EG schrapt energieheffing Pronk 'dreigde niet met aftreden' Binnenland Reis Willem Alexander Terreur uit afzuigkap Gat in de ozonlaag versterkt broeikaseffect Vietnamees krijgt bij terugkeer extraatje EP verwerpt Nederlands drugsbeleid Actie voor jeugdtheater EG draagt munitie aan voor mislukken eco-top DONDERDAG 14 ME11992 3 schiphol Prins Willem Alexan der leek gisteren even een reus toen hij de Jordaanse koning Hussein afhaalde op Schiphol voor het Global Panel. Op deze jaarlijkse bijeenkomst nemen staatshoofden, deskundigen en belangrijke politici de wereld problemen met elkaar door. fo to anp arthur bastiaanse Wethouder Breda pleegde geen fraude breda» De Bredase rechtbank heeft wethouder Schijven uit het Westbrabantse Rucphen gisteren vrijgesproken van het ronselen van stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1990 stem men door ondertekende oproepingskaarten te verzamelen. In een carnavalskrant werden mensen die niet konden stemmen, opgeroepen contact met hem op te nemen. Dat is ronselen en dat mag niet, meende de officier van justitie. De rechter was het daarmee niet eens. Boete voor dierenmishandeling arnhem Een 27-jarige inwoner van Dreumel is gisteren door de politierechter van Arnhem veroordeeld tot een boete van vijfdui zend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De man had vorig jaar juli zijn twee honden tijdens een zwempartij achtergelaten in zijn auto in de brandende zon. Een van de twee overleefde de temperatuur van 43 graden in de auto niet. Voetbal-relschoppers snel voor rechter Rotterdam Vijf van de relschoppers die zondag in Rotterdam zijn aangehouden tijdens de uit de hand gelopen feestelijkheden na de bekeroverwinning van Feyenoord, krijgen snelrecht. Pers officier De Jonge jeeft bewust gekozen voor 'een voorkeursbe handeling' om 'een signaal af te geven dat dit niet wordt getole reerd'. De huldiging ontaardde in rellen waarbij zo'n vierhon derd jongeren in het stadscentrum winkelruiten ingooiden en etalages leegplunderden. De politie arresteerde in totaal zeven tien mensen. Man na elf jaar toch nog voor rechter boxmeer Een 37-jarige inwoner van Boxmeer moet elf jaar na dato voor de rechtbank in Den Bosch verschijnen voor het do den van het vijftien maanden oude zoontje van zijn vroegere vriendin. De verdachte had destijds gezegd dat het kind van de trap was gevallen. De politie kwam de ware toedracht op het spoor door een verklaring van een getuige. Deze stapte na al die jaren alsnog naar de politie met het verhaal dat het kind door de Boxmeerder was gedood. Volgens de politiezegsman had de ge tuige „last gekregen van zijn geweten". Man overleeft val van elf meter ridderkerk» Een 27-jarige dakbedekker uit Ridderkerk heeft gis teren een val van elf meter overleefd. De man was met twee col lega's aan het werk op het dak van een flat toen hij schrok van een kruiwagen die omviel. Hij raakte uit balans en viel over de rand van het dak. Hij moest met botbreuken en schedelletsel worden opgenomen in het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt. Hij is buiten levensgevaar. Europese Commissie maakt invoering afhankelijk van VS en Japan rotterdam gpq De teleurstelling was gisteren groot bij minister Alders van milieu. Ondanks zijn grote inspanningen voor een 'eco-tax' heeft de Europese Commissie besloten geen voortrekkersrol te spelen bij het invoeren van een belas ting op energiegebruik. Die komt er alleen als de Vere nigde Staten en Japan ook zo'n heffing instellen, bedoeld om de uitstoot van kooldioxide en daarmee het broeikas effect te beteugelen. Daarmee is de kans op zo'n heffing vrijwel nul geworden. van een energieheffing, is veel positiever. „Hoe groter het draagvlak voor een heffing, hoe beter", aldus Andriessen. Ame rika en Japan hebben echter al laten weten heel weinig te voe len voor een energieheffing. Binnen de Europese Commis sie heeft lang een heftige strijd gewoed tussen milieucommis saris Ripa di Meana en commis sarissen als de Nederlander Frans Andriessen van handel, de Brit Brittan van concurrentie, de Duitser Bangemann van in dustrie en de Francaise Scrive ner van fiscale zaken. Hoewel in de officiële mededelingen van de Europese Commissie de lof trompet wordt gestoken over de gunstige economische gevolgen steeds luidere steun van organi- van de nieuwe heffing, \Teesden saties van internationale onder- de laatsten dat het bedrijfsleven mers uit de chemie-, cement-, in een tijd van economische staal- en papier-industrie. Het neergang zou worden opgeza- economische belang heeft het deld met een nieuwe hoge last. uiteindelijk gewonnen van het Ze konden daarbij rekenen op milieubelang. straatsburg peter de vries Alders: „Er gebeurt nu iets geks. Nederland stelt invoering van een energieheffing afhankelijk van Europa, Europa maakt een besluit afhankelijk van Amerika en Japan. Dan maken we alles van alles afhankelijk en wordt er dus geen besluit genomen". Al ders wil nog voor de wereldmi- lieconferentie in Brazilië, die over drie weken begint, de ove rige Europese landen op andere gedachten proberen te brengen. De stichting Natuur en Milieu noemde het besluit „bedroe vend". Minister van economische zaken Andriessen, tegenstander nieuwersluis anp De afbraak van de ozonlaag versterkt het broeikaseffect, zo heeft het centrum voor zoetwaterbiologie (NIOO) in Nieuwersluis vastgesteld. Tot nu werden de opwarming van de aarde door de toename van de hoeveelheid kooldioxide in de atmosfeer en de aantasting van de ozonlaag, die ultraviolette straling van de zon tegenhoudt, niet direct met elkaar in verband gebracht. Het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek onder zocht de invloed van de ultraviolette straling op ondiepe veen- meren. die veel veen en ander dood plantenmateriaal bevatten. Dit materiaal wordt onder invloed van uv-licht afgebroken. Hoe meer ultraviolette straling, hoe groter de afbraak. Daardoor komt er meer koolstof in het water, dat vervolgens minder kool dioxide uit de lucht kan opnemen. Eén gezin is zelfs verhuisd. De afzuigkap van een medebewo ner in hun flat in de Rotterdam se wijk Lombardijen maakte zo veel herrie dat ze besloten hun biezen te pakken. Ze zijn niet de enigen: het regent klachten bij de huisbaas over het geruis. Daarom eiste de woningstich ting vanmorgen bij de Rotter damse kantonrechter dat de af zuigkap lager moet op straffe van een awangsom ban 250 gulden per dag. De afzuigkap-eigenaar is de onverzettelijkheid zelve. Hij kampt met vocht In zUn huis „Daarom zet ik mijn afzuigkap hard aan, ook 's nachts. En daar hebben mijn buren last van. want de afvoerpijp eindigt zo ongeveer bij de slaapkamer van de bovenburen" De woningstichting l ombar dijen vindt dat de man het maar een beetje kalmer aan moet doen. Advocaat Velu zegt dat de woningstichting wordt over stelpt met telefoontjes van huurders die wakker liggen van het nachtelijke geruis. „Die me neer weigert zijn toestel zachter te zeggen. En nu komt hij op het laatste moment met dat ver haal over vocht in zijn huis". De man op zijn beurt vindt dat de woningstichting moet zorgen voor een droog huis of een stille afzuiginstallatie. den haag gpd Er is geen sprake van dat minister Pronk met aftreden heeft gedreigd als het CDA er bij blijft dat hij een deel van de hulp aan het voormalige Oostblok moet betalen uit de ontwikkelingsgelden. Eind vorige maand heeft het kabinet afgesproken dat de twee ministers daarover een „nadere gedachten- wisseling" zouden hebben. Pronk is sinds dien echter in het buitenland geweest. Pronk zegt dat in een brief aan de Kamer. Hijzelf, Van den Broek, premier Lubbers en vice-premier Kok moeten dinsdag tekst en uitleg komen geven over de hoog opgelo pen ruzie tussen de eerste twee. Pronk ontkent dat hij begin deze maand in een debat met CDA-kamerlid en oud-mi nister van ontwikkelingssamenwerking Van Dijk heeft gedreigd met een kabinetscrisis. Hij zei daar dat 'onze wegen scheiden' als het CDA een deel van de ontwikkelingspot blijft opeisen voor hulp aan het Oostblok. Beide partijen hebben daarna flink druk op de ketel gezet. CDA-fractieleider Brinkman zei dat Pronk zich moet realiseren dat de tijden zijn veranderd, terwijl PvdA-leider Kok liet weten dat het CDA van Pronk moet afblijven. Pronk gooit nu echter olie op de golven. Hij heeft niet met een crisis gedreigd, schrijft hij. Ook Van den -Broek neemt gas terug in de brief. Hij wil een „herbezinning op de hulpdefinitie van ontwikkelingssa menwerking" gezien de hulpvraag uit Oost- Europa, de kosten van VN-vredesoperaties, wereldwijde milieuproblemen, migratie en hogere EG-afdrachten. Hij wil daarvoor het bedrag hebben dat Pronk méér uitgeeft dan de internationale norm van 0,7 procent van het bruto natio naal produkt. De Nederlandse hulp ligt op 0,96 procent, ongeveer 1,4 miljard gulden hoger. Maar het is allemaal een kwestie van nader overleg, voegt hij daar aan toe. Vietnamese asielzoekers die vrijwillig terugkeren naar hun vaderland, krijgen de garantie dat ze niet worden vervolgd plus een premie van 4500 gul den per persoon. Wie niet in gaat op dat aanbod, loopt de kans om straks te worden terug gestuurd zonder gouden hand druk. zo heeft staatssecretaris Kosto van justitie gisteren ge- «•gd De bewindsman presenteerde een 'herintegratieprogramma' dat hij samen met de Interna tionale Organisatie voor Mi granten (IOM) heeft opgesteld. Voor dat programma is geen geldigheidsperiode afgespro ken. Het kan dus zijn dat asiel zoekers die tot hun laatste snik blijven vechten voor asiel in Ne derland, straits genoegen moe ten nemen met het normale te rugkeerprogramma Vorige week heeft Vietnam Nederland verzekerd dat terug- Het Europees parlement heeft het gisteren in Straatsburg niet aangedurfd om steun uit te spreken voor het Nederlandse beleid om de gebruiker die klei ne hoeveelheiden drugs in bezit heeft, met rust te laten. Een krappe meerderheid steunde eep motie waarin elke vorm van legalisatie van drugs wordt afgewezen. Een tweede motie onderstreepte nog eens de noodzaak om bij het wegval len van de binnengrenzen de bestrijding van de handel in drugs te baseren op een volledig verbod op verdovende midde len. .Argumenteren helpt niet, het lijkt wel alsof veel mensen een rood waas voor de ogen krijgen als het over drugs gaat", aldus PvdA-Europarlementariër Van den Brink. Ze sluit niet uit dat Nederland straks zijn beleid zal moeten bijstellen. Het parlement besprak giste ren een rapport waarin juist een aanpak werd bepleit die in de richting gaat van de Nederland se. Een commissie uit het EP stelde dat drugsgebruikers moe ten worden gezien als zieke mensen, niet als criminelen. Een aanpak met de nadruk op preventie en een harde aanpak van de grote criminelen en het witwassen van drugsgelden heeft volgens de commissie meer kans van slagen dan een 'oorlog tegen drugs', zoals de Amerikanen die hebben afge kondigd. den haag Kinderen en jeugdthe atergroepen bevolkten gisteren het Binnenhof om meer geld los te krijgen voor podiumkunsten voor kinderen. Deze sector wordt structureel achtergesteld door de overheid, vinden de organisato ren. Bij de actie kregen kamerle den een petitie aangeboden en werden WD'er Dijkstal en PvdA'er Niessen aan het werk gezet: met een soort rammelaars moesten ze de begeleiding ver zorgen van het lied 'Kunst voor kinderen, wie betaalt daarvoor' foto anp frans van dir undf kerende Vietnamezen ondanks hun reis van Tsiecho-Slowakije naar Nederland, niet worden vervolgd voor republieksvlucht. Dat maakte de weg vrij voor Kosto om tot uitwijzing van asielzoekers over te gaan. Ne derland heeft zich bereid ver klaard de kosten van repa triëring op zich te nemen. Op aandringen van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland is in samenwerking met het IOM in Genéve een speciaal terug keerprogramma met wat extra s samengesteld: een persoonlijk onderzoek op basis van onder wijs en arbeidservaring naar de toekomst in Vietnam, begelei ding tijdens de reis en een toe lage van ruim 200 gulden per maand gedurende negen maan den of een toelage van ongeveer 100 gulden per maand geauren- de zes maanden voor het opzet ten van een eigen bedrijf met een startpremie van bijna 4000 gulden. Hongerwinter werkt door bij kleinkinderen UTRECHT ANP Vrouwen die tijdens de laatste zes maanden van hun zwanger schap de hongerwinter van 1944-1945 meemaakten, kregen dochters met een gemiddeld ruim drie ons lager OMOOftl wicht. Maar ook hun dochters baarden lichtere kinderen de kleinkinderen waren ongeveer een ons lichter dan gemiddeld Dat blijkt uit onderzoek van het AMC naar de effecten van de hongerwinter. De onderzoe kers wilden zien of die grvolgen heeft gehad voor de gezondheid van ruim 1100 in deze periode geboren meisjes en hun eventu ele kinderen. De dochters van vrouwen die in de laatste maanden van de hongerwinter zwanger werden, blijken op volwassen leeftijd zwaarder dan gemiddeld, hoe wel ze bij hun geboorte een normaal gewicht hadden. Maar blijkbaar is er in die eerste drie maanden toch iets fout gegaan. Wellicht heeft ook de inhaalac tie' in de laatste zes maanden van de zwangerschap er iets mee te maken Onderzoeksleider lumey „Mogelijk eten zij meer of heb ben zij minder Lichaamsbewe ging De stofwisseling kan ook een rol spelen: hun lichaam Srct dan minder efficiënt voeding om in energie." De onderzoekers gaan nog door. Ze willen gaan kijken naar andere factoren die het gewicht bepalen, zoals een afwijkende bloeddruk, suikerziekte en hart en vaatziekten. »EN haag )us toch geen ecotax. Alle inspanningen ran milieuminister Hans Alders ten spijt, S de weerstand in de meeste lidstaten, in niet te vergeten de industrie, te groot jebleken. Europa voert nu pas zo'n hef ing in als ook Japan en de Verenigde Itaten meedoen. En dat gaat nog vele ja- en duren. De "leidende rol' die de Europese Ge- neenschap zich tijdens het EG-voorzit- erschap van Nederland door Hans Al- Iers vorig jaar had laten aanmeten, blijkt •en holle frase. Alders, die hoog had in- (ezet en er veel tijd en energie in had ge topt, heeft verloren. 'Energieheffing rond', kopten verschil- ende kranten vorig jaar oktober na een lijeenkomst van de Europese milieumi- listers in Amsterdam. EG-commissaris tipa di Meana en Alders waren in hun lopjes. Want alle milieuministers had den in principe ingestemd met het (oor spronkelijk Nederlandse) plan tot invoe ring van een heffing op energie van 6 gulden per vat olie in 1993 oplopend tot zo'n 20 gulden in het jaar 2000. Een belangrijke doorbraak, zei Alders toen, die zich verder optimistisch uitliet over een snelle vertaling van de princi pe-uitspraken in concrete maatregelen. Haast was immers ook geboden want Europa, met Alders voorop, had zichzelf letterlijk een leidende rol in de wereld toebedeeld bij de bestrijding van het broeikaseffect. Door zelf het goede voorbeeld te ge ven, zouden Japan en de Verenigde Sta ten gemakkelijker over te halen zijn om ook een energieheffing in te voeren. Op de volgende maand in Brazilië te houden wereldconferentie over milieu en ont wikkeling (Unced), zouden de rijke lan den dan tegen het argwanende en arme Zuiden kunnen zeggen: kijk eens, het is ons menens met het milieu, dus komen jullie nu ook over de brug. En zo zou er in Brazilië een wereldwijd verdrag gebo ren kunnen worden over minder uitstoot van kooldioxide. Maar het optimisme van oktober ten spijt, bleek alras dat de Europese Com missie en Alders het doel wel erg hoog hadden gesteld. Dat het erg moeilijk zou worden om Japan en de Verenigde Sta ten te overtuigen van de noodzaak tot het terugdringen van de uitstoot van kooldioxide, was wel bekend. Maar ook in Europa zelf ontpopte zich een enorme kloof tussen het woord en de daad. De zuidelijke EG-landen lagen al snel dwars. De industrie, die concurrentiena delen vreesde door de heffing, ging zich heftig roeren. In februari van dit jaar bleek het optimisme van Alders al afge zwakt tot 'gematigd optimisme'. En mi nister Andriessen van economische za ken, die nooit hard heeft gelopen voor een heffing, verkondigde al dat de on derhandelingen stroef liepen en dat overeenstemming 'een heel eind weg' Daarbij is het gebleven. Zo werd vorige week duidelijk dat de wereldconferentie in Brazilië geen echt klimaatverdrag zal opleveren. Er komt een rijkelijk vrijblij vende tekst waarin de westerse landen worden opgeroepen om de kooldioxide- uitstoot aan het eind van deze eeuw te rug te brengen 'naar vroegere niveaus'. En gisteren bedankte ook de Europese Commissie voor de leidende rol. Het rijke Noorden weigert nu zelf het goede milieuvoorbeeld te geven en heeft dus straits in Brazilië geen poot om op te staan, wannneer hef VB) M OUW /ui den medewerking vraagt voor miiieube leid. Sceptici, die altijd al zeiden dat de milieuconferentie op een mislukking zou uitdraaien, vinden hun gelijk met de dag meer bevestigd. 'Jongerenbellen discriminatiemeldpunt Anbo Nederlander steeds sneller uitgeteld AMSTtRDAM FRED VAN ESSEN Een vrouw van 41 wordt te oud bevonden voor een cursus van het Arbeidsbureau, een 70-jari- ge moet zijn volkstuintje huren op r i zijn i Harrie van 67 mag statutair niet in de bewonerscommissie Schande, pure discriminatie, vindt de ouderenbond Anbo. Via het Meldpunt Leeftijdsdicri- minatie. dat vorig jaar in Am sterdam is opgericht, bereikte de bond een storm van protest. Ook veel dertigers en veertigers meldden zich. „Die zijn over een paar jaar ook zover dat ze lid van de bond kunnen wor den". aldus een cynische Anbo gisteren. Terwijl Nederlanders steeds ouder worden, worden ze maat schappelijk steeds vroeger afge schreven. „Nederlanders wor den steeds vroeger oud", zegt Ans Sloots Bij het Amsterdamse meldpunt - het enige in Neder land kwamen sinds september vorig jaar 125 reacties binnen. „Het topje van de ijsberg", denkt Sloots. „Want het num mer staat nog niet eens in het telefoon boek „In Nederland is geweldig veel onvrede dat je tegenwoor dig al met 35. 40 jaar maat schappelijk bent uitgeteld. Als je in de krant kijkt, lijkt het wel of de Middeleeuwen terug zijn. Doen was ie met 40 echt oud en versleten. Nu is iedereen nog fit. maar mag je voor veel banen niet ouder zijn dan 35 of zelfs 25" Neem CM MOUW uit GOf- kum: 65* en düs is ze geweigerd bij ccn cursus zelfverdediging. Onrechtvaardig toch? Of die man die geen scheidsrechter meer mag worden, enkel en al leen omdat hij 71 is. Dat van die volkstuinen lijkt een misstand: er worden geen nieuwe huur ders geaccepteerd die ouder zijn dan 70 jaar De Rond van Volkstuinders zal de discrimine rende bepaling dan ook op hun congres in I«en schrappen F en suc< «-s meldt de \NB< trots Dat een kwart van de meldin gen kwam van mensen jonger dan 50 jaar. noemt Sloots ..een teken aan de wand. Die hebben geen klankbord en zoeken hun heil hij een ouderrnbond Maar wc komen even goed voor hun belangen op. want als ze nu al buiten <lc boot vallen, zal dat er niet beter op worden als ze een maal 60 of 70 zijn".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3