President Azerbajdzjan kondigt noodtoestand af Rel rond zaligverklaring stichter Opus Dei Buitenland Debuut Pepsi Israël wekt woede orthodoxe joden Santiago en Ramos nek aan nek in Filipijnen Rusland wil kernexplosies commercieel aanpakken Rust in Afghanistan Libië achter resolutie afwijzing terrorisme Eurokorps in 1995 klaar Verzekeraar mag polissen in 1994 in hele EG slijten VRIJDAG 15 MEI 1992 7 Rusland krijgt nep merkkleding las vecas De Russen hullen zich binnenkort, dank zij de FBI. in shins en broeken met valse kledingmerkjes. De kleding werd twee jaar geleden onderschept bij straathandelaren in Las Vegas. De FBI wilde de spullen aanvankelijk vernietigen, maar besloot ze uiteindelijk naar Rusland te sturen, omdat het dan vrijwel ze ker is dat het textiel niet terug komt op de Amerikaanse markt. Vissers overleven half jaar dobberen Auckland Twee vissers hebben zes maanden dobberen op zee in een klein bootje overleefd. Ze hebben zich in leven gehouden met vis en regenwater. De twee mannen spoelden begin deze week volledig uitgeput aan op het strand van een van de Samoa- eilanden in de Stille Oceaan. De 24-jarige Tabwai Mikaie en zijn 40-jarige collega Arenta Tebeitabu zijn afkomstig van Nikunau, een eilandje van 200 inwoners even ten zuiden vai Autodieven gepakt na inzet 2000 agenten warschau Na een klopjacht van 48 uur waarbij 2000 agenten werden ingezet heeft de Poolse politie gisteren drie autodieven gearresteerd die dinsdag een man hadden gedood en drie ande ren hadden verwond. De drie met mitrailleurs bewapende man nen braken dinsdag met een gestolen auto door drie politiebar- ricades heen en schoten een taxichauffeur dood. Evacuatie na explosie munitiedepot moskou Een munitiedepot aan de rand van de Russische stad Vladivostok, de thuisbasis van de Stille-Oceaanvloot van het GOS. is gisteren na een brand geëxplodeerd. Flet persbureau Itar-Tass meldde dat duizenden gezinnen moesten worden geë vacueerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. PTT helpt Oekraïne met telefoonnet kopenhagen PTT Telecom, Telecom Denemarken en de Deut sche Bundespost Telekom zijn gisteren een joint venture aange gaan met het Oekraïense ministerie van communicatie om een mobiel telefoonnetwerk aan te leggen in Kiev en 20 andere ste den in de voormalige Sovjet republiek. Bij de aanleg van het netwerk wordt gebruik gemaakt van een Nederlandse satelliet verbinding met West-Europa. Paardrijden met slok op af te raden atlanta Uit een onderzoek in de VS is gebleken dat bijna 40 procent van de mensen die overlijden door een val van een paard vantevoren had gedronken. Reden voor de Amerikaanse overheid om een waarschuwing te doen uitgaan tegen het paardrijden met drank op. 'Steun voor ex-liefjes priesters' dublin Een voormalig priester in Ierland heeft de oprichting voorgesteld van een steuncomité ten behoeve van vrouwen die voor kortere of langere tijd het liefje van een priester zijn ge weest. De kerk heeft de morele plicht deze vrouwen Financieel te helpen, aldus Pat Buckley. Hij werd als priester uit het ambt ge zet omdat hij voortdurend dwars lag. ad bloemendaal CORRESPONDENT Generaties hebben het zonder moeten stellen, maar Pepsi Cola is nu in Israël te koop. In kleur en over twee pagina's verschijnt vandaag in de weekendkranten de eerste advertentie. 'Een prachtadvertentie', vindt het Amerikaanse moederbedrijf Pepsico. 'Godslasterlijk en rampzalig', is het oordeel van een ultra-orthodox gerechtshof in Jeruzalem. Het heeft gedreigd de producent van Pepsi Cola in Israël te excommuniceren als de advertentie niet onmiddellijk wordt ingetrokken. Wat is er op die twee pagina's aan godslasterlijks te zien? Het begint, rechts op de achter grond, met een op vier poten rondscharrelende aap. Die aap verandert geleidelijk in een Ne anderthaler <yi die wordt op zijn beurt een aangekleed mens. Dat wil zeggen: een bebrilde kan toorklerk, met een blikje cola in de hand van dat andere, totaal verkeerde merk. Maar daar houdt de evolutie niet op. Want wat drinkt die uitbundig zwaai ende atletische jongeman, die op zijn skateboard het beeld in- zoeft? Pepsi, de drank van de nieuwe generatie!' In de oorspronkelijke, niet ge publiceerde. versie van de ad vertentie luidde de slagzin: 'Pepsi, het produkt van tien mil joen jaar evolutie!'. Maar daar durfde de adverteerder op het laatste moment niet aan. uit angst voor het orthodoxe rabbi- naat. In die kring houdt men onverkort vast aan de oudtesta mentische lezing, die geen ruimte laat voor de evolutieleer van Darwin. De orthodoxen we ten precies hoe oud de wereld is: 5752 jaar op de kop af. Maar ook zonder 'tien mil joen jaar evolutie' is de adver tentie volgens het rabbinale hof van de zeer strikte Eda-haredit een duivelse prent. De rabbij nen van dat hof kunnen Pepsi in Israël maken of breken, om dat ze de cola-fabrikant een kashrut-verklaring hebben strekt waardoor de drank kos her is. Trekt het hof dat docu ment in, dan wordt Pepsi voo vTome joden op slag ondrink baar. Wat de door Darwin geïnspi reerde Pepsi-advertentie betreft: niets en niemand kan meer ver helpen dat het Israëlische pu bliek die onder ogen krijgt. De weekendbijlagen van de kran ten waren gisteren al gedrukt. Het reclame-bureau, Pepsi en Tempo, blijft niets anders over dan te hopen op het mededo gen van de Eda-haredit - voor deze ene keer. Moetalibov na negen weken weer terug op zijn post De Azerbajdjaanse president Ajaz Moetalibov heeft giste ren de noodtoestand uitgeroepen in zijn republiek. Moe talibov deed dat direct nadat hij, negen weken na zijn af treden, door het parlement opnieuw tot president was benoemd. De noodtoestand, die een avondlok, reisbe perkingen, censuur, een verbod op demonstraties en'het buiten werking stellen van politieke partijen inhoudt, zal zeker twee maanden van kracht blijven. 240 voor het opnieuw benoe men van Moetalibov. De afge vaardigden sprongen van hun stoelen op, juichten en applau- diseerden toen Moetalibov weer plaats nam in de presidentiële zetel voor in de zaal. Moetalibov werd op 6 maart door het parlement tot aftreden gedwongen omdat hij er niet in was geslaagd de Armeense op- MOSKOU AP/Rtr/DPA/AFP Het Volksfront, dat ruim twee maanden geleden het aftreden van Moetalibov had geëist, noemde de beslissing van het parlement „een coup door de staat" en kondigde een cam pagne van burgerlijke onge hoorzaamheid aan. Van de 300 parlementsleden stemden er mars te stoppen in de omstre den enclave Nagomo-Karabach. Zijn taak werd overgenomen door Jagoeb Mamedov, die nu weer parlementsvoorzitter is. Na de stemming besloot het parlement ook de presidents verkiezingen, die voor 7 juni waren gepland, op te schorten. Moetalibov accepteerde die be slissing en zei de afgevaardig den dat eensgezind optreden tegen de Armeense agressie de belangrijkste taak is. De voormalige communist Moetalibov was door het Volks front van zijn republiek zwaar bekritiseerd omdat hij voorstan der was van overleg om een eind te maken aan de strijd met Armenië. De gevechten in en rond de enclave Nagomo-Kara bach heeft tot nu toe aan zeker 1.500 mensen het leven gekost. De beslissing Moetalibov zijn functie terug te geven kwam na dat het panement een rapport had besproken over de slach ting in februari van Azerbajdja- nen door Armeense strijders in de plaats Chodzalv. Moetalibov werd destijds persoonlijk ver antwoordelijk gehouden voor het niet uitvoeren van represail les en wegens het niet reageren op oproepen om extra troepen te sturen. Maar volgens rege ringswoordvoerder Rasim Aga- jev is uit het rapport gebleken dat Moetalibov niets kan wor den verweten. hangers opgeroepen ervoor te zorgen dat Santiago niet door fraude van haar overwinning wordt beroofd. Buitenlandse waarnemers zeiden gisteren dat ze gevallen van het opkopen van stemmen hadden gezien. De officiële telling van de ver kiezingscommissie zal naar ver wachting nog meerdere dagen in beslag nemen. De commissie heeft officieuze tellingen verbo den omdat zij aanleiding waren tot verwarring bij de kiezers en beschuldigingen over fraude. Miriam Defensor Santiago en Fidel Ramos geven elkaar wei nig toe in de strijd om het presi dentschap van de Filipijnen. Onofficiële tellingen van de me dia en andere particuliere orga nisaties geven nu de een, dan de ander een kleine voorsprong. Op dit moment heeft Santiago weer een lichte voorsprong. Vice-president Salvador Lau rel, die in de prognoses hele maal onderaan staat, heeft zijn verlies toegegeven en zijn aan- oslo*ap Zembla. als de Russische presi dent leltsin in oktober het mo ratorium op kemproeven op heft ..Als de ontploffing als succes vol wordt beschouwd, hoopt Rusland harde valuta te verdie nen met het vernietigen van chemisch en nucleair afval van andere landenaldus Green peace. Ook wil het land zo atoomgeleerden aan werk hel pen die door het einde van de Koude Oorlog en de daaruit voortvloeiende ontwapening hun baan zijn kwijtgeraakt. Rusland wil proeven doen met ondergrondse kernexplosies voor het op commerciële wijze vernietigen van schadelijk afval. Dat heeft de milieuorganisatie Greenpeace gisteren gezegd. Greenpeace zei een compu- terdisc in handen te hebben ge kregen die kennelijk was be doeld om het idee uit te leggen en belangstelling te wekken bij mogelijke buitenlandse klanten. Volgens de organisatie wil Rus land de techniek demonstreren bij het Noordpooleiland Nova kabul De 50-jarige Stana Gul, meter ten oosten van de Af- handelaar in kamelen, tijdens de ghaanse hoofdstad Kabul. De lunch in zijn kamp vlakbij de Jalalabad autoweg, zo'n 15 kilo- rust is weergekeerd n munistische regime van Najibul- heid importgoederen f lah steeds slechter. De Afghaan- binnenkomt, e grenzen zijn open waardoor ken gaan na de val van het com- een ongecontroleerde hoeveel- BARCELONA RUUD DE V CORRESPONDENT Er moest deze week een officiële verkla ring van het Vaticaan aan te passen ko men om de polemiek over de super snelle zaligverklaring van lose Maria Escriva de Balaguer binnen de katholie ke perken te houden. Want dat de ge moederen in Spanje, maar ook daarbui ten. inclusief het Vaticaan. over de stichter van het ultra-rechtse Spaanse orde Opus Dei de laatste tijd ernstig verhit zijn geraakt, kon ook in Rome niet langer worden ontkend. De officiële spreekbuis van het Vati caan, l'Ossermtore Romano, publiceer de deze week een brief van de prefect van de Congregatie, kardinaal Angelo Felici, die zich bezighoudt met de zalig en heiligverklaringen. Deze gaf toe dat de paus een commissie had benoemd om de gang van zaken rond de zaligver klaring van Escriva nog eens kritisch onder de loep te nemen. Maar. zo liet Felici weten, de commissie had niets onregelementairs ontdekt en dus kan de zaligverklaring van Escriva komende zondag gewoon doorgaan. Alsof ie mand serieus heeft gedacht dat het Va ticaan op het laatste moment anders zou beslissen lose Maria Escriva de Balaguer is in Spanje altijd een omstreden persoon geweest. De door hem gestichte organi satie Opus Dei was nauw gelieerd aan het Franco-regime en vele Opus-leden hebben in Franco-regeringen belangrij ke posten bekleed. Na zijn dood in 1975 begonnen invloedrijke Spaanse geeste lijken in Madrid en in Rome met een intensieve campagne om Escriva bin nen de kortste tijd zalig te laten verkla ren. Volgens het in de l'Osiervatore Roma no gepubliceerde verslag van de door de paus in het leven geroepen commis sie. is er niets vreemds gebeurd bij de zaligverklaring van Escriva. .Alle insi nuaties die er zijn gemaakt aan diens adres, berusten op onwaarheden", luidt het officieel. Die insinuaties houden onder meer dat hij pro-Hitier zou zijn geweest, zich in anti-Semitische zin zou hebben uitgelaten en in zijn omgang met medewerkers hooghartig was. Ook wordt Escriva verweten een luxueus le ven te hebben geleid en dat hij dus niet bepaald het toonbeeld van een heilige is geweest. De belangrijkste reden waarom Escri va de Balaguer een eerste stap in de richting van heiligverklaring mag zet ten. is dat er een aantal wonderen aan hem wordt toegeschreven. Onder meer dat van de stokoude non Conception Boullon, die reeds een jaar na het over lijden van Escriva 'genas' van een onge neeslijke vorm van kanker. En als er wonderen in het spel zijn. kan het Vati caan moeilijk om een proces tot heilig verklaring heen. Toch kunnen veel Spaanse katholie ken hun woede en ergenis'over de za ligverklaring van Escriva maar nauwe lijks voor zich houden. Zo heeft een aantal katholieke leken-organisaties een beroep op de paus gedaan om de zaligverklaring op te schonen, totdat er wat meer duidclifkheid is over het in Rome afgeleverde bewijsmateriaal. Maar dit alles zal tevergeefs zijn, want hoewel de plaats en het exacte tijdstip van de zaligverklaring om veiligheidsre denen nog niet bekend zijn gemaakt, zullen zondag naar schatting 120.000 gelovigen voor Escriva naar Rome afrei zen. F-cn afgezant van de regering van premier Gonzalez zal daar niet bij zijn. Want de Spaanse socialisten beschou wen Opus Dei en diens stichter ruim 15 jaar na de dood van Franco nog altijd een van de belangrijkste anti-dqmocra tische instrumenten, die het mogelijk maakte dat de dictatuur van Franco 40 jaar lang stand hield. londen Het eerste officiële portret van George Carey, de aartsbisschop van Canterbury, is gisteren overgebracht naar een kunstgalene in Londen. Daar zal de aartsbisschop het voltooide werk voor de eerste keer zien. De schilder is John Redvers. een ex-Anglicaanse pnester die zich heeft bekeerd tot het katholieke geloof, roro* [PA Rtr/AFP VS en Groot-Brittannië niet onder de indruk Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken herhaalde dat Ijbië de VN resoluties in zijn geheel moet naleven. ..Deze resoluties zijn geen menukaar ten waaruit Linie zomaar wat kan kiezenaldus een woord voerder. In een regeringsverklaring be loofde Libië ..iedereen van zijn gebied uit te wijzen van wie is bewezen dat hij is betrokken bij terroristische actiesVerder is Libië van plan de banden te verbreken met organisaties die betrokken zijn bi) internationaal terrorisme en te verbieden dat zijn grondgebied, burgers en in stellingen worden gebruikt voor directe of indirecte terronsti- sche activiteiten Hen VN-missie zal worden uitgenodigd om te controleren dat er in het land geen trainingskampen voor ter roristen zijn. De Verenigde Staten en Groot Bririannië hechten geen waarde aan de belofte van Libië dat het het terrorisme afzweert. Tripoli liet gisteren weten dat het reso lutie-731 van de Verenigde Na ties zal naleven, voor wat de af wijzing van terrorisme aangaat. Maar net zal niet de twee ver dachten van de aanslag bij Loc kerbie uitleveren, zoals in de resolutie wordt geëist. Zowel Londen als Washing ton eisen van Libië concrete da den. in plaats van verkianngen. „Libiës voortdurende acties ter ondersteuning van het terroris- me zeggen veel meer dan zijn nietszeggende beweringen van het tegendeel", aldus woord voerster Margaret Tutwiler van het Amerikaanse ministene van buitenlandse zaken. Politie Pakistan pakt aanhangers van Bhutto op KARACHIAf/tor De Pakistaanse politie heeft in de provincie Sindh meer dan duizend aanhangers van oud- premier Benazir Bhutto aange houden. Dat heeft een functio naris van Bhutto s Pakistaanse Volkspartij bekendgemaakt. Volgens hem zijn honderden andere partijleden ondergedo ken De premier van Sindh. Mu- z.if.ir Shall, /i dat enkele bon derden arrestaties waren ver- ru ht na NR oprtx-p van Bhutto om te protesteren tegen ver meende fraude bi) plaatselijke verkiezingen die twee weken geleden /ijn gehouden Shah zei dat de arrestaties deel uitmaak ten van een regeringscampagne tegen ..asociale elementen Mij zei dat de arrestanten betrokken waren bij ..gruweiijkr misda den". bouw van Europese veiligheids structuren gebeurt met. niet te gen de Navo. Het versterkt de alliantie door een sterkere Eu roperse partner die meer verant woordelijkheden op zich kan nemen." Een voorbereidende staf zal in juli aan het werk gaan en ..in 1995 zal de eenheid klaar zijn voor actie en in staat zijn om zijn drie taken uil te voeren". Ruehe omschreef de drie mis sies als: gemeenschappelijke defensie onder Navo leiding, deelname aan vredesmissies cn humanitaire operaties Duitsland en Frankrijk zijn van plan het korps het extra po litieke gewicht van een politiek militaire raad moe te geven. De oprichting van zo'n raad moet volgende wreek worden aange kondigd in de vrrkJaringrn die Kohl en Mitterrand zullen uiige ven na hun ontmoeting op 21 en 22 mei in het Franse la Ro- chelle. Het Frans Duitse plan om een Europese legereenheid te vor men zal vanaf 1995 werkelijk heid gaan worden. Dit Eu rokorps zal zowel voor vredes: missies als voor daadwerkelijke oorlogsvoering worden ingezet. Dal hoofi do DultSt mmisirr van defensie Volker Ruehe gis teren gezegd. Alhoewel Washington en de meer op de Navo georiënteerde Europese landen de nodige vraagtekens plaatsten toen het plan voor een Eurokorps vorig jaar oktober werd gepresen teerd. gaan Frankrijk en Duits land door met de voorbereidin gen. Zij hebben de verzeken ng gegeven dat de Navo niet aan belang zal inboeten. Ruehe zei in een toespraak tot Duitse officieren in leipzig dat de opstelling van het korps geen enkele Duitse eenheid aan de Navo zal onttrekken. ,.Dc op- brusvl anp den ze het al eens over de scha deverzekeringen Eén en ander betekent dat verzekerden strak» in elke wille- keungr lidstaat ren Ie ven» vei- zeker mg dan wri ren inbraak of brandvrrzekrnng kunnm af sluiten. Afgesproken is dat be staande maatschappijen die zo- wH levrnsvrrzekrnngpn al» brand- of inhrAakpolissen vrr kopen, dezelfde vrijheid krijgen Voordat de richtlijn definitief door dezelfde ministers kan worden aanvaard, moet het Eu ropese Parlement zijn advies geven. Dal wordt volgrodc maand verwacht. Vanaf 1 juli 1994 kan elke le vensverzekeringsmaatschappij die in één van de EG-landen een vergunning heeft, overal in de gemeenschap polissen slij ten t ontrok* wordt uitgroe fend in het land van herkomst, in NgMnd k dit MridN toevertrouwd aan de Verzeke ringskamer. De ministers voor de interne markt, die hierover gisteren in BrussH een akkoord sloten, maakten daarmee de wrg vrij voor de vrije lewnsverzeke nngsmarkt. In december wet

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7