden. In Elsevier van deze MtCk laai Wim Kok duidcli|k blijken geïrriteerd te zijn over de houding van verschillende DA'ers. int lusief Lubbers. Toen de premier twee weken geleden de gevolgen voor de in komens van het kabinetsbeleid tijdens zijn persconferentie openbaarde, ontstak Kok in woede. Ondanks een gezamen lijke verklaring van Lubben en zest< Kok zaterdagmorgen, verscheen de laatste die avond toch in het NOS-journaal, waarin hij de ka binetsbesluiten weer op de hel ling zette. Hetgeen Lubbers op zi|n beurt in WOtda dMd 1 HM steken. Kwestie-Pronk En dan is er nog de kwestie- Pronk. Deze minister voor ont wikkelingssamenwerking vindt, tot ergernis van het CDA. dat al- leen bi) versland heefl van dit beleidsterrein en anderen (vooral CDA'ers) er zich niet mee moeten bemoeien. Zowel CDA-minister Van den Broek als de CDA-fractie steken die er gernis niet onder stoelen of banken. In hetzelfde Elsevier laat Wim Kok vsrti-n ai birr Pronk te staan. „Als het CDA waarde hecht aan het MOtB de (oalitir met de PvdA dan zal men de positie van coUem Pronk en zijn verantwoordelijk heid voor Ontwikkeling&samen werking moeten respecteren", aldus Kok. Hier ligt meteen weer een po tentieel breekpunt. ..Als Kok zijn woorden gestand doet moet hij het kabinet dan nu maar laten vallen. Want sinds hij dat inter view aan I a - heeft Brinkman al weer twee keer mdp krill! k (.[I Pmuk geuit", zegi een CDA'er gretig. En soepel laat hij daarop de Cten volgen, waarop het ka rt in de Komende weken zou kunnen vallen. „Het nlan- Simons, de inkomenspolitiek, (Ir wan ril dr basisvorming Voor dat laatste ligt ook nl een strategie klaar. Als PvdAs laats- secretaris Wallage vasthoudt aan zijn eis dat scholen van minder dan 240 leerlingen moe ten verdwijnen, dreigt de Eer ste-Kamerfractie van het CDA de oppositie te gaan steunen in het verzet tegen het wetsnni werp. Wallage kan daarbij niet rekenen op het onaanvaardbaar van het kabinet, zo heeft ook premier lubben al laten door v hemeren I Ml k.Ul Ix ti ki rCl dat Wallage zelf maar moet ver dwijoen. maar of de PvdA frac tie en overige PvdA-bewindslie den dat zullen accepteren is maar zeer de vraag. „Weer een mooi breekpuntje", zegt de CDA ingewijde bijna handen- wnjvend

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5