Leiden Regio m\ Geen steun voor sloop van wijken VVD verwijt college anti auto-houding Veel weerstand tegen koopavond op vrijdag Vijftien maanden cel geëist voor aanslag op taxichauffeur Leidenaars leefden met 'terreur en doodsangst' ComputerWare Ideeënli jn in hele land VRIJDAG 15 ME11992 Parmentier a De buren van het I J Parmentiercomplex aan de Lammermarkt vin den dat de gemeente het gekraakte gebouw moet ontruimen dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans :t visser (CHEF) wim wegman Autoruiten ingegooid leiden Van drie geparkeerde wagens in de Tweelingstraat (bij Stadsbouwhuis) zijn donderdagochtend de voorruiten inge gooid. Hen 29-jarige eigenaar heeft gisteren aangifte gedaan van vernieling. Van de daders ontbreekt elk spoor. Beenbreuk na ruzie leiden Een 12-jarige jongen uit Leiden heeft dinsdagavond op schoolkamp in Austerlitz een beenbreuk opgelopen. Hij werd geschopt door een 12-jarige jongen van een andere Leidse school. De vader van het slachtoffer heeft gisteren aangifte ge daan. De jongen is in het AZL opgenomen. De twee scholieren hadden dinsdag al eerder in het kamp ruzie gehad. De dader zocht het slachtoffer later op de avond op en gaf hem toen een flinke trap tegen het onderbeen. Platenbeurs in Antonius Clubhuis leiden In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt za terdag 23 mei een beurs gehouden van grammofoonplaten. Ver zamelaars en liefhebbers kunnen er platen en cd's krijgen, die niet meer in de handel zijn. In totaal is er'zo'n 150 strekkende meter platen uit alle genres te koop. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Ook woningen in Transvaal ter discussie (vervolg van De gemeenteraad reageert terughoudend op uitlatingen van wethouder Van Rij dat Groenoord en de Maredijk- buurt wellicht plaats moeten maken voor kantoren. Tij dens een eerste discussie gisteravond lieten raadsleden blijken niet bijster gelukkig te zijn met de plannen. Winkeliers houden vast aan donderdag wim wegman leiden ernastraatsma Het plan van de gemeente om de koopavond te verplaatsen naar vrijdag, in combinatie met de grotere weekmarkt, stuit op fikse weerstand. De meeste on dernemers zien niets in de voorstellen. Dat geldt ook voor de bewoners van de Stille Rijn en de Hooglandsekerkgracht. De buurtverenigingen Pancras- West en Maredorp zijn als enige voor uitbreiding van de markt. Wethouder J. Walenkamp (CDA/economische zaken), de bedenker van het plan, heeft in het totaal 28 reacties gekregen. De Kamer van Koophandel is de felste tegenstander. Uit een door de Kamer gehouden en quête blijkt dat 80 procent van de Leidse winkeliers de voor keur geeft aan handhaving van de koopavond op donderdag. De situatie, met een koopavond op vrijdag in de regiogemeen ten, is volgens de ondernemers juist ideaal. Consumenten heb ben nu twee keer in de week ge legenheid om 's avonds hun in kopen te doen. Volgens de winkeliers 'ont breekt het aan harde feiten waaruit het positief economisch resultaat blijkt van deze ver plaatsing', schrijft voorzitter L. Palm van Leiden Leeft. De marktkooplui zelf, vere nigd in de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, voelen ook niets voor een vrij dagmarkt. Eveneens afwijzend zijn de gemeenten Oegstgeest en Lei derdorp. Zij zien geen kans om 'hun' koopavond naar donder dagavond te verplaatsen. Voor schoten denkt zelfs in de pro blemen te komen door de markt op vrijdagavond, omdat een aantal Leidse marktkooplie den op vrijdag in Voorschoten staat. Alleen Warmond en Zoe- terwoude hebben geen bezwa ren tegen het plan. De buurtverenigingen Mare dorp en Pieters- en Academie- wijk en Milieudefensie juichen een uitbreiding van de markt toe. Kraampjes op de Stille Rijn zullen de verkeerssituatie in de omgeving .een stuk veiliger ma ken, zo schrijft Maredorp/De Camp. En de binnenstad wordt er, met meer bedrijvigheid, een stuk gezelliger op. Pancras-West is juist bang dat de parkeerproblemen in de om geving groter worden als de markt wordt uitgebreid naar de Hooglandsekerkgracht. Grote vraag voor de bewoners van de Hooglandsekerkgracht is waar zij in de toekomst hun auto kunnen stallen. Verder vreest de vereniging dat de binnenstad, met een gro tere markt, vuiler wordt. 'De buurtbewoners willen dit vera demend rustige gebied in een overigens drukke binnenstad bewaren'. PvdA'er P. Bordewijk wees er op dat bij de bewoners van vooral Groenoord verwachtingen zijn gewekt over het voortbestaan van hun huizen. Bovendien heeft de gemeente al de nodige investeringen in de wijken ge daan, die bij sloop in één klap nutteloos worden. „Neem al leen maar de riolen die er lig gen", aldus Bordewijk. Het SP-raadslid C. Vergeer ontkent niet dat de wijken be trekkelijk geïsoleerd liggen. „Maar dat kan simpel worden opgelost door de wijk via het slachthuisterrein met Noorder kwartier te verbinden. E. van Aelst van buurtvereni ging Groenoord vindt de sug gestie van wethouder Van Rij 'vreemd'. „De gemeente staat op het punt miljoenen te steken in de renovatie van een groot aantal huizen in Groenoord en dan komt Van Rij met zo'n bou de uitspraak." Hij verwacht dat geen buurtbewoner na de uit spraken van Van Rij nog bereid is een renovatie-contract te te kenen. De bewoners van de Jan Lievensstraat, waar de huizen allereerst worden opgeknapt, moeten dat voor 20 mei doen. Buurtvereniging Groenoord is niet op de hoogte van de even tuele sloopplannen. Van Aelst: De Bakker Korffstraat, voorbeeld van een straat waarin een aantal hui zen zo slechts is, dat sloop onvermijdelijk is. foto hielco kuipers „Ik dacht dat dat definitief was alle huizen in Groenoord in afgeblazen. Zo'n tien tot vijfiten slechte staat verkeren. „Dat is in jaar geleden is die dreiging er sommige straten het geval, ook geweest." Hij bestrijdt dat maar niet overal." Een 34-jarige, aan harddrugs verslaafde Leide- naar, hoorde gisterochtend vijftien maanden cel tegen zich eisen, omdat hij in februari van dit jaar een taxichauffeur probeerde te beroven. Boven dien krijgt de man nog eens drie maanden omdat hij nog in zijn proeftijd opnieuw inbraken heeft gepleegd om in zijn verslaving te kunnen voor- Op de avond van 2 februari had de verdachte, na een 'shot' cocaïne en heroïne, zich per taxi vanaf het station naar de Brahmslaan laten ver voeren. Daar gearriveerd, sloeg de man plotseling met, de achterkant van een hamer, die hij in zijn mouw had verstopt, op het hoofd van de chauf feur met de bedoeling 'hem tijdelijk van de we reld te helpen'. Dat lukte niet. De gewonde chauf feur kon zich verzetten, waarna de 34-jarige het hazepad koos. Een dag later gaf hij zichzelf aan. Hij bekende bovendien een reeks inbraken in woningen aan onder meer de Joubertstraat, Maredijk, Vaartkade en Huygenslaan. De man heeft inmiddels een strafblad dat vanaf het moment dat hij in 1975 verslaafd raakte flink is gegroeid. Als u zo doorgaat zit u de helft van uw leven in de gevangenis", aldus rechter Timmermans. De Leidenaar toonde echter berouw. Zijn vriendin, bij wie hij een 2-jarig zoontje heeft, had hem de deur gewezen omdat hij opnieuw was gaan ge bruiken. Daarom had hij zich ook vrijwillig aan- gegeven en hoopte nu op behandeling van zijn verslaving. „Ik had verwacht een flinke douw te krijgen, al valt achttien maanden me toch tegen. Ik wil mijn vriendin zien te houden, dat is mij al les waard." „Forse straffen heeft hij al gehad, die hebben niet geholpen. Nu is hij 'clean' maar heeft be hoefte aan behandeling. Daarom pleit ik voor een intensieve behandeling", aldus zijn raadsman De Jong. Rechter Timmermans doet over twee weken uitspraak. 'De solex en de race-eend keren echt niet terug COI.I.KCTIONS COHISKI.IAM Alt It OW OISCII CAMEL III CO IIOSS KKKKSTIIA1T 112/111. LF.IIIKN TELEFOON 071-1.1.1258 leiden wim koevoet Aan de WD zijn de ideeën van de wethouders T. van Rij (PvdA) en J. Walenkamp (CDA) over de toekomst van Leiden niet be steed. De liberalen gingen gis teravond frontaal in de aanval bij de discussie over de nota 'Op zoek naar speelruimte' waarin de toekomst van Leiden wordt uitgezet. De liberale frac tievoorzitter M. van der Nat ver weet het college een toekomst visie te hebben geschreven, die 'doortrokken is van een anti-au to-houding'. In het plan zijn onder meer drie varianten ontwikkeld voor het autoverkeer in de stad, uit eenlopend van handhaving van de huidige situatie tot het fors terugdringen van het aantal au to's. Nu al een mening uitspre ken over die drie mogelijkhe den, ging de meeste raadsleden veel te ver. Ze willen eerst de gevolgen van al die plannen we ten voordat zij zich uitspreken. Maar Van Rij maakte duide lijk dat er 'geen machtig dikke rapporten' met uitwerkingen van de verschillende ideeën zijn te verwachten. „Dat is onbe gonnen werk. Op basis van wat er nu ligt, moeten we toch min stens voor een bepaalde rich ting kunnen kiezen." Hij maak te ondertussen iets van zijn ei gen keuze duidelijk: Van Rij vindt een goed verblijf in de stad belangrijker dan de bereik baarheid per auto. Van Rij en de WD staan op dit punt lijnrecht tegenover el- Sommige parkeergarages in Leiden, zoals deze aan de Korevaarstraat staan grotendeels leeg. Als auto's niet meer in het centrum kunnen komen, wordt het veel drukker in de garages. Er zullen zelfs nieuwe garages nodig zijn, aldus de WD, maar wie gaat die betalen? foto hielCO kuipers kaar. Van der Nat: „Van een open discussie is geen sprake." Het raadslid ziet graag antwoor den op vragen wat er nu met de Breestraat moet gebeuren en hoe de voor de autoluwe bin nenstad benodige parkeergara- mand meer rijdt en de solex die van ondergeschikt belang is. De ges worden betaald. „Dat had niet meer populair is." WD wil alleen praten over de van meer durf getuigd dan dit Van Rij bleef rustig onder de Breestraat maar daar schiet Lei stuk, dat ons voorgaat in de te- WD-aanval. De PvdA'er her- den in de toekomst weinig mee rugtocht naar de jaren zestig haalde dat de verkeerscirculatie op, verweet de wethouder de li- met de race-eend waarin nie- in het Leiden van de toekomst beralen. Dodensprong A -j Een internationaal I stuntteam demon streerde gistermiddag in Voorschoten het elastiek- springen van 60 meter hoogte Kijk-radio A Q Radio West gaat te- I -/ levisiebeelden bren gen bij de eigen radiopro gramma's: kijk-radio COMMENTAAR LVC Het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) staat de ambitieuze plannen voor het ultramoderne winkelcentrum Sleutelhof in de weg. Dus moet het LVC maar wijken. Daar komt het standpunt van de meerderheid van de gemeenteraad ongeveer op neer. Een logische houding. De raad maakt zien al jaren zorgen over de economische achteruitgang van de binnenstad in het alge meen en die van de Breestraat in het bijzonder. De Sleutelhof kan het winkelbestand in dit gebied aanzienlijk 'oppeppen'. Dat sommige instellingen daarvoor moeten verkassen, is vervelend maar te verdedigen. Het plan hoeft echter geen bedreiging te zijn voor het LVC. Maar dan moet de raad wel zijn voorstel herzien om de ver schillende onderdelen van de poptempel op te splitsen. De acti viteiten in centra als deze hangen zeei nauw samen I en leven dig eeheel loopt de kans na opsplitsing van activiteiten een snelle dood te sterven. Wat niet wil zeggen dat het LVC nergens anders zou kunnen aarden. Sterker nog, de poptempel zou van een verhuizing wel eens kunnen profiteren wanneer bijvoorbeeld een betere ac commodatie kan worden betrokken. En zo lang het LVC niet wordt weggestopt ineen buitenwijk, /al lut de br/nekrrs waar schijnlijk niet veel uit maken of ze naar de Breestraat moeten of naar een plek elders in de binnenstad. Wellicht is er op een nieuwe plaats ook ruimte voor een groter podium, waar popconcerten van meer bekende en daardoor duurdere groepen kunnen worden gehouden. De Stadsgehoor zaal, die daarvoor nu wordt gebruikt, is daarvoor ongeschikt. Tien jaar celstraf geëist wegens moord dank zij Wiliards uitgebreide contacten in het criminele cir cuit. Minder eensgezind waren de twee over wie uiteindelijk de trekker had overgehaald. Zij be schuldigden elkaar. Zowel de rechtbank als de procureur vond dat echter voor de straf niet van belang. Mr. J. Melissen, raadsman van de 31-jarige Leidenaar, meent dat het bewijs dat zijn cliënt de moord had gepleegd, onvol doende is geleverd. Daarnaast benadrukte hij. nel als /ipi col lega, mr. J. Boone, de "terreur en doodsangst" waaronder de verdachten bij Willard leefden. Vooral sinds zij lucht hadden gekregen van diens plannen om hen te liquideren. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. P. Koolschijn, heeft donderdag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen twee Leidenaars (21 en 31 jaar). De mannen worden ervan verdacht dat zij in juli vorig jaar de Hagenaar D. Willard met en kele schoten om het leven heb ben gebracht De rechtbank in Utrecht veroordeelde dè twee in oktober vorig jaar tot acht jaar cel. De eis was toen eveneens tien jaar. Willard werd op 5 juli vorig jaar dood aangetroffen in de bossen bij Voorthuizen. Het spoor leidde naar zijn twee huisgenoten, met wie hij in die periode een stacaravan op een naburige familiecamping be woonde. De twee mannen be kenden dat zij de moord had den beraamd om zich te ont trekken aan de macht die Wil lard over hen uitoefende. De jongste zou met bruut geweld seksueel misbruikt zijn, terwijl de oudste als huissloofje werd behandeld. Vluchtpogingen faalden volgens het tweetal De twee mannen, die volgens de psychiatrische rapportage volledig toerekeningsvatbaar zijn, hadden volgens hun raads lieden feitelijk weinig keus. „Willard was de tijdbom die op hun levens tikte. Zij moesten die bom uitschakelen", aldus mr. Melissen. Uitspraak op 26 mei. Leiden gaat verzuim van ambtenaren terugdringen leiden Leiden begint als eerste, en voorlopig enige, gemeente in Nederland met een project om het ziekteverzuim onder ambte naren terug te dringen. De Sleu telstad is hiervoor aangewezen door het ministerie van binnen landse zaken. Een dergelijk pro ject is eerder begonnen bij ver schillende ministeries, en leidde daar tot een aanzienlijke ver mindering van het aantal ziek meldingen. Volgens gemeente-ambtenaar D. Nalfwerk wordt bij het pro ject vooral naar positieve maat regelen wordt gezocht. „Als op een afdeling een meer dan ge middeld aantal mensen ziek is, kijken we of de arbeidsomstan digheden wel goed zijn, de kwa liteit van het werk niet verbe terd kan worden en of er mis schien iets aan het manage ment veranderd moet worden. Dat soort dingen." Overigens wordt alleen geke ken naar 'echte' ziektegevallen. „Een vrouw die zich soms ziek meldt vanwege haar zwanger schap, tellen we niet mee. Net zo min als een eenvoudige sportblessure Veel geld voor het project krijgt Leiden niet. „Maar dat hoeft ook niet. We hebben hoogstens wat extra ambtelijke ondersteuning nodig GROENOORDHAL LEIDEN 15 en 16 mei 1992 vrijdag 14.00-22.00 uur/zaterdag 10.00-17.00 uur BEURS VOOR COMPUTERS EN TOEBEHOREN Tegen inlevering van deze advertentie gratis een ANTIVIRUS tlop stellingen. De stichting werkt zonder winstoogmerk en met strikte geheimhouding van de ideeën. De landelijke campagne start op \tijd.ig 22 mei np het Haagse Binnenhof. Er wordt onoer meer een optocht gehouden, geformeerd door Columbus en zijn ci en zes struisvogels Ver der is landelijke politici ge vraagd een idee in een speriale bus 1c gooien. De meest origi nele inzender ontvangt een prijs en een wiaaelbcker De Nationale Ideeënlijn, geves tigd in een kantoor aan het Ra- '•urg. I land. Na volle proefperiode sinds oktober 1991 in de Leidse regio, kunnen eind deze maand mensen uit het hele land hun ideeën door- bfiit-n ite 9dehrtna Nationals Ideeënlijn is opgericht om men sen met goede plannen te hel pen in het leggen van contacten met de juiste bedrijven of in-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13