Plan Duivenvoorde %aat gewoon door Emancipatiebeleid Oegstgeest krachteloos Regio Leiden Sluiting kaarsenfabriekje onafwendbaar Een mooie dag voor een dodensprong boskoper nieuwe chef zwembad Zoeterwoude RIJDAG 15 ME11992 17 REDACTIE DOC VAN DER PIAS (CHff) M*P DE GRAAI f UBKINfcATINK AS TRIO VAN D€N BERG W1L«£D SIMONS CAROL iNE VAN OVtRSEEKE 071 161419 'Als daar de vlam ingaat krijgen we grote problemen caroline van overbeeke De sluiting van kaarsenfabriekje La Bamba in Voorschoten is volgens wethouder J. van de Poel onafwendbaar. „Ik vind het uiter mate rot voor Van Gardingen, maar we moeten ons aan de hinderwet houden. Bo vendien is de inrichting met al die paraffi ne brandgevaarlijk. C. van Gardingen. eigenaar van het een mansbedrijfje aan de Bijdorpstraat, hoorde onlangs van de gemeente dat tot sluiting van de inrichting zou worden overgegaan. Van Gardingen gaat tegen het gemeente- besluit in beroep bij de Raad van State. „Ik heb staar en ben gedeeltelijk arbeidsonge schikt. maar dit werk kan ik bijna blinde lings doen. Ik wil niet friijn hand ophou den bij de sociale dienst." Volgens wethouder Van de Poel is de ge meente 'heel coulant' geweest met Van Gardingen. „We zijn al een jaar met l.a Bamba bezig. Ik heb ook met Van Gardin gen gesproken. Maar vriend en vijand zijn het er inmiddels over eens dat de situatie bij La Bamba onhoudbaar is: overal ligt paraffine en dat is brandgevaarlijk. Als daar de vlam ingaat, krijgen we grote pro blemen." Hij vervolgt: „We hebben de eigenaar een jaar lang verschillende brieven ge schreven, maar hij verandert niks aan de situatie. Ik weet ook wel dat een nieuwe vloeistofdichte vloer kostbaar is, maar we kunnen voor Van Gardingen echt geen uit zondering maken als het een wettelijk voorschrift betreft. En die andere voor waarde, dat hij zijn rotzooi moet oprui men. daar is alleen een beetje goede wil voor nodig." De wethouder stelt dat de gemeente ge woon haar werk doet en dat voor Van Gar dingen geen uitzondering kan worden ge maakt. „We zijn als gemeente druk bezig met de handhaving van de hinderwet. Daarbij kijken we naar alle bedrijven van groot naar klein. We hebben Van Gardin gen achter zijn broek gezeten, maar als ie mand niet meewerkt moeten we de vaste procedure volgen en nu dus tot sluiting overgaan." Van de Poel verwacht niet de Van Gar dingen het bij de Raad van State voor el kaar krijgt dat de sluiting van het fabriekje wordt verhinderd. „Ik Van me niet voor stellen dat de Raad van State het belang van Van Gardingen zal laten prevaleren boven het belang van de gemeente. Maar begrijp me goed: ik vind het ook rot voor hem, ik ken zijn persoonlijke situatie." VOORSCHOTEN NANJA RUITER Met een elastiek aan je benen zestig meter de diepte in. Wie wilde de sprong van zijn leven maken? Oftewel, de sprong óm zijn leven. Om het laatste ging het eigenlijk vooral gistermid dag in Voorschoten. En de poli tie hield een oogje in het zeil. Een organisatie van elastiek- springers kwam naar het terrein van een potentiële sponsor om hem te overtuigen van de abso lute veiligheid van deze attrac tie „En om te laten zien dat het toch echt leuk is." Een team van vier Denen en een Zwitser maakte achterwaart se salto's en trapte op een mountainbike te gen slecnts een zuchtje wind in naar de grond. In 1987 duikelden de eerste elastiekspringers van een brug in Frankrijk. Niet geheel zonder gevaar, want een enkele keer brak het touwtje. Springer Ted dy Brandt een DWO <tn- tt zelf al zo'n duizend sprongen op heeft zitten vertelt dat zijn producent 'Bungy lump' zich suf getest heeft op de elastieken. Tonnen zijn er mee verspeeld en het materiaal kan de toets der kritiek inmiddels ruim schoots doorstaan. Alleen toekijken mag op een bedrijfsterrein aan de Woelwijk- laan. dat inmiddels bomvol staat met toeschouwers. Waag halzen mogen echter ook zelf omhooggehesen worden door een kraan, met hun voeten op een kJcin plateau. „Hoewel die kraan stilstaat, heb ik toch het idee dat hij steeds hoger gaat", zegt een jongeman, die nog twijfelt of hij zelf de sprong zal wagen. Op het plateau staat een hoofdzakelijk geestelijke begeMdïi »WMi is It ml Denk maar niets als je springt. Wat is het i-en prachtige dag >m een sprong te wagen, hè?" Hij wijst aan welke richting je uit moet springen op zestig me ter hoogte En zestig meter is hoog, heel hoog. Het uitzicht is ongetwijfeld adembenemend, maar op het plateau heb je wei andere dingen aan je hoofd. De aanmoedigende woorden van de begeleider lijken van heel ver te komen „Toe maar. spring maar je hoeft niet bang te zijn." Fr gaat van alles door je heen. Zitten de touwen niet gedraaid, zitten ze goed vast en bovenal, wat doe ik hier eigenlijk? Wie vangt je op? Er staat niet eens een springkussen beneden! De gedachte aan de duik- nlank van het zwembad voor komt dat de hvMrnr toeslaat Dan is er de vrije val. Met de ar men wijd zweef Je naar bene den. er is nauwelijks wind en het enige dat je hoort is het angstige gereutel uit je eigen keel. Het einde van het elastiek komt als een bevrijding. |e veert weer omhoog, gaai over de kop. je maag draait om. Het slinge ren raat nog een minuut door en dan hang je stil. langzaam zakt het touw naar de grond, waar hulpvaardige handen wor den uitgestoken. Daar sta je dan weer. nog een beetje tussen hemel en aarde. Het duurt uren voordat de bib bers uit de benen zijn verdwe- M leiderdorper krijgt gouden eremedaille IBOERPORf» De Leiderdorper J. Schutte heeft vanmorgen de eremedaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De koninklijke onderscheiding werd hem door burgemeester A. Bruggeman in het raadhuis uit gereikt. Schutte nam afscheid als secretaris van de Vereniging Belangen Behartiging Schilders bedrijven. Hij heeft deze functie 27 jaar bekleed. De 65-jarige Schutte, zelf di recteur-eigenaar van een schil dersbedrijf. was verder vijftien jaar als leraar verbonden aan de ambachtsschool aan de Haag- weg in Leiden. Ook was hij van 1964 tot 1984 lid van dB kamer van Koophandel, sector am- bacht Hij vertegenwoordigde daar de afdeling Leiden van het Nederlands Christelijk Onder nemersverbond. Bij zijn af scheid van de Kamer van Koop handel ontving Schutte in 1984 al de zilveren eremedaille. Zes vrijwilligers voor asielzoekers OEGSTGEEST ASTWO VAN DEN BERG Zes Oegstgeestenaren hebben zich gisteravond ii|dens de voorlicniingsavond over asiel zoekers in het gemeentehuis als vrijwilliger-begeleider aange meld. Dat is voorlopig voldoen de. Als de gemeente Oegstgeest haar streefgetal heeft bereikt en aan zestig vluchtelingen onder dak biedt, zullen er nog negen vrijwilligers bijgezocht moeten worden. De voorlichtingsavond werd door 25 belangstellenden be- bo( hl i te UJeenkDmtt was dan ook niet alleen bedoeld voor poteotttfte begeleiders, maar voor iedereen die meer wilde weten over het asielzoekersbe leid van de gemeente. Deze wil in 1994 zestig asielzoekers ge huisvest hebben in achttien wo ningen. Voor de opvang van de vluchtelingen is in Oegstgeest een nieuwe stichting opgericht. Harry Siootbeek. ct»ordinator van de stichting, gaat de nieuwe vrijwilligers begeleiden. restauratie van kasteel Duivenvoorde gaat door. ook al krijgen we pas in het jaar 2001 subsidie van de ge meente Voorschoten." J. Scheuer, directeur van de Stich ting Museum Kasteel Duivenvoorde, ziet nog voldoende u lomogelijkheden om het geld bij elkaar te brengen dat no- S-c&ig is voor het opknappen van zowel de binnen- als de GjJ)uitenkant van de historische buitenplaats. voorschoten astrid van den berg n ^.De subsidies die we toegewe- ?ver£en krijgen, dekken maar een deel van de kosten", vertelt ictgcheuer. „Een groot deel wordt door de stichting zelf betaald. Toch zou het ons beter uitko men als de gemeente Voorscho- ten ons de subsidie eerder zou toekennen. Dat zou het tempo waarin de restauraties plaats vinden, verhogen." De gemeente krijgt van het MjkjRijk ieder jaar een bepaald bud get voor het onderhoud van monumenten. Het gemeente bestuur stelt zelf de prioriteiten. ^Voorschoten reserveerde voor de komende jaren geld voor de restauratie van dorpsmonu menten aan onder meer de Mo lenlaan en de Voorstraat. Voor het opknappen van de Lauren- tiuskerk is 1,9 miljoen gulden uitgetrokken. Als al die projec ten klaar zijn, is Kasteel Duiven voorde aan de beurt. Dat zal pas in het jaar 2001 zijn. „Het geld dat we via de ge meente krijgen, is bedoeld voor de restauratie van de binnen kant van het kasteel", aldus Scheuer. „Het plafond van de MarotzaaJ en de hal zijn in er barmelijke staat. Ook op andere plekken moet het pleister- en schilderwerk hoognodig opge knapt worden. We moeten daar volgend jaar mee beginnen. Verder staat het jachtopzieners- huisje bovenaan op onze lijst. We kunnen met de restauratie van de woning echt niet negen jaar wachten." Scheuer probeert dan ook bij de provincie en particuliere stichtingen renteloze leningen af te sluiten. „Commissaris van de koningin S. Patijn, is per soonlijk geïnteresseerd in het kasteel. Hij noemt de buiten plaats Duivenvoorde en De Horsten de enige groene long van de Randstad. Bij hem vind ik wel een gewillig oor voor de restauratie. Verder probeer ik het Anjerfonds te bewegen ons het geld te lenen. Dergelijke stichtingen zijn wel overtuigd van de noodzaak een unieke plek als Duivenvoorde te be houden. Zij weten ook hoeveel geld met het onderhoud ge moeid is." Voor het wind- en waterdicht houden van de buitenkant krijgt de stichting ieder jaar een vast Stichting wacht niet op subsidie gemeente Voorschoten bedrag van het ministerie van WVC. „Op dit moment zijn we bezig met de uitvoering van een tienjarenplanvertelt de direc teur. „We zijn begonnen met de restauratie van de bruggen. Vol gend jaar worden de muren, ra men en dergelijke onder han den genomen. In totaal kost de opknapbeurt 1 miljoen gulden. Veertig procent wordt betaald door WVC en tien procent door de provincie. Zelf moeten we dus vijf ton bijdragen." Het bijeen brengen van al die gelden is op dit moment de eer ste zorg van Scheuer. „We lopen voortdurend tegen de traagheid aan, waarmee de subsidies wor den verstrekt. In 1988 hebben we de bosbaaswoning opge knapt. maar pas in 1997 ont vangen we de subsidie hier voor." Toch blijft Scheuer opti- - mistisch. Met de garantie dat in 2001 de gemeente de subsidie uitkeert, ziet hij genoeg moge- lijkheden om de noodzakelijke Me( snowbo4rd glijder, op «n dun laagje lucht Een demonstratieteam haalde gistermiddag ijzingwekkende stunts uit bij het elastleksprtngen leningen te verkrijgen. aan de Woelwijklaan in Voorschoten. roro hf uk #hs*ma# Bezoektijden Elisabeth aangepast ^iderdorp Als gevolg van de open dag ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum, zijn de bezoektijden van het Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp morgen aangepast. Er is doorlopend be- toek van 16.30 tot 20.00 uur. Voor spoedeisende hulp kunnen patiënten morgen vanaf 08.00 uur terecht bij het Diaconessen- luis in Leiden. De open dag van het Elisabeth Ziekenhuis begint pm 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Op het programma staan pnder meer tentoonstellingen en demonstraties, er zijn onge veer 40 afdelingen te bezichtigen en ook voor de kinderen zijn er |al van attracties. Edwin Brusse (D66) uit raad /oorschoten Het D66-raadslid Edwin Brussee verlaat de Voor- jchotense gemeenteraad. Hij legt eind september zijn functie neer omdat het raadswerk voor hem niet meer te combineren is met zijn baan en studie. Hij wordt opgevolgd door Bouke Jagt. Hij is advocaat en schrijver en was tot nu toe onder meer actief in de landelijke werkgroep Kunsten van D66. Expositie amateurkunstenaars zoeterwoude Leden van de Zoeterwoudse vereniging voor amateurkunstenaars Kameleon exposeren hun werk het komen de weekeinde in het atelier aan de Van Alkemadestraat. Het the ma van de tentoonstelling, die om 11.00 uur wordt geopend door wethouder R. Hogenelst, is 'Zoeterwoude in de ruimste zin des woords'. Het atelier is zowel op zaterdag als op zondag van 11.00 tot 17.00 uur geopend. let Zoeterwoudse zwembad laasbroek krijgt een nieuwe hef-badmeester. Als aan het ind van dit jaar de huidige jnctionaris G. Montanus met e vut gaat, wordt hij opgevolgd oor I. Tammer. Montanus /ordt het lopende seizoen, net Is de voorgaande twee jaar, al lijgestaan door Tammer, die liervoor op 'huurbasis' wordt ivergenomen van de gemeente loskoop. De opvolging van de huidige ihef-badmeester is voor het óeterwoudse gemeentebe- tuur wat problematisch omdat r niet het hele jaar door werk is por dit personeelslid. Het dorp eschikt alleen nog over een luitenbad, wat voor een chef- •admeester voor slechts acht naanden een dagtaak inhoudt. %las, Vethouder A. Ringersma heeft 5-p.^i pogingen ondernomen de func tionaris voor een aantal maan den te verhuren aan een andere gemeente, maar garanties heeft hij daarvoor niet gekregen. Omdat het in de praktijk erg moeilijk is om gekwalificeerd zwembadpersoneel te krijgen, wil de wethouder Tammer niet temin graag houden. Hij stelde gisteravond dan ook aan de le den van de raadscommissie voor om de toekomstige chef badmeester ander werk op het raadhuis aan te bieden, in de periode dat hij niet met zijn ei genlijke taak bezig hoeft te zijn. Onder~die voorwaarde ging de commissie akkoord met de benoeming van Tammer per 1 januari 1993. De gemeente Bos koop moet overigens nog in stemmen met de overgang van de zwembadmedewerker naar Zoeterwoude. Vijf vrouwen in de gemeente raad. en één op de PvdA-kies- lijst. hebben een emancipatie clubje opgericht: het Raads- breed Vrouwenoverleg Oegst geest (RVO). Het zestal vond het tijd worden voor een extra in spanning. 'want emancipatie is echt nog niet passé'. Joar van Raalte (Groen Links), Elly van den Bosch-Damen (CDA), Nel Mandema-Wynia (CDA), Betty van Oortmerssen- Schutte (D66), Inez Kotterman- van de Vosse (WD) en Thea de Vries (PvdA): ondanks hun poli tieke 'kleur-verschillen' zijn ze het hartgrondig eens over het nut van emancipatie. „Het is geen onwil van de ge meente, maar van het emanci patiebeleid gaat geen kracht uit. Wij willen daar iets aan doen aldus initiatiefneemster J. Van Raalte. „Daarom hebben we onze krachten gebundeld in het RVO." De RVO-vrouwen staan niet alleen op de bres voor hun ei gen sekse, maar beijveren zich voor emancipatie in de brede zin van het woord. „We willen aandacht besteden aan proble men van vrouwen, maar ook aan minderheden en ouderen", licht Betty van Oortmerssen- Schutte toe. Over de doelstelling van het RVO: „We willen het emancipatiebeleid van de ge meente bijstellen en zullen dat in kleine stapjes doen: we willen het per thema oppakken." Het eerst thema dat volgens het zestal aandacht behoeft is Enkele deelnemers aan het Raadsbreed Vrouwenoverleg Oegstgeest: van links naar rechts Betty van Oortmerssen-Schutte, Joar van Raalte, Elly van den Bosch-Damen en Nel Mandema-Wynia. foto hielco kuipus het vrouwen-voorkeursbeleid op het gemeentehuis. Volgens de vrouwen is daar nog niet erg veel van terecht gekomen. Als in juni een tweede ambtelijke nota verschijnt, wil het RVO daar ex tra aandacht aan besteden. Van Raalte: „We hebben de cijfers gezien en er zijn niet echt veel vrouwen aangenomen op het gemeentehuis." Elly van den Bosch-Damen vult aan: „En als er vrouwen zijn aangenomen, gaat het vooral om de mindere banen met de lagere lonen." Van Raalte: we willen dat vrouwen-voorkeursbeleid kri tisch bekijken en de streefcijfers controleren." Mandema nuan ceert: „Maar daarbij houden we ook rekening met het feit dat vrouwen zelf ook niet altijd op hoge banen solliciteren." Veiligheid Na de zomer willen de vrouwen 'de sociale veiligheid' in Oegst geest op hun agenda zerten. Van Raalte: volgens mij is dat een onderwerp dat heel erg leeft in het dorp." Elly van den Bosch: „We streven ernaar dat iedere vrouw en iedere man 's avonds rustig over straat kan." De RVO-vrouwen willen ook andere (vrouwen)organisaties bij de discussie betrekken. „In dit geval bijvoorbeeld de Vrou wen Advies Commissie, maar ook ambtelijke instanties kun nen we om advies of om ideeën vragen." De zes vrouwen zijn niet bang dat hun politieke achtergrond hen in hun werk zal belemme ren. „Emancipatie is ons doel. Het is juist prettig dat je je niet voelt aangevallen tijdens poli tieke vergaderingen als het over vrouwen gaat: je weet je dan ge steund oor de andere vrou wen", aldus Betty van Oort merssen-Schutte. De vrouwen willen dat man nen ook gaan inzien dat eman cipatie voor hen ook voordelen heeft. „Ouderschapsverlof is vaak bedreigend voor mannen: parttime werken zou omslach tig zijn. Maar voor hen zijn er ook voordelen." Na een korte maar hevige be spiegeling over de emancipatie van de eigen kinderen en de ge neratie die daarna komt. snellen de vrouwen naar huis. Raadsbreed Vrouwenoverleg wil verandering mentaliteit Tekenend voor de problematiek is de opmerking van de Oegst- geester vrouwen dat een af spraak zo aan het eind op de middag niet goed uitkomt: ze hebben immers ook een gezin dat wacht. Na afloop van het gesprek haasten ze zich dan ook in ijltempo naar huis. „Maar het zou ook een probleem voor mannen moeten zijn. Tsja, een kwestie van mentiiteitsveran- dering", zegt Betty van Oorst- merssen -Schutte.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17