Noblesse oblige in een Wassenaars pretpark Naar de bollen of iets verder weg: Vakantiefietsers trekken er liefst alleen op uit Toerisme Met metro van Orly naar stad ZATERDAG 9 MEI 1992 23 WDACT* «ftOtV H MN OOMtlSTffN REISBERICHTEN Toeristische clubpas Sinds 1 mei te koop op 125 verkoopunten (Grenswisselkantoren, grotere NS-stations, de meeste VW-kantoren): de Toeristische Clubpas '92. Het pasje kost tien gulden en geeft korting op tal van toeristische attracties in Nederland. Iedere clubpashouder ontvangt meermalen per jaar het blad Toeristisch Nederland met daarin een groot aantal tips. Info: 023-32 40 36. Ameland Geen Waddeneiland zonder Juttersmuseum. Na het ongehoorde succes van strandjutter Cor Ellens geesteskind op Texel, versche nen er meer musea vol op het strand gevonden prullaria, maar zo'n expositie staat en valt natuurlijk wel met de verhalen die er bij wor den verteld. Niettemin wordt op Ameland veel verwacht van het zojuist geopende Landbouw- en Juttersmuseum Swartwoude in Buren. Het is al weer het vierde museum op het kleine eiland, want het Sorgdragermuseum (walvisvaart), het museum Abraham Fock (reddingswezen) en het Natuurcentrum Ameland waren er al eer der. De VW is niet zo'n klein beetje trots op deze culturele rijkdom en heeft de vier musea opgenomen in een speciaal hotel-, dan wel bungalowarrangement. Wie zo'n arrangement boekt, mag de mu sea gratis bezoeken. Voor mensen die er meer van willen weten: VW Ameland, telefoon05191-20 20. Spido op een koopje Voor een rijksdaalder de Rotterdamse haven in de rondte. Dat kan nissen 29 augustus en 5 september als in de Maasstad het feit wordt gevierd dat Rotterdam dertig jaar geleden de grootste haven ter wereld werd. Spido, het rondvaartbedrijf, viert het feest mee door de tarieven uit die tijd een week lang te hanteren. Volwasse nen betalen voor anderhalf uur varen een rijksdaalder kinderen tot en met 11 jaar de helft. Overigens dien je, om in aanmerking te ko men voor die korting, wel in het bezit te zijn van een Wereldhaven ticket dat bij de VW van Rotterdam kan worden afgehaald. Museumtram Voor de liefhebber jankt hij elke zondag de remise uit en straks in de zomer ook nog eens op woensdag, donderdag en zaterdag: de Electrische Museumtram van Amsterdam. Het 5,5 kilometer lange traject loopt van het Haarlemmermeerstation via het Amster damse Bos naar Amstelveen en vanaf 10.30 uur (Haarlemmermeer) en 11.05 uur (Amstelveen) is er elke 20 minuten een rit. De laatste trams vertrekken respectievelijk om 17.30 uur en 18.05 uur. De zondagse dienstregeling geldt tot en met 1 november en wordt ook uitgevoerd op 28 mei en 8 juni. De zomerdienstregeling voor door- de-weekse dagen staat gepland voor de periode 7 juli tot en met 29 augustus. Er wordt dan gereden tussen 13.00 en 16.05 uur. Prijs voor dit ritje nostalgia 4,- retour; info: telefoon 020-6 73 7538. Speciaal voor 55-plussers Niet de bekendste vakantieplaats van Frankrijk, het diep in de Tarn gelegen Marssac. Zeker voor 55-plussers die dol op Frankrijk zijn, maar de geborgenheid en het 'eigene' van Nederland missen. Het Haarlemse echtpaar Annetje en Wim de Werd hebben in Marssac hun vakantiecentrum La Couliche Cestayrols, een oude, met zorg gerestaureerde wijnboerderij. Ze bouwden het uit tot een stek waarin speciaal 55-plussers zich thuis zullen voelen. De geur van versgebakken brood, de kruiderijen in de tuin, de genoeglijkheid van de lounge en uiteraard excursies door een prachtige omgeving. Inlichtingen: 076-65 53 83. Varen over de Mooie Nel Haarlem en omgeving wel eens vanaf het water bekeken? Dat kan met rederij Noord-Zuid. Elke dag is er een rondvaart door de stad, maar ook wordt regelmatig de 'wijde wereld' in getrokken. Op vrij dag bij voorbeeld vaart de boot via de Mooie Nel in drie kwartier naar Spaamdam en op dinsdag en donderdag is Gemaal Cruquius het doel. Voor de woensdag is de trip naar Landgoed Groenendaal weer in ere hersteld en nieuw is in juni, juli en augustus (elke don derdag) een avondrondvaart door de binnenstad. Meer informatie? Telefoon: 023-35 77 23. ANWB kaartenbox Landkaartenfetisjisten zijn er waarschijnlijk bij duizenden en alle maal hebben ze hun eigen voorkeur voor bepaalde 'merken'. Een van de populairste kaartenuitgeverijen is ongewtijfeld Kümmerly Frey en uitgerekend van die gerenommeerde Zwitserse firma nu heeft de ANWB twee 'boxen' betrokken met daarin in totaal twaalf dubbelzijdig bedrukte kaarten van respectievelijk Frankrijk en Duitsland. De prijs van de boxen is voor de bijna 3 miljoen ANWB- leden 19,95 (anderen moeten 3 gulden meer betalen) hetgeen een bepaald goedkope stuksprijs van net 3 gulden per kaart betekent. Daar tegenover staat de schaal van 1 400.000. Bloemen in Noord-Holland Voor wie het nog niet wist: Nederland viert in 1992 een bloemen- jaar. Reden voor de VW Noord-Holland om een bloemenkaart uit te geven. Waar, in deze provincie, bloeien de mooiste heemtuinen, botanische tuinen, kruidentuinen, sortimentstuinen en educatieve tuinen? De kaart, 'Bloemen Noord-Holland' genaamd, geeft een sluitend antwoord. De kaart is bij alle VW-kantoren van Noord- Holland verkrijgbaar en kost niets. uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Duinrell investeert 4.5 miljoen gulden in spetterende attractie Hij vloekt verschrikkelijk, die in gillende tinten getatoe- eerde sticker op de voorname BMW 5. De tekst ('Duin rell, daar kikker je van op') choqueert zo mogelijk nog meer, maar daar kan de bestuurder van de luxueuze boli de niet mee zitten. Sterker nog hij heeft het ding hoogst persoonlijk op de cinemascope-brede achterruit geplakt. H. R. J. graaf van Zuylen van Nijevelt namelijk is direc teur/eigenaar van Duinrell. En ontleent aan die functie nu al zo'n jaar of dertig geweldig veel plezier. WASSENAAR ROB V Dat we de geschiedenis voor een keer laten rusten. Niet dat de graaf haar niet graag ophaalt, maar ze is al zo vaak verteld. Begonnen in het midden van de jaren zestig op het Wassenaarse landgoed van z'n moeder, kam- peerterreintje, speeltuintje, re creatiecentrum. attractiepark, van driehonderduizend bezoe kers naar meer dan een miljoen per jaar... De graaf heeft er met ons welnemen een stencil van gemaakt. „Kunt u zo overschrij ven. Ik zou het ditmaal (vrien delijke lach) liever over de Splash willen hebben." De nieuwste attractie van Duinrell, de Splash: de onder de hand 62-jarige graaf is er niet zo'n klein beetje trots op. Stel u voor een boot vol mensen die zich van bijna 20 meter hoogte pardoes (de graaf enthousiast zijn linker vuist in de palm van zijn rechter hand stompend) "BOEMMMMMMÜÜ! in het wa ter stort." Dat kan niet anders of het wordt een hit. Een schatting heeft Van Zuylen nog niet dur ven maken maar dat het ruim honderd hectare grote Duinrell de komende maanden een re cordaantal bezoekers te verwer ken zal krijgen, staat volgens hem zo vast als een huis. Heer van stand Een heer van stand in d^ amu- sementsbusiness, zijn er daar veel van op de wereld? De graaf gelooft van niet, maar wil daar niet te dramatisch over doen. Het is misschien nog niet tot ie dereen doorgedrongen, maar ook de adel werkt tegenwoordig voor zijn brood. No nonsense in Wassenaar, je niet duurder voordoen dan je bent. „Als u Duinrell een pretpark wilt noe men... met alle soorten van ge noegen hoor. Ik heb collega's die hun neus ophalen voor een dergelijke kwalificatie. Te plat. Gebruik liever attractiepark, of amusementspark, vinden ze. Maar waarom nou? De mensen hebben toch pret bij ons?" Steeds meer. Was Duinrell voor de oorlog niet meer dan een tot Orangerie gepromoveer de schaapskooi waarin 'vader uit een gieter limonade schonk aan dorstige voorbijgangers', nu is het onder de stuwende lei ding van de Wassenaarse edel man een (lees de folders) 'Brui send Attractiepark' geworden waarin alleen al het 'het be roemde Tiki-golfslagbad met bijna 500 meter glijplezier' de bezoekers 'een tropisch vakan tiegevoel' garandeert. De graaf: „We hebben iets met water na tuurlijk, want nu komt daar de Splash nog bij." Die 'spannend spetterende SPLASH', zoals hij in de brochu res opgewonden wordt aange kondigd. Want: „We waarschu wen u alvast: zo'n spannende, spetterende en fantastische at tractie heeft u nog niet eerder meegemaakt. Niet in Nederland en niet in de rest van Europa." nieuwste attractie: de Splash, een boot die keihard r De graaf: „Het mooie van de splash is dat het spectaculair is voor zowel de mensen die er in zitten als de mensen die er naar kijken. (Glunderend) Moet u nagaan: zo'n boot die met 60 ki lometer per uur van 19 meter hoogte in een vijver dondert... (Van zijn stoel opverend) Zullen we even gaan kijken?" Angstig plezier Tien minuten later. Water, heel veel muren van wild waaierend water en honderden mensen die in de boten en op veilig dro ge uitkijkposten gillen van angstig plezier. Maar de meeste pret nog heeft de graaf zelf. Duinrell bracht sinds de ope ning van het Tiki-bad (1984) elk jaar wel iets nieuws. Een 3-di- mensionaal theater, een kikker achtbaan. een Aqua Swing, een Aqua Shute, rodelbanen, een verblijfsgedeelte met ruim 170 duingalows, zoals de witte bungalows in het Duinrellnar- gon heten... „Maar dit", jubelt de graaf, „dit slaat alles, vindt u niet?" Ongetwijfeld. Maar dat mag ook wel voor 4.5 miljoen gul den. Grotere investering deed de graaf nimmer en eerlijk is eerlijk, af en toe heeft hij hem wel geknepen, toen het speel tuig in z'n park werd opge bouwd. Want hoe reageert een Nederlander op spatjes niet waar? Een Amerikaan kan het weinig schelen dat hij drijfnat uit een boot stapt. Wat? Dat ver hoogt het plezier alleen maar. Helemaal als mom of dad alles op videotape hebben geregi streerd. GreatKunnen de kids thuis ook nog een keer lachen. Maar Hollanders? De graaf: „Dat was m'n pro bleem inderdaad. Hollanders worden niet graag nat. Maar u ziet het: de passagiers krijgen hoogstens een paar spatjes en op de loopbrug kunnen alle toe schouwers achter glas gaan staan. Kostte wel wat geld extra, maar daar heb ik dan geen en kele moeite mee. Pret moet pret blijven, vind ik. dat zjjn we aan onze stand verplicht." Noblesse oblige, wordt een dergelijke instelling ook wel ge noemd. noblesse oblige in een Wassenaars pretpark. Duinrell is gevestigd in Wasse naar en bli|ft open tot en met 25 oktober (dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur). De toegangsprijs be draagt 17,50 all in. Automobilis ten: ANWB-wegwijzers volgen. Openbaar vervoer vanaf het sta tion Leiden buslijn 43 en vanaf Den Haag CS buslijn 90. Ook or ganiseert de Nederlandse Spoor wegen een dagtocht (nummer 31) naar het park. Nadere informatie 01751-4 02 60. Met Pedal Travel naar de uithoeken van de wereld HAARLEM RvdD Reisorganisaties die zich bezig houden met fietsvakanties za gen de bui al een jaar of wat ge leden hangen: vreemde landen per rijwiel doorkruisen werd welliswaar steeds populairder, maar dan wel solo of in heel kleine groepjes. Voor het peda- leren in grote groepen 'weg kapiteins' voorop en een be zem- annex materiaalwagen achterin kwam steeds min der belangstelling. Er moest van de route kunnen worden afge weken als daar behoefte toe was, er diende gekozen te kun nen worden voor een eigen tempo en men had al helemaal geen trek de ganse dag tegen het achterwiel van een ander aan te kijken. Touroperators als OAD/Cy- cleTours, France Individuelle en Eigen-Wijze Reizen spelen steeds meer op deze trend in. Voor fietsende vakantiegangers worden in veel gevallen alleen nog maar de reis naar het land georganiseerd en de hotels of campings gereserveerd. In uit zonderingsgevallen is er dan ook nog een in een materiaal- wagen rijdende begeleider die op bepaalde punten onderweg eventueel kan worden gecon sulteerd. Verder mag de fietser het zelf uitzoeken. Financieel mag dit voor de organisator weinig aantrekkelijk zijn (lagere totaalprijzen, minder commis sie) qua organisatie wordt het allemaal een stuk gemakkelij ker. Reden waarom ook andere (nieuwelingen) zich spoorslags op de nog steeds uitbreidende markt hebben kunnen werpen. Steeds exotischer Voor avontuurlijke fietser een aantrekkelijke ontwikkeling. Want in de concurrentiestrijd tussen al die nieuwkomers wordt naar steeds gMHifcliel bestemmingen gezocht. Geen land ter wereld onderhand of er wordt wel een fietsvakantie in georganiseerd. Onder auspiciën van het in avontuurlijke reizen Baukje Kothuis en Christian Spekreljse op de fiets op verkenningstocht door Thailands Golden Triangel. Rechts de Mehkong-rivier. fOTO Amsterdamse bureautje van Christiaan Spekreijse en Baukje Geen wilde taxiritten meer dwars door de stad om van het ene vliegveld naar het andere te ko men. Orly namelijk, is sinds kort per metro ver bonden met het centrum van Parijs vanwaar vliegensvlug kan worden doorgereden naar Charles de Gaulle. De Orlyval, zoals de nieuwe ondergrondse heet. wordt automatisch be stuurd, vertrekt om de vier minuten en legt de afstand tussen het vliegveld en de stad af in een half'uur. In Parijs kan er dan worden overge stapt op de trein die naar vliegveld Charles de Gaulle gaat. Een kaartje Orly-Parijs kost 55 franc (iets minder dan 20 gulden); voor een rit Orly-Charles de Gaulle moet 69 franc worden betaald (ongeveer 25 gulden). Overigens wordt Charles de Gaulle in het be gin van 1996 aangesloten op het TGV-net. Het grootste vliegveld van Frankrijk is dan per flit- sir.in' ook wmmrtli m nd M Mnfcn vanuit de richting Brussel/ Lille en (later) Am sterdam. Voor vliegtuigpassagiers worden in de TGV speciale compartimenten gereserveerd en er kan al voor het begin van de treinreis worden ingechecked. Ook in andere richtingen zal het vliegveld per TGV bereikbaar worden gemaakt. De reisduur tussen Charles de Gaulle en grote hoofdsteden in Europa zal daardoor tot enkele uren worden beperkt en tevens zal het aantal vliegbewegingen boven de Parijse hoofdstad danig worden gereduceerd. land (Golden Triangel), Nieuw Zeeland (Noord-Eiland) en Ari zona (Grand Canyon). De prijzen zijn relatief gezien aan de lage kant (16-daagse reis Thailand 3790.-; 16 daagse reis Arizona ƒ3475.-; 20-daagse reis Nieuw Zeeland 5690, Voor een Nederlandstalige be geleiding en bezemwagen wordt gezorgd. De tochten ver eisen uiteraard een behoorlijke conditie (in Nieuw- Zeeland wordt ook nog een paar dagen gewandeld) en natuurlijk die nen er van tevoren in Neder land als training flink wat fiets kilometers te worden afgelegd. Bovendien moet het te gebrui ken rijwiel geschikt zijn voor rit ten in een bergachtige omge ving. Aanpassingen Dat zou hier en daar problemen kunnen geven. Een buurfiets (door Peaal Travel aangeboden voor 100 gulden per week) is nooit aan te bevelen (zeker voor dergelijke, redelijk zware toch ten dient een rijwiel te passen als een handschoen), maar aan de andere kant zal het eigen vertrouwde karretje in veel ge vallen moeten worden aange past. Een tweede bidonhouder voor extra drinken is al het min ste wat je kunt doen. Bovendien adviseert Pedal Travel zijn klan ten ook nog een trapstel te monteren met drie kettingbla den (een zogenaamde tripiette) en een plgnon met zes kransjes (kleinste verzet 1:1, ofte wel 32x32). Op het gebied van kleding er eten dienen avontuurlijke Het sers eveneens rekening te hou den met omstandigheoen die in niets lijken op die in Europa Reden voor Pedal Travel om voor elke rit informatiebijeen komsten te organiseren. De eer ste tocht gaat naar Thailand er heeft plaats van 9 tot en met 15 juli. Nadere inlichtingen Wolft rail. Postbus 800. 7550 AV Hengelo, telefoon 074-47 88 85 Geen 'landmark' voor Holland Hoewel het aantal inzendingen (163) flink mag worden ge noemd. heeft de prijsvraag van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) "Wie bedenkt een landmark voor Nederland' (vergelijkbaar met de Eiffeltoren in Parijs) geen resultaat opgele verd. Volgens de onder leiding van de commissaris der konin gin van Friesland. Hans Wiegel, staande jury werden er wel vele creatieve ideeën ingeleverd, maar scoorde er niet een op de gevraagde criteria. Een tulpvor- mige toren in Amsterdam, een enorm tentoonstellingsgebouw in de polders bij Kinderdijk, een grote windmolen op een kruis punt van rivieren... Niet één idee kon er mee door. Neder land kan zich volgens de jury daarom maar beter aan die ou de symbolen houden: tulpen, molens en klompen. Flessenscheepjes Ondergebracht in het voormali ge Spuihuisje. op een steen worp afstand van de haven, be vindt zich in Enkhuizen het Flessenscheepjes Museum. De deuren zijn geopend op 1 mei en in het museum zou zich 's werelds meest omvangnjke col lectie scheepjes in flessen be- umi. n \1a.ir dat/egt Mi Peder, eigenaar van een soort gelijke expositie op het mooiste gland van Denemarken. Actus, eveneens. Feit blijft echter dat 'Enkhuizen' een grote verschei denheid aan flessenscheepjes toonL Scheepjes in parfumfles jes onder meer. maar ook sche pen in een 30-literwijnballon. Het museum herbergt bij elkaar meer dan 500 exemplaren Van alles zit er onder de Kurk: VOC- schepen, windjammers, stoom schepen. walvisvaarders, koop vaardijschepen en reddingsbo ten Het museum is te vinden aan het Zuiderspui 1 in Enkhui- een, b depeUfti paopend i en 10.00 tot 18.00 uur en informa tie kan worden ingewonnen op telefoonnummer 02280-1 85 83 (bij geen gehoor 1 77 62). Veluwe ruiterroute Ruiters zullen er dol op zijn; paarden waarschijnlijk ook. Met In-hulp van de eerste Doorgaan de Ruiterroute Gids voor de Ve luwe. die vorig jaar verscheen, kan een doorgaande route wor den afgelegd van 105 kilometer over ruiterpaden en onverharde wegen van de 'Vael Ouwe'. Drukke wegen en woonkernen worden in de beschrijving van de tocht uiteraard gemeden en de gids bevat naast adressen van dierenarts. hoefsmid; stal lingen en campings, ook bps en informatie ovrr bezienswaar digheden van de streek. De gids is voor 15 gulden te bestellen bij De Nederlandse Vereniging voor Vrijetijd* Ruiters. Ko ningslaan 7.398) HD in Bun- nik. Fietsen in Drenthe Misschien wel de bekendste fietsvierdaagse van Nederiand: die van Drenthe. Hij wordt dit jaar gehouden van 14 tot en met 17 juli en omdat er in het verleden nogal wat problemen waren bij het inschrijven. zijn da lOO BMn vu oa BN8 Banken (ondermeer de Bonds spaarbanken) van ons land in geschakeld. Daar liggen al sinds enige tijd de formulieren waar mee fletsllefhebber* zich kun- m n npgrvi ii viKtf h«-t nr ment Overigens: wie dol is op rust en ruimte kan de Drentse fietsvierdaagse maar beteT ver- Ml 11 wntiirn ruim 30 000 deelnemers verwacht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23