Weer onderzoek bij Delfts bedrijf Staatsgreep en ontvoering Drees gepland Binnenland IG r Pronk verwelkomt fietser ^'Kind hoort niet thuis in rijtje auto en huis' VN-militairen krijgen 'siangenles' 'Uitlokker' kunstroof hoort 2,5 jaar cel eisen fj /RIJDAG 15 MEI 1992 huis VA- ANP Aignrwm IMdnlMdl CPU OmeennhippdVeP 9i Alexander nieuwe VS-ambassadeur 'Z1 Washington President George Bush draagt de in Amsterdam geboren financier Donald H. Alexander voor als ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland. Alexander volgt C. How ard Williams op. Dat heeft het Witte Huis gisteren bekendge maakt. De 53-jarige Alexander heeft een beleggingsfirma. Don H. Alexander Associates, in Kansas City. Steeds meer bijdragen voor milieu den haag Het aandeel van bedrijven en burgers in de kosten voor milieubeheer zal toenemen van 66 procent in 1988 tot 82 jiSc procent in 1995. De belangrijkste reden daarvoor is de sterke groei van milieuheffingen, zoals rioolrechten, afvalstoffenheffing lil] en de heffing op brandstof. Dat heeft dr. H. de Groot, directeur "jvan het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven, giste- Jljren gezegd tijdens een symposium. Het instituut heeft becijferd dat de kosten voor verbetering van het milieu met een miljard gulden per jaar zullen stijgen. Pul »r Voor 1,5 miljoen claims na F16-ramp den haag Het ministerie van defensie heeft tot nu toe voor 1,5 miljoen gulden aan schadeclaims binnen gekregen na het neer storten van een F16 op de Hengelose wijk Hasseler Es in februa- ri. Defensie heeft inmiddels 400.000 gulden uitbetaald aan parti- culieren. De mensen die in de vijf zwaarst beschadigde huizen woonden, willen geen van allen terug naar de plaats van het on- geval, aldus een voorlichter van de gemeente Hengelo. Museum aangepast voor blinden i pront.n Het museum voor Scheepsarcheologie in Dromen is l sinds gisteren het eerste museum in Nederland dat zijn collectie - met speciale aanpassingen toegankelijk heeft gemaakt voor vi- sueel gehandicapten. Via een infrarood gestuurd systeem ont- IKE vangen de blinden en slechtzienden door een koptelefoon infor- g.17 matie over de objecten. Ook zijn er reliëftekeningen van de Zui- jr derzee en het IJsselmeer. De bezoeker mag alles aanraken. Eerste auto's op koolzaad-olie Groningen» De Groningse gedeputeerde voor milieu en land- gebitt bouw J. van Dijk gaat op 25 mei als eerste Nederlander op olie, gemaakt uit koolzaad, rijden. Samen met enkele andere Gro- 510654 ningse bestuurders gaat hij in op de uitnodiging van Cebeco 849 Handelsraad de zogenoemde biodiesel te testen. Cebeco is van o R|j plan in 1995 een fabriek voor biodiesel in de provincie Gronin- irnio! Sen te bouwen met een capaciteit van 150.000 ton. Momenteel worden onderhandelingen gevoerd over subsidie voor de fa briek. dakar» De Nederlandse fietser Frank van Rijn arriveerde gisteren in de hoofdstad van Senegal, Dakar. Hij werd ontvangen door mi nister Pronk van ontwikkelingssamenwerking die daar de jaarver gadering van de Afrikaanse Ontwikkelingsbank bijwoonde. Van Rijn vertrok in september vorig jaar met zijn fiets uit Tanzania, foto „n,Bisschoppente weinig aandacht den haag/maarn carine neefjes „Soms krijg ik het gevoel dat ■■een kind thuishoort in het rij- tje 'een goede baan, een huis en een auto'. Ouders hebben alles en nemen er dan ook nog !maar een kind bij. Die gedach te is verkeerd. Een kind is niet vergelijkbaar met materiële genoegens. Het gaat hiér om een levend wezen waar ouders verantwoordelijk voor zijn". J. Niënhaus is hulpbisschop van aartsbisschop Simonis in Utrecht en speciaal belast met het thema jeugd en jongeren. De bisschoppen hebben 17 tot 25 mei uitgeroepen tot "Week voor het leven', waarin de aan dacht voor kinderen centraal allet staat In de nieuwsbrief aan al le parochies en de overheid ui ten de zeven bisschoppen en eflvier hulpbisschoppen hun zorg over de motivatie om een kind I te nemen. De bisschoppen Vrezen dat in sommige gezinnen, waar beide ouders een drukke baan -—hebben, kinderen te weinig aandacht krijgen. Niënhaus: „Begrijp me goed, dit Is geen Verdachte Brielse moorden wellicht in Marokko rotterdam gpd Het Rotterdamse recherche-bij- standsteam van de drievoudige 'Brielse' moorden, is op zoek naar een eerder vrijgelaten ver dachte in deze zaak. Samen met een andere verdachte bevindt de 24-jarige Turk zich vermoe delijk in Marokko. Indien nodig zal Nederland om uitlevering vragen. De verdachte werd op 12 maart, bijna een week nadat de slachtoffers van de koelbloedige liquidatie bij Brielle werden ge vonden, door de politie aange houden. De recherche was er van overtuigd dat de verdachte meer van de zaak afwist, maar hij weigerde te praten en dus moest de politie hem wegens gebrek aan bewijs laten gaan. Het onderzoek naar de afre kening in het Turkse drugscir cuit kwam deze week in een stroomversnelling met de aan houding vdn vier verdachten, van wie drie uit Rotterdam. De moordpartij vond begin maart in een Turks restaurant plaats. De slachtoffers werden naar het pand gelokt, vermoord en later in brand gestoken en onthoofd. De politie vermoedt nog steeds dat de opdracht tot de afreke ning uit Turkije kwam. soesterberg Nederlandse militairen van het UNTAC detachement 334-Squadron bekij ken slangen, die zij kunnen tegenkomen op hun missie in Cambodja. Vijftig mensen van de luchtmacht gaan naar het land, evenals een bataljon mariniers van achthonderd man en 46 militairen van de landmacht. Ze moeten helpen bij de bewaking van de vrede in het door (burger)ooriog totaal verwoeste land. foto anp» ton toimin Eerst wegens illegale export naar Irak, nu naar China Meer bevoegdheid voor controleurs Rotterdamse tram rotterdam gpd Delft Instruments, het bedrijf dat eerder wegens export van nachtkijkers naar Irak werd aangepakt, hangt op nieuw een procedure voor illegale export van strategische goederen boven het hoofd. Justitie in Den Haag onder zoekt of stappen tegen het Delftse bedrijf moeten worden ondernomen in verband met het exporteren van strategi sche goederen naar China. verbaal van de Economische Controle Dienst (ECD) wordt onderzocht om te zien of naar aanleiding daarvan een gerech telijk vooronderzoek moet wor den ingesteld. De ECD geeft geen commen taar. Over het algemeen, zo meldt een zegsman, wordt pro ces-verbaal opgemaakt nadat aanval op de buitenshuis wer kende vrouw. Maar wij vinden dat ook de overheid meer re kening moet houden met men sen die kinderen hebben. De afschaffing van inkomensvoor delen voor kostwinners kan er toe leiden dat beide ouders fi nancieel worden gedwongen te werken. Dat kan nare gevolgen hebben voor een kind". Niënhaus, die veel met kin deren omgaat, denkt dat ze te genwoordig meer aandacht nodig hebben dan vroeger. „Toen ik klein was, lag alles vast. Het leven stond bol van normen en waarden. Je moest met twee woorden spreken en je mond houden als grote mensen spraken. Ook van God had ik een duidelijke voorstel ling. Dat was een grote, sterke „Nu lijkt het alsof de lussen In de tram, waar passagiers zich tijdens het rijden aan vast kunnen houden, zijn verdwe nen. Kinderen hebben veel minder houvast, maar ze heb ben wel behoefte aan zeker heid. Ze hebben gewoon meer aandacht nodig Volgens een artikel in het week blad Vrij Nederland zou het gaan om de export van 'tiental len helderheidsbuizen' die in tanks en bij de artillerie als richtkijkers kunnen worden ge bruikt. Justitie in Den Haag heeft bevestigd dat een proces- Biologische tuinbouw is in grote nood den haag gpd De biologische tuinbouw ver keert in grote nood. Sinds vorig jaar liggen de prijzen van de biologisch gekweekte produk- ten lager dan die voor normaal gekweekte produkten. Toch moeten de biologische kwekers juist hogere kosten maken en zouden zij daarom een hogere prijs voor hun produkten moe ten hebben. Een en ander is een gevolg van het feit dat de produktie van biologisch geteelde produk ten veel sneller is gestegen dan de vraag. De tien grootste biolo gische tuinders overwegen dan ook te stoppen met hun milieu vriendelijke landbouw. Ze kla gen er onder meer over dat win kels vrijwel geen voorlichting geven aan het publiek. De telers hebben geen geld voor een voorlichtingscampagne. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, dat op aandrang van milieu groepen, consumenten en de Tweede Kamer probeert de bio logische tuinbouw te bevorde ren, zegt dat de telers slechts een beroep kunnen doen op een Europese subsidieregeling. „De voorwaarden zijn echter zo zwaar dat tot nu toe vrijwel nie mand een cent uit die pot heeft gekregenzegt een woordvoer der. In de voorstellen van de Ier MacSharry voor de reorganisa tie van de Europese land- en tuinbouw zijn wel plannen op genomen om de biologische teelt te stimuleren. Nog voor de zomervakantie hoopt het minis terie van LNV met een notitie te komen over de toekomst van de biologische teelt. De conclusie van de teloor gang is dat - ondanks de wens van het publiek - de huisvrouw geen biologisch geteelde krop sla wil kopen omdat er mis schien een slakje in zit. de administratie van een bedrijf is ingezien en als de gegevens „aanleiding geven om een na der onderzoek in te stellen". De onderzoeksgegevens worden dan in een proces-verbaal over gedragen aan het openbaar mi nisterie. Voor China gelden sinds de studentenopstand op het Tien- an-men-plein in de zomer van 1989 exportbeperkingen voor onder andere strategische goe deren. In EG-verband werden deze beperkingen in oktober 1990 iets versoepeld maar ex port van strategische goederen bleef verboden. Delft Instru ments heeft nog niet op de be schuldiging gereageerd. De controleurs van het Rotter damse stadsvervoerbedrijf RET krijgen meer bevoegdheden om de agressie in het openbaar ver voer te beteugelen. Ze zijn te vreden over de toezeggingen van de directie. „Aan onze meeste wensen is tegemoet ge komen," zegt woordvoerder Bakker van de controleurs. De tram- en buscontroleurs willen meer bevoegdheden en eisen dat ze worden uitgerust met handboeien en een wapen stok. Ze mogen van de directie bekeuringen uitdelen aan reizi gers die roken in de tram of zich schuldig maken aan vernieling of beschadiging, zoals het aan brengen van grafitti. Op de mo gelijkheid handboeien en wa penstokken aan te schaffen, zoals de controleurs willen, gaat de directie nog studeren. Op dit moment mogen controleurs slechts boetes uitschrijven aan zwartrijders. De agressie tegen controleurs is de laatste vijf jaar verzesvoudigd. amsterdam Wegens uitlokking van de roof van drie schilderijen van Van Gogh, Cézanne en longkind uit het Stedelijk Museum in 1988. heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren 2,5 jaar cel geëist tegen een 48-jange Amsterdammer. De eis in hoger beroep kwam overeen met de straf die de Am sterdamse rechtbank eerder uit sprak. Het hoger beroep draaide om de vraag of de Amsterdammer er al dan niet was 'ingeluisd'. Twee mannen, die inmiddels voor hun aandeel in de roof zijn veroordeeld, stellen dat hij het voorstel voor de diefstal heeft gedaan en de drie schilderijen heeft aangewezen. Ook zou hij kopers hebben geweten. De Amsterdammer zegt dat hij het slachtoffer is van wraak. De twee veroordeelden zouden zijn naam hebben genoemd toen bleek dat hij de politie op de hoogte had gesteld van de mof. Toen iemand hem bena derde met de vraag of hij de schilderijen kon verkopen, zou hii hebben ingestemd. Via een advocaat opende dB IflMM dammer onderhandelingen met de gemeente. Hij wilde zo acht ton tipgeld opstrijken Uiteinde lijk werd de politie bij de deal betrokfeen Volgens afspraak zou een be drag tussen de 100.000 en 150 000 gulden worden uitbe taald als de schi)deri|cn terug kwamen. Om dit te bereiken werd een pseudokoper georga niseerd. De Amsterdammer en de twee veroordeelde mannen werden eind mei 1988 aange houden. Advocaat mr. V. Kraal oor deelde dat het Openbaar Minis terie geen bewiis heeft voor de uitlokking van de diefstal. Daar bij zou de dagvaarding volgens hem wegens onduidelijkheid nietig moeten worden ver klaard Uitspraak maandag 25 mei. Links en rechts probeerden naoorlogse democratie omver te werpen den haag louis burgers Plannen voor een staatsgreep en ontvoeringen van ministers. Bezwarende dossiers over pro minenten verzamelen. Het ge beurde in Nederland en nog niet eens vijftig jaar geleden. Zowel rechts als links probeer de in die tijd de pas herstelde democratie omver te werpen. Een zojuist verschenen studie van de politicoloog C. Wiebes en de historicus B. de Graaff werpt een nieuw Licht op de gebeurtenissen tussen 1945 en 1950. Zo blijkt dat er een plan bestond voor een staatsgreep ln april 1946. Willem Drees en minister Van Maarseveen moesten ontvoerd worden. En deelnemers aan de conferentie over Indonesië zouden gif te slikken krijgen. Lou de long noemde Nederland in die tijd 'een labiele democra tie'. Naast de vreugde over de vrijheid groeide de onvrede over het herstel van het verkalk te vooroorlogse politieke bestel. Het was tijd voor iets nieuws, vonden veel landgenoten. Er waren communistische pogin gen om West-Europa te over heersen. Daarover is veel ge schreven. Maar over rechtse ac tiviteiten is heel wat minder be kend. Toch waren die er ook. Plannen ontstonden binnen groepen van het binnenlands verzet, maar ook onder terugke rende Engelandvaarders. Ex- collaborateurs konden zo hun verbittering spuien over zuive ringen en de naoorlogse rechts pleging. Het was een periode waarin samenzweringen en tal loze particuliere geheime dien sten konden bloeien. In loonden groeide het gevoel dat het politieke bestel na de overwinning anders zou moe ten zijn. Koningin Wilhelmina had daarover heel duidelijke opvattingen. Ze wilde geen «li reet herstel van de partijstrijd, oen kabinet van 'vernieuwde' fi guren en een veel grotere - en directe - invloed voor de mo narch op het regeringsbeleid. Onder haar invloed werd ook besloten dat de Staten-Generaal niet direct na de bevrijding zou terugkeren. Wilhelmina wilde zelf leiding geven aan de 'ver nieuwing' van de Nederlandse samenleving. Twijfelachtige rechtse krachten verheelden niet dat zij streefden naar een autoritair bewind onder leiding van Wilhelmina. Bewind De Jong (deel twaalf, eerste helft) schrijft bijvoorbeeld dat al op 13 juni 1945 een groep van veertien commandanten van de Binnenlandse Strijdkrachten een beroep op prins Bern hard deed om Wilhelmina aan te sporen orde op zaken te stellen, zodat een 'nieuw en sterk be wind' het land weer tot bloei kon brengen. Tegen zijn biograaf zei Bom hard het idee 'met beslistheid' te hebben afgewezen. „Neder land is geen Balkanland en de Oranjes zijn geen oosterse des poten", antwoordde de prins de BS-mensen. Het is echter type rend voor de sfeer van die tijd dat hij de opmerkingen niet heeft doorgegeven. De prins zag ze als een uiting van ontevre denheid die wel weer zou weg ebben. Wiebes en De Graaf baseer den zich voor hun studie op tal loze kranteberichten en de dos siers van de officiële geheime diensten. Zo onderzochten ze de Stichting Opleiding Arbeids krachten Nederland (Soan). vol gens hen een van de belangrijk ste particuliere diensten. Ver schillende ministers waren van het bestaan ervan op de hoogte. Zelfs premier Beel verzette zich niet tegen Soan. Aan het hoofd van de stichting stond de direc teur-generaal Arbeid en Twee de-kamerlid dr. ir. A. Hacke. Hij werd bijgestaan door de voor aanstaande Rotterdamse ver zetsheld Tj. Elsinga. Soan kon beschikken over belangrijke fi nanciële steun van Amsterdam se en Rotterdamse banken en grote bedrijven. Soan bestreed het communis me en stichtte cellen voor on dergrondsc activiteiten in geval van een communistische staats greep. Verder hield Soan zich bezig met effecten- en diaman- tensmokkel voor de financienng van hun activiteiten. Daarnaast legde de groep bezwarende dossiers aan over bekende Ne derlanders. onder meer over prins Bemhard. maar ook over ministers, justitie- en politieper soneel. Einde De overheid besloot in 1949 een eind te maken aan de activitei ten van Soan en vergelijkbare organisaties. Dat gebeurde na dat bleek dat leidende personen betrokken waren bij verduiste- nngspraktijken en oplichterij. Mn dB oprichting van de RVD verdween ook de noodzaak om particuliere diensten te onder steunen. Bij het onderzoek naar de ac tiviteiten van Soan kwamen de Centrale Veiligheidsdienst (de Voorloper van dB BI 11) en de marechaussee ook op het spoor van een groepering onder de naam Nationaal Reveil. Deze oud-verzetsmensen en collaborateurs hadden plannen ontwikkeld om premier Willem Drees en minister Van Maarse veen (Overzeese Gebiedsdelen) te ontvoeren. De bedoeling was de Ronde Tafel Conferentie over de toekomst van Indonesië te ontregelen. Ook werd over wogen de deelnemers aan de conferentie te vergiftigen. Eind 1949 werd Elsinga gear resteerd wegens verduistering. I'm hu gndwruei kmm d tn doende gegevens boven water om Hacke te dwingen de stich ting op te heffen. Maar hij bleef tot 1958 wumiiua vn ae /n- kenfondsraad. ondanks een ad vies van Drees aan de betrokken minister hem te ontslaan In rr,i kret-g U dB In /i» h In ren aantal krante artikelen in de Nieuwe Haagschc Courant te De door De Graaff en Wiebes aangehaalde actfviteitrn van verzetsmensen tastten de repu tatie van het voormalig verzet an I nkrlcn wvklrn aan ook hun companen gewapender hand bewyhn an aMfln not m pc,II inn M.i; i- ;i v :i dr pers. lustitie beschouwde de dreiging met geweld vooral als 'veel geschreeuw en weinig wol' In Nederland was dc nor maliteit teruggekeerd. Bob dc Graaff en Qvj IVfefas, CAadio der iriie jon firm, ben particuliere /geheime iJtentr in Koude OortagKUd, SDU UUjt* verif Den Haag, 124 pagina's

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5