Toch een herkansing Spelers Jong Oranje moeten stappen... Tony Rominger zet Spanjaarden te kijk Sport ZATERDAG 16 MEI 1992 25 REDACTIE HERMAN KX7STRA AO VAN KAAM (OW TIM fROUWER DC KONING R060NOERWATER ROS VAN DER ZANOf N Squasher geschorst wegens wangedrag zoetermeer Het bestuur van de Nederlandse Squashbond (NS- RB) heeft Babette Hoogendoorn wegens wangedrag voor een half jaar geschorst als lid. De 26-jarige Tilburgse is bovendien twee jaar niet welkom bij het nationale team. De dubbele straf gaat in op 18 mei. Hoogendoorn kan derhalve dit weekeinde nog deelnemen aan het afsluitende toernooi de 'Grand Final' in Eindhoven. De ervaren international mag binnen een maand beroep aantekenen tegen de uitsluiting. Het bestuur rekende Hoogendoorn haar onsportieve houding tijdens en na de wedstrijd tegen Duitsland bij het EK voor lan denteams, twee weken geleden in Frankrijk, zwaar aan. De Bra bantse stapte van de baan af. na wegens enig duw- en trekwerk een strafpunt van de arbiter te hebben gekregen. Hoogendoorn ging woedend verhaal halen bij haar tegenstander. Met grote moeite kon de Duitse coach een handgemeen voorkomen. Zege omstreden springruiter Navet luzern De Fransman Eric Navet heeft gisteravond tijdens het CSIO de Grote Prijs van Luzern gewonnen. De wereldkampioen, wiens Olympische start onzeker is wegens een dopingaffaire, ze gevierde na barrage met het paard Roxane de Gruchy. Tien da gen geleden werd Navet zijn vorig jaar in La Baule (Fra) verover de Europese titel ontnomen. Zijn paard Quito de Baussy had het verboden middel Cortisol toegediend gekregen. Navet is in be roep gegaan tegen een schorsing van vier maanden. Bomaanslagen wegens ramp Bastia bastia Twee bomexplosies hebben gisterochtend op het eiland Corsica een vrachtwagen en een benzinestation zwaar bescha digd. De bomaanslagen worden in verband gebracht met de ramp op 5 mei in het voetbalstadion van Bastia waarbij 14 men sen om het leven kwamen toen een noodtribune instortte. Volgens de politie was de eerste bom een zelfgemaakt explosief dat 60 liter nitraat en benzine bevatte. De bom explodeerde on der een vrachtwagen die gebruikt was bij de bouw van de nood- tribune, die de toeschouwerscapaciteit had moeten vergroten voor de halve finale in de Franse bekercompetitie tussen Bastia en Olympique Marseille. De tweede bom vernielde de ruiten van een pompstation dat te vens dienst doet als hoofdkwartier voor een supportersclub van Bastia. De politie meldde geen gewonden en weet niet wie ver antwoordelijk is voor de aanslagen. Een telefoontje waarin de aanslagen namens het Corsicaans Nationaal Bevrijdingsfront werden opgeeist, werd niet serieus genomen omdat de beller niet de gebruikelijke procedures volgde. Handbalsters openen tegen Zweden bunnik De Nederlandse handbalsters openen het WK-kwalifica- tietoernooi dit najaar in Litouwen tegen Zweden. Verder zijn achtereenvolgens Hongarije, Spanje, Taiwan en Noord-Korea te genstander. Dat is het resultaat van de loting, die in Vilnioes werd verricht. Nederland speelt zijn wedstrijden in Kaoenas. Aan het toernooi, dat van 28 november"tot 6 december wordt gehou den, doen twaalf landen mee. Canada, Brazilië, Argentinië en Ivoorkust trokken zich terug. De eerste vier plaatsen zich voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in 1993 in Noor wegen wordt gehouden. Short maakt een slippertje Emotionele taferelen bepaalden gisteravond het beeld van het sportpaleis Ahoy' nadat het Nederlands volley balteam in een ware slijtageslag de beslissende Bulgaarse hindernis had genomen naar de finale van het pré-Olym pisch toernooi met een 3-2 overwinning. AMSTERDAM ANP Yasser Seirawan heeft in de tweede ronde van het zesde VSB-toernooi in Amsterdam al leen de leiding genomen. Hij won, met zwart nog wel, van wereldkampioenschapskandi - daat Nigel Short. De remise aan het andere bord tussen Anand en Timman riep weinig emoties op. De partij begon met 1. e4 en dan is het afwachten wat Tim- man daar tegenover zal stellen. Het werd een Siciliaan in een versie, die Timman vooral in de beginjaren tachtig nog al eens speelde. Wit (Anand) beukte, zoals dat hoort, doch het solide zwarte middenveld ving elke counter op. Remise in het eind spel. Bij Short - Seirawan viel wat meer te genieten. Het ene pro bleem na het andere. De spelers schuifelden door het midden spel naar een ogenschijnlijk winnend eindspel voor Short. De perspectieven van een witte vrij-pion zagen er verblindend uit. Juist op dat moment slipte Short vreselijk. Hij overzag een soort bananenschilzet, verloor een stuk en bleef met een ruïne zitten. rotterdam ad heesbeen gpd-verslaggever Ron Zwerver, de man die mil joenen dollars liet lopen voor zijn olympische ideaal, viel als eerste bondscoach Arie Selinger onstuimig om de nek om ver volgens met het team en aan sluitend nog eens alleen met gebalde vuist voor de tribunes een eigen feestje te vieren. De 5000 uitzinnige toeschouwers begrepen de gemoedstoestand van de sterspeler en juichten hem lang en uitbundig toe. „Dit zijn de wedstrijden, waarvoor ik leef', merkte de wilskrachtige aanvaller op toen hij zichzelf na de survival van ruim twee uur (15-8, 3-15, 15- 17, 15-4, 15-12) had terugge vonden. „De mensen zullen misschien niet begrijpen dat ik zo blij ben met een zege over Bulgarije. Maar ik heb al zo vaak geen mooie kleur medaille be haald. Dat wil ik nu ten koste van alles voorkomen. Zondag wacht er opnieuw een finale. Dat wordt weer vechten en niet zo'n beetje ook." Tegenstander is dan (voor een inmiddels uitverkocht sportpaleis) Polen, dat de Ne derlandse ploeg eerder deze week het zoveelste trauma be zorgde en het perspectief voor Selinger en co. via een ontnuch terende 3-0 winst op een ticket voor de Spelen in Barcelona da nig vertoebelde. „Dat verlies heeft ons wakker geschud", analyseerde Selinger later. „We hebben het overleefd. Of anders gezegd dank zij het resultaat te gen Bulgarije leven we nog. Dat gaan we even vieren. Morgen gaat de knop om en gaan we ons op Polen richten." In de wetenschap dat alleen een overwinning voldoende zou zijn voor een plek in de eindstrijd ontwikkelde zich te gen de Bulgaren een duel waar in spanning en spektakel het zichtbaar wonnen van kwaliteit en waarbij alle vijf sets volledig verschillende beelden 6plever- den. Dat Oranje in die keiharde overlevingsstrijd overeind bleef, met als hoogtepunt de vijfde beslissende omloop, mocht haast een wonder heten. „Je be seft", keek Zwerver later terug, „dat elke set de laatste van een mooie toekomst kan zijn. Dat geeft extra spanning, maar ook een extreme dimensie aan zo'n gevecht. Ik heb me niet hele maal gek laten maken, zij het dat het niet veel scheelde. Voor de match heeft Arie ons nog ge zegd: jullie moeten in me gelo ven. Vertrouwen hebben in wat ik doe. Jullie hebben me terug gehaald en laat me maar m'n gang gaan. Elke speler heeft dat goed opgepakt." De tijdelijke bewindvoerder haalde gisteravond de trucen doos ruim open. Hij startte weliswaar met de vertrouwde basis (met Martin Teffer voor Ron Boudrie), maar bleef einde loos zijn afroepkrachten inzet ten. Pas aan het einde van de derde omloop, waarin twee set- points werden verspeeld, vond hij de juiste balans met Olof van der Meulen (voor Ron Boudrie) en Peter Blangé als spelverdeler (voor Avital Selinger) als over tuigende nieuwe kracht- en in spiratiebronnen. „Er zat einde lijk weer eens wat emotie in het spel", merkte Selinger nader hand op. „Dat ontbrak er deze week ook aan. Ik heb ze gezegd: schreeuw maar, juich als er be hoefte toe bestaat, maar laat je bewogenheid zien op het veld. Toon blijheid, anders functio neer je niet. Ga daarin niet te ver, maar zoek je eigen grenzen. Op dit niveau moet je geen za kelijke houding aannemen, ook al ben je nog zo n bezeten prof. In dat opzicht vind ik Olof van der Meulen een perfect voor beeld. Heeft temperament, per soonlijkheid en een uitstekende conditie. Hij is een echte pu- blieksspeler. In Japan waren alle meiden gek van hem. Zijn eigen zoon bleek in die strijd niet de koele kikker van altijd. De polsslag van de kleine international bereikte als gevolg van vermoeidheidsverschijnse len een dermate hoog peil (130) dat zijn vader het beter en ver standiger achtte hem naar de kant te halen. Die noodzakelijke ingreep bracht de nationale equipe mede terug in het goede spoor, dat het team door de vele omzettingen (alleen Zwerver speelde de volle 120 minuten uit) bijster was geraakt. „Ik heb nog nooit eerder een ploeg in zo veel samenstellingen meege maakt". gaf de coach toe. „Ik bleef maar sleutelen. Ik kon weinig anders." Uiteindelijk met succes. „Ik ben altijd in een goede afloop blij ven geloven", toonde Selinger zich zelfbewust. „Ook toen het heel dreigend werd na het ver lies in de derde set. Als ik nega tief denk, slaat dat over op het team. Wat niet wegneemt, dat ik het best moeilijk heb gehad op de bank. Dat is de minst ple zierige plek in dergelijke situa ties. Ik blijf echter altijd positief denken. Dus ook over de afloop van de ontmoeting tegen Polen. Ik hoop dat we in de fighting- mood blijven. In dat geval twij fel ik niet aan een prachtige en succesvolle finale." FUEXLABRAP A/ROTTERDAM PETER OUWERKERK Wie dertien tijdritten en twee prologen in zijn carrière heeft gewonnen, die gaat natuurlijk niet als outsider van start in een beslissende tijdrit, ook al is die van een grote ronde. To ny Rominger won gisteren toch nog verrassend en op grootse wijze de 38 km. waar mee hij leider werd in de ron de van Spanje. Als de voornaamste concur rentie dan komt van iemand als lesus Montova. die het m zijn zes profjaren nooit \erder had gebracht dan 0 tijdntze- M "I MD Pedro Delgado alleen in '88 en '89 goed voor drie eerste plaatsen tegen het horloge dan zou er eigenlijk niets mis kunnen gaan Maar. wist de 31-jarige Zwit ser sinds donderdag, toen hij door de arm van een al te bruusk opererende Delgado- fan tegen de grond was ge gaan: Spanje is Spanje. En in de Vuelta waren wel meer rare dingen gebeurd. Hij herinner de zich bijvoorbeeld nog de punaises in de ploegentijdrit van dit jaar te Jerez. Tony Rominger. de absolute verrassing van deze Vuelta. liet zich gisteren echter niet door het noodlot tarten. De kop man van de Clasploeg maakte zijn anderhalf miljoen gulden- contract meer dan waar met zijn triomf in de omloop in en om Fuenlabrada. Rominger won royaal, met een minuut voor Yanderaer- den en Breukink. Maar veel belangrijker was het verlies, die hij het Spaanse duo hoger geplaatsen toebracht: 141 voor Delgado. 1.49 voor Mon- loya. Geen 'Pericomania'. geen lesus-aanbiddin^ als slotakkoord. Montoya ging na elf dagen uit de leiderstrui. Ro- ROME Rtr De geplande finale van Rome tussen de Amerikanen Jim Cou rier (1) en Pete SMPPW wordt geen werkelijkheid. Sam pras ging gisteren in drie sets onderuit tegen de onvoorspel bare Tsjechoslowaak Petr Kor- da: 6-1 6-7 (4-7) 3-6. Courier voelde zich op het centrecourt van het Foro Italico weinig op zijn gemak. Men kon hem zo nu en dan horen foeteren op de gravelbaan, die doorgaat voor één van de snelsten op deze on dergond. Maar hij won wel: 4-6 minger mag in de resterende twee etappes proberen de trui ongeschonden naar Madrid te dragen. Rominger boekte in Fuenla brada zijn 40ste zege als wie- Ierprof: 16 daarvan waren er in een tijdrit Hij heeft er andere rondjes mee gewonnen, maar deze in de Vuelta wordt wel licht de mooiste. Rominger kan er de eerste Zwitser mee worden die de Vuelta wint; de eerste Zwitser überhaupt, die in Spanje bij de top-vijt is ge ëindigd. Steven Rooks hees zich gis teren zowaar nog bij de eerste 10. Zijn tijdrit was niet de slechtste in zijn soort; de Buckler-kopman hoefde maar 2.39 in te leveren op specialist Romlnaw n i II op Brou» kink. Rooks sprong met zijn prestatie over de twee TVM- ers Millar en Theunisse heen, en staat nu tiende. Rooks heeft zich voorgeno men vandaag nog te stunten in de laatste echt lastige etap pe in de Vuelta. naar de whis- keystokerijen van Segovia. In die rit over 188 km wachten nog twee cols van de eerste ca tegorie en een van de tweede. Het is de streek van Pedro Delgado. met voorsprong de meest populaire Spanjaard op de racefiets, ondanks de Tour zege van Miguel Indurain. Ze ven jaar geleden leek op slot- za ter dag ook niets een buiten landse eindzege (Robert Mil lar. toen rijdend voor Peugeot) in de weg te staan. Maar een reusachtige Spaanse combine bracht de triomf in Salamanca uiteindelijk toch bij Delgado. Rominger heeft nog niet veel grote ronden gereden dit is pas zijn zevende start, en zijn eerste Vuelta maar hij nam zich ipsteravond voor de wielergescniedenis er nog maar eens op na te slaan. 6-4 6-1 van de Haarhuis-be- dwtnpN liri.il.in Mmiussi De Argentijn had een breekpunt bij 4-4 in de tweede set. maar kon dat niet waarmaken. In de halve finales moet Cou rier het opnemen tegen Carl- Uwe Steeb. De 24-jarige Duit ser, die in da ma rondt van Krajicek won. maakte furore met een overwinning op de als viifde geplaatste Michael Chang: 6-4 3-6 6-1 in twee uur en zeventien minuten. Korda komt uit tegen Carlos Costa, die Yzaga met opmerkelijk gemak: 6-4 6-0 klopte. Sampras niet tegen Couner De spelers van Jong Oranje zul len morgenavond het verzoek krijgen het stappen niet achter wege te laten. Het zal zelfs voor zichtig gepropageerd worden. Wat het tijdstip van slapen gaan betreft tenminste. Hoe de uit slag van de eerste Olympische kwalificatiewedstrijd in Sydney tegen Jong Australië ook moge zijn, het behoort tot de voorbe reiding. Ploegarts Han Inklaar acht een late avond één van de bete re aanpassingen op de omscha keling naar de Europese tijd, die toch ook binnen een week vol tooid moet zijn. „Op de terug reis zullen wij ook moeten pro beren tot in de buurt van Bang kok wakker te blijven, want het is het best het lichaam zo snel mogelijk te wennen aan het ver schil van acht uur." Inklaar meent dat de poten tiële Nederlandse Olympiërs sterker gehandicapt zijn dan de tegenstander, die slechts één keer de sprong in de tijd be hoeft te maken. „Daar staat te genover dat de coaches voor de tweede wedstrijd een aantal spelers beschikbaar hebben, dat door andere verplichtingen de wedstrijd in Australië gemist heeft." Inklaar en de ploeg hebben al drie dagen voor de vliegreis (economy-class), onder andere door een ingreep in de eet- en drinkgewoonten, gewerkt naar het aanpassen aan het tijdsver schil. Toch is op zijn advies de training in Australië, heel rustig begonnen. De helft van de spelers heeft gebruik gemaakt van het aan bod van slaappillen. „Ik weet echter niet of men er baat bij heeft gehad. Dat is sterk per soonlijk. Wij hadden bovendien het voordeel dat wij vorige week vrijdag 's avonds aankwamen, waardoor ieder op een Austra lisch normaal tijdstip is gaan slapen." „De vermoeienissen van de reis deden de rest die eerste nacht, maar lichamelijk gezien was de eerste training een dra ma. Het klimaatsverschil kwam er bij, het was drukkend warm. Voetbalprestaties zijn echter moeilijk meetbaar. Daarna is trouwens ook nog gebleken dat je zo'n verschil niet snel goed maakt. De slaap is over het al gemeen veel lichter, 's middags wil men nog wel eens geeuwerig zijn, maar ik heb niets gemerkt van een verhoogde geprikkeld heid daardoor. Integendeel." Van der Gaag Mitchel van der Gaag is van de Olympische voetballers het meest verrast in Australië. Ten eerste dat hij er is, ten tweede dat hij morgen zal spelen en ten derde dat zoveel vroegere Ne derlanders zijn naam kennen, omdat zijn vader er een paar seizoenen heeft gespeeld. „Het is opmerkelijk hoeveel mensen mij daarover aanspre ken. Zij herinneren zich het nog. maar ik zou echt niet we ten waar mijn vader heeft ge voetbald. Het is voor mijn tijd geweest, ik ben twintig jaar ge leden in Nederland geboren." De opmerkelijke verdediger .van Sparta is veel te bescheiden om zich eraan te ergeren dat hij pas gekozen werd toen acht spelers moesten afzeggen. „Ik heb het altijd jammer gevonden dat ik er niet bij was en ik moet maar afwachten of wij ons zul len kwalificeren en of ik dan in de groep van twintig kom, die naar Barcelona gaat." Hij weegt voorzichtig af, is be reid desnoods nog één of twee jaar te investeren in zijn voet baltoekomst en ziet de Olympi sche Spelen als een evenement dat voor hem nog niet binnen handbereik is. Geen dagdrome rij, hoewel twee spelers van zijn feitelijke werkgever PSV, jaar geleden in Seoul hun naam hebben gemaakt. „Ik durf mij zelf niet te vergelijken met Ro- mario en Kalusha." Na de (lichte) training van morgenmiddag zuilen de coaches De Ruiter en Rab hem officieel meedelen, dat hij een etmaal later voor het eerst in Jong Oranje speelt. Anoniem De Ruiter heeft in een week Sydney ervaren dat football iets heel anders is dan soccer. Dat laatste telt namelijk niet aan de andere kant van de wereld. „Wij zijn hier anoniem", con stateerde De Ruiter, na een week op pad te zijn met long Oranje, dat de duurste reis voor één wedstrijd maakt uit de ge schiedenis van het Nederlandse voetbal. Daarom ook koos de KNVB voor de normaalste tic Ze kennen de voetballers van Jong Oranje niet in Australië. Ook Mit chel van der Gaag niet. Maar zijn vader, die daar jaren speelde, is er nog steeds beroemd. foto»anp kets die te krijgen waren. Een eerste-klas reis zou de kosten post met bijna 100.000 gulden hebben opgeschroefd. Dq Ruiter denkt op dit mo ment van het Australische elftal meer te weten dan collega Thomson van long Oranje. „Die is in Zweden geweest, maar toen hadden wij een heel ander elftal. Ik heb van collega Piet Buter uitgebreide informatie over de twee wedstrijden die de Australiërs begin mei tegen Zuid-Korea hebben gespeeld en verloren." Dat is overigens geen maat- nl VtWthl wordt dat de Australiërs op het slechte veld waar gisteravond nog een rug bywedstrijd werd gespeeld, zeer mannelijk en uiterst fanatiek zullen spelen „\1aar ik denk niet", stelde De Ruiter. ..dat wij van boerenkool voetbal moeten uitgaan, dat heb ik ook geleerd uit de video-banden die ik heb bekeken." Emt» hom. 1609 m 1 I -v, - 1 1S.7.T FuMmS. 3 Cmo" Nu* gnt»»l NftoonC i OtO «.nnr-xJ 7 10 pltt 10.00. |T*> 522 70 1 17 9 2 Trocoooro 3 lH i. 2000 •1 2 35 7 - jKlvt ta- Sawa Egt*»" M «r Ekoh G#i Tot» 3 10 hoe©* I 00. t— 22 '10 Vmt* (rt 2440 m (A V .6 1 1 20 6 2 Oonóets 3 I tg*l »or w N*t gnfart Om* »vj Cm* Tja» me N) 140 (Moan 1 40. 3 00 hoco» 3 00 16 00 V.fOt hom 1609 m 1 DuM t Dinsdag 02 juni 1992,19.00 uur Sportpark Duinwetering NOORDWIJK-NEDERLANDS ELFTAL Zittribunef25,- Staanplaatsf 10,- Jongeren t/m 12 jaarf 5,- Toegangskaarten. welke worden toegestuurd hunt u bestellen door overmaking op bankrekeningnummer Htf 94 09 455 t.n.v. V.V. Noordwt/k Giro Nutsspaarbank 3946 mogen het nog een keer proberen tegen Polen. Martin van der Horst (14) en Ron Zwerver (8) maken een triom- FOTO»ANP Het is toch gelukt, de volleyballc fantelijk gebaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25