Wonen op de bodem van de zee Het geesteskind van Waterman ZATERDAG 16 ME11992 z BIJVOEGSEL 3 een stempel op het leven van Sta- \M. ^^tenlid Waterman. Op werkdagen ■naakt hij het buitenland er rijp voor, als ad- viseur van het bureau buitenland van Rijks waterstaat. In zijn vrije tijd promoot hij zijn eigen plan, dat dan ook al snel naar hem werd genoemd. Bekendste onderdeel van het plan-Water- nan is het stukje voor de kust tussen Scheve- lingen en Hoek van Holland. Maar Water- nan pleitte ook voor nieuw land bij Maas vlakte en IJmond. Terwijl de Maasvlakte al is 'vergroot, de natuur een handje hielp bij de Jmond en in Taiwan keihard wordt gewerkt ran een landuitbreiding van maar liefst 10.000 hectare, blijft het wachten op de land- I tanwinst bij de uit haar voegen barstende s Randstad. „We zijn nu eenmaal een bedachtzaam volk", begint Waterman voorzichtig. Wat la- er zegt hij dat je, „wanneer je alle rapporten ftver de kustuitbreiding in zee dondert, al een iardige kustuitbreiding hebt." En een lezingen dat hij heeft gegeven... wel 560 sinds hij Gedeputeerde Staten in 1980 vroeg of het zinnig is een kustuitbreiding te onderzoeken, 'gezien het belang voor de werkgelegenheid, woningbouw en kustveilig- aeid'. Zijn verzoek leidde van onderzoek tot onderzoek, terwijl ook Waterman zelf zich aiet onbetuigd liet. Hij maakte zelfs een handzame maquette Jie hij op spreekbeurten uit een aluminium joffer tovert. In statenvergaderingen houdt lij echter voortaan zijn mond over zijn Hol- andse geesteskind: „Het was mijn eigen keus om in 1990 het woordvoerderschap voor de WD-fractie over te dragen. Ik wilde daarmee je discussie zuiver houden." Luxueus boekwerk 0e weg- en waterbouwer, die tevens chemie jtudeerde, ziet ook goede kanten aan het vele oraten en studeren. Stukje bij beetje wordt net beeld duidelijker. Zo is Waterman via zes lussenontwerpen toegegroeid naar het ont werp dat hij begin vorig jaar presenteerde in iet luxueus uitgegeven boekwerk 'Naar een mtegraal kustbeleid via bouwen met de na- cuur' met veel foto's van een overvolle Rand stad, waar de natuur sterk onder druk staat. Ging Waterman in eerdere ontwerpen uit van een smalle strook land bij Scheveningen en een brede strook bij Hoek van Holland, te genwoordig is het ln het noorden wat meer geworden. Den Haag krijgt zo meer ruimte voor de vierde haven en de vele duizenden woningen waar de hofstad om zit te sprin gen, terwijl het strand rond de pier iets bre der kan worden. In het zuiden is het juist wat minder geworden: het verlengen van de pier bij Hoek van Holland is namelijk een dure aangelegenheid, terwijl de gemeente niet di rect zit te springen om extra land. Varianten als een baai bij Kijkduin en een kleine uitbreiding bij Den Haag. lijken inmid dels kansloos te zijn geworden. Het baai-mo del zou Den Haag te weinig ruimte voor wo ningbouw bieden. En een uitbreiding alleen bij de residentie zouden Westlandgemeenten in de kou laten staan. Want die willen graag ruimte voor kassen. In grondoppervlak uitgedrukt is Waterman van zijn 2000 hectares uit het eerste plan op geschoven naar de circa 5000 hectare die het hoofd regionale plannen van de provincie, Hartman, altijd al noemde. Toch is er nog een kloof van een kilometer tussen de twee: Waterman wil niet verder gaan dan een bin- nenduins gebied van twee kilometer, Hart man vindt drie kilometer het minimum. Langeadem Deze Hartman heeft minstens zoveel tijd in het nieuwe land gestoken als het Statenlid. Toch gunt hij de WD'er alle eer „Hij hield zijn geesteskind drijvende en dat is geen ge ringe prestatie." Weliswaar hebben provinci ale politici meermalen gezegd dat ze de uit breiding willen, maar de ambtenaar heeft ge merkt dat mooie woorden niet genoeg zijn bij projecten die zo veel omvatten en zo n lange adem vergen. Zo bedroefde het hem zeer dat in 1987 maar liefst vier Gedeputeerden in een stuur groep zitting namen, maar weinig deden met de veelbelovende uitkomsten. Sterker nog, in de jaren daarna kreeg hij geen cent voor ver dere studie naar de kustuitbreiding. Begin 1990 keerde het tij pas weer, „mede dank zij de vasthoudendheid van Water man." Toen werd een motie aangenomen die Gedeputeerde Staten vraagt om binnen twee jaar een inrichtingsplan te ontwikkelen en in vesteerders te zoeken. Sprekend over zijn plannen, friemelt Wa terman aan een meetlatje met verschillende soorten zand. Want. zo legt hij diepgravend uit, hoe grover de korrel, hoe scherper de hoek waarmee het nieuwe strand de zee in duikt. En dat kan weer schelen in het aantal kubieke meters dat je nodig hebt: ,Je kunt voor het nieuwe land zelfs restmaterialen ge bruiken. En dus de afvalberg terugdringen." Steevast filosofeert hij over het nieuwe land als 'vriend' en 'geschenk van de zee':1 geen harde dijken rond het nieuwe land, maar aardige duinen. Net zoals de Tjechoslo- waak Svasek eind jaren '70 al betoogde. Dat is niet alleen mooier en natuurlijker, maar ook goedkoper in aanleg en onderhoud. En als het zand wegslaat, hoog je de zaak ge woon weer op. Ook blijft hij benadrukken dat zijn ideeën stoelen op de Nederlandse traditie: van ter pen en dijkenbouw via droogleggingen naar deltawerken. Die traditie bezorgde ons een wereldnaam die nog indrukwekkender wordt als 'we' land aanleggen op de plek waar het in de zestiende eeuw ook al lag. Want eigen lijk gaan we met het nieuwe land gewoon te rug naar de tijd van voor het grote afkalven. De smalste duinen van Nederland zijn hier te vinden. Vroeger, heel vroeger, was ons land een stuk groter. Daar waar nu Katwijk, Kijkduin en Hoek van Holland liggen hield je in de zestiende eeuw nog droge voeten. Nu beuken daar de golven op de kust. Als het aan de plannenmakers ligt, is dat straks verleden tijd. PAUL VAN DER KOOU Land voor de kust tussen Schevenin gen en Hoek van Holland. Een zandkasteel of dé oplossing voor de overvolle Randstad? Midden jaren tachtig kreeg de eerste opvatting de overhand, te genwoordig de tweede. Het bedrijfsleven heeft interesse gekregen, de provincie sprak vorig jaar uit dat de uitbreiding er snel moet komen en ook in de Tweede Kamer neemt de interesse toe. Dat de landuitbreiding kan is in vele rap porten aangetoond: je legt 'gewoon' een paar kilometer voor de oude duinenrij nieuwe duinen neer. compleet met een nieuw, schuin aflopend strand. De operatie kost al leen de nodige miljarden. In tijden dat bouw locaties voor tachtig procent met gesubsidi eerde woningen werden gevuld, leken derge lijke kosten een onoverkomelijk struikelblok. Tegenwoordig is 'vrije sector' geen beladen begrip meer en roept de gemeente Den Haag om het hardst dat het de rijke bewoners moet terugwinnen die de afgelopen jaren de stad voor de rand verruilden Ook blijkt de grond in de Randstad schaarser dan verwacht, door gezinsverdunning en toestromende buiten landers. Aantrekkeliik En dat maakt investeren in de kustuitbrei ding aantrekkelijk voor het bedrijfsleven. Niet voor niets hebben projectontwikkelaars, ban kiers en investeerders de stichting 'Nieuw Holland' opgericht, nadat ze eerst vanuit een stuurgroep een onderzoek van Heidemij en Grontmij hebben begeleid. Zo droomden ze tegenover de onderzoekers over woningen die meer dan een half miljoen gulden per stuk kosten en bedrijfsruimten die evenveel moeten opbrengen als in het hartje van Am sterdam of Brussel. Dan hoeft het tekort geen miljard te bedra- gen..maar kan het 'beperkt' blijven tot 300 tot 600 miljoen. Het hoofd van de provinciale af deling regionale plannen, A. Hartman, vindt dergelijke berekeningen 'speculatief. Wie zegt hem dat het bedrijfsleven de kustlocatie evenveel waard vindt als Brussel ep veel beter dan hartje Den Haag? Of moet je dan in de rest van de Randstad schaarste creeëren met alle opgeschroefde prijzen vandien? Het ministerie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu (vromj beschouwt de kuststrook als een 'mogelijke bouwlocatie voor na 2005' Ook doordat voorbereiding aanlegen inrichting minstens 12 en mogeli|k 25 jaar vergt, kan het duos geen concurrentie betekenen voor de grote bouwlocaties die rond de eeuwwisseling bij Den Haag moeten komen (Leidschendam-Zoetermeer. Ypen- burg en het Wateringse kassengebied) En dat stellen de lagere overheden ais voorwaar de. Regionaal probleem Meer discussie is er over de vraag wie het project moet trekken Anders dan de provin cie en de kamerfractie van de WD. vindt mi nister Maij Weggen (Verkeer en Waterstaat) dat landaanwinst geen rijkstaak is „Hei gaat om een regionaal probleem, woningnood, en dat vereist een regionaal iniatiefToch liet ze weten 'open te staan voor overleg' „Als de provincie zich bij de ministeries van \"ROM en Verkeer en Waterstaat meldt om te bezien of het plan uitgevoerd kan worden, zullen we het zeker welwillend bekijken." Ze Iaat Rijkswaterstaat toch al studeren op het plan van de PvdA om waterstaatkundigen in te zetten om 'natuur te maken', bijvoor beeld door een tweede duinenrij: „En de kustuitbreiding kan daar mooi in worden meegenomen." Voordat de provincie bij het rijk aanklopt, wil ze samen met gemeenten en bedrijfsleven een nota presenteren. Een nota die niet alleen duidelijk maakt wat deze lagere overheden willen, maar ook wat het rijk aan de kustlocatie heeft. Tot nu toe hebben de Westlandgemeenten zich sterk gemaakt voor minstens 500 hecta re glastuinbouw en weigeren ze op hun land 'Haagse' huizen te laten neerzetten. De ge meente Den Haag wenst ruimte voor wo ningbouw en een vierde haven voor dieper varende schepen, terwijl Rotterdam geïnte resseerd is gezien de strategische ligging van Rotterdam aan de ingang van de Nieuwe Wa terweg De provincie denkt ook aan natuur en re creatie. Want daar is steeds minder ruimte voor in de dichtbevolkte Randstad. Zo wei gert ze de 'oude' duinen weg te halen als er nieuwe duinen rond het nieuwe land komen en wordt er dus natuur gewonnen. Kritisch De Stichting Duinbehoud beziet de verhalen over extra natuur kritisch. Ze is bang dat het eerst in de natuurplannen wordt geschrapt als de kosten te hoog oplopen. Want die vor men, samen met goedkoop gehouden tuin- bouwgronden, de grootste kostenpost. Bo vendien: wat heb je aan geïsoleerde stukjes natuur? Dieren kunnen er niet goed uit de voeten en omwonenden nemen het voor Je het weet in bezit. Bovendien: wie beschermt de natuur tegen oprukkende bebouwing7 Ook de aanleg van nieuwe (snel)wegen en de toeloop van extra toeristen zou het milieu be dreigen Bovenal vraagt de stichting zich af waarom je veel geld zou uitgeven aan nieuwe natuur als er geen geld is om de bestaande voorraad in stand te houden? Voorstanders werpen tegen dat extra na tuur het project alleen maar meer waard maakt wonen rn vmtG-o wordt er aantrekki lijker door Hoogwaardiger, zoals dat tegen woordig heet Het hoofd regionale projecten van de provincie ziet het zo: hoogwaardige woningbouw, luxe kantoren in een pariach tig gebied, bednjven voor research en deve lopment en ondersteunende voorzieningen voor de tuinbouw- „Het is namelijk zonde om de dure grond voor gewone tuinbouw uit te geven' Deze Hartman kan zich voorstellen dat in vesterende bedrijven 20 jaar hun gang mo gen gaan. Ze moeten dan wel overeenkomen dat ze wat terugdoen voor die concessie, zoals het bouwen van goedkope woningwet - woningen op het oude land of het renove ren van oude wijken. Goedkoop bouwen op het nieuwe land zit er volgens hem niet in. al lijkt het op het ou de land niet veel beter. Rond de steden in de Randstad zijn nog zo veel bouwlocaties no dig, dat beleidsmakers de keuzes lijken te hebben tussen een ongewenste aantasting van het kwetsbare Groene Hart tussen de vier grote steden, bouw in glastuinbouwgebieden met grondprijzen van meer dan 200 gulden per vierkante meter èn een kustuitbreiding Aanlegkosten. De aanlegkosten van dat nieuwe land wor den steeds lager. Ging waterstaatkundige Tjalma in 1983 nog uit van een prijs van 160 gulden per vierkante meter, de stuurgroep Borgman halveerde die prijs vier jaar later tot 60 70 gulden per vierkante meter Nieuwe, veel modernere zandzuigers had den hun intrede gedaan, baggeraars gingen feller concurreren en het werd mogelijk om zand veel dichter bij de kust te winnen. Ter wijl het 11 gulden kost om een kuub te win nen op 13 kilometer uit de kust. hoeft daar op zeven kilometer van het strand nog maar 4.50 gulden voor te worden neergeteld En dat scheelt nogal als je zo n 300 miljoen kubieke meter zand (30 miljoen vrachtwa gens) nodig hebt voor een 500 hectare groot gebied met 360 meter brede duinen die tien meter boven en tien tot twaalf meter hene den het zeewater uitsteken, afhankelijk van de diepte van de zeebodem. En. niet te ver geten, een nieuw, schuinaflopend strand Staan deze besparingen nog steeds, vraag tekens worden gezet bij het plan van Borg man om een deel van het benodigde zand in het nieuwe land te winnen uit grote putten h 2.50 gulden j>er kubieke meter De besparing mag dan groot lijken, verdienen kun je niks op die leeggezogen plekken Anders ligt het bij badplaatsen als Kijkduin, de voorzienin gen die daar nu aan het Noordzeestrand lig gen. doen het ook leuk aan een binnenmeer Door de omliggende duinen Uj|l •i.u pbfed een microklimaat en is het dus vaker te ge bruiken dan het strand van nu. zeggen de plannenmakers. De nieuwe badplaats Kijk duin zien ze tussen het binnenmeer en het nieuwe strand Eerst duinen. Om de kosten wat te spreiden kan de aanleg van het nieuwe land in stukjes worden ge hakt. Zo kan de plannenmaker van de pro vincie zich voorstellen dal je eerst duinen legt om de gedeelten M) ki|kduin HmI Holland en die binnenzeeën vervolgens 'op vult' met zand Daama komen de tussenlig gende stukken aan de beurt Nadeel van deze variant is dat je extra kos ten maakt voor duinen die later weer moeten worden weggehaald Het opspuiten van zand. zonder daar duinen voor te leggen, lijkt niemand wat dat «poHt veel te snel weg VcTgdekcn met de inpoldering van de Mar kerwaard is de kustuitbreiding dan ook een duur project: deels door de hogere en brede re duinen, deels ook door de harde kades bij de havens. Kwa oppervlakte is de kustuitbrei ding een kleintje zo n zevende deel van de 35 000 hectare die de Markerwaard zou gaan lillen Hartman wijst aan waar hij de kustuitbreiding het liefst zou zien. Waterman en de koffer1 hij het hele land doortrekt. FOTO LOEK ZUYDtRDUtN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 45