Geen beslissing over geld voor buitenland De 'zondagsrust' keert vrijwel zeker terug Binnenland De feestneus kan af Rechters in hasjzaak trekken zich terug Kabinet zet zorgsector onder druk Rijproef met vuurwerk en geweerschoten Lubbers ziet kabinet nog niet vallen Dales: Geen bewijs voor steun Moskou aan CPN ZONDAG 17 MEI Aanvang 13.00 u. INT. AUTORACES Kuipers wordt nog geen tweede Wubbo Ockels ZATERDAG 16 ME11992 3 Kabinet laat heikel punt aan volgende ploeg over CFO stemt in met ambtenaren-cao den haag De CFO (85.000 leden) heeft vrijdag als eerste bond van overheidspersoneel „zonder enthousiasme'' ingestemd met het cao-resultaat voor het overheidspersoneel, dat de vakcentra les onlangs bereikten met minister Dales van binnenlandse za ken. De overige vijf christelijke bonden moeten hun achterban nog raadplegen. In totaal gaat het bij de christelijke centrale om 185.000 leden. Ook de FNV- en MHP-bonden hebben zich nog niet uitgesproken. 'VN-militairen moeten beter betaald' lunteren De toelagen van de Nederlandse militairen die in VN- verband worden uitgezonden naar Joegoslavië en Cambodja moeten worden verhoogd. Dergelijke operaties zijn immers niet te vergelijken met welke oefening dan ook. Dat vindt de Vereni ging Belangenbehartiging Militairen (VBM). Volgens VBM-voor zitter Golsteijn heeft minister Ter Beek van defensie toegezegd over de toeslagen te willen praten. Eerder werd afgesproken dat drie maanden na uitzending wordt bezien of de toelagen even tueel moeten worden verhoogd. Spreiding buitenlanders lost niets op Het streven om buitenlanders via woningtoewijzing beter te spreiden, biedt geen oplossing voor de problemen die voortkomen uit hoge concentraties buitenlanders in sommige Amsterdamse wijken. Dat stelt de Amsterdamse Federatie van Woningcorporaties in een onderzoek. Volgens de federatie wordt het effect van spreiding teniet gedaan door de groei van het aantal migranten, waardoor ook bij een „perfecte spreiding" hun aantal in alle stadsdelen zal blijven stijgen. Akkoord over cao voor aggz-sector utrecht Werkgevers en vakbonden in de ambulante geestelijke gezondheidszorg (aggz) hebben gisteren bereikt over een nieu we cao. Daarin is een salarisverhoging van 4 procent op 1 janua ri 1992 overeengekomen. De looptijd is vastgesteld op één jaar. De cao is van toepassing op 7.000 werknemers. Het is na de re classering het tweede akkoord dat is bereikt in de momenteel roerige gepremieerde en gesubsidieerde sector. In deze sector bepaalt de overheid de loonruimte. Hemoflliepatiënt met aids krijgt toch verzekering AUTOKRAAN TRANSPORTEN den haag gpd Mensen die lijden aan hemofilie (bloederziekte) en via donor- bloed aids hebben gekregen, knnen een normale levenverze kering afsluiten. Na hun overlij den zal de verzekeraar via een garantiefonds compensatie krij gen voor de uitkering. Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) heeft voor het fonds vijf miljoen gulden beschikbaar ge steld. De betrokken hemoflliepa tiënt moet tussen 1979 en 1985 besmet zijn. Simons bekijkt nog of het garantiefonds ook kan gelden voor andere aids-lijders die vóór 1985 met het virus be smet zijn. De vijf miljoen gul den is een eenmalige bijdrage van Simons. Naar bijdragen van anderen wordt nog gezocht. In een brief aan de Kamer laat Simons weten dat de verzeke raars een gedragscode gaan hanteren voor aids-tests bij het aanvragen van een levensvcrze kering van minder dan 200.000 gulden. De gedragscode moet criteria voor de mogelijke tests bevatten, zodat degene die de verzekering wil precies weet in welke gevallen en onder welke voorwaarden de test nodig is. Voor levensverzekeringen bo ven de twee ton wordt al gerui me tijd altijd een aids-test afge- Opnieuw twee aanhoudingen Brielse moord rotterdam gpd AMSTERDAM Het kabinet is er niet in geslaagd definitief te besluiten uit welke begrotingen de stijgende uitgaven voor het bui tenland moeten worden betaald. Dat wordt overgelaten aan een volgend kabinet. Premier Lubbers heeft dit giste ren gezegd na afloop van het kabinetsberaad. zwolle De feestneus van deze huis af te sluiten. Daardoor kan demonstrant in het Zwolse Sofia ook het Sofia vanaf volgende Ziekenhuis kan af. Gisteren mis- week op harde acties rekenen, lukten pogingen van de bonden foto anp cor mulder om een eigen cao voor het zieken- den haag gpd Voor komend jaar heeft het ka binet wel „enkele praktische knoopjes" doorgehakt, aldus de eerste minister. Zo zal minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) voor ongeveer 150 miljoen gulden meebetalen aan extra financiële hulp aan het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS), een wereld- milieubeleid en de kosten van den haag gpd Het kabinet zet de zorgsector onder druk. Als de reserves bij het pensioenfonds PGGM niet worden gebruikt voor een loonsverhoging, dan volgt een belastingheffing over die reser ves. Dat zei premier Lubbers gisteren na het kabinetsberaad. Er zijn al jaren plannen om de reserves van pensioenfondsen te belasten, maar die zijn nog steeds niet ingevoerd. De pre mier wees er echter nadruitke- lijk op dat het PGGM een belas tingheffing tegemoet kan zien, als men niets aan de reserves doet. De arbeidsvoorwaarden in de zorgsector zijn gisteren al leen besproken door de meest betrokken bewindslieden. Lub bers ontkende dat het kabinet plannen zou hebben om geld van het PGGM te lenen, waar mee dan een loonsverhoging in de zorgsector betaald zou kun nen worden. Het kabinet blijft er volgen de premier bij dat de loonsverho ging uit de pensioenreserves betaald moet worden. Hij ont kende dat het dan gaat om een sigaar uit eigen doos. Voorwaar de is wel dat de pensioenop bouw niet in gevaar komt VN-vredesoperaties. Minister Ter Beek (Defensie) betaalt ook 50 miljoen aan het GOS en de overige kosten van VN-vredes operaties. Met deze besluiten bekrach tigde het kabinet eerdere voor stellen uit de begrotingsdiscus sie 1993, die onlangs werd ge houden. Vóór dinsdag zullen Lubbers en vice-premier Kok de puntjes voor 1993 definitief op de i zetten. Dan debatteert de Kamer over een ruzie tussen de ministers Pronk en Van den Broek (buitenlandse zaken). De twee waren het de afgelopen weken openlijk oneens over wie voor de extra hulp aan het GOS moet opdraaien. Lubbers bagatelliseerde de hizie. Hij noemde uitspraken van Pronk en Van den Broek „politieke optiek". Dat proces moest volgens hem „zijn loop hebben". In de ministerraad zelf waren beide bewindslieden maar kort aan het woord, zei Lubbers, daarmee suggererend dat er van onenigheid geen sprake zou zijn. De premier den toe dat het kabinet geen besluiten heeft genomen over de blijvende financiële conse quenties van de stijgende bui tenlanduitgaven. Er wordt wel gedacht aan het vaststellen van een plafond voor die uitgaven, in de vorm van een bepaald percentage van het nationaal inkomen (het bedrag dat wij al lemaal samen netto verdienen). Knopen moet een komend kabinet doorhakken. Dat geldt ook voor een eventuele nieuwe departementale indeling, nu de communistische wereld is weg gevallen en er naast de derde wereld als het ware een tweede wereld is ontstaan. De strafkamer van de Amster damse rechtbank, die de zaak tegen twee van hasjverkoop ver dachte Amsterdamse expo li be mensen behandelt, heeft zich teruggetrokken uit het proces. Dal gebeurde nadat de advoca ten van de rechercheurs hadden geklaagd over mogelijke be vooroordeeldheid van de recht bank in deze zaak. De zaak moet nu helemaal opnieuw worden behandeld. IX- advocaten baseren hun twijfels op uitlatingen van voor zittend rechter Slagter in een andere zaak. die nauw verband houdt met de zaak van de twee rechercheurs. Na de behande ling van de zaak tegen de twee rechercheurs, vorige week. ver schenen 's middags de twee mannen die ervan worden ver- dain 100 Ulo h.ivj aan de re chercheurs te hebben verkocht. Amsterdam - Begeleid door knallend vuurwerk en geweerschoten banen een politieruiter en zijn paard zich een weg door een 'barricade' van twee ME-busjes. De proef was onderdeel van de gisteren gehouden nationale rijvaardigheidsdagen voor Nederlandse politieruiters in Amsterdam Het is de bedoeling dat de paarden zich door niets laten afleiden. foto a AlARCfi ANfOMSi Tijdens de behandeling van die zaak zou Slagter zijn niet volledige onafhankelijkheid hebben laten blijken, aldus de advocaten, die niet in detail wil den treden. .Als er getwijfeld wordt aan de onafhankelijkheid van rechters, trekken wij ons in alle gevallen altijd terug aldus de Amsterdamse persrechter. 4 De twee rechercheurs worden onder meer verdacht van de verkoop van honderd kilogram hasj in 1990 en nog wat andere strafbare feiten die zij in hun functie van politieman bij het bureau Raampoort in Amster dam zouden hebben gepleegd. De advocaten zien dit proces als het spelletje 'agentje han gen'. waarbij justitie de twee ex- rechercheurs als zondebokken opvoert, zonder de hele beerput van corruptie bij het betrokken politiebureau te hoeven ope- Premier Lubbers teel geen enkele aanleiding voor een politieke crisis die het voortbestaan van zijn kabinet in gevaar kan brengen. De minis ter-president zei dat gisteren na afloop van hét kabinetsberaad Lubbers verduidelijkte zijn uitspraken in Het Parool van gisteren, waarin hij de bestrij ding van de inflatie als een 'ere kwestie' beütelt: Als het percen tage tot 19 pioonfl fxp'rit blijft, zit het kabinet de rit uit. Over het voortbestaan van zijn derde kabinet is Lubbers optimistisch. ..We komen er best doorheen Ik voorspel dat de coalitie tn het voorjaar van 1994 goede verkiezingen gaat maken Er zijn volgens lobbcrs maar een paar momenten in zijn le ven geweest, waarop hij dacht er mee te moeten ophouden, i >,u 11s bfvoorbi - i't bal geval in zijn eerste kabinet met de WD Toen moest de euthanasie worden geregeld. „Toen was ik bereid te stoppen Ik vond dat er slordig en te makkelijk mee werd omgegaan Gisteren zei Lubbers echter dat de inflatie „niet dezelfde lading heeft als de euthanasie". den haag gpd De aanwijzingen dat de voor malige Communistische Partij Nederland (CPN) geld heeft ge kregen van Oosteuropese com munistische partijen zijn „uiter mate sterk", maar kunnen niet openbaar worden gemaakt. Bo vendien ontbreekt het „finale bewijs". Minister Dales (bin nenlandse zaken) antwoordt dat op vragen van het kamerlid Willems (Groen Links). De parlementariër wilde van de minister weten waarop zij zich baseerde, toen ze in maart het CDA-kamerlid De Kok liet weten dat er 'indicaties' zijn dat de CPN financiële steun van zusterpartijen uit het voormalig Oostblok heeft gekregen. In haar antwoord komt Dales niet met harder bewijs. Zij be roept zich op „verschillende bronnen die onafhankelijk van elkaar werkzaam waren" en die de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) informatie hebben verschaft. „Hun berichten zijn onderling consistent", schrijft Dales. Dales kan echter niet meer vertellen, omdat de BVD wette lijk verplicht is de bronnen te beschermen. Bovendien kan een deel van de informatie wel openbaar worden gemaakt, maar „dit zou echter een zeer vertekenend beeld geven van het totaal van de gegevens waarover de BVD beschikt". Tenslotte geeft de minister toe dat 'het finale bewijs - bijvoor beeld een getekende kwitantie - ontbreekt'. Totaal 8 races van o.m. Duitse Toerwagen Cup K0NI Produktiewagens Citroën AX Cup m Entree: vanaf f 15,- Kinderen tot 12 jr. 50% korting INFOLIJN: 02507-16004 noohdwuk anp m«T «stronautm nodig had ge - had. „Ik maakte een zeer goede kans Ik zat er héél dicht bij' aJ- dus Kuipers. Hij blijft zich kan didaat stellen, voor het geval de ESA nog meer astronauten no dig heert. Hem is te verstaan ge geven dat hij een zeer goede kans maakt bij een volgende se lectieprocedure. „Tenslotte ben ik pas 33 jaar. Dus er is nog een mogelijkheid zegt Kuipers, die werkzaam is bij het technisch centrum van de ruimtevaartor ganisatie ESI EC in Noordwijk. Er was in Nederland grote be langstelling voor de functie. De selectiecommissie kreeg op een advertentie in het najaar van 1990 zo n vierhonderd reacties. Na een uiteebreide selectie bit- ven er tenslotte vijf over voor de internationale mededinging. André Kuipers, de enige overge bleven Nederlandse kandidaat astronaut, zit niet bij de groep van zes ruimtevaarders die de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA heeft geselecteerd voor een missie in de ruimte. ESA-di recteur Jean-Marie Luton maakte gisteren in Parijs de na men van de nieuwe leden van het Europese astronautenkorps bekend. Kuipers zei het jammer te vinden niet te zijn uitverkoren tot Europees ruimtevaarder. „Maar ik wist dat de concurren tie erg groot wbs." De Neder land-se kandidaat astronaut is er wel troLs op dat hij lange tijd in de race is geweest, en zeker zou zijn geselecteerd als de ESA De politie heeft opnieuw twee mannen aangehouden die er van worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de drievoudi ge Brielse moord'. Eerder deze week arresteerde het recherche team drie Rotterdammers en een man uit Leidschendam op verdenking van betrokkenheid bij de moord. De lijken van de drie ver moorde mannen werden op 6 maart verbrand en verminkt aangetroffen in een recreatiege bied langs de Brielse Strekdam. Zij bleken te zijn vermoord in een Turkse restaurant in Rotter dam en vervolgens te zijn ge dumpt in het recreatiegebeied. De politie gaat uit van een afre kening in de criminele wereld. Eén maand, hooguit twee. Dat was de le vensverwachting die mediadeskundigen De Krant op Zondag hadden toegedicht. De door de makers 'brutaal' genoemde krant is er toch nog in geslaagd om an derhalf jaar lang de 'zondagsrust' in krantenland te verstoren. Hoogstwaar schijnlijk zal het daarbij blijven. Het uitblijven van advertentie-inkom sten wordt uiteindelijk vrijwel zeker de nekslag voor uitgever Pieter Storms. De ze voormalige Nieuwe Revu-verslaggever wrong zich ruim een jaar in allerlei bochten om geld los te peuteren. Regel matig kwam hij met nieuwe geldschie ters op de proppen, die tot ieders verba zing nog heil zagen in de van hét begin af aan noodlijdende Krant op Zondag. Al na een halfjaar was het startkapitaal van 12 miljoen gulden op en hielp een Britse belegger Storms met ruim tien miljoen gulden voorlopig uit de brand. Daarnaast stak het Bedrijfsfonds voor de Pers extra geld in het experiment. Maar ook dat raakte op. Het blad verloor we kelijks tienduizenden guldens. In augustus 1990 kwam Storms met het plan een zondagskrant uit te geven. Het zou een spraakmakende kwaliteits krant worden, die „de ingeslapen Neder landse mediawereld" het schaamrood op de kaken zou brengen. Een leger brutale journalisten moest het Nederlandse publiek op zondag wak ker schudden met onthullingen en op windende reportages. „Een krant die hard is voor links en rechts", predikte hoofdredacteur René de Bok. „Liberaal, niet volgzaam en vrijdenkend", voegde Storms eraan toe. Lef hadden ze in overv loed, de makers Maar aan de voorbereiding ontbrak veel. zo niet alles. „Het was een zootje" vertelt een lid van de hoofdredactie „In één maand moesten wc een hele redactie uit de grond stampen. En dat ging niet mak kelijk. Journalisten dachten dat de krant niet langer dan drie maanden zou be staan, dus hadden ze weinig zin om bij ons te komen werken." Tot overmaat van ramp haakten de coryfeeën John lansen van Galen en Henk Hofland op het laatste nippertje af „Het concept is nieuws" zei Storms bij het begin. In anderhalf jaar tijd heeft het blad echter niet veel opzienbarende pri meurs gebracht. Dat de eerste exempla ren inhoudelijk rampzalig waren, werd geweten aan de moeizame start. Toen de krant net een beetje op gang was. brak de Golfoorlog uit en kwamen de landelij ke dagbladen een paar weken zelf met speciale zondagedities. Een reden te meer voor de lezer om niet voor De Krant op Zondag naar de kiosk te snel len. Ook op andere zondagen was dat niet nodig. Er stond geen hot news in de krant. Voor openingen als Onderwijs strop van twee miljard', 'Maij wil rijbe wijs drinkers afpakken' en 'Duiscnberg tegen lastenverhoging' rent geen lezer op zondagochtend naar net krantenstalletje En de krant moest het wegens distri- butieproblemcn op zondag voorna melijk hebben van de losse verkoop. Ondanks alle tegenslagen bleef Storms doorvechtcii Find vorig jaar lanceerde hij een uniek plan tegen een flinke ver goeding wilde hij de programmagege vens van de omroepen voor de hele week in een speciale kleurenbijlage pu bliceren Het leek dé manier om aan klantenbinding te doen. Maar ook deze poging mislukte Nadat de NOS namens alle omroepen een kon geding aanspande tegen De Krant op Zondag, besloot de rechter dat de tv gids moest verdwijnen. Zijn vechtlust heeft de uitgever tot dn waarschijnlijk laatste weekeinde behouden Storms bleef tot het laatst volhouden dat „het goed gaat met De Krant op ZondagZijn gewenste 'bruta le zondagskrant heeft in medialand ech ter vooral naam gemaakt al4 'dc krant zonder smoel'. Bemiddeling van politie in taxi-conflict aOTTWPAM GW) IX Rotterdamse politic gaat een bemiddelingspoging onderne men in het conflict tussen geoi ganiseerde en vnjc taxichauf feur* Delegaties van de betrok ken partijen praten maandag avond over de gerezen spannin gen rond de zogeheten pret ver gunningen'. Het gesprek vloeit voort uit hel kort geding dat donderdag diende voor de president van Rinterdamsc rechtbank. Dat leidde niet tot een uitspraak, omdat de eisende partijen (vnie ondernemers) zien terugtrok ken. De grote centrales zegden tijden* de behandeling toe op tc zullen treden tegen individuele leden, als die zich schuldig ma ken aan intimidatie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3