Leidsch Dagblad A Leidse regio ontevreden over politie Regering: Meer geld voor milieu Wielerploeg traint op A4 Zulu-protest Deel GOS richt eigen Navo op 'Mevrouw, u kunt de tijd niet terugdraaien ZATERDAG 16 MEI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39854 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 EG-landbouw 2 Maandag beginnen de slotonderhandelingen over hervorming van de EG-landbouw. MacSharry krijgt dan toch zijn zin. Azerbajdzjan 7 De islamitische opposi tie in Azerbajdzjan heeft de macht in het land overgenomen. Moetalibov is spoorloos verdwenen. Cassière 9Corrie Bennekers is 25 jaar cassière bij de Leidse Schouwburg. Caba retier Youp van 't Hek komt altijd even langs. haarlemmermeer* Zes leden van een Spaanse wielerploeg zijn op de snel weg A4 (Amsterdam-Rotter dam) aangehouden door de Haarlemmermeerse politie. De amateurs reden op de vluchtstrook ter hoogte van het b rugrestaurant. Het zestal logeert in het motel langs de snelweg en is in Ne derland voor een trainings kamp. Bij de aanhouding verklaarden de wielrenners dat het in Spanje normaal is dat er op de snelweg wordt getraind. Oordeel in Bollenstreek veel gunstiger De helft van de inwoners van de regio Leiden is „heel on tevreden" over de manier waarop de politie omgaat met het afhandelen van misdrijven. De Bollenstreek oordeelt 'goed' over de politie. Polo H» Ralph Lauren Shirts Casuals. TARTAN SHOP Breestraat 150, Leiden leiden monica wesseling Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de politie in de regio Hollands Midden is uitge voerd. De uitkomst is vandaag openbaar gemaakt. Het onderzoek richtte zich met name op de vraag hoe over de politie wordt gedacht en hoe het is gesteld met de criminali teit. Veel ondervraagden von den dat de politie te veel in >de auto zit waardoor zij 'geen deel uitmaakt van de bevolking'. Of iemand wel of niet tevre den is over de politie hangt on der af de waarop zij de burger behandelt, of een zaak wordt opgelost en of de politie snel ter plaatse is, zo blijkt uit het onderzoek. Feit is dat in Alphen en de dorpen er omheen veel aangiften worden gedaan van overtredingen. In deze omgeving worden veel misdrijven gepleegd en is vol gens de politie de bereidheid tot het doen van aangifte 'groot'. De Leidenaar heeft er geen ver trouwen in heeft dat de dader van een overtreding wordt op gespoord en mijdt daardoor nogal eens het politiebureau. Uit het onderzoek komt ver der naar voren dat vooral jonge mannen slachtoffer van een misdrijf worden. Desondanks voelen ze zich niet onveilig en zijn ze niet snel geneigd aangif te te doen. Huisvrouwen wor den minder vaak slachtoffer van misdrijven en zijn over het alge meen tevreden over de politie, aldus de onderzoekers. Pagina 13: Leidenaren en Alp- henaren vaker in aanraking met criminaliteit. 'In 2000 half miljard gulden extra 071-140745» den haag gpd-anp Het kabinet wil in 1995 125 mil joen gulden meer uittrekken voor de internationale aanpak van milieuvervuiling. Dat be drag moet jaarlijks worden op getrokken tot een half miljard gulden in het jaar 2000. Voor 1993 wordt vijftig miljoen gul den toegevoegd aan het 'speer punt-programma' milieu van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. Dat hebben minister Alders van milieubeheer en minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king gisteravond in een brief aan de Tweede Kamer geschre ven. Met de brief voldoet het kabinet aan de kamerbrede wens van afgelopen dinsdag, nog deze week te worden geïn formeerd over de Nederlandse inbreng in Rio. Waar het geld vandaan moet komen is nog niet bekend. Voorwaarde voor het uittrekken van extra geld is volgens de mi nisters wel dat er volgende maand op de wereldmilieucon ferentie in Rio de Janeiro con crete besluiten worden geno men. „Het is niet alleen een kwestie van het beschikbaar stellen van geld, maar het' moet ook ergens aan worden besteed, zodat het ten goede komt aan het milieu", aldus minister Al ders gisteravond. Daarnaast is de Nederlandse financiële bijdrage aan de op lossing van de internationale milieuproblemen afhankelijk van het feit of andere landen meedoen. Verder overweegt het kabinet in Rio een concreet plan te pre senteren voor samenwerking tussen Nederland en één of meer ontwikkelingslanden, ge baseerd op wederzijdse toezeg gingen over duurzame ontwik keling (economische groei waarbij het milieu zoveel moge lijk wordt ontzien, red.). Het idee wordt volgens Alders en Pronk nu nog 'nader uitge werkt'. Het kabinet wil in Rio verder aankondigen dat in Ne derland in 1993 een wereldwij de conferentie over het beheer van kustzones wordt gehouden. Voor honderden miljoenen guldens worden steeds nieuwe satellieten in de ruimte ge bracht om de natuur en het milieu op aarde te bewaken. De uitwerking van de verzamelde gegevens blijft echter achter bij de verwachtingen. Dat stelt prof. H. Grassl, directeur van het Max-Planck Instituut voor Meteorologie in Hamburg. Inlichtingen DËRAAD r.] bouw bv SS Tel. 01718 -51414 Johannesburg Gewapend met speren en stokken demonstreerden Zulu-strijders gisteren voor het Wereld handelscentrum in Johannesburg. De Zulu's eisten dat hun koning mee zou mogen doen aan de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika, Codesa, die eind deze week is begonnen. Pagina 7: Overleg ANC en Pretoria in het slop. foto ap Oekraïne en Wit-Rusland doen niet mee correspondent Rusland, Kazachstan, Oezbekis tan, Tadzjikistan, Toerkmenis- tan en Armenië hebben gisteren in de Kazachstaanse hoofdstad Tasjkent besloten een defensie bondgenootschap op te zetten naar voorbeeld van de Navo. De militair gezien belangrijkste GOS-republieken, Oekraïne en Wit-Rusland, doen niet mee. Ook Moldova, Azerbajdzjan en Kirgistan tekenden niet. De leden van het nieuwe bondgenootschap beloven on der meer een aanval op één van hen als een aanval op allen te beschouwen. Naast hun natio nale legers komt er nu een ge meenschappelijk opperbevel waarin alle deelnemende repu blieken zijn vertegenwoordigd. De Centraalaziatische repu blieken zijn het meest enthou siast over het verdrag. Zij heb ben grote en krachtige buren (China, Iran, Turkije), maar niet het geld om zelf strijdkrachten van enige omvang op te zetten. De GOS-top heeft verder nau welijks een bijdrage geleverd aan een oplossing van de bran dende problemen in het Geme nebest van Onafhankelijke Sta ten. Tekenend was dat voorzit ter Nazarbajev zijn tevreden- den haag «hans jacobs Als een moeder die haar kinderen waar schuwt voor vuur, zo waarschuwde de Brit se ex-premier Margaret Thatcher gisteren haar gehoor in Den Haag voor de gevaren van een 'federaal Europa'. Thatcher was in Den Haag op oorlogspad, als gastspreker bij de Global Panel Conferentie, een tweedaags congres voor zakenlieden en beleidsmakers. Voor Thatcher is er weinig zo weerzin wekkend als een centraal, vanuit Brussel, geregeerde bureaucratische superstaat Eu ropa. En de Iron Lady gebruikte al haar re denaarstalent en overtuigingskracht om haar gehoor in de Koninklijke Schouwburg aan haar zijde te krijgen. Als een bezorgde moeder probeerde ze dat door het vertellen van sprookjes en gruwelverhalen. „Stelt u het zich eens voor. Een Europese Gemeenschap van dertig landen, in indus triële ontwikkeling variërend van Duitsland tot Oekraïne en in politieke stabiliteit van Groot-Brittannië tot Polen. Alle dertig gere geerd vanuit Brussel, met overal dezelfde arbeidsvoorwaarden, en dezelfde rechten die de Duitse vakbonden nu hebben." ,Alle landen onderworpen aan dezelfde rentevoet, aan gelijke monetaire, fiscale en economische regels, een gezamenlijk bui tenlands- en defensiebeleid en alle dertig voor tachtig procent afhankelijk van de be sluiten een uitvoerend comité en een ver af gelegen buitenlands parlement. Stelt u eens voor." Voor Margaret Hilda Thatcher is de ge dachte alleen al meer dan een nachtmerrie. „Zo'n constructie is nog utopischer dan de Toren van Babel. En de bouwers van de To ren van Babel spraken bij het begin van hun werkzaamheden tenminste nog dezelfde taal." Het bouwen van een 'federaal' Euro pa is precies zo'n onderneming en moet, volgens Thatcher althans, met alle midde len worden voorkomen. Een federaal Europa is per definitie geen democratisch Europa. De belangen van de bewoners van de lidstaten nu nog Twaalf, maar als het aan Thatcher ligt zo snel mogelijk dertig of meer lopen te ver uiteen om ook maar ooit in een strak keurs lijf te persen. De lidstaten moeten daarom de macht aan zichzelf houden. „De tijd van superstaten is voorbij. Wat de federalisten nu willen is het antwoord op de vragen van eergisteren, niet die van vandaag." Thatcher richtte haar giftige pijlen met name op de Europese Commissie, de dage lijkse leiding van de EG. Die vond ze net zo ziek als het met asbest vervuilde Berlay- montgebouw (het EG-hoofdkwartier) in Brussel. Beide zijn rijp voor de sloop, zo zei de ex-premier. „Als de Europese Gemeenschap doorgaat in de richting die de Commissie wil, schept Scheppingskerk a q De Leiderdorpse I «7 Scheppingskerk be staat 25 jaar. Jubileum commissie: „Veel grotere sociale functie noodzaak." Krant op Zondag verschijnt niet De Krant op Zondag verschijnt morgen niet. De krant kampt met een „acuut financierings probleem", aldus uitgever Pie- ter Storms gisteren. Het perso neel en de journalistenvakbond NVJ zijn over de situatie op de hoogte gesteld. In een verklaring van directie en hoofdredactie wordt Neder lands enige zondagskrant nog steeds „levensvatbaar" ge noemd. Vorige week liet Storms al weten met een aantal buiten landse uitgevers te onderhande len over een forse investerings injectie. De uitgever verklaarde gisteren echter dat „het langer duurt" en dat meer geld nodig is om het Nederlandse publiek te laten wennen aan zijn blad. Pagina 3: De 'zondagsrust' keert vrijwel zeker terug ZATERDAGS heid uitsprak over de 'terugkeer van de gekozen Azerbajdzjaan- se president Moetalibov', terwijl in Bakoe de islamitische oppo sitie de macht overnam. Behalve overeenkomsten over handhaving van een gemeen schappelijk luchtruim en een gezamenlijk ruimtevaartpro gramma werden er in Tasjkent geen economische besluiten van betekenis genomen. De meest belangrijke kwesties, zoals een gemeenschappelijke markt en de positie van de roe bel, zijn verschoven naar de vol gende GOS-top die 6 juli in Moskou zal worden gehouden. BIJVOEGSEL De Kanaaltunnel is bijna klaar, alleen met de TGV zit het nog tegen. De genadeloze tekeningen van Willem, alias Bernard Holtrop. Een optimistisch Vietnam werkt in snel tem po aan z'n toekomst. Prominenten vertellen over hun herinneringen aan de examentijd. Als het aan de plannenmakers ligt wonen we straks op de bodem van de zee. IJsselmeerpolitie opent de jacht op 'aalgladde' vissers. Hongersnood bedreigt 17 miljoen mensen in zuidelijk Afrika. Berging van goudschip 'Lu- tine' in beslissende fase. Denkwijzen een binding met je beul. De onverlichte rammelkast is niet langer inzet van een beter rijwielbeleid. ze een structuur voor onveiligheid, werk loosheid, ontevredenheid en etnisch con flict. De Commissie moet geen enkele wet gevende macht hebben. Het moet een ambtenarenapparaat zijn, dat geen nieuw beleid initieert, maar uitvoert. De Gemeen schap moet zich daarom precies in de an dere richting ontwikkelen dan het op dit moment doet." Thatcher pleitte voor een losse unie, die nadrukkelijk ook oog heeft voor economi sche en militaire banden met Noord-Ame- rika. En die geen eenheidsmunt heeft, en dus ook geen centrale bank en waarin bo vendien geen enkel land de dienst uit maakt. Zo'n unie is volgens Thatcher ook de eni ge manier om het machtige Duitsland on der controle te houden. Volgens haar is het een illusie te denken dat Duitsland rijn na tionale belangen „oneindig lang" onderge schikt zal maken aan die van Europa. That cher waarschuwde dat „te ambitieuze" po gingen tot samenwerking uiteindelijk kun nen uitmonden in conflicten. Het panel het Belgische voormalige EG-commissielid Davignon voorop veeg de Thatchers toespraak, waarnaar in Lon den met enige spanning was uitgekeken, meteen van tafel. „Mevrouw, u kunt de tijd niet terugdraaien." De 'Iron Lady' gaf geen krimp. Drukkerij Demmenie Rietschans 60, Leiderdorp 1 Tel. 071-411141. Fa* 071-096677 Vrijdag 5 juni 20.15uut Stadsgehoorzaal Leiden LUCAS VIS JAAP VAN ZWEDEN viool BEETHOVEN vioolconcert WAGNER. SCHUBERT HET WOORD IS AAN Verschans u in tevredenheid, want dat is een onneembare vesting. Epictetus VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen - Finanaën Info 32,33 18 Programma's10,11 Regio13,15,17 Religie Sport25,27 Zaterdags bijvoegsel 37 t/m 47 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 23 HET WEER Verwachting voor vandaag Iets koeler Vnj zonnig, maar in het noorden enkele wolken velden Droog M»d- dagtemperatuur van 16 graden op de waddeneilanden tot 25 graden in het zuidoosten Matige wind uit nrd. tot nrdoost, kracht 4. Een professionele bedrijts- FILM De presentatie van uw bedrijf ot produkt vanaf 9.500 - excl. BTW de Company Clip 035-237775 fax 237420 Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Nederland Leiden Ho gr Rijndijk 260 Nviti, lel 071-410608 Per maand (f 27.80) via automa tisch# betaling- Per kwartaal II 80.10v*a accept - Naam en voorletter» i controle berorgsng) Nummer benk.'gtroreker»ng Le*dsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Le*den 8 "71214 1*400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1