ACV als underdog ril Selinger moet kiezen Basketballers Den Helder komen naast Den Bosch Sport Katwijk 1 - FC Den Haag 1 Parma zorgt voor stunt Ajax-Torino: 4,6 miljoen kijkers VRIJDAG 15 MEI 1992 23 Zes schakertjes uit regio op NK leiden Zes schakertjes uit de regio Leiden hebben zich geplaats voor het Nederlands kampioenschap tot en met 12 jaar dat van 28 tot en met 30 mei in Den Haag wordt gehouden. Het zijn Rob Castel uit Leiderdorp, Dennis de Vreugt uit Lisse en de Leide- naars Bart Groeneweg, Sylvia Sieval, Jasmijn Thissen en Thomas WilJemze. Aan het toernooi doen 52 jongens en 28 meisjes mee. Plaats van handeling is de jeugdherberg Ockenburgh. Italië treurt om verlies Torino rome De dAiiven zijn zuur voor voetbalminnend Italië na het gelijke spel van Torino tegen Ajax. Alle ochtendbladen laten hun emoties de vrije loop en noemen Torino de morele winnaar van het treffen. Twee keer de paal en een maal de lat: 'Een nacht zonder God', schrijft de Milanese krant Corriere della Sera. Tori no was het gevaarlijkst, het vindingrijkst, maar ook het team met de meeste pech. Ajax wist zich vrijwel geen enkele scoringskans te creëren en probeerde het vooral met lange afstandsschoten. Het gemis van Bergkamp, was bij de Nederlanders groot, aldus de Corriere. De Turijnse krant La Stampa, die overigens meer op de hand is van Juventus dan Torino, spreekt van een 'mirakel dat is opge gaan in rook'. ,,De moed van Torino is niet genoeg gebleken. Wat een pech! Torino heeft niet de kroon op haar fantastische Europese avontuur kunnen zetten. Het was een hard gelag Blind met de Uefa-cup, de enige die nog in de Amsterdamse prijzen- kast ontbrak, te zien". Bayern München trekt Schol! aan münchen Bayern München heeft in korte tijd zijn derde aan koop gedaan. De veelvoudige Duitse voetbalkampioen nam van de Karlsruher SC de 21 -jarige junior-international Mehmet Scholl over. Het transferbedrag ligt rond de 6,2 miljoen gulden. Eerder trok Bayern Markus Schupp (Wattenscheid) en Jorginho (Leverkusen) aan. Voor beide spelers betaalde de Zuidduitse club respectievelijk 2,8 en 5,8 miljoen gulden. Toulon uit hoogste klasse gezet parus De Franse Voetbal Federatie heeft Toulon uit de eerste divisie gezet. Toulon heeft een schuldenlast van circa 26 miljoen gulden. De club werd de wacht aangezegd door de financiële commissie van de federatie. Bij het begin van het seizoen raakte Toulon in de problemen toen enkele bestuursleden wegens fraude werden gearresteerd. Toulon, dat veertiende werd in de competitie, kan in hoger beroep gaan tegen de beslissing. Een jaar geleden werden Bordeaux, Nice en Brest wegens zware schulden uit de eerste divisie gezet. Topscorer Kuntz houdt zich op de vlakte ACV is een begrip in het zaterdagvoetbal. De club uit As sen behaalde vorige week voor de zevende keer de titel in de eerste klasse. Een erelijst om mee voor de dag te ko men. Toch kruipt Peter Kuntz (29) in zijn schulp als de naam valt van Quick Boys, de eerste tegenstander in de nacompetitie die morgen in Assen begint en waaraan ook Kozakken Boys deelneemt. ►4U ACV-topscorer Peter Kuntz (rechts) neemt met trainer Johan Zandstra de taktiek door. ACV is de eerste te genstander van Quick Boys in de kampioenscompetitie. a FOTO NIFUWSBIAD VAN H[T NOORD[N ASSEN RQ8 ONDERWATER De revival van de Katwiikse club maakt kennelijk indruk in den lande. „Quick Boys voelt zich favoriet in de nacompetitie. Dat vinden wij in Assen best", zegt Kuntz. Met twaalf treffers is hij topscorer en aanvoerder van ACV en dus een speler met wie Quick Boys rekening dient te houden. De kampioen van IC barst dus bepaald niet van het zelf vertrouwen. Of probeert Kuntz de tegenstander van zaterdag zand in de ogen te strooien? Feit is wel dat ACV de titel be paald niet met overtuiging heeft gegrepen. Terecht stelt Kuntz daar evenwel tegenover dat de ploeg met de meeste punten het altijd verdient om kampioen te worden. Wie is de voetballer Peter Kuntz? „Ik speel al vanaf mijn jeugd hier bij ACV. Ik speel nu achter de spitsen. Ik heb een vrije rol, zwerf over het hele veld." Betaald voetbal heeft er nooit in gezeten? „Ik heb er ooit wel aan gedacht, natuurlijk. Maar ik heb het nu uit mijn hoofd gezet. Ik heb een baan als jurist bij een verzeke ringsbedrijf en daarmee heb ik het druk genoeg. Ik kan nog maar net tijd vrijmaken voor trainingen. Dus van mij hoef je 'geen profavontuurtjes meer te verwachten." Het ging dit seizoen niet vallen en opstaan. „De start was slecht. Dat had te maken met een paar nieuwe jongens die we moesten inpas sen. Die hadden daarvoor op een lager niveau gespeeld en moesten wénnen aan het tem po en de speelwijze. Dat heeft ongeveer een half jaar ge duurd." Daarna liep het dus beter. „Ja, de spelers zijn toen echt naar elkaar toegegroeid. Het is nu een collectief. En de sfeer is uitstekend." Wat is de kracht van ACV? „In elke linie hebben we een goede speler. Daardoor is het niveau boven het gemiddelde. Gemakkelijk winnen doet nie mand van ons. Daar kan Quick Boys alvast rekening mee hou den." Wat u>eet je van Quick Boys? „Heel weinig. Weet jij soms wat meer? Ik heb er in de tijd van trainer Hans Westerhof een keertje tegen gespeeld. Maar dat is al zo lang geleden. Ik weet alleen dat hun laatste man (Gert Aandewiel) vaak doorschuift. Maar ik weet natuurlijk niet of Quick Boys tegen ons man op man durft te spelen." Is ACV nog fris genoeg om in de nacompetitie te vlammen? „Iedereen is fit en we hebben geen geschorsten. Het grote doel, kampioen worden, is be reikt. Maar de nacompetitie ne men we ook erg serieus." De klasse waarin Quick Boys uitkomt. IA wordt beschouwd als de sterkste afdeling. Mee eens? „Vlak ploegen als Usselmeervo- gels, DVS'33 en Drachtster Boys niet uit. Hier in de buurt wordt ook gevoetbald, hoor. Maar laat ze maar denken dat Quick Boys de beste is. Op het veld wordt ti. i nog altijd uligtwc taan.1 Hoe staat het tegenwoordig met de publieke belangstelling in As sen? „Dat kan veel beter. Maar afge lopen zaterdag bij de kam pioenswedstrijd tegen Flevo Boys (4-3 winst) waren er 1200 toeschouwers." Dat is dan bij Quick Boys uvl anders. „Ik heb gehoord dat ze voor morgen 2000 kaarten hebben besteld. Die zullen ze toch zeker niet allemaal «Bkopad Wtt Nou, ze zijn van harte welkom. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd." -S V RCH begint thuis in strijd van kampioenen zhst ANP RCH en Rheden openen zon dag in Heemstede de strijd om het nationaal kampioen schap voor zondagamateurs. In overleg met de clubs heeft de KNVB het programma voor de hele competitie van de titelstrijd samengesteld. Overigens spelen Halste ren en Meerssen in Zuid eerst nog een beslissings wedstrijd om het kampioen schap. Programma: zondag 17 llld III II Khr.lrn, dkg 24 mei Halsteren/SV Meers sen-Rheden. donderdag 28 mei (Hemelvaartsdag): Hal- sjeren/SV Meervscn-RCH. zondag 31 mei: Rheden-Hal- steren/SV Meerssen. woens dag ium M 11 Haldmh /Meerssen. zondag 6 juni: Kludcn-RCH. Indien twee of drie elftal len gelijk eindigen beslist het d. u'K.ildo van de kampiocns- competitie. In het geval dat dit ook ge- lijk is. valt de beslissing door het nemen van strafschop pen. Na afloop van de eerste onderlinge wedstrijd dienen daarom strafschoppen te worden genomen, ongeacht de uitslag van de ontmoe ting. a.s. zaterdag op sportcomplex De Krom. Aanvang 14.00 uur. Advertentie aangeboden door: BMW v.d. Plas, Ambachtsweg 14. Katwijk PARMA. GPD Italië heeft een verrassende be kerwinnaar gekregen. Parma zorgde gisteravond voor een stunt door in de tweede finale wedstrijd Juventus met 2-0 te verslaan. Het eerste duel had de topclub uit Turijn met slechts met 1-0 gewonnen. De provin cieclub. die in 1990 zijn debuut maakte in de Serie A promo veerde, won daarmee voor de eerste keer in zijn bestaan een hoofdprijs. Parma speelde een moedige wedstrijd tegen Juven tus, dat in de halve eindstrijd AC Milan had uitgeschakeld. De talentvolle aanvaller Alessandro Melli hielp zijn ploeg vlak voor rust aan de leiding. In de 60ste minuut zorgde Osio met een kopbal voor de beslissende voorsprong: 2-0. Pas daarna opende Juventus een offensief, waarbij twee treffers van Galia werden afgekeurd wegens bui tenspel. In de hete slotfase werd Conté van Juventus uit het veld gestuurd. Parma, waarvoor de Belg Georg Grun en de Zweed Thomas Brolin spelen, schakel de eerder in het toernooi Fio- rentina, Genoa en Sampdoria uit. Door dit resultaat spelen Ju ventus, Napoli, Torino en waar schijnlijk AS Roma volgend sei zoen in de UEFA Cup, Parma komt uit in het toernooi der be kerwinnaars. De kersverse be kerwinnaar maakte 160.000 gul den van de recette over op de rekening van een goed doel. Bulgarije start voortvarend HELSINKIAfP/Rgutw Bulgarije is de campagne om een plaats in de eindronde om de wereldtitel voetbal van 1994 in de Verenigde Staten voortva rend begonnen. Voor groep zes wonnen de Bulgaren dank zij een produktief laatste half uur de uitwedstrijd tegen Finland gisteravond met 3-0. Krasimir Balakov en Emil Ko- stadinov stonden aan de basis van de ruime overwinning. Ba lakov, middenvelder bij Spor ting Lissabon, gaf Bulgarije in de 61ste minuut de leiding. In de 70ste en 85ste minuut voeg de de voor de Portugese kam pioen FC Porto spelende Kosta- dinov daar nog twee treffers aan toe. De tweede finalewedstrijd voor de UEFA Cup tussen Ajax en Torino is door ruim 4,5 miljoen Nederlanders bekeken. De wed strijd werd door de NOS uitgc zonden van 20.30 uur tot 22.25 uur op Nederland 3. Vooraf gaand aan de wedstrijd zond de NOS een uitgebreide voorbe schouwing uit. Deze trok 2.8 miljoen kijkers. De eerste helft van Ajax-Torino werd door vier miljoen mensen bekeken In de tweede helft nam het aantal kij kers toe tot 4,6 miljoen. De wedstrijd werd gewaardeerd met een 7.6 voor de eerste helft en 8,0 voor de tweede helft. NOS-Laat besteedde aandacht aan de feestelijkheden in Am sterdam. Het aantal kijkers was 1,9 miljoen, drie keer zoveel als normaal. De uitzending van Studio Sport na afloop van de wedstrijd met interviews en het vertrek van de spelers naar het Leidseplein werd bekeken door 1.6 miljoen IdpBOT De basketballers van Den Hel der en Den Bosch zijn er nog niet uit. Welke van de twee ploegen zich ten slotte de sterk ste van 't land mag noemen, wordt pas morgen beslist. In de laatste wedstrijd van de best-of- five serie zal het er in de Bos sche Maaspoort ongetwijfeld warm aan toe gaan. Den Helder bracht gister avond met een zege van 82-80 de stand op 2-2. Een vierde ach tereenvolgend kampioenschap behoort nog altijd tot de moge lijkheden. Na de eerste twee verloren ontmoetingen leek de kampioen van de afgelopen drie seizoenen uitgeteld. Dinsdag werd het aJ voorbereide feestje in Den Bosch wreed verstoord. Voor eigen publiek wist Den Helder net slopende seizoen met nog twee dagen te rekken. „De mooiste en spannendste serie ooit", concludeerde de winnende coach Ton Boot De zenuwen van alle direct betrokkenen staan intussen tot in het extreme gespannen. Zelfs de meest ervaren rotten hebben daar last van, hetgeen wel bleek uit de vele onvriendelijkheden tussen beide strijdende partijen. Boot zei na afloop, met de overwinning op zak. te hebben genoten. „Dit was een echte play-off wedstrijd. Echte sport. Met spanning, frustraties, onze kerheid. alles dus. Plus soms nu i eens /o slecht spel Geen seconde heeft ook maar iemand kunnen voorspellen wie er zou winnen. De factor geluk hoort er dan ook bij. Er moest een ploeg winnen, dat staat zo in de regels. Nu waren wij dat toeval- l'g" Het duel van gisteren stond geheel in het teken NB dl wil selende kansen. De thuisclub had de beste start, leidde bin nen anderhalve minuut met 8- 2. Tot 24-10 werd <lr VOOt sprong uitgebouwd, daarna liet Den Bosch merken niet zomaar vrede te hebben met de nood zaak van een vijfde wedstrijd. Halverwege was het verschil nog maar twee punten: 31-29. In de kleedkamer liet de Bos sche coach Roy Leysner zijn principe om rustig te blijven voor du' ene hora nnb .b tab de spelers flink uitgescholden. In het veld stonden ze te kibbe len in plaats van als eenheid op te treden, juist op het moment dat dat wordt gevraagd." Het ef fect leek vooral hn Carl Lott zichtbaar. De Amerikaan scoor - iir «OOI nist slechts twee pun ten, in de tweede helft leidde hij Den Bosch naar een veilig lij kende voorsprong (74-70). In de slotfase was Den Hel der. dat weer kon beschikken over De Waard, echter weer het meest trefzeker. Bij 79-77 miste Kuipers een afstandsschot en kon Den Helder in de persoon van Jerome de beslissing force ren. Een driepunter van Pollard bracht de spanning nog een maal terug, maar een vrije worp van Van Dinten bepaalde de eindstand op 82 80 Geen straf De basketbalbond zal Den Bom h niet taatraffcri voöi tal incident van dinsdagavond in de derde finalewedstrijd om de nationale titel tegen Den Hel der. Een heetgebakerde Bossche 'supporter' smeet toen een stoel naar het hoofd van scheidsrech ter Zegwaard. Het projectiel BÉN 11n doel. maar de wed strijd moest wel drie minuten worden stilgelegd Een week geleden kreeg Den Bosch nog een boete van 1000 gulden en een wedstrijd zonder publiek voorwaardelijk opge legd nadat een andere fan de eerste finalewedstnjd had ver stoord. Die 'supporter' tikte de bil builen de li|nrn t.-rv\i|l Helder in de slotseconden bij de stand 79-78 bezig was zijn laatste aanval op te zetten. Het bestuur van de topsport- liga heeft toch besloten Den Bosch alleen te berispen voor het voorval van dinsdag en de voorwaardelijke straf niet om te zetten in een onvoorwaardelij ke. „In de hal zaten bijna 4000 mensen die zich keurig gedroe gen. Moet je de club dan voor die ene idioot zwaar bestraffen? Den Bosch heeft er alles aan gr- daan dit soort voorvallen te voorkomen", aldus topsportli- ga-voorzitter Jan van Renen. ROTTERDAM AD HEESBEEN GPD—VERSLAGGEVER Arie Selinger staat voor het grootste dilem ma in zijn succesvolle carrière als volleybal- coach. In de wetenschap dat het Neder lands mannenteam vanavond moet winnen van Bulgarije (zelfs 3-2 is voldoende) om zich te plaatsen voor de finale van het pré- Olympisch toernooi in Rotterdam zal hij harde, en zeker niet minder emotionele keuzes dienen te maken. Beslissingen, die haaks staan op de gevoelige verhoudingen in de nationale ploeg en afwijken van de 'Japanse conventie' waarin is afgesproken het 'bestaande' zestal voorlopig te laten spelen. Tegen Peru, dat in het snikhete Ahoy met steun van 2000 uitbundige PTT-beambten in 37 minuten met 15-3, 15-3 en 15-2 werd weggezet, presenteerde hij in de derde set een formatie, die mogelijk de weg naar de kwalificatie en de Olympische Spelen veilig kan stellen. Maar om dat eerste doel te be reiken tegen Polen, dat zich via een 3-2 overwinning plaatste voor de eindstrijd, is Selinger wellicht gedwongen tenminste twee of zelfs drie trouwe internationals op te offeren voor de teruggehaalde buitenlan ders. Henk Jan Held, Martin van der Horst en in het uiterste geval zelfs Edwin Benne zouden dan 'geslachtofferd' moeten wor den voor respectievelijk Jan Posthuma, Ro nald Zoodsma en Marco Klok. Met Ron Zwerver, Avital Selinger en Ron Boudrie (la ter vervangen door Martin Teffer) stond er in de derde omloop een team in het veld dat zich ook al was de opponent een vol leybaldreumes overtuigend profileerde. Selinger wilde na afloop niet op de zaken voortuitlopen. Zijn opmerking dat hij geen zelfvertrouwen wilde wegnemen bij de gol den boys' Martin van der Horst en Henk Jan Held was cryptisch, maar liet tegelijkertijd aan duidelijkheid niets te wensen over. Of de tijdelijk leider van Oranje de moed heeft een dergelijke rigoreuze en bewogen ingreep te doen voor (of tijdens) de belang rijkste match van de afgelopen vier jaar, zal tegen Bulgarije pas blijken. „Want", gaf Ron Zwerver de coach nog wat denkwerk mee, „ik blijf er bij dat het oude zestal de beste basis is. Belangrijker is met wie je op welke positie kunt dubbelen. Dat is te instabiel. We beschikken over twaalf goede spelers, maar we vormen geen team. De balans ont breekt." En dat kon Selinger na het vluggertje te gen de Zuidamerikaanse nummer 4 alleen maar bevestigen. „Dat is het moeilijkste voor elke coach", vulde hij aan. „Elk indivi du op waarde schatten en een hechte een heid smeden. Maar de tijd is te kort om dat even snel uit te zoeken." Het bereiken van de pré-olympische eindstrijd valt of staat dan ook vooral met een optimale mentale instelling en of met een taktische vondst (Posthuma. Klok en Zoodsma bij toerbeurt als passer in plaats van Benne) zoals die spontaan uit het brein van de spoorleider tegen het jeugdige Peru ontsproot. Vandaar dat niemana meer te rug wenste te kijken op de dramatische ne derlaag tegen Polen, een dag eerder. „We hebben die wedstrijd op de video te ruggezien", merkte Zwerver nog op. „Dan zie je je eigen stomme fouten en noe het team functioneert. Een coach hoeft dan weinig meer te zeggen. Arie heeft dat dan ook niet gedaan. We weten wat er van ons wordt verwacht. De druk is groot, maar vooral anders. Het is onze laatste kans op de finale bij dit evenement. Als we niet van de Bulgaren winnen, zullen we ook nooit een olympische medaille behalen Pettersson kan EK vergeten AMSTERDAM GPD Stefan Pettersson kan het Euro pees kampioenschap voor lan denteams op zijn buik schrij ven. IX- blessure die de aanvals leider nb AJn m de UEFA Gupfinale tegen Torino opliep, houdt hem minstens zes weken aan de kant. Het EK in zijn Zweedse vaderland begint al op io |um „Netaerfp tan zwaar teleurgesteld, maar het is niet anders". berust de Scan- dinaviér in zijn lot. Pettersson raakte woensdag avond in de slotminuten van Ajax-Torino geblesseerd Na een wilde charge van Roberto Policano kwam hij hard in aan raking met de hoekvlag. lig gend op de grond, werd hij ver volgens door enkele Italianen geschopt. Daarbij schoot de el leboog van zijn linkerarm uit de kom en kregen ook de banden in het gewncht een enorme op donder In het VU ziekenhuis in Amsterdam werd direct een gipsverband aangebracht, dat niet eerder dan over zes weken verwijderd mag worden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23