Leidsch Dagblad Leiden denkt aan sloop woonwijken WITH COMPLIMENTS 59.- UHulshoff Kabinet verdeeld over bod zorg-cao Polo Ralph Lauren In de zenuwen BEL: VN-macht Sarajevo klaar voor vertrek Kwart kaarten Ajax- Torino zwart gekocht Gescheiden partners VRIJDAG 15 MEM 992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39853 LOSSE NUMMERS t 1- Azerbajdzjan 7Moetalibov, net weer terug op zijn post, heeft in Azerbajdzjan de noodtoestand afgekon digd. Filmfestival 9 Het jaarlijkse Filmfesti val van Cannes is be gonnen: de vele wegen die kunnen leiden naar een Gouden Palm. Nacompetitie Q Quick Boys begint J de nacompetitie morgen bij ACV. Topsco rer Peter Kuntz over de rol van de ploeg uit Assen. 'Kwaliteit huizen Groenoord en Maredijkbuurt is vrij slecht' De Leidse woonwijken Groenoord en de Maredijkbuurt gaan wellicht tegen de vlakte. De kwaliteit van de onge veer duizend huizen in deze buurten is vrij slecht, waar door tot in lengte van jaren dure opknapbeurten nodig zijn om de panden overeind te houden. De wijkjes liggen volgens de gemeente bovendien vrij geïsoleerd van de rest van de stad. voor leiden dat massale sloop van huizen daar op dit moment nog niet aan de orde is. „Het verbeteringsplan dat we hebben vastgesteld voor Groen oord gaat ook gewoon door. De vraag is alleen, wat moeten we over vijftien jaar doen? Dan zijn de huizen opnieuw aan een op knapbeurt toe. Steken we er op nieuw veel geld in, of zoeken we naar andere oplossingen?" Een vervanging door bedrijfspanden is volgens Van Rij dan een „heel reële mogelijkheid". Hoewel de sloperskogels bin nenkort nog niet in de wijkjes rondzwaaien, wil dat nog niet Ze worden namelijk omsloten door de kantoren aan het Schuttersveld, de voormalige vuilverbranding, de Groenoord- hallen en het slachthuis. Het college van burgemeester en wethouders speelt daarom met de gedachte de huizen daar te zijner tijd (maar niet binnen vijftien jaar) te vervangen door bedrijven of kantoren. De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) benadrukte gisteren tijdens een speciale raadsvergadering over het zogeheten structuurplan^ Geen straf voor 'doedelende' chirurg Cincinnati Een Amerikaanse chirurg die met een merkstift 'blije gezichtjes' op of rond de geslachtsdelen van zijn patiënten te kende om hen op hun gemak te stellen, is vrijgesproken van wangedrag. Glenn Warden, hoofd-chirurgie van een brandwon deninstituut in Cincinnati, gaf toe dat hij de gezichtjes heeft ge tekend. De patiënten en hun familie zouden ermee hebben in gestemd om op die manier de spanning rond de operatie te ver minderen. Warden deed al eerder van zich spreken. Hij moest zich vorig jaar verontschuldigen, nadat hij tijdens een operatie zijn initialen in de schedel van een jongetje van negen maanden had gekerfd. Experiment in VS met schone naalden new vork In navolging van Amsterdam zullen binnenkort ex perimenten met de verstrekking van schone injectienaalden worden opgezet in New York, Chicago. San Francisco en Boul der (in de staat Colorado). Net als in Nederland kunnen de ver slaafden hun vuile naalden inleveren en nieuwe krijgen. Doel is om te onderzoeken hoe effectief de verstrekking van schone naalden isK Baas moet overbelasting beperken den haag Werkgevers moeten maatregelen nemen om licha melijk overbelastend werk voor hun werknemers zoveel moge lijk te voorkomen. Dat staat in het ontwerp voor een Besluit fy sieke belasting van minister De Vries van Sociale Zaken. Veel van het ziekteverzuim en afkeuringen worden veroorzaakt door aandoeningen aan het bewegingsapparaat. Behalve door het aanpassen van het werk kunnen wergevers kiezen voor minder belastende gereedschappen. Is dat redelijkerwijze niet mogelijk, dan moet de overbelasting zoveel mogelijk worden beperkt. EXCLUSIEVE «TT TUINMEUBELEN Den Haan heeft een kollektie van buitengewone klasse! tuinmeubelen, houten tuinbanken kussens en parasols in exclusieve kleuren en dessins accessoires en dekoraties voor tuin en terras Geopend: ma t/m vrij 9-6 uur, za 9-5 u vrijdag koopavond. den Haan RIJNSBURG, Vliet Zuidzijde 24 (grachtje in het centrum) Tel 01718-21301 Onze complimenten Dennis Mannenmode. De stijl, klasse en perfectie van jullie zojuist geopende, ongelooflijk mooie mannenmodezaak spreekt ons zeer oon. Fijn dat wij daaraan mee mogen werken! i zeggen dat de gemeente de za ken daar op hun beloop laat. In het structuurplan, dat in de maak is, zal de gemeente bepa len wat onder meer met deze wijken gaat gebeuren. „Besluiten we dat er te zijner tijd bedrijven of kantoren moe ten komen, dan heeft dat meteen gevolgen voor de nieuwbouw die we daar plegen. Want het is natuurlijk onzin om dan nieuwe woningen neer te zetten, die immers zo'n 50 of 75 jaar mee moeten." Nieuwbouw komt overigens al veel eerder aan de orde, aan gezien een aantal panden in Groenoord nu al te slecht is om te verbeteren en binnen afzien bare tijd tegen de vlakte moet. Het gaat om huizen in de (Kor te) Hansenstraat, Pasteurstraat, Musschenbroekstraat en Bakker Korffstraat. Pagina Leiden: Sloop van wij ken krijgt geen bijval. leiden Leerlingen van het Leidse Boerhaave college voor volwassenen-onderwijs doen dit jaar schriftelijk eindexamen in de Pieterskerk. Zij maken deel uit van een groep van naar schatting 194.000 scholieren, die vandaag beginnen aan de centraal schriftelijke eind examens. Het grootste gedeelte, ongeveer 102.000 leerlingen, doet examen op lbo- of mavo-niveau. Ruim 50.000 leerlingen doen het havo-examen en ongeveer 40.000 gaan op voor het vwo-diploma. De laatste exa mendag is maandag 1 juni. Op 12 juni ont vangen de scholen de resultaten en medede lingen over vaststelling van de cijfers. foto htllco kuipfrs Geen krant ontvongenT 071-161400 071 161499 V-raad: Leger en Kroaten moeten weg uit Bosnië Extra controles illegale werkers HET WOORD IS AAN Elbert Hubbard Wees beminnelijk tot tien uur 's ochtends en de rest van de dag zal voor zichzelf zorgen. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Vrij zonnig Heldere nacht met een minimum temperatuur van 12 graden Over dag vnj zonnig, maar in het noor den enkele wolkenvelden M»d- dagtemperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 25 graden in het zuidoosten Matige wind uit noord tot noordoost rond kracht zagreb/new york dpa/anp/ap De VN-militairen, onder wie zestig Nederlanders, in Sarajevo hebben vanmorgen te horen ge kregen dat ze hun spullen moe ten pakken. De woordvoerder van het Nederlandse VN-batal- jon, Maarten Beneker, verwacht echter niet dat de militairen vandaag al vertrekken. Het tot hotel omgedoopte bejaarden huis lag gisteren de hele dag on der vuur. Beneker weet niet of de VN- troepen de garantie hebben voor een veilig vertrek. „Van nacht blijven we in elk geval Zelfmoord na onvoldoende De afgelopen dagen hebben ze ker zeven Zuidkoreaanse scho lieren zelfmoord gepleegd van wege de hoge studiedruk. De kinderen, in de leeftijd van 10 tot 21 jaar, hadden allemaal net slecht cijfer gehaald of wa- voor een examen gezakt. nog. Op dit ogenblik wordt on derhandeld over een staakt-het- vuren. Misschien dat we daar van kunnen profiteren", aldus Beneker. De VN-militairen zetten giste ren in het Rainbow Hotel veilig heidsposten uit om mogelijke indringers tegen te houden. „Dat bleek niet overbodig want later op de avond drongen twee mannen binnen, waarschijnlijk om voedsel te stelen", aldus Be neker. „Ze sloegen een raam in en schoten daarna hun wapens leeg. Nederlandse soldaten heb ben daarop teruggeschoten en hen verjaagd." De gevechten tussen mos lims, Kroaten en Serviërs zijn vanmorgen vroeg weer in alle hevigheid opgelaaid. In de hele stad woeden branden. Bij de strijd werden gisteren diverse openbare gebouwen getroffen, waaronder de zetel van de Bosnische regering. Volgens Radio Zagreb waren kort voor zes uur vanmorgen al weer ontploffingen ie noien, waarna de Bosnische radio uit de lucht verdween. In twee ka zernes van het door Serviërs be heerste federale leger in de hoofdstad heerste een gespan nen sfeer. Er zou sprake zijn van grote meningsverschilen tussen de gematigde en extremistische militairen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal waar schijnlijk vandaag een resolutie aannemen waarin de terugtrek king wordt geëist van het Joego slavische keger (JNA) en de Kroatische troepen uit Bosnië-' Hercegovina, alsmede de ont wapening van gedemobiliseer de troepen. In de ontwerpreso lutie. die is ingediend door Bel gië, Groot-Brittannië en Frank rijk. wordt gewezen op het be lang van de bescherming van humanitaire hulp. De politie gaat de komende tijd extra vreemdelin^encontrolcs houden bij bedrijven in de duin- en bollenstreek. De con troles zullen zich niet beperken tot de bollenbedrijven. Met jus titie is afgesproken dat gearres teerde illegale vreemdelingen in principe worden uitgezet naar het land van herkomst. Doel van de actie is hei aantal illegale vreemdelingen terug te dringen dat werkt in verschillende be drijfstakken. De actie wordt ge coördineerd vanuit de politie bureaus in Katwijk en Noord- wijk. hfo'Q.- li Zuidkoreaanse scholieren worden bijna alleen beoordeeld op feitenkennis, ook bij het toe latingsexamen voor de universi teit. Een universitaire studie is de enige manier om zeker te zijn van een baan, status en goede beloning. De universitei ten hebben echter slechts plaats voor een kwart van de één mil joen scholieren die zich jaarlijks aanmelden. De zelfmoorden hebben in het land geleid tot een felle dis cussie over het onderwijssys teem. Leolux bankstel met gratis uw favoriete muziek! Deze week bij ieder bankstel een radio kado! Da's mooi meegenomen deze week ^anders OENKEN OVER Leiden: Nieuwe Ri|n Den Haag Rijswijk. Leidschendam. Rotterdam. Hilversum Zwolle Voorscholen: produkle en distributiecentrum AMSTERDAM GPP Bijna een kwart van de toe gangskaartjes voor de cupwed strijd Ajax-Torino die woens dagavond in het Olympisch Sta dion in Amsterdam is gespeeld, is op de, zwarte markt gekocht. Dat blijkt uit een onderzoek van het Planologisch en Demogra fisch Instituut van de Universi teit van Amsterdam Medewerkers van het insti tuut ondervroegen voor de hoofdingang van het stadion 572 toeschouwers. De 5000 aan hangers van Torino en tiental len VIP's werden huiten be schouwing gelaten. Een andere opvallende bevinding was dat 11,8 procent van de toeschou wers in het bedl was van een vrijkaartje. Ajax zal zich volgens het rap port moeten bezinnen op de manier waarop in de toekomst Brief met voorstel 'overliet weekeinde heen getild' UTRECHT» Het kabinet lijkt onderling verdeeld over de manier waarop het loonbod van 3,56 procent voor een nieuwe cao in het zie kenhuiswezen moet worden gefinancierd. De regering zou deze week een brief over het bod aan de werkgeversorganisatie Ne derlandse Zorgfederatie (NZF) sturen, maar die blijft in elk geval tot na het week einde uit. De NZF is uiterst verontwaar digd over deze gang van zaken. In een gesprek tussen de overheid en de NZF werd vorige week volgens de zieken huiswerkgevers in vage bewoordingen een nieuw voorstel gedaan voor het aanwen den van pensioengelden voor de financie ring van het loonbod. De NZF had de in druk dat het om een lening ging uit het pensioenfonds, waarbij garanties zouden worden afgegeven voor terugbetaling aan het pensioenfonds. Het feit dat de brief uitblijft, stemt de NZF somber. De ziekenhuiswerkgevers zijn bovendien ontstond over hef feil dat van overheidszijde nu wordt ontkend dat het in het voorstel om een lening zou gaan. aldus de NZF. De zorgsector is fel le gen het oorspronkelijke plan van het kabi net om de pensioenpremie te verlagen. Het vrijgekomen geld zou moeten worden gebruikt voor hel loonbod. De sector ziet dat als een sigaar uit eigen doos en vTeest dat de pensioenen in gevaar komen. De acties in de gezondheidszorg duren intussen onverminderd voort en nemen in hevigheid toe. aldus een woordvoerder van de CNV-bond CFO. „De stemming wordt steeds bozer en agressiever. We sluiten escalatie niet uit." Volgens de woordvoerder is ook de kans op wilde ac te Mit*«rig Vanaf maandag wordt ook in het kruis werk actie gevoerd Op die dag onderin- delen werkgevers en vakbonden over een nieuwe cao voor de 20.000 werknemers. Er gloort in het kruiswerk nog een sprank je hoop voor de bonden. De werkgevers hebben zjch bereid verklaard in de eigen budgetten te zoeken naar ruimte voor loonsverbetering. Net als in de andere zorgsectoren eisen de bonden in het kruiswerk 4,5 procent. kaarten moeten worden ver spreid Hef argument van A|ax dat kaartverkoop via de regulie re verspreidingspunten als de tabakshandel zou leiden tot zwarte handel, gaal niet op. zo blijkt uil hel onderzoek. Opvallend is ook dat ruim 65 procent van de toeschouwers van buiten Amsterdam afkom stig was. „Omdat Ajax de kaart verkoop zelf in handen nam, bood dit voor niet-Amsterdam mers de mogelijkheid een nacht in de slaapzak voor de hekken van Ajax door te brengen.'' Die voorverkoop leidde op 18 april tot chaotische toestanden bij Ajax. i potttfe morsi daarbij optreden en er vielen gewon den. Verschillend van lengte en gewicht? Oplossing Sleeping Apen Together Alletwee n ander bed Toch samen Hussein: bezem moet door vn DEN HAAG JANINE SOSMA De Verenigde Naties en hun bc- worden gereorganiseerd, willen ze een dynamische rol kunnen spelen bij de oplossing van in ternationale conflicten. Dat zei de Jordaanse koning Hussein gisteren op het Global Panel in Den Haag. De koning hekelde de samen - sti lling van de VN. waardoor volgens hem het gevaar bestaat dal beslissingen worden geno men, die de ene partij bevoor delen boven de andere. Hussein was de belangrijkste spreker op de eerste dag van het Global Pa nel, een jaarlijkse tweedaagse inlrmationale bijeenkomst. De conferentie duurt tot vanavond. BARBECUE uapewu.wööiem. tartoueset 053 cm. Verwijl Sr PRIJSBOFFER Nog geen abonnee? Vul de bon in elders in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1