'Politici, je ziet dat ze liegen' 7 Het Stockholm-syndroom ZATERDAG 16 ME11992 In 1973 werden in Stockholm vier mensen ruim 6 dagen door bankrovers in gijzeling gehouden. In deze periode ontwikkelden de gegijzelden een sterke band met de misdadigers en begonnen zelfs te denken zoals zij: de politieagenten daar buiten waren de 'slechten'en de overvallers wa ren de 'goeden'. eens op de televisie staan te oreren moet je het geluid eens uitzetten. Dat is een verdomd leuk experiment. Dan zie je dat het leuge naars zijn, dat ze staan te liegen. Daar maak ik me wel kwaad om, ja. Maar ik sta niet te trillen van woede achter mijn tekentafel. Dan krijg je niks op papier. Ik loop ook nooit mee in demonstraties. En ik ga ook geen kneed- bommen aanbrengen. Daarvoor zijn andere mensen. Ik heb het al lang verleerd om me hier ergens echt kwaad over te maken. Want kwaad zijn met een accent - dan ben je hier meteen belachelijk." Atoombom De kunstenaar, of, zoals hij zichzelf noemt, de 'perstekenaar', bracht zijn jeugd door in Ermelo. Hij kenschetst die jeugd als saai, een beetje vervelend. „Maar het meest verveeld heb ik me in dienst. Ik was toen net van het lyceum af en wilde moppentekenaar worden. Maar eerst moest ik het leger in. Al die tijdro vende, zinloze klusjes die je daar moest op knappen. Ik was schrijfmachinesoldaat. Moest je telegrammen versturen van de ene kamer naar de andere: of de atoombom op Eindhoven al gevallen was?! De officieren gingen er helemaal in op. Kwamen schuim bekkend de kamer binnen. Waarrrrr is god- verdegodverrr dat telegrrmam! En altijd kwa men de Russen er weer aan. Dat was het gro te gevaar dat ons boven het hoofd hing. Wel nu. ze zijn gekomen, de Russen. Met de be delnap in de hand. Het idee voor zijn boek 'Euromania' kreeg Willem tijdens de val van de Berlijnse Muur. „Dat boeide me geweldig. Ik maakte een te kening waarop ik de Duitse eenwording sym boliseerde door op de Brandenburger Tor een man en een vrouw een nummer te laten maken. Toen ik die tekening eenmaal had, dacht ik: nu nog de elf andere landen van de EG. En zo is het gekomen. Maar Duitsland vind ik nog steeds het interessantste land. Het is alsof de verhoudingen daar veel duide lijker liggen. Ik vrees dat de zaak hier in Euro pa uit balans zal raken nu Duitsland weer zo groot is geworden. Ze zijn nu in het Oosten nog heel arm, maar dat duurt niet lang meer. Bang ben ik er niet voor. Laat ik zeggen dat ik me er hoogst ongemakkelijk bij voel." Ook in 'Euromania' is de hoeveelheid seks weer opvallend. Zo wordt Denemarken niet alleen afgebeeld als het land van smörrebröt, maar ook als dat van de porno. Wat Engeland betreft: Lady Di zit bloot op de rug van Prins Charles. De testikels van de prins worden aan het oog onttrokken door een steunverlenen- de beha. Tja, waarom toch telkens weer die humor van de onderbuik? Willem: „Wat zeg je? Veel seks? Welnee, in minder dan de helft van mijn tekeningen komt seks voor. En dat terwijl meer dan de helft van mijn gedachten erover gaat. Het is dus eigenlijk nog een beetje beneden de maat." Grote Neuzen De tekenaar mag over zijn verdiensten niet klagen. Hij heeft naam gemaakt in Frankrijk, net als Roland Topor en Siné, met wie hij voor satrirsche bladen als 'Hara-Kiri' en 'Charlie Hebdo' heeft gewerkt. „En het is he lemaal niet zo vanzelfsprekend hoor. dat mijn humor hier aanslaat. Niet alle humor reist goed. Het werk van Duitse tekenaars zou hier bijvoorbeeld niet best vallen. Ze blij ven maar van die figuren met grote neuzen tekenen. Allemaal hetzelfde, het is daar net een groot kippenhok. In Duitsland zou ik nooit van mijn leven willen wonen. Overi gens - ik vind het toch onzin om van een land te houden. Ie kunt van een straat hou den. van een wijk desnoods, maar van een heel land, van grens tot grens, nee. dat lijkt me onmogelijk. Dat kun je toch nooit hele maal overzien?" Het uterk iwn Willem wordt in Nederland uitgegeten door De Harmonie in .Amsterdam. DIT VERSCHIJNSEL, dat zich veel vaker tussen misdadigers en hun slachtoffers voordoet, biedt volgens een groep onder zoekers aan de Universiteit van Cincinnati in de Verenigde Sta ten een verklaring voor het raad selachtige gedrag van veel men sen die door iemand uit intieme kring wreed worden behandeld. Veel vrouwen die door hun part ner lichamelijk en/of psychisch mishandeld worden, blijven on danks alle misère toch bij hem. Vaak verdedigen ze hen] zelfs te genover de buitenwereld. Terwijl het voor anderen zonneklaar is d^t het ertige verstandige om te doen is bij hem weg te gaan en weg te blijven, keren weggelopen mishandelde vrouwen dikwijls toch weer naar hun 'mishande laar' terug. Hetzelfde gedrag zien we bij mis handelde kinderen. Ook al is hun leven thuis vaak ellendig, toch zullen ze tegenover de buitenwe reld vaak doen 'alsof ze goede ouders hebben. Zelfs als ze vol wassen zijn, blijven ze naar het ouderlijk huis terugkomen terwijl ze op hun vingers kunnen natel len dat ze waarschijnlijk weer slecht behandeld zullen worden. Een van de traditionele verkla ringen voor dit gedrag is dat de vrouwen en kinderen in kwestie masochistische neigingen heb ben, dat wil zeggen dat ze een zekere lust zouden beleven aan de kwellingen die hen aangedaan worden. Simpel gezegd: ze willen gewoon niet anders. Dat die verklaring zelf van wreedheid getuigt, wisten de on derzoekers uit Cincinnati aan te tonen door 400 mishandelde vrouwen een tijdlang te volgen. Mishandelde vrouwen reageren vaak op dezelfde manier als de gegijzelden in Stockholm: ze pas sen zich aan hun mishandelaars aan, omdat dit de enige manier is waarop ze hun angst enigszins onder controle kunnen houden en (denken te) kunnen overle- Htrr Stockholm-syndroom ont staat in situaties met de volgende kenmerken: a) het leven van het slachtoffer wordt bedreigd; b) het slachtoffer kan nergens heen of gelooft in ieder geval dat hij of zij dat niet kan; c) het slachtoffer is sterk geïsoleerd van anderen; d) de dader is bij tijd en wijle vrien delijk en aardig jegens het slacht offer. Onder zulke omstandigheden ontstaat er na kortere of langere tijd een binding tussen slachtof fer en beul. Meer nog dan onder normale omstandigheden heeft een mens onder bedreigende omstandigheden behoefte aan geruststelling, bescherming, menselijke warmte, een vriende lijk woord. Als degene die je mis handelt tegelijkertijd ook de eni ge persoon is van wie je dat krij gen kan, dan raak je natuurlijk in grote innerlijke verwarring. Vriendelijkheid of een bescher mende arm accepteren van ie mand die slecht voor je is, lukt alleen maar als je hem innerlijk minder slecht maakt dan hij ui terlijk wel lijkt. Je moet dan stop pen met hem persoonlijk verant woordelijk te stellen voor zijn slechte gedrag en er een reden buiten hem voor gaan zoeken: niet hij, maar de anderen, de sa menleving is de echte boosdoe ner; 'mijn vader kon het eigenlijk ook niet helpen als je kijkt wat voor jeugd hij zelf heeft gehad'. Niet zelden heeft het slachtoffer de neiging zichzelf als oorzaak van het slechte gedrag van de an der te gaan beschouwen: 'Had ik me anders gedragen, dan had hij vast niet zo uitgehaald'. In ruil voor een kleine vriendelijkheid, een aardig gebaar, begint ze haar houding te veranderen, wordt steeds meer bereid om wreedhe den te vergeven en vergeten en voornamelijk nog positieve kan ten aan de mishandelaar te zien. Ze gaat zich steeds meer identifi ceren met de dader. Ze gaat de wereld door zijn ogen zien. Als een mishandelende man dan tegen zijn mishandelde vtouw zegt dat zij slecht is en daarom een aframmeling verdiende, is ze In 1968, na een geruchtmakende carrière en een aanklacht we gens majesteitsschennis - hij had koningin Juliana afgebeeld als raamprostituée vertrok de Nederlandse tekenaar Willem, alias Bernard Holtrop, naar Parijs, waar hij ging werken voor bijtend satirische bladen. Tegenwoordig stelt hij zijn duivelse talent in dienst van de Franse krant 'Libérationen de Nederlandse 'Krant op Zondag'. Cees van Hoore ontmoette hem in zijn stamkroeg. geneigd daarmee in te stemmen. En als een mishandelende ouder tegen een mishandeld kind zegt dat het slecht is en dat het daar om gestraft moest worden, gaat het kind dat geloven. Een jonge vrouw vertelde me ooit dat haar vader haar vroeger voor het minste of geringste sloeg, waarbij hij de slagen hard op telde. Hij gebruikte daarvoor een kostbare, antieke wandelstok die hij van zijn vader had geërfd. Als hij klaar was met de afranseling en zij haar tranen bij na niet meer kon inhouden, ge lastte hij haar bij zich te komen, zodat hij haar kon vasthouden en troosten. Zij onderging dat, maar voelde zich er iedere keer weer schuldig over dat ze dat ei genlijk niet wilde. Toen ze me dit vertelde, had ze nog altijd het gevoel dat ze de straffen misschien wel verdiend had en voelde ze zich nog altijd schuldig over het feit dat ze 'niet genoeg van haar vader gehouden had'. Ze bezocht hem nog altijd, hoewel hun ontmoetingen voor namelijk onaangenaam waren. Ze voelde zich ook schuldig over het feit dat ze mij dit allemaal vertelde. Waarom blijven slachtoffers, ook als ze al lang de mogelijkheid hebben om te gaan en staan waar ze willen, toch terugkeren naar de persoon van de mis daad? Het antwoord moeten we vermoedelijk zoeken in hetzelfde leerproces dat (medeverant woordelijk is voor het feit dat een gokverslaafde steeds weer naar de gokbak terugkeert. Als je wilt dat iemand met een spel bezig blijft, dan moet je ervoor zorgen dat hij niet altijd wint. Hij moet vaker niet dan wel winnen, maar wel zo vaak dat hij niet ontmoe digd raakt, dat hij kan blijven denken: dadelijk is het misschien toch 'bingo'. In de psychologie wordt dat 'intermittent' (met onvoorspel bare tussenpozen) conditioneren genoemd. Op dezelfde manier geldt dat, als je iemand aan je wilt binden, je hem of haar maar af en toe moet geven wat hij of zij wil. Hoe meer je een partner of kind ertoe kan krijgen zich in te spannen om een vriendelijk of liefdevol gebaar aan je te ontlok ken, hoe meer je hem of haar aan je bindt. Die binding kan op den duur zo sterk worden dat het van de kant van het slachtoffer op een heuse verslaving gaat lijken. Zo kan een volwassen kind regelmatig naar het ouderlijk huis blijven terug keren in de hoop ooit weer eens een liefdevol moment met de ou der te kunnen hebben, zoals dat in het verleden ook af en toe het geval is geweest. Een vrouw kan steeds bij haar li chamelijk of emotioneel mishan delende man terugkeren in de hoop dat de 'goedheid' in hem, dë te hebben opgevangen, voor goed doorbreek!. Zulke kinderen of zulke vrouwen zijn emotionele gijzelaars, die zonder hulp van buiten niet gemakkelijk op vrije voeten komen. Je kan het ook anders zeggen. In feite reageren ze niet anders dan andere mensen onder soortgelij ke omstandigheden zouden doen. Ze zijn geen afwijkende persoonlijkheden met meer ma sochistische of zelfbeStraffings- neigingen dan anderen. Wat ze doen is: reageren zoals de mees te mensen zouden doen als ze langere tijd met emotioneel of fy siek geweld worden geconfron teerd en geen uitweg (meer) De genadeloze tekeningen van Willem, alias Bernard Holtrop es grenspalen links, zes grenspalen j rechts. Omhoog wijzend, als een haag van blindenstokken. Nergens douane te zien. Het arme, vermoeide Europa wordt één groot jachtterrein voor de multi nationals. En grijnzend, de linkerhand aan de rcver, de rechter aan de stengun, schrijdt de maffia binnen. Met dat beeld opent 'Euromania', een boek met keiharde, cynische tekeningen van de Nederlandse tekenaar Willem, alias Ber nard Holtrop. 'Euromania' verschijnt dezer dagen in Nederland bij uitgeverij De Harrrio- nie, tegelijk met de Franse uitgave. Een concentratiekamp. Enkele uitgemer gelde gevangenen zijn in brand gestoken. De vlammen slaan uit hun gestreepte kampkle ding. Boven dat vuur, aan een spit, roosteren Duitse soldaten een moddervet varken. Een zwangere kampbewaakster zit wijdbeens op een stoel, terwijl ze zich probeert te aborte ren. In haar vagina steekt een slang. Aan die slang zit een gascilinder vast met daarop de tekst: "Vorsicht! Gas! Lebensgefahr!'. Opnieuw gruwelijke tekeningen, uitge voerd in zoete, prachtige kleuren. Deze zijn te vinden in het album 'Lust en Strijd', dat bij publicatie in 1985 woedende reacties opriep. I)e Bijenkorf stuurde z'n voorraad terug aan uitgeverij De Harmonie met de vermelding 'Kwetsend'. De publicist en schrijver Rudy Kousbroek was een van de weinigen die het boek destijds verdedigden. Hij schreef: 'Het opslaan van 'Lust en Strijd' is alsof je een deur opent op een orkaan Ook ik ben er nauwelijks tegen bestand, maar de kracht van de visie op de oorlog is onontkoombaar'. Willem tekende volgens Kousbroek dat wat vele mensen denken, maar nooit durven uit spreken. En - erg genoeg - je moest er nog om lachen ook. al keerde die lach ter hoogte van de huig soms plotseling om. Dolken Philips en Muiden Chemie. Willem woont met zijn vrouw en kinderen in een buitenwijk van Parijs. Maar zijn atelier bevindt zich in het hartje van de stad, vlak bij Pigalle. Omdat hij daar „liever niemand wil ontvangen" wordt er afgesproken in Café St. Jean op de Place des Abbesses. Het is één uur in de middag en de portiers, nachtclubeigenaren, souteneurs en travestie ten staan met grauwe, verkreukelde gezich ten aan de zinc. Willem moet hier een be kend figuur zijn, maar de klanten laten elkaar in deze gelegenheid met rust. Bijkomen van een kater is een serieuze zaak. Het was een jongensdroom van Willem om hier te gaan wonen, en nu zit hij er al weer zo'n vierentwintig jaar. „Als ze me zouden vragen waar ik op vakantie zou willen, zou ik antwoorden: hier. Ie raakt in deze wijk nooit uitgekeken. Het is een beetje viezig, een beetje raar. Ik kom uit Ermelo en de natuur, de bossen ken ik nu onderhand wel. En je hoort hier ook wel gekke dingen. Laatst ston den er twee vrouwen met elkaar ruzie te ma ken over etensluchtjes. 'Het lijkt wel alsof jij stront eet tussen de middag', zegt de ene vrouw. 'Nee. hoor, tussen de middag eet ik nooit stront', zegt de ander. Dan vraag ik me af: zou ze 's avonds wel stront eten?" De tekenaar ziet er keurig uit. Niets in zijn uiterlijk of gedrag verwijst naar zijn grimmig- cynische werk. of het moet zijn geamuseerde, licht uitdagende oogopslag zijn. Wie hem in terviewt moet het geduld hebben van een visser. Hij geeft kort en zakelijk antwoord op vragen. Lacht veel. Een kwajongenslach. „Zo hard vind ik mijn werk niet", zegt hij, na een voorzichtig slokje van zijn espresso te hebben genomen. „Wat hier dagelijks in de kranten staat is veel harder. Tien dagen gele den las ik in Libération een klein berichtje: de Franse douane had een smokkelaar aange houden. De man verborg 49 gedroogde tij- Het nazisme is een voortdurende bron van' inspiratie voor Willem. En wel omdat binnen die beweging „mensen dingen blootgeven die normaal niet getoond of gezegd worden." Maar ook de seks scoort hoog. Na het lezen van stripboeken als 'Daan van Daalen doet domme dingen' en 'Fred Fallo staat op sprin gen' trillen de erecties op je netvlies na als dolken. Willem heeft een voorkeur voor het rauwe, het banale. Hij laat ons de gehavende voering van de menselijke geest zien. Niets blijft de toeschouwer bespaard. In Willems album 'Per abuis' verlost een tandarts een vrouw van een rotte kies. Niet met de tang, nee, maar met zijn mond. Hij zuigt de kies er gewoon uit. Wat een harts tochtelijke omhelzing lijkt, is dus eigenlijk een medische ingreep. Als het karwei ge klaard is, zegt de vrouw verlekkerd: 'Ik wist het wel. U bent de beste tandarts van de stad'. En wat te denken van de man die zijn neus snuit in een plak ham? Is er iets viezers denkbaar? In zijn boek 'Euromania' gedraagt Willem zich voor zijn doen nog netjes. Maar ook hier spatten bloed en sperma van de pagina's af. De vreemdelingenhaat in Frankrijk wordt weergegeven op een tekening die ons een klassieke Parijse brug laat zien. Op de brug leuning staat de tekst: 'Hier verdrinkt men Al gerijnen'. In een bloedvlek zien we een tot moes geslagen gezicht. Unksboven dat ge zicht ontwaren we een flic die met de handen op de mg loopt, handen waarmee hij een gummiknuppel vasthoudt. Duitsland wordt getypeerd door de inkt zwarte. grimmig oprijzende schaduw van de Duitse adelaar. Een adelaar met een Merce des als kop. Bovenop de Brandenburger Tor bedrijven een man en een vtouw geslachts gemeenschap. Zo. druipend van wellust, symboliseren zij de Duitse eenwording En Holland? Holland heeft natuurlijk zijn kaasmeisje. Ze flankeert Ruud Lubbers die als een Dracula staat temidden van tanks, gifgas en ander wapentuig van Holland Signaal, Willem, alias Bernard Holtrop: „Zo hard vind ik mijn werk niet." foto» ap 'Ik heb het al lang verleerd me ergens kwaad over te maken' gerlullen in zijn koffer. Daar is hier kennelijk een markt voor. Het schijnt goed te zijn voor de potentie. Moet je je voorstellen dat die beesten daarvoor allemaal zijn doodgemaakt. Nee, het is geen kunst voor mij om hard te blijven. Dit soort voorvallen - daar kun je met je onschuldige tekeningetjes toch niet tegen op. Als je iets gruwelijks bedenkt, wordt het later door de werkelijkheid ingehaald." Proces Met het talent van Willem zou je ook ontroe rende tekeningen kunnen maken. Waarom toch altijd zo cynisch? Hij trekt een vies ge zicht. „De ontroering van een tekening schuilt voor mij toch vooral in de uitvoering. Als een tekening onmiddellijk leesbaar is, grafisch gezien mooi op papier staat en niet verveelt - dan ontroert mij dat. Maar ik ga geen ontroerende tafereeltjes tekenen. Dat wordt al heel snel kitsch." De Franse pers is volgens de tekenaar min der moralistisch dan de Nederlandse als het gaat om harde tekeningen. Maar ook in Frankrijk heeft hij wel eens een proces aan zijn broek gekregen. Van Le Pen bijvoor beeld. Maar, zo zegt hij, het Front National mag dan veel terrein hebben gewonnen, de grote rechtse partijen zijn veel schadelijker. „Ik heb de minister van binnenlandse zaken op de voorpagina van Libération eens afge beeld met zijn lui in zijn mond. Dat vond ik toch zo n ongelooflijke klootzak. Op mijn laatste tekening in Libération zie je Mitter rand, Giscard en dat hele zootje staan als in elkaar geperste dwergen. Ik heb die tekening gemaakt na de verkiezingen hier, toen de grote partijen zo'n klap hebben gekregen. Ónder de tekening laat ik Mitterand zeggen: In het begin doet het misschien een beetje pijn, maar in zakformaat bereiken we wel een veel groter publiek." „Politici - het is een apart slag. Als ze weer Bovenop de Brandenburger Tor bedrijven een man en een vrouw geslachtsgemeenschap. Drui pend van wellust symboliseren zij de Duitse eenwording. 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 38