Leiden Regio Leidenaars vaker dupe van misdaad Tram nog eenmaal in de Haarlemmerstraat Lu Ju' 17; 'Politie is te weinig op straat en speurt te weinig' Kunstwerk voor jarige Teldersschool Marktkoopman pikt er een paar metertjes bij 9Misschien een eigen schoonheidssalon9 ZATERDAG 16 MEI 1992 13 Broodfabriek r Boekje over de I J Leidse broodfabriek gemaakt door amateur drukkers Schapenstal Onenigheid over onderkomen scha- uenhandelaren in zoeter- /voude n dijk emiel fancmann roy klopper frna straatsma gert visser (CHEF Bijna veertig procent slachtoffer criminaliteit (vervolg van voorpagina) Leidenaars en Alphenaren komen vaker in aanraking met criminaliteit dan inwoners uit andere delen van de poli tieregio Hollands Midden. Bijna veertig procent wordt slachtoffer van een misdrijf. Leidenaars en Voorschote naren zeggen zich het meest onveilig te voelen. Ondanks die constatering zijn de Leidenaars het minst bereid aan gifte te doen van een misdrijf. Op het platteland komt criminaliteit een stuk minder voor. leiden monica wesseling Dat blijkt uit het onderzoek dat de politie in de regio Hollands Midden vandaag openbaar1 heeft gemaakt. Onderzocht is hoe men over de politie denkt en hoe de criminaliteit over het gebied is verspreid. In de districten waar meer criminaliteit voorkomt,voelen mensen zich onveiliger. Dat gaat niet op voor de gemeenten Leiderdorp, Rijneveld, Alkema de, Oegstgeest en Zoeterwoude: er is in die dorpen verhoudings gewijs weinig criminaliteit, maar de mensen voelen zich er onveilig. Overigens verschilt het soort delicten nogal per regio. De be woners van de grote steden worden vaak geconfronteerd met opengebroken auto's, ge stolen fietsen, inbraak en dief stal. In de Bollenstreek en de Rijnstreek zijn de inwoners meer dan elders slachtoffer van verkeersovertreding. Aan de slag Korpschef S. van Hulst zei in een toelichting dat de politie in Hollands Midden zich de vraag stelt of zij zich naar buiten goed opstelt en wat er zou moeten worden verbeterd. Om daar achter te komen zijn er meer dan drieduizend inwoners van het gebied ondervraagd. Met de uitkomst gaat de politie daad werkelijk aan de slag. In elk ge val wil de politie tevreden klan ten zien. Ér komt een bedrijfs bureau dat ervoor zorgt dat er gericht op de klacht wordt ge werkt. De politiemensen wor den daar ingezet waar zij nodig zijn. Het is de bedoeling, aldus Van Hulst, dat er verbetering komt in de surveillance. Beter betekent in dit.geval dat de poli tiemensen op straat zijn. Suggesties Over het kwaliteitsonderzoek zei Van Hulst, dat dit voor de politie in Nederland uniek is. ,,We hebben gepraat met zie kenhuizen, de pers, brandweer, burgemeesters, advocaten enz. We hebben hun gevraagd naar hun wensen en hoe ze over ons denken. Je kunt zeggen dat de politie in Hollands Midden haar nek heeft uitgestoken. En dat zal over enkele jaren weer moe ten gebeuren. Want met de sug gesties en opmerkingen die we hebben opgetekend moeten we in de praktijk wat doen. Dus heb je telkens zo'n soort onder zoek nodig om na te gaan of het effect heeft. In Hollands Midden hebben we de gordijn en wijd opengezét om goed naar buiten te kunnen kijken, maar ook om de mensen goed naar binnen te latenkjjken." Drie niveaus Punt van aandacht is de ko mende jaren ook de aanpak van milieucriminaliteit, zei Van Hulst. Op drie niveaus wordt daaraan gewerkt. Er komt in Hollands Midden een coördina tor en in elk district komt een politieman die kan worden aan gesproken als er sprake van een overtreding is. De agent is ie mand met kennis van zaken. „Als er ergens iets verdachts in de berm ligt moet hij kunnen bepalen of dat gevaar voor het milieu oplevert. Zo ja, dan moet hij voor passende maatregelen zorgen." Justitie vindt dat de politie te weinig zichtbaar is op straat. Onte vreden is zij over het preventief optreden rond criminaliteit ook al wordt er vaak 'op heterdaad' betrapt. Nadien schort er nogal wat aan het speurderswerk. Dat staat in een rapport van de politieregio Hollands Midden waarin de vraag centraal staat hoe erover de politie wordt ge dacht en hoe de criminaliteit over het gebied is verspreid. Van daag zijn de gegevens openbaar gemaakt. Is justitie écht ontevreden over de criminaliteitspreventie, ge meenten en winkeliers zijn iets milder in hun oordeel. Dit neemt echter niet weg, dat bestrijding en preventie maar net een vol doende scoren. De partijen die bij het onderzoek betrokken zijn geweest, noemen de preventie als een van de belangrijkste taken van de politie. Volgens hen is er tot nu toe weinig lijn te vinden in de manier waarop zij misdrijven tracht te voorkomen. leiden Een cheque van 500 gul den van de gemeente en een kunstwerk waren de geschenken die de Teldersschool gisteroch tend kreeg bij haar 35-jarige be staan. Wethouder H. Koek van onderwijs kwam naar de openba re basisschool aan de Telderska- de om het zevende lustrum luis ter bij te zetten. „De cheque kunt u gebruiken om speel werktuigen te bouwen", zei de wethouder bij de overhandiging tegen school hoofd A. Pesant. Leerlingen onthulden hun ei gen ontwerpen op de voor- en zijgevels van de school. Daarop zijn nu uit hout gezaagde strip- achtigefiguren te zien, die een voorstelling geven van leerlingen op en rond school. Een bakkers- school in Gouda zorgde voor een enorme taart, terwijl de scholie ren er een spelletjesdag van maakten, 's Middags bezochten de 220 leerlingen een toneel voorstelling van theatergroep 'Splinter* in de Rembrandt Scho lengemeenschap. De in 1956 opgerichte Telders school is de enige Leidse basis school, die ook een Internationale Klas heeft. Daarin worden kinde ren die net uit het buitenland ko men door een aantal docenten begeleid. Na maximaal twee jaar gaan de leerlingen uit deze klas naar een basisschool in hun buurt. FOTO WIM DIJKMAN leiden loman leefmans De Leidse fruitkoopman Dool mag van de gemeente twee weken lang niet op de markt staan. De man heeft volgens de afde ling warenmarkten geregeld zijn kraam lan ger gemaakt dan het toegestane aantal me ters. De koopman geeft dat toe, maar zijn raadsman Janssen vindt dat een waarschu wing meer op z'n plaats is omdat door de schorsing de man in zijn broodwinning wordt aangetast. Voor de commissie beroep en bezwaar zei ambtenaar A. van Paridon gisterochtend dat de koopman regelmatig gewaarschuwd is: „We hebben er zelfs een toto van geno men. Het gaat echt piet om centimeters maar om meters. Als hij slechts een kratje naast zijn kraam had gezet, zaten we nu echt niet hier". De koopman ontkende niet dat hij aan het begin van een rij kramen bij de Koorn- brug wel eens wat 'erbij pakt'. Maar volgens Van Paridon komt daardoor een wagentje Eindexamen bij Emilie Knappert joost bouwmeester Epileren, beenharsen, eelt weg snijden en masseren. Het zijn enkele vakken van de opleiding voor schoonheidsspecialiste op de scholengemeenschap Emilie Knappert (mbo) in Leiden. Gis termorgen hebben 36 vrouwe lijke leerlingen het drie uur du rende praktijkexamen schoon heidsverzorging afgelegd. Brigitt Moenen (20) uit Leiden maakte deel uit van de groep dames die een baan willen vinden in de wereld van rimpeltjes, puistjes en verzorgende huidcrèmes. „Op zeer vroege leeftijd wist ik al wat ik wilde worden. Ik vond het altijd leuk als er met m'n haar werd getutteld. Ik wil de dus ook in eerste instantie kapster worden. Maar omdat er al veel te veel kappers zijn, zocht ik iets anders. Een nichtje van mij bracht me eigenlijk op het idee om deze opleiding te gaan volgen. Na de Mavo ben ik uiteindelijk naar de Emilie Knappert gegaan", verklaart Brigitt. Brigitt rondde met het prak tijk-examen de drie-jarige oplei ding af. Gekleed in een wit-roze jas, houten slippers aan de voe ten en een sporttas vol met tis sues. watjes, olie en handdoe ken trad zij gisteren het exa menlokaal binnen. Samen met haar vaste oefenpartner en me de-leerling Jennifer hoopt Bri gitt (als enige) af te studeren in drie richtingen van de oplei ding: schoonheidsverzorging, voetverzorging en 'ondernemer' ide economische richting van de opleiding). Naast de Leidse school zijn èr nog tien soortgelijke instellin gen in Nederland waar de stu denten de kneepjes van het schoonheidsvak kunnen leren. Naast vakken zoals omgangs kunde en gezondheidskunde bestaat het pakket onder ander uit nederlands, engels, maat schappijleer, recht en gymnas tiek. Volgens Brigitt is er veel on duidelijk over het werk van de schoonheidsspecialist. „Veel mensen denken dat wij ons al leen maar met lippenstift, oog schaduw en rouge bezighou den, maar dat is onzin. De ma- ke-up maakt maar een klein deel uit van de opleiding. De conditie van de huid is de kern van de studie. En met behulp van bijvoorbeeld massage- of damp-apparaten houden wij die in goede vorm", verklaart Moenen. Aanvoelen Belangrijk is de volgorde van handgrepen van een massage. Een gezichtsmassage bevat, zo, legt Brigitt uit, al 24 grepen. Neus, wangen, nek, kin en de 'slaap. Geen enkel plekje ont komt aan de wrijving van de handen van de schoonheids specialiste. Moenen: „Naast de volgorde moet je ook aanvoelen met hoeveel kracht je masseert. Een dikker persoon kan iets meer hebben dan een slank ie mand. En de tijd is ook belang rijk. Een gezichtsmassage moet binnen de 15 en 20 minuten klaar zijn." Ook in het dagelijkse leven let Moenen op het uiterlijk en de verzorging van anderen. Puist jes van voorbijgaande jongens zou ze het liefs onder handen nemen. „Ik loop met een kri tisch oog over straat", zegt zc. „Als iemand er niet zo verzorgd Plantenmarkt op vriendendag In de Hortus wordt aanstaande zaterdag 23 mei de jaarlijkse 'vrien dendag' van de Vrienden van de Leidse Hortus gehouden Twe van de activiteiten die worden gehouden zijn een plantenmarkt ei demonstraties boomklimmen. Verder is er een poffertjeskraam ei presenteert een groene boekwinkel zich, De Hortus aan het Rapen burg is van 9.00 tot 17.00 uur open. van een Vietnameese loempiaverkoper in de knel. Die moet ook opschuiven zodat alarmverkeer er niet langs kan. „De markt is per definitie rommelig. De gemeente moet niet over een halve meter vallen", aldus de koopman. Commissielid R. Hulsker zegde toe van daag een kijkje te gaan nemen bij de kraam. „U mag komen kijken en proeven", aldus de fruitverkoper. De commissie velt binnen enkele weken een oordeel waarna B en W beslissen overeen gepaste straf. Opening clubboot van jachthaven Aan de Rijkerskade is gistermid- dag bel nieuwe 'clubhuis' ge opend van watersportvereni ging De Kooihaven. Jan Duives- teijn, hoofd van de gemeentelij ke afdeling sport en recreatie verrh htte dé officiële opening van de clubboot. De Kooihaven was oorspron kelijk gevestigd aan de Zijloever. Door verschillende nieuwbouw projecten moest de club daar verdwijnen. Maar de gemeente nam het op zich om een nieuwe lokatie te vinden. Eerst kwam de zogeheten stinksloot bij de Slaaghwijk in beeld. Maar om wonenden vonden een haven een overbodige luxe in de wijk. Nu is er gekozen voor de Rij kerskade aan de noordrand van industrieterrein de Waard. „Uit- ganppunt is dat kosten van de aanleg van de haven door de gebruikers via de huur wordt te rugbetaald. De vereniging is ook onderhoudsplichtig. Niet alleen voor steigers en wallekant maar ook voor de diepte van het wa ter", aldus Duivesteijn. Toen de Rijkerskade eenmaal als lokatie was aangewezen, bleek dat watersportverenigin gen wettelijk ook over toiletten en douches moeten beschikken. Dat probleem is in samenwer king door gemeente en Kooiha ven creatief opgelost. Er werd een boot gekocht en daarop werden de sanitaire voorzienin gen aangelegd. Dr. Kluin krijgt v. Vlissingenprijs LEIDEN JAN WESTERLAKEN Dr. Ph. Kluin, hoofddocent en chef de clinique van het labora torium voor pathologie aan de Rijksuniversiteit loeiden, krijgt maandag de Ank van Vlissin genprijs. De prijs, die bestaat uit een bronzen medaille en een hfldlUg '•■ui 50,000 gulden, is hem toegekend op grond van zijn wetenschappelijke verdien - Het Ank van Vlissingcn Fonds werd in 1980 op particulier ini tiatief opgericht. Het steunt on derzoek dat kan bijdragen aan een bredere kennis en het be handelen van kanker aan de lymfeklieren, liet fonds ver strekt jaarlijks subsidies voor wetenschappelijk onderzoek op dit gebied. Het is de eerste keer dat er ook een Ank van Vlissingenprijs is toegekend. Voortaan wordt de prijs een keer in de twee drie jaar uitgereikt aan iemand die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het bestri| den van kwaadaardige ziekten aan de lymfeklieren. loman leefmans VOORAF Brigitte Moenen: „Puistjes van voorbijgaande jongens onder handen uit ziet dan denk ik vaak: Daar mag je wel wat aan doen, maar dat zeg ik natuurlijk niet. Ik vind het uiterlijk logischerwijze be langrijk, maar het is niet het enige dat telt." Moenen: „Ik hoop zo snel mogelijk een baan te vinden, al zal dat best wel moeilijk zijn. Ik ben nog wel van plan om een vervolgcursus te volgen naast mijn werk. De vervolgopleiding van drie jaar laat ik voor gezien. Ik wil nu de kant van de film of toneel op. Ik zou heel graag achter de coulissen als grimeuse willen werken. Heel misschien open ik ooit nog eens samen met mijn nichtje een eigen schoonheidssalon." FOTO HIELCO KUIPERS Naast het praktijkexamen hebben de leerlingen in maart en april hun theorie-examens afgerond. Moenen: „Ik denk dat ik ze nog niet allemaal heb ge haald. maar in juni zijn de her kansingen." Maandag krijgen de 36 schoonheidsspecialisten in spe de uitslag van het exa Naam Brigitte Moens Vak: uiterlijke verzorging (mbo) „Ik heb best wel de kriebels. Hoe dichter de dag nadert hoe ze nuwachtiger ik word. Het is gewoon dat woord 'examen' dat je loopt op te fokken. Af en toe gebruik ik ook kalmerende ho- meopatische middeltjes. Het masseert namelijk niet zo fijn met trillende handen. Toch ben ik redelijk optimistisch. Het moet gewoon lukken, ik heb me tenslotte goed %roorbereid. De laatste twee weken oefen ik bijna dagelijks hier op school. We zien wel." ACHTERAF „Het ging heel lekker. Ondanks het feit dat ik om 8.30 uur ben begonnen (nu is het 13.00 uur) is het toch heel snel gegaan. De grepen gingen heel soepel en niet met schokken. Het harsen van de benen ging ook goed. Aan het begin was het wel spannend, maar na verloop van tijd werd iedereen inclusief ikzelf een stuk rustiger. Na verloop van tijd werd er veel meer met de mo dellen gepraat, iets wat ook bij dit vak hoort. Nu is het een kwes tie van afwachten. Maandag krijgen we de uitslag te horen. In juni zijn de herkansingen. Voor mijn theorie moet ik hoogst waarschijnlijk wel iets overdoen. Maar daama lekker twee we ken naar de Canarische Eilanden." Op de Haarlemmerstraat wordt aanstaande 3 ok tober een spoorbaan van zeshonderd meter aan gelegd waarop twee oude stoomtram-locomotie ven met aanhang zullen rondtuffen. Dat is een van de nieuwe attracties op I>eidens Ontzet die gisteravond aan de leden van de 3 October Veree- niging werden voorgesteld. Ook een internatio naal countryfestival op de Kaasmarkt is nieuw. De evenementen van de Vereeniging borduren voort op de oude, succesvolle traditie Reveille, taptoe, kermis, optocht en vuurwerk om er maar een paar te noemen. Dit jaar is afgezien van het houden van een groot extra spektakelstuk. „Het hoeft niet ieder jaar groter en duurder te wor den", was de reden die organisator Persijn daar voor gaf. Maar op zijn lijstje prijkt wel het western-feat i val op de Kaasmarkt met veel Nederlandse en buitenlandse artiesten. Ook het smalspoor moet een grote gezinstrekker worden evenals een voet balwedstrijd van oud-Ajax. Verder treedt (retard Joling op voor gehandicapten en varen 200 ka noërs de oude geuzentocht na, vanuit Zoetermecr naar loeiden. De meeste aandacht ging gisteravond toch uit de i de optocht. Veel leden bleken toch zeer teleurgestrld te zijn dat de Haarlemmerstraat wordt over gesla gen Maar optochtvoorziiter Heruer legde uit dat ook de afsluiting van de Blauwpoort shrug en het feit dat het feest dit jaar op een zaterdag zich af speelt, goede redenen voor het omleggen zijn De kosten van de optocht zullen volgens Heruer niet boven de 250.000 gulden komen te liggen. Route Optocht De definitieve route van de 3 oktoberoptocht loopt dit Jaar alsvolgt: Hoge Rijndijk, Ixrvcn- daal, Korcvaarstraat, Bree- straat, Noordeinde, Witte Sin gel, jan van Houtkade, Gercg- racht, Ixrvendaal, Hoge Rijn dijk. Het thema dil jaar is I lh ropa in Harmonie'. Aan de op tocht, die in tegenstelling tot vorig jaar om 13.00 in plaats van 14.00 uur begint, doen 125 ruiters, 450 figuranten en spe lers en honderden muzikanten 'periekte balans tussen flexibiliteit en zakelijkheid' M-«Sag I ?315 SC la» (md De WaJ) W On 22725 Is 0/1 - 219621 All-round specialist in nieuwbouw .verbouw. renovatie, reslau'at'» en (groot onderhoud van grote en kleine bouwproieklen levens bungalow en villabouw en inleneuiaanpassingen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13