MacSharry speelt op winst bij hervormen landbouwbeleid EG «mi Niemand eet broccoli Inheemse volken ontdekken Europa Feiten Meningen Nigeriaanse benzine goedkoper dan gebotteld water of cola ZATERDAG 16 MEI 1992 2 STANDPLAATS WASHINGTON Het was een discussie die we meer hebben gehad, maar deze keer was ik er klaar voor. Er stond broccoli op tafel, en mijn achtjarige dochter Maria is daar. zacht gezegd, geen lief hebster van. Ze liep het gebruikelijke rijtje argumenten af. „Waarom moet ik broccoli eten? Broccoli is vies. Niemand eet broccoli. President Bush houdt niet eens van broc coli." Dat laatste is waar. Dom genoeg heb ik haar dat ooit zelf verteld. Bush houdt niet van broccoli, eet het daarom ook niet, en is daar zo trots op dat hij het van tijd tot tijd rond vertelt. Bij conservatieve vrienden kan ik van die kennis goed gebruik maken door bij politieke discus sies dingen te roepen als: „Kijk, dat is nu precies het probleem. Bush houdt niet van broccoli, en daarom eet hij het niet." Na die zin wacht ik altijd even. Dan zeg ik: „Zo gaat hij ook om met de armoe in dit land, met de noodzaak tot belastingverho ging, de verlopen binnensteden, het zieke onderwijs. Dat vindt hij niet fijn, en dus laat hij het links liggen. Net als de brocco li." Maar bij Maria werkt zoiets niet. De president is de baas, en als die geen broccoli eet, waar om moet zij dan wel? En boven dien: broccoli is vies, en nie mand eet broccoli. Het argument 'vies' kan ik aan. Het antwoord is: „Maar broccoli is wel gezond, en als je je neus dichthoudt, proefje het niet." Maar met het argument 'nie mand eet broccoli' kon ik nooit veel beginnen. Tot nu. Want wat staat er in het onlangs verschenen Statistisch Jaaroverzicht van het Bureau of the Census, de Amerikaanse te genhanger van ons Centraal Bu reau voor de Statistiek? Er staat in dat de consumptie van broc coli de afgelopen twintig jaar sneller is gestegen dan van wel ke andere groente ook. In 1970 at de gemiddelde Ame rikaan nog maar een half pond broccoli per jaar. Dat is nu 4,5 pond. Toen ik die wetenschap aan Maria voorlegde, was ze stil. Ze probeerde nog terug te ko men met: „Maar niemand die ik ken eet broccoli", maar dat vond het hele gezin een zwakke riposte. En dus at ze haar broc coli. Mokkend, en met haar neus dichtgeknepen. Waarmee ik maar wil zeggen dat het Statistisch Jaaroverzicht een nuttig werkje is. Waarvan acte, want stel nu eens dat de redactie van me wil weten hoe veel professionele rodeorijders er nog in Amerika zijn? Het ant woord staat in het jaaroverzicht: 3584, tegen 4038 in 1980. Ook zou ik, zonder het boekje, nooit hebben geweten dat in 1988 maar liefst 114.923 Ameri kanen zich lieten behandelen omdat ze zich hadden verwond aan een drinkglas. Dat waren er 121.951 in 1985, en de conclusie is dus dat Amerikanen de afge lopen jaren voorzichtiger zijn gaan drinken. Gouden kennis toch? Voor wie erover denkt in Ameri ka op vakantie te gaan, maar bang is voor misdaad: ga naar Noord Dakota. Het Statistisch Jaaroverzicht meldt dat daar in 1989 maar 60 gewelddadige misdaden per 100.000 inwoners plaatsvonden. Dat is, landelijk gezien, het laagste cijfer. Ook Montana en Vermont zijn veilig. Daartegenover staat dat New York de meest gewelddadige staat is, met 1131 geweldsmis drijven per 100.000 inwoners. Nummer twee en drie: Florida en Califomië. Ten slotte vindt u het wellicht nog interessant te vernemen welk soort tijdschrift het duurst en het goedkoopst is. Het duurst zijn chemietijdschriften, die gemiddeld 368 dollar per jaar kosten. Het goedkoopst zijn tijdschriften over filosofie. Een jaarabonnement kost gemid deld slechts 28,62 dollar. HENK DAM CORRESPONDENT De hervorming van de Europese landbouw zit er n delingen plaats. i anderhalf jaar touwtrekken nu echt a Er is om hem gelachen, en hij is uitgejouwd. De boe ren demonstreerden, de landbouwministers bezwo ren dat het nooit zo ver zou komen, en Brussel schudde meewarig het hoofd. De ideeën van Ray MacSharry over de toekomst van de Europese landbouw golden anderhalf jaar als ronduit belachelijk, en niemand gaf een stuiver voor zijn kansen. Maar het tij is ge keerd ten gunste van de Ierse landbouwcommissa ris. Maandag valt in Brussel het startschot voor de slot- onderhandelingen over de hervorming van het EG- landbouwbeleid. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Het is hem niet aan te zien, want alle cliché's over stijfkop pige, rondborstige, ongepolijste Ieren zijn van toepassing op de 54-jarige boer uit het stadje Sli- go, of Sligeach, zoals de lokale bevolking zegt. Toch heeft MacSharry het best aangevoeld welke subtiele psychologische verandering is opgetreden in het politieke klimaat van de EG. Wat hij bespeurde was simpel weg dit: regeringen en belas tingbetalers van de EG, interna tionale handelspartners en ge wone boeren hebben allemaal hun buik vol van het Brusselse landbouwbeleid. Op de belan genbehartigers na, is er nie mand meer die z'n geld wil zet ten op het voormalige parade paardje van de EG. Want het ooit zo gekoesterde 'gezamenlijke landbouwbeleid' kost dit jaar 77 miljard gulden, en de rekening blijft ondanks al le kunstgrepen van de afgelo pen jaren stijgen. Het brengt de boeren weliswaar gegarandeer de prijzen, maar ook een vol strekt ontwrichte markt: buiten landse concurrenten moeten met dikke en hoge tariefmuren worden weggehouden. De pak huizen liggen vol: de EG heeft momenteel 28 miljoen ton graan in voorraad, met 12 mil joen op komst. In 1990 bedroeg de voorraad nog 11,7 miljoen: Dure klucht Het beleid is een, in de woorden van de Duitse minister van eco nomische zaken Möllemann, „even krankzinnige als dure klucht". „We financieren de produktie van overschotten. We financieren het opslaan van overschotten. We financieren het omzetten van hoogwaardige produkten in minderwaardig voedsel. We financieren de ver nietiging van voedsel. We finan cieren het onder dte prijs verko pen van voedsel op de wereld markt, waardoor we andere lan den uit de markt prijzen. We fi nancieren het uit de produktie nemen van landbouwgrond. En om de waanzin compleet te maken, financieren we ook nog de kunstmest waarmee de pro duktie op bestaande grond weer kan worden opgevoerd", zei Möllemann in januari. MacSharry wist dat al lang. De ironie wil dat toen hij in 1989 naar Brussel kwam om de land- bouwportefeuille te beheren, de krant The Times dat omschreef als „ee^ alcoholicus die leiding geeft aan een brouwerij". Zou de vroegere boer, die overigens geheelonthouder is, de carrou sel kunnen stoppen? MacSharry deed de reputatie van Mac the knife' (Mac het mes), die hij had verworven als minister van fi nanciën eer aan. Hij bereidde niets minder voor dan een revo lutie. Zijn voorstel was simpel. Ver laag de gegarandeerde EG-prij- zen in de richting van de we reldmarktprijzen en neem grond uit de produktie. Dat ver mindert de overschotten en de internationale handelsproble men. Geef boeren die het niet langer kunnen rooien een toe slag op hun inkomen of een vut-uitkering. Investeer in na tuurbescherming en platte landsontwikkeling om te voor komen dat het braakliggende land helemaal wordt verlaten. Dat klinkt aardig, en de EG- commissaris liet de landbouw ministers ruim een jaar praten om aan de grondgedachten te wennen. Het werd oeverloos ge bakkelei, Brussel op z'n best. Menens Pas toen MacSharry de gedetail leerde cijfers leverde, werd het iedereen duidelijk dat het hem menens was: een prijsverlaging voor graan met 35 procent, voor boter met 15 procent, magere melkpoeder met 5 procent, en rundvlees met 15 procent. Van het graanland moet eenzesde braak worden gelegd, de melk- produktie moet met 4 procent omlaag. Winst- en verliesrekening: drie honderd gulden winst voor een gemiddeld gezin, maar ettelijke miljarden verlies voor de EG- schatkist doordat het beleid wéér duurder wordt. En 600 miljoen verlies voor de Neder landse boerenstand: een melk veehouder met 45 koeien zou er netto per jaar circa 14.000 gul den bij inschieten. De grootste tegenstand kwam dan ook. zoals verwacht, van de landen die het meest hebben geprofiteerd van het oude be leid: Nederland, België, Dene marken en in hun kielzog Enge land en Frankrijk. Hun efficiën te boerenbedrijven hebben het meest opgestreken van de pro- duktie-bevorderende subsidies. Landbouwminister Bukman vocht verbeten tegen de princi pes van de plannen. Daarin werd de landbouw een 'open luchtmuseum' en werd volgens Bukman ontkend dat de boer z'n inkomen moet verdienen met produceren, in plaats van via toelagen. Finale Bukman verweet MacSharry steeds vaker „stijfkoppigheid" en „hardhorendheid". Dat klop te. Want MacSharry was vastbe sloten en zoals een functionaris ooit zei: „Wil je Ray tot andere gedachten brengen, dan moet je hem benaderen voordat hij iets heeft besloten." Dat stadi um was al gepasseerd. Niemand wist een beter plan te beden ken. Het was dan ook Bukman, die de plannen verschillende keren had getaxeerd als 'een dood paard', die vorige maand bakzeil haalde. Nu is het mo ment aangebroken knopen door te hakken. De slotonder- handelingen beginnen maan dag, maar hoe lang ze gaan du ren durft niemand te voorspel len. Wellicht volgt nog een her kansing in juni. Want het pak ket beslissingen is dik, en in de finale komt het aan op details. Voor de Nederlandse landbouw is bijvoorbeeld de zuivelsector van levensbelang, en de vraag is of nu al een verlaging van de melkquota wordt afgesproken of dat daarover elk jaar opnieuw onderhandeld wordt. En hoe hoog moet die inkomenstoeslag voor graanboeren worden? Hoe lang gaat die duren? En moet de EG inderdaad satellieten de ruimte in sturen om de vee-be zetting per hectare te meten? Een slagveld zal zich voltrekken rond de graanprijs, die richting gevend is voor veel agrarische produkten. Het is een politiek mijnenveld: de machtige Duit sers vinden een prijsverlaging van 20 procent genoeg, en wil len niets weten van MacSharry's 35 procent. Sommigen hopen op een 'Belgische oplossing': een compromis precies in het midden. De Portugezen hebben dat al geopperd: 25 procent. MacSharry weigerde. De 'vorst uit Sligo' zal in Brussel buigen en sliicken, want zelfs een Ierse stijfkop krijgt nooit helemaal z'n zin. Maar ze zullen hem er niet onder krijgen. Bij het ingaan van de laatste ronde ligt MacSharry voor. En hij is vast van plan zich de winst niet te laten ontglippen. LAGOS KARL MAIER THE INDEPENDENT Hoe komt het toch dat uitgere kend Nigeria, Afrika's grootste olieproducent, benzinetekorten kent die het verkeer in de grote steden lamleggen en die de laatste dagen overal in het land tot onlusten hebben geleid? Het is al zo ver gekomen dat Ni geria. een vooraanstaand lid van de Organisatie van olie-uit voerende landen (Opec), twintig procent van zijn dagelijkse olie consumptie moet invoeren. De nationale benzinemaatschappij NNPC, een staatsbedrijf, heeft de tekorten geweten aan pro blemen bij drie van zijn vier raf finaderijen en aan smokkel- praktijken. Onmiddellijk na de rellen heeft de belaagde president Ibrahim Babangida bij de betogingen wordt zijn aftreden geëist een onderzoekscommissie inge steld. Het lijkt onnodig. Een aanzienlijke hoeveelheid van de Nigeriaanse benzine bevindt zich op wegen in buurlanden Benin, Cameroun, Tchad en Ni ger. Terwijl relschoppers in de voor malige Nigeriaanse hoofdstad Lagos huis hielden nadat de prijzen van het openbaar ver voer vanwege de tekorten met 500 procent waren verhoogd, waren ruime hoeveelheden Ni geriaanse benzine te koop in flessen en plastic kannen langs alle hoofdwegen in Benin. Twee dagen later was de rij voertuigen die Nigeria vanuit Benin binnenreed zo lang dat het twee uur duurde om de reis van 100 meter over de grens te volbrengen. De meeste bestuur ders beweerden dat ze naar Ni geria kwamen om benzine te kopen en dat ze diezelfde dag nog wilden terugkeren naar Benin. In Cameroun is zo veel Nigeri aanse brandstof dat het staats- oliebedrijf vorige week een van zijn raffinaderijen sloot wegens gebrek aan vraag naar zijn pro dukten. Benzinetekorten teisteren het noorden van Nigeria al sinds november. Niet dat er een te kort is aan brandstof. Het is eer der zo dat olietankers op hun weg de benzinestations voorbij rijden en hun lading leveren aan louche verkooppunten waar klanten wel tien keer de officiële prijs moeten betalen. De reden van al deze verwarring ligt simpelweg in de economie. De benzine is in Nigeria met zijn 2,5 pence per liter het goed koopst van de wereld, zelfs nog goedkoper dan gebotteld water of cola. In de buurlanden van Nigeria liggen de prijzen veel hoger. Het is dus heel aantrek kelijk benzine over de grens te smokkelen. De meest voor de hand liggende oplossing, het verhogen van de prijzen, is echter onmogelijk ge worden voor de militaire rege ring. De rellen en de onrust zijn al verergerd door een vliegende inflatie en het achteruitgaan van de levensstandaard. VERTALING: MONIQUE EGGERMONT HAARLEM JOLANDA OUKES In Amsterdam wordt vandaag het startsein gegeven voor de ontdekking van Europa door een groot aantal inheemse vol ken uit alle delen van de wereld. De ontdekking is uiteraard sym bolisch. Want van het bestaan van Europa en de Europeanen zijn de inheemse volken al vijf honderd jaar op de hoogte. Aanleiding tot de Europarcis een initiatief van de in Amster dam gevestigde Werkgroep In heemse Volken is de ontdek king van Amerika door Colum bus. dit jaar vijfhonderd jaar ge leden. In Spanje, Italië en de Amerikaanse landen wordt dit feit feestelijk herdacht. Maar voor de inheemse volken waren de ontdekkingsreizen het begin van het einde. Eeuwenoude cul turen vielen ten prooi aan de kolonisatiedrang van de Euro peanen. Van volken die uit mil joenen mensen bestonden, zijn nu soms maar een paar duizend over. Andere volken zijn hele maal van de aardbodem ver dwenen. Op dit moment wonen ver spreid over de hele wereld zo'n vijfduizend inheemse volken, meestal onder erbarmelijke om standigheden. Ze worden ver volgd wegens hun afkomst, le ven in bittere armoede op on vruchtbare grond of raken hun land kwijt omdat het juist rijk is aan grondstoffen. In de steden is het al niet veel beter: werk loosheid. slechte scholing, huis vesting en medische verzorging. Tweederangsburgers in eigen land. Lijdzaam Maar de jaren van lijdzaamheid zijn voorbij. De inheemse vol ken hebben het heft in eigen hand genomen en willen nu zelf beslissen over hun toekomst. Ze hebben zich georganiseerd, werken samen en komen jaar lijks bijeen om samen met een delegatie van de Verenigde Na ties over hun problemen te pra- Belangrijkste strategie in de strijd van de inheemse volken is echter informatie en dan vooral aan de rijke, westerse wereld, veelal de kolonisators van vroe ger. Tijdens de ontdekkings tocht door Europa (naast Ne derland worden Duitsland, Zwitserland en Italië aange daan) zullen de inheemse verte genwoordigers vertellen over hun situatie, hun wensen en plannen. Daarbij staat hun ma nier van leven centraal. Hoezeer de inheemse volken ook van elkaar verschillen, de liefde voor de aarde is in elke inheemse cultuur terug te vin den. De natuur moet in even wicht blijven en mag niet wor den uitgebuit. Daarmee lijken zij het gelijk aan hun kant te hebben. Want de op consump tie en produktie gerichte wes terse maatschappij leidt tot uit putting van de voorraad grond stoffen en verstoring van net milieu. VN-jaar In totaal gaan achttien inheem se volken uit zestien landen op ontdekkingstocht door Europa. Uit Latijns-Amerika Aymara (Bolivia), Jicaque (Honduras), Quichua (Ecuador), Shipibo- Conibo (Peru), Pataxo enTiku- na (Brazilië). Kalinja (Suriname) en Sumu (Nicaragua), uit het Afrikaanse Rwanda de Batwa, uit Australië Aboriginals, uit de Verenigde Staten Apache, uit de Filipijnen Aeta, uit Malaysia Ke- nyah. uit Rusland Jakoeten, uit Canada Lil "Wat, uit Myanmar (het voormalige Burma) Karen en Kachin en uit Nieuw-Zee- land Maori. De ontdekking van Europa be gint en eindigt in Amsterdam. De Nederlandse etappe van de reis leidt de vijftig inheemse vertegenwoordigers naar Am sterdam. Den Haag. Rotterdam, Breda. Tilburg, Eindhoven, En schede, Wageningen, Nijmegen. Amersfoort en Apeldoorn. De algemene thema's die aan de orde komen,^ijn inheemse vol ken. milieu, ontwikkelingen vijfhonderd jaar inheems verzet. Daarnaast zijn er muziek-, dans- en theatermanifestaties. De Europareis. die op 12 okto ber eindigt, luidt tevens het VN- jaar van de Inheemse Volken in. genngsge- bouw in de hoofdstad Quito. Daar werd op dat |1!S w moment ge- sproken over door india- nenInge- ïi diende land- claims. f t FOTO EPA Archieffoto van de Port Harcourt raffinaderij in Nigeria. FOTO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2