B en W verrast door commotie over centrum Motel Bijhorst wil uitbreiden 'Hier is het bijna niet meer uit te houden' Ruim baan voor de Vierdaagse Regio Leiden SDB houdt vast aan bedrijventerreinen MERDAG 16 MEI 1992 17 redactie wck v juin- en bollenstreek» peter v r hulst Het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) houdt vast aan de aanleg van een industrieterrein tussen Voorhout en Sassenheim. Ook het weren van nieuwe bedrij ven is voor het SDB niet aan _de orde. Dat meldt F. Jonkman, voor zitter van het SDB, in een re actie op de gisteren uitgeko men nota van tien Milieuorga nisaties uit de Bollenstreek. Daarin wordt gepleit voor het weren van nieuwe bedrijven uit de streek en het schrappen van de aanleg van het indus trieterrein tussen Sassenheim en Voorhout. „We zijn in de structuurschets ai op een mi nimumniveau aan bedrijfster rein gaan zitten. Daarnaast hebben we specifiek gezocht naar een lokatie in de nabij heid van spoor en snelweg", aldus Jonkman. De SDB-voorzitter heeft wel begrip voor de ideeën van de milieuorganisaties. „Zij vragen zich af hoe ze de identiteit van de Duin- en Bollenstreek over eind kunnen houden. Maar we moeten afwegingen maken." Hij is het niet eens met de kri tiek op de structuurschets van het Milieuoverleg Duin- en Bollenstreek (MODB), waarin de tien groepen zijn vertegen woordigd. „Dat we een optel som van ruimteclaims voor woningbouw, industrie en kassenbouw hebben gemaakt en de zaken niet hebben afge wogen, wil ik niet zeggen. In de structuurschets hebben we eerst in objectieve zin een be schrijving van de diverse on derdelen gegeven en vervol gens de knelpunten aangege ven. Dat heeft uiteindelijk ge leid tot de keuze voor het ker nenmodel." Dat kemenmodel, waarbij het SDB zich uitspreekt voor versterking van de verschillen de dorpskernen, valt volgens Jonkman voor de land- en tuinbouw negatief, maar voor het landschap positief uit. Dat in de structuurschets het milieu onderbelicht is ge bleven, beaamt de voorzitter ten dele. „Het milieu is in de nota niet tot op de bodem uit gewerkt, maar dat kun je even zo goed zeggen van de econo mische ontwikkeling van de streek. We kregen van de pro vincie nu eenmaal maar een halfjaar de tijd om te reageren op de Verstedelijkingsnota Zuidvleugel. De structuur schets is dan ook maar een be ginpunt. De verdieping moet nu komen. Zo zullen we na de reactie van het Milieuoverleg nadenken over de nota van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland en het rapport van het Landbouw Economisch Instituut over de bollenteelt. Ik zal de eerste zijn om te zeggen dat we er nog niet zijn", aldus Jonkman. De gedachte van het MODB om de problemen op het ge bied van de ruimtelijke orde ning en het milieu gelijktijdig aan te pakken, spreekt de voorzitter wel aan. „Ik wil dat nog niet verwerpen. Daarnaast is er natuurlijk ook nog de ge dachte van gedeputeerde Van der Vlist om ruilverkaveling in de streek toe te passen. Het SDB zal nog gesprekken met de provincie voeren. Daarin zullen die zaken zeker nader aan de orde komen. Ook wordt dan gekeken in hoever re die ideeën bruikbaar zijn voor de lange termijn." Wandelfestijn leeft in Voorschoten 'oorschoten astrid van den berg ien verbetering van het deelne- nersrecord zit er niet meer in tij de avondvierdaagse in Voor- •choten. De basisscholen in. het lorp zijn kleiner geworden en lommige zijn zelfs geheel ver- Iwenen. Toch is het wandelfes- ijn, dat van 19 tot en met 22 nei voor de dertigste maal in /oorschoten wordt gehouden, log steeds goed voor zo'n 1500 wandelaars per jaar. In 1963 werd de eerste vierdaagse gelo pen. Toen waren er welgeteld 35 deelnemers. Het record da teert uit 1980. In dat jaar deden 2300 wandelaars mee. De wandelvierdaagse wordt georganiseerd door het Comité <Wondvierdaagse Voorschoten. Het comité is voortgekomen uit de wandelvereniging van Voor schoten, een onder-afdeling van de Sportvereniging Laurentius. Toen in 1977 wegéns gebrek aan belangstelling de wandel vereniging werd opgeheven, na men B. Knijnenburg en zijn vrouw met vier andere wandel liefhebbers het initiatief voor de oprichting van het comité. Groot „De belangstelling voor de avondvierdaagse is nog steeds groot", vertelt Knijnenburg. „Zo'n 95 procent van de wande laars zijn kinderen van de basis school. De rest bestaat vooral uit begeleiders van de kinderen. We schrijven ieder jaar ook sportverenigingen aan, maar die doen nooit als groep mee. Ik weet niet waardoor dat komt. Vaak is het zo dat, als de kinde ren de lagere school verlaten, ze niet meer mee willen lopen." Niet alleen Voorschotense kinderen wandelen de vierdaag se. Basisschool De Zwaluw uit de Leidse Stevenshof is ook elk jaar van de partij. Dit jaar heeft deze school 125 leerlingen aan gemeld. „De scholen schrijven zich als groep in", aldus Knij nenburg. „Daarmee nemen zij ons een hoop werk uit handen. De kinderen geven zich op school op en een van de leer krachten meldt in één keer een hele groep aan." Voor de inschrijving stelt voetbalvereniging SVLV elk jaar het clubhuis aan de Juliana van Stolberglaan ter beschikking. Ook andere verenigingen wer ken belangeloos mee aan de vierdaagse. Zo verleent de vrij willige brandweer medewerking door de wandelaars te escorte ren en de kruispunten af te zet ten. De EHBO doet ook al dertig jaar mee en staat vier avonden paraat voor het geval er onge lukken gebeuren. „In die dertig jaar dat we de avondvierdaagse houden is het gelukkig maar een keer voorgekomen dat ik de verzekering heb moeten aan schrijven. Een van de wande laars was de rijweg opgelopen en tegen een fietser gebotst. We moesten toen een kapotte broek vergoeden Plat „De laatste avond ligt heel Voorschoten plat. De politie vindt dat geen punt. Al staan er files van Leiden tot Leidschen- dam, de avondvierdaagse krijgt ruim baan. Twee fanfares wach ten de wandelaars op bij de ijs baan en begeleiden hen tot de finish. Daar wordt het, dank zij het jubileum, extra groots. De deelnemers krijgen de herinne ringsmedaille èn nog een extra beloning." Cursus 'mysterie van de kleur' warmond 'Het mysterie van de kleur' is het thema van een cursus van vijf lessen, die begint op dinsdag 2 juni. Vanuit de psychologie, de kunst en de natuurkunde wordt het 'mysterie' belicht. Ook beleven de deelnemers de kleuren zelf door oefeningen op nat papier. De kosten zijn 95 gulden inclusief materiaal. Infor matie bij M. Schrier (01711-11964). Taptoe rond jubileum VIOS zoeterwoudeTer gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Drumfanfare VIOS wordt in Zoeterwoude op 28 mei een taptoe georganiseerd. Het evenement wordt vanaf 19.00 uur gehouden op het voetbalveld yan woon- en leefgemeenschap 'Swetterha- ge' aan de Blankaartweg 2. 'Er is geen plan, er is een studie „Inwoners die vaststellen dat er al een plan ligt voor het Oegstgeester centrum hebben ongelijk. Er is een studie gemaakt, die in de komende periode verder moet wor den uitgewerkt. Daarbij is voor alle' betrokkenen nog volop gelegenheid tot inspraak voordat de gemeenteraad uiteindelijk een definitief oordeel velt. Alles is in principe nog mogelijk: zelfs de variant dat er helemaal niets aan het centrum gebeurt." FOTO HIELCO KUIPERS Het huidige motel Bijhorst is volgens de directie alweer veel te klein. Directie aast op grond van voormalig dierenpark Wassenaar Motel Bijhorst onderdeel van het Van der Valk-concern streeft op zo kort mogelijke ter mijn naar uitbreiding. De nog geen zes jaar oude nieuwbouw blijkt nu al veel te krap. De di rectie heeft het oog laten vallen op verschillende braakliggende terreinen in de directe omge ving, waaronder de plek van het voormalige dierenpark Wasse naar In de jaren '40 werd Bijhorst gebouwd .als uitspanning. Een jaar of vijf geleden ging het ou de gebouw tegen de vlakte en verrees het huidige motel-res taurant. Het motel blijkt nu al veel te klein. Directeur J. Luiten: „De verwachtingen zijn sterk overtroffen. We moeten heel vaak 'nee' verkopen." Bijhorst zou naast het huidige aantal van 91 nog eens 100 tot 150 ka mers willen neerzetten. In zijn expansiedrift kijkt de Bijhorst-directeur om zich heen. Naast het motel ligt het dierenasiel, maar dat is aller minst van plan ook niet voor veel geld te verhuizen. Even tueel uil het horecabedrijf ook aan de overkant van de Rijks straatweg bouwen, op een stuk weiland waar nu nog lama's grazen. En tenslotte aast Luiten op het braakliggende voorter rein van wat ooit, Dierenpark Wassenaar was, even verderop aan de Rijksstraatweg. „Daar kunnen we een schitterend ding neerzetten. Ik heb het er al met de gemeente over gehad en die staat er niet onwelwillend te genover. Maar of eigenaar Louwman van het terrein dat wil? Geen idee, vraagt het Eigenaar J. Louwman wil in eerste instantie helemaal niets met de grond die is vrijgekomen doordat Dierenpark Wassenaar ten onder ging, beweert hij. „Dat stuk is altijd in de familie geweest, al meer dan een eeuw. Het is helemaal niet de opzet dat er iets mee wordt gedaan." Daarmee ontzenuwt hij het ge rucht dat hij zou wachten totdat de tijd 'rijp' is om er een finan cieel zeer lucratief woning bouwplan uit te voeren. Voorlopig wacht de Bijhorst directie de ontwikkelingen gela ten af. Luiter: „Er moét een op lossing komen, maar hoe? Ik zou het echt nog niet weten". De gemeente Wassenaar is in elk geval niet bereid mee te werken aan de uitbreidings plannen van het horecabedrijf. Patstelling In de gesprekken met de ge meente Wassenaar over de op lossing van de grote parkeer problemen van het motel, blijkt momenteel eveneens een pat stelling ontstaan. Is eerstge noemde van mening dat de nij pende parkeerproblemen van het motel voorlopig zijn verhol pen door het ingebruik nemen van een nabijgelegen terrein aan de Zijdeweg, Luiten zegt nog steeds geen kant op te kun nen. Het gewraakte terrein is lange tijd in gebruik geweest bij de Nederlandse Aardolie Maat schappij, die er proefboringen deed. Volgens de gemeente is de NAM daar nu klaar en mag het terrein de eerstkomende vijf jaar als parkeerruimte dienen voor het aan alle kanten uit zijn voegen barstende motel-restau rant Bijhorst. Over de inhoud van dat voorstel toont Luiten zich hoogst verbaasd, evenals over de halsstarrige houding van burgemeester en wethou ders. Hij zegt het NAM-terrein het eerste jaar nog helemaal niet te kunnen gebruiken. Er is dan ook geen sprake van een oplossing van de parkeerover last. Het terrein is voorlopig nog onbruikbaar omdat de NAM, die er zo'n 15 jaar naar olie heeft gespeurd, er eerst een nog lekkende put moet afsluiten. Naar verwachting gebeurt dat pas eind dit jaar, maar dan nog kunnen er niet direct auto's op. De NAM moet het terrein schoon opleveren en volgens Luiten is het 'natuurlijk' ver vuild. „Met andere woorden: voorlopig hebben we er nog oegstgeest dick van der plas commotie die de eerste voorstellen voor de aan passing van het Oegstgeester centrum in het dorp teweeg heeft gebracht, drong burge meester en wethouders gister middag in het defensief. Verrast door met name de heftigheid van de vele reacties, werd een persconferentie belegd met als doel de gemoederen tot beda ren te brengen. De geruststel lende boodschap aan de vele ingezonden brievenschrijvers, de initiatiefnemers tot de op richting van een heuse politieke groepering en andere boze bur gers was kort maar krachtig: er is nog helemaal niets beslist. Het voltallige college deed poging op poging het schrik beeld uit te bannen van een 'Manhatten' aan de Lange Voort, met louter grootschalige bebouwing. „Met die ongerust heid is niemand gebaat. De bur gers niet, maar wij als bestuur ders van de gemeente ook niet", aldus burgemeester Sj. Scheen- stra. „In zo'n sfeer maak je geen plannen." Voor een deel van de ontsta ne 'volkswoede' over de plan nen voor een nieuw winkelge bied, aangevuld met de mogelij ke komst van onder meer open bare voorzieningen als een raadhuis en een bibliotheek, staken B en W de hand in eigen boezem. „Er heeft kennelijk iets ontbroken aan de voorlichting." De inhoud van de reacties om schreef hij als 'in omvang en toon zeer ongewoon voor Oegstgeest Ook wethouder I. van der Reijden toonde zich op dit punt verbaasd. „De gemid delde inwoner van Oegstgeest is doorgaans zeer mondig. Maar die mondigheid heeft zich nog nooit op deze schaal omgezet in woede en aversie." Huisvesting Aan de hand van wat hij een groot aantal feiten noemde, schetste wethouder H. Rijks gis termiddag nog eens de nood zaak tot het ontwikkelen van plannen voot het tegstgeeater centrum. De na 25 jaar drin gend gewenste 'face lift' van het winkelcentrum opende de rij van argumenten, gevolgd door de wens de benarde ambtelijke huisvesting eens goed aan te pakken, een nieuw centraal on derkomen voor de bibliotheek van de grond te krijgen en te komen tot een betere verkeers afwikkeling in dit deel van Oegstgeest. Met klem bestreed burge meester Scheenstra daarbij dat het college van B en W bij de aanpak van de centrumplannen aan de hand loopt van de grote projectontwikkelaars. „Er is geen sprake van dat wij op sleeptouw worden genomen." Hij nodigde iedereen die zich betrokken voelt bij de proble matiek van harte uit het ge meentebestuur ook in de ko mende fasen van de besluitvor ming te blijven bestoken met kritiek, ideeën en suggesties. LESMARATHON De jaarlijkse schoolmarathon van het Leider- dorpse Holtlant College heeft een bedrag van 5555.55 gulden opge bracht. Het geld gaat naar een kinderweeshuis in Thailand. Met het bedrag worden extra kinderverzorgsters aangesteld en er wordt een speelzaal aangebouwd. De middelbare school heeft een cheque overhandigd aan de organisatie Wereldkinderen, die zorg draagt voor de uitvoering van het project. Vierentwintig leerlingen van het Holtlant College hebben in februari dertig uur achtereen lessen ge volgd. Onenigheid over uitbreiding onderkomen schapenhandelaren in Zoeterwoude zoeterwoude „Tegenwoordig is er geen be drijf meer dat onder deze om standigheden moet werken", zegt René van der Hoeven bit ter. Samen met zijn vader en zijn oom beheert hij een bedrijf dat in schapen handelt. Aan de Westeindseweg in Zoeterwoude bezit de firma twee stukken land met een oude houten schuur van honderd vierkante meter. Een dringend noodzake lijke uitbreiding en modernise ring stuit voorlopig op het veto van het college van burgemees ter en wethouders. Maar er is nog hoop voor de Van der Hoevens. De aanvraag voor een bouwvergunning voor een onderkomen dat vier keer zo groot is, werd weliswaar door B en W afgewezen, de gemeen teraad vindt in meerderheid dat de stal er wel mag komen. Het college gaat zich nu opnieuw over de aanvraag beraden. Voor René van der Hoeven kan er over de uitkomst van dat beraad geen twijfel zijn. „De schapenhandel breidt zich nog steeds uit en wij hebben ruimte nodig om de dieren gereed te maken voor de verkoop of voor het fokken. De jonge dieren moeten een ontworm-kuur on dergaan waarbij ze een hele dag niet naar buiten mogen. In dit Het onderkomen van de Zoeterwoudse schapenhandelaren is dringend oude schuurtje van iets meer dan twee meter hoog is het op een zonnige dag bijna niet uit te houden voor de beesten", zo motiveert hij het plan voor nieuwbouw. De Van der Hoevens hebben in de wintermaanden zo'n 1300 schapen, verdeeld over tien lo- katies in Zoeterwoude. Al die dieren moeten twee keer per dag worden gevoederd. Hun hooi moeten de firmanten ver van de schuur aan de Westeind- se weg opslaan, zelfs als ze het bij hun buurman kopen. „Zeer oneconomisch", vindt vader Van der Hoeven. „Ie moet vijf uur werken, terwijl je het in een uur zou kunnen doen, als je al les bij elkaar hebt. Bovendien moet je altijd veel betalen voor krakkemikkige schuurtjes en optrekjes, want een mooie stal houden de boeren natuurlijk voor zichzelf." Hun gereed schappen en materaal, scheer- apparaten en rollen schikdraad, slaan de firmanten op in houten hokjes. Er bestaat altijd angst dat het materiaal wordt gesto- Nevenbedrijf Het gemeentebestuur heeft in middels erkent dat het bedrijf van belang is voor alle boeren in de wijde omgeving. De Van der Hoevens zorgen er onder meer voor dat op vele weilanden de schapen in de winter het gras kort houden. Desondanks wilde het college van B en W geen toestemming geven voor de bouw van een nieuwe grotere stal op de plaats van do huidige Wethouder R. Hogenelst stelt dat hij het erg moeilijk heeft met dit besluit. „Het is een be drijf dat met dieren werkt en ik zie liever beesten in de polder dan een plek waar aan een gro te hoeveelheid trekkers wordt gesleuteld." Maar hij denkt ook aan de 'ruimtelijke ordening'. „Er komt weer een gebouw bij: het buitengebied slibt dicht met bebouwing." Het gemeentebestuur vroeg advies aan een agrarisch bu re.ui D.it slckii' aM dat de es -tiging van dit agrarisch neven- bedrijf inderdaad ingaat tegen de regels van het bestemmings plan, maar dat de onderneming van de Van der Hoevens de uit breiding hard nodig heeft om te kunnen overleven. Hogenelst koos niettemin voor het verbieden van de nieu- vn stal Hjf gaf de V an dei 11< te vens het advies om ruimte te zoeken in de stallen van bedrij ven die met 'boeren' zijn ge stopt. „Die zijn er veel minder dan de wethouder denkt", zegt vader Van der Hoeven. „Boven dien voelen niet veel boeren voor een bedrijf dat 's nachts om half vier schapen gaat laden met alle herrie vandien. Wij hebben wel gezocht, maar niets gevonden." De opstelling van de wethou der viel verkeerd bij de meer derheid van de gemeenteraad. Het t nudifld i van da Salm, zelf boer. vond het advies van het agrarische bureau posi tief voor de schapenhandelaars. Dat een uitbreiding van de stal ingaat tegen het bestemmings plan vond hij niet zo'n pro bleem. „Meestal moet er een wijziging worden aangevraagd als het om een bouwplan gaat", zei hij. Van der Salm stelde voor om de nieuwbouw toe te staan, maar dan voor hooguit 350 vier li uitt men i tan In i I pt d een beetje tegemoet te komen aan de bezwaren van de ge meente."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17