Bestand verbroken Slowaken zoeken naar eigen oplossingen Intelsat-6 op nippertje gered Buitenland Hulp Malawi opgeschort Duitse ambtenaren tegen cao-akkoord Onlusten in Nigeria door tekort brandstof Russische troepen moeten sneller weg uit Litouwen Politie dreigt met nationale actie Israël woedend over Amerikaanse steun voor terugkeer Palestijnen CA Pi CANAVERAL. De bemanning van het ruimteveer Endeavour heeft de lntelsat-6 van een stuw- motor voorzien en de communi catiesatelliet in een nieuwe baan om de aarde gebracht. De drie astronauten Pierre Thuot, Ri chard Hieb en Thomas Akers wisten gisteren, nadat drie eer dere pogingen waren mislukt, tij dens een ruimtewandeling de sa telliet met de hand vast te grij pen. De satelliet werd vervolgens aan een grijparm bevestigd en in het laadruim van het ruimteveer getakeld. Daar werd de nieuwe stuwmotor ingebouwd. De astro nauten waren overigens alle drie buiten de shuttle aan het werk. Normaal gesproken moet er één in het veer achterblijven. FOTO» AP DONDERDAG 14 ME11992 Uitvinder margarita overleden san diegoCarlos Herrera, de uitvinder van de margarita, de te quila-cocktail met een randje zout om het glas, is deze "Week op 90-jarige leeftijd overleden. Herrera. die vijfjaar geleden uit Mexico naar de VS verhuisde, ontdekte de maragarita bij toeval toen hij een drankje uitprobeerde vooreen klant die alleen tegen tequila kon maar de drank niet graag puur dronk. Herrera sloeg aan het experimenteren en vond de margarita uit, genoemd naar showgirl Marjorie King. Radio-actief zeewier bij Sellafield londenOp een strand bij de omstreden kerncentrale van Sella field, in het noordwesten van Groot-Brittannië, is radio-actief zeewier aangespoeld. Dat heeft een woordvoerder van de eige naar van Sellafield, British Nuclear Fuels (BNFJ, gisteren gemeld. Volgens hem vormt het wier geen gevaar voor de volksgezond heid. Greenpeace bezet verbrandingsoven Brussel Een groep Greenpëace-activisten heeft gisteren de ver brandingsoven van Brussel, met een capaciteit van 500.000 ton de grootste van België, enkele uren bezet. Enkele actievoerders waren, net als collega activisten een dag eerder in Rotterdam, in de grijpkranen geklommen. Dit uit protest tegen een nieuw Brussels afvalstoffenplan waarover deze maand moet worden beslist. Volgens Greenpeace houdt dit plan geen rekening met de wensen van de meeste Brusselaars die volledig van afvalver branding willen afzien. Misschien nieuw proces agent LA los angles Openbare aanklagers in Los Angeles proberen een nieuw proces te krijgen tegen een van de blanke agenten die vrijuit gingen na mishandeling van de zwarte Rodney King. De agent tegen wie wellicht een nieuw proces zal worden gevoerd, is Laurence Powell. Officier van Justitie Reiner gaf toe dat het proces „oude wonden openrijt, maar dat genezing begint met recht. En in de zaak van King was geen recht." Fidel Ramos voorlopig op kop manila» De voormalige Filipijnse defensie-minister Fidel Ramos heeft gisteren de leiding bij de presidentsverkiezingen overgeno men van zijn aartsrivale Miriam Santiago. Dat blijkt nu 4,2 mil joen van de naar schatting 25 miljoen uitgebrachte stemmen zijn geteld. De Kiescommissie waarschuwde de kandidaten en hun aanhangers niet voortijdig de overwinning te gaan vieren, omdat het nog tenminste een week zal duren voor alle stemmen zijn geteld. Vanaf vandaag mogen de partijen geen eigen uitsla gen meer publiceren. Opnieuw gevechten in Zuid-Ossetië moskou In Zuid-Ossetië, een deelstaat van de republiek Geor gië, zijn gisteren opnieuw hevige gevechten uitgebroken tussen Georgicrs en Osseten. Beide groepen geven elkaar de schuld van het oplaaien van de etnische onlusten waarbij sinds begin deze week zeker 40 mensen zijn omgekomen. De Zuid-Osseten stre ven naar hereniging met de Noord-Osseten als een deelstaat van de Russische federatie. Georgië beschouwt het gebied als zijn ei gen historische grondgebied. Begin juni verkiezingen Etiopie addis abeba In Etiopië worden op 6 juni aanstaande de eerste vrije verkiezingen in de geschiedenis van het land gehouden. Dat is gisteren bekend gemaakt door de interimregering die on geveer een jaar geleden het dictatoriale regime van president Mengistu Haile Mariam opvolgde. Italië nog steeds zonder president rome» Ook bij de tweede stemronde voor de verkiezing van een nieuwe president in het Italiaanse parlement is gisteravond geen beslissing gevallen. Van de twaalf kandidaten behaalde de chris ten-democraat Giorgio de Giuseppe met 284 stemmen het beste resultaat. Vandaag vindt de derde ronde plaats en morgen de vierde. PARUS-LU5AKA Rtr Westerse donorlanden hebben gisteren de hulp aan Malawi voor zes maanden bevroren. Vertegenwoordigers van de di verse landen besloten in Parijs lot de opschorting van de voor 1992/93 gereserveerde steun wegens de belabberde situatie van de mensenrechten in het Afrikaanse land. De donorlan den zetten hun humanitaire hulpprogramma's voort. Deze hebben betrekking op de hulp aan slachtoffers van de heersen de droogte en aan vluchtelingen uit het door burgeroorlog ge teisterde buurland Mozambi que. Alle andere projecten wor den stilgelegd. Een delegatie van internationale vakbonden berichtte gisteren dat zij een glimp heeft opgevangen van de gedetineerde oppositieleider Chakufwa Chihana. „Hij heeft wat gewicht verloren maar ziet er voor het overige goed uit. Hij leek niet mishandeld", zo ver klaarde delegatielid Andrew Kailembo vanuit Blantyre, de grootste stad en het commer ciële centrum van Malawi. Chi hana werd op 6 april na terug keer uit ballingschap direct ge arresteerd. Malawi was vorige week het toneel van ernstige ongeregeld heden waarbij zeker 22 burgers het leven lieten. Nieuwe aanvallen op Bosnische hoofdstad Sarajevo Met zware artillerie is vanochtend in de Bosnische hoofdstad Sarajevo het één dag oude bestand dat eenzij dig door de Bosnische Serviërs was afgekondigd, aan flar den geschoten. Ooggetuigen zeiden dat Servische en Moslim-milities verantwoordelijk zijn voor de mortier en artillerie-explosies die de hoofdstad op zijn grondves ten deden schudden. Canadees, gewond. Secretaris generaal Boutros Ghali heeft gisteren gezegd de situatie in Bosnië te gevaarlijk te vinden om er vredestroepen naar toe te sturen. In een rapport aan de Veiligheidsraad vraagt Boutros Ghali zich bovendien af of het, gegeven de verslechterende si tuatie in het voormalige Joego slavië, nog wel 'praktisch' is om het 10.000 man tellende VN- vredeskorps in Kroatië te hand haven. Radio Sarajevo beschuldigde Servische troepen ervan de stad te belegeren. Maar ooggetuigen meldden dat ook de door Ser viërs gecontrolleerde buitenwij ken onder vuur lagen. Een be jaardentehuis dat in gebruik is bij VN-militairen, onder wie 60 Nederlanders, is onder vuur ko men te liggen. Bij de beschietin gen raakte een VN-militair, een De schuld voor de huidige burgeroorlog legt Boutros Ghali bij de Servische bevolking van Bosnië-Hercegovina. „Alle in ternationale waarnemers zijn het met elkaar eens, dat de Ser viërs van Bosnië-Hercegovina met steun van het federale le ger, etnisch zuivere gebieden willen creëren". In Sarajevo is het hoofdkwar tier van het VN-vredeskorps ge vestigd, terwijl daar ook VN- fiinctionarissen zitten die hu manitaire hulp coördineren. Al les bij elkaar gaat het om onge veer 100 man. De manschappen in Sarajevo zullen worden ver plaatst naar Belgrado en Za greb. De Nederlandse militairen zeggen de maatregel te betreu ren. „De bewonbers van de stad gaan ons aan het hart", aldus een woordvoerder. berlun hans hoog en puk correspondent De Duitse bond van overheids personeel OTV heeft het be stuur een daverende draai om de oren gegeven door het vorige week bereikte cao-akkoord af te wijzen. Hoewel het officiële re sultaat van de stemming pas vanmiddag bekend wordt, stond gisteravond al vast dat minder dan de helft van de le den akkoord gaat met de nieu we cao. Het bestuur wil deze motie van wantrouwen echter nege ren en de stakingen niet laten hervatten. Veel anders zit er voor voorzitter Wulf-Mathies en haar cao-commissie niet op. De bevolking zou een nieuwe sta king niet accepteren en de over heid wenst geen cent boven de 5,4 procent plus hoger vakantie geld en een eenmalige uitkering uit te gaan. Voor Wulf-Mathies, sinds tien jaar aart de top van de OTV kan deze nederlaag snel een staartje hebben. Volgende maand wil zij worden herkozen en met een succesvolle staking had ze de afgevaardigden kunnen impo neren. Nu staat ze voor de puin hopen, veroorzaakt door een staking die niemand heeft ge wonnen en eigenlijk volstrekt overbodig was. nairobicpd Grote delen van de Nigeriaanse stad Lagos zijn gisteren bezet door met stokken uitgeruste jongeren uit onvrede met het huidige brandstoftekort en eco nomische ontberingen. Zij heb ben tientallen wegversperringen opgericht en in brand gestoken en automobilisten lastig geval len. Zeker twee burgers vonden de dood. Het militaire regime van pre sident Ibrahim Babangida heeft in verband met de onlusten een aantal noodmaatregelen afge kondigd en het leger gemobili seerd om het hoofd te bieden aan de brandstofcrisis en ervoor te zorgen dat benzinetankers hun plaats van bestemming bt reiken. Zwaar bewapende oj roerpolitie heeft in de hele sta posities ingenomen, met nair op de bruggen die leiden nat het commerciële district va Lagos. De ongeregeldheden in c voormalige hoofdstad van Nig( ria volgden op een oproep va studenten voor een algemen staking tegen het Babangida-ri gime, dat verantwoordeli; wordt gesteld voor de branc stofcrisis en de economisch ontberingen die de bevolkir thans ondergaat. De inflatie gigantisch hoog en drijft de pri zen van leverensmiddelen e brandstof naar onaanvaardbai hoogten. vilnius hans gertsen correspondent frankruk De Litouwse regering wil dat Rusland meer haast maakt met het terugtrekken van de naar schatting 100.000 soldaten, die nog in de onafhankelijke Balti- sche republiek aanwezig zijn. Dat heeft de Litouwse president Lansbergis gisteren duidelijk gemaakt aan de Franse presi dent Mitterrand, die momenteel een driedaags staatsbezoek brengt aan de drie Baltische re publieken. De Russische president Jeltsin heeft Litouwen in het verleden toegezegd dat de troepen bin nen afzienbare tijd zouden wor den teruggehaald, maar volgens de Litouwse regering is daar nog weinig van terecht gekc men. De Russen beroepen zie op materiële problemen zoal gebrek aan huisvesting. Veel Litouwers menen echtt dat het slechts een voorwendsi is om de soevereiniteit van de i maart 1990 onafhankelijk gc worden republiek te beperkei President Mitterrand heeft zij ambtsgenoot morele steun toe gezegd bij de oplossing van he probleem. Volgens Mitterran moet het probleem van de Rus sische troepen in de Baltisch .staat in CVSE-verband (Confy rentie voor Veiligheid en S3 menwerking in Europa) worde geregeld omdat zowel Litouwe als Rusland lid zijn van die oi ganisatie. brussel Het Nationaal Syndi caat van de Belgische Politie (NSBP), een van de bonden ach ter de al ruim twee weken oude hongerstaking van Luikse agen ten, heeft gisteren gedreigd met een „nationale actie" tegen de „onverzettelijke houding" van de Luikse gemeenteraad. Het NSBP hekelde de Luikse au toriteiten omdat ze niet willen onderhandelen en geen conces sies doen terwijl door de actie verzwakte agenten in het zie kenhuis liggen en zo'n 200 ac tievoerders hun dienstwapens hebben afgegeven (zie foto). Bo vendien heeft de Luikse overheid geen oog voor de financiële ge volgen van de staking voor de gezinnen van de politiemannen, aldus het N$BP. Aan de hongerstaking doen on geveer 525 van de ruim 680 Luikse agenten mee. De actie voerders, wier werk door de rijkswacht is overgenomen, ei sen een loonsverhoging van 20 procent om het verschil in belo ning met collega's in andere gro te steden goed te maken. FOTO BELCA bratislava chris bowlby Begin juni worden in Tsjecho-Slowakije parlementsverkiezingen gehouden. Gis teren is de verkiezingscampagne begon nen. In Slowakije is het hoofdthema van de strijd om de kiezersgunt of huidige fe deratie van Tsjechen Slowaken moet blijven voortbestaan en zo ja, in welke vorm? De Slowaakse hoofdstad Bratislava is reeds ondergeplakt met verkiezingsaffi ches. Maar niet alle reclameborden zijn in beslag genomen door partijpropagan- da. Tussen de uitingen van nationaal be wustzijn en sociale rechtvaardigheid prijken advertenties voor Duitse auto's en Amerikaanse wasmiddelen. Voor veel Slowaken geven die niet-politieke pos ters hun echte aspiraties weer, maar dat zal de politici er niet van weerhouden het verkiezingsspel te spelen. En hun campagne, zo voorspellen pessimisten, zal 's lands totale stabiliteit ondermij- De stemmen die begin volgende maand worden uitgebracht vormen de eerste echte test van de democratische ontwik kelingen in Tsjecho-Slowakije. De ver kiezingen in 1990 waren voor het meren deel een referendum tegen het commu nisme. Sinds die tijd zijn de brede anti communistische alliancies in veel stukjes uiteengevallen, die de komende paar weken zullen strijden, zowel om zetels in het Tsjechische en Slowaakse parlement, als in net Tsjechoslowaakse federale par lement. In de Tsjechische republiek zijn tekenen van een herkenbare Westeuropese ver deling tussen brede sociaal democrati sche, centristische en rechtse opvattin gen over het economisch beleid. Maar de Slowaakse politiek heeft een geheel ander karakter. Hier zijn de gesprekken over economie nauw verwoven met ge voelige debatten over de nationale rech ten van Slowakije. Dit is niet het diepgewortelde nationalis me zoals in andere centraal-Europese landen voorkomt na het verdwijnen van het communisme. De vlaggen-zwaaien- de extreem-nationalistiscne Slowaken die onmiddellijke vrijheid eisen voor „Europós laatste kolonie" roepen'slechts weinig enthousiasme op. Niettemin vin den echter veel Slowaken dat de be staande federatie te veel in het voordeel werkt van de Tsjechen, in Praag. Dit ongenoegen heeft de regeringscoali tie van Slowakije ernstig verzwakt. De christen-democraten zijn uit elkaar ge gaan naar aanleiding van deze kwestie, en hun partner, de Burgerdemocratische Unie die vóór federatie is heeft vrij wel al haar steun verloren. De Beweging voor een Democratisch Slowakije, onder leiding van de charis matische en controversiële vroegere pre mier Vladimir Meciar, heeft daar het meest van geprofiteerd. De partij krijgt in opiniepeilingen dertig procent van de stemmen, meer dan twee keer zoveel als zijn naaste rivaal. Daaruit blijkt dat Slowaakse problemen, zoals een hoge werkloosheid in de zware industrie, om Slowaakse oplossingen vragen. De algemeen secretaris van de partij, Olga Keltosova, heeft het over Slo waken „die de zaak in eigen hand gaan nemen", om te bewijzen dat ze „even goed zijn als de Tsjechen". De democratische Slowaakse beweging houdt vol dat ze liever willen onderhan delen dan de Tsjechisch-Slowaakse rela tie verbreken. Dit zou echter alleen ge beuren na een declaratie van Slowaakse soevereiniteit en de introduktie van een grondwet, en een aparte president voor de Slowaakse republiek. Tegenstanders menen dat dergelijke stappen echter bij zonder destabiliserend werken, en een agressieve reactie kunnen uitlokken van Tsjechische zijde. Maar het bitterste campagnedebat zal over Meciar zelf gaan. Hij werd vorig jaar ontslagen als Slowaakse premier wegens vermeende incompetentie. En een Slo- waaks parlementair comité heeft on langs bevonden dat hij een agent is ge weest van de communistische geheime politie, en dat hij als minister van bin nenlandse zaken heeft geprobeerd te rommelen met de dossiers van het oude regime, vlak na de revolutie van 1989. Meciar heeft al die beschuldigingen ont kend en volgens zijn aanhangers maken deze aanvallen hem alleen nog maar po pulairder. Het is nu aan de kiezers om zelf hun oor deel te geven over Meciar en het in even wicht brengen van de Slowaakse soeve reiniteit met economische veiligheid. Verdedigers van de Tsjecho-Slowaakse federatie beloven acties uit de achter hoede. Maar tegelijkertijd praten ze wee moedig over de onstuimige dagen van 1989, toen eenheid simpel was en het nationalisme een irrelevante echo leek uit het verre verleden. vertaling: monique eggermont ad bloemendaal correspondent De betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Israël zijn gis teren verder verzuurd, door Washingtons weigering zijn steun in te trekken aan VN- resolutie 194. Die resolutie uit december 1948 bepaalde dat Palestijnen die tijdens de eerste Israëlisch-Arabische oor log zijn gevlucht of verdreven, recht hebben op terugkeer of schadevergoeding. Premier Yitzhak Shamir noemde gisteravond het Pales tijnse recht op terugkeer „een holle frase". Hij zei dat dat recht „exclusief is gereserveerd voor de joodse natie" en sprak de hoop uit dat de Amerikanen als nog hun standpunt zullen her- In Israël zijn vrijwel alle poli tieke partijen het erover eens dat Palestijnse vluchtelingen zich nooit meer in hun oor spronkelijke woonplaatsen mo gen vestigen. Die Israëlische op vatting is in 1950 vastgelegd in de „Wet op de Terugkeer", vol gens welke alleen joden en hun directe familieleden het recht hebben zich in Israël te vesti gen. Het Palestijnse recht op te rugkeer staat onvermijdelijk centraal in de werkgroep over het vluchtelingenvraagstuk, als onderdeel van de multinationa le vredesonderhandelingen. Die werkgroep Is nu bijeen in Ot tawa. Israël boycot dat overleg, omdat Palestijnen van buiten de bezette gebieden zijn uitge nodigd. Syrië en Libanon laten het eveneens afweten, zij het om andere redenen. Zij menen dat er eerst vooruitgang moet worden geboekt in het bilaterale overleg: de rechtstreekse be sprekingen tussen Israël en zijn Arabische buren. De Amerikanen hebben Israël laten weten dat ze een discussie over het recht op terugkeer in de werkgroep niet steunen. Maar Tutwiler zei dat Washing- landen niet kan verbieden aan de orde te stelle) wat ze willen. De reacties in Israël op d voortdurende Amerikaans steun aan resolutie-194 zij! buitengewoon fel. De Likud ei andere rechtse partijen, maa ook linkse groeperingen stekej hun kritiek niet onder stoelen o banken. Volgens onderministe van algemene zaken Benjamii Netanyahu (Likud) probeet Amerika „verouderde positie van meer dan veertig jaar gele den" nieuw leven in te blazen Daardoor zouden de Amerika nen „onrealistische verwachtin gen bij de Arabieren" wekkei) „wat een probleem schept vod de onderhandelingen". Arabieren, Israëli's en andé ren zijn gisteren in Wenen wc bijeengekomen om te pratei over de verdeling van hö schaarse water in het Midden Oosten. De voorzitter van di conferentie waarschuwde voo te hoge verwachtingen, ver deeld als de 18 deelnemend) landen zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6