Spaarlampen zijn niet aan te slepen Het 'Daf-gevoel' is weer terug in Eindhoven Economie Moeder en kind Economie VS trekt verder aan Nieuw model CPB toont sneller effect van beleid Jonge gangsters dreigen 9echte maffia de baas te worden DONDERDAG 14 ME11992 Olivetti lijdt voor het eerst verlies milaan Het Italiaanse computerconcem Olivetti heeft vorig jaar voor het eerst in zijn geschiedenis verlies geleden. Het concern boekte een negatief saldo van 459,8 miljard lire (676 miljoen gul den) tegen een winst van 60,4 miljard lire (89 miljoen gulden) in 1990. De omzet daalde met bijna vijf procent tot 8,6 biljoen lire (12,6 miljard gulden). Het dividend over 1991 wordt gepasseerd. Olivetti sprak geen winstverwachting uit voor het lopende boek jaar. Buitenlanders welkom in Rusland moskou Buitenlanders zijn welkom bij de privatisering van Russische staatsbedrijven, die volgend jaar begint. Ze moeten echter wel meer geld neertellen dan de Russen om te voorko men dat het Russische bedrijfsleven voor een prikje in buiten landse handen valt. Minister Tsjoebais, die verantwoordelijk is voor de privatisering, zei gisteren dat de toegang voor buitenlan ders moet worden beperkt tot bepaalde sectoren óf dat ze een toeslag moeten betalen op elk aandeel dat ze kopen. Winst SI IV met kwart gestegen utrecht De concernwinst van SHV Holding is vorig jaar met bijna een kwart gestegen van 408,8 tot 508,4 miljoen gulden, ter wijl de omzet van 15,7 naar bijna 18 miljard ging. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1991. De „voortreffelijke resultaten" van het afgelopen jaar maken de directie voorzichtig met het uitspreken van verwachtingen voor 1992, maar zij hoopt op een „goed re sultaat". Aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend te ver hogen van 19,81 tot 25. TNO gaat agressiever de markt op delft» De onderzoekorganisatie TNO streeft naar een verstevi ging van haar orderportefeuille. Daarom zal het verwerven van opdrachten agressiever worden aangepakt, zo staat in het zojuist verschenen Middellange-Termijnplan 1992-1996. Nog meer dan voorheen zal de organisatie zich op de markt richten, ook in het buitenland. Uit buitenlandse opdrachten moet in 1996 een kwart van de omzet komen. Rijksrecherche onderzoekt zaak Baars Maastricht De procureur-generaal in Den Bosch heeft de rijks recherche opdracht gegeven een onderzoek te verrichten naar de betrokkenheid van Limburgse ambtenaren en bestuurders bij het als de 'Baars-affaire' bekend staande omkopingsschandaal. De Klimmense wegenbouwer J. Baars heeft de Fiod verteld ton nen aan smeergelden te hebben uitgekeerd aan Limburgse ambtenaren, wethouders en burgemeesters. Baars wordt ook in verband gebracht met een schandaaltje bij het chemieconcern DSM in Geleen. Dat zou Baars via directeur Geerards jarenlang hebben bevoordeeld bij de verstrekking van opdrachten. SNS Groep voert winst flink op den bosch De spaarbanken van de SNS Groep hebben de winst het afgelopen jaar flink opgevoerd. Het nettoresultaat steeg met 24 procent tot ruim 41 miljoen gulden. Het balanstotaal nam met bijna anderhalf miljard gulden toe tot 12,6 miljard gulden. Dat blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag van de spaar - bankgroep. De hypotheekportefeuille steeg vorig jaar met 10 procent tot 5,7 miljard gulden. Het consumptief krediet nam met 6 procent toe. De toevertrouwde spaargelden stegen met 3,8 procent iets minder hard, tot een bedrag van 7,9 miljard. VS: Sancties tegen India en Rusland Washington De Verenigde Staten hebben economische sant ties aangekondigd tegen de ruimte-organisaties van India en Rusland, uit protest tegen de verkoop van Russische raketmoto- India. India zegt de motoren nodig te hebben ruimteprogramma. Volgens de VS kunnen de motoren echter ook voor militaire doeleinden worden gebruikt. Moskou en New Delhi ontkennen dat. De betrokken instanties, Glavkosmos in Rusland en de Indiase Organisatie voor Ruimte-Onderzoek, zul len daarom twee jaar lang geen technologie mogen uitwisselen met Amerikaanse bedrijven. 'Kleinnood' helpt 1.500 bedrijven den haag Ruim 1.500 ondernemers in het midden- en kleinbe drijf vonden vorig jaar de weg naar de Stichting Kleinnood, on geveer evenveel als in 1990. De stichting beschikte eind vorig jaar over 169 consulenten, gepensioneerde directeuren of top managers, die belarigeloos hun diensten aanbieden aan kleine ondernemers. Dat wierp in 89 procent van de gevallen vruchten af, aldus het jaarverslag van Kleinnood. De meeste ondernemers vonden de weg naar Kleinnood via een Kamer van Koophandel. CAREL GOSEUNG Beleidsmaatregelen van het ka binet hebben veel sneller een positief effect op de werkgele genheid dan tot nu toe gedacht. Bovendien komt de banengroei hoger uit. Dat blijkt uit een nieuw model dat het Centraal Planbureau (CPB) heeft ontwik keld. Het model, met de fraaie benaming FKSEC, wordt over enige tijd officieel geopenbaard. In politiek-Den Haag heeft de afkorting CPB een bijna magi sche klank. Kabinetten baseren hun beleid op berekeningen van het planbureau, ministeries laten er plannetjes doorrekenen en politieke partijen wijzigen verkiezingsprogramma's omdat het CPB aangeeft dat de uit komsten negatiever zijn dan ge dacht. Bij al zijn berekeningen hanteert het planbureau zelf uitgedachte computermodellen. Tot nu toe ging het planbu reau er in zijn modellen altijd van uit dat het Nederlandse be drijfsleven als het ware één ge heel is. Men veronderstelde dat de reactie op een beleidsmaat regel, bijvoorbeeld loonstijgin gen, overal hetzelfde zou zijn. Nu is dat nog niet zo'n ramp als de Nederlandse economie zich stabiel ontwikkelt. Maar in tijden van grote veranderingen wordt werken met gemiddelden In de Verenigde Staten zijn gis teren gunstige cijfers gepubli ceerd over de ontwikkeling van de economie in april. Die lijken erop te duiden dat de Ameri kaanse economie aantrekt zon der dat de inflatie noemens waardig wordt aangewakkerd. De groei van de omzet van de detailhandel was aanzienlijk groter dan verwacht. Die nam in april toe met 0.9 procent, vooral dankzij een flinke ver koop van auto's en bouwmate rialen. Economen hadden slechts een groei van 0,3 pro cent verwacht. De Amerikaanse consumentenprijzen stegen vo rige maand met 0.2 procent na een stijging van 0.5 procent in maart Dat was een iets gunsti ger cijfer dan de verwachte 0.3 procent. Zonder de zeer veran derlijke prijzen van levensmid delen en energie steeg het in dexcijfer met 0.3 procent. De in flatie over de eerste vier maan den van dit jaar bedroeg 3,3 procent op jaarbasis. Dinsdag al waren de gegevens over de ont wikkeling van de producenten prijzen in april bekendgemaakt. Die stegen eveneens met slechts 0.2 procent new york» Het Newyorkse warenhuis FAO Schwarz is vooralsnog de enige winkel waar deze zwangere pop te koop is. De buik van de Barbie-achtige creatie is afneembaar zodat het kind zichtbaar wordt De pop, de eerste in haar soort, heeft een positiejurk, makkelijke schoenen en een trouwring. De 8-jarige Betsy Crouch ging meteen op onderzoek uit. foto ap marty lederhandler Prijsdaling 'zeer wel mogelijk Spaarlampen zijn niet aan te slepen. Dankzij de geza menlijke acties van de producenten (Philips en het Duit se Osram) en de energieproducenten, is de zuinige lamp zó populair geworden dat de vraag het aanbod overtreft. Daardoor is een prijsdaling van vijftig naar rond de dertig gulden zeer wel mogelijk, aldus C. Bruines van Osram Nederland gisteren tijdens de presentatie van het jaar verslag. De Nederlandse lampenfabrikant is dochter van het Duitse Siemens-concern. amsterdam Bruines pleitte ervoor de spaar lampenacties op Europees ni veau te voeren. Hij betwijfelde echter of het lukt 'Brussel' zo snel voor een dergelijk plan te winnen omdat niet alle EG-lan- den energiebewust zijn. Vooral in de Zuideuropese landen leeft de idee van energiebesparing nog niet echt. De zogenoemde innovatieve verlichting, waartoe ook de spaarlampen worden ge rekend, is een doorslaggevende factor geweest voor het succes van Osram de laatste jaren. In ternationaal steeg de omzet van het bedrijf vorig jaar van 2,6 miljard mark tot bijna 3 miljard mark. In Nederland bedroeg de omzet 50 miljoen gulden, een groei van ongeveer 14 procent in vergelijking met 1990. In Ne derland is Osram sinds 1981 werkzaam. Bruines gaat voor de toe komst uit van een 'doorgaande groei'. Hij noemde onder meer de 'positieve marktontwikke ling' van innovatieve lichtbron nen en het feit dat Osram een overeenkomst heeft kunnen sluiten met de grootste elektro technische groothandel in Ne derland, Technische Unie. Daarmee heeft Osram toegang gekregen tot een markt die tot nu toe traditioneel was voorbe houden aan Philips, de grootste marktpartij met een aandeel van 60 procent. Osram Neder land schat zijn eigen marktaan deel op dit moment op 20 pro cent. kyoto terry mccarthy the independent Een afspraak met het hoofd van de grootste Yakuza (maf- fiaclub) van Japan is een aan bod dat je niet kunt weigeren. Toen een tussenpersoon me dan ook belde voor een af spraak met Tokutaro Takaya- ma, hoofd van het Aizu Ko- tetsu-syndicaat, in Kyoto, 400 kilometer van Tokyo, stapte ik meteen op de trein. Toen ik het maffia-hoofd kwartier in een achterafstraat- je van Kyoto binnenkwam, was het of ik een andere wereld be trad. Jonge yczJcuza-leden met stekelhaar in khaki-jumpsuits met het Aizu Kotetsu-embleem in goud op hun borst gebor duurd, bewaakten de ingang, de lift en de gang naar het kan toor van hun baas. Elk groepje dat we passeerden, boog en siste „Oss" een teken van respect. Takayama's kantoor is zo groot als een tennisveld. Er ligt een groen tapijt met een putter golf is een geliefd tijdver drijf voor yakuza-bazen. Takayama bekent glimlachend dat zijn handicap drie is. Tokutaro Takayama is, naar zijn eigen opvattingen, een eerbaar man. Als hoofd van de 4.000 leden tellende Aizu Ko- tetsu doet hij er alles aan om de eer van de Japanse onder wereld te bewaren, en heeft hij geen goed woord over voor de genen die ingaan tegen de twee traditionele waarden van de yakuza's: de giri (verplichting tot terugbetalen van gunsten) en nirtjo (mededogen voor de zwakkeren). Takayama dreigt die strijd te verliezen tegen zowel jongere en minder gedisciplineerde gangsters als tegen de politie. In maart werd een anti-yakuza wet uitgevaardigd, die de poli tie toestaat de yakuza te be stempelen als „gewelddadige organisaties". De 88.000 yaku za-leden kunnen, eenmaal ge registreerd, worden onderwor pen aan onderzoeken, arresta ties op verdenking van afper sing of andere pesterijen. Takayama is fel tegen de wet. „Wij zijn geen boryokiuUin (ge welddadige organisaties), zoals de politie beweert, maar yaku za die giri en nlnjo belangrijk vinden." Ernstiger is echter de „oor log" met de politie. Tot nu toe stond de yakuza op goede voet met de Japanse politicmacht. Ze hadden beide hun eigen plaats in de maatschappij en zo lang het met de yakuza niet uit de hand liep, liet de politie hen met rusL De politie ver trouwde vaak op de yakuza bij het handhaven van de orde in de roerige achterbuurten van de grote steden. Maar de men sen lijken hun geduld met de yakuza te hebben verloren. Ze zijn het zat dat de maffia de schuldderving en aandelen markt beheerst, waarbij men sen worden gedwongen hun huis te verkopen om plaats te maken voor nieuwe ontwikke lingen. Takayama erkent dat de yakuza met een imago-pro bleem kampt, maar vindt wel dat de negatieve aspecten sterk worden overdreven. Zijn sterkste argument tegen de wet is dat hierdoor geweld dadige elementen in de yaku za-onderwereld zullen binnen sluipen. „Veel yakuza's zullen uitgestotenen worden, niet meer zo goed bewaakt als eerst. Ik verbied mijn groep zich bijvoorbeeld in te laten met heroïne, maar een uitge stotene kan alles doen." Vrachtwagenfabriek knokt met man en macht om te overleven te grof. Vandaar FKSEC. In dit model heeft het CPB onderne mend Nederland verdeeld in zes sectoren: bedrijven die te maken hebben met internatio nale concurrentie, ondernemin gen die alleen met concurren ten in eigen land te maken heb ben, delfstoffenwinning, bouw, woningbeheer en diensten. „Dit model is vooral voor de korte en middellange termijn - zeg maar vier jaar - bedoeld. Je kunt effecten van maatregelen veel sneller zien. Dus kun je je verhaal beter onderbouwen. Daarnaast ontstaat er meer ver trouwen in de getallen. Dat is ook voor ons van belang, je ma cro-berekeningen worden be ter", aldus F. Huizinga, hoofd van de afdeling die algemene (macro) economische modellen maakt. Voormalig CPB-topman De Ridder zei ooit dat maar 40 pro cent van de CPB-voorspellingen uitkomt. Hoe kijkt Huizinga. daar tegenaan? „Er is een groot verschil tussen voorspellingen en het narekenen van voorspel lingen van voorgaande jaren. Als je naar de historie kijkt, heb ben we het in de jaren tachtig redelijk gedaan, je scoort nooit 100 procent, maar dat kan ook niet bij tien cijfers achter de komma." eindhoven laurent heere gpd Aart van der Padt, de Raad van Bestuur van Daf in Eindhoven neemt deze week of ficieel afscheid van 'zijn' bedrijf. Hij gaat met pensioen op een - voor zichzelf - onplezierig mo ment. Daf zit diep in de rode cijfers, moet het personeelsbe stand inkrimpen en fors op an dere kosten bezuinigen. Van der Padt laat dus een bedrijf in last na. Opvolger Cor Baan staat voor de lastige taak een 'kleine' vrachtwagenproducent in Euro pa te laten overleven. Het kan vreemd lopen. In 1987 werd het management van Daf bejubeld omdat de (volgens Europese normen) kleine Ne derlandse vrachtwagenfabrikant een gouden slag sloeg. De op de afgrond balancerende fabrieken van British Leyland konden door Daf voor een appel en ei worden overgenomen. In één klap kreeg Daf daarmee een be langrijk deel van de grote Britse vrachtwagenmarkt in handen. En ook nog eens een bestelwa gen, een produkt dat de Neder landse fabrikant tot dan toe niet in het eigen pakket had. Het gejubel werd nog luider toen Daf de aandelenmarkt op ging. Massaal kocht het perso neel aandelen. Om vervolgens samen met andere aandeelhou- dèrs te constateren dat hun pas verworven bezit in recordtijd in waarde daalde. Ondergang Het personeel moest nog meer slikken. De zo succesvolle scoop op de Britse markt bleek bijna tot de ondergang van het bedrijf te voeren. Van de ene dag op de andere kreeg Daf net als andere vrachtwagenfabrikanten te ma ken met een compleet wegval lende Britse markt. De klap kwam voor Daf het hardst aan omdat intussen bijna de helft van alle in Groot-Brittannië ver kochte vrachtwagens het Daf- logo droeg. Resultaat: een ver lies van bijna 400 miljoen vorig jaar. Bijkomend gevolg: Daf ging fors bezuinigen. In '89 had Daf in Groot-Brit tannië 7.100 personeelsleden, nu nog maar 5.800. De Neder landse personeelsbezetting liep terug van 6.600 tot 5.300 en de Belgische van 2.000 tot 1.700. De Britten kregen dus het meest voor de kiezen. Maar ook Eind hoven moest offers brengen. „Er is gekankerd bij het leven. Er moesten honderden mensen uit in Eindhoven. We moeten meer doen met minder men sen. En ondertussen ging het slecht met Daf. Naar de mensen op de werkvloer werd te weinig geluisterd", zegt Paul van der Krabben, voorzitter van de Cen trale Ondernemingsraad (cor) van de Eindhovense vrachtwa genfabrikant. Volgens hem gloort er inmiddels echter hoop aan het einde van de tunnel. „Het vertrouwen is terug", zegt hij. „En wat nog veel belangrij ker: het Daf-gevoel is er weer. We redden het." Klein ploegje „Het vertrouwen in de leiding is deels teruggekeerd door de ma nier waarop er afscheid is geno men van het personeel. Tachtig procent van de mensen die er hier uit moesten, heeft weer werk gekregen, vooral bij bedrij ven waarmee Daf relaties heeft. Een deel is vervroegd gepensio neerd. Slechts een handjevol mensen moet nog elders wor den ondergebracht", aldus OR- voorzitter Paul van der Krab ben. Op het moment dat de zo rampzalige jaarcijfers van Daf over 1991 (dit jaar) werden be kendgemaakt aan woedende aandeelhouders, verbaasde vak bondsbestuurders en de pers. werd in Eindhoven intussen hard gewerkt aan een nieuw fundament voor het bedrijf. „In Op het moment dat de zo rampzalige jaarcijfers van Daf werden be kendgemaakt aan woedende aandeelhouders, verbaasde vakbondsbe stuurders en de pers, werd in Eindhoven intussen hard gewerkt aan een nieuw fundament voor het bedrijf. foto gpc Eindhoven was toen een klein ploegje mensen hard aan het werk met de voorbereidingen voor twee nieuwe series trucks. Dat moest uiteraard in het ge heim gebeuren. Maar er worden mensen weggehaald van lopen de klussen om ergens in een hoekje van de fabriek aan iets nieuws te werken. Dat spreekt zich rond. Er kwam weer hoop", aldus or-voorzitter Van der Krabben. „Daf is een uniek bedrijf in deze branche. Concurrent Mer cedes zou de voorbereidingen voor zo'n nieuw produkt heel anders hebben opgepakt. Daar zouden honderden specialisten jaren aan het werk zijn. Bij ons gaat dat heel anders. Daf is wat dat betreft nog een familiebe drijf. Het is wendbaar en speelt snel in op de verlangens van de markt. Zo'n project als de op bouw van de Daf 75 en 85 (de twee nieuwe trucks, red.) zin dert door het hele bedrijf', al dus een medewerker. Het 'Daf-gevoel' blijkt van hoog tot laag in het bedrijf aan wezig te zijn. Bestuurder C. Kruise van de Industrie en Voe dingsbond CNV zegt dan ook dat het personeel niet de wijk nam toen het ene jaar nog slechter werd dan het andere „Daf-personeel kankert, maar is door en door trouw aan het ei gen bedrijf." Dat kankeren heeft inmiddels ook tot resultaat geleverd. „Daf was de afgelopen jaren een bu reaucratie geworden Een ploegbaas mocht zelf helemaal niets. Voor de verbetering van het produkt moest hij allerlei procedures doorlopen. Dat is op den duur dodelijk. Zeker als je een half jaar wagens over de band ziet lopen, waarvan je weet dat ze beter op een andere manier kunnen worden ge maakt", zegt Van der Krabben. De bedrijfslop heeft intussen verbetering beloofd. En de re sultaten daarvan worden zo langzamerhand zichtbaar Dat ging overigens wel ten koste van een paar honderd arbeidsplaat sen in de indirecte sfeer. „Soms zaten er wel zeven lagen tussen de werkvloer en de top. Dat aantal is intussen teruggebracht tot drie of vier. Dat werkt aan zienlijk beter", aldus een mede werker. Dat wil niet zeggen dat het al lemaal op rolletjes verloopt. Een typisch voorbeeld is de intro ductie van de 75 en de 85. De prototypes daarvan werden on langs tijdens een vrachtwagen- beurs in het Duitse Hannover gepresenteerd. „Gelukkig duurt het nog éen paar maanden voordat de produktie daadwer kelijk kan beginnen. Intussen wordt het personeel geschoold Maar bij het ontwerpen van die nieuwe wagens is nog onvol doende geluisterd naar advie zen van de werkvloer. En daar weten ze toch nog altijd het best hoe je snel iets kunt monteren of hoe je bepaalde handelingen kunt voorkomen. De komende maanden hebben we nog hard nodig om de foutjes te repare ren. Maar juist door de veran derde opstelling van het mana gement en het herwonnen ver trouwen zal het lukken", aldus OR-voorzitter Van der Krabben. Andere leider Het 'Daf-gevoel' komt volgens een ingewijde mede terug door het gegeven dat topman Aart van der Padt deze week met pensioen gaat. Van der Padt, een technische man die het stuur overnam van de laatste overgeblevene Van Doorne, is opgevolgd door Cor Baan. oud- secretaris van de Partij van de Arbeid. „Van der Padt heeft heel veel voor het bedrijf gedaan, dat staat buiten kijf. Hij heeft ervoor gezorgd dat Daf nu een reeks goede produkten heeft. Maar bet is een techneut. Nu er nieu we produkten zijn. heb je een ander type leider nodig voor de verkoop De wisseling van de wacht komt wat dat betreft op tijd", zegt een werknrmer. Onzekerheid blijft evenwel over de vooruitzichten op lan gere termijn. Het besef is aan wezig dat Daf slechts klein is in vergelijking tot concurrenten als Mercedes, Ford-lveco en Ren ault-Volvo. De vrees bestaat nog steeds dat het Britse avontuur Daf zo veel geld heeft gekost dat het bedrijf bij het aanhouden van de huidige economische malaise - niet voldoende reser ves heeft om te overleven. Van der Padt verklaarde vorige week 'niet voor niets nog steeds op zoek te zijn naar nieuwe finan Overleven Of Daf zal overleven, is nog steeds onzeker. ..Als een van de grote concurrenten het concern overneemt, wordt Daf net zo snel uitgehold als het zelf bij British Leyland heeft gedaan Een japanse overname is het in teressantst. De japanse vracht wagen-industrie heeft geen vas te grond ondeT de voeten kun nen krijgen omdat japanse vrachtwagens veel te vee! afwlj ken van Europese produkten", meent een ingewijde De parallel tussen Nedcar (de Nederlandse Volvo-fabriek) en haar nieuwe partner Mitsubishi dringt zich op. „Ach. japanners en anderen komen ongeveer el ke dag over de vloer. Als ik alle intentieverklaringen voor sa menwerking van de afgelopen paar jaar zou gebruiken als bc bang. zou er in mijn kamer geen plekje meer over zijn voor een schilderijtje", zegt iemand uit het management. Daf heeft voorlopig adem- ruimte. Er slaat een compleet nieuwe serie vrachtwagens in de etalage. „Het valt voor ons te hopen dat de introductie van de li|di HM MO crisis aan. dan gaat er een schit terend Nederlands bedrijf naar de knoppen", aldus een mede werker

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7