Vrije tijd Zwartvisserij neemt hand over hand toe VRIJDAG MEI 1992 21 REDACT* MfMRJCm V DINGEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR 10CC - 'Meanwhile' (Polydor) Na veel omzwervingen zijn de terug op het oude honk. De on verwachte record-verkoop van hun derde greatest hits-compi latie 'Changing Faces' was voor Eric Stewart en Graham Gould- man aanleiding om de pen maar weer eens ter hand te ne men. Dat heeft geleid tot tien nieuwe songs waarin met name Stewart zich aanzienlijk meer thuis voelt dan tijdens zijn ne derige uitstapje met Paul Mc Cartney, enkele jaren geleden. Voor hem is dan ook vocaal weer een hoofdrol weggelegd, wat niet wegneemt dat 10CC, een groep die met z'n cult-rock als weinig andere de popmuziek van de jaren zeventig beli chaamde, anno '92 verre van overtuigt. Niet alleen omdat Ke vin Godley en Lol Creme op de ze plaat slechts cosmetisch aan wezig zijn, maar vooral omdat de 'catchy' songs van toen ont breken. De mooiste is nog het sluitstuk 'Don't break the pro mises' (mede gecomponeerd door McCartney), maar Stewart kan daarin nauwelijks nog een bes uit z'n keel persen, wat je als luisteraar constant een on behaaglijk gevoel geeft. Resteert een partij ordentelijk gespeelde, cleane Britse rock, fraaie gi- taarsoli van Michael Landau en onberispelijk slagwerk van Jeff Porcaro ten spijt. (WS) Chris de Burgh - 'Power of Ten' (A &M) Hij heeft z'n naam niet mee, en dat is natuurlijk niet de enige reden waarom de popwereld hem nooit zo serieus heeft ge nomen. Chris de Burgh kan een gevoelige ballade componeren en die ook nog met veel Iers ge voel voor melodrama neerzet ten, maar zo gauw de beuk erin gaat klinkt hij aandoenlijk en ongeloofwaardig. Dat hij deson danks al jaren in de harten van vooral Duitse en Canadese be wonderaars is opgesloten, zij hem van harte gegund. Maar dit tiende album vormt in niets een uitzondering op zijn tamelijk bleke staat vandienst. Op z'n zestigste zal hij nog steeds teren op 'Lady in red'. Het zij zo. (WS) Beastie Boys - 'Check your head' (Capitol) De drie blanke hiphoppers uit Los Angeles kunnen dus meer dan lawaai maken en shockeren met gekooide dames boven het podium. Check your head' is voor de Beastie Boys wat de driedubbel-lp 'Sandinista' des tijds voor The Clash was. Bassist MCA, drummer Mike D en gita rist Adrock bevrijden zich net als deze legendarische punk- groep uit de benauwende ka ders van de muziekstroming waarin ze groot zijn geworden. Op 'Check your head' switchen de drie moeiteloos van de ene stijl naar de andere, maar ze blijven onmiskenbaar The Beas tie Boys. Het resultaat is een zeer intrigerende geluidscollage met een loodzware bas als rode lijn. Niet alles is te volgen en te duiden. lammer dat de teksten niet worden bijgeleverd. 'Check your head' is zo gedoemd een zoekplaatje te blijven. (WK) Midnight Oil 'Scream in blue' (Columbia) Heftige, geëngageerde rock uit Australië. Hoewel de opnamen zijn gemaakt tussen '82 en '90, komt deze live-cd over als de registratie van één concert. Na de rustgevende maar verrader lijke zeegeluiden aan het begin, explodeert het kwintet met een punk-instrumentaaltje. De boomlange en haarloze zanger Peter Garrett neemt daarna op indrukwekkende wijze het woord op Read about it'. Gar rett is technisch beschouwd geen groot zanger, maar de dui delijk waarneembare betrok kenheid bij zijn sterke teksten, die dikwijls over het milieu han delen, maakt alles goed. Het meest succesvolle studio-album van de Oils, 'Diesel and dust' (1987), is met vier nummers het meest vertegenwoordigd. Van het laatste album is alleen Beds are burning' terug te vinden. Onvermeld is de titel van de bo nustrack (in de studio opgeno men). Met dit geweldige lied, waarbij Garrett alleen rugdek king krijgt van akoestische gita ren, verdient Midnight Oil meer een nummer 1 -hit dan Extreme met 'More than words'. (WK) JAZZ Don Pullen The African-Brazi lian Connection - 'Kele Mou Bana' (Blue Note) Na de trio-opnamen 'New Be ginnings' and Random Thoughts', eveneens op dit tra ditierijke label, kan Pullen wei nig kwaads bij mij doen. Toch is dit nieuwe Afrikaans-Braziliaan se project een lichte teleurstel ling. Aan het spel van altsaxofo nist Carlos Ward ligt het beslist niet; de lyrisch ingestelde muzi kant blaast met de hem beken de zuiverheid en duidelijke fra sering. Een klein minpunt is dat meer aandacht aan de ritmische vorm wordt besteed dan aan de harmonische uitwerking van de stukken. Het gevolg is dat voor al de percussionisten, Guilher- me Franco en de Senegalees Mor Thiam, het geluidsbeeld bepalen. Daarnaast zijn er onte genzeggelijk fraaie verrassingen als de bossa nova 'Listen to the People' en 'LV.M./Directo Ad Assunto' door bassist Nilson Matta. Niet erg geslaagd is de valse zang van Thiam in twee stukken. (KV) Randy Johnston - 'Walk On' (Mu se) Dit is het leidersdebuut van een gitarist die z'n sporen onder meer verdiend heeft bij Etta Jo nes en tenorsaxofonist Houston Person (die deze cd ook produ ceerde). In vele opzichten is het een typisch Muse-produkt ge worden waarin onbekommerd blues- en swinggevoel de bo ventoon voert. Johnston blijkt een traditioneel en lichtklinken- de muzikant te zijn die zich concentreert op bedachtzame en zuivere single-note soli. De extra kwaliteit zit hem vooral in de goede instrumentbeheersing van de andere muzikanten, al len bekender dan Johnston zelf: Benny Green, Ray Drumond en Kenny Washington in de ritme sectie naast saxofonist Bill Eas- ly, die bij tijd en wijle als een zoetgevooisde Gene Ammons overkomt. Misschien bevat de cd geen uitdagende muziek of nieuwlichterij, wel vakkundige mainstream die swingt. (KV) KLASSIEK Schumann: Kreisleriana; Novelet tes; Carnaval; Toccata; Arabeske; Bunte Blatter - Youri Egorov, pia no (EMI) Chopin: Fantasie op. 49; Ballade op. 23; Nocturnes op. 15/2,27/2, 72/1Scherzo op. 31Schumann: Papillons - Youri Egorov, piano (EMI) Op 16 april 1988 overleed - 34 jaar oud en veel te vroeg - de Russische pianist Youri Egorov. Geboren in Kazan studeerde bij eerst aan het conservatorium aldaar en vervolgens in Moskou, alvorens definitief door te bre ken als prijswinnaar bij het Moskouse Tsjaikovski Concours 1974 en het Brusselse Koningin Elisabeth Concours 1975. Zijn Nederlandse debuut tijdens een VARA-matinee in diezelfde pe riode blijft onvergetelijk, ook voor Egorov zelf. die nauwe banden met Nederland aan knoopte. Hoe gevaarlijk het is een Russi sche pianist meteen met Russi sche componisten te identifice ren, bewijzen twee heruitgaven met de opnamen die Egorov voor EMI maakte en die hem van zijn allersterkste kant to nen: als Schumann-vertolker. In totaal bijna tweeëneenhalf uur solowerk van deze Duitse com ponist ontplooit Egorov behalve een enorm pianistisch talent ook een bijna uniek gevoel voor kleuring en nuancering. Zijn VARA-debut met Tsjaikovski vormde een openbaring, zijn opnamen van Chopin verdie nen een gouden lijstje, maar zijn Schumann-vertolkingen zijn voor vele jaren maatgevend geworden. (PK) DOE HET ZELF Schuifdeurtjes maken met railprofielen Schuivende deuren hebben het voordeel dat ze geen drauiruim- te vergen. Als het om kleine schuifdeurtjes gaat zijn zogehe ten schuifrailprofielen. zowel van aluminium als van kunst stof een goedkope oplossing. Ze hebben een U-vorm. in de twee 'gootjes' schuiven de deurtjes over de bodem van hel onder- profiel keurig langs elkaar Gangbare breedten ziin 4.6. 10 en 18 mm; deze breedten heb ben betrekking op de binnen kant van de beide gootjes en de werkelijke afmeting is dus ruim twee keer zo groot. De keuze hangt uiteraard samen met de dikte van het materiaal waarvan de deurtjes zijn gemaakt De 18 mm maat is geschikt voor bijvoorbeeld gefineerd of geplastificeerd plaatmateriaal van die dikte. Van zulk spul zou je een heel grote kastdeur of ka merdeur kunnen maken. Maar zo'n grote plaat heeft een vrij fors gewicht en laat zich dus niet makkelijk schuiven. In zul ke gevallen is een railsysteem met wieltjes aan te raden. Let er ook op of de dikte van het plaatmateriaal exact gelijk is aan de opgegeven (standaard) dikte Schuifrailprofielen zijn er in twee bij elkaar horende uitvoe ringen: een onder- en een bo- venprofiel. Laatstgenoemde heeft hogere 'wanden', zodat de speelruimte van minimaal 1,5 mm die de deur daar nodig heeft er niet toe leidt dat hij tij: dens het schuiven uit de rail vliegt. De rails kunnen met schroefjes gemonteerd worden. Daarbij moet er. met name voor wat de onderrad betreft, terdege op ge let worden dat de kopjes goed verzonken zijn. Anders gaat de deur daar tegen stoten. Lijmen is heel wat eenvoudiger Een daarvoor zeer geschikte lijm is bij voorbeeld de nieuwe (oplos- middelvrije) Bison Montagekit Professional, herkenbaar aan zijn witte kleur en zijn smeuïg heid. Maak de onderkant van de profielen vetvrij en schuur ze een tikje ruw op. Om aan de zij wanden van een met schuif deurtjes uitgeruste kast een eveneens sluitende afwerking te bereiken, kunnen ook daar ver ticale profielen pplMM WQf den. Het is verstandig om de deurtjes pas op maat te zagen nadat de profielen geplaatst zijn Dan kan, bij voorbeeld met behulp van een strookje tnplex de ver eiste hoogte nauwkeurig be paald worden. De rede afstand tussen boven - en onderproficl dient met de genoemde circa 1.5 mm verminderd te worden; hij wat dikker deurmateriaal (10 mm of meer) moet die aftrek' nog wat groter zijn om het in de rails tillen mogelijk te maken. I >c deurtjes moeten elkaar aan de zijkanten enkele centimeters flwnmuin Alt kant zorgvuldig afgewerkt worden Valt de keus op glas. laat dit dan door de leverancier op maat snijden en kantslijprn Gewoon glas is goedkoper dan perspex, maar het (laten) kantslijprn maakt het toch weer duurder en dat tikt bij wat grotere opper vlakken en/of hoeveelheden stevig aan I en tussenoplossing is perspex (kunstdas) nemen en de kant |rs zelf glad makrn Dat gaat vrij eenvoudig met schuurpapier, de laatste behandeling 'In het nat' mei waterproof schuurpa pier Behandel wkh.iI die on derkanten heel goed. I et ook op de plaatsen van de handgrepen: die mogen het schuiven van de deurtjes niet verhinderen. ALs er in één rail drie of meer moeten schuiven is het zorgvuldig uitkienen van de plaatsen van de handgrepen (én van de plaatsing in respectieve lijk voorste of achterste goot) even een kwestie van logisch nadenken. VISSPORT In Nederland kennen we in het criminele circuit, de zwarte handel, de zwarte markt en het zwarte geld en in de omroepwe reld is er de zwartkijker. De sportvisserij heeft zijn eigen fe nomeen: de zwartvisser. Het is de ingeburgerde omschrijving voor een hengelaar die zonder over de vereiste papieren te be zitten een dagje gaat vissen. Onderzoekingen, enquêtes en steekproeven langs de water kant hebben aangetoond dat dit leger de laatste jaren is uitge groeid tot een zeer omvangrijk aantal, waarvan de schattingen uiteenlopen van 100.000 tot zelfs 400.000. De redenen waardoor het zo ver heeft kunnen komen zijn duidelijk. De rijkspolitie te wa ter, die toch al niet zo dik in zijn mankracht zat, heeft de laatste jaren een flinke veer moeten la ten. Bezuinigingen hebben er toe geleid dat de beschikbare bezetting op veel plaatsen fors is ingekrompen. Met de veel heid van taken vooral in het drukke watersportseizoen schiet er niet veel tijd over om ook nog eens uitgebreid te controleren of de sportvisser wel de voorge schreven vergunningen bezit. Dat gebrek aan controle waardoor de pak-kans aanzien lijk daalde, is langzamerhand doorgedrongen tot het visserle gioen. "Als ik toch nooit gecon troleerd word, waarom zou ik dan geld uitgeven aan een vis vergunning?", is een steeds va ker gehoorde kreet. De over heid. daartoe aangespoord door de georganiseerde hengelsport en de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB), heeft geprobeerd dit on gunstige tij te keren met een flink aantal tv-spots in de be kende Postbus 51-cyclus. Daarin wordt hengelaars dui delijk gemaakt dat vissen ner gens zomaar mag en je voor een luttel bedrag een vergunning kunt kopen. Veel effect heeft die werving kennelijk niet gehad want tijdens een recente blik semactie in Friesland bleek dat niet minder dan 90 procent van de gecontroleerde sportvissers niet over de wettelijk voorge schreven papieren beschikte. Nu is dat met die visvergun ningen nog altijd een vrij inge wikkelde zaak. In hoofdlijnen komt het hierop neer om in het binnenwater te mogen vissen heb je in de eerste plaats altijd de zogenaamde sportvisakte nodig. Die is te koop bij het postkantoor, maar soms ook bij de plaatselijke hengelsportvere niging en bovendien bij een aantal hengelsportwinkeliers. Die akte kost 13 gulden en is geldig van 1 januari tot en met 31 'december. Verder is voor de meeste wateren toestemming nodig van de eigenaar om er te mogen vissen. De eigenaar heeft dit visrecht vaak verpacht of verhuurd aan hengelsport- verenigingen. F>oor lid te wor den van zo n club (kosten onge veer 30 gulden per jaar) krijgt de hengelaar het recht om te mo gen vissen in het water van die vereniging. Via de overkoepe lende organisatie, de Neder landse Vereniging van Sportvis sersfederaties waarbij zo'n 900 verenigingen zijn aangesloten worden de belangrijkste wate ren weer onderling uitgewisseld via de zogenaamde 'grote ver gunning'. Verder stellen de overheid en de vereniging soms beperkende maatregelen waar het gaat om dB fa Im hal aas. de Mimi mummaat van de gevangen vis of een vangstlimiet of vangst- verbod. Wie geïnteresseerd is in die details kan bij het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij gratis de folder 'Wat iedere sportvisser behoort te weten' aanvragen via telefoon nummer 070-3792464. Omdat de roep om een stren gere controle richting overheid de laatste jaren geen effect had. heeft de georganiseerde hengel sport besloten om zelf maar het initiatief te nemen. Steeds meer verenigingen gaan ertoe over onbezoldigde controleurs aan te stellen. Ze moeten niet worden gezien als dienders of dorps veldwachters die er behagen in scheppen om zoveel mogelijk bonnen uit te schrijven, maar ervaren hengelaars die collega's uit het zwarte circuit wijzen op het belang van die vispapieren. Immers van de opbrengst wordt een fors deel besteed aan het uitzetten van vis en het goed beheren van visbestanden en viswateren. In aansluiting daarop organiseert de eerder genoemde ovb in samenwer king met de NWS en met fi- nan Mb mm in tal Btata rie deze maand voor de eerste maal op vijf plaatsen in het land cursussen voor controle van de sportvisserij. Het zou geen kwaad kunnen als ook van politiezijde belang stellins zou worden grtoond vfK»r deze ursus Want uit ei gen ervaring moet ik zeggen dat de kennis van de Vlssrnjwet bij de doorsnee politieman nogal eens allerbelabberdst is en men soms nog geen voorn van een baars kan onderscheiden Laat staan dat men het vers. hil V» nt tussen een dreg en een fleur- haak. Altijd op tijd Een klok die altijd op tijd loopt. Zelf 'overschakelt' van zomer- naar wintertijd. Kortom een uurwerk waar je altijd kunt ver trouwen. Dat is de Kienzle Sa tellite klok, die er is als wekker (ƒ219), als tafelklok 198,-) en als wand model (ƒ239). Een ont vanger die het DCF-tijdsein uit Frankfort ontvangt, zorgt er voor dat de uurwerken precies op tijd lopen. Meer informatie: Friedrichs BV, Heemstede, tel. 023-232700. Olympische Spelen Maar liefst 1500 vragen over de Olympische winter- en zomer spelen bevat de nieuwste vra genset van Trivial Pursuit. De vragen zijn verdeeld over zes categorieën: Locaties en ge schiedenis; Winterspelen; Niet- stadionsporten; Medaillewin naars; Stadionsporten en Op merkelijke feiten. Naast de Olympische editie is er deze maand ook een set met vragen over Disney uitgekomen. De prijs van deze mini-sets is ƒ44,95. Meer informatie Has bro, telefoon 030-80 96 09. Adagio Fluweelzacht en net zo sterk als leer zijn de tassen uit de Samsonite-serie Adagio. De tassen zijn gemaakt van een synthetisch materiaal waarop vlokjes katoen zijn aangebracht De serie, uitgevoerd in twee kleuren: olijfgroen en camel bruin. bestaat uit vier handtas sen, twee portofolio's en twee reistassen. Prijzen vanaf ƒ109. Meer informatie: Hake. Veene- nedaal telefoon 08385-5 01 11. Overstapje Christofle heeft een overstapje gemaakt, van de eet- en sa lontafel naar de schrijftafel. De meer dan 100 jaar toon aangevende fabri kant van zilver en verzilverd bestek, thee- en koffieser- viezen, heeft een bureauset Monaco op de markt ge bracht. Het ontwerp van de set: klokje- /pressepapier (ƒ935) asbakje (ƒ375) en briefope ner (ƒ335), is geïn spireerd op de art- decostijl uit de jaren twintig. Meer infor matie: Mare Meltzer telefoon 023- 28 45 28. Met de lijn Insignia heeft pen- nenfabrikant Parker twintig pennen aan het assortiment toegevoegd. Het gaat om tien verschillende sets balpennen en vulpotloden, in prijs variërend van 45 tot 250 gulden. Insignia is een ontwerp van Geoff Hol- lington. Voor het mechaniek van de vul potloden van Insignia is een nieuwe techniek toegepast. Het wordt beschermd door een ge goten polypropyieen omhulsel en de stift wordt via een meta len buisje aangevoerd. Hierdoor is de afwijking van de halve millimeter dikJte stift vrijwel ni hil. zodat het potlood ook ge- m lukt is voor iet hniM In- KM passingen. Nieuwe Parker

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21