Ajax door het oog van de naald Wim Jonk wil van 'lucky Ajax' niets weten Sport Nieuw stadion FC Twente DONDERDAG 14 MEI 1992 29 Haarhuis en Koevermans verliezen rome In Rome zijn in het enkelspel van het tennistoernooi om de open Italiaanse kampioenschappen geen Nederlanders meer actief. Nadat Rijnsburger Jan Siemerink en Michiel Schapers in de openingsronde onderuit gingen, verloren Paul Haarhuis en Mark Koevermans gisteren in de tweede ronde. Koevermans kreeg, na Diego Nargiso, opnieuw een Italiaan te genover zich. Claudio Pistolesi liet zich echter niet afbluffen. Na harde strijd ging Koevermans met 5-7 6-4 4-6 ten onder. Haar huis, die in de eerste ronde van de Amerikaan Jeff Tarango had gewonnen, verslikte zich in de Argentijn Christian Miniussi: 4-6 5-7. Daviscup-team loot Uruguay londen Bij de loting voor de promotie/degradatie van de we- reldgroep van het toernooi om de Davis Cup kreeg Nederland gisteren in Londen Uruguay als tegenstander. De landenwed- strijd wordt op 25,26 en 27 september in Nederland gespeeld. Uruguay rekende in de zone-wedstrijden af met Mexico, de te genstander die vorig jaar met 0-5 van Nederland verloor. De loting van de overige teams: Canada - Oostenrijk, Denemar ken - Argentinië, Duitsland - België, Cuba - Joegoslavië, India - Groot-Brittannië, Spanje - Israel, GOS - Zuid-Korea. Becker mist mogelijk Roland Garros rome De spierblessure aan een dijbeen, die Boris Becker noop te zich terug te trekken voor het toernooi om de open Italiaanse tennistitels in Rome, blijkt ernstiger van aard te zijn dan aanvan kelijk werd aangenomen. Becker zei gisteren dat hij mogelijk niet kan meedoen aan de open Franse kampioenschappen op Roland Garros, die 25 mei in Parijs beginnen. Michael Stich, die zich dinsdagavond in zijn partij tegen de Fransman Fabrice Santoro terugtrok met een achillespeesbles sure, uitte kritiek op de ATP, die voorschrijft dat bij afzeggingen op korte termijn een doktersattest moet worden overlegd om een boete te ontlopen. „Ik geloof niet, dat spelers blessures voor wenden. Wij vertrouwen de ATP, dan moet de ATP ons ook ver trouwen", zei Stich. Franse regering ontheft prefect parus De Franse regering heeft gisteren de prefect van Noord- Corsica, Henri Hurand, uit zijn functie ontheven. De maatregel werd genomen naar aanleiding van het instorten van een nood- tribune voor aanvang van de Franse bekerfinale tussen Bastia en Olympique Marseille. Volgens een woordvoerder van de Franse regering heeft „de prefect zich beperkt tot zaken betreffende de openbare orde en zich niet bekommerd om het draagvermogen van de later ingestorte tribune." Een spoed-commissie van de FIFA heeft het installeren van noodtribunes bij voetbalwedstrijden tot nader order wereldwijd nadrukkelijk verboden. Bestaande tijdelijke constructies moeten eerst door plaatselijke autoriteiten aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Dokter Karsten legt verklaring af den haag De Haarlemse huisarts M.E.H. Karsten heeft gisteren voldaan aan het vonnis van de president van de rechtbank Haarlem van 12 mei om via het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) een schriftelijke verklaring af te leggen. De fax ver meldt de volgende tekst: „Op 23 maart 1992 heb ik, M.E.H. Kar sten, in het Veronica-televisieprogramma 'Berg' mededelingen gedaan waaruit zeer wel kan worden afgeleid dat ik door één of meer personen behorende tot de huidige schaatskernploegen van de KNSB en/of iemand die heeft deelgenomen aan de Olympische spelen in Albertville in 1992 ben geconsulteerd in verband met het gebruik van doping. In een tegen mij aange spannen kort geding heb ik deze beschuldiging niet aannemelijk kunnen maken, op grond waarvan de President van de Arron dissementsrechtbank te Haarlem bij vonnis d.d. 12 mei 1992 de ze mededelingen onrechtmatig heeft geoordeeld en mij heeft gelast deze verklaring aan de pers te presenteren." Trilogie van Ajax amstirdam gpq Na het Italiaanse Juventus is Ajax de tweede club die erin is geslaagd alle drie Europese boxers te veroveren. De Am sterdammers wonnen de Eu ropa Cup I in 1971, 1972 en 1973, de Europa Cup II in 1987 en voegden gisteravond de UEFA up up de iflke collectie toe. Tegen Torino stond Ajax voor de zevende keer in de finale van een Eu ropees bekertoernooi. Bar celona kan zich in het rijtje wen Juventuf en Ajax scha Dan moet de club van coach Johan Cruijff volgende *k in Londen de finale van de Europa Cup I winnen. Te genstander is Sampdoria uit Italië. De Catalanen wonnen 1960 en 1961 de UEFA Cup, toen nog Jaarbeursste den-beker genoemd. Drie keer veroverde Barcelona de Europa Cup II. Dat was in 1979. 1982 en 1989 Ajax is dfi actaoen In hal UEI K up toernooi ongeslagen geble- Het schakelde achter eenvolgens Orebro (3-0. 1 -0). HM V/mm Erfurt l2 13 0). Osasuna ii-o. i-0\ AA Gent (0 0. 3-0). (»enoa (3-2. 1-1) en Torino (2-2,0-0) uit. Den- Bergkamp was met zes doelpunten topscorer. Ajax heeft de UEFA Cup, maar bij Stanley Menzo zat gis teravond een engeltje op de lat. Torino raakte tot drie maal toe het houtwerk, zonder een bres in de Amster damse afweer te kunnen slaan. Omdat Ajax ook al geen opening in de Italiaanse defensie kon vinden, was er tij dens de wedstrijd weinig reden tot juichen voor de 42.000 dolenthousiaste toeschouwers. Nadat scheids rechter Petrovic voor het verlossende einde had geblazen des te meer. In het Olympisch Stadion brak het feest na de 0-0 in alle hevigheid los. Uit de luidsprekers van Otto Roffels betonnen klomp schalde de stem van Freddy Mercury met, hoe kan het ook anders, het prachtige 'We are the champions'. amsterdam jan mennega gpd-verslaggever Al speelde Ajax gisteravond be paald niet als een groot kam pioen. De Amsterdamse ploeg verdient het evenwel niet daar voor al te zeer te worden ver oordeeld. In hun triomftocht over de Europese velden voet balde Ajax dit seizoen prachtig, met de uitwedstrijden tegen Ge noa en Torino als voornaamste 'exponenten. In Turijn legden zij twee weken geleden met een 2- 2 score ook de basis voor de uit eindelijke cupzege^van gister avond. Ajax. zoveel werd gisteravond ook duidelijk, mag zich gelukkig prijzen dat Dennis Bergkamp te kennen heeft gegeven zich ten minste nog één seizoen in het rood en wit van de Amsterdam se club te willen hullen. De hoofdstedelijken moeten tege lijkertijd de dag vrezen dat de blonde steraanvaller zijn koffers pakt en naar zuidelijke oorden afreist. De afwezigheid van Bergkamp tegen Torino was in ieder geval meer dan merkbaar. Vooral Wim Jonk miste zijn vas te aanspeelpunt in de diepte. De Volendammer kon daardoor minder excelleren dan de laatste tijd te doen gebruikelijk. Terwijl Ajax in het sfeervolle Olympisch Stadion moeizaam overeind bleef, lag Bergkamp thuis in Amsterdam Osdorp met veertig graden koorts tussen de lakens. Gistermorgen werd dui delijk dat de topscorer onmoge lijk kon worden ingezet. Gister avond voelde hij zich nog zo be roerd dat hij niet eens lust had de verrichtingen van zijn ploeg genoten voor de televisie te be kijken. Degelijkheid Ajax koos, mede door de afwe zigheid van Bergkamp, voor de gelijkheid in plaats van frivoli teit. De ploeg oogde daardoor veel minder spectaculair dan bij eerdere gelegenheden. „Wij speelden bewust meer breed dan de mensen van ons gewend zijn", liet Van Gaal naderhand weten. „Want wij hadden van daag alles te verliezen, niet To rino. Ik heb daarom met de spe lers afgesproken dat wij de bal alleen in de diepte zouden spe len als het honderd procent ze ker was dat die pass ook aan kwam. Riskante dieptepasses wilde ik niet zien." De Amsterdamse voetballers, met Rob Alflen als vervanger van Bergkamp, hielden zich strikt aan de opdracht van hun coach. Zij lieten de bal zorgvul dig rondgaan, maar in zijn takti- sche strijdplan had Louis van Gaal er onvoldoende rekening mee gehouden dat dat, geens zins strookte met de avontuur lijke drang die de Ajacieden ei gen is. Met de hoofdprijs voor het grijpen, kneep de wurgende spanning de kelen van de Am sterdammers bovendien ook steeds nadrukkelijker dicht. Veel meer dan een kopbal van Stefan Peltersson door Luca Fusi van de doellijn getrapt en een vinnig schot van Bryan Roy door Marchegiani hoek schop getikt kwam Ajax in de eerste helft aanvallend niet. Torino, met een falende Scifo, was dichter bij een doelpunt, toen Walter Casagrande uit een voorzet van Gianluigi Lentini tegen de paal kopte. Na de pau ze raakte Roberto Mussi met een afstandsschot eveneens de staander. Ajax, dat de wedstrijd nimmer in de greep kreeg, wan kelde als een aangeslagen bok ser, maar ging niet knock-out. Eerst Alflen en even later John van Loen hadden vl.ik VOQI ti|il bij uitbraken de winnende tref fer zelfs nog op de voet, maar beiden schoten te slap in om Marchegiani te kunnen passe ren. Hel Drie minuten voor tijd kroop Ajax nog eenmaal door het oog van de naald. Invaller Sordo trof toen met een halve omhaal de lat. „Ik ging toen even door een hel verklaarde Louis van Gaal De 'Zonnekoning van De Meer' vond dat zijn ploeg goed ge speeld had. „Wij hebben ook onze kansen gehad, maar Mar chegiani heeft fantastisch ge keept." Dat was overdreven, want veel kansen kreeg Ajax gis teravond niet. In de euforie van het succes was Van Gaal de weg kennelijk even kwijt geraakt. Dat neemt niet weg dat Van Gaal een voornaam aandeel hl eft gehad in de UEFA-Cup- vktorie liiiheeftAjaxmet frisse ideëen en een positieve spelop vatting teruggebracht aan de Europese voetbaltop. „We heb ben vanavond geluk gehad". al dus Van Gaal. bij de persconfe rentie met applaus begroet. „Toch vind ik dat we over twee wedstrijden gerekend de terech te winnaar zi|n Tbrino ipeeide in Amsterdam veel beter dan in Turijn. Met te defensief spel heert het twee weken geleden haar ngrti graf grgr n De Ajacieden Alflen, Vink, Winter en Blind, lopen hun ereronde. telijkheden in Amsterdam toch nog deels mee kon maken. De champagne en het bier gingen in de kleedkamer in grote hoeveelheden rond, en de glazen die voor de twee af wezige aanvallers bestemd waren ver dwenen zonder moeite in de dorstige ke len van de Europese kampioenen. „Zin gen, drinken, dronken worden, en de weg terug naar huis niet meer weten", gaf Alflen vast een globaal programma prijs. Ook de nuchtere Wim lonk ging hem eens flink raken op het Leidsplein. Voor al na het ijzingwekkende laatste kwartier moest de Volendammer eens goed uit blazen. „Dat was de klasse van Torino. Je ziet ze lange tijd niet en dan slaan ze in eens toe. Maar wij hebben evenzogoed kansen gehad." Van 'lucky Ajax' wilde Jonk in de feest roes niets weten, maar wel erkende hij dat Ajax 'een beetje mazzel' heeft gehad. „Net als tegen Genoa hadden we weer moeite om thuis een show weg te geven. We hebben geen ploeg om op de nul te spelen. Doordat Bergkamp niet meedeed was er te weinig diepgang, en gingen we het meer in de breedte zoeken. Maar over de twee duels gezien vind ik dat we de terechte winnaar zijn." Terwijl Stanley Menzo nog na duizelde van al die cngcitjes ('Op de paal. op de paal, op de lat. ik zag overal engeltjes') rond zijn doelgebied, stapte invaller Al flen door de kleedkamer met Ajax-petje en -sjaaltje. Alsof hij al jaren Uj de till sterdammers speelt. „Een jongensdroom is uitgekomen. Het eerstr deel van hel seizoen was het door blessures uiteraard wat minder, maar nu kan niet meer stuk." De voormalig speler van FC Utrecht werd gistermiddag om twaalf uur opge roepen om Dennis Bergkamp te vervan gen. Tot zijn genoegen, maar niet lot zijn verrassing. „Van Gaal hamerde steeds op die 2-2, op zekerheden We hoefden niet per se te winnen, zei hij steeds. Dus was ik niet verbaasd dat ik speelde en niet lohn van Loen." Alliens kamergenoot had ook voor honderd procent gedacht dat hij de aan gewe/cn man /ou ijn om Bergkamp t<- vervarigen „Dat was halen Ion heli- grote teleurstelling. Nu moest Aron Win ter voor de diepgang zorgen. en dat ging dus niet zo geweldig Ik vond dat ik daar had moeten staan", aldus Van Loon. Dat de lange pinch-hittcr inviel en ook de wedstrijd nog had kunnen beslissen, be zorgde hem ook achteraf gemengde ge voelens. „Die kans had ik moeten afma ken. Ik dacht de keeper terugging naar de eerste paal, en dat deed-ie dus niet. Maar de beker die hebben we en daar ben ik ook verschrikkelijk blij mee." De sirene van de ambulance huilde, ter wijl Ajax in het Olympisch stadion dans ten met de UEFA-beker. Was eerder op de dag topscorer Dennis Bergkamp met hoge koorts afgehaakt, ook Stefan Pet- tersson kwam gisteravond aanvankelijk niet aan feestvieren toe. Met een van pijn vertrokken gezicht lag de Zweed, die dit seizoen zo blessurevrij en blij voet balde, op de brancard. Een uit de kom geschoten arm stond hem niet toe het champagneglas te heffen. De andere Ajax-spelers waren er des te meer voor te vinden, hoewel Rob Alflen, verdienstelijk invaller voor Dennis Berg kamp, Petterssons bezoek aan het Am sterdamse ziekenhuis betreurde. „Ik vind het heel erg, het is een domper dat Stefan dit niet mee kan maken." Overi gens bleek Pettersson later zover te zijn foto anp hersteld van zijn blessure dat hij de fees- Valse start basketbalteam chartres anp Het Nederlands vrouwen-bas ketbalteam heeft gisteravond de eerste wedstrijd van het kwalifi catie-toernooi voor het Euro pees kampioenschap 1993 ver loren. In Chartres was gastland Frankrijk met 71-61 te sterk. Nederland hield in de eerste helft gelijke tred met de Fran- <;aises. Anderhalve minuut voor rust was de score in evenwicht: 30-30. „Toen raakten we effe het koppie kwijt", aldus bonds coach Meindert van Veen die even later met een achterstand van 30-38 de kleedkamers op zocht. Na de hervatting kwam Nederland in de twaalfde mi nuut nog dichtbij (50-53), maar de Franse eindsprint was de Oranje-ploeg te machtig. Overleden: Bart Zoet (49) Als het om koersen, om fel doorjakkeren ging, konden maar weinigen Bart Zoet de Sassenheimse oud-renner die eer gisteren op 49-jarige leeftijd overleed naar de kroon steken. Op kop kon hij enorme kracht ontwikkelen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zijn grootste succes in een (ploegen)tijdrit kwam: bij de Olympische Spelen van 1964 in To kio won hij samen met Gerben Kar stens, Eef Dolman en Jan Pieterse de gouden medaille op de 100 km op de weg. Een jaar daarvoor had hij bij de WK in Herenthals op hetzelfde nummer grote indruk gemaakt door zijn maten Schuuring, Cooreman en Van Ginneken de laatste 30 km voortdurend op sleep touw te nemen. Al heel jong had hij zijn kwaliteiten reeds getoond. Als adspirant. nog klein van stuk, reed hij maar even 23 over winningen bijeen. In Brabant verdiende hij er de koosnaam 'kleine Bartje' mee, ofschoon zijn werkelijke voornaam Bert was. Maar 'Bart' zou het zijn verdere le ven blijven. Hij zette zijn zegetocht voort bij de nieuwelingen (38 overwinningen) en daarna bij de amateurs: 61 zeges in vijf jaar (1960-1964). Na het prachtige jaar 1964 17 overwinningen, tweede in Olympia'sTour) werd hij prof. Hij kreeg een plaats in de sterke Televizier-ploeg en ontpopte zich als een goed criteri um-renner. Maar het dominerende uit zijn amateur-tijd was er niet meer bij. Als ronderenner bleek hij niet geschikt. Zoet kon absoluut geen berg op. Zijn ploeggenoten legden eens bij net ont bijt, vlak voor een bergetappe, een pik houweel op zijn bord. Machf had hij genoeg, wat hem ontbrak was de persoonlijkheid, de flair en het inzicht om aan die macht richting en invulling te geven iets wat zijn club genoot en grote rivaal uit zijn amateur- tijd, Gerben Karstens, juist wel kon. Na drie, redelijke succesvolle Televizicr- jaren (22 overwinningen in merendeels kleine wedstrijden) ging het opmerkelijk snel bergafwaarts met hem. Hij raakte een paar keer betrokken bij doping- kwesties. „Of je wilde of niet, je werd met doping geconfronteerd. Het was de druk van het geld", zei hij er jaren later over. Hij had er toen spijt van. „Doping heeft nooit resultaat opgeleverd. Als je slecht reed, verlegde het de vermoeid heidsgrens. Tenminste, dat hield je je voor. Waarom deed ie het eigenlijk? In de amateurtijd ging het toch ook zon der?" Nog geen 28 jaar oud zette Zoet een punt achter zijn wielercamère Hij opende een café in het zuiden des lands, maar keerde na verloop van tijd terug naar Sassenheim, waar hij in het bollenvak ging. De herinneringen aan zijn wielerloopbaan lieten hem echter nooit helemaal met rust. Hij sprak ook graag over de dagen van weleer. „Zoet nn fleur van «ueoaawn niet ontwen- nen' zo luidde de kop boven een arti kel in deze krant jaren geleden. Die hang naar het verleden kwam wellicht ook voort uit het feit dat zijn persoonlijk leven niet altijd over rozen ging Tijdens zijn vakanties reed hij op de fiets in zijn uppie soms afstanden alsof hij aan een etappekoers bezig was. „lakker de kop in de wind cn dan maar rammelen op dat ding." Meer dan wat ook hoort dat beeld bij oud-olympisch kampioen Bart Zoet. RUUD PAAUW Het bestuur van FC Twente gaat er vanuit dat volgend jaar maart de eerste paal de grond in gaat voor hei nieuwe voetbalstadion halverwege Enschede -1 Icngelo. Dat heeft voorzitter Hans van den Berg gisteren bekend ge maakt. Met de bouw van het stadion Is een investering ge moeid van 25 miljoen gulden De nieuwe accommodatie, die in het seizoen 1994-'95 in ge bruik kan worden genomen, krijgt 15.500 overdekte zitplaat- Dc financiering van het sta dion. waarvoor de Stadion BV wordt opgericht, valt in drie de len uitren Tien investeerders brengen ieder anderhalf miljoen gulden in en krijsen in ruil daarvoor aandelen De naamge ver van het stadion betaalt een eenmalig bedrag van 3.5 mil joen gulden cn dc resterende 6.5 miljoen wordt op annuïten basis, met een looptijd van vijf tien jaar. Verstrekt door oen bankconsortium. In opdracht van FC Twente heeft KPMG. KMiveid Manage ment Consultans. onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van het nieuwe stadion. Het bu reau onderschrijft de grdarh- lengang van het clubWstuur dat nieuwbouw een absolute voorwaarde is om betaald voet bal te kunnen blijven spelen. Het verzorgingsgebied van FC Twente (area 700 000 potentië le toeschouwers) biedt volgens de onderzoekers voldoende per spectief om de exploitatie van een nieuw stadion te kunnen fttapi Frank de Boer is zijn tegenstander Gianluigi Lentini weer eens de baas. Sonny Silooy geeft rugdekking. foto a np

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29